Zprávy Radia Praha

Budovu Radia Svobodná Evropa střeží obrněné transportéry

Budovu Radia Svobodná Evropa RFE/RL v Praze střeží od čtvrtečního odpoledne čtyři obrněné transportéry. Kvůli ochraně budovy rádia je omezena i doprava centrem hlavního města v jeho okolí. Po jednání meziresortního krizového štábu to novinářům řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík Českému rozhlasu řekl, že republika zesílí bezpečnostní opatření u amerických objektů na základě určitých informací ze zahraničí a požadavků oficiálních představitelů USA. Jeden jízdní pruh magistrály, jež vede kolem rádia, bude sloužit policistům k případnému odstavování a kontrole vozidel. Od ostatních pruhů bude podle policejního ředitele Jiřího Koláře oddělen betonovými panely. Společně s policisty, kteří objekt Radia Svobodná Evropa hlídají už nyní, budou na bezpečnost dohlížet i výsadkáři z brigády rychlého nasazení. Tvrdík, který se ve středu zúčastnil schůzky ministrů obrany zemí NATO, také připustil, že přestěhování rádia do jiného objektu je možnou alternativou, jak ho ochránit.

Pražská policie vyzvala řidiče, aby pokud možno nejezdili do centra Prahy. Výzva souvisí s rozhodnutím meziresortního krizového štábu, který přijal mimořádná bezpečnostní opatření k ochraně pražské budovy stanice Svobodná Evropa. "V souvislosti s tímto opatřením žádáme všechny řidiče, aby - pokud nutně nemusí - do této oblasti nevjížděli," uvedla Eva Miklíková z pražské policejní správy. V souvislosti s opatřeními bude omezen provoz v okolí rádia, na Václavském náměstí a v ulicích Legerova, Mezibranská a části Vinohradské ulice. Před budovou Amerického centra v Hybernské ulici v Praze 1 dnes odpoledne stál jeden policejní automobil a vchod hlídali policisté. Americké centrum odmítlo sdělit, jak vypadají zpřísněná bezpečnostní opatření s tím, že otázky týkající se bezpečnosti nekomentují. Několik policistů se samopaly hlídalo ve čtvrtek také americké velvyslanectví. Jejich kolegové kontrolovali auta, která přijížděla po silnici k velvyslanectví. Řidiči museli policistům ukázat zavazadlový prostor, policisté se dívali i pod kapotu motorů a zrcadlem zjišťovali, zda není něco na podvozku. Sídlo RFE/RL v těsné blízkosti horní části Václavského náměstí se nachází u nejrušnější dopravní komunikace vedoucí napříč Prahou. Po severojižní magistrále v úseku mezi náměstím I.P.Pavlova a křižovatkou Bulhar nebudou smět jezdit vozidla s hmotností přesahující 3,5 tuny.

Zvláštní bezpečnostní opatření přijatá kvůli nedávným teroristickým útokům na americká města se dotýkají i návštěvníků Pražského hradu a zámku v Lánech na Rakovnicku. Krizový štáb Pražského hradu totiž rozhodl, že kvůli bezpečnosti budou i nadále upraveny návštěvní hodiny v historických sídlech českých panovníků a prezidentů. Lánský park navíc zůstává uzavřen. Obvykle bývá park přístupný o víkendu, ve středu a ve čtvrtek odpoledne.

Opoziční poslanci ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost se pozastavili nad tím, že ministři obrany a vnitra Jaroslav Tvrdík a Stanislav Gross už po poledni oznámili posílení bezpečnostních opatření amerických objektů v Praze, ale ještě ve čtvrtek pozdě odpoledne se tato opatření neuskutečnila.

Ví se o Čechovi, který měl podezřelé styky v Afghánistánu

Bezpečnostní složky České republiky vědí zatím o jednom Čechovi, který v minulosti měl kontakty na podezřelé afghánské kruhy. Tento člověk se ale v současné době nezdržuje na území Česka. Novinářům to dnes řekl ministr vnitra Stanislav Gross. "Není to člověk, který by se v prostředí afghánských výcvikových táborů pohyboval v posledních týdnech," řekl Gross. Reagoval tak informace, že Rada bezpečnosti OSN obdržela ruský materiál, podle nějž na základnách saúdskoarabského radikála Usámy bin Ládina pracovalo několik Čechů. Upozornil, že o zmíněném Čechovi se nedá přímo říci, že by byl zapojen do sítě teroristů. Je to podle ministra spíše "osoba, která se v tomto prostředí pohybovala a nemá vazbu na konkrétní aktuální dění". Na otázku, zda tento Čech byl příslušníkem české armády či policie, nechtěl Gross odpovědět. Stejně reagoval i na dotaz, kdy se přesně uvedená osoba v Afghánistánu zdržovala. Ministr bez bližšího upřesnění dodal, že české bezpečnostní složky znají místo současného pobytu tohoto člověka. Podle materiálu pro Radu bezpečnosti OSN měl bin Ládin od počátku roku na území Afghánistánu na 55 základen a kanceláří. Pracovalo zde asi 13.000 mužů, včetně několika Čechů. Mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil ve středu řekl, že Česko bude po OSN ruský informační materiál požadovat.

Ministr Tvrdík popřel zprávy tisku o radioaktivních látkách pro Taliban

Ministr obrany Jaroslav Tvrdík popřel informace, že zástupci afghánského hnutí Taliban před lety navštívili Českou republiku a zajímali se o zbraně a radioaktivní materiály. Zástupci Talibanu, který poskytuje útočiště teroristovi Usámu bin Ládinovi, se podle deníku Super v Česku objevili před třemi lety. Jednání o případném nákupu zbraní v Praze však narazila na podezřelý způsob financování a vysokou cenu, uvedl list. Naopak jednání ohledně obchodu se strategickým materiálem - izotopem osmia a takzvanou červenou rtutí - byla podle zdrojů z arabské komunity úspěšná, píše Super. Pětice Afghánců, kteří se prokazovali pákistánskými doklady, se podle listu sešla s obchodníkem pocházejícím z Ruska, který jí předal vzorek nabízených látek včetně dokumentace. Osvědčení o složení látek vydala laboratoř v Moskvě, uvedl Super. Ani české bezpečnostní služby podle deníku tajná jednání Talibanu v roce 1998 nezaznamenaly.

České zdravotnictví je připraveno na nenadálé události

České zdravotnictví je podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Otakara Černého připraveno na nenadálé události stejně jako zdravotnictví zemí Evropské unie. Nehodlá v souvislosti s napjatou situací po útoku na USA a očekávanými odvetnými opatřeními iniciovat žádná mimořádná opatření, řekl Černý v reakci na informace v tisku. Podle Mladé fronty Dnes se na ministerstvu se konala v den útoku 11. září klíčová porada, která připravenost zdravotnictví řešila. List s odvoláním na důvěryhodný zdroj napsal, že například v pražské fakultní nemocnici Na Bulovce má vzniknout Centrum pro vysoce rizikové nákazy a některé kryty mají být přestavěny na izolační infekční jednotky. Návrh by měla podle zdroje projednat bezpečnostní rada státu. "Provoz ve zdravotnických zařízeních je zcela normální. Nemocnice nepřipravují lůžkové kapacity, zásoby léků či krve, vše je normální. Nežádali jsme ředitele, aby zvýšili kapacity, ani aby posílili služby lékařů," dodal Černý s tím, že pokud by nastal zvýšený nápor pacientů, nemocnice jsou schopny zareagovat okamžitě.

Podle komisařky de Palaciové odpovídá Temelín západním standardům

Bezpečnost jihočeské jaderné elektrárny v Temelínu je srovnatelná s bavorskými jadernými elektrárnami, řekla v Bruselu rakouským novinářům členka Evropské komise Loyola De Palaciová, která má na starosti energetiku a dopravu. Podle ní temelínská elektrárna po vylepšeních, která souvisejí s takzvaným procesem z Melku, odpovídá západoevropským standardům, které vypracovalo Západoevropské sdružení jaderných provozovatelů. De Palaciová dala najevo spokojenost s vylepšeními, jichž bylo v elektrárně dosaženo na základě procesu z Melku, a příznivě se vyjádřila i o vylepšeních chystaných. Nátlak Rakouska, které je zásadním odpůrcem jaderné energetiky, vedl k tomu, že elektrárna je bezpečná, pravila.

Evropský soudní dvůr potvrdil právo Čechů podnikat v EU, ovšem na legálním základě

Občané České republiky mají právo podnikat v členských státech EU bez diskriminace, ovšem za podmínky, že vstoupí na jejich území legálně a za tímto účelem, rozhodl Evropský soudní dvůr. Dal tak za pravdu britským úřadům, které zamítly povolení k pobytu dvěma českým občanům, neúspěšným žadatelům o azyl. Soud dospěl k závěru, že členský stát unie nesmí odepřít povolení k pobytu občanovi kandidátské země kvůli jeho národnosti nebo státní příslušnosti, kvůli předpisům omezujícím imigraci nebo kvůli situaci na domácím trhu pracovních sil. Potvrdil tak pasáž z evropských dohod (asociačních smluv), které opravňují občany kandidátských zemí podnikat v EU bez diskriminace. Toto veliké "ano" ve prospěch českých občanů doprovází ovšem stejně velké "ale". Podle soudu mohou úřady členských států zkoumat, zda žadatel chce skutečně podnikat, nebo se spíše nechat zaměstnat, což je zakázáno. Především však mohou detailně posuzovat jeho podnikatelský záměr a plán, finanční zajištění a hospodářskou udržitelnost. Vstoupit do členské země EU za účelem podnikání lze podle soudu pouze v souladu s národními předpisy. Smůlu mají tedy ti, kdo přijedou jako turisté a pak se z nich stanou individuální podnikatelé nebo si založí firmu. Obdobně jsou na tom ti, komu je zamítnuta žádost o azyl, nebo ti, komu vyprší pracovní smlouva, případně povolení k pobytu za účelem studia. Soud pouze obecně podotkl, že opatření národních úřadů nesmějí poškozovat samu podstatu práva občanů kandidátských zemí na vstup do členských států EU, pobyt a podnikání na jejich území. Připomněl, že další práva těchto osob plynou ze základních konvencí o ochraně lidských práv. Z rozsudku tedy vyplývá, že Británie nebo kterákoli jiná země EU nesmí zamezit podnikatelským záměrům Čecha na svém území, pokud tam přijede s tímto úmyslem a má životaschopný projekt.

Vrchní soud snížil Šrejbrovi trest vězení z 5,5 roku na pět let

Někdejší tenisový reprezentant a podnikatel Milan Šrejber půjde s definitivní platností na pět let do vězení za zneužívání informací v obchodním styku. V odvolacím řízení o tom rozhodl pražský vrchní soud. O půl roku tak snížil trest vyměřený v lednu městským soudem. Proti verdiktu se již nelze odvolat. Soud prvního stupně potrestal Šrejbra za obchody s cennými papíry, kterými podle obžaloby nezákonně obohatil o 13 miliónů korun svoji společnost Šrejber Tennis Investing.

František Příplata byl po roce propuštěn z rumunské věznice

Český podnikatel František Příplata je v Rumunsku zadržován od loňského září. Byl zatčen v souvislosti s vraždou odborového předáka, který usiloval o zrušení kupní smlouvy, na jejímž základě získaly většinový podíl ve válcovnách trub Tepro v rumunských Jasech Železárny Veselí. Rumunský nejvyšší soud ve středu rozhodl, že Příplata může být vyšetřován na svobodě a byl z věznice propuštěn.

Britští policisté se podělili o zkušenosti s českými strážníky

O britských zkušenostech s rasovou problematikou hovořili v tomto týdnu s pardubickými strážníky, policisty, dětmi a studenty, policisté a regionální politici z Northamptonského hrabství v Británii. Obě strany považují sedmidenní pobyt Britů v republice za přínosný a inspirující. Stáž britských policistů byla součástí pardubického programu Lidé v naší společnosti, který má přispět ke zlepšení vztahů mezi etniky ve městě. Britové s pardubickými strážníky diskutovali o komunikačních metodách a zvláštnostech práce s etnickými komunitami.

Odpůrci atomu slibují "horký podzim" včetně protestů proti JETE

Hornorakouští odpůrci atomu jsou obzvláště nespokojeni s dosavadním průběhem jednání o jaderné elektrárně Temelín nejen na bilaterální úrovni, ale i v rámci Evropské unie. Oznámili proto obnovení "akcí nutné obrany" v ulicích a také na hraničních přechodech s Českou republikou. Již v dohledné době chtějí ekologičtí aktivisté začít s protesty, zejména na hranicích s Českem. Nedávno zveřejněná zpráva o bezpečnosti jihočeské elektrárny, vypracovaná rakouskými experty, poukazuje podle aktivistů na závažné nedostatky zařízení. Kritizuje rovněž, že provozovatel elektrárny, česká vláda ani Evropská komise nehodlají na základě posudku vyvodit jakékoliv závěry. Antiatomová sdružení se obávají, že Vídeň umožní uzavřít kapitolu "energetika" při jednáních s Českou republikou v orgánech Evropské unie, ačkoliv problém Temelína stále není vyřešen.

Z Prahy vyběhlo maratónské mužstvo scientologické církve

Šest českých běžců spolu s jedním Američanem vyběhlo z pražského Václavského náměstí na trať maratónu za lidská práva pořádaný scientologickou církví. Scientologové tvrdí, že tak chtějí zvýšit povědomí veřejnosti o základních právech vlastních každé lidské bytosti. Maratón potrvá čtyři týdny. Tři desítky účastníků poběží nejen z Prahy, ale i z Budapešti, Barcelony, Milána a Londýna a 22. října se setkají v Paříži. Dianetické centrum v Praze, součást scientologické církve, ve svých dřívějších materiálech uvádělo, že akce má upozornit na údajné porušování svobody vyznání ve Francii, kde byl přijat nový zákon zostřující soudní postup proti náboženským a pseudonáboženským sektám. Scientologové jej označují za snahu narušit existenci náboženských komunit.

Poděbrady budou příští týden patřit festivalu Prix Bohemia Radio

Čtyři desítky snímků budou usilovat o prvenství v jedenáctém ročníku mezinárodního rozhlasového festivalu Prix Bohemia Radio 2001, který se počátkem října uskuteční v Poděbradech na Nymbursku. Dějištěm třídenní soutěže budou letos poprvé prostory poděbradského zámku. Novou podobu získala i ocenění - vítězové si odnesou skleněné plastiky ve tvaru loga Českého rozhlasu. Pracovní část poděbradské přehlídky budou tvořit veřejné poslechy nejúspěšnějších soutěžních snímků a setkání jejich autorů s porotou. Společenská část nabídne například vyhlášení výsledků dětské výtvarné soutěže.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Očekáváme oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem 12-ti stupňů Celsia.