Zprávy Radia Praha

Vláda rozhodla o daních, zaměstnaneckém penzijním připojištění a zárukách pro aerolinie

Návrh zákona o spotřebních daních, podle něhož se sazby spotřebních daní v České republice na úroveň Evropské unie zvýší až k datu vstupu ČR do EU a také zákon o zaměstnaneckém penzijním připojištění schválila na svém středečním zasedání vláda. Kabinet dále schválil návrh zákona o Finanční prokuratuře, která by jako speciální instituce měla zajišťovat ochranu majetkových zájmů státu, a návrh zákona o poskytnutí státní záruky za škody způsobené leteckým dopravcům při válečných konfliktech.

O poskytnutí státní záruky rozhodla vláda již v minulém týdnu poté, co pojišťovny začaly leteckým dopravcům vypovídat části pojistných smluv, týkajících se válečných konfliktů, a požadovaly výrazné snížení výše ručení. V případě nepřijetí dodatečných záruk by se letecká doprava zastavila, protože jednotlivé země odmítaly vpustit nedostatečně pojištěná letadla do svého vzdušného prostoru. Návrh počítá se zárukou státu za způsobené škody až do výše 500 miliónů USD (zhruba 18,3 miliardy Kč).

Návrh zákona o spotřebních daních je v souladu se slibem vlády, že do konce volebního období daně zvyšovat nebude. Zákon by již měl být plně sladěn s legislativou Evropské unie s výjimkou oblastí, kde ČR žádá o přechodná období. Jednou z nich jsou spotřební daně z cigaret. Minimální sazba spotřební daně z cigaret v EU je nyní 57 procent z maloobchodní ceny pro spotřebitele. Zdanění v ČR je zhruba 40 procent a vyrovnání na evropskou úroveň by bylo značným skokem. Proto ČR žádá o přechodné období pro dosažení minimální sazby do konce roku 2007. Další výjimku by MF rádo prosadilo u malých palíren. Jde o možnost, aby drobní pěstitelé platili 50procentní sazbu daně z lihu, jako je tomu například v Rakousku.

Vládou navrhovaná právní úprava také umožní volný oběh zboží nezatíženého spotřební daní až do okamžiku konečné spotřeby, zatímco nyní se spotřební daň započítává do ceny, jakmile zboží opustí výrobce, a dále s ním putuje až ke konečnému spotřebiteli.

Vláda schválila zákon o zaměstnaneckém penzijním připojištění, který má rozšířit možnost občanů zajistit si do důchodu doplňkový příjem. Zákon by měl nabýt účinnosti k 1. červenci 2002. Po dnešním jednání kabinetu to řekl místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Navrhovaný zákon usiluje o rozšíření možností připojištění na důchod. Zaměstnanecké penzijní připojištění má provádět penzijní společnost, samostatná nezisková právnická osoba, účetně oddělená od penzijních úspor účastníků i od svých zakladatelů.

Úkolem Finanční prokuratury bude podle mluvčího kabinetu Libora Roučka zastupovat stát v řízení před soudy, rozhodčími orgány a správními úřady ve věcech týkajících se majetku včetně zastupování v zahraničí. Nově vzniklý orgán bude mít sídlo v Praze a měl by poskytovat právní služby při hospodaření s majetkem státu a státních organizací. Finanční prokuratura bude také dohlížet na převod a hospodaření s majetkem okresních úřadů po jejich zániku.

Vláda schválila také návrh zákona o finanční arbitráži, jejíž zavedení by mělo umožnit především jednoduché a rychlé mimosoudní vyřešení sporů vzniklých při platebním styku. Výhodou arbitráže by proti soudnímu procesu měla být především v rychlosti vyřízení žádosti. "Je kladen důraz na to, aby pro klienta bylo vedení takového sporu jednoduché, rychlé a pokud možno bezplatné," řekl mluvčí kabinetu Rouček. Rozhodnutí arbitra by však stejně mělo být soudně přezkoumáno.

Týž den ministři schválili poskytnutí investičních pobídek pro nizozemskou poradenskou firmu Accenture, která chce v Praze postavit centrum outsourcingových a účetních služeb. Do vybudování centra v ČR má Accenture podle ministerstva průmyslu a obchodu investovat 120 milionů korun během pěti let. "Na pilotním projektu, který je předkládán vládě k posouzení, bude testován první druh investičního zvýhodnění, tedy daňová pobídka 50 procent daňové povinnosti," uvedlo MPO. Dalšími výhodami mají být hmotná podpora školení, rekvalifikace a vytváření nových pracovních míst a podpora spolupráce investora s univerzitami.

Rozšíření NATO také o Rusko by rozhodně nebylo dobré, míní Václav Havel

Podle českého prezidenta Václava Havla by rozšíření Severoatlantické aliance o Rusko nepřispělo k upevnění vztahů mezi Západem a Východem. Na středečním neformálním setkání s novináři to řekl prezident s tím, že současné přátelské vztahy mezi Ruskem a západními zeměmi vycházejí z kooperace jasně vymezených partnerů. "Rusko a aliance mohou dobře spolupracovat, jestliže Rusko ví, že je Rusko, a aliance ví, že je aliance," řekl prezident. Podle něj musí mít tedy vymezenu jednoznačnou identitu. "Touto cestou se má jít. Cestou kooperace jednotlivých entit," podotkl. Český prezident je přitom znám jako zastánce rozšiřování NATO dál na východ. Mezi země, které by naopak v Severoatlantické alianci neměly chybět, zařadil Slovensko, Rumunsko, Bulharsko, Slovinsko a tři pobaltské státy - Litvu, Lotyšsko a Estonsko.

"Budou-li chtít, pak i Finsko, Švédsko, Švýcarsko a Rakousko. Zřejmě v poslední fázi by to mohlo být Chorvatsko, Srbsko a Albánie," uvedl Václav Havel.

Prezident Václav Havel nepochybuje o důkazech Američanů proti bin Ládinovi

Prezident Václav Havel nepochybuje o důkazech, které americké tajné služby shromáždily proti teroristické organizaci Al-Káida. Právě tuto skupinu, v jejímž čele stojí snad nejhledanější muž světa, saúdskoarabský terorista Usáma bin Ládin, Američané podezřívají ze zorganizování nedávných útoků na Spojené státy. Důkazy proti bin Ládinovi ve středu českému prezidentovi předložil americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton. "Přestože jsou to důkazy velmi složité, protože také činnost organizace Al-Káida je velmi složitá, nepochybuji o tom, že to jsou skutečné důkazy," řekl ve středu prezident Havel novinářům na neformálním setkání. Americký velvyslanec mu, jak uvedl, přinesl na Hrad ukázat "tlustou knížečku". Prezident přiznal, že ji celou nečetl. "Seznámil jsem se s jejím hlavním obsahem," uvedl.

Důkazy proti bin Ládinovi Američané už v úterý předložili v Bruselu zástupcům členských zemí Severoatlantické aliance. Rada NATO poté rozhodla o tom, že atentáty z 11. září byly na Spojené státy skutečně vedeny zvenčí, a je tudíž důvod uplatnit pátý článek Washingtonské smlouvy. Podle něj je útok na jednu členskou zem považován za útok na všechny spojence. Státy sdružené v NATO se tak přímo zavázaly pomoci USA v boji s terorismem.

Také český premiér Miloš Zeman již v úterý večer hovořil o tom, že Česká republika může spojencům v Severoatlantické alianci poskytnout vojenskou pomoc, zejména polní nemocnice, protichemické jednotky a také zvláštní vojenské průzkumníky.

Podle Václava Havla byl úterní projev premiéra Zemana obdivuhodný, něco mu ale chybělo

Prezident Václav Havel ocenil televizní projev premiéra Miloše Zemana. Předseda vlády se v úterý mimořádně objevil na obrazovkách všech celoplošných televizních stanic, aby oznámil, že vojenské protiteroristické operace začnou v nejbližších dnech či hodinách. Miloš Zeman v projevu za Českou republiku spojencům nabídl i vojenskou pomoc. Havel nicméně v premiérově projevu postrádal důraz na to, že svět nechce vést válku s islámskou kulturou, ale s terorismem. "Chyběla mi tam věta, že je to válka s terorismem a ne s islámem. Věta o tom, že to není srážka dvou kultur," uvedl český prezident na neformálním setkání s novináři. Jinak však projev předsedy vlády, který podle něj hovořil spatra, hodnotí velmi dobře.

Premiér Zeman vystoupil s projevem poté, co Spojené státy předložily zástupcům členských zemí NATO důkazy, že atentáty z 11. září na americká města podnikla teroristická organizace Al-Káida. V jejím čele stojí snad nejhledanější muž světa Usáma bin Ládin, nad nímž drží ochrannou ruku afghánské hnutí Taliban.

Pro české muslimy je Zemanův projev černobílým viděním světa

Zděšení vyjádřili někteří čeští muslimové nad úterním projevem premiéra Miloše Zemana, v němž vyjádřil podporu americké odvetě za teroristické útoky na New York a Washington. Uvádějí to ve vyjádření zaslaném ve středu ČTK. Pozastavují se nad Zemanovým přirovnáním pomsty k zásahu proti Adolfu Hitlerovi, tvrdí, že Zeman podle nich nepřímo napadl islám, a varují vládu před černobílým viděním světa. "Odsuzujeme teroristické útoky na americký lid. V těchto dnech stojíme na straně amerického lidu a jasně deklarujeme - islám zakazuje takovéto barbarské činy. Zároveň ale nesouhlasíme s politikou americké vlády. Jsme proti terorismu a násilí, protože tak nám to nařizuje naše víra. Nevinní nesmí trpět!" uvádí prohlášení.

Prostějovští průzkumníci jsou na odjezd do války připraveni

Průzkumníky 6. speciální brigády z Prostějova, kterou premiér Miloš Zeman nabídl jako jednu z českých jednotek NATO pro válku s terorismem, nemůže okamžitý odjezd do bojové akce nijak zaskočit. "Dokážeme plnit úkoly aliance bez omezení kdykoli a kdekoli," řekl ČTK velitel brigády Josef Trojan. Podle něj nepanují v jednotce, kterou ministr obrany Jaroslav Tvrdík nazval elitou české armády, žádné obavy z nasazení v jakýchkoli podmínkách. Žádné podrobnosti o náladě v mužstvu, době, za jakou je schopna se speciální brigáda zformovat, či odjezdu do místa konfliktu však nechce Trojan říci. "Všichni pozorně sledujeme, co se děje ve světě. Jsme vojáci; cvičíme jako každý den a čekáme na úkoly. Vše ostatní záleží na vedení naší armády, státu a aliance," podotkl pouze.

Také lékaři olomoucké vojenské nemocnice jsou v pohotovosti

Lékaři olomoucké vojenské nemocnice, kteří mají zkušenosti také se zahraničními vojenskými misemi, jsou připraveni pomoci v boji proti terorismu. Podle ředitele nemocnice Milana Veselého jsou tři lékaři a dvě sestry v pohotovosti tak, aby se mohli kdykoliv připojit k 6. vojenské polní nemocnici. Posílit by je měli i další dva lékaři, kteří se vrátí za dva týdny z Makedonie.

Obchodní inspekce prověřuje podezření z prodeje nefunkčních masek

Lidem kupujícím ochranné prostředky proti případnému napadení ČR zbraněmi hromadnému ničení hrozí, že si domů odnesou pouze nefunkční výrobky. Česká obchodní inspekce (ČOI) totiž prověřuje podezření z podloudného prodeje těchto prostředků. Jeden případ eviduje inspekce v Královéhradeckém kraji. Teroristé přitom disponují podle některých zdrojů řadou chemických a biologických zbraní.

Ve skladech civilní ochrany má být 4,5 miliónu plynových masek. Vláda v roce 1997 rozhodla, že v případě válečného ohrožení mají být poskytnuty dětem do 15 let a starým či nemocným lidem, což je asi 1,7 miliónu lidí. Podle záchranářů v krajích však je část masek nepoužitelná. Také ministr vnitra Stanislav Gross nepokládá situaci za uspokojivou. V mnoha školách masky chybějí, jinde jsou nefunkční či zastaralé.

Omezení pohybu pracovníků z EU v ČR je podle Václava Klause Pyrrhovo vítězství

Za Pyrrhovo vítězství českých vyjednavačů označil dnes předseda sněmovny a ODS Václav Klaus nový postoj Evropské unie k ochraně českého trhu pracovních sil. "..., je to Pyrrhovo vítězství, které nemá žádnou cenu. Nevidím, že by se k nám Irové, Francouzi, Belgičani, a Holanďani drali na Ústecko pracovat a vytlačovat naši pracovní sílu," řekl v Ústí nad Labem novinářům Klaus. Podle něj nemůže hlavní vyjednavač vstupu ČR do EU Pavel Telička, potažmo vláda, považovat nové podmínky za vítězství. "To je naprostý podvod, a jestli to pan Telička jako vítězství České republiky uvádí, tak se asi musel zbláznit. Jinak si to nedovedu vysvětlit," řekl Klaus.

Pracovní skupina pro rozšíření v Radě EU zohlednila v úterý český požadavek, aby Česko mohlo po vstupu do unie bránit svůj trh proti pracovním silám ze států EU. Podstatou českého požadavku je to, že v době, kdy bude kterýkoli dosavadní člen EU uplatňovat vůči jakékoli nové členské zemi omezující opatření, Česko bude moci chránit svůj pracovní trh. Obdobně chce vůči ČR a dalším nováčkům v EU postupovat hlavně Německo a Rakousko. Oba státy se obávají přílivu levných pracovních sil, čemuž chtějí až sedm let bránit. Omezení ale čeští politici odmítají, neboť ho vnímají jako porušení samotných zásad, na nichž EU stojí.

Kavan dnes jedná s dánskými politiky o EU, NATO i obchodu

Český ministr zahraničí Jan Kavan dnes v Dánském království jedná o rozšiřování Evropské unie a Severoatlantické aliance a vzájemných obchodních stycích. Na pořadu rozhovorů v Kodani zřejmě bude i mezinárodní bezpečnostní situace po teroristickém útoku na USA. Kavan se setká se svým protějškem Mogensem Lykketoftem a ministrem obrany Janem Tröjborgem a bude mít rovněž přednášku v Dánském zahraničněpolitickém institutu (DUPI). Dánsko bude předsedat Evropské unii ve druhé polovině roku 2002, kdy budou zřejmě vrcholit jednání s nejpokročilejšími kandidátskými zeměmi. Dánsko se spolu s Nizozemskem, Švédskem a Irskem zavázalo, že po vstupu ČR do EU neomezí pro Čechy svůj pracovní trh. Možnost až sedmiletého odkladu pro volný pohyb osob pro nové členské země prosadily Německo a Rakousko.

ČSA kvůli poklesu poptávky omezí od konce října lety do USA

České aerolinie omezí kvůli poklesu poptávky počet letů na newyorská letiště JFK a Newark. Zatímco na JFK dosud létaly sedmkrát týdně, od zimního letového řádu, který začíná koncem října, to bude jen pět letů. Počet letů na Newark poklesne o jeden na dva. ČTK to řekl mluvčí společnosti Daniel Plovajko. Pokles zájmu společnost zaznamenala v souvislosti s teroristickými útoky v USA 11. září. Vytíženost letadel na transatlantických letech poté poklesla z 90 na 60 procent. V celé síti společnost registruje odliv cestujících o deset až 15 procent. Pokud by se situace dále zhoršila, je společnost podle prezidenta Miroslava Kůly připravena k dalšímu omezování výkonů, případně propouštění zaměstnanců. Cestující podle Kůly čekají na charakter předpokládaného válečného konfliktu. Odliv cestujících u ČSA je nižší než u ostatních firem. V USA hlásí letecké společnosti pokles okolo 40 až 45 procent a v Evropě mezi 20 a 25 procenty.

České aerolinie vyzvaly všechny čtyři odborové organizace v podniku ke znovuotevření jednání o mzdách. Důvodem je zhoršení hospodářské situace způsobené odlivem cestujících po teroristických útocích v USA. Sdělil to prezident firmy Miroslav Kůla. Koncem srpna se vedení ČSA dohodlo s piloty na růstu pohyblivé složky mzdy o 30 procent. Stevardky dostaly přidáno zhruba deset procent. "Vyzval jsem všechny odborové organizace, a to zejména odborové organizace létajícího personálu, aby přehodnotily již dosažené dohody a projevily vstřícnost v té zcela změněné situaci, a samy přišly s návrhy na zmrazení, případně změnu dohod," uvedl Kůla.

Ministr Schling označil spekulace o odvolání vedení ČSA za nepravdivé

Za nepravdivé označil ministr dopravy a spojů Jaromír Schling nedávné spekulace tisku o údajně chystaném odvolání prezidenta ČSA Miroslava Kůly a části vedení firmy. "Žádné personální změny se nepřipravují," uvedl ministr. V tisku se objevily informace o chystaném odvolání vedení ČSA kvůli liknavosti při vyjednávání s piloty o mzdách a zhoršení hospodaření firmy. Schling uvedl, že je naopak s prací managementu spokojen. Pozitivně zhodnotil prodej ruských letounů TU 154, vstup do globální aliance Sky Team i vyjednávání s piloty. Ministerstvo v současnosti s ČSA jedná o případné pomoci kvůli zhoršené ekonomické situaci firmy. Tu zavinil deseti až 15procentní odliv cestujících po zářijových teroristických útocích v USA. Podle Schlinga by stát mohl odložit či prominout letošní splátku půjčky ČSA od Konsolidační agentury či zavést nulová cla na dovoz letecké techniky z USA v roce 2002.

Rakouští odpůrci Temelína dohodli strategii dalšího postupu

Hornorakouská platforma proti atomovému nebezpečí a další regionální uskupení odpůrců jaderné energetiky ve středu v Bad Leonfeldenu stanovily strategii svého dalšího postupu v boji proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Ta má být v nejbližší době založena na "píchání jehlami", které budou provádět "malé jednotky odporu", informovala agentura APA. Čas velkých hraničních blokád je momentálně za námi, řekl podle ní předseda platformy Josef Pühringer. To prý ale rozhodně neznamená slábnutí odporu ani rezignaci. Naopak, na pozadí obav, že Rakousko přece jen dá souhlas s uzavřením kapitoly energetika v přístupových jednáních ČR k EU, přestože sílící problémy kolem Temelína nejsou vyřešeny, musí odpor, a to i na ulicích, podle Pühringera bezpodmínečně pokračovat. Odpůrci Temelína proto plánují "horký podzim", přičemž se ale soustředí na krátkodobé a regionální akce, které mají se mají konat případně i bez úředního povolení, oznámil Pühringer. "Máme v tomto směru v šuplíku mnoho nápadů," řekl Pühringer.

První - ohlášená - akce se bude konat tento pátek na třech hraničních přechodech mezi Horními Rakousy a ČR. Během protestních shromáždění na těchto přechodech budou odpůrci atomu převlečení za lékaře rozdávat projíždějícím řidičům informační letáky o zdravotních důsledcích případné jaderné havárie. Na neděli odpůrci atomu spolu s církevními organizacemi z Horních Rakous a Bavorska zase svolali "protijadernou pouť" ke kostelu v hornorakouském Pöstlingbergu.

Temelín požádal o povolení etapy spouštění při výkonu 75 pct

Jaderná elektrárna Temelín předala dnes ráno Státnímu úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) souhrnný protokol celé etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent. Zároveň jej požádala o povolení vstoupit do další etapy spouštění, v níž bude výkon reaktoru dosahovat 75 procent. Řekl to tiskový mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Temelín požádal o povolení k přechodu do další etapy přesto, že v případě některých zkoušek v etapě s výkonem reaktoru do 55 procent nesplnil všechna kritéria, která požadoval harmonogram spouštění. Předsedkyně SÚJB Dana Drábová ale uvedla, že úřad zřejmě elektrárně umožní, aby za přesně stanovených podmínek zkoušky doplnila v následující etapě. V úterý večer Temelín požádal SÚJB také o povolení zahájit horké zkoušky druhého bloku. Palivo má být do něho zavezeno do konce letošního roku.

Průzkum RCA Research: Necelá třetina Čechů se obává jaderné energie

Necelá třetina Čechů se obává jaderné energie. Znečišťování životního prostředí považuje za hlavní problém v souvislosti s energetikou 24 procent lidí. O procento méně obyvatel Česka pak míní, že největším energetickým problémem země je růst cen elektřiny. Vyplynulo to z výsledků výzkumu veřejného mínění společnosti RCA Research. Podle něj se každý osmý Čech obává vyčerpání zásob černého a hnědého uhlí a 11 procent dotázaných se bojí úspor ve spotřebě elektrické energie. Dvě procenta lidí s energetikou žádné obavy nespojují.

Z ČR vyjede v pátek tým, který bude pátrat po zmizelých Češích

Po třech pohřešovaných českých studentech bude v Albánii pátrat osmičlenný záchranný tým složený z jejich kamarádů a z vybavených dobrovolných záchranářů. Do Albánie vyjedou z Prahy v pátek v poledne dvěma terénními auty a již v sobotu vpodvečer chtějí zahájit pátrací akci. Zmizelé, kteří se pohřešují od 7. srpna a o nichž albánská policie nemá žádné informace, budou v horách na severu Albánie pomáhat hledat tamní františkáni.

Trojice studentů údajně měla zkušenosti s pobytem v horách a byla i poměrně dobře vybavena. Pohřešovaní byli na výpravě po balkánských horách a poslední informace o nich pocházejí z doby před 15. srpnem, kdy je podle jednoho českého turisty vezl albánský taxikář do Skadaru (Shkoder). Taxikáři se prý svěřili, že míří do hor. Hranice z Černé Hory (Jugoslávie) do Albánie překročili 7. srpna v Hani en Hatit. Od té doby se nikomu neozvali a není o nich, až na cestu zmíněným taxíkem, nic známo. Rodiče informovali českou policii poté, co se jejich děti v dohodnutou dobu nevrátily do Prahy. Záchranný tým je v kontaktu s českým zastupitelským úřadem v Tiraně.

Galerie Rudolfinum hostí komorní projekt Three Windows

Výstavní projekt Three Windows (Tři okna), který má být poctou americkému spisovateli Robertu Laxovi, mohou do 25. listopadu zhlédnout návštěvníci Galerie Rudolfinum. Autoři výstavy, švýcarský filmař Nicolas Humbert a jeho německý kolega Werner Penzel, se pokusili zachytit na filmovém pásu jedinečný okamžik vzniku uměleckého díla. Na třech plátnech, připomínajících okna, se najednou odehrávají tři různé filmy, které jsou vzájemně propojeny zvukem i obrazem v jednu kompozici.

Spolek grafiků Hollar připravil Grafické vinobraní

Výstavu nazvanou Grafické vinobraní uspořádalo ve své výstavní síni na pražském Smetanově nábřeží Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Přehlídka zahrnuje práce jeho dvaatřiceti členů, které jsou inspirovány vínem v různých podobách. Grafiky a několik kreseb jsou v mnoha případech ilustrace děl básníků, kteří o víně skládali verše. Vínem se nechali inspirovat například Emanuel Ranný, Vladimír Komárek, Jiří Slíva, František Hodonský, Jan Kavan, Jaroslav Sůra, Jiří Rathouský či Jan Šafránek.

Ze sportu:

Na startu sto jedenáctého ročníku Velké pardubické steeplechase by se mělo objevit na startu šest zahraničních účastníků. Celkem na tradiční trať dlouhou 6 tisíc 900 metrů vyběhne 21 koní. Závod se poběží 14. října na pardubickém závodišti.

Čeští fotbalisté do sedmnácti let postoupili na mistrovství Evropy, které se uskuteční v dubnu příštího roku v Dánsku. V posledním utkání druhé kvalifikační skupiny ve Zlatých Moravcích remizovali s domácím Slovenskem 2:2 a v tabulce obsadili první příčku.

V Praze naměřili teplotní rekord

Ve středu padl v pražském Klementinu další rekord. Meteorologové naměřili teplotu 25 celých 7 desetin stupně. Středeční počasí tak překonalo dosavadní rekord z roku 1929 a podle meteorologů by maximální teplota mohla dokonce dosáhnout až 27-ti stupňů.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio