Zprávy Radia Praha

USA zahájily vojenské operace proti cílům afghánského vládního hnutí Taliban a výcvikovým táborům teroristické sítě Usámy bin Ládina

Spojené státy americké a Velká Británie zahájili v neděli vojenské operace proti cílům afghánského vládního hnutí Taliban a výcvikovým táborům teroristické sítě radikála Usámy bin Ládina Al-Káida, která se prostřednictvím katarské satelitní televize přihlásila k útokům na USA 11. září. Bin Ládin poté ve videonahrávce odvysílané katarskou televizí pochválil Boha za útoky z 11. září v New Yorku a ve Washingtonu.

Americký prezident George Bush ve svém projevu v televizi CNN prohlásil, že se ke Spojeným státům v útoku na Afghánistán připojila Británie. Útok není veden jen na vojenské cíle, ale i na další strategické objekty, které by mohly pomoci Talibanu v jeho ofenzívě. Hlavní město Kábul je pod mohutným raketovým útokem. V afghánské metropoli jsou slyšet mohutné výbuchy a protiletadlová palba. Útok směřoval i na jihoafghánské město Kandahár, kde sídlí šéf afghánské opozice a skrývat by se tam měl i terorista Usáma bin Ládin.

Prezident Václav Havel vyjádřil absolutní podporu odvetě USA za terorismus

Prezident Václav Havel vyjádřil "absolutní podporu" zahájené odvetě USA za zářijové teroristické útoky na New York a Washington. "Je na místě klidná trpělivost, není důvod k panice," zdůraznil na mimořádné tiskové konferenci prezident. Podle Havla jsou chvíle, kdy si "naše svobody" žádají určité oběti. Pokud se lidé chtějí svým svobodám a civilizačním hodnotám těšit, musí být připraveni tyto hodnoty bránit i se zbraní v ruce, uvedl prezident. Akce byla podle Havla připravována dlouho a promyšleně. "Není to útok na Afghánistán, není to útok na islám, není to útok proti žádnému národu ani proti nějakému náboženství. Je to ochrana civilizačních hodnot, které spojují mnoho náboženství, mnoho kultur, mnoho zemí, které spojují celý svět," prohlásil prezident.

Mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl ČTK řekl, že prezident se krátce po zahájení útoku sešel s americkým velvyslancem v ČR Craigem Stapletonem. Krafl ale uvedl, že ani Havlovi nikdo předem z USA o útoku netelefonoval.

Podle vicepremiéra Vladimíra Špidly se čeští představitelé dozvěděli o útoku USA na Afghánistán v neděli odpoledne. "Z diplomatických kruhů jsme už krátce po poledni věděli, že se situace odehraje," řekl Špidla v České televizi. Potvrdil to i ministr zahraničí Jan Kavan po mimořádné schůzce s vládními kolegy.

Mluvčí vlády Libor Rouček řekl, že ČR byla na možnost vojenského útoku Spojených států na Afghánistán připravena. "Na všechny eventuality je vláda připravena. Spojené státy a spojenci mají plnou podporu České republiky, nejenom politickou a morální, ale i vojenskou," tlumočil mluvčí stanovisko premiéra Zemana. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus v první reakci na útok uvedl, že "použití síly je vždy velmi smutnou věcí". "V tomto případě je ale evidentní, že je použití síly nezbytné," tlumočil ČTK Klausovu reakci jeho poradce Ladislav Jakl. Klaus podle něj také vyjádřil přesvědčení, že tyto kroky Spojených států budou úspěšné a splní svůj cíl.

Zahájení útoku USA na Afghánistán nebude pro Českou republiku znamenat zavedení přísnějších bezpečnostních opatření. Novinářům to po mimořádné schůzce s vládními kolegy řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Ministři bezpečnostních resortů a ministr zahraničí Jan Kavan nyní čekají na aktuální zprávy tajných služeb, které by je měly informovat o souvislostech útoku USA na základny teroristů v Afghánistánu. Podle zpráv, které jim zpravodajci poskytnou, ministři rozhodnou, kdy bude zasedat meziresortní krizový štáb.

Česká republika je v souvislosti s odvetou USA za teroristické útoky připravena poskytnout NATO jeden letoun TU-154 pro přepravu lidí a materiálu. Letoun by mohl také doprovázet letadla s monitorovacím systémem AWACS. Televizi Nova to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. "Severoatlantická aliance, respektive Spojené státy požádaly o pomoc v podobě dopravních letadel, dopravního letectva, takže ministerstvo obrany po dohodě s předsedou vlády (Milošem Zemanem) učinilo na základě této výzvy nabídku, že jsme připraveni Severoatlantické alianci dát k dispozici jeden letoun TU-154 na přepravu materiálu a osob a doprovod letounů AWACS," oznámil Gross.

ČSA zatím po oznámení útoku na Afghánistán žádné lety neruší

České aerolinie po zahájení útoku USA na Afghánistán nezrušily žádný ze svých letů a zatím létají podle platného letového řádu. "Sledujeme aktuální zprávy o otevření či uzavření jednotlivých vzdušných prostorů, přes které směřují naše linky a jsme připraveni reagovat," řekl ČTK mluvčí ČSA Daniel Plovajko. Podle jeho slov v neděli ČSA neměly plánovaný let do žádné arabské země.

ČSA zavedly na svých linkách zpřísněná bezpečnostní opatření po sérii teroristických leteckých útoků na Světové obchodní středisko a Pentagon 11. září. V čem opatření spočívají, aerolinie nespecifikovaly.

Spilka: Dukovany zatím nepřijaly žádná dodatečná opatření

Jaderná elektrárna Dukovany na Třebíčsku zatím nepřijala žádná dodatečná bezpečnostní opatření. "Bezpečnostní opatření byla zvýšena v průběhu minulých tří týdnů a zatím není důvod je dále stupňovat," řekl po zahájení útoku USA na Afgánistán mluvčí elektrárny Petr Spilka. V okolí elektrárny je od minulého pátku zavedena omezená letová zóna, do které mohou letadla vstupovat jen na zvláštní povolení oblastního střediska řízení letů. Omezená zóna se vztahuje na území ve tvaru kružnice o poloměru 12 námořních mil od elektrárny a dosahuje výšky 2900 metrů.

Po teroristických útocích v USA Státní úřad pro jadernou bezpečnost nařídil v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nejvyšší bezpečnostní opatření ve fyzické ochraně. V případě nebezpečí jsou Dukovany připraveny zastavit i štěpnou reakci svých čtyř reaktorů. Vzdušný prostor nad elektrárnou střeží radary i z nedaleké základy v Náměšti nad Oslavou. Tam byl přesunut i protiletadlový raketový pluk ze Žatce. K odklonění narušitelů omezeného prostoru jsou připraveny vzlétnout pohotovostní vojenská letadla z Českých Budějovic nebo z Čáslavi.

Ministr Gross: Policie zvýšila o víkendu ostrahu některých objektů

Policie zvýšila bezpečnostní opatření u některých objektů v Praze. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse je jedním z takových míst i velvyslanectví Spojených států. Vláda už minulý týden přijala americké požadavky, které souvisejí s plánovanou odvetou za teroristické útoky na cíle v USA. Stanislav Gross zároveň upřesnil, že se zatím nebude rušit zvláštní ochrana budovy Rádia Svobodná Evropa v centru metropole. Sídlo této stanice nyní chrání policisté a příslušníci elitní brigády rychlého nasazení. U budovy jsou i obrněné transportéry. Tato opatření byla reakcí na informace zpravodajských služeb, že teroristé připravují na sídlo Svobodné Evropy teroristický útok.

K likvidaci civilního letounu by měl podle ministra Grosse dát rozkaz šéf obrany

Ministr vnitra Stanislav Gross (ČSSD) a místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS) soudí, že souhlas s případným sestřelením útočícího civilního letadla by měl být v kompetenci ministra obrany. Oba to v neděli řekli novinářům. Podle Grosse ministerstvo obrany připravuje materiál, který by měl tuto věc řešit. Také vicepremiér Pavel Rychetský (ČSSD) v neděli řekl, že případný rozkaz k likvidaci civilního letadla ovládaného sebevražednými teroristy by ministr obrany zřejmě mohl vydat již za současné legislativní situace.

Český právní řád podobně jako mezinárodní úmluva nedovoluje sestřelit sebevražedně útočící civilní letadlo. Určité oprávnění pro takovýto krok ale skýtá ustanovení trestního zákona o krajní nouzi. "To říká, že čin jinak trestný, kterým se odvrátí mnohem vážnější bezprostřední ohrožení na životech, je beztrestným," uvedl Rychetský. Vláda ho požádala, aby analyzoval český právní řád. Analýza bude podle Rychetského hotova v pondělí. Teroristy by podle Rychetského v budoucnosti mělo být možné odsoudit na více let, než dovolují sazby současného českého práva. "Při rekodifikaci trestního práva bude na místě s horními hranicemi trestních sazeb u těch nejzávažnějších zločinů výrazně hnout, nevylučuji, že na dvojnásobek," konstatoval. Vicepremiér dodal, že hranice trestů se zvýší i u jiných trestných činů.

Ministr Gross neví o tom, že by na území ČR působily teroristické organizace. Má nicméně informace "o lidech, kteří mohli být nebo byli ve styku s osobami, které třeba mají přímé vazby do některých výcvikových táborů (teroristů) nebo tímto směrem".

Telecom po zahájení útoku zpřísnil bezpečnostní opatření

Český Telecom zpřísnil po oznámení zahájení útoku USA bezpečnostní opatření ve svých objektech. Ty mimo jiné spočívají v přísnějším režimu pro vstup do jednotlivých objektů a zvýšení jejich ostrahy. ČTK to řekl mluvčí společnosti Vladan Crha. Další opatření nespecifikoval.

V ČR se chystá školení lékařů o postižení biologickými látkami

Epidemiologové, hygienici a soukromí lékaři prodělají podle ministra vnitra Stanislava Grosse školení o tom, jak vypadají příznaky postižení biologickými látkami, například morem či snětí slezinnou (antraxem). Ministr Gross to uvedl v nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie v souvislosti s opatřeními přijímanými po teroristických útocích na USA. "V tomto státě je bohužel dneska pouze několik lékařů, kteří vědí", jak takové příznaky vypadají, poznamenal Gross. Informační kampaň pro všechny občany by podle ministra pouze vedla k zahlcení lékařských ordinací. Grossův stínový protějšek a místopředseda ODS Ivan Langer školení lékařů označil za správné.

Vnitro podle Grosse pro občany připraví do dvou týdnů informace, jak se zachovat při krizové situaci v případě teroristického útoku. Ministr i Langer nedoporučili občanům kupovat nyní plynové masky vzhledem k tomu, že jejich filtry neposkytují univerzální ochranu před chemickými zbraněmi. Gross v této souvislosti poznamenal, že ČR je schopna zajistit prostředky individuální ochrany pro 35 až 36 procent obyvatel, což je podle něj mnohem více než například v Německu. Situací v civilní ochraně (CO) se bude zabývat i vláda, podle Grosse je nutné přizpůsobit současnou bezpečnostní situaci možnostem a kapacitám "z hlediska CO".

Vláda chce zákonem posílit pravomoci tajných služeb

Kvůli teroristickému útoku na USA vláda připravuje novelu zákona o zpravodajských službách, kterou chce posílit jejich pravomoci. Vyplynulo to z vyjádření ministra vnitra Stanislava Grosse a jeho stínového protějšku z ODS Ivana Langra v pořadu Nedělní partie televize Prima. Podle Grosse je nutné kompetence tajných služeb kvůli boji s terorismem posílit, Langer označil jejich nynější pravomoci za dostatečné. Vysloužil si tím od Grosse poznámku, že buď "nerozumí věci", nebo nemá dostatečné informace. Novela v navrhované podobě podle Langra představuje "ohrožení svobody každého z nás", neboť v případě jejího schválení by mohly zpravodajské služby například zjišťovat od lékařů informace o zdravotním stavu či podrobnosti o telefonních hovorech kteréhokoliv občana. "Pokud by došlo k něčemu takovému, pak bych musel říkat, že díky této vládě zvítězili teroristé a že jsme prohráli všichni. O to teroristům vlastně jde, abychom změnili svůj život a vzdali se svobody," prohlásil Langer. Podle něj novela povede k vytváření policejního státu. Gross k jeho výtkám poznamenal, že právě Langer inicioval při přijímání azylového zákona úpravu, podle níž bude moci Bezpečnostní informační služba zjišťovat informace o telefonování z mobilních telefonů.

Budoucnost Evropy byla na pořadu jednání nadace Naše Evropa v Aténách

Hospodářská a sociální soudržnost v rozšířené Evropě a federace národních států jako jedna z alternativ budoucnosti Evropy byly hlavním tématem v sobotu ukončeného jednání řídícího výboru nadace Naše Evropa v Aténách. Český ministr zahraničí Jan Kavan, který je novým členem výboru, na něm podpořil volání některých členských zemí Evropské unie po odbyrokratizování nynějšího systému poskytování pomoci v rámci EU a zdůraznil, že nesmí být oslabena zásada solidarity s chudšími regiony. Finanční pomoc chudším regionům na zasedání obhajoval rovněž člen Evropské komise Michel Barnier, který také řekl, že posílení a stabilizace trhů v budoucích členských zemích unie ve střední a východní Evropě bude výhodné i pro přispívající bohaté státy EU. Ministr Kavan uvítal, že se kandidátské země mohou účastnit diskuse o budoucnosti unie, a vyzval její členské země, aby kandidátům umožnily rovnocennou účast i připravovaném konventu, který bude mezivládní konferenci unie v roce 2004 doporučovat některé zásadní změny ve fungování EU. Nadace naše Evropa, založená v roce 1996, se těší podpoře Evropské komise. Řídí ji bývalý dlouholetý předseda komise Jacques Delors.

Heinz Fischer proti spojování otázky Temelína se vstupem ČR do EU

Šéf dolní komory rakouského parlamentu a místopředseda opozičních sociálních demokratů (SPÖ) Heinz Fischer odmítá spojování provozu Temelína se vstupem České republiky do Evropské unie. V nedělní diskusní relaci rakouské televize se rovněž vyslovil proti uspořádání referenda o rozšiřování evropské patnáctky, které navrhuje vládní krajně pravicová strana Svobodných (FPÖ). "Ne, to nejsme, a to mluvím zcela jasně," odpověděl Fischer na dotaz, zda jeho strana je pro uplatnění práva veta na vstup ČR do unie, dokud se nepodaří vyřešit sporné otázky ohledně jihočeské elektrárny. Vytkl však vládě lidoveckého kancléře Wolfganga Schüssela, že se měla Temelínem zabývat mnohem důrazněji již od svého nástupu do funkce v únoru loňského roku.

Inflace v září zpomalila na 4,7 ze srpnových 5,5 procenta

Spotřebitelské ceny v září zpomalily meziroční růst ze srpnových 5,5 na 4,7 procenta. V meziměsíčním srovnání ceny opět klesly, a to o 0,7 procenta. V srpnu byly ceny meziměsíčně nižší o 0,2 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců činila v září 4,7 procenta. Takzvaná čistá inflace klesla v září proti srpnu o 1,0 procenta a v porovnání s loňským zářím byla 3,1 procenta. Analytici očekávali meziměsíční pokles spotřebitelských cen o 0,2 procenta a zpomalení meziroční inflace na 5,3 procenta.

Nezaměstnanost v září opět stagnovala na 8,5 procenta

Míra registrované nezaměstnanosti v ČR zůstala ke konci září na 8,5 procenta, tedy na stejné úrovni jako v letošním červenci a srpnu. Proti loňskému září nezaměstnanost klesla o 0,3 procentního bodu. Informace o vývoji nezaměstnanosti zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřady práce ke konci září evidovaly 440.472 uchazečů o práci, což je o 3165 osob méně než ke konci srpna a o 17.800 méně než v loňském září. Výsledky se shodují s odhady většiny ekonomů, kteří očekávali stagnaci na 8,5 procenta.

Evropský týden proti kouření chce ukázat cestu k omezení rizika

Ukázat lidem cestu, jak omezit riziko onemocnění rakovinou, je úkolem Evropského týdne proti rakovině, který začal v pondělí. Česká republika se k němu připojuje potřetí. Pondělí se podle výzvy výrobce protirakovinných léků stalo dnem boje proti rakovině plic. Zaměstnanci firmy po celém světě se proto v tento den vzdali kouření a vyzvali k tomu i ostatní. "Naší snahou je, aby o škodlivosti kouření byl informován každý od dětského věku po seniory," uvedl při příležitosti týdne předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier. Dodal, že v České republice umírá ročně na následky kouření 22.000 lidí. "Kouření je příčinou třetiny všech nádorových onemocnění, kuřáci si zkracují život o deset až 15 let. V ČR kouří 29 procent populace, tedy asi 2,5 miliónu lidí, problémem je zejména šířící se kouření mezi mladými ženami," dodal Dienstbier.

Miloš Kužvart: Můj názor na českokrumlovskou točnu je neutrální

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart v minulých dnech navštívil Český Krumlov, aby diskutoval o tamním otáčivém hledišti a předal ceny filmového festivalu Ekofilm. Na festivalové tiskové konferenci novinářům řekl, že jeho názor na boj o zrušení či zachování točny je po diskusi ještě neutrálnější. "Na diskusi zda otáčivé hlediště ano, či ne, jsem šel proto, abych si svůj neutrální postoj ujasnil, musím však konstatovat, že se (postoj) ještě prohloubil," uvedl Kužvart. Řekl, že si váží obou skupin, které ve sporu o točnu vystupují, neboť podle něj se obě snaží o "cosi dobrého". Podle Kužvarta jsou rozumné úvahy přemístit točnu do jiné lokality až za několik let, nehodlá však podpořit ani jednu stranu. Světová organizace kulturního dědictví UNESCO i památkáři stojí za svým, že točna musí ze zámeckého parku zmizet do konce roku 2002, kdy jí vyprší stavební povolení.

Památkáři a UNESCO argumentují, že stavba poškozuje nejen park, ale také přilehlý letohrádek Bellaria, a navíc nebyla při zápisu Českého Krumlova do seznamu památek UNESCO uvedena v dokumentaci. Oponenti zastávají názor, že točna je neodmyslitelně spjata s českokrumlovským zámkem a její odstranění by ničemu nepomohlo.

PwC: V zahraničí by chtělo pracovat 16 procent Čechů

Pracovat v zahraničí by chtělo 16 procent Čechů, 12 procent Maďarů a až 40 procent Poláků produktivního věku. Výsledky studie poskytla ČTK společnost PricewaterhouseCoopers. Takový pohyb pracovních sil by podle PwC mohl pomoci zmírnit rostoucí nedostatek kvalifikovaných pracovníků v členských státech Evropské unie. Studie odhaduje, že pokud by neexistovala žádná imigrační omezení, chtěly by se z Polska, ČR a Maďarska do zemí Evropské unie do roku 2006 přestěhovat asi 1,6 až 2,4 miliónu lidí v produktivním věku. Tato míra pohybu pracovních sil je mnohem vyšší, než uváděla většina dosavadních studií zkoumajících možné dopady volného pohybu pracovních sil po rozšíření Evropské unie. PwC je přední světovou organizací poskytující odborné poradenské služby. Zaměstnává přes 150.000 lidí ve 150 zemích.

Podzimní knižní trh v Havlíčkově Brodě navštívilo asi 8000 lidí

Zhruba 8000 návštěvníků včetně knihkupců a knihovníků navštívilo v pátek a sobotu 11. ročník Podzimního knižního trhu v Havlíčkově Brodě. Přehlídky především české knižní produkce se zúčastnilo 168 vystavovatelů. V soutěži o nejkrásnější knihu vybrala odborná porota román Henriho Pourrata Kašpar z hor, který vydala místní literární čajovna Susanne Renaudové. Na druhém místě soutěže skončila kniha Vladimíra Nabokova Pnin pražsko-litomyšlského nakladatelství Paseka. Na třetím místě se umístila kniha pražského nakladatelství Brio Bajky od Jeana de La Fontaina. Desetičlenná porota, ve které zasedli i předseda Senátu Petr Pithart a předseda PEN-klubu Jiří Stránský, vybírala vítěze z 61 knih od 35 nakladatelství.

Jazzové sekci přišlo k narozeninám četbou pogratulovat 175 lidí

Po 96 hodinách skončil v neděli v Praze čtenářský maratón Jazzové sekce. Do galerie Jazzové sekce přišlo této organizaci svým veřejným vystoupením k 30. výročí existence pogratulovat celkem 175 lidí. Mezi posledními byl ministr zahraničních věcí Jan Kavan. K veřejnému čtení si vybral chasidské moudrosti z pera spisovatele Elieho Wiesela. "Mezi nejčtenější autory patřili Seifert, Hrabal, Havel," řekl ČTK za Jazzovou sekci Karel Srp. Přestože byla letos návštěvnost akce menší než v minulých letech, hodnotí ji Srp jako úspěšnou. Menší počet návštěvníků maratónu přičítá rozjitřené politické a bezpečnostní situaci.

Uplynulé ročníky patřily četbě z děl básníka Lawrence Ferlinghettiho, nositele Nobelovy ceny Alexandra Solženicyna a manželů Josefa Škvoreckého a Zdeny Salivarové.

Ze sportu:

Jaromír Jágr může být se vstupem do nové sezóny severoamerické NHL spokojen. K výhře týmu Washington Capitals nad New Jersey v poměru 6:1 přispěl jedním gólem a jednou asistencí. Ve fantastických výkonech pokračuje brankář Calgary Flames Roman Turek. I ve druhém zápase letošního ročníku neinkasoval, připsal si 23 úspěšných zásahů a pomohl svému týmu k jednoznačné výhře nad Chicagem 4:0. Úspěšně si vedli i další dva čeští brankáři. Dominik Hašek inkasoval ve Vancouveru jediný gól a Detroit nakonec vyhrál 4:1. Tomáš Vokoun z Nashvillu zase přispěl 25 úspěšnými zákroky k remíze se Saint Louis v poměru 2:2.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky, nejvyšší denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.