Zprávy Radia Praha

Evropská komise pochválila ČR za pokrok, poukázala na nedostatky

Evropská komise (EK) v letošním posudku ve Štrasburku pochválila Českou republiku za pokrok, mnohdy významný, jehož prakticky ve všech oblastech dosáhla na cestě k členství v Evropské unii. EK ale zároveň vypíchla řadu nedostatků, které bude muset ČR urychleně odstranit, má-li ji komise za rok doporučit k ukončení jednání a k uzavření smlouvy o přistoupení k EU. Část zprávy zaměřená na Českou republiku hodnotí zemi jako fungující tržní ekonomiku. Stěžejní část posudku soudí, že pokud Praha pokročí ke střednědobé rozpočtové konsolidaci a pokud dokončí strukturální reformy, měla by se země brzy vyrovnat s konkurenčním tlakem a tržními silami uvnitř EU. Komisi ale znepokojují deficity veřejných financí i běžného účtu. Za "politováníhodné" považuje, že ČR stále jako jediná kandidátská země nemá zákon o státní službě. Vážné "znepokojení" nadále vyvolává korupce a hospodářská trestná činnost. ČR také musí dále bojovat proti diskriminaci romské menšiny. Musí projevit "výraznou snahu" při zefektivňování boje proti organizovanému zločinu a hospodářské kriminalitě, včetně tunelování. V hodnocení jednotlivých oblastí a odvětví z hlediska přejímání unijního práva a jeho aplikace komise vesměs vyjadřuje spokojenost s harmonizací legislativy, ale nachází nedostatky při jejím uplatňování a ve fungování úřadů, které se tím mají zabývat, případně žehrá na jejich neexistenci.

Komisař pro rozšíření unie Günther Verheugen při předkládání souborné zprávy hodnotící všechny kandidáty ocenil před poslanci Evropského parlamentu pokrok, jehož uchazečské státy dosáhly. Dal najevo přesvědčení, že většina kandidátů se do unie skutečně v roce 2004 začlení. Rovněž prohlášení, které ke zprávě vydal v Bruselu předseda komise Romano Prodi, konstatuje, že "rozšíření jako historická povinnost unie a politická priorita mé komise je pevně v našich rukách... Otevřela se cesta k mírovému a demokratickému sjednocení našeho kontinentu."

Ramiro Cibrian ocenil pokrok ČR; vstup do EU v roce 2004 je možný

Česká republika za poslední rok značně pokročila v přípravách na členství v Evropské unii. Řekl to velvyslanec EU v Praze Ramiro Cibrian v komentáři k pravidelné hodnotící zprávě Evropské komise. Dodal, že vydrží-li tempo přístupových jednání, bude Česká republika jednou ze zemí, která příští rok zavře přístupové rozhovory s EU. "V takovém případě by se přijetí mohlo uskutečnit v roce 2004," řekl Cibrian. Potvrdil tak výroky EU, podle nichž by se první noví členové už mohli zúčastnit voleb do EP v témže roce. Šéf delegace EK ocenil urychlení soudní reformy, zlepšení makroekonomiky a dokončení privatizace bank, zalitoval ale absence zákona o státní službě a zdůraznil, že naprostými prioritami musí být zvýšení výkonnosti státní správy a boj s korupcí.

Spokojenost neskrýval premiér Miloš Zeman. Potěšilo jej hlavně to, že komise letos zařadila na rozdíl od loňska ČR mezi tržní ekonomiky. Vyzdvihl, že je to díky dokončené privatizaci bank. Přijal i výtky na adresu země, které zpráva obsahuje, zvláště chybějící zákon o státní službě. Je také odhodlán bojovat s korupci, jejíž hladinu v ČR zpráva kritizuje.

Ministr Kavan je s hodnotící zprávou Evropské komise spokojen

Spokojenost s letošní hodnotící zprávou Evropské komise o České republice vyjádřil ministr zahraničí Jan Kavan, který se v New Yorku účastní 56. zasedání Valného shromáždění OSN. Ministr připustil, že ve dvou až třech kapitolách je ČR hodnocena hůře než loni a za nejzávažnější letošní výtku označil nedostatečné potírání korupce a hospodářské kriminality v České republice. "My považujeme ... za jednu z nejvýznamnějších právě kritiku boje proti hospodářské kriminalitě a korupci. Tady je nutno prosadit další opatření týkající se praní špinavých peněz , fenoménu tunelování a podobně," zdůraznil Kavan. Vedle existence korupce se další kritika podle Kavana vztahovala na špatné vynucování práva a absenci zákona o státní službě, který prý ČR postrádá snad jako poslední uchazečský stát o členství v EU. Podle Kavana má ČR šanci uzavřít příští rok vyjednávání s EU a v roce 2003 dosáhnout ratifikace smlouvy včetně referenda o vstupu v ČR. V roce 2004 se může stát členem Evropské unie a účastnit se voleb do Evropského parlamentu.

České ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že hodnotící zpráva dává České republice jistotu, že je předurčena k tomu, aby byl do EU přijata v nejbližším kole rozšiřování. Posudek, který dnes komise zveřejnila, úřad ministra Jana Kavana považuje za objektivní a výstižný. Český státní tajemník Pavel Telička soudí, že problémy zdůrazněné v posudku je nutné vzít nesmírně vážně; jejich odstranění je třeba považovat za hlavní politické úkoly.

Pokud jde o korupci, které zpráva EK věnuje velkou pozornost, český ministr vnitra Stanislav Gross uznal, že je to dlouholetý bolavý problém České republiky. Spokojen s hodnocením, které od Evropské komise dostal jeho resort, byl ministr životního prostředí Miloš Kužvart.

Mezi kritickými připomínkami na adresu České republiky není podle předsedy sněmovního integračního výboru Jaroslava Zvěřiny "nic fatálního". "Musíme uznat, že v těch jednotlivých bodech má EU nepochybně pravdu, je co zlepšovat," řekl poslanec.

Podle Karla Holomka, předsedy Společenství Romů na Moravě a člena meziresortní komise pro záležitosti romské komunity, je pasáž letošní hodnotící zprávy týkající se postavení Romů v České republice objektivní.

Vláda ví, kdy a kam budou čeští vojáci v operacích proti terorismu nasazeni

Vláda ví, kdy a kam budou čeští vojáci v odvetných operacích proti terorismu nasazeni. Po návštěvě 9. protichemické jednotky v Liberci to řekl premiér Miloš Zeman. Podle něj není vojenským tajemstvím, že USA požádaly Českou republiku o pomoc. Informace, jak bude poskytnuta, ale zůstanou přísně utajeny. Zeman přijel do Liberce v doprovodu ministra obrany Jaroslava Tvrdíka a amerického velvyslance Craiga Stapletona. Chtěli se seznámit s připraveností chemiků, polní nemocnice a dalších jednotek, které mají být do odvety zapojeny. "Předpokládáme, že konflikt s terorismem bude dlouhodobý," zdůraznil premiér.

České letectvo potřebuje stíhačky, míní jeho velitel Padělek

České letectvo potřebuje nadzvukové stroje. Není přitom důležité, jaké stíhačky nakonec Česká republika koupí. Sdělil to velitel vzdušných sil František Padělek po schůzce s velitelem letectva NATO pro severní Evropu Gregorym Martinem, který se zastavil v Praze na cestě z Bulharska. Ve výběrovém řízení, které vypsala vláda, však z původních pěti firem zůstala nabídka pouze jediného britsko-švédského konsorcia BAE-Systems. Američané ale až po uzavření tendru vládě navrhli, aby od nich odkoupila levnější použité stíhačky F-16. "Jako odborník mohu říct, že všechny verze, které připadají v úvahu, jsou letouny, které by pomohly našemu letectvu pozvednout bojovou sílu a byly by pro nás užitečné," uvedl Padělek. Odmítl však hovořit o přednostech jednotlivých strojů. Také během schůzky s Martinem hovořili o českém letectvu a letcích v NATO. Podle Martina však nebyla během krátké návštěvy možnost hovořit o tak složité problematice, jakou je přezbrojování armády.

Pád letadla v New Yorku oddálí vzpamatování letecké dopravy

Pondělní pád letadla v newyorské čtvrti Queens může oddálit návrat letecké dopravy ke stavu před zářijovými teroristickými útoky v USA. V rozhovoru pro ČTK to uvedl prezident Českých aerolinií Miroslav Kůla. Dopad pondělní havárie nebude podle Kůly tak dramatický jako v září, kdy například americké aerolinie zaznamenaly propad poptávky o 40 procent. Letecký trh nicméně negativně ovlivní. Následky budou ještě menší v případě, že šlo o nehodu, dodal. Návrat letecké dopravy k objemu přeprav před 11. zářím, kdy teroristé zaútočili civilními letadly na budovy v USA, odhadují podle jeho slov letečtí dopravci na šest až 12 měsíců.

Záznam rozhovoru posádky letadla, které v pondělí havarovalo v New Yorku krátce po startu, podle vyšetřovatelů jednoznačně prokazuje, že šlo o nehodu a nikoli o důsledek teroristického činu. Při nehodě letounu Airbus 300 společnosti American Airlines zahynulo podle předběžných údajů 269 lidí.

Petr Pithart: Senát je hrází před možnými levými či pravými krajnostmi

Základní smysl Senátu v České republice a dalších evropských postkomunistických zemích je v tom, že po nějakou dobu nebude stále možné vyloučit, že by v nějaké "situaci rozčílení" došlo k prudkému posunu k levé či k pravé krajnosti. Řekl to v Bruselu předseda českého Senátu Petr Pithart. Ústava by doznala velmi dramatických změn, kdyby se proti tomu nepostavil Senát, odpověděl Pithart ČTK na otázku, jaká rizika by znamenalo zrušení českého Senátu pro společnost a demokracii v zemi. Senát je podle něj rozhodující pro politický vývoj v zemi tím, že prudké změny jedním či druhým směrem nejsou možné. Petr Pithart se v Bruselu účastnil pravidelného zasedání Asociace předsedů evropských senátů.

Vladimír Železný čeká v cele na rozhodnutí o tom, zda půjde do vazby

Ředitel české soukromé televize Nova Vladimír Železný strávil v úterý téměř šest hodin u výslechu, který skončil jeho zadržením a umístěním do cely předběžného zadržení. Ve středu hodlá vyšetřovatel požádat státního zástupce, aby soudu navrhl vzetí Železného do vazby. Jeho právníci proti tomu protestují. Poukazují mimo jiné na to, že vyšetřovatel zmírnil dubnové obvinění Železného z poškozování věřitele na pokus o tento trestný čin. Advokát Železného Radek Jilg ČTK řekl, že vyšetřovatel chce žádost o vazbu zdůvodnit obavami z toho, že by Železný mohl na svobodě ovlivňovat svědky, pokračovat v trestné činnosti, či ji dokončit. K soudu se přitom žádost o uvalení vazby musí dostat do 48 hodin od zadržení Železného, tedy do čtvrtečního odpoledne. Soudce pak musí do 24 hodin o návrhu rozhodnout.

Železný je podezřelý, že se pokusil vystavením miliardové směnky lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation způsobit firmě Central European Media Enterprises (CME) škodu zhruba 900 miliónů korun. CME se dříve podílela na chodu Novy a podle mezinárodní arbitráže jí má Železný zaplatit miliardu korun. Místo toho vystavil miliardovou směnku lichtenštejnské nadaci Astrona Foundation. Na přípravě smlouvy s nadací se podle médií podílel Železného právník Aleš Rozehnal. I on je vazebně stíhán pro pokus o poškozování věřitele. Jeho obhájce podal proti vazbě stížnost.

Zadržení Železného a jeho dočasná nepřítomnost v televizi Nova nijak neovlivní fungování tohoto média, sdělil ČTK Martin Chalupský, mluvčí společnosti CET 21, jež drží licenci na vysílání Novy. Události nebudou mít dopad ani na chod slovenské sítě regionálních televizí TV Global, informoval její generální ředitel Richard Rybníček, zástupce České produkční invest na Slovensku, která je blízká Železnému.

Díky objevu českých vědců se zlepší situace pacientů s AIDS

Již podruhé se díky objevu českých vědců zlepší situace pacientů s AIDS. V těchto dnech nejvyšší americký orgán pro schvalování léků přijal nový přípravek s látkou tenofovir. Je ze skupiny protivirových léčiv, kterou objevili vědci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky za přispění kolegů z Ústavu lékařského výzkumu Katolické univerzity v belgické Lovani. ČTK to řekla Božena Matoulková z tiskového odboru akademie. Prvním úspěchem této vědecké spolupráce byl cidofovir, schválený v roce 1996. Léčí se jím závažné oční komplikace pacientů s AIDS. Nový lék snižuje množství viru v krvi až o 90 procent. Podle zdroje z akademie se může objev českých vědců dostat do praxe jedině proto, že ho rozpracovali a ověřili v zahraničí. Vývoje léku a financování studie se ujala americká firma Gilead Sciences, která k tomu má finanční i organizační možnosti.

Pocity zahořklosti prý vzdalují katolickou církev mladým lidem

Současná katolická církev dosud nedokázala zcela využít společenských změn po roce 1989. Šok ze svobody, pocity zklamání a zahořklosti katolickou církev vzdalují především od generace mladých lidí. Na úterním jednání nejvyšších představitelů české katolické církve v Hradci Králové to uvedl královéhradecký biskup Dominik Duka. Zasedání, jehož se účastní celkem 12 českých a moravských biskupů, bude pokračovat v Hradci Králové i ve středu. Členové České biskupské konference se budou podle svého mluvčího Daniela Hermana ještě zabývat mimo jiné záležitostmi České katolické charity, pastorací mládeže a dalším rozvojem ekumenismu. Pozornost budou kněží věnovat rovněž budování církevního informačního systému a Křesťanskému sdružení zrakově postižených občanů. Zasedání poprvé navštívil nový apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Erwin Josef Ender.

Křižovníci s novým velmistrem uctili památku Anežky České

Katolická církev si připomněla památku svaté Anežky České - dcery z královského rodu Přemyslovců a řeholnice, která žila ve 13. století. Mši při té příležitosti v pražském kostele sv. Františka sloužil nový velmistr Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou Jiří Kopejsko. Představeného nejstaršího českého církevního řádu, založeného Anežkou Přemyslovnou, jmenovala nedávno římská kongregace. V nové funkci vedl Kopejsko svou první veřejnou bohoslužbu. V jejím závěru přítomní uctili ostatky světice. Anežka Přemyslovna byla kanonizována ve Vatikánu v sobotu 12. listopadu 1989 - týden před takzvanou sametovou revolucí.

Řád, založený roku 1233 jako špitální bratrstvo, měl ještě ve 30. letech 20. století na šedesát členů. V 50. letech byla jeho činnost tvrdě potlačena. V listopadu 1989 dožívalo již jen šest řádových kněží důchodového věku a jeden klerik. V současnosti má 22 členů a věkový rozdíl mezi nejstarším a nejmladším křižovníkem je 69 let.

Japonská televize natáčela na vojenské akademii dokument

Japonská veřejnoprávní televize Nippon Hoso Kyokai (NHK) natáčela na Vojenské akademii v Brně část připravovaného dokumentu "Československo - rok 1968". Film vzniká z podnětu známého japonského spisovatele faktu Takao Sugijamy a bude věnován obsazení Československa vojsky Varšavské smlouvy. Je to poprvé, co akademii navštívili japonští filmaři. Natáčeli rozhovory s učitelem filozofie Jiřím Sedlákem a historikem Sylvestrem Chrastilem. Oba před rokem 1968 působili na akademii, poté ale museli z politických důvodů odejít a až před lety se ke své práci vrátili. Tvůrci dokumentu se setkali i se studenty akademie. Zajímali se o jejich názory na dění v roce 1968, obsazení Československa cizími vojsky a osobní postoje posluchačů k obraně vlasti. Hodinový dokument bude tvořen i dalšími rozhovory se známými českými osobnostmi.

Ve věku 68 let zemřel kdysi populární zpěvák Jiří Vašíček

Ve věku 68 let zemřel ve střešovické nemocnici v Praze kdysi populární zpěvák Jiří Vašíček. Loni dostal cenu nadace Život umělce Senior Prix. Majitele sametového hlasu Jiřího Vašíčka proslavily na přelomu 50. a 60. let písně jako Tenkrát, tenkrát..., Ten den, kdy se vrátí déšť, Tulipány z Amsterodamu, Píseň o mušli, Praha je zlatá loď či Země, odkud přicházím. Populární byl zejména začátkem 60. let, kdy vyprodal i pražskou Lucernu. Svým naturelem se tento zpěvák řadil k elegantním a výrazově vytříbeným interpretům, kteří úspěšně navázali na éru českých tanečních písniček meziválečného období. Celý život se potýkal se zdravotním handicapem, neboť ho jako dvouletého postihla obrna. Poslední léta, kdy se pohyboval jen s pomocí francouzských holí, trávil v domově důchodců.

Britská skupina Uriah Heep opět vystoupí v České republice

Koncertní turné po České republice zahájí v pátek v Polné u Jihlavy legendární britská skupina Uriah Heep. O den později vystoupí rockoví klasici ve Zlíně a závěrečný koncert se uskuteční v neděli v Plzni. Skupina, která se do ČR vrací po třech letech, přiletí den před zahajovacím koncertem. Svůj soukromý program ale zatím tají. "Už jsme u vás dlouhou nebyli. Moc se k vám těšíme. Nejenom proto, že je to země s nejlepším pivem ve světě. Chystáme pro vás i překvapení," vzkázal českým fanouškům zpěvák Bernie Shaw. V sestavě, která se 15 let nezměnila, jsou dále kytarista Mick Box, baskytarista Trevor Bolder, za bicími Lee Kerslake a na klávesy hraje Phil Lanzon.

Ze sportu:

Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let postoupili na evropský šampionát, který se uskuteční v květnu příštího roku. V osmifinálové odvetě v Teplicích remizovali s Chorvatskem 0:0. Úvodní barážový duel ve Splitu skončil v sobotu 1:1; právě gól ze soupeřova hřiště zajistil Čechům postup.

Disciplinární komise Evropské fotbalové unie (UEFA) udělila pražské Spartě pokutu 5000 švýcarských franků za blíže nespecifikované porušení soutěžního řádu v posledním utkání základní skupiny Ligy mistrů s Bayernem Mnichov, které se hrálo 31. října na Letné. Minulý týden potrestala UEFA Spartu za rasistické projevy fanoušků pokutou 55.000 švýcarských franků. Protože nešlo o první případ, kdy se nevhodné pokřiky z tribun ozývaly, nařídili funkcionáři UEFA zástupcům Sparty, aby přijali opatření, která by těmto projevům zabránila. Pokud se to vedení letenského klubu nepodaří, hrozí Spartě, že bude hrát v Lize mistrů bez diváků.

Hokejisté pražské Sparty vyhráli Český pohár, v jehož finálovém zápasu v Ostravě porazili domácí Vítkovice 5:2. Rozhodující třetí branku Pražanů vstřelil v 56. minutě Radek Bělohlav po chybě soupeřovy obrany, v závěru pojistil Spartě výhru dvěma góly Jiří Zelenka. Vítěz národní pohárové soutěže má právo startu v příštím ročníku Kontinentálního poháru. Sparta zároveň získá materiální vybavení v hodnotě půl miliónu korun.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy sněhové přeháňky. Teploty nula až plus 4 stupně Celsia.