Zprávy Radia Praha

Petr Pithart po návštěvě zbořeniště Dvojčat: Nevzdávejme se svobod

Před pokušením vzdávat se po teroristických útocích na New York a Washington základních práv a svobod kvůli větší osobní bezpečnosti varoval předseda českého Senátu Petr Pithart, který ukončil pětidenní pracovní cestu po Spojených státech. "Chtěl jsem varovat před pokušením v této situaci z nějakých patriotických důvodů se lehkomyslně vzdávat základních práv a občanských svobod," řekl Pithart ČTK v New Yorku o svých přednáškách na Právní škole Johna Marshalla v Chicagu a Právní škole Americké univerzity ve Washingtonu. Pithart navštívil zbořeniště dvojice mrakodrapů Světového obchodního střediska, které se zhroutily po zásahu letounů unesených 11.září teroristy radikálního hnutí Usámy bin Ládina. Uvedl, že vše o této věci bylo řečeno a jeho dojem byl silný.

Předseda Senátu Petr Pithart se odmítl přímo vyjádřit ke schvalování novely obchodního zákoníku v Poslanecké sněmovně. Dodal však, že podobná "oprava" vlastního rozhodnutí by v Senátu nebyla možná. "Odmítám takhle na dálku střílet," řekl Pithart ČTK v New Yorku na dotaz, jaké zaujímá osobní stanovisko a jako předseda horní komory parlamentu k situaci, kdy Senát s čtyřkoaliční většinou odmítá přijmout sporně novelizovaný obchodní zákoník a je ochoten přijmout jeho první, a nikoli až za několik týdnů poopravenou verzi. Pithart připustil, že Senát také hlasuje podruhé o stejném zákonu, ale stane se tak okamžitě poté a protože si některý senátor stěžoval, že na sjetině výsledků je jiný výsledek hlasováním, než byl skutečný. Postup při novelizaci obchodního zákoníku Poslanecké sněmovny však Pithart považuje za zásadní opravu.

Premiér Zeman jednal s ENEL a zdůraznil, že ČEZ dostane nejvyšší nabídka

Důležitá je cena, kterou stát dostane za České energetické závody, podtrhl premiér Miloš Zeman při jednání se zástupci italské energetické jedničky ENEL. Firma má o privatizaci ČEZ zájem. "Premiér zdůraznil, že nejdůležitějším kritériem je cena. Tak jako při všech privatizacích," řekl ČTK po jednání mluvčí vlády Libor Rouček s tím, že o konkrétní ceně se nehovořilo. To potvrdil i šéf ENEL Franco Tató. "Shodli jsme se na tom, že cena je velmi důležitá," řekl ČTK po jednání. Zájemci o privatizaci balíku akcií ČEZ mají do počátku prosince předat závazné cenové nabídky na koupi 67,6 procent akcií ČEZ. "Premiér zdůraznil tři základní podmínky. Zachování jaderné energetiky, zachování těžby hnědého uhlí a podmínku deset let nerozprodávat společnost ČEZ," řekl Rouček. Dodal, že Tató s podmínkami souhlasil. "ENEL vlastní firmu, která se zabývá nákupem a prodejem uhlí," uvedl mluvčí v narážce na podmínku zachovat těžbu uhlí.

Jiří Gruša: Česko-rakouské vztahy jsou návratem do starých časů

Vztahy mezi Rakouskem a Českou republikou jsou podle českého velvyslance ve Vídni Jiřího Gruši nyní poznamenány jako kdysi napětím a rivalitou, ale také nafoukaností na rakouské straně a tvrdohlavostí na straně české. Pokud chtějí oba státy vyvést otázku takzvaných Benešových dekretů ze slepé uličky, musejí spolu mluvit jiným způsobem, řekl Gruša v rozhovoru pro rakouský rozhlas ORF. Návrat do starého modelu chování mají na svědomí především rakouští Svobodní (FPÖ), kteří hrozí České republice vetem pro vstup do Evropské unie. "Nečekali jsme, že se jednou něčeho takového dočkáme," řekl velvyslanec. V diskusi o jaderné elektrárně Temelín jsou podle něj emocionální vlny v Rakousku o hodně větší než v ČR, i když v politických kruzích v Praze už také vládne "určitá nervozita". Pokud jde o sporné Benešovy dekrety, na jejichž základě byli po roce 1945 vysídleni sudetští Němci, Gruša připomněl, že Praha je už označila za "mrtvé právo". Parlamentní většina, potřebná k jejich definitivnímu zrušení, zatím neexistuje. Jestliže chce Rakousko v tomto případě od České republiky "nějaké gesto", pak "spolu musíme mluvit jiným způsobem", řekl diplomat.

Romano Prodi Rakousku v temelínském konfliktu nepomůže

Snahu rakouské vlády, aby byly na úrovni Evropské unie pro jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín předepsány právně závazné bezpečnostní záruky odmítl předseda Evropské komise Romano Prodi. Podle rakouského týdeníku Format však neodmítá myšlenku, aby Evropská unie definovala bezpečnostní standardy jaderných zařízení. "To je zcela legitimní věc," prohlásil Prodi. Některé členské státy s rozvinutou jadernou energetikou jako Francie nebo Británie dosud vytvoření takových norem odmítaly. Argumentovaly tím, že každá země má své jaderné elektrárny vybudované podle národních bezpečnostních standardů a sjednocení těchto norem s ohledem na jejich rozdílnost je prakticky nemožné. Prodi upřesnil, že vytvoření podobných standardů v EU "nemá s Temelínem nic společného. Pokud vůbec, pak EU tyto bezpečnostní normy přijme až za několik let." Na rakouské veto proti přijetí ČR do unie šéf Evropské komise příliš nevěří.

Erhard Busek: EU se asi v roce 2004 nerozšíří, Temelín ničí vztahy

Bývalý rakouský vicekancléř a nynější vládní zmocněnec pro rozšíření Evropské unie Erhard Busek je skeptický, pokud jde o začlenění nových zemí do unie v roce 2004. Na jedné straně je otázka, zda unie sama zvládne do té doby své vnitřní procesy, a na druhé straně se po teroristických útocích z 11. září některé věci změnily, a ty je třeba řešit přednostně, uvedl Busek v rozhovoru pro rakouský list Die Presse. Pokud jde o spor kolem české jaderné elektrárny Temelín, bude třeba najít řešení. "Tento konflikt je pro náš vztah s Prahou zničující, neprospívá příhraničním regionům, hospodářství ani turistice," zdůraznil Busek. Podle něj existuje možnost, že bude proti ČR kvůli Temelínu uplatněno veto a tato země do unie nevstoupí. "Temelín bude stejně zprovozněn, jak si Češi přejí. A za pár let budeme muset Čechy tak jako tak přijmout. Jaderná elektrárna poběží a už není o čem mluvit. Kdo by si mohl vážně představit střednědobé rozšíření EU bez České republiky, a přitom Maďaři, Slováci a Poláci by v unii byli... To je naprostý nesmysl," poznamenal.

Susanne Riessová-Passerová vidí plebiscit o Temelínu skepticky

Předsedkyně rakouské strany Svobodných (FPÖ) a vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová si moc neslibuje od lednového podpisového referenda, v němž se z iniciativy politika FPÖ a korutanského hejtmana Jörga Haidera mají Rakušané vyjádřit k české jaderné elektrárně Temelín. Záleží podle ní na tom, jak silně voliči podpoří požadavek na odstavení Temelína. Vicekancléřka v týdeníku Format připomněla, že Haider se při podpisovém referendu (získání podpory pro vetování vstupu ČR do EU v případě zprovoznění Temelína) odvolává na návrh vládních lidovců (ÖVP) a FPÖ, zakotvený v koaliční smlouvě, aby tato forma plebiscitu automaticky vyústila v uspořádání normálního celostátního referenda. Tento krok by měl nastat, pokud anketu podepíše více než 15 procent oprávněných voličů, tedy asi 800.000 občanů.

Protitemelínská blokáda na rakousko-německých hranicích

Dvacet až třicet rakouských protiatomových aktivistů zablokovalo v sobotu hraniční přechod s Německem mezi Salcburkem a Freilassingem na protest proti "záměrné zdrženlivosti" Německa v boji proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Akci pod heslem "Temelín hoří a oficiální Německo spí" provázely zvuky sirén a bubnování. Mezi účastníky byl podle agentury APA americký advokát Edward Fagan, právní zástupce rakouských protitemelínských hnutí. Mluvčí Platformy proti atomovému nebezpečí Heinz Stockinger informoval tlampačem motoristy zastavené na hranicích, že německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin sice řekl, že v Německu by Temelín nedostal povolení k provozu, avšak nic proti elektrárně neudělal. Také komisař pro rozšíření Evropské unie Günter Verheugen se projevil jako zastánce Temelína, aby se vyhnul vnitřní diskusi EU o jaderné energetice, řekl Stockinger.

Krajské organizace ČSSD schvalují volební kandidáty

Kandidáty a lídry pro volby do Poslanecké sněmovny schvaluje tento víkend sedm krajských organizací České strany sociálně demokratické. Každé z těchto nominačních konferencí se účastní některý člen stranického vedení. Například pražskou kandidátku povede trojice místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková, ministr zahraničí Jan Kavan a poslanec Stanislav Křeček, na Královéhradecku ministr financí Jiří Rusnok. Ve Větrném Jeníkově na Jihlavsku delegáti stranické krajské konference rozhodli o tom, že jejich kandidátku povede ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Poslance Michala Krause zase zvolili lídrem delegáti krajské konference v Libereckém kraji. Lídrem kandidátky Zlínského kraje pro volby v roce 2002 byl v Otrokovicích zvolen Miloš Melčák, současný poradce ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra a bývalý poslanec.

Představitelé čtyřkoalice seznamovali občany se svým programem

Rozdáváním letáků a rozhovory s občany zahájila čtyřkoalice "generální zkoušku" na předvolební kampaň. S jejími členy se lidé mohli setkat v každém okresním a krajském městě a na deseti místech v Praze. V hlavním městě letáčky s čtyřkoaličním programem rozdávala i předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová. "Nazvali jsme to 'Den čtyřkoalice mezi občany'," řekla Marvanová. Jejím cílem bylo seznámit občany s programem čtyřkoalice osobně, skupinka rozdávající letáčky a brožurku "S Unií do Unie" o proevropském programu Unie svobody však mezi pražany příliš zájmu nevzbudila. "Volby jsou až v červnu, to to do té doby zapomenu," řekla předsedkyni Unie svobody jedna z oslovených.

Komunisté schválili volební program pro příští volby

Volební program Komunistické strany Čech a Moravy schválil v sobotu Ústřední výbor této parlamentní strany. Při diskusi o něm se komunisté zabývali čtyřmi ústředními otázkami: spojením přímé a zastupitelské demokracie, mírovou problematikou, otázkami vlastnických vztahů a sociální problematikou. Na tiskové konferenci to uvedl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. K hitům komunistické volební kampaně bude patřit vytvoření 300.000 nových pracovních míst a půlmiliónová dotace mladým manželským párům na výstavbu nových bytů. Je třeba se sjednotit nad obsahem politiky, se kterým chceme jít do voleb a teprve na jeho základě řešit další věci, například to, které osobnosti tento obsah politiky budou prezentovat," poznamenal Dolejš k rozhodnutí vedení KSČM přijmout program a nečekat s ním až do stranických primárek v únoru příštího roku.

V Příbrami proti komunistům demonstrovali jen čtyři extremisté

Pouze čtyři příznivci ultrapravicového Národně sociálního bloku se v sobotu sešli v Příbrami, aby protestovali proti jednání tamní okresní konference KSČM. Demonstranti v čele s předsedou bloku Janem Kopalem svůj protest asi po deseti minutách ukončili. Neohlášenou a nepovolenou demonstraci sledovalo asi dvacet policistů a téměř stejný počet novinářů. Kopal zástupcům tisku řekl, že záměrně zvolili formu tichého občanského protestu. "Komunismus je vážný problém a my jsme na něj chtěli touto nenásilnou formou upozornit," prohlásil Kopal. Demonstranti si s sebou přinesli transparenty mimo jiné s nápisy: "Parlament je už plný zlodějů a podvodníků, nepotřebujeme další". Přítomným novinářům extremisté rozdali letáky, které varovaly před návratem komunismu a obsahovaly informace o počtu postižených komunistickou vládou v Československu. Kopal také prohlásil, že jeho blok protestuje i proti tomu, jakým způsobem prezident republiky Václav Havel uděluje milosti.

Ke snížení přenosu AIDS mohou přispět místnosti pro aplikaci drog

Ke snížení přenosu nemoci AIDS i dalších infekčních onemocnění mezi narkomany by mohly přispět takzvané aplikační místnosti. V nich by si narkomané mohli aplikovat drogu při dodržení zdravotních a hygienických podmínek. Shodli se na tom účastníci třídenního semináře, který skončil v Poděbradech na Nymbursku. ČTK to řekla Dagmar Dvořáková, prezidentka pořádajícího sdružení Společně s nadějí proti AIDS a drogám. Aplikační místnosti by po vzoru západní Evropy měly vzniknout především ve velkých městech a nejdříve v Praze. Účastníci semináře se také shodli na tom, že by se daleko více než dosud měl rozšířit metadonový program. Narkomané při něm dostávají místo tvrdých drog náhradní látku metadon pod dohledem lékařů.

Správci zesílí hlídky v lesích

Především zesílenými hlídkami chtějí lesníci ve spolupráci s policií před Vánocemi předcházet krádežím stromků. Některé z lesních správ, jež ČTK oslovila, se brání proti nenechavcům tím, že hajní olamují větvičky stromků. Jinde postřikují porosty látkou, která začne v teple zapáchat. Většina správ neuvažuje o zákazu vstupu do lesů. Více než jednotlivců se však správci lesů obávají zlodějů, kteří přijedou s auty a vykácejí celé skupiny stromků. S ochranou stromků před zloději v předvánočním období pomůže lesníkům na Děčínsku letos i sama příroda. V lesích se totiž vyskytla houbovitá nemoc sypavka borová. "Stromek napadený touto chorobou může venku sice slibně vypadat, ale v teple zcela opadá," řekl ČTK správce děčínské Lesní správy Lesů České republiky Ladislav Hovorka.

Letošní Miss Junior ČR se stala Monika Horáková z Pardubic

Miss Junior České republiky se stala osmnáctiletá studentka obchodní akademie Monika Horáková z Pardubic. V mladoboleslavském muzeu Škody Auto hnědovlasá dívka učarovala devatenáctičlenné porotě jak svým vystupováním, tak i mírami 90-59-90. Nová Miss Junior zvítězila v samostatném hlasování i u novinářské poroty. První vícemiss ve druhém ročníku soutěže, která je určena pro patnácti až osmnáctileté dívky, byla zvolena osmnáctiletá Lucie Křapová z Prahy. Ta se také nejvíc líbila čtenářům deníků Bohemia, kteří jí přiřkli titul Miss Sympatie. Třetí místo získala sedmnáctiletá studentka Lenka Olbertová z Bruntálu.

Ze sportu:

Výsledky 25. kola extraligy ledního hokeje: Zlín - Sparta Praha 3:7, Litvínov - Pardubice 5:4, Třinec - Havířov 3:8, České Budějovice - Vsetín 2:4, Slavia Praha - Kladno 5:0, Vítkovice - Plzeň 1:3 a Karlovy Vary - Znojmo 3:1. V tabulce vede Sparta, před Zlínem a Pardubicemi, poslední je Kladno.

Česká běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová obsadila jedenácté místo v úvodním závodu Světového poháru ve finském Kuopiu. Běh na deset kilometrů klasickou technikou vyhrála suverénně Bente Skariová z Norska. Druhá Češka Kamila Rajdlová se do bodované třicítky nevešla, se ztrátou více než dvou a půl minuty obsadila 54. místo.

Norové ovládli úvodní závod Světového poháru běžců na lyžích. Ve finském Kuopiu obsadili na trati patnáct kilometrů klasickou technikou první až osmé místo. Poprvé v kariéře se z vítězství v SP radoval Anders Aukland před Erlingem Jevnem a Frodem Estilem. Český reprezentant Lukáš Bauer obsadil bodované dvacáté místo. Martin Koukal skončil na 37. pozici a Jiří Magál byl až 68.

Tenista Jiří Novák potřetí za sebou vyhrál anketu Zlatý kanár. V letošním ročníku hráč Agrofertu Prostějov porazil klubovou kolegyni Danielu Bedáňovou. Ankety, jejíž výsledky byly slavnostně vyhlášeny v Přerově, se zúčastnilo 118 osobností, funkcionářů, trenérů, novinářů a sponzorů. Vítěz vyrovnal rekord Jany Novotné, která byla držitelkou Zlatého kanára rovněž třikrát, a sice v letech 1994 až 1996.

České tenistky obsadily páté místo v první divizi mistrovství Evropy v Českém Krumlově. Domácí tým o svém konečném umístění rozhodl sobotní výhrou nad Řeckem v poměru 2:0 po úvodních dvouhrách, čtyřhra se nehrála. Páté místo českých tenistek v první divizi ME je určitým zklamáním. Před rokem totiž reprezentantky skončily třetí.

Český vytrvalec Jaroslav Kocourek z Brna potřetí zvítězil v šestidenním běhu v australském Colaku, když uběhl 764,4 kilometru. Před druhým v pořadí Davidem Standevenem z Austrálie měl Kocourek v cíli náskok bezmála 30 kilometrů.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky, v nižších polohách déšť se sněhem nebo mrznoucí srážky. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.