Zprávy Radia Praha

Vlastnictví Národní budovy v New Yorku přešlo na Českou republiku

Česká republika se stala v pátek vlastníkem krajanské Národní budovy ve střední části Manhattanu. ČR se zavázala, že ji opraví a poskytne krajanským spolkům, které ji vlastnily, trvale prostor k jejich aktivitám. Budovu postavili v letech 1895 až 1897 čeští krajané jako středisko národního života, který v této části New Yorku kvetl. Po postupném odchodu krajanů mimo Manhattan budova zchátrala a krajané nemají prostředky na její opravu a udržení. Pro předání budovy za symbolický jeden dolar se vyslovila většina ze sedmi krajanských spolků, které budovu spravují. Část členů však vyslovila pochybnosti o smyslu převodu a někteří zpochybnili smlouvu o prodeji budovy jako nevýhodnou pro Čechoameričany s tím, že krajané se mají pokusit o sbírku na její záchranu. Podle odborníků bude na její záchranu zapotřebí sedm až deset miliónů dolarů, jejichž shromáždění prostřednictvím sbírky je při síle české komunity nereálné.

Dohoda o předání budovy byla podepsána letos 31. ledna a doplněna o dodatek 24. května. Newyorský státní zástupce vydal souhlas k převodu 14.června a krajanské spolky požádaly o souhlas soud. Tou dobou podali tři odpůrci projektu žalobu, kterou soud po pěti měsících, 29. listopadu, zamítl. Podle českého generálního konzulátu začíná předáním budovy do vlastnictví ČR nová etapa spolupráce nejen mezi krajanskými spolky kolem Národní budovy, nýbrž i mezi celou českoamerickou krajanskou obcí a původní vlastí. Rekonstrukce Národní budovy má být ukončena roku 2004.

Proti převodu budovy se stavěl zejména Jan Krondl, vydavatel Československých novin a delegát Americko-československého informačního střediska v krajanské dobročinné a neziskové organizaci BBLA. Krondl mnohokrát zdůraznil, že krajané by se měli vzchopit a budovu zachránit sami. Navrhl uspořádání profesionální peněžní sbírky, kterou podle něho mohl podpořit svým jménem prezident Václav Havel. Česká strana neoficiálně Havlovo zapojení do podobné kampaně odmítla. Krondl a další odpůrci prodeje budovy zdůraznili, že převod budovy staví krajanskou komunitu do "naprosto pasivní, závislé a podřízené role" vůči české vládě.

Protest rakouských odpůrců Temelína ukončili policisté

Rakouští policisté v pátek ve 22:15, tedy po více než třech hodinách, ukončili na hraničním přechodu Wullowitz (na české straně Dolní Dvořiště) protest odpůrců jaderné elektrárny Temelín. V té době na místě setrvávalo asi pět nejaktivnějších účastníků, kteří vytrvale bubnovali na kovové barely umístěné na vleku za terénním automobilem. Policisté je obstoupili a další produkci jim znemožnili. Poměrně klidná demonstrace, při níž občas zaznívalo bubnování či zvuk sirény a koncert hudební skupiny, se konala za asistence policistů vybavených obušky, kteří podle přítomných českých novinářů měli početní převahu. Demonstrace nijak vážně nenarušila provoz na hraničním přechodu, od vozovky vždy účastníky odděloval kordon policistů.

Rakouská vláda přijala usnesení k Temelínu, požadované FPÖ

Rakouská vláda přijala usnesení k české jaderné elektrárně Temelín a k uzavírání kapitoly energetika ve vstupním jednání ČR s EU, jak to požadovala koaliční strana Svobodných (FPÖ). Sdělil to v sobotu úřad rakouské vlády. Vládní usnesení je založeno na stanovisku Hlavního výboru Národní rady (dolní komory parlamentu), které v pátek prosadily vládní strany. Předsedkyně FPÖ a vicekancléřka Susanne Riessová-Passerová v pátek prohlásila, že její strana trvá na tom, že rakouskou politiku vůči českému Temelínu může závazně určit jen dohoda celé vlády, a nikoli jen závěry či dohody uzavřené vládními představiteli za koaliční lidovce (ÖVP).

Podle usnesení má rakouská ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová v pondělí na zasedání ministerské rady EU poukázat na to, že Rakousko si zvláště s ohledem na dohodu dosaženou 29. listopadu v Bruselu mezi Rakouskem a ČR vyhrazuje právo na opětovné otevření energetické kapitoly v přístupových jednáních EU s ČR. Vídeň si podle usnesení rovněž vyhrazuje právo vznést na jednání o rozšíření EU, které se má konat 12. prosince, otázku právního zajištění dohody z 29. listopadu, aby byla zajištěna právní závaznost této dohody prostřednictvím jejího zahrnutí do protokolu ke smlouvě o přistoupení ČR k EU.

O stíhačkách by podle Unie svobody měla rozhodnout až nová vláda

O nákupu nadzvukových stíhaček by měla podle Unie svobody rozhodnout až nová většinová vláda, která vzejde z voleb v příštím roce. Unie nesouhlasí, aby o nákupu letadel rozhodla nynější menšinová socialistická vláda na konci svého volebního období. Novinářům to v průběhu sobotního zasedání republikového výboru unie řekla předsedkyně strany Hana Marvanová. Vláda podle unionistů nezvládla proces rozhodování nákupu stíhaček. Marvanová řekla, že nákupu musí předcházet přepracování bezpečnostní strategie ČR po zářijových útocích na USA, vypracování koncepce výstavby profesionální armády a vojenské obranné strategie. Vláda také podle unie nemá vypracován způsob financování nákupu nadzvukových letadel. "Vzhledem k tomu, že financování není zajištěno, hrozí další nárůst zadlužení ČR," řekla Marvanová. Premiérovi Miloši Zemanovi a místopředsedovy vlády Vladimíru Špidlovi vyčetla, že dosud nesplnili svůj slib, že k nákupu stíhaček svolají schůzku všech parlamentních stran. O budoucnosti českého vojenského letectva bude vláda jednat v pondělí.

Advokát Rozehnala požádal o propuštění svého klienta z vazby

Advokát Aleše Rozehnala, právníka ředitele televize Nova Vladimíra Železného, předal ve čtvrtek státnímu zastupitelství žádost o propuštění svého klienta z vazby. Josef Monsport v ní argumentuje mimo jiné tím, že vyšetřovatel dosud nevyslechl svědky, kvůli jejichž možnému ovlivňování soud před měsícem Rozehnala do vazby poslal. Zároveň státního zástupce žádá, aby vyšetřovateli Vladimíru Machalovi uložil zahájit tyto výslechy neprodleně. "Městský soud nemohl brát v potaz, že od rozhodnutí obvodního soudu utekl měsíc a že přesto nebyli svědci vyslechnuti," vysvětlil Monsport důvod, proč tak brzy po rozhodnutí o trvání Rozehnalovy vazby žádá o propuštění. Pokud státní zástupce žádosti nevyhoví a Rozehnala z vazby nepustí, musí žádost neprodleně předložit k posouzení soudu. Rozehnal a Železný čelí obvinění z pokusu o poškozování věřitele kvůli miliardové transakci s lichtenštejnskou nadací Astrona Foundation.

Hlavním cílem republikánů je dostat se zpět do parlamentu

Za hlavní cíl si pro nadcházející parlamentní volby klade strana Republikáni Miroslava Sládka (RMS) to, aby se opět dostala do parlamentu. "Neúspěch v minulých volbách nás poučil a nyní máme dost ambicí, abychom se tam pokusili vrátit," řekl na sobotní tiskové konferenci v Rakovníku tajemník strany Tomáš Vandas. Volební kandidátky mají republikáni z větší části připravené. O konečném pořadí kandidátů i novém vedení strany má rozhodnout její sjezd 24. února v Havlíčkově Brodě. "Doufám, že předsedou strany se stane Miroslav Sládek," řekl Vandas. Největší šance na lídry ve Středních Čechách mají podle něj Ljulin Christov z Mladé Boleslavi a Ivo Vlk a Vladimír Mlejnecký z Mělníku. Právě Mladoboleslavsko a Mělnicko spolu se severní Moravou a severními Čechami jsou tradičně silnými baštami republikánů. V nastávající kampani se republikáni hodlají opřít o známé cíle, jako je přímá volba prezidenta, profesionalizace armády či požadavek na vystoupení České republiky z NATO. Volební kampaň chtějí rozjet hned po svém sjezdu 25. února, ve středních Čechách začnou mítinky v březnu. Strana Republikáni Miroslava Sládka byla zaregistrována 1. ledna 2001 a je politickým nástupcem Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa (SPR-RSČ). Zatímco původní strana měla asi 50.000 členů, v RMS je jich v současné době zhruba desetkrát méně

Marvanová vyzvala exkomunistu Nováka k odstoupení z kandidátky US

Předsedkyně Unie svobody (US) Hana Marvanová osobně vyzvala exkomunistu Richarda Nováka k odstoupení ze čtyřkoaliční kandidátky v Jihomoravském kraji. Marvanová to řekla v sobotu na tiskové konferenci při zasedání republikového výboru unie v Peci pod Sněžkou. Uvedla, že Unie svobody dodrží závazky integrační smlouvy s Demokratickou unií (DEU), která mimo jiné vylučuje kandidaturu bývalých komunistů na kandidátkách do sněmovny. O integraci s DEU mají unionisté rozhodnout na svém republikovém shromáždění 15. prosince v Praze.

Policie zadržela dva vymahače dluhů, kteří vydírali asi 30 lidí

Policie zadržela dva vymahače dluhů z východních Čech, které si najímaly převážně detektivní agentury. V průběhu několika měsíců, kdy je policie sledovala, vydírali asi 30 lidí. Měsíčně si takto vydělali 50.000 až 100.000 korun. V sobotu o tom informovala mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Třicetiletého muže zadrželi policisté v úterý krátce po půlnoci v Pardubicích, jeho jedenatřicetiletého komplice zatkli před jeho pardubickým bytem dopoledne. Muži jsou podle Zelenákové podezřelí, že od května letošního roku vydírali různé podnikatele převážně z východních Čech. Nejdříve je telefonicky a poté osobně kontaktovali a vyhrožovali jim, že pokud neuhradí pohledávky, poškodí jim auta a další majetek. Některým vyhrožovali i smrtí. Ke zdůraznění výhrůžek používali nůž či baseballové pálky. Zastrašení lidé jim vydali kromě peněz také například automobil, hi-fi věž či barevný televizor. Podle policistů mohli oba muži páchat tuto trestnou činnost několik let.

V Ústí nad Labem se konal 20. Česko-saský den esperantistů

Již podvacáté se v sobotu v Ústí nad Labem setkali na Česko-saském dnu vyznavači esperanta, nejrozšířenějšího umělého mezinárodního jazyka. "Smyslem setkání není jen utužení osobních vztahů, ale i propagace přírodních krás příhraničí," řekl ČTK Vlastimil Novobilský z Klubu esperantistů v Ústí nad Labem. Dopoledne si asi 30 účastníků z Čech a Saska vyslechlo několik přednášek v esperantu. Jeden z přednášejících si jako téma vybral Labe jako možnou českou cestu do Evropy, řekl Novobilský. Na odpoledne je přichytán kulturní program. Mimo klasických hudebních děl a baletu zazní také české a německé vánoční koledy. "Do esperanta jsme například přeložili koledy Tichá noc, Nesem vám noviny či Půjdem spolu do Betléma," uvedl Novobilský.

Neumannová dojela na 19. místě

Česká běžkyně Kateřina Neumannová se na trati v italském Cogne neprosadila a se ztrátou 41,8 sekundy skončila v závodě Světového poháru na pět kilometrů klasickou technikou devatenáctá. Nedařilo se ani ostatním Češkám, Kamila Rajdlová dojela na 46. místě, Helana Balatková byla pětasedmdesátá a Petra Letenská čtvrtá od konce. Zvítězila norská běžkyně na lyžích Bente Skariová.

Nepřesvědčivý výsledek Neumannovou nerozhodil. "Umístění je na mě docela dost hrozivé, ale byl to atypický závod. Proto si z toho nic nedělám. Jsem v takovém stavu, že se nezblázním když vyhraji, ale ani když dopadnu takhle," pronesla běžkyně. Neumannovou více než umístění rozladil profil a náročnost trati. Organizátoři s potížemi v Cogne nastříkali jen úzký pás sněhu o délce 2,5 kilometru bez vážnějšího převýšení. "Jely jsme dvě menší stoupání, ale proti normálním závodům to byly směšné kopce. Bylo to spíš o sprintu než o klasické trati. Do pořadí se proto vmísily všechny sprinterky, které v běžných závodech nemají šanci," komentovala závod Neumannová. "Doufám, že už se na takové trati ve Světovém poháru závodit nebude," přála si do budoucna.

Počasí

V noci na neděli skoro jasno až polojasno. Ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost z mlh. Noční teploty: minus pět až minus deset st. C.

Přes den v neděli polojasno až oblačno a ojediněle sněhové přeháňky. Denní teploty: minus pět až nula st. C.