Zprávy Radia Praha

Prezidentu Havlovi se již daří lépe

Zdravotní stav prezidenta Václava Havla, který se už více než týden léčí v Ústřední vojenské nemocnici se zánětem průdušek, se zlepšil. Nasvědčují tomu laboratorní vyšetření, informoval v úterý prezidentův osobní lékař Ilja Kotík. Havla proto čeká první oficiální schůzka. Ve středu se přímo v nemocnici setká s generálním tajemníkem NATO Georgem Robertsonem. Laboratorní vyšetření podle lékařů naznačilo, že zánět plic ustupuje. Prezident nyní v nemocnici absolvuje hlavně dechová cvičení, která mu pomáhají uvolnit průdušky. Přestože měl původně již po týdnu nemocnici opustit, kvůli zhoršení jeho stavu museli lékaři hospitalizaci prodloužit. V nemocnici bude Havel přitom asi ještě celý další týden. "Kontrolní rentgenologická vyšetření jsou plánována až koncem tohoto týdne," uvedl Kotík.

Václav Havel musel kvůli zdravotním problémům nenadále ukončit svoji návštěvu Kuvajtu a vrátit se zpět do vlasti. Po týdenním pobytu v nemocnici se zdálo, že ho lékaři propustí domů. O víkendu se však jeho zdravotní stav náhle zhoršil. Začal užívat nová antibiotika a v nemocnici bude ještě asi týden. Pak by měl zřejmě odpočívat na zámku v Lánech, kde bude pokračovat v dechové rehabilitaci.

Poslanecká sněmovna zahájila únorovou schůzi

Schvalováním programu začala v úterý únorová schůze Poslanecké sněmovny. Poslanci znovu schválili vládní návrh zákona, podle nějž mají být v budoucnu posuzovány vlivy stavebních projektů na životní prostředí. Přiklonili se přitom k verzi Senátu, který jí normu s pozměňovacími návrhy vrátil. "Je to velmi dobrý zákon, já jsem nesmírně rád," řekl po přijetí zákona ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Zákon v senátní podobě je totiž podle něj lepší než sněmovní verze pro státní správu, samosprávu i investory. Za dosti zásadní změnu proti sněmovní verzi považuje Kužvart to, že obce dotčené stavebním záměrem se mohou účastnit územních a stavebních řízení, následujících po posuzování záměru.

Poslanci zřídili zvláštní volební výbor, jehož úkolem bude shromažďovat návrhy kandidátů na členství v budoucí Radě České televize (ČT). Poslanci, kteří chtějí ještě na této schůzi zvolit členy výboru i jeho předsedu, tak zahájili proces volby televizní rady. Šéf stálé volební komise sněmovny Jan Vidím nicméně odhaduje, že sněmovna bude moci k volbě rady přistoupit až v září. Do té doby zůstane ČT bez kontrolního orgánu a s prozatímním ředitelem v čele.

Do závěrečného čtení poslanci propustili vládní návrh zákona o odpadech, který má upřednostňovat jejich využívání před likvidací, i vládní předlohu nového lázeňského zákona.

Vláda musí sněmovně vysvětlit, proč se vzdá přechodných období

Vláda premiéra Miloše Zemana bude muset Poslanecké sněmovně vysvětlit to, proč se chce vzdát při vyjednávání o vstupu České republiky do Evropské unie (EU) některých přechodných období. Sněmovna totiž z iniciativy stínového ministra zahraničí za ODS Jana Zahradila rozšířila program schůze o aktuální zprávu kabinetu o stavu vyjednávání o vstupu ČR do EU. Projednání zprávy se očekává spíše příští týden. "O tomto kroku vlády (vzdání se žádostí o některá přechodná období) nebyl předem ani poté informován žádný z příslušných orgánů sněmovny, jako je například výbor pro evropskou integraci. Vláda nemůže dělat takovéto kroky, aniž by komukoli zdůvodnila, proč je dělá, a aniž by komukoli popsala, jaké následky takovéto kroky v budoucnu po našem vstupu do EU přinesou," vysvětlil Zahradil svůj návrh.

NATO o problémech Armády ČR ví, Robertson se na ně zeptá

Představitelé Severoatlantické aliance vědí o problémech, se kterými se česká armáda potýká, a generální tajemník NATO George Robertson se na ně při své návštěvě České republiky nepochybně zeptá. V rozhovoru pro ČTK to v předvečer zahájení Robertsonových jednání v Praze řekl český velvyslanec v NATO Karel Kovanda. Podle něj není sporu, že česká armáda má "rezervy" v plnění úkolů cílů výstavby sil, ale zároveň v "důležitějších oblastech" vnímá aliance Česko "naprosto pozitivně".

INCB oceňuje ČR za kroky v oblasti kontroly praní špinavých peněz

Uznání od Rady pro mezinárodní kontrolu drog (INCB) za posílení legislativy v oblasti prevence praní špinavých peněz si vysloužila Česká republika. Ve výroční zprávě INCB však zároveň upozornila na to, že překupníci heroinu a kokainu nadále využívají ČR a mnoho dalších zemí střední a východní Evropy jako přepravního kanálu či distribučního centra pro konzumenty v západní Evropě. Podle zprávy INCB, o níž ČTK informovalo pražské Informační centrum OSN, například v Maďarsku se znepokojivě rozšiřuje injekční užívání heroinu, zatímco v České republice přecházejí konzumenti pervitinu od nitrožilní aplikace k inhalování. Rada také doporučila, aby Slovensko následovalo příklad jiných evropských zemí a zlepšilo kontrolu prekurzorů - chemických látek používaných při výrobě drog.

WHO: Evropští teenageři propadají drogám; ČR na druhém místě

V České republice stoupl počet dětí, které zakusily některou z drog, na 35 procent v roce 1999 ve srovnání s 23 procenty v roce 1995. Česko se tak zařadilo na druhé místo za Británii co do spotřeby alkoholu a jiných drog mezi mladistvými. Vyplývá to ze zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO), o které informovala agentura Reuters ze Stockholmu, kde zasedá mezinárodní konference o problematice alkoholu. Za hlavní příčinu prudkého nárůstu v ČR zpráva považuje zvýšení počtu dětí užívajících kanabis (marihuana, hašiš). V dokumentu WHO se uvádí, že evropské země zaznamenaly v uplynulých pěti letech prudký nárůst spotřeby alkoholu a jiných drog mezi školáky ve věku od 15 do 16 let.

Podle premiéra Zeman opoziční smlouva potrvá

Předseda ČSSD a premiér Miloš Zeman nevidí důvod k ukončení opoziční smlouvy mezi sociálními demokraty a ODS, pokud některá za stran tuto smlouvu neporuší. Zeman současně zpochybnil váhu výroků o možném konci dohody ODS a ČSSD, které zazněly zejména na sobotním jednání středočeských sociálních demokratů. "Myslím že opoziční smlouva je logicky určena, pokud jde o její horizont, termínem voleb v červnu 2002," uvedl Zeman.

Zástupci ODS a ČSSD spolu v těchto dnech jednají o tom, jak obě strany plní takzvaný toleranční patent, který je dodatkem opoziční smlouvy. Naprosto rozdílně v úterý interpretovali ekonomičtí odborníci sociálních a občanských demokratů společnou schůzku k plnění dodatku o státním rozpočtu. Předseda sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý (ODS) prohlásil, že vláda ČSSD dohody v několika závažných bodech neplní. Podle ministra financí Pavla Mertlíka (ČSSD) však kabinet v principu dohody plní, přičemž ODS sčítá jablka s hruškami a její poslanci by prý raději měli navštívit kursy statistiky.

Praha plánuje otevřít zastoupení při EU v Bruselu

Hlavní město Praha by chtělo otevřít své stálé zastoupení v Bruselu v létě, tj. v době, kdy bude Belgie přebírat předsednictví Evropské unie. Podle stálého zástupce Prahy při EU Zdeňka Wernera se počítá s tím, že by se zastoupení mohlo otevřít v červenci, či v srpnu. Misi, jež bude zastupovat zájmy české metropole v institucích EU, pak čeká navazování kontaktů, které může trvat i několik let.

STEM: V únoru by volby vyhrála čtyřkoalice

Pokud by se parlamentní volby konaly počátkem února, vyhrála by je jednoznačně čtyřkoalice, kterou by volilo 29,7 procenta lidí. Za ní by se umístily Občanská demokratická strana, vládní sociální demokracie a komunisté. Vyplynulo to z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Podle něj by ODS na vedoucí čtyřkoalici ztrácela téměř 12 procent hlasů, když by ji volilo 18 procent respondentů. Třetí příčku by se 17,7 procenta hlasů obsadila ČSSD a komunisty by volilo 16,2 procenta lidí.

Miloš Zeman se stal Rypákem roku

S přehledem zvítězil premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman nad svými protivníky v internetové anketě o Rypáka roku. Svého největšího rivala, lídra ODS Václava Klause, porazil rozdílem několika tisíc hlasů. Výsledky ankety, která hodnotila nejhloupější výroky českých politiků, byly v úterý zveřejněny v pražské restauraci Malostranská beseda. Uzenou prasečí hlavu s klasickým citrónem v rypáku, která premiérovi za vítězství v anketě náleží, musel nakonec číšník zanechat ve vrátnici Poslanecké sněmovny. Miloš Zeman si pro ni nepřišel, poslal svou ochranku.

Pro Zemana hlasovalo na internetových stránkách www.rypak.cz podle oficiálních výsledků 3866 občanů. Václav Klaus získal 781 hlasů a prezident Václav Havel 566. Ten se jako jediný z politiků na čelných místech ankety omluvil z neúčasti na úterním slavnostním předání prasečí hlavy. Po svém tajemníkovi totiž vzkázal, že je nemocen. V anketě celkem hlasovalo 6909 respondentů.

Ředitel Železný zaplatí CME peníze, podíl ČNTS chce v odpovídající hodnotě

Ředitel české soukromé televize Nova Vladimír Železný zaplatí společnosti Central European Media Enterprises (CME) pohledávku, o které rozhodl minulý týden arbitrážní soud v Amsterodamu. "Vyrovnávám závazek z arbitráže, nemám problém," řekl na úterní tiskové konferenci Železný. Dodal však, že bude trvat na tom, aby akcie ČNTS, které mu má jako protihodnotu kupní ceny vrátit CME, měly odpovídající hodnotu. Pokud ne, budu trvat na trestním oznámení na ty, kdo způsobili znehodnocení 5,8procentního podílu ČNTS, který původně vlastnila Železného společnost Nova Consulting, řekl Železný. Otázkou pro soud podle něho je, kdo znehodnocení způsobil.

Arbitrážní soud rozhodl, že CME má získat od Železného asi 27,1 miliónu dolarů, tedy zhruba miliardu korun. Částka přitom denně narůstá o penále 3200 dolarů, tedy asi 120.000 korun. Na oplátku pak má Železný získat 5,8 procenta společnosti ČNTS, která byla dříve hlavní servisní organizací Novy.

Poslední vývoj majetkových sporů šéfa televize Nova Vladimíra Železného sleduje i české ministerstvo zahraničí. Jeho zájem souvisí s arbitráží, kterou s Českou republikou vede kvůli Nově vlivný americký podnikatel Ronald Lauder. Ten tvrdí, že i kvůli nečinnosti českých úřadů přišel o zisky z komerčně úspěšné stanice. Lauder, který se dříve finančně podílel na vysílání Novy, se odvolává na česko-americkou smlouvu o ochraně investic. "Sledujeme to, abychom měli pokud možno více informací, než je v médiích, a to i proto, že vývoj těch komerčních sporů je pro nás zajímavý vzhledem k tomu, že se očekává arbitráž ČR - Lauder," řekl ČTK náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček. Arbitrážní tribunál má zasednout 5. března v Londýně.

Na Pražském hradě začíná konference o české krajině

Bez přítomnosti iniciátora, prezidenta Václava Havla, bude ve středu ve Španělském sále Pražského hradu zahájena konference o problematice krajiny Tvář naší země. Kvůli prezidentově nemoci bude jeho projev pouze zprostředkován. Osobně pak setkání architektů, ekologů, sociologů a zástupců státní správy a samosprávy zahájí filozof Erazim Kohák. Vlastní jednání konference, kterou na Pražském hradě doprovází stejnojmenná výstava, začne ve čtvrtek v prostorách průhonického výzkumného ústavu okrasného zahradnictví a krajiny. Čtyři stovky účastníků budou diskutovat v šesti tematických panelech věnovaných krajině jako přírodnímu i kulturnímu prostoru.

KAROSA dodala jugoslávskému Bělehradu dalších sedm autobusů

Akciová společnost KAROSA Vysoké Mýto dodala v minulých dnech jugoslávskému hlavnímu městu Bělehrad zbývajících sedm městských autobusů z celkové dodávky deseti vozů. První tři autobusy Bělehrad převzal loni v prosinci. Autobusy jsou darem české vlády válkou postižené Jugoslávii. Karosa v dodávce vidí šanci, jak se uchytit na jugoslávském trhu. V minulosti žádné autobusy do Jugoslávie nevyvážela a je to pro ni úplně nové teritorium. Pokud se prokáže kvalita autobusů, mohou být další vozy dodány již za komerčních podmínek, řekl již dříve generální ředitel Dopravního podniku města Bělehrad Milan Nozinič.

Škodovka odeslala první tramvaj do amerického Portlandu

První z pěti nízkopodlažních tramvají určených pro americké město Portland ve státě Oregon odeslala plzeňská společnost Škoda Dopravní technika (ŠDT). Zbylé čtyři tramvaje vyexpeduje výrobce do konce března. Zakázka přesahuje čtvrt miliardy korun. Tramvaje se liší od vozů dodávaných do českých měst tím, že mají dveře na obou stranách a řízení je umístěno vpředu i vzadu. Standardem americké výbavy je klimatizace. Společnost ŠDT vyrobí letos ještě další tři nízkopodlažní tramvaje pro americké město Tacoma ve státě Washington a čtyři pro tuzemsko.

Program na podporu slovenského jazyka neomezí používání češtiny

Koncepce péče o slovenštinu, kterou před týdnem schválila slovenská vláda, neplánuje jakkoli omezit používání českého jazyka na Slovensku. Na dotaz ČTK to uvedl slovenský ministr kultury Milan Kňažko. "Čeština splňuje všechny atributy srozumitelnosti," řekl ministr na tiskové konferenci a zdůraznil, že koncepce s českým jazykem vůbec nesouvisí a češtinu bude na Slovensku možné v úředním styku nadále používat "kdekoli a kdykoli". Kňažko soudí, že nynější stav slovenštiny jednoznačně potřebuje ochranu a podporu státu. Argumentuje výsledky analýzy, která konstatovala "nedostatečné uplatňování zákona o státním jazyku" a nízkou jazykovou kulturu ve veřejných oficiálních projevech.

Městský soud vrátil kauzu vydavatele Hitlerovy knihy

Pražský městský soud v odvolacím řízení vrátil Obvodnímu soudu pro Prahu 7 kauzu vydavatele české verze Hitlerovy knihy Mein Kampf Michala Zítka k novému projednání. Současně zrušil rozsudek, který v prosinci obvodní soud nad Zítkem vynesl. Obvodní soud Zítkovi vyměřil tříletý trest vězení s podmíněným odkladem na pět let a pokutu dva milióny korun. Odvolací soud konstatoval, že soud prvního stupně se dopustil řady vážných pochybení. Soud sedmého pražského obvodu v listopadu odůvodnil svůj verdikt konstatováním, že Hitlerova kniha propaguje rasismus a antisemitismus, což jsou ideologie, které jsou nadčasové. Z tohoto důvodu nelze podle obvodního soudu považovat české vydání knihy Mein Kampf za pouhé zveřejnění historického dokumentu.

Greenpeace obnovili kampaň proti modifikovaným potravinám v Tescu

Scénkou, kdy členové ekologické organizace Greenpeace převlečení za králíky pojídali geneticky upravenou kukuřici, obnovili Greenpeace v úterý před pražským supermarketem Tesco kampaň proti geneticky upraveným potravinám. Vedení Tesca Greenpeace před několika měsíci slíbilo, že v Čechách zavede stejnou obchodní politiku jako ve Velké Británii. "Dnes ale Čechy krmí tím, co v Anglii nechtějí dávat už ani dobytku," řekl za Greenpeace Miroslav Šuta. Mediální zástupce Tesca Jozef Bednár sdělil, že řetězec Tesco v České republice bude připraven vyhovět zákonu o povinném označování upravených potravin od 1. ledna 2002, kdy vejde předpis v platnost.

Sdružení na oživení Broumovska získalo cenu nadace Sasakawa

Prestižní cenu za loňský nejlepší ekologický projekt v minulých dnech získalo sdružení Tuž se, Broumovsko od představitelů japonské nadace Sasakawa. Nadace tím ocenila snahu sdružení o celkové oživení takzvaného slepého střeva republiky. Sdělil to předseda sdružení a vedoucí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko Jan Piňos. Podle něj nadace ocenila především skutečnost, že členové sdružení se snaží zahrnout do oživování Broumovska celou společnost.

Škoda Auto uvede na trh novinku Fabia Sedan v květnu

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představí svoji novinku Škoda Fabia Sedan poprvé na mezinárodním autosalonu v Ženevě 27. února. Na trh bude nový vůz uveden v květnu. Upřesnění ceny nebo plánovaného počtu vyrobených vozů této řady automobilka odmítla zveřejnit. Škoda Fabia Sedan má klasické tříprostorové uspořádání karoserie a oddělený zavazadlový prostor. Má celkovou délku 4222 milimetrů, šířku 1646 a výšku 1449 milimetrů. Zavazadlový prostor má objem 438 litrů a po sklopení zadních sedadel dosáhne 789 litrů.

Český pavilón Expo zůstane v Hannoveru, získal jej německý kupec

Český pavilón ze světové výstavy Expo 2000 v Hannoveru koupila německá kosmetická firma Eduard Mathai. Za stavbu zaplatila částku 35.000 marek. Nový vlastník hodlá objekt ponechat v prostoru výstaviště a využít jej pro kanceláře společnosti, řekl ČTK generální komisař české účasti na Expo 2000 Václav Bartuška. Majitel firmy, která pavilón koupila, pochází z Mariánských Lázní, odkud byl spolu se svou rodinou po druhé světové válce vysídlen do Německa. Bartuška konstatoval, že Česká republika hledala kupce stavby od loňského února, od května pak stavbu nabízela za symbolickou cenu.

Ředitelem festivalu Pražské jaro bude šéf FOK Roman Bělor

Ředitelem festivalu Pražské jaro bude od 1. července Roman Bělor, dosavadní ředitel Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK. Bělor naváže na desetileté období, během něhož prestižní festival vedl Oleg Podgorný, který loni v prosinci náhle zemřel ve věku 44 let. Funkce se ředitel ujme až po letošním květnovém mezinárodním hudebním festivalu, který je již plně připraven a uskuteční se tedy ještě v Podgorného "režii".

V Praze budou natáčet Matt Damon, Bruce Willis i Anthony Hopkins

Populární filmoví herci Matt Damon, Bruce Willis, Anthony Hopkins a Ben Kingsley natáčejí či v nejbližší době přijedou natáčet nové projekty do barrandovských filmových studií. Podle ředitele společnosti Barrandov Studio Radomíra Dočekala je Praha pro hollywoodské producenty lákavá nejen nižšími cenami za poskytnuté služby, ale i jejich vysokou úrovní a profesionalitou. Jedenáct ateliérů bylo loni využito z 80 procent. Zájem o Prahu údajně vzrostl i v souvislosti se stávkou, která v polovině roku hrozí v Hollywoodu.

Filmování do Prahy v posledních letech přivedlo například i Hilary Swankovou, Johnnyho Deppa, Andie MacDowellovou, Sama Neila, Roberta Carlyla, Liama Neesona, Fay Dunawayovou, Julii Ormondovou, Umu Thurmanovou, Timothyho Daltona a Clairu Danesovou. Po dobrých zkušenostech se řada zahraničních producentů do Prahy vrací.

Ze sportu:

Výsledky 47. kola extraligy ledního hokeje: Karlovy Vary - Třinec 2:3, Vsetín - České Budějovice 5:3, Sparta Praha - Havířov 5:1, Kladno - Zlín 4:1, Vítkovice - Slavia Praha 2:2 po prodloužení, Pardubice - Plzeň 1:5 a Litvínov - Znojmo 1:3. V tabulce vede Vsetín před Pardubicemi a Zlínem. Poslední jsou Karlovy Vary.

Čeští brankáři výrazně promlouvají do statistik zámořské hokejové NHL. Dominik Hašek z Buffala se dělí o vedení s Edem Belfourem z Dallasu se sedmi nulami, Roman Čechmánek z Philadelphie má na kontě šest čistých kont a s průměrem 2,03 branky na zápas se dělí o vedení se Seanem Burkem z Phoenixu a Jevgenijem Nabokovem ze San Jose.

Norští sdruženáři vyhráli na mistrovství světa závod družstev v severské kombinaci v Lahti. Druzí skončili Rakušané, bronz zbyl na domácí Finy. Kvarteto českých reprezentantů ve složení Milan Kučera, Ladislav Rygl, Vladimír Šmíd a Pavel Churavý, obsadilo sedmé místo, které mu patřilo již po skocích.

Soupeřem českých házenkářů ve dvojutkání play off o postup na pátý evropský šampionát bude celek Finska. Rozhodlo o tom úterní losování v sídle Evropské házenkářské federace ve Vídni. První zápas sehraje český tým 2. nebo 3. června ve Finsku, odveta se uskuteční o týden později. Mistrovství Evropy bude hostit od 25. ledna do 3. února příštího roku Švédsko a poprvé bude v závěrečném turnaji hrát šestnáct mužstev místo dosavadních dvanácti.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo déšť se sněhem, od středních poloh sněžení. Teploty plus 1 až plus 5 stupňů Celsia.