Zprávy Radia Praha

Václav Havel opustil nemocnici a odjel se léčit do Lán

Prezident Václav Havel v sobotu před polednem opustil Ústřední vojenskou nemocnici v Praze - Střešovicích, kde se 13 dní léčil ze zánětu průdušek. Před tím, než nastoupil do svého vozu, poděkoval ošetřujícím lékařům za jejich péči. Prezidentův zdravotní stav se koncem týdne zlepšil natolik, že lékaři dovolili propuštění z nemocnice do domácí léčby. Havel bude v následujících dnech absolvovat rekonvalescenci na zámku v Lánech, kde se podrobí zejména dechovým cvičením. Havlův osobní lékař Ilja Kotík ČTK řekl, že prezident bude zřejmě ještě do pondělí dobírat antibiotika, která mu lékaři naordinovali na zánět průdušek. Na zdárný průběh léčby neustále dohlížejí lékař a zdravotní sestra. Kotík dojíždí do Lán na pravidelné kontroly. Ve čtvrtek by se měl prezident setkat se svým slovenským protějškem Rudolfem Schusterem, řekl ČTK krátce po Havlově propuštění z nemocnice jeho mluvčí Ladislav Špaček.

Václav Havel ležel ve střešovické nemocnici od 12. února, kdy musel kvůli zdravotním problémům přerušit svou návštěvu Kuvajtu. Původně jej chtěli lékaři propustit do domácí léčby již před týdnem, ale kvůli náhlému zhoršení zdravotního stavu se prezidentův pobyt na lůžku prodloužil. Již ve středu ale přímo v nemocnici přijal generálního tajemníka NATO Georgea Robertsona.

Prezident Havel strávil v nemocnici do roku 1993, tedy od doby, kdy se ujal funkce prezidenta České republiky, celkem 188 dní. Loni byl hospitalizován třikrát. Poprvé kvůli chřipkovému onemocnění, podruhé zhoršené bronchitidě, naposledy se prezident podrobil plánované operaci kýly.

Ústřední výkonný výbor ČSSD projednal přípravu 30. sjezdu

Hlavním bodem programu sobotního zasedání Ústředního výkonného výboru (ÚVV) České strany sociálně demokratické byla příprava 30. stranického sjezdu, který se sejde 6. dubna v pražském Kongresovém centru. Sjezd by měl přijmout dlouhodobý program sociální demokracie a zvolit nové stranické vedení. O místo předsedy strany se již nehodlá ucházet její dosavadní šéf Miloš Zeman. Poté, co se kandidatury vzdal místopředseda Stanislav Gross, se očekává, že Zemanovo místo zaujme nyní jediný kandidát a dosavadní první místopředseda Vladimír Špidla. Přípravou sjezdu se již zabývaly okresní a krajské organizace ČSSD, které vybíraly delegáty. Jednání o jubilejním sjezdu mělo v programu tento pátek i předsednictvo ČSSD.

Dubnového jubilejního sjezdu ČSSD se zúčastní na 600 delegátů a 300 hostů a bude stát více než pět miliónů korun. Na tiskové konferenci po zasedání ÚVV ČSSD to řekl místopředseda sociální demokracie pro hospodaření Karel Kobes. Výboru rovněž předložil vyrovnaný rozpočet, ve kterém je již vyčleněna položka na volební kampaň pro parlamentní volby v roce 2002.

Předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman se na zasedání ÚVV své strany omluvil Jozefu Wagnerovi za nepravdivý výrok, který o něm řekl v roce 1997. Na tiskové konferenci po zasedání výboru Zeman řekl, že požádal ÚVV, aby po dobu omluvy bylo jinak neveřejné zasedání otevřené. "Ve svém závěrečném slově na 28. sjezdu ČSSD jsem nepravdivě řekl o Jozefu Wagnerovi, že poslanecký klub KSČM hlasoval o jeho přijetí a že dostal jen tři hlasy. Dnes vím, že pan Wagner se o členství v poslanecké klubu KSČM skutečně neucházel a ani tento klub o jeho přijetí nehlasoval. Panu Jozefu Wagnerovi se za nepravdivý výrok omlouvám," oznámil Zeman přítomným členům a stálým hostům ÚVV během několikaminutové otevřené části zasedání.

Vladimír Špidla: Voliči čekali změny hned, ČSSD nedokázala prodat úspěchy

Sociální demokracie propadla v loňských krajských a senátních volbách proto, že její politika nepřinesla okamžité změny a strana nedokázala výsledky své dvouleté vlády využít ve volební kampani. Místopředseda ČSSD Vladimír Špidla tak po zasedání stranického vedení shrnul hlavní příčiny volebního neúspěchu, které vyplynuly z expertíz. Voliči podle něj očekávali daleko výraznější zlom ve vývoji vzhledem k tomu, že situaci ve volebním roce 1998, která byla pod vedením konzervativní pravice, považovali za špatnou. "Promítali si své potlačené naděje do změny, kterou vyvolají volby. Tato změna však nebyla naplněna," vysvětloval místopředseda.

Ministerstvo kultury předložilo vládě návrh zákona o církvích

Ministerstvo kultury předložilo vládě návrh zákona o církvích a náboženských společnostech. Ředitelka odboru církví Jana Řepová, která o tom ČTK informovala, nevylučuje, že by právní úprava mohla být přijata ještě letos. "Měli jsme vládě předložit návrh zákona o svobodě náboženské víry a postavení církví a náboženských společností do konce června; pokud ho vláda na jaře schválí, mohl by projít prvním čtením ve sněmovně ještě před parlamentními prázdninami," řekla ČTK Řepová. Jako první návrh projedná legislativní rada vlády. Stát a církev měly odlišný názor na návrh v chystané právní úpravě, aby právní subjektivitu získávaly církve a jejich organizace až evidencí u státních úřadů. O připravovaném zákonu o církvích jednal proto 1. února premiér Miloš Zeman s kardinálem Miloslavem Vlkem. Dospěli tehdy podle mluvčího biskupů Daniela Hermana ke vzájemně přijatelnému řešení v souladu s právním řádem České republiky i s kanonickým právem katolické církve.

Stovky lidí si v Nepomuku připomněly sestřelené americké piloty

Výročí sestřelení amerického bombardéru a smrt desítky amerických letců v roce 1944 si v sobotu v Nepomuku na Plzeňsku připomnělo několik stovek lidí. "Je naše povinnost připomínat si lidi, kteří bojovali za budoucnost nás všech a je naše velká hanba, že mnohá jména těchto lidí nejsou dnes stále doceněna," uvedl při vzpomínce na americké letce místopředseda senátu Jan Ruml. Vzpomínkový akt pořádá tradičně na nepomuckém náměstí místní radnice, věnce a květiny pak převáží přímo na místo dopadu sestřeleného letounu, na Dubeč, kde stojí od roku 1997 pomník s nápisem a jmény letců.

Americký bombardér Liberátor se 22. února 1944 účastnil spojenecké akce zaměřené na bombardování strategických cílů v Německu. Letounům však začalo docházet palivo a nad západními Čechami na ně zaútočily německé stíhačky, kterým se podařilo nakonec šest amerických letounů sestřelit, z toho tři spadly na území České republiky, připomněl válečné události zástupce náčelníka generálního štábu Armády ČR František Padělek.

Reaktor Temelína bude znovu spuštěn zřejmě do konce víkendu

Reaktor prvního bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín by měl být znovu spuštěn do konce tohoto víkendu. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Státní úřad pro jadernou bezpečnost vydal souhlas s opětovným spuštěním reaktoru v pátek. Reaktor odstavila obsluha 17. ledna, aby mohla zahájit revizi zařízení primárního i sekundárního okruhu a odstranit nepřípustné vibrace přívodního potrubí páry. Zamezit by jim mělo 44 ocelových prstenců, které byly na potrubí přivařeny. Asi pětimetrovou část přívodního potrubí museli technici v průběhu revize vyměnit, protože na něm objevili trhlinu.

Hnutí Duha nesouhlasí se znovuspuštěním štěpné reakce v Temelíně

S opětovným spuštěním řízené štěpné reakce v prvním bloku jaderné elektrárny Temelín nesouhlasí ekologické sdružení Hnutí Duha. Jeho mluvčí Karolína Šůlová ČTK řekla, že by investor stavby, elektrárenská společnost ČEZ, měl se spuštěním počkat do výsledku posouzení vlivů elektrárny na životní prostředí podle česko-rakouské dohody z Melku, tedy nejméně do konce května. "Kromě toho by měl být znovu prověřen technický stav elektrárny, protože poruchy, které se tam staly, nelze bagatelizovat, jak to dělá ČEZ a Státní úřad pro jadernou bezpečnost," řekla Šůlová.

Zprávy o avizovaném nastartování reaktoru vzbudily nevoli rakouských odpůrců elektrárny Temelín. Například předsedkyně parlamentní frakce dolnorakouských Zelených Birgid Weinzingerová uvedla, že jde o jasné porušení dohod předsedů vlád obou zemí z Melku. Také rakouská odbočka mezinárodní organizace ochránců přírody Greenpeace kritizovala přípravu na opětovné spuštění reaktoru a označila ji za "provokaci".

Dirigent Kobajaši v Praze

Čtyři ze šesti symfonií Petra Iljiče Čajkovského připravil v těchto dnech s Českou filharmonií její stálý hostující japonský dirigent Ken-Ičiro Kobajaši. Při koncertech je také živě natáčí pro firmu Octavia Records. Kobajaši, jehož energický projev jako vždy nadchl publikum i filharmoniky, bude 1. a 2. března ve Dvořákově síni dirigovat a natáčet Čajkovského druhou a čtvrtou symfonii. Symfonie číslo pět a šest jsou pro komplet již nahrány od loňska.

Nejen nevidomým je určena výstava skla v muzeu ve Frýdku-Místku

Nevidomí i vidící návštěvníci si mohou do 18. března osahat dvě desítky replik skleněných předmětů, které jsou vystaveny v Muzeu Beskyd ve Frýdku-Místku. Putovní výstava s názvem Historické sklo (nejen) pro nevidomé je určena žákům základních škol a především zrakově postiženým lidem. V okrese Frýdek-Místek je asi 14O lidí z výraznou vadou zraku, řekl ČTK kurátor výstavy Jaromír Polášek. "Pro školáky máme připravené šátky na zavázání očí, aby si mohli vyzkoušet, jakým způsobem vystavené sklo vnímá a cítí nevidomý člověk," doplnil Polášek. Kopie váz, číší, pohárů a karaf vytvořili mistři ze sklářského ateliéru Královská huť v Doksech u Máchova jezera. Vystavené exponáty mapují historický vývoj skla od antiky až po baroko.

Arboretum v Brně představí od poloviny března rozkvetlé orchideje

V ráj tropických rostlin, orchidejí a létajících motýlů se promění areál skleníků Botanické zahrady a arboreta v Brně-Černých Polích. Od 16. března do 8. dubna zde jeho pracovníci uspořádají výstavu známých tropických květů, které prosluly pestrou paletou barev a vůní. Zájemci uvidí scenérii tropického deštného lesa, rovníkového klimatu s kapraďorosty, masožravými rostlinami i vodopádem. V expozici bude poletovat volně až třicet druhů tropických motýlů. Návštěvníci si budou moci prohlédnout i sbírkové skleníky s 3000 druhů orchidejí, které nebývají mimo výstavy přístupné. Na závěr prohlídky vytvoří organizátoři asi deset typických biotopů orchidejí různých klimatických pásem. Zde se každý může poučit o původu jednotlivých orchidejí, se kterými rostlinami spolu kvetou a jaké mají nároky na prostředí.

Masopustní veselí lákalo

Vůně jitrnic a tlačenky a bujarý masopustní průvod masek v ulicích Velké Bystřice na Olomoucku si v sobotu nenechaly ujít stovky lidí, které se do města sjely z celého okolí. Mnozí návštěvníci masopustu neodolali nejen podívané při přípravě zabíjačky, ale i koštu pravé domácí slivovice.

Shozením z vozu obrazně pohřbili Masopusta obyvatelé Zadní Třebaně na Berounsku. Letošní, v pořadí dvanáctý Třebaňský masopust zahájili ochotníci z Řevnic fraškou, v jejímž závěru je postava Masopusta symbolicky shozena do hrobu a vlády se ujímá Půst. Poté se průvod 150 maškar vydal obcí dům od domu, aby popřál hospodářům budoucí úrodu. Podle spolupořadatele Miloslava Frýdla pojali Třebanští masopust jako "jediný veliký symbol odcházející doby blahobytu". Ta je v lidovém zvykosloví umístěna mezi svátek Tří králů a popeleční středu, kdy začíná čtyřicetidenní půst.

Masopustním veselím také ožilo Dřevěné městečko Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Ve 120 členném průvodu pochodovaly desítky maškar. Nechyběla mezi nimi nevěsta, kominík, policajt, koně, ani obživlá valašská pec. Tradiční maskou je medvěd, jemuž se přisuzovali magické plodonosní vlastnosti, které mohly být přeneseny na ženy i hospodářství. Ženy s ním musely tancovat, odepřít tanec bylo nemyslitelné. Slaměný medvěd v průvodu připomínal masku pohřebenáře, muže oděného do slámy, jemuž obyvatelé v minulosti rozbíjeli o záda staré hrnce.

První jarní poutí na kontinentě bývá označována Matějská v Praze

Za první jarní pouť na evropském kontinentě bývá označována ta pražská, Matějská. Její historie začala podle historiků už v roce 1595, konala se dlouho v Dejvicích a nyní už téměř čtyři desítky let na holešovickém Výstavišti. Jeho brány se malým i velkým otevřely v sobotu. Do poloviny dubna je zájemcům k dispozici přes 130 atrakcí, z nich 26 z Nizozemska. Odvážnějším jsou určeny centrifugy, horské dráhy, skákací věž i létající talíře. Zbabělci se mohou uklidnit informací, že všechny atrakce odpovídají po technické stránce české normě. Jejich vlastníci musejí mít pro každý případ řádné pojištění, proškolenou obsluhu a platné technické osvědčení.

Ze sportu:

Hokejisté Vsetína porazili v sobotní předehrávce 49. kola extraligy Pardubice 1:0 a vyhráli základní část soutěže. V tabulce mají totiž čtyři kola před koncem na prvním místě před Pardubicemi náskok už 16 bodů a ani třetí Zlín je již nemůže ohrozit. Beznadějně poslední jsou Karlovy Vary.

Čeští skibobisté ani v třetím závodu letošního světového šampionátu v německém Bischofswiesenu neporušili vítěznou tradici. Na nejvyšší stupínek ve sjezdu vystoupil Štěpán Hlaváč, bronzový ze čtvrtečního super-G. Úspěch českého týmu zdůraznil stříbrnou medailí Dušan Kudrnovský. V závěrečném slalomu si pro tituly dojeli Dušan Kudrnovský, poprvé v kariéře Kristýna Jírová a mezi juniory triumfoval na mistrovství světa už potřetí teprve šestnáctiletý Petr Prouza. Úspěch českých barev ještě zvýraznili stříbrnými medailemi Petra Poláková a Štěpán Palme, bronz přidali Štěpán Hlaváč a Ondřej Pavlíček.

Skokané na lyžích Jakub Hlava, Jakub Janda, Michal Doležal a Jaroslav Sakala skončili šestí v soutěži družstev na mistrovství světa ve finském Lahti. Vyhráli němečtí skokané, druzí byli domácí Finové, bronzové medaile vybojovali Rakušané.

Českým neúspěchem skončil na šampionátu závod sdruženářů ve sprintu. Nejlépe si vedl Ladislav Rygl, který si po nevydařeném skoku polepšil v běžecké části z 41. na 28. místo. Vyhrál Němec Marco Baacke, na druhém místě skončil domácí reprezentant Samppa Lajunen a bronz získal další Němec Ronny Ackerman.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty minus 5 až minus 1 stupeň Celsia.