Zprávy Radia Praha

Světová banka zveřejnila analýzu veřejných financí České republiky

Světová banka (SB) ve své analýze veřejných financí České republiky mimo jiné doporučila další prodloužení věku pro odchod do důchodu a rozšíření doby důchodového pojištění potřebné pro vznik nároku na důchod ze současných 25 let na 40 let. Podle SB by stát měl při valorizaci důchodů vycházet pouze z růstu spotřebitelských cen a nepřihlížet k růstu reálných mezd.

Předseda sněmovní komise pro důchodovou reformu Bohuslav Sobotka odmítl doporučení SB rozšířit minimální období, jež je nutné odpracovat pro získání nároku na přiznání plné penze. Obává se, že mnoho lidí by kvůli tomu bylo "vytěsněno" z důchodového systému. Sobotka poukázal i na odlišné názory politických sil na zvýšení věku potřebného pro odchod do důchodu.

Světová banka doporučuje České republice zavést školné, aby na vysokých školách mohlo studovat co nejvíce lidí. Ministr školství Eduard Zeman s tím však nesouhlasí. SB ve zprávě upozornila, že počet lidí, kteří studují vyšší odborné školy, je v Česku proti západním zemím přibližně třetinový. Také podíl pracujících, kteří vysokou školu studují, činí v Česku pouze 12 procent proti 23 procentům v západních zemích, uvedla SB v dokumentu.

Za hlavní příčinu růstu deficitů veřejných financí SB považuje velký podíl zákonem daných výdajů a náklady nedokončené ekonomické transformace. "Potenciálním ohrožením růstu ekonomiky je zhoršující se fiskální situace v této zemi," varuje ředitel SB pro ČR, Maďarsko, Moldávii, Polsko, Slovensko a Slovinsko Bernard Funck. Letos bude schodek veřejných financí kulminovat, v dalších letech se však dá očekávat jeho pokles, dodal. Podle odhadu MF se letošní deficit veřejných financí vyšplhá až na 9,5 procenta HDP.

Střední Evropa by měla vydržet útlum v eurozóně bez potíží

Postkomunistické země střední Evropy by předpokládaným hospodářským útlumem v eurozóně neměly příliš utrpět, pokud toto zpomalení nebude výraznější, než se čeká. Region zažívá oživení domácí poptávky a z pomalejšího růstu v Německu by mohl dokonce těžit díky zvýšenému přesunu průmyslové aktivity, řekli analytici agentuře Reuters. "Výhled pro střední Evropu je ve srovnání s eurozónou stále velmi dobrý," řekl Stan Rudčenko, který je v bance Société Générale hlavním ekonomem pro střední a východní Evropu. Podle něho by region negativně postihl jen výrazný útlum, kdy by růst v eurozóně klesl pod dvě procenta. Dosavadní projekce počítaly, že ekonomika zemí eurozóny letos poroste o tři procenta. Hlavní ekonom Evropské centrální banky Otmar Issing však uvedl, že letošní výhled bude muset být rozhodně revidován dolů.

ČR stupňuje úsilí pokročit s kapitolou životní prostředí

Česká republika stupňuje úsilí pokročit při vyjednávání s Evropskou unií o kapitole životní prostředí. Zároveň prohlubuje tlak na EU, aby představila svou vyjednávací pozici a jasně se vyslovila ke čtyřem českým žádostem o přechodná období v této obsáhlé a těžké kapitole. V pondělí předá ČR Bruselu seznam podniků, které žádají o výjimku z aplikace evropské směrnice o integrované prevenci a omezování znečištění. "Mohu říci už nyní, že to číslo se nepřehoupne přes 12 podniků," řekl ČTK státní tajemník pro evropskou integraci Pavel Telička, který v těchto dnech jednal v Bruselu se zástupci Švédska jako země předsedající nyní unii i s orgány EU.

Česká armáda má tři nové generály, dva byli povýšeni

Generálský sbor české armády se rozrostl o tři muže. Do hodnosti brigádního generála jmenoval v pátek ministr obrany Vladimír Vetchý na rozkaz prezidenta Václava Havla velitele logistiky české armády Miloše Doubka a poradce ministerstev obrany a zahraničí Karla Blahnu. Ti měli dosud generálskou hodnost propůjčenu k výkonu své funkce. Brigádním generálem se stal také bývalý zástupce velitele vzdušných sil plukovník Jiří Zabranský. Ten nedávno začal pracovat jako zástupce velitele kombinovaného střediska pro řízení vzdušných operací NATO v německém Messstettenu. Do hodnosti generálmajora prezident povýšil ředitele odboru obrany a bezpečnosti Úřadu vlády brigádního generála Jindřicha Lesného a šéfa sekce perspektivního plánování generálního štábu brigádního generála Jaroslava Škopka. Ti již hodnost generálmajora dočasně užívali od roku 1999 kvůli své funkci.

V české armádě je možné dosáhnout čtyř generálských hodností - brigádního generála, generálmajora, generálporučíka a armádního generála. Hodnost brigádního generála byla jako nejnižší z generálských stupňů zavedena na konci roku 1999, kdy vstoupila v platnost nová branná legislativa. V té době byla zároveň zrušena hodnost generálplukovníka - držitelům sice byla ponechána, nikdo ji již však nemůže získat.

ODS: Reforma armády musí začít reorganizací ministerstva obrany

Zásadní přeměna české armády na menší a plně profesionální sbor musí podle Občanské demokratické strany (ODS) začít na ministerstvu obrany. "Menší, přehlednější a efektivnější ministerstvo je základní podmínkou," řekl na páteční tiskové konferenci místopředseda a stínový ministr obrany ODS Petr Nečas. ODS je podle něj znepokojena stavem v resortu obrany. "Situace vyžaduje zahájení hlubokých vojenských reforem, na jejichž konci bude vybudování výrazně menší, moderní, mobilní a akceschopné, plně profesionální armády," prohlásil Nečas. Další budoucnost ministra obrany Vladimíra Vetchého, o jehož odvolání se v poslední době spekuluje, je podle něj záležitostí vládní sociální demokracie.

Slovensko a ČR podepsaly dohodu o uznání diplomů a titulů

Mezivládní dohodu o vzájemném uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání podepsali v Praze český ministr školství Eduard Zeman a jeho slovenský protějšek Milan Ftáčnik. Dokument zajišťuje právo používat vysvědčení, vysokoškolské diplomy, tituly a akademické hodnosti, získané na území jednoho z obou států, i v zemi druhé, řekl ministr Zeman. "Respektujeme vše, co se odehrálo v minulosti. Dohodou ale reagujeme na změny, které se odehrály v poslední době," zdůvodnil podepsání nové dohody ministr Ftáčnik. Jak dodal, dohodu o spolupráci v oblasti vzdělávání a uznávání rovnocennosti dokladů a titulů podepsaly vlády obou zemí poprvé ještě před rozdělením Československa 29. října 1992. Od té doby obě země své vzdělávací zákony novelizovaly.

Ingolstadt za pět let do ČR dopravil téměř osm miliónů tun ropy

Ropovodem Ingolstadt (IKL) do České republiky přiteklo za pět let jeho existence téměř osm miliónů tun ropy, tedy zhruba čtvrtina dodávek do ČR z té doby. ČTK to řekl ředitel společnosti Mero Václav Franc. Slavnostním otevřením IKL 25. března 1996 ČR ukončila jednostrannou závislost na nejistých podmínkách dodávek ropy z Východu. Za pět let existence se na ropovodu nestala žádná havárie ani výpadky dodávek, uvedl Franc. Nejvíce ropy přišlo z Ingolstadtu loni. Veškerá ostatní ropa, která do ČR nepřijde přes IKL, pochází z ruské Družby, připomněl Franc.

V turbíně Temelína unikl olej, výkon rektoru byl snížen na 4 procenta

Obsluha prvního bloku jihočeské jaderné elektrárny Temelín snížila výkon reaktoru na čtyři procenta. Důvodem byl únik několika desítek litrů oleje v části turbíny. ČTK to řekl Václav Brom z tiskového odboru elektrárny s tím, že na odstraňování závady se nadále pracuje. Personál prvního bloku zjistil netěsnost u olejové regulace jednoho ze tří nízkotlakých dílů turbíny ve čtvrtek večer ukončil měření a testy při výkonu reaktoru do 55 procent. Temelín tak opět přestal dodávat proud do sítě, neboť turbína musela být odpojena. "Je to provozní událost. Neviděl bych to nijak dramaticky," uvedl mluvčí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Pavel Pittermann k úniku oleje.

Rakouská opozice a odpůrci atomu: Je čas odstavit Temelín

Rakouští odpůrci atomu a opozice upozorňují na "nezodpovědné kroky provozovatele jihočeské elektrárny Temelín", který se navzdory přetrvávajícím problémům s turbínou neustále snaží napojit elektrárnu do rozvodné sítě. Stěžují si rovněž na nedostatečnou informovanost z české strany o opakovaných poruchách v elektrárně. Po poslední neplánované události, která si vyžádala snížení výkonu reaktoru, opětovně požadují protitemelínské iniciativy spolu se sociálními demokraty (SPÖ) a Zelenými odstavení elektrárny do vykonání dohodnutých zkoušek. "Ptám se, proč se rychle turbína spouští, když se pak musí zastavit. Bylo by mnohem moudřejší odstavit elektrárnu ze sítě a provést zkoušku vlivu Temelína na životní prostředí," řekla ČTK ekologická mluvčí opoziční SPÖ Ulrike Simaová.

Hnutí Duha předala ministru Kužvartovi petici za záchranu vratných lahví

Petici, která požaduje podporu systému vratných lahví, předali v Praze ekologové ze sdružení Hnutí Duha ministrovi životního prostředí Miloši Kužvartovi. Duha se obává, že nový obalový zákon, který Kužvartův úřad spolu s ministerstvem obchodu a průmyslu odevzdal vládě, ošetřuje tuto oblast nedostatečně. Pod petici se podepsalo 24.000 lidí. Kužvart na tiskové konferenci ekology ujistil, že jeho úřad usiluje o co nejvyšší míru recyklace, záchranu systému vratných lahví a o zavedení evropských norem. Ty by měla být Česká republika schopna splnit v roce 2005, a požádala proto EU v této oblasti o přechodné období.

NKÚ: Ministerstvo vnitra bylo nehospodárné a nedrželo se zákona

Pracovníci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) zjistili nedostatky v hospodaření ministerstva vnitra. Úřad prověřoval, jak resort od roku 1998 do poloviny loňského roku hospodařil. Zjištěné nedostatky se týkají zejména nehospodárného utrácení peněz a evidence majetku v účetnictví, uvádí se ve zprávě NKÚ. V některých případech kontrola prokázala, že se ministerští úředníci dokonce vůbec neřídili zákonem. Ministerstvo například podle úřadu nakoupilo blíže neuvedený majetek, který již několik let leží ladem v centrálních skladech. Z kontrolní zprávy dále vyplynulo, že vnitro koupilo ekonomický informační systém, který však využívá asi jen ze čtvrtiny. V účetnictví ministerstva vnitra se podle kontrolního úřadu nesledoval majetek zadržený v souvislosti s trestnou činností. Jeho celková hodnota v roce 1999 se vyšplhala přes 1,5 miliardy korun.

Obhajoba "terezínského" esesáka Viela žádá zproštění viny

V procesu s bývalým příslušníkem nacistických jednotek SS Juliusem Vielem (83), který je podezřelý, že na jaře 1945 na Litoměřicku svévolně zastřelil sedm židovských vězňů z terezínského ghetta, obhajoba ve své páteční závěrečné řeči v jihoněmeckém Ravensburgu požádala o zproštění viny a vyplacení odškodného za dobu strávenou ve vyšetřovací vazbě. Oznámila to agentura AP. Obhájce zdůvodnil svůj požadavek nedůvěryhodností hlavního svědka obžaloby Adalberta Lalliera, který žije nyní v Kanadě. Lallier, bývalý Vielův podřízený, se obviněním údajně jen snaží odvrátit pozornost od vlastní minulosti, kterou kanadské úřady odhalily. Státní žalobce navrhl v polovině března pro Viela trest doživotního vězení. Prokurátor Kurt Schrimm v závěrečné řeči označil za prokázané, že se obžalovaný dopustil sedminásobné vraždy. Vynesení rozsudku se očekává začátkem dubna.

Případ Asanace, spojený s vydíráním disidentů, vrácen k došetření

Obvodní soud pro Prahu 6 vrátil žalobci k došetření kauzu pěti vysokých funkcionářů předlistopadového ministerstva vnitra, mezi nimiž je i bývalý ministr Jaromír Obzina. Pětice čelí trestnímu stíhání za účast na akci Státní bezpečnosti (StB) s krycím názvem Asanace. Jejím cílem bylo donutit několik desítek disidentů k opuštění republiky. Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) se podle soudu nepodařilo shromáždit dostatek důkazů, přestože trestní spis v této věci již dosáhl zhruba 6000 stran a vyšetřovatelé se případu věnují už deset let.

V rámci akce Asanace se StB v letech 1978 až 1984 zaměřila na více než 50 signatářů Charty 77. Nutila je, aby si sami podali žádost o vystěhování do ciziny. Zhruba u 20 lidí se tento záměr podařil, například u písničkářů Jaroslava Hutky a Vlastimila Třešňáka. Vůči disidentům StB používala fyzický a psychický nátlak, například opakované zadržování, pohrůžky ztrátou zaměstnání, vyhrožování fyzickou likvidací, zastrašování příbuzných a blízkých a v jednotlivých případech též bití při výsleších. V souvislosti s akcí Asanace stíhá ÚDV celkem 19 lidí, u 14 z nich však případ ještě nedospěl do stádia návrhu na podání obžaloby.

V únoru vzrostl počet lidí, kteří nelegálně přešli hranice ČR

Počet lidí, kteří bez povolení překročili hranice České republiky, se v únoru proti lednu zvýšil o 484 na 2307. Nejvíce se jich už tradičně pokoušelo dostat přes česko-německou hranici; těchto případů policisté v únoru zaznamenali 1180. Vyplývá to z údajů, které poskytla ČTK mluvčí policejního prezidia Ivana Zelenáková. Od počátku roku do 28. února překročilo české hranice nelegálně 4130 lidí, z toho 2836 ve směru z Česka a 1294 směrem do republiky.

Mir se zapsal do historie a s ním i práce českých expertů

Páteční zánik ruské vesmírné stanice Mir byl velkolepou událostí z několika důvodů. Podobný jev byl na obloze naposledy pozorován v roce 1908, kdy na Sibiř dopadl obrovský meteorit. Další "atrakce" tohoto druhu by se obyvatelům Země mohla naskytnout až v roce 2020 nebo 2030, kdy se očekává stažení Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) z oběžné dráhy. Konec orbitálního komplexu je zajímavý konkrétně i pro Českou republiku, protože se na jeho vybavení podíleli čeští experti, kteří dodali zařízení pro vědecké experimenty.

Jediným kosmonautem českého původu na Miru byl Američan John Blaha. Na vesmírném komplexu se ale podíleli čeští odborníci, kteří dodali zařízení pro vědecké výzkumy. Nejprve v rámci programu Interkosmos a od roku 1991 pod hlavičkou své firmy BBT - Materials Processing dodal Čestmír Bárta a jeho syn mimo jiné do modulu Krystal dvě tavící pece pro studium procesů tuhnutí a krystalizace slitin v kosmickém (beztížném) prostředí. Na jaře 1989 byly dopraveny na Mir dvě automatizované orientované plošiny, původně zkonstruované pro automatické sondy Vega. Vyvinul je kolektiv pod vedením Jiřího Rečka pracující v tehdejší Vývojové a provozní základně výzkumných ústavů v Běchovicích.

Vítězem ankety Zlatý Ámos 2001 se stal mladý učitel Václav Kuřík

Mladý učitel Václav Kuřík ze Základní školy Úprkova v Hradci Králové se stal vítězem ankety Zlatý Ámos, ve které žáci základních a středních škol volí nejoblíbenějšího učitele školního roku. Zlaté žezlo a korunku převzal v pátek v budově Českého rozhlasu v Praze od svého předchůdce, učitele pražského gymnázia Libora Sládka. K povinnostem vítěze patří první hodinu, následující po ocenění, učit s korunkou Zlatého Ámose na hlavě. Rozhlasové studio, o jehož bouřlivou atmosféru se postaraly desítky dětí fandících svým šesti favoritům, navštívil i první zahraniční Zlatý Ámos. Čeští krajané v Chorvatsku jím zvolili Jaromíra Bílka ze Základní školy J. A. Komenského v Daruvaru.

Dagmar Havlová přijala umělce nominované na ceny Thálie

Manželka prezidenta republiky Dagmar Havlová se v pátek na zámku v Lánech setkala s umělci nominovanými na ceny Thálie, členy kolegia pro udílení těchto prestižních ocenění a dalšími umělci. Thálie, nad jejichž osmým ročníkem převzala záštitu, budou uděleny v sobotu večer na pódiu Národního divadla v Praze. Mezi divadelníky přišel i prezident Václav Havel. "Na sobotní večer se moc těším," řekla Havlová, která jednu z Thálií osobně předá. Všem nominovaným pogratulovala. Řada z hostů jí s kytičkou či dárkem v ruce na oplátku popřála k narozeninám, které oslavila tento týden.

Udílení Oscarů je cirkus, ale lidem se to líbí, říká Forman

Letošní ročník cen americké filmové akademie je tak vyrovnaný, že se režisér Miloš Forman, sám držitel dvou zlatých sošek, neodvažuje tipovat, kterému filmu bude nejcennější trofej udělena. V restauraci kulturního centra Barbican v Londýně také jen pokrčil rameny, když měl odhadnout, jaké šance má v silné konkurenci český film Musíme si pomáhat. "Letos se to těžko dá předvídat. Je tu ten ohromně vizuálně nádherný, poeticky silný a filozoficky zajímavý Tygr a drak," zvažoval Forman, kdo si asi v neděli v noci v Los Angeles odnese trofej nejvyšší. S Tygrem a drakem přitom v kategorii zahraničních filmů změří síly český film Musíme si pomáhat režiséra Jana Hřebejka.

Výstava českého výtvarníka v Paříži

Výběr z obrazů, grafiky a filmové tvorby pražského výtvarníka Igora Ševčíka představuje od čtvrtka České centrum v Paříži. "Nikdy jsem neslavil narozeniny a spíš dávám při nich dárky já sám, ale když mi je letos 50 let, rozhodl jsem se udělat výstavní projekt Praha-Paříž-Dobříš," vysvětlil ČTK Ševčík vznik celé expozice. Výstavě v pařížském Českém centru dominuje cyklus 16 obrazů Okna mého ateliéru, ve kterém se nejrůznějšími způsoby, obvykle dost nekonvenčními, věnuje tématu ukřižování. Obrazy namaloval během roku 2000 a věnoval ho také oslavě narozenin - ne svých, ale toho, který 2000 let ovlivňuje naši kulturu. Pro celou sérii použil metodu používanou již ve starém Eygptě a Řecku - enkaustiku, při níž se vtírají přírodní pigmenty do včelího vosku.

Ve Velké nad Veličkou se budou koštovat ovocné pálenky

Téměř dvě stovky vzorků ovocných pálenek představí pořadatelé koštu, který se uskuteční o víkendu ve Velké nad Veličkou na Hodonínsku. Kořalky pocházejí z Horňácka, Dolňácka i sousedního Slovenska. Pálenky vznikly zpracováním švestek, durancií, meruněk, špendlíků, jablek a dalšího ovoce. Nechybějí ani speciality ze směsí ovoce nebo ochucené například paprikou. Přihlášené vzorky hodnotila před dvěma týdny degustační komise, přičemž nejvyšší možný zisk je 100 bodů. Vítěz koštu dosáhl 97,5 bodu a vzorek pochází z Velké nad Veličkou. Výsledek rozhodně neovlivnila skutečnost, že šlo o domácí pálenku, protože hodnocení bylo přísně anonymní.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty plus 9 až plus 13 stupňů Celsia.