Zprávy Radia Praha

Česko má všechny předpoklady k tomu, aby předehnalo Singapur

Česká republika má podle singapurského premiéra Goh Chok Tonga všechny předpoklady k tomu, aby ekonomicky předstihla Singapur. Goh, který je v ČR na čtyřdenní návštěvě, to řekl na tiskové konferenci po setkání s premiérem Milošem Zemanem. Třímiliónová ostrovní Singapurská republika s rozlohou pouze 341 kilometrů čtverečních, která se během posledních třiceti let stala jedním z nejvýznamnějších průmyslových, obchodních a finančních středisek světa, má zájem o ČR jako o budoucí součást Evropské unie. Středoevropský prostor je pro Singapur, který chce rozvíjet obchodní a ekonomické vztahy s touto částí světadílu, zárukou stability a rozvoje. Singapur je pro ČR naopak vstupní branou a servisním střediskem pro celou jihovýchodní Asii. Premiér Zeman řekl, že rozvojový program české vlády poskytuje zahraničním investorům v ČR řadu výhod. Jako příklad uvedl daňové prázdniny týkající se dovozu nových technologií. Goh rovněž vystoupil na singapursko-českém podnikatelském fóru s ministrem financí Pavlem Mertlíkem. Pro Singapurce je podle premiéra přitažlivá i česká kultura. S českou hudbou se v úterý Goh blíže seznámí na koncertě v doprovodu ministra kultury Pavla Dostála.

Čeští a severokorejští diplomaté jsou pro oživení vztahů

Dosavadní omezené hospodářské a politické kontakty mezi Severní Koreou a Českou republikou by se měly oživit. Diplomaté obou států se na tom shodli v Praze, kterou po řadě let navštívila delegace Korejské lidově demokratické republiky v čele s náměstkem ministra zahraničí Čche Su-honem. Zástupce komunistické Koreje, která se začala otevírat Západu, má v Praze na programu sérii setkání s náměstky ministrů financí, průmyslu a obchodu a zahraničí. Náměstek ministra zahraničí Hynek Kmoníček po jednání s Čche Su-honem řekl, že obě strany vyjádřily zájem například na uzavření smluv o ochraně investic a zamezení dvojímu zdanění.

Odbory protestují proti snaze omezit pohyb pracovních sil v Evropské unii

Představitelé odborových svazů působících v zemědělství, potravinářském průmyslu a cestovním ruchu ze střední a východní Evropy požadují, aby Evropská unie neomezila volný pohyb pracovníků z nových členských zemí. Sociálními důsledky připravovaného vstupu do unie se zabývají účastníci třídenní mezinárodní konference Evropské federace odborových svazů v potravinářství, zemědělství a turistice (EFFAT), která byla zahájena v Praze. Viceprezident EFFAT a předseda Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy Bohumír Dufek ČTK řekl, že proti diskriminaci pracovníků se obzvláště silně vyslovili zástupci slovenských, maďarských a polských odborů. Dufka mrzí, že omezení volného pohybu českých zaměstnanců žádají například německé odbory, ačkoliv v Německu v současnosti počet českých pracovníků ani nenaplňuje povolené kvóty.

Britský průmysl chce mnohem více investovat v ČR

Britský průmysl by se měl mnohem více účastnit privatizace v České republice. "Hovořili jsme o přání britské vlády a průmyslu mnohem více investovat v ČR," řekl předseda správní rady nadnárodní ocelářské a strojírenské společnosti Caparo Group Paul of Marylebone po pondělním jednání s ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem. Paula pověřil reprezentací britských obchodních zájmů ministr zahraničí Robin Cook. Britský představitel bude v úterý jednat se zástupci ocelářského průmyslu v Ostravě, kde čekají na dokončení privatizace Nová huť a Vítkovice.

Premiér Zeman na ministerstvu dokazoval, že školství je prioritou vlády

Růst rozpočtové kapitoly školství a zvyšování učitelských platů za poslední dva roky podle premiéra Miloše Zemana nejlépe dokazují, že školství je pro vládu sociální demokracie opravdu prioritou. Předseda vlády to řekl na ministerstvu školství, které navštívil při příležitosti nadcházejícího Dne učitelů. Odmítl tak kritiku opozice, která vládě vyčítá, že v oblasti školství zůstala jen u předvolebních slibů. Skutečnou prioritu dokazují "nikoli slova, ale suchá čísla", uvedl premiér. Připomněl, že v roce 1998 dostalo školství z rozpočtu 61,7 miliardy korun, tedy o 6,1 miliardy korun méně než v roce 1997. "Podotýkám, že rozpočet na rok 1998 se samozřejmě sestavoval v roce 1997, tedy v době, kdy ve vládě byly ty politické síly, jež nás nyní obviňují, že školství není rozpočtovou ani jinou prioritou této vlády," zdůraznil Miloš Zeman. Premiér předchozím vládám rovněž vyčetl, že nezpracovaly ani jediný koncepční dokument týkající se resortu školství.

Medaile pro pedagogy

Při příležitosti Dne učitelů, jenž připadá na 28. březen, předal ministr školství Eduard Zeman 15 mužům a ženám, kteří působí v oblasti školství, medaile prvního a druhého stupně. Udělují se jako ocenění významné pedagogické, výchovné, vědecké nebo umělecké práce a za zlepšování podmínek pro výchovu a vzdělávání v České republice.

Náměstek Novotný upozornil Slovensko na chyby, jimž se má vyhnout

Druhý muž českého resortu obrany Jaromír Novotný slovenským partnerům doporučoval vyvarovat se chyb, jichž se na cestě do NATO dopustila Česká republika. "Chybou třeba bylo pozdní zřízení Národního bezpečnostního úřadu. Začněte prověrky lidí už teď, i když nemáte jistotu, zda budete pozváni. Pak budete mít strašně málo času," řekl Novotný po pondělním setkání se svým protějškem, státním tajemníkem Rastislavem Káčerem, který má v resortu na starosti koordinaci aktivit vůči alianci. Jak upozornil první náměstek českého ministra obrany, bezpečnostní prověrky se netýkají jen vysokých státních úředníků, kteří přijdou do styku s Bruselem, ale třeba i firem, využívajících armádní zakázky. Do pražského summitu NATO v příštím roce, na němž by Slovensko rádo získalo pozvánku ke vstupu do aliance, by už měl Národní bezpečnostní úřad fungovat a prověřeno má být určité množství lidí.

Kumulované daňové nedoplatky v únoru vzrostly

Daňové nedoplatky v České republice se k 28. únoru zvýšily na 101,5 miliardy korun ze 101 miliard korun ke konci ledna. Z toho rozhodující podíl 93,7 miliardy korun představují nedoplatky na daních nové daňové soustavy, které proti lednu vzrostly o zhruba 0,5 miliardy korun. Nedoplatky na daních staré daňové soustavy činily v únoru stejně jako v předchozím měsíci 7,8 miliardy Kč. ČTK to řekl mluvčí ministerstva financí Libor Vacek. V porovnání se stejným obdobím minulého roku vzrostl ke konci února objem kumulovaných daňových nedoplatků jen o 0,7 miliardy Kč. Podle ministerstva financí tak pokračuje příznivý trend poklesu meziročního růstu nedoplatků.

Realizace programu Vision Planet bude v kompetenci krajů

Největší část realizace výsledků programu Evropské unie Vision Planet bude v kompetenci krajů. Na pondělním semináři o programu, jehož cílem je koordinace strategického rozvoje Středoevropského, Podunajského a Jadranského území, to uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. V rámci programu vznikla pro střední Evropu, Podunají a Jadranské pobřeží řada dokumentů obdobných strategiím EU o územním rozvoji, z nichž nejvýznamnějším jsou Perspektivy evropského prostorového rozvoje. Dokumenty sice nejsou závazné, ukazují však doporučené směry rozvoje území, řekl Lachnit.

Vision Planet je nejkomplexnějším z programů Interreg II C. Týká se 12 zemí, mezi nimi ČR, Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, SR, Slovinska či Srbska. Z Evropské unie se programu účastní Německo, Itálie, Rakouska a Řecko. Prostor, kterého se program týká, zahrnuje také Bosnu a Hercegovinu, Makedonii, Albánii, jižní Moldávii a Oděsskou oblast Ukrajiny.

STEM: Třetina lidí vidí ekonomickou situaci horší než před rokem

Česká ekonomika sice loni po třech letech propadu vzrostla o 3,1 procenta, ale třetina lidí si stále myslí, že se ekonomická situace České republiky v porovnání se stavem před rokem zhoršila. V létě roku 1999 takto smýšlelo 72 procent obyvatel. Na 22 z pěti procent v roce 1999 zároveň letos stoupl počet lidí, kteří jsou přesvědčeni, že se situace změnila k lepšímu. Do budoucna hledí s obavami 66 procent lidí, což je pouze o několik procent méně než před rokem. Tehdy tento podíl přesahoval 70 procent. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM provedené letos v březnu.

Kvalita životního prostředí by měla přiblížit vstup Česka do EU

Brzkým vstupem České republiky do Evropské agentury životního prostředí (EEA) se v Praze zabývali ředitel této instituce Domingo Jimenéz-Beltrán a ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Členství v agentuře může zvýšit šance Česka na rychlejší vstup do EU, řekl Beltrán v Praze. Schvalováním smlouvy o vstupu České republiky do agentury se bude Rada Evropy zabývat v červenci. Podle Beltrána Česko s EEA spolupracuje lépe než mnohé státy EU. Také příroda je v České republice zachovalejší než v některých členských zemích, řekl Beltrán.

Evropskou agenturu životního prostředí založila EU v roce 1994. Jejím úkolem je poskytovat objektivní informace o životním prostředí v Evropě i návrhy ochrany, které jsou základem pro ekologickou politiku unie. Česká republika spolupracuje s agenturou prostřednictvím programu PHARE. V roce 1999 podala žádost o členství, o něž usiluje ještě 12 kandidátů.

Francouzi mají zájem o privatizaci ČEZu

Francouzská elektrárenská společnost Electricité de France (EDF) poslala české vládě dopis, v němž dala najevo zájem o privatizaci 64 procent společnosti České energetické závody (ČEZ). Napsal to francouzský ekonomický deník la Tribune. List uvádí, že o ČEZ má zájem celkem 11 společností, mj. německé RWE a E.ON, italská Enel, americká AES a britské International Power a British Energy. La Tribune připomíná, že na rozdíl od ostatních zemí oblasti se ČR rozhodla otevřít svůj energetický sektor najednou, včetně přenosové soustavy a šesti regionálních distribučních společností. Důvodem je přilákat investora s dlouhodobými záměry a dosáhnout co nejvyšší prodejní ceny, napsal La Tribune, podle něhož česká vláda očekává, že prodejem ČEZ získá 150 až 300 miliard korun. Deník také upozorňuje na to, že podle úmyslů české vlády by nový majitel ČEZ měl mít zkušenosti nejen s tradičními, ale i s jadernými elektrárnami. Francouzský energetický sektor přitom získává přes 70 procent energie z jaderných elektráren.

Německá studie: Temelín nebezpečný jako 100 jaderných elektráren

I když je pravděpodobnost úniku radioaktivity z moderní jaderné elektrárny nepatrná, temelínská elektrárna je nebezpečná jako 100 jaderných elektráren dohromady, píše se v německé studii, kterou v pondělí v Linci prezentoval hornorakouský pověřenec pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec. Jak píše agentura APA, studii vypracoval hannoverský expert na jadernou bezpečnost Helmut Hirsch a podle ní je prognóza četnosti úniku radioaktivity z české elektrárny "blízká desetinásobku doporučeným hodnotám pro běžná (jaderná) zařízení".

Češi se nejméně bojí rizik atomu, nejvíc globálního oteplení

Češi pokládají rizika provozu jaderných elektráren za menší než hrozby, vyplývající z dalších lidských činností, které ovlivňují životní prostředí. Větší strach mají ze znečištění ovzduší, vod, z dopravy a genových manipulací plodin. Nejvíce se bojí globálního oteplování. Vyplývá to z žebříčku obav o poškození životního prostředí, který sestavil Sociologický ústav Akademie věd ČR.

Tři čtvrtiny české populace považují klonování lidských buněk za nebezpečné zahrávání si s přírodou. Pro zákaz této metody kvůli jejímu případnému zneužití se vyslovilo 40 procent dotázaných. Vyplynulo to z výsledků české části mezinárodního výzkumného projektu ISSP, s nimiž novináře seznámili pracovníci Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Zástupci obětí nacismu žádají v petici zálohy na odškodnění

Okamžité zahájení výplat záloh na odškodnění obětem nacismu žádají v petici členové Sdružení osvobozených politických vězňů, Federace židovských obcí a Svazu nuceně nasazených. Rezoluci s názvem "Pět minut po dvanácté" chtějí jejich zástupci ve středu doručit na německé velvyslanectví v Praze. V petici zástupci obětí nacismu upozorňují, že v České republice je dnes v evidenci na 70.000 žijících lidí, kteří byli zneužiti při otrockých a nucených pracích. Od podpisu smlouvy o odškodnění jich už asi 7500 zemřelo, přičemž každý rok umírá dalších 10 až 11 procent. "Účelem odškodnění není to, aby je získali dědicové. Účelem je bezesporu to, aby je dostali ti, kteří prožili válečná utrpení a příkoří," stojí v textu petice.

Erika Steinbachová proti opatřením o poválečném vysídlení Němců

"Diskriminační opatření", která upravovala po válce v Československu, Polsku, Jugoslávii a jiných zemích vysídlení a vyvlastnění Němců, odporují podmínkám přijetí reformních zemí do Evropské unie. V německé televizi to v neděli večer uvedla předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová po odvysílání třídílného dokumentu veřejnoprávní stanice ARD "Vyhnanci - poslední Hitlerovy oběti". Steinbachová, jejíž organizace zastřešuje spolky německých vysídlenců ze zemí střední a východní Evropy, sice podpořila rozšíření EU, ale například takzvané Benešovy dekrety podle ní nemají v tomto společenství místo. Steinbachová propagovala myšlenku Svazu vyhnanců vybudovat v Berlíně Centrum proti vyhánění, které však zatím nemá podporu nynější spolkové vlády.

ČSÚ požádal kvůli sčítání o posudek bezpečnosti auditorskou firmu

O posouzení technologické a právní bezpečnosti zpracovávání dat z letošního sčítání lidu, domů a bytů požádal Český statistický úřad (ČSÚ) auditorskou společnost Arthur Andersen ČR a s ní spojenou právní kancelář Weinhold Andersen Legal. Na tiskové konferenci to oznámila ředitelka ČSÚ Marie Bohatá. Zabezpečení zjištěných údajů opakovaně zpochybnil Úřad pro ochranu osobních údajů.

Více než dvě třetiny občanů nepovažují otázky, které jim byly položeny při nedávném sčítání lidí, domů a bytů, za podstatný zásah do vlastního soukromí. Plyne to z výsledku průzkumu, který pro ČSÚ v březnu uskutečnilo Středisko empirických výzkumů. Polovina lidí také věří, že ČSÚ jejich osobní údaje ochrání.

Adventisté vyzvali k omezení provozu sázek a hazardních her

Znepokojení nad vzrůstajícím objemem finančních prostředků, který obyvatelé České republiky věnují na sázky, loterie a hry na automatech, vyjádřil výbor Česko-slovenské unie Církve adventistů sedmého dne. Adventisté vyzvali představitele státu k učinění kroků, které by vedly k omezení provozu sázek a hazardních her a pomohly předcházet devastujícím důsledkům hazardních her na jednotlivce i společnost. Podle odhadů ministerstva financí se v Česku každoročně prosází částka převyšující 51 miliard korun a její výše stále roste. Přibližně třetina prosázených peněz zůstává jako zisk provozovatelům sázek, loterií a hazardních her. Církev vyzvala všechny své členy, aby se takových aktivit nezúčastňovali - a to ani tehdy, jsou-li pořádány v zájmu dobré věci. Církev a její instituce také odmítají přijímat jakékoli finanční prostředky, které jednoznačně pocházejí z výnosu hazardních her.

Světový den divadla se 27. března slaví ve stovce zemí

Ve stovce zemí se z iniciativy Mezinárodního divadelního ústavu (ITI) od roku 1962 slaví vždy 27. března Světový den divadla. Pro divadelníky je příležitostí k tomu, aby oslavili sílu reprodukčního umění spojovat lidi a podělili se s diváky o určitou vizi svého umu a schopnost přispívat k porozumění a míru mezi národy. Letos už poosmé tento svátek v Česku předznamenalo udílení cen Thálií a před týdnem poprvé i obdobný svátek, zaměřený na soubory hrající pro děti a mládež. Také k oslavám Světového dne divadla se čeští divadelníci hlásí. Z jevišť zazní provolání, v němž řecký dramatik a spisovatel Iakovos Kampanellis vyjadřuje přesvědčení, že divadlo nikdy nepřestane existovat. V roce 1994 byl autorem textu Václav Havel.

Přehlídka filmového dokumentu začala v Uherském Hradišti

Vězení, diskriminace žen a válka jsou ústřední témata filmové přehlídky, která začala v kině a klubu Mír v Uherském Hradišti pod názvem Ozvěny festivalu Jeden svět. "Další ročník festivalu Jeden svět začíná 2. dubna v Praze a my chceme připomenout, že otázky lidských práv nebo ekologie jsou stále živé," řekl ČTK zástupce ředitele uherskohradišťských městských kin Josef Korvas. Třídenní program obsahuje sedm dokumentů. Úvodní francouzský film Schody zkázy je o hrůzách komunistických lágrů. Druhý úvodní film Údolí byl o kosovské válce v roce 1998.

Režisér Hřebejk věří, že na oscarovém klání nebyli naposled

"Věřím, že jsme na oscarovém klání nebyli naposled," řekl v rozhovoru s ČTK režisér Jan Hřebejk. Jeho snímek Musíme si pomáhat nominovaný na Oscara nakonec zlatou sošku nezískal. Hřebejk si po slavnostním ceremoniálu uvědomil, že celý večer prožil vlastně příjemně. Nakonec se mu prý po vyhlášení kategorie neanglicky mluvených filmů i ulevilo. "Na chvilku jsme sice propadli naději, že bychom mohli zvítězit my. Byli jsme totiž jediní z nominovaných, na které mířila kamera, která ovšem po ohlášení vítěze rychle odbočila," řekl Hřebejk se smíchem.

Snad nejpozornější publikum přímého přenosu udělování cen americké filmové akademie se už v neděli před půlnocí sešlo v kulturním domě Dobeška v Praze. Šlo o členy štábu Hřebejkova snímku Musíme si pomáhat, jeho přátele z Divadla Sklep a další spřízněné duše. I když tento film nakonec Oscara nedostal, herec a moderátor Jiří Macháček za všechny režisérovi vzkázal: "Přesto si vyhrál!"

Ochránci přírody začali přemisťovat obojživelníky

Několik tisíc ropuch obecných a dalších ohrožených druhů obojživelníků hodlají na vybraných místech Karlovarska přenést přes silnice do rybníků pracovníci správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les spolu s dobrovolníky. "Ropuchy, skokani hnědí a čolci zahájili jarní tah k rybníkům, kde se rozmnožují. Mnoho jich přitom zahyne pod koly aut na silnicích, které musí na cestě k vodě překonat," řekl ČTK Vladimír Melichar ze správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. "Zatímco před 12 lety jsme přenesli 900 žab, loni bylo jen ropuch již 3300," řekl Melichar. Letos ochranáři počítají s tím, že pomohou asi 3000 ropuch, asi 500 skokanů zelených a několika desítkám čolků.

Ze sportu:

Hokejisté Karlových Varů porazili v druhém utkání baráže o extraligu Chomutov 5:1. V sérii, hrané na čtyři vítězné zápasy, vedou 2:0.

Ve čtvrtfinále Poháru Českomoravského fotbalového svazu se střetnou Sparta Praha s Baníkem Ostrava, Viktoria Žižkov s Teplicemi, Chmel Blšany s Českými Budějovicemi a Jablonec se Slavií Praha. Rozhodlo o tom losování v Praze. Úředním termínem zápasů je středa 11. dubna.

Hokejoví rozhodčí se dohodli s technickým ředitelem extraligy Stanislavem Šulcem, že zruší plánovanou stávku, kterou se chtěli bránit proti stupňujícím se útokům vůči nim. Sudí od bojkotu ustoupili poté, co se Šulcovi zavázali účastníci semifinále a baráže, že se v den utkání nebudou k výkonům rozhodčích vyjadřovat. Dočasné opatření, jehož porušení však nebude trestáno, by se mělo od příští sezóny stát platným pravidlem s patřičnými sankcemi.

Česká lyžařka Lucie Hrstková skončila sedmá v superobřím slalomu na mistrovství Rakouska v Innerkremsu. Devatenáctiletá sjezdařka absolvovala poslední závod sezóny a nyní ji čeká příprava na maturitu.

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál 55. ročník mezinárodního Bezroukova memoriálu na Skalce u slovenského města Kremnica na trati 10 kilometrů klasickou technikou. V závodu na 15 km volnou technikou skončil třetí. V závodu žen na 5 km klasickou technikou zvítězila Kamila Rajdlová. Další česká lyžařka Táňa Kocumová doběhla třetí a na desítce volnou technikou obsadila druhé místo.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno s možností slabých sněhových přeháněk. V nižších polohách přeháňky deště se sněhem. Teploty plus 2 až plus 6 stupňů Celsia.