Zprávy Radia Praha

Až na komunisty čeští politici přivítali zatčení Miloševiče

Čeští politici většinou přivítali zatčení bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Právě on je označován za strůjce několika balkánských válek v posledním desetiletí. Podle prezidenta Václava Havla bylo jeho zadržení jen otázkou času. Podobně se k této problematice staví další čeští politici. Jen poslanec KSČM Vojtěch Filip si myslí, že Miloševič není odpovědný za situaci na Balkáně a před soudem se obhájí. Politici nejsou za jedno v tom, za co a kde by měl být Miloševič souzen.

Politici čtyřkoalice oceňují sobotní dohodu o stínové vládě

Politici čtyřkoalice oceňují, že její rada v sobotu dospěla k dohodě. Místopředseda ODA Michael Žantovský prohlásil, že složení stínové vlády je poznamenáno změnou poměrů v souvislosti se změnou stranické příslušnosti lídra čtyřkoalice. V sobotu totiž lidovce Cyrila Svobodu po jeho překvapivém odstoupení nahradil šéf Unie svobody Karel Kühnl. Unionistický senátor Jan Ruml tvrdí, že Svoboda nebyl schopen dotáhnout dohodu stran čtyřkoalice o stínové vládě do konce.

Stínová vláda čtyřkoalice, na které se v sobotu dohodla její politická rada, má 16 členů. Lidovci v ní mají osm míst, Unie svobody pět, ODA dvě a DEU jedno křeslo.

Jan Ruml předpovídá změny ve složení stínové vlády čtyřkoalice

Bývalý předseda Unie svobody a nyní místopředseda Senátu Jan Ruml předpokládá, že stínová vláda čtyřkoalice, na níž se v sobotu dohodla její politická rada, se bude postupně měnit. V nedělním pořadu televize Prima Nedělní partie navíc zpochybnil to, že členové stínové vlády budou ministry i v případném skutečném kabinetu. "Po volbách bude jednání o skutečné vládě, takže to, co je nyní představeno, neznamená, že to budou ti skuteční ministři. To je volební tým lidí, kteří pospolu půjdou představit občanům svůj program," řekl o kabinetu. Místopředseda ČSSD Stanislav Gross v pořadu Primy poukázal na to, že ve vládě čtyřky je mnoho politicky "starých tváří".

Cyril Svoboda trvá na tom, že stál v situaci "Svoboda, nebo Kalousek"

Lidovec Cyril Svoboda trvá na tom, že při sobotním jednání politické rady čtyřkoalice o její stínové vládě místopředsedové KDU-ČSL nastolili situaci, že buď ve vládě bude on, nebo místopředseda lidovců Miroslav Kalousek. "Hlasovali proti mému návrhu (vlády) z jediného důvodu, že tam nebyl Miroslav Kalousek. To je pravda. To znamená, to bylo tak, že buď - anebo," řekl v neděli Svoboda Českému rozhlasu.

Kalouska podpořili místopředsedové Pavel Severa a Jaroslav Kopřiva. Svoboda jednání takto popsal už v sobotu. Kopřiva, Kalousek, ale i šéf lidovců Jan Kasal jeho interpretaci označili za lež. Místopředsedové na internetové stránky KDU-ČSL umístili otevřený dopis členům strany, v němž opět popřeli Svobodovu verzi.

Hana Marvanová se vzdala členství v politické radě čtyřkoalice

Místopředsedkyně Unie svobody Hana Marvanová rezignovala na svůj post v politické radě čtyřkoalice. "Nesouhlasila jsem s návrhem stínové vlády...ze stejného důvodu z jakého odstoupil lídr Cyril Svoboda," zdůvodnila Marvanová ČTK svůj krok po nedělním jednání republikového výboru unie. Svoboda přitom rezignoval proto, že pro něj bylo nepřijatelné, aby se členem stínové vlády stal místopředseda lidovců Miroslav Kalousek.

V Senátu pravděpodobně klub čtyřkoalice zatím nevznikne

Klub čtyřkoalice v Senátu pravděpodobně hned tak nevznikne. Členové klubu Unie svobody a ODA přesto o vytvoření jeho formální struktury nepřestanou usilovat. Jejich snaha bude ale zřejmě narážet na postoj řady lidoveckých senátorů, jak uvedl předseda senátorů KDU-ČSL Jiří Šenkýř. Vznik společného senátního klubu čtyřkoalice v čele se zástupcem ODA předpokládala dohoda ze Žďáru nad Sázavou. Ta byla ale v sobotu nahrazena Jarní dohodou. V té ovšem o společném senátorském klubu není ani zmínka.

Sněmovna projedná návrh školského zákona, který vadí pravici

Jedním z nejsledovanějších bodů programu nadcházející sněmovní schůze bude zřejmě vládní návrh školského zákona. Pravicoví poslanci se pravděpodobně pokusí prosadit jeho zamítnutí již v prvním čtení. Nevadí jim přitom jen ta část předlohy, která by vedla k útlumu víceletých gymnázií. Například školský odborník ODS Walter Bartoš již dříve ČTK řekl, že ve vládním návrhu je řada "neodstranitelných vad". Vedle rušení víceletých gymnázií mu vadí i systém financování škol a nerovné postavení jejich zřizovatelů. "Nikdo z poslanců ODS, to vám mohu garantovat, ten zákon nepodpoří," uvedl.

Vládní předloha by měla do českého vzdělávacího systému přinést několik novinek. Významnou změnou má projít třeba maturitní zkouška. Nově by měla být zavedena její společná část, kterou připravuje stát. Mění se však i školní část maturity. Úplného středního vzdělání by pak měl dosáhnout student jen v případě, že uspěje u obou částí "zkoušky z dospělosti". Návrh má také zavést právo na umístění dítěte do posledního ročníku mateřské školy před zahájením povinné školní docházky. Počítá rovněž s přípravnými třídami pro děti se sociálními nebo komunikačními problémy.

Sociálně demokratické ženy vytáhnou do boje proti školnému

Podáním k Ústavnímu soudu má v září vyvrcholit kampaň Sociálně demokratických žen proti placení školného na vysokých školách v ČR. Akce proti školnému v celoživotní formě vzdělávání na veřejných vysokých školách, které prosadili pravicoví poslanci, však začne už v červnu. Po celé léto budou odpůrkyně školného sbírat podpisy pod petici a v září se chystají se svým požadavkem vyjít i na shromáždění na náměstí.

Boeing zadal Aeru dodávky pro stíhačky Hornet, ministr Grégr nespokojen

Americký letecký kolos Boeing, který je již dlouho kritizován českými vládními představiteli za laxní přístup k pozvednutí domácí zbrojovky Aero Vodochody, se v minulých dnech možná konečně rozhoupal k činům. Aeru, které v konsorciu s ČSA pod názvem Boeing Česká vlastní zhruba 35 procent akcií, zadal dodávky 18 dveří pro kanón nadzvukové stíhačky Hornet. Stále však Boeing nerealizoval slibované prosazení podzvukového bitevníku L-159 na zahraničních trzích. "Je pravda, že jsem firmu Boeing kritizoval. Zadání zakázky na dodávky pro nadzvukové stíhačky je způsob, jak působení Boeingu v Aeru Vodochody vylepšit, nicméně stále to považuji za nedostatečné," řekl však v neděli ČTK ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Pediatři na kongresu v Praze hovoří o problematice astmatu

Problematice astmatu je věnován Mezinárodní pediatrický kongres o chronických alergických i nealergických chorobách dýchacích cest, na němž se od neděle do 4. dubna v Praze schází přes 1200 dětských lékařů z více než 70 zemí. V popředí jejich zájmu jsou astma a alergie, plicní choroby u novorozenců a například také plicní transplantace u dětí. Záštitu nad kongresem má prezident Václav Havel, který má s chorobami plic osobní zkušenosti.

Probíhá konference Meziparlamentní unie v Havaně, které se zúčastní i delegáti z ČR

Dodržování principů mezinárodního práva v zájmu světového míru a bezpečnosti a vzdělání a kultura jako významný faktor v účasti žen a mužů na politickém životě jsou hlavními tématy 105. konference Meziparlamentní unie, která probíhá v Havaně. Delegace 140 parlamentů členských zemí a pěti parlamentů přidružených zemí věnují pozornost dodržování lidských práv ve světě.

Jednání se zúčastní také poslanci a senátoři českého parlamentu. Pro Českou republiku má konference MU v Havaně specifickou příchuť. Česká diplomacie v těchto dnech předložila v Ženevě na zasedání Komise OSN pro lidská práva návrh rezoluce kritizující dodržování lidských práv na Kubě. Dokument vyvolal negativní reakci Havany a vedl k diplomatické kolizi mezi Prahou a Washingtonem kvůli pasáži o neúčinnosti amerických sankcí vůči režimu Fidela Castra. Hlasování o českém návrhu, jehož definitivní podoba je stále předmětem konzultací, se očekává v první polovině dubna.

V Temelíně opět přifázovali generátor do rozvodné sítě

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín v neděli po téměř pětidenní přestávce znovu přifázovala generátor do rozvodné sítě. Temelín tak pokračuje v testech etapy energetického spouštění. Elektrárna je teď ve fázi spouštění a nepřipojuje generátor do sítě kvůli dodávce elektrické energie, ale kvůli získání dostatečného množství údajů o celém zařízení. Spouštění má podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře trvat jeden měsíc.

V Rakousku znovu hrozí odpůrci Temelína blokádami

Rakouští odpůrci Temelína znovu hrozí blokádami. Novou protestní akci proti této jaderné elektrárně Temelín ohlásil v neděli spolek Stop Temelín. Josef Neumüller, předseda akčního výboru spolku, který je součástí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí, v neděli svolal na úterý 3. dubna na hraniční přechod Wullowitz demonstraci. Ta by podle jeho slov "mohla přerůst v nové blokády hranic" nebo se stát impulsem k nim.

Kanadští občané potřebují od 1. dubna pro vstup do ČR víza

Od 1.dubna potřebují kanadští občané pro návštěvy České republiky víza. V lednu o tom rozhodla vláda po předchozím neúspěšném úsilí o zrušení vízové povinnosti, kterou Kanada obnovila pro Českou republiku v roce 1997 kvůli přílivu Romů. Loni k nám přicestovalo asi 30 tisíc Kanaďanů. Českým občanům Kanadské velvyslanectví loni udělilo téměř 10 tisíc víz.

Vnitro zjišťuje možnosti poskytování služeb pro integraci cizinců

Ministerstvo vnitra zjišťuje, jaké možnosti se pro integraci cizinců žijících v ČR nabízejí v oblasti poskytování služeb. Pro rok 2001 stanovilo několik tematických okruhů. Lidé, kteří by chtěli k integraci cizinců přispět, mohou vnitru do 13. dubna zaslat takzvaný zájmový dopis. Tematickými okruhy pro letošní rok jsou poradenské služby, osvěta, vzdělávání, informační programy, studia, výzkumy a "kulaté stoly". Podrobnější informace o nich lze nalézt na webové stránce vnitra www.mvcr.cz.

Výrazná většina bank na českém trhu vylepšila své hospodaření

Téměř všechny nejvýznamnější banky působící na českém trhu v loňském roce ve srovnání s rokem 1999 vylepšily své hospodaření. Většina bank rovněž zaznamenala nárůst bilanční sumy, vyplývá z loňských výsledků bank. Nejziskovější bankou zůstala loni ČSOB, která zisk zvýšila téměř o dvě miliardy. Na druhé místo dosáhla HypoVereinsbank CZ, dceřiná společnost německé HypoVereinsbank. Z dosud známých výsledků se žádná další banka nepřiblížila miliardové hranici.

Podle policie kriminalita dětí v ČR loni klesla o 18 procent

Kriminalita dětí loni klesla v ČR proti roku 1999 o 18 procent. Zatímco předloni spáchaly děti 12.464 trestných činů, loni to bylo 10.216 deliktů. Oproti roku 1999 klesl i počet trestných činů spáchaných mladistvými. Situace se zlepšila i v porovnání s rokem 1989. Jak ČTK řekla Eva Pokorná z preventivně-informační skupiny policejního prezidia, kriminalita dětí a mladistvých je silně medializována. Na vývoj kriminality mládeže má podle Pokorné nesporně vliv celospolečenské klima, funkčnost rodiny a vedení dětí ve škole. Ovlivňuje ji i to, jak děti a mladiství tráví svůj volný čas, jaké mají zájmy a kamarády. "V případech trestné činnosti dětí je třeba volat k odpovědnosti zejména rodiče," zdůraznila.

Středočeské hrady a zámky otevřely o víkendu své brány

Po zimní přestávce otevřely během víkendu své brány i středočeské hrady a zámky. Největší návštěvnost zaznamenali pokladny hradů Karlštejn a Konopiště, kam zavítalo v neděli několik stovek turistů. Díky slunečnému počasí se i ostatní památky těšily velkému zájmu návštěvníků.

Podle rozhodnutí vlády z minulého týdne byly do seznamu národních památek ve Středočeském kraji zařazeny zámky Konopiště, Hořovice, Kačina, Žleby, Veltrusy, Mnichovo Hrdiště a Březnice, hrad Kokořín a zříceniny hradů Točník a Žebrák.

V Praze probíhá Festival spisovatelů

Jedinečnou možnost setkat se s hvězdami světové literatury nabízí Pražanům Festival spisovatelů Praha, který v neděli zahájil primátor města Jan Kasl. Během festivalu vystoupí na besedách se čtenáři například americký spisovatel Gore Vidal a anglicky píšící literát indického původu Salman Rushdy. Příjezd spisovatele, kterého íránští fundamentalisté za knihu Satanské verše odsoudili k smrti, je očekáván v pondělí. Rushdy má vystoupit na besedě v Divadle Ypsilon spolu s Kaslem, spisovatelem Arnoštem Lustigem a ministrem Janem Kavanem. Tématem festivalu je tentokrát humanismus a v té souvislosti zazní i úvahy nad holocaustem.

Andrzej Wajda přijel do Prahy převzít cenu Pangea

Nadvládu amerických filmů na evropských plátnech nese nelibě legenda světového filmu Andrzej Wajda. Čerstvý pětasedmdesátník v neděli v Praze řekl novinářům, že evropští filmaři svým americkým kolegům nestačí. "Není to otázka nedostatku talentů a možností. V Evropě vznikají krásné filmy, smutné je, že nevznikají zřetelné směry, jako byl italský neorealismus, česká nová vlna či francouzská nová vlna," uvedl. Wajda přijel do Prahy v doprovodu své ženy Krystyny Zachwatowiczové převzít cenu nadace Pangea udělovanou "Za úsilí o nápravu věcí lidských". Cena podle něj symbolizuje snahu o vytvoření evropského společenství.

Wajda je po švédském režisérovi Ingmaru Bergmanovi druhým filmařem oceněným výroční cenou této nadace. Mezi její nositele již patří Jiří Suchý, Pavel Tigrid, Václav Havel, Zdeněk Svěrák, Jaroslav Foglar a francouzský oceánograf Jacques - Yves Cousteau. Společně s Wajdou Pangea vyznamenala také manželskou dvojici spisovatelů Zdenu Salivarovou a Josefa Škvoreckého, ti se však ze zdravotních důvodů slavnostního večera nezúčastnili.

Pavlica představí v Praze album, které pořídil s Jihoafričanem

Jiří Pavlica a Hradišťan si přizvali pro mezinárodní hudební projekt nazvaný Mys dobré naděje jihoafrického muzikanta Dizu Plaatjiese z kmene Mpomdomise. V pražském Paláci Akropolis sice při stejnojmenném pondělním koncertě virtuózní hráč na tradiční africké nástroje přítomen podle vydavatelství Lotos nebude, Pavlica však během večera pokřtí společné album a představí filmový dokument z natáčení.

Vzácný varan snesl v plzeňské zoo vejce, je šance na odchov

Osmnáct kožovitých vajec snesla samice vzácného varana komodského v plzeňské zoologické zahradě. Osm vajec z celé snůšky je oplodněných a chovatelé v zahradě budou od neděle napjatě více než půl roku čekat, zda se z nich vyklubou mláďata. ČTK to řekl zoolog Vítězslav Honsa s tím, že v Evropě se zatím žádné zoo nepodařilo varany odchovat.

Varan komodský, kterému se přezdívá také komodský drak, žije na několika malých ostrůvcích v indonéském souostroví. Dospělý dorůstá délky až 3,5 metru a váží až 150 kilogramů.

Sport

Pražská Slavia zvítězila v utkání 22.kola fotbalové Gambrinus ligy nad Teplicemi 3:0 a postoupila už na šesté místo tabulky. Ve zbývajících utkáních porazil Jablonec Příbram 2:1, České Budějovice zdolaly Olomouc 3:1 a Blšany remizovaly s Bohemians Praha 0:0.

Český útočník Petr Tenkrát z Anaheimu vstřelil v poslední minutě nedělního utkání NHL proti Vancouveru vítězný gól a stanovil skóre na 2:1. Z výhry se mohl radovat i Dominik Hašek z Buffala, který vychytal Sabres v Tampě vítězství 4:2. K dvaceti úspěšným zákrokům přidal Hašek i jednu asistenci. Zbylé výsledky: Ottawa - Carolina 2:3 v prodloužení, Atlanta - New York Rangers 2:4, Detroit - Washington 2:1 v prodloužení, Columbus - St. Louis 2:1, Chicago - Edmonton 3:3.

Tři čeští judisté bojovali o bronz na mezinárodním turnaji v Rotterdamu, posledním před květnovým mistrovstvím Evropy, ale nakonec se museli spokojit s pátými místy. O nejlepší výsledky české výpravy se postarali Libor Hrubý v kategorii do 90 kilogramů, Libor Švec ve váze do 60 kilogramů a Radka Štusáková v kategorii do 63 kilogramů. V Rotterdamu nestartovaly olympioničky Michaela Vernerová kvůli viróze a Andrea Pažoutová, která si léčí poraněný kotník.

Krátce o pondělním počasí

Převážně polojasno, nejvyšší teploty 15 až 19 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio