Zprávy Radia Praha

Předseda Evropské komise Romano Prodi na první návštěvě ČR

Česká republika se v cestě do Evropské unie dostala do finiše, politici by se měli v této fázi sjednotit a veškeré své kroky směřovat k evropské integraci. S takovým poselstvím zamířil ve čtvrtek do Prahy předseda Evropské komise Romano Prodi. Podle jeho dřívějších prohlášení lze očekávat, že při rozhovorech s nejvyššími představiteli země bude varovat například před vyhrocováním otázky vstupu do Evropské unie v nadcházejícím předvolebním boji. Jako nejvyšší představitel unie navštíví Prodi Českou republiku poprvé. Doprovázet jej bude komisař pro rozšíření Günter Verheugen. Oba se sejdou s premiérem Milošem Zemanem a ministrem zahraničí Janem Kavanem. V pátek se Prodi setká s předsedou Senátu Petrem Pithartem, předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem a prezidentem Václavem Havlem.

Ministr Kavan proti odkladu povolení pohybu pracovních sil v EU

Český ministr zahraničí Jan Kavan nesouhlasí s názorem, že by Evropská unie měla přijímat přechodné období pro svobodu pohybu pracovních sil. Na postoj předsedy Evropské komise Romana Prodiho, že by se tím mělo uchlácholit německé a rakouské veřejné mínění, reagoval tím, že by se mělo uchlácholit i české. Kavan to řekl ČTK během své návštěvy řecké metropole Atény. Navrhovanou kompenzaci české straně v podobě odkladu prodeje půdy cizincům odmítl s tím, že Česká republika nehodlá dělat směnný obchod mezi rozdílnými kapitolami vyjednávání. Kavan se s Prodim ale plně shoduje na potřebě pružnosti chystaných opatření v otázce svobody pohybu pracovních sil.

Ministr Kavan se v Aténách zúčastnil konference pořádané britským časopisem The Economist. Přednesl na ní projev o rozšiřování Evropské unie do střední a východní Evropy a předložil názory České republiky a ostatních kandidátských zemí na tuto problematiku.

Visegrádská skupina se vrývá do povědomí USA

Visegrádská skupina sdružující Českou republiku, Slovensko, Polsko a Maďarsko vstupuje do politického povědomí Spojených států, řekl náměstek českého ministra zahraničí Pavel Telička ve Washingtonu po semináři o politickém a ekonomickém významu středoevropského regionu. Telička se se skupinou svých kolegů náměstků ze zbývajících tří zemí zúčastnil dvoudenní pracovní návštěvy Spojených států. Skupina středoevropských politiků jednala s vysokými představiteli amerického ministerstva zahraničí, prezidentského úřadu a Kongresu. Visegrádské země se však podle Teličky dostávají do složitého postavení, protože jsou krátce před vstupem do Evropské unie, která má ne vždy shodné postoje se Spojenými státy zejména v ekonomické oblasti. Zástupci všech čtyř zemí však zdůraznili schopnost regionální spolupráce a politické vstřícnosti vůči Spojeným státům i po případném vstupu do Evropské unie, který se podle mínění uskuteční do roku 2004.

Bývalý velvyslanec USA u NATO: Češi musejí dělat víc

Smíšené hodnocení zaznívá podle bývalého velvyslance Spojených států u NATO Roberta Huntera na americkém ministerstvu obrany, když se hodnotí výsledky dvouletého začleňování České republiky, Maďarska a také Polska do Aliance. Hunter to řekl na semináři, kterého se ve středu zúčastnili náměstci ministrů zahraničí čtyř zemí sdružených ve Visegrádské skupině. Dodal, že někteří činitelé NATO mu neoficiálně sdělili, že zvláště u České republiky počítali s lepším výkonem. Česká republika se podle něj už stala terčem kritiky za neplnění cílů, které si stanovila, aby se vojensky přibližovala standardům NATO. Hunter zdůraznil, že Pentagon i americký Senát budou bedlivě pozorovat, jak si noví členové NATO vedou, a podle toho se rozhodnou, zda na summitu aliance v Praze v roce 2002 navrhne vláda prezidenta George Bushe rozšíření. To musí schválit americký Senát dvoutřetinovou většinou.

Čeští poslanci se v Havaně sešli s kubánskými disidenty

Česká poslanecká delegace, která se v Havaně účastní konference Meziparlamentní unie, se ve středu setkala s kubánskými disidenty. Nejznámější představitel kubánského disentu Elizardo Sánchez, v jehož domě se schůzka konala, projevil při té příležitosti zájem o schůzku s předsedou Komunistické strany Čech a Moravy Miroslavem Grebeníčkem. Šéf týmu českých parlamentářů Milan Ekert předal jménem českého parlamentu Sánchezovi a dalším disidentům knížku Václava Havla Moc bezmocných ve španělštině. Disidenti rozdali poslancům petici nazvanou Varela vyzývající k uspořádání referenda o občanských právech.

Martin Palouš: Chceme, aby kubánská rezoluce byla přijatelná i pro USA

Obtížně dojednávaná podoba rezoluce k porušování lidských práv na Kubě by podle náměstka ministra zahraničí Martina Palouše měla být nakonec přijatelná i pro Spojené státy. Američané v minulosti český návrh, odmítající jimi uplatňované hospodářské sankce, opakovaně kritizovali. Jde o to najít takový text, který by vyhovoval trojúhelníku Evropská unie, Spojené státy a demokratické země Latinské Ameriky, řekl ČTK Palouš po návratu ze ženevského zasedání Komise OSN pro lidská práva. "Je to úkol obtížný," připustil. V tuto chvíli však podle něj existuje relativně dobrá naděje, že by mohlo dojít k potřebnému souhlasu, byť výsledek "je stále otevřený".

Poslanci podpořili komunikaci mezi sněmovnou a Senátem

Komunikaci mezi sněmovnou a Senátem podpořili poslanci, když hodnotili úterní schůzku vedení obou parlamentních komor, která se konala poprvé po dvou letech. Někteří ale nevylučují, že problémy ve vztazích mezi sněmovnou a Senátem by kvůli jejich odlišnému politickému složení mohly přetrvávat. Sami zákonodárci připouštějí, že mezi sněmovnou a Senátem panuje určitá rivalita a někdy i nevraživost.

Vedoucí činitelé Poslanecké sněmovny a Senátu se v úterý dohodli na způsobu, jak ulehčit práci horní komory. Sněmovna bude nově Senátu zasílat vždy celý blok projednaných předloh až po skončení své schůze. To by mělo práci senátorů ulehčit tím, že se nebudou muset scházet tak často a termíny svých schůzí si budou moci lépe rozvrhnout. Vedení obou komor chce též obnovit tradici pravidelných schůzek a setkávat se třikrát až čtyřikrát do roka.

Armádní nákupy by se měly decentralizovat a více kontrolovat

Systém nákupů majetku a služeb v resortu obrany by se měl decentralizovat a zároveň by měla být posílena jejich vnitroresortní kontrola. Vyplývá to z reformy akvizičního systému, kterou vypracoval ekonomický náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík a ve čtvrtek ji schválilo kolegium ministra. Ke konci roku by měl být zrušen Akviziční úřad ministerstva obrany. Nahradí ho nové organizační struktury tak, aby rozdělily nepřiměřené a reálně nezvládnutelné kompetence dosavadního úřadu. Tvrdík to řekl na středeční tiskové konferenci.

V Boleticích skončila příprava nového praporu pro misi SFOR

Třídenní odborně-taktické cvičení, které ve středu skončilo ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice na Českokrumlovsku, uzavřelo přípravu 5. mechanizovaného praporu české armády pro misi SFOR. Jeho příslušníci ve druhé polovině dubna vystřídají své předchůdce na území Bosny a Hercegoviny. "Při tomto závěrečném cvičení jednotky plnily stejné úkoly, jaké budou reálně plnit v misi SFOR. I proto ve výcvikovém prostoru používaly stejné názvy základen, stejné označení operací a stejný způsob spojení jako v Bosně a Hercegovině," řekl řídící cvičení a zástupce velitele českokrumlovské výcvikové základny mírových sil Lubomír Frk.

Titova vnučka: Myšlenky na etnicky čisté státy jsou šílené

Nacionalismus na území bývalé Jugoslávie je vážná nemoc, kterou je třeba dlouho léčit. Všechny myšlenky na vytváření etnicky čistých států, ať už je to velké Chorvatsko, velké Srbsko nebo velká Albánie, jsou šílené, anachronické a nebezpečné, řekla v Praze Svetlana Brozová, vnučka bývalého jugoslávského komunistického předáka Josipa Broze Tita. Do hlavního města přijela u příležitosti českého vydání své knihy Dobří lidé v dobách zla. Na semináři o budoucnosti Balkánu varovala před ustupováním velkosrbským a velkochorvatským zájmům, které by vedly k rozpadu Bosny a Hercegoviny.

Rok v čele resortu vnitra hodnotil ministr Gross

Ministr vnitra Stanislav Gross lituje, že se dosud nepodařilo prosadit nový zákon a zbraních a střelivu, který sněmovně předkládal. Pokládá to za jeden z neúspěchů svého dosavadního působení v čele resortu. Podle něj je to jediná komplexní norma v resortu vnitra, jejíž nepřijetí komplikuje přiblížení k Evropské unii. K úspěchům naopak řadí to, že se loni poprvé po dlouhé době snížila kriminalita v ČR, a sice o 8,2 procenta. Na tiskové konferenci, na níž bilancoval rok, který uplynul od jeho nástupu do ministerské funkce, ministr Gross připustil, že loňské snížení kriminality nemůže být pouze zásluhou vedení resortu vnitra, které při něm sehrálo dílčí roli.

Ministr Gross rovněž sdělil, že bezpečnostní prověrku nemá dosud 1661 policejních důstojníků. O prověření požádalo celkem 5206 zaměstnanců ministerstva vnitra a policie, přičemž u 3545 z nich již prověrky skončily.

Dvě stovky středoškoláků se na pět dní změnily v diplomaty OSN

Práce špičkového diplomata Organizace spojených národů (OSN) se od čtvrtka do 9. dubna stalo každodenní činností více než 200 českých středoškoláků, kteří se účastní již šestého ročníku Pražského modelu Spojených národů. Konferenci studentů "zastupujících" na 50 členských států OSN v Míčovně Pražského hradu zahájil prezident Václav Havel. Pětidenní jednání je vyvrcholením celoročního vzdělávacího programu pro studenty středních škol, který pořádá nevládní Asociace pro mezinárodní otázky. Jeho cílem je vzdělávat mladé lidi v oblasti mezinárodní politiky, lidských práv a mezinárodního hospodářského rozvoje. Studentští velvyslanci pracují v pěti orgánech OSN. Hovoří o pomoci státům při odminování krajiny, o nelegálním obchodu se zbraněmi a o ochraně kulturního dědictví. Nevyhýbají se ani diskusi o kontrolní misi v Iráku a o současné situaci na Balkánském poloostrově. Delegáti rovněž posuzují problematiku světového ropného bohatství a oficiální rozvojové pomoci.

Evropská komise: Při posuzování rizika BSE rovný přístup

Evropská komise sice potvrdila, že komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne dostal stížnost českého ministra zemědělství Jana Fencla na to, že Brusel zařadil Českou republiku mezi země s vysokým rizikem výskytu tzv. nemoci šílených krav (BSE), Byrneova mluvčí ale zdůraznila, že za zhodnocení neodpovídá komise, nýbrž nezávislý vědecký výbor. Zopakovala, že změna stanoviska přichází v úvahu jen tehdy, objeví-li se nové vědecké důkazy. Vědecký řídící výbor v pondělí zveřejnil zprávy, v nichž posuzuje rizikovost nečlenských zemí EU z hlediska výskytu BSE. Země východní Evropy zařadil do třetí ze čtyř kategorií, tedy mezi země s velmi pravděpodobnou přítomností BSE.

Komise má rozhodnout o termínech veřejných slyšení k Temelínu

Na termínech veřejných slyšení a dalších podrobnostech týkajících se posouzení vlivů jihočeské jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí se mají dohodnout členové komise, kteří zasedají v Praze. Jednání potrvá pravděpodobně do čtvrtečního poledne a zúčastní se ho čeští členové komise a pozorovatelé z Rakouska, Německa a Evropské unie, řekl ČTK člen komise Miroslav Martiš.

Podklady pro veřejná slyšení dosud čtyři čeští členové komise vypracovávali většinou samostatně. Do 10. dubna práci zkompletují a zveřejní. Navrženy už jsou termíny veřejných slyšení v jednotlivých státech i dvojice moderátorů veřejných diskusí. Komise už vybrala firmu, která má slyšení zorganizovat. Martiš poznamenal, že mezi rakouskými pozorovateli a Čechy existuje napětí, které se snaží tlumit pozorovatel Evropské komise Andreas Herdina. Posuzování vlivu temelínské jaderné elektrárny na životní prostředí dohodli loni v prosinci český premiér Miloš Zeman a jeho rakouský protějšek Wolfgang Schüssel v Melku.

Karel Schwarzenberg: Debata o Temelínu příliš emocionální

Česko-rakouské vztahy jsou provázeny nedorozuměními a v současnosti jsou zatíženy problémy kolem jaderné elektrárny Temelín a tzv. Benešových dekretů, řekl v debatě ve vídeňském Klubu Stephansplatz bývalý poradce prezidenta Václava Havla Karel Schwarzenberg. Diskuse o Temelínu se zdá z rakouské strany příliš emocionální a do problému se zapojili i politikové, kteří chtějí na sporu vydělat politický kapitál. A pokud by nebyla nastolena otázka tzv. Benešových dekretů, nebyl by ani Temelín v Rakousku tak bouřlivě sledován, prohlásil Schwarzemberg před asi třicítkou účastníků besedy nazvané "Těžké sousedství - jak vidí Češi Rakousko?".

Aktivisté dopisem premiérům vysvětlují bojkot posouzení Temelína

Dopis vysvětlující, proč se rozhodly pro bojkot posuzování jaderné elektrárny Temelín, zaslaly české a rakouské ekologické organizace českému a rakouskému premiérovi a komisaři Evropské unie pro rozšíření. Zároveň je požádaly o schůzku, která by pomohla stanovit obsáhlejší náplň ekologického auditu a tím zajistila "skutečně objektivní posouzení možných vlivů jaderné elektrárny na životní prostředí". Mluvčí Hnutí Duha Karolina Šůlová ČTK informovala, že nevládní organizace shrnuly v dopise hlavní připomínky k procesu, jehož představitelé se sešli v Praze. Ekologové se nechtějí posouzení účastnit, protože jim v něm chybí hodnocení rizik velké havárie a variantních řešení. Kritizují také nedostatečný právní rámec hodnocení a jeho přílišnou rychlost.

Vedení Temelína se s dodavateli dohodlo na desetidenní odstávce

Na základě návrhu firmy Škoda Energo po posledních zkušebních "jízdách" turbogenerátoru a vyhodnocení naměřených údajů bude první blok jihočeské jaderné elektrárny Temelín asi na deset dnů odstaven. V průběhu odstávky provedou pracovníci elektrárny a dodavatelů úpravy na rozvodech regulačního oleje, které by měly přispět ke zlepšení chodu celého turbosoustrojí. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář s tím, že postup byl dohodnut na jednání dodavatelů s investorem. Nebesář dodal, že zhruba po deseti dnech bude elektrárna pokračovat v testech etapy s výkonem reaktoru do 55 procent, které budou zahrnovat několikahodinový chod turbogenerátoru a následné vyhodnocováním údajů. "Tak budeme pokračovat až do června, kdy je naplánována měsíční odstávka s výměnou regulačních ventilů," poznamenal mluvčí.

Greenpeace vyzvali vládu, aby se zasadila o zastavení výroby PVC

Česká pobočka mezinárodní ekologické organizace Greenpeace vyzvala dopisem vládu, aby se zasadila o postupné zastavení výroby polyvinylchloridu (PVC). Požadavek komplexní politiky postupné náhrady PVC méně škodlivými plasty a jinými materiály podložili aktivisté Greenpeace úterním usnesením Evropského parlamentu. Ten rozhodl o postupné náhradě měkčeného PVC, zákazu přidávání olova do tohoto plastu a o povinném označování PVC výrobků. Evropští poslanci také navrhli vyloučit PVC ze spalování, protože jeho hoření produkuje toxický popílek a uvolňuje do ovzduší nebezpečné emise včetně velmi jedovatých dioxinů.

Memorandum o spolupráci s romskou unií

Náměstek ministra zahraničí Martin Palouš a prezident Mezinárodní romské unie Emil Ščuka podepsali v Praze memorandum o porozumění a spolupráci mezi ministerstvem a unií. "Je to nejstarší mezinárodní romská organizace, která měla v Praze v loňském roce svůj 5. světový kongres a podstatným způsobem posunula dopředu proces romské politické emancipace na mezinárodní úrovni," řekl ČTK po podpisu Palouš. Ministerstvo je podle něj připraveno vést otevřený dialog o cílech Mezinárodní romské unie. Vzájemná spolupráce ministerstva a unie přitom není uzavřena dalším mezinárodním romským organizacím, sdělil ČTK tiskový odbor ministerstva.

Zemanovy filmy v New Yorku

V New Yorku začala přehlídka filmů českého tvůrce Karla Zemana, který proslul poetickou kombinací animace a herců, aby zvýraznil snovou a vědeckofantastickou tematiku. Newyorčané spatří jeho klasické snímky Vynález zkázy, Baron Prášil, Ukradená vzducholoď, Na kometě, Pohádka tisíce a jedné noci a Cesta do pravěku. Přehlídka filmů měla premiéru letos v únoru v Los Angeles. Američtí hostitelé označili Zemanovu tvorbu za "zářivou šperkovnici plnou zázraků namíchaných ze starých mýtu a moderní vědy, z Měsíčňanů, podvodních pirátů, z létajících strojů poháněných pedály a ďábelsky ničivých přístrojů". Jeho snímek Vynález zkázy (1958) podle nich patrně nejvěrněji vystihuje ducha románu francouzského spisovatele Julese Verna.

Archeologové našli 7000 let starou kostru zavražděného člověka

Pozoruhodný nález 7000 let staré kostry člověka, který s největší pravděpodobností sešel ze světa násilnou smrtí, se tento týden podařil brněnským archeologům. Při výzkumu půdy pod budoucí tovární halou v Olšanech na Prostějovsku narazili na hrob z mladší doby kamenné. "Z přelomu šestého a pátého tisíciletí před naším letopočtem je u nás podobných nálezů poskrovnu, ale zavražděný člověk je úplnou raritou," řekl ČTK vedoucí prostějovské pobočky archeologů Miroslav Šmíd. Důkazem prapředkovy násilné smrti je podle něj kostěný hrot, který měl vražen v bederní krajině, i to, že byl pohozen do odpadní jámy. Šmíd uvedl, že lokalita u Olšan je v centru pozornosti badatelů už od konce 19. století. Vydala řadu nálezů od neolitu až po raný středověk. Kromě skeletu člověka nyní archeologové objevili mimo jiné i zbytky staveb, nádob a předmětů z různých období, zejména pak z doby bronzové.

Hledač Gaensel tvrdí, že objevil betonový uzávěr vchodu do německé štoly

Hledač takzvaného štěchovického pokladu, Američan německého původu Helmut Gaensel tvrdí, že po třech letech práce objevil vchod do německé štoly. V lokalitě Hradištko pod Medníkem nedaleko Prahy v hloubce zhruba 16 metrů jeho pracovní skupina provrtala třímetrovou betonovou vrstvu, považovanou za uzávěr podzemního prostoru, řekl ČTK Gaensel. "Podle nalití cementu to vypadá jako vchod do štoly. Bylo by jinak zbytečné místo takto důkladně uzavírat. Konečně tedy štolu máme a víme, že je německá," uvedl Gaensel. Zda by mohl být obsahem podzemního prostoru legendární štěchovický poklad nebo jeho část, si však netroufl odhadnout.

Pojem štěchovický poklad se dostal do povědomí veřejnosti koncem druhé světové války. Traduje se, že v okolí obce Hradištko pod Medníkem by měla být ukryta nejen větší část německého archívu, vyzvednutého v roce 1946 Američany, ale také zlato a jiné cennosti. Místo je proto již více než půl století objektem pozornosti dobrodruhů i tajných služeb.

Ze sportu:

V odložených zápasech 18. kola první ligy fotbalisté Brna zvítězili nad Teplicemi 2:0, Blšany remizovaly se Synotem Staré Město 2:2, České Budějovice se rozešly s Libercem nerozhodně 0:0 a Jablonec zdolal Ostravu 2:1. Zbylá dvě utkání mezi Drnovicemi a Plzní, stejně jako Viktorií Žižkov a mistrovskou Spartou, jsou na programu ve čtvrtek.

Hokejisté Karlových Varů budou hrát českou nejvyšší soutěž, extraligu, i v příští sezóně. V baráži o udržení porazili ve středečním zápase Chomutov na jeho hřišti 5:2 a sérii hranou na čtyři vítězství vyhráli 4:2.

Český fotbalový útočník Jan Koller z belgického Anderlechtu Brusel by mohl od léta posílit anglický Fulham, mířící k vítězství v tamní druhé lize a postupu do Premier league. Sám hráč to připustil v belgických médiích. Podle listu Daily Het Laatste Nieuws je Koller přestupu do Fulhamu, velice ambiciózního klubu, jehož majitelem je přední britský podnikatel, Egypťan Mohamed Al Fayed, příznivě nakloněn.

Skokan na lyžích Michal Doležal zahájí přípravu na nadcházející olympijskou sezónu v Japonsku. Český reprezentant využije nabídky Kazujošiho Funakiho, dvojnásobného olympijského vítěze z Nagana, a 20. dubna odletí na dvouměsíční kondiční a skokanskou přípravu do Sappora a Hakuby. Společně s ním odjede do Japonska na studijní stáž trenér reprezentace David Jiroutek a českou výpravu možná rozšíří Jakub Janda.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno, na Moravě a ve Slezsku až zataženo, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Na horách srážky smíšené nebo sněhové. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia.