Zprávy Radia Praha

Už brzy budete v Evropské unii, vzkázal Prodi českým občanům

Předseda Evropské komise Romano Prodi ujistil předsedu vlády Miloše Zemana, že členství České republiky v Evropské unii je na dosah. "Ještě před pár měsíci jste se ptali, zda budete přijati do unie. Dnes už se můžete ptát, kdy budete přijati. Moje odpověď zní: Brzy," řekl na tiskové konferenci Prodi. Prodi přiletěl na dvoudenní návštěvu Prahy, poprvé jako nejvyšší představitel unie. Se Zemanem jednal o "citlivých problémech", jako je otázka volného pohybu pracovních sil, odklad prodeje české půdy cizincům či sporné zařazení Česka mezi země ohrožené nemocí šílených krav. Mnoho pochybností a obav je oprávněných, míní Prodi. Je třeba je respektovat, ale především o nich jednat, zdůraznil. Podle Zemana se probíraly "šedivé a nudné detaily", týkající se evropské integrace. Zeman delegaci, kterou doplnil komisař pro rozšíření Günter Verheugen, informoval o reformách soudnictví a legislativy. Připomněl také, že výsledky české ekonomiky jsou příznivé a země získala řadu zahraničních investic.

V pátek v poledne zahájen očekáváný sjezd ČSSD

Od pátku patří pražské Kongresové centrum dlouho očekávanému sjezdu České strany sociálně demokratické. Dosavadní předseda Miloš Zeman chce na něm uvolnit místo svému nástupci. Všeobecně se očekává, že se jím stane místopředseda Vladimír Špidla. Jak napsal rakouský list Die Presse, sněm ČSSD bude v historii české sociální demokracie výjimečný: stane se velkou párty na rozloučenou pro předsedu Zemana, který je zjevně vyčerpán z dvojího zatížení jako šéf strany a premiér. List připomíná, že chce proto požádat delegáty, aby ho zbavili i předsednictví vlády. Podle Die Presse je to ale spíše rétorické cvičení, pokud nechce Zeman riskovat vládní krizi, která by způsobila zmatek nejen v České republice, ale i na západě, právě v době, kdy se rozhoduje o přijetí země do Evropské unie.

Poslanci vyhověli čtyřem krajům, které se chtěly jmenovat jinak

Poslanci vyslyšeli přání čtyř krajů, které usilovaly o změnu svého názvu. Schválili totiž poslanecký návrh novely ústavního zákona, díky níž by se Budějovický kraj měl jmenovat Jihočeský a Jihlavský by měl nést název Vysočina. Brněnský kraj se má přejmenovat na Jihomoravský a Ostravský kraj se má nazývat Moravskoslezský. Normu ještě musí schválit Senát a podepsat prezident. Přijetí návrhu bylo zcela hladké, ačkoli pro něj bylo potřeba minimálně 120 hlasů. Pro jeho schválení se vyslovilo 158 poslanců ze 166 přítomných a nikdo nebyl proti.

Česká republika od pátku ukončila na hranicích dezinfekci proti slintavce

Česká republika přestala od pátku dezinfikovat na hranicích auta a osoby přijíždějící ze zemí Evropské unie. Celní správa však bude nadále zabavovat potraviny živočišného původu s obsahem masa a mléka dovážené pro osobní potřebu. Po jednání Ústřední nákazové komise, která se rozhodovala o dalších krocích Česka v prevenci slintavky a kulhavky, to řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovský. Ostatní mimořádná veterinární opatření komise s určitými změnami prodloužila na dobu neurčitou s tím, že Česká republika bude ochranu před zavlečením nemoci na její území měnit v závislosti na aktuální nákazové situaci v Evropě. Dezinfekce, která skončila na všech pozemních komunikacích, je nadále povinná pro všechny cestující z unie na letištích. Nadále platí zákaz dovozu a tranzitu živých sudokopytníků, zejména skotu, prasat, ovcí a koz ze všech zemí unie.

Preventivní katastrofický scénář počítá podle premiéra spíše s očkováním

Preventivní katastrofický scénář, který má Česká republika připravený pro boj se slintavkou a kulhavkou, je založený spíše na myšlence očkování než na myšlence masového vybíjení zdravých zvířat. V Poslanecké sněmovně to řekl předseda vlády Miloš Zeman, když reagoval na ústní interpelaci komunistického poslance Stanislava Fischera. Premiér dále uvedl, že zvýšením exportu se Česko snaží kompenzovat až čtyřicetiprocentní pokles domácí spotřeby hovězího masa. Důvodem poklesu jsou obavy obyvatel z tak zvané nemoci šílených krav. Zeman řekl, že před 14 dny při cestě z Indie a Jižní Koreje jednal spolu s ministrem zemědělství Janem Fenclem s některými ruskými regiony, kde se podařilo smluvně dohodnout dodávku asi 40.000 tun hovězího masa. Jako jeho možná další odbytiště zmínil vedle Ruska také Balkán a Pobaltí. Zeman v této souvislosti nezvykle ostře kritizoval Evropskou unii za opatření, která přijala i vůči Česku kvůli slintavce a kulhavce a BSE a která podle něj poškozují české exportní možnosti.

Castro se v projevu k MU zmínil o případu Pilip-Bubeník

O případu Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, kteří v lednu a v únoru strávili asi tři týdny v havanském vězení Villa Marista kvůli schůzce s disidenty, se v projevu před poslanci - účastníky konference Meziparlamentní unie (MU) v Havaně zmínil kubánský prezident Fidel Castro. Při této příležitosti obvinil Spojené státy, že zneužívají občany bývalého socialistického bloku pro své zájmy a vysílají je jako ilegální aktivisty na Kubu s cílem rozvrátit režim. K případu Pilipa a Bubeníka Castro také uvedl, že nebyl tehdy vyšetřen do konce, přesto bylo rozhodnuto o jejich propuštění z věznice, podotkl kubánský prezident. Konstatoval, že Pilip s Bubeníkem se krátce po návratu do Prahy vydali na cestu do Spojených států. Zde navštívili organizaci Freedom House monitorující lidská práva ve světě. Pak dojeli do Ženevy, aby se zúčastnili jednání o rezoluci, kritizující porušování lidských práv na Kubě. Zmíněný dokument předložila zasedání Komise OSN pro lidská práva v Ženevě česká diplomacie. Návrh již tradičně rozlítil Havanu, vedl však také k diplomatické kolizi mezi Prahou a Washingtonem kvůli kritické pasáži o embargu, které na Kubu uvalily Spojené státy. Castro v projevu dále uvedl, že se s disidenty sešli i někteří účastníci konference MU. Ve čtvrtek s opozičními představiteli hovořili v Havaně také čeští poslanci. Při této příležitosti jim předali knihu Václava Havla ve španělštině Moc bezmocných.

Mediální zákon čeká už jen schvalování, licence se dražit nebudou

Návrh nového mediálního zákona čeká ve sněmovně už jen závěrečné hlasování, které by se mělo uskutečnit v úterý 10. dubna. Klíčovou změnou, kterou má tato norma přinést, je nárok provozovatelů televizních a rozhlasových stanic na jedno prodloužení licence. Debata o předloze, kterou poslanci propustili do třetího čtení, potvrdila, že návrh čtyřkoalice, aby stát licence k celoplošnému televiznímu vysílání prodával, momentálně nemá šanci na úspěch. Nárok na prodloužení licence nemá být automatický. Návrh předpokládá, že žadateli, který mediální zákon opakovaně vážně porušil, rada licenci neprodlouží. Ministr kultury Pavel Dostál však navrženou podobu tohoto ustanovení kritizoval. Podle něj jsou totiž podmínky pro prodloužení práva vysílat příliš měkké a návrh tak "monopolizuje mediální scénu a diskriminuje subjekty, které teprve vstupují na mediální trh".

Svaz vyhnanců mobilizuje proti vysídlení na úrovni Evropské unie

Po předloňské výzvě Evropského parlamentu, aby se Česká republika vypořádala s dekrety o poválečném vysídlení sudetských Němců, chce německý Svaz vyhnanců dosáhnout na evropské úrovni obdobných usnesení také vůči Polsku a Slovinsku. Jak v Berlíně informovala předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová, minulý měsíc její organizace uskutečnila v tomto směru "intenzivní rozhovory" s poslanci Evropského parlamentu. "Využíváme všech možností," uvedla Steinbachová při tiskové konferenci na dotaz, zda se vyhnanci raději obracejí na Evropskou unii, jestliže přímo v Praze či Varšavě se jejich požadavkům nedostává velké pozornosti. Předsedkyně zároveň připustila, že nejen nynější vláda sociálních demokratů a Zelených, ale ani předchozí poslední kabinet konzervativního kancléře Helmuta Kohla neučinil z "vyhnání" klíčové téma své politiky. Také česko-německá deklarace z roku 1997, v níž se obě strany zavázaly nezatěžovat vzájemné vztahy minulostí a která byla uzavřena ještě za Kohla, podle Steinbachové dvoustranný vztah spíše "zatvrdila". "Ovzduší není otevřenější," vysvětlila poslankyně Spolkového sněmu za křesťanskodemokratickou CDU svůj názor na vztahy mezi Prahou a Berlínem.

Letos se má uskutečnit 68 cvičení českých a zahraničních vojáků

Letos se má uskutečnit 68 cvičení českých a zahraničních vojáků; 25 z nich se uskuteční na českém území. Senátorům to řekl ministr obrany Vladimír Vetchý. Cílem těchto cvičení je zvyšování profesionality a zintenzívnění kvality výcviku příslušníků Armády České republiky, procvičení součinnosti a ověření možnosti společného výcviku velitelů, štábů a jednotek zúčastněných armád při plnění úkolů jak v rámci kolektivní obrany, tak i dalších úkolů aliance. Senátoři také souhlasili s odvoláním výhrad České republiky ke čtyřem Ženevským úmluvám z roku 1949 na ochranu obětí války. Výhrady podle ministra zahraničí Jana Kavana přijal poválečný československý parlament a nyní již neexistuje důvod, aby i Česká republika na nich setrvávala. Výhrady byly vzneseny mimo jiné kvůli nebezpečí, že některých článků úmluv by bylo možné použít k obcházení vlád a ochraně i těch válečných zajatců, kteří se provinili proti lidskosti.

Ministerstvo vypsalo soutěž na druhý audit modernizace tanků

Ministerstvo obrany vypsalo veřejnou obchodní soutěž na komplexní posouzení modernizace tanku T-72. Auditor má analyzovat, do jaké míry je projekt pro ministerstvo realizovatelný a únosný, především má posoudit celkové náklady na modernizaci. Výzva k podání nabídky, která obsahuje požadované parametry auditu, je zveřejněna na internetové stránce www.army.cz. Půjde už o druhý audit tohoto strategického projektu. Na základě prvního, který provedla poradenská firma Arthur Andersen, ministrovo kolegium v březnu doporučilo v modernizaci pokračovat. Modernizace však má již více než dvouleté zpoždění. Auditor má mimo jiné zhodnotit, zda jsou oprávněné nákladové kalkulace Vojenského opravárenského podniku Nový Jičín, který za modernizaci odpovídá. Auditor také posoudí, zda je Nový Jičín schopen modernizaci provést při dodržení požadovaných termínů, kvality a objemu dodávek za optimálních nákladů.

Z armádního dopravního letectva se chystá odejít řada pilotů

Dopravní letectvo české armády, které kromě jiného zajišťuje přepravu ústavních činitelů, bude mít problémy s odchody svých pilotů k civilním aeroliniím. S rozsáhlými odchody odborníků do civilu musí armáda počítat i u logistiků letectva. V rozhovoru pro českou redakci rozhlasové stanice BBC to řekl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Podle něj piloty dopravního letectva táhnou k soukromým společnostem nejen výrazně lepší finanční podmínky, než mají v armádě, ale také nedůvěra v současný stav ozbrojených sil. Podle Šedivého se bojové letectvo narozdíl od dopravního odchodu velkého počtu pilotů zatím bát nemusí. Generál přitom upozornil, že z vojenského hlediska by nebylo rozumné oddálit rozhodnutí o nákupu nových nadzvukových letounů o tři až pět let, jak navrhuje ODS.

Prezident Havel zahájil jednání středoškolských diplomatů OSN

Základním a tradičním nebezpečím české politiky, které po staletí rostlo, je nebezpečí provincionalismu. U příležitosti jednání Pražského modelu Spojených národů to řekl prezident Václav Havel. Právě na Pražský hrad se sjelo na 200 středoškoláků, aby si vyzkoušeli práci diplomatů v Organizaci spojených národů. Jeho krátký projev vyslechli studenti českých a moravských středních škol, kteří budou během pěti dnů simulovat jednání OSN. Studenti se prostřednictvím vyjednávání a diplomacie budou snažit řešit politické a bezpečnostní otázky, problematiku lidských práv, hospodářství a životního prostředí. Akce, zahájená v Míčovně Pražského hradu, je vyvrcholením celoročního vzdělávacího programu pro studenty středních škol. Studentští velvyslanci budou pracovat v pěti orgánech OSN. Budou například hovořit o pomoci státům při odminování krajiny, o nelegálním obchodu se zbraněmi a o ochraně kulturního dědictví.

Helsinský výbor Kongresu kritizuje ČR za "diskriminaci" krajanů

Helsinský výbor amerického Kongresu zaslal místopředsedovi české vlády Pavlu Rychetskému dopis, v němž českou vládu vybízí, aby ukončila "diskriminaci" vůči amerických občanům českého původu ve věci restitucí a zasadila se o navrácení ukradeného majetku nebo o jeho kompenzaci. Podle dopisu se na výbor obrátily se žádostí o pomoc desítky jednotlivců, kterým úřady nebo soudy odepřely právo na restituci majetku, protože neměly české státní občanství. Jak iniciátoři dopisu vysvětlili, Československo a později Česká republika omezila navracení majetku zabaveného nacisty a komunisty na osoby, které měly v době žádosti o restituci československé nebo české státní občanství. V důsledku česko- americké smlouvy o ztrátě občanství v případě naturalizace ve Spojených státech si však mnozí žadatelé o majetek nemohli dvojí občanství podržet, a tudíž také nemohli splnit požadavek českého státního občanství, když si jeho navrácení nárokovali.

Z Ostravska odešlo do Anglie 20 romských rodin

Asi 20 romských rodin z Ostravského kraje odcestovalo během posledních šesti týdnů do Velké Británie. Jedná se převážně o rodiny z řad Olašských Romů. Řekl to předseda Romské občanské iniciativy v Ostravě Josef Facuna, který z jejich odchodů viní Miloše Zemana a sociální demokracii. S tím však zásadně nesouhlasí předseda krajského výkonného výboru ČSSD v Ostravském kraji a starosta Bohumína Petr Vícha. Ten poukazoval například na to, že právě za sociálně demokratické vlády začal pracovat bývalý zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, který se zabýval romskou problematikou. Ředitelka tiskového odboru ministerstva zahraničí Irena Krasnická sdělila, že podle údajů britského ministerstva vnitra narůstá od počátku roku počet žadatelů o azyl ve Velké Británii. Podle mluvčího britského velvyslanectví Zbyňka Havránka obdržely britské imigrační úřady v lednu 55 žádostí o azyl, v únoru se jejich počet zdvojnásobil.

Festival Jeden svět bude o víkendu pokračovat v pražské Arše

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět bude o víkendu pokračovat v pražském Divadle Archa. Ještě v pátek budou uvedeny v Městské knihovně a kinech Evald, Mat, Ponrepo a Perštýn poslední z celkem 90 dokumentů z šestatřiceti zemí. Kromě hlavní soutěže byly zařazeny do sekcí Ecce Homo, Vyrovnání se s minulostí, Český dokument a Z různých koutů světa. Některé projekce tak jako dosud doplní besedy diváků s tvůrci a festivalovými hosty. Pražská část festivalu vyvrcholí v pondělí předáním cen. O těch za nejlepší film a režii rozhodne mezinárodní porota. Zvláštní ocenění za snímek, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv, udělí porota pod čestným předsednictvím prezidenta Václava Havla, jenž nad festivalem převzal záštitu. Pražský primátor uděluje cenu za nejpůsobivější příběh. Rozhodnou o ní lidé, kteří se v Česku stali terčem rasových útoků. Festival Jeden svět bude do konce měsíce postupně pokračovat v Brně, Opavě, Ostravě, Olomouci, Pardubicích, Liberci, Ústí nad Labem, Českých Budějovicích a Plzni. Projekce vybraných snímků se mají uskutečnit i v Bratislavě, Varšavě, Bělehradu, Prištině a Norimberku. Akci nazvanou Ozvěny festivalu uspořádá od 16. do 19. dubna pražské kino Aero.

Liberecká zoo má obavy, že slintavka ohrozí dovoz zvířat z Číny

Zoologická zahrada v Liberci se obává, že veterinární opatření zabraňující šíření slintavky a kulhavky mohou oddálit dovoz vzácných zvířat z Číny. Liberecká zahrada má získat takina zlatého a další vzácné živočichy na základě exkluzívní smlouvy, kterou uzavřela s čínskými zoology loni. Bájný kopytník takin zlatý pochází z horských pralesů a čínská vláda dosud jeho vývoz nikdy nepovolila. Spolu s takinem by měl podle smlouvy do Liberce z Pekingu dorazit gibon černý. Tamní zoologové dostanou od Libereckých výměnou nosorožce indického. Z jihočínského města Guangzhou přijde do Liberce pár pandy červené, tři ovce modré a aligátor čínský, kterému hrozí vyhubení. Liberecká zoo, nejstarší v České republice, hodlá Číňanům na oplátku přenechat tři opice - chovného šimpanze, mandrila rýholícího a makaka lvího. Liberecká zoo chová v současné době 158 zvířecích druhů, z nichž 27 patří do evropských záchovných programů pro zvířata ohrožená vyhynutím. Zahrada se stala loni členem Světové asociace zoologických zahrad a zařadila se tak mezi 150 nejprestižnějších zoo na světě. Ročně do ní přijde asi 360.000 návštěvníků.

Prezident Havel dnes zahájil výstavu Deset století architektury

Architektonické slohy, které po tisíc let měnily vzhled českých měst a vesnic, přibližuje výstava Deset století architektury. Ve Vladislavském sále Pražského hradu ji ve čtvrtek zahájil prezident Václav Havel. Zájemci mohou expozici v prostorách Hradu zhlédnout do 31. října. Správa Pražského hradu řadí výstavu k monumentálním projektům minulých let věnovaných architektovi Josipu Plečnikovi a císaři Rudolfu II. Je rozdělena do šesti expozic, přičemž jednotlivé slohy jsou představovány v autentických prostorách. Z výstavy, jejíž prohlídka přijde na 240 korun, si mohou zájemci odnést šest publikací pojednávajících o jednotlivých slozích. Počítá se také s vydáním zvláštní emise poštovních známek a pamětních mincí. K výstavě Deset století architektury se přidaly i regiony. Na 250 památek Čech, Moravy a Slezska uspořádá své výstavy a představí se v budově Nejvyššího purkrabství Pražského hradu.

Členka Rady České televize popsala klíčová rozhodování o vedení televize

Jedinečnou příležitost nahlédnout do zákulisí rozhodování o loňských dramatických změnách ve vedení České televize umožňuje nová kniha Marcelly Marboe-Hrabincové. Členka bývalé Rady České televize líčí v Bitvě na Kavčí hoře narůstání propasti mezi radou a ředitelem Dušanem Chmelíčkem, hlasování o jeho odvolání i způsob, jakým rada vybrala jeho nástupce Jiřího Hodače. Marboe-Hrabincová se nevyhýbá ani popisu hádek při zasedáních rady a líčení snah různých lidí její rozhodování ovlivnit. Publikací přitom prostupuje pocit hořkosti nad chováním některých aktérů. Subjektivní pocity autorky, která za sebou má již několik prozaických knih, se promítají jak do popisu jednání členů rady, tak do pasáží z jejího soukromého života. Publikaci s podtitulem Soukromá zpověď členky televizní rady vydalo pardubické nakladatelství Filip Trend Publishing. Do prodeje se má dostat od pondělka. Ke krizi v České televizi bylo vydáno již několik publikací: například Česká televize - věc veřejná aneb Zápisky teroristovy od zahraničního redaktora ČT Libora Dvořáka a Revoluce nebo spiknutí? od externího publicisty televize Nova Zdeňka Pokorného.

Ze sportu

Fotbalisté Viktorie Žižkov porazili v dohrávaném utkání 18-ho kola první Gambrinus ligy vedoucí tým soutěže Spartu Praha 2:1. Na tuto výhru čekali fanoušci Žižkova téměř 62 let. Ve druhém duelu zvítězily Drnovice nad Viktorií Plzeň 3:1.

A ještě krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo a místy déšť. Teploty 8 až 12, na horách kolem 4 stupňů Celsia.