Zprávy Radia Praha

Skončil sjezd vládní České strany sociálně demokratické

Jubilejní 30. sjezd vládní České strany sociálně demokratické, který v sobotu zvolil nového předsedu Vladimíra Špidlu a statutárního místopředsedu Stanislava Grosse, pokračoval do pozních nočních hodin a v neděli volbou dalších čtyř místopředsedů. Své křeslo hospodáře strany obhájil Karel Kobes a dalším místopředsedou se stal šéf sociálně demokratických poslanců Zdeněk Škromach. Místopředsedkyní ČSSD se stala také místopředsedkyně ústecké krajské organizace této strany Marie Součková a v boji o poslední místopředsednický post ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit porazil šéfa české diplomacie Jana Kavana.

Nově zvolený předseda ČSSD Vladimír Špidla, který ve funkci vystřídal Miloše Zemana, považuje 30. sjezd sociální demokracie za velmi úspěšný. Na tiskové konferenci po skončení zasedání zvláště vyzvedl, že se delegáti přihlásili ke vstupu ČR do Evropské unie a ke koncepci sociálního státu. Špidla, který je vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí, zdůraznil, že úpadek sociálního státu vede k úpadku produktivity a síly společnosti. Sjezd rovněž přijal k těmto tématům dokumenty. Jsou to rezoluce ke vstupu ČR do Evropské unie a k její budoucí podobě a rezoluce o problémech rodin s dětmi a o populačním vývoji. Kapitoly o sociální politice jsou pak součástí sjezdem přijatého nového programu ČSSD. Některé další rezoluce navržené pro sjezd nebyly projednány, zabývat se jimi bude stranický ústřední výkonný výbor na svém nejbližším zasedání.

Svou spokojenost s 30. sjezdem vyjádřil i premiér Miloš Zeman. Lidé z premiérova okruhu jsou však zklamaní. Přestože většina nového vedení strany už ve vrcholných funkcích ČSSD působila, všeobecně se má za to, že se Špidlovým nástupem do funkce nastane změna politického stylu strany, charakterizovaná zmenšením vlivu lidí pokládaných za stoupence Miloše Zemana. Špidlovou volbou je podle předsedy vlády zaručeno, že ČSSD bude stranou "sociální solidarity a nikoli stranou egoismu". Zeman také ocenil dramatický způsob volby místopředsedů strany. Podle něj to znamená, že uvnitř ČSSD existuje soutěž osobností.

Politologové: Zeman si i po rezignaci zachová výrazný vliv v ČSSD

Premiér Miloš Zeman si po svém odchodu z čela sociální demokracii zřejmě zachová vliv na dění ve straně. Shodují se na tom politologové, které ČTK oslovila. Rozdílně se však dívají na to, ke které části politického spektra se nové vedení ČSSD přikloní. Někteří politologové připouštějí, že během víkendového jednání sociálních demokratů zaznívaly často levicové názory. Personální složení vedení ČSSD zatím však radikální změně politiky nenasvědčuje, tvrdí jiní.

Politolog Bohumil Doležal zatím nedokáže odhadnout, co s ČSSD provede odchod Zemana z jejího vedení. "Zeman má ve straně i po sjezdu silnou pozici," poznamenal. S tím souhlasí také ředitel Institutu politologických studií Univerzity Karlovy Rudolf Kučera. "Miloš Zeman zůstává premiérem a ve vedení strany jsou ministři jeho vlády," zdůraznil. Personální změny ale přesto podle něj signalizují posun v politice ČSSD. "Znamená to jistou naději na oživení politiky ČSSD. Pan Zeman totiž nezvládal zároveň funkci předsedy strany a premiéra," řekl. Radikální průlom v politice sociálních demokratů si od sjezdu neslibuje ani politolog Ivan Gabal. "Možná se do vládní politiky podaří prosadit více finančně realistický pohled, který možná zabrání prohlubování zadluženosti naší země," uvedl. Působení Zemanovy vlády však hodnotí spíše pozitivně. "Podařilo se zlepšit hospodářskou situaci," dodal.

Zemědělci by měli žádat od EU odškodnění kvůli nemoci BSE

Zemědělci by měli žádat Evropskou unii o náhradu škody za opatření, která vůči nim uplatnily její orgány kvůli takzvané nemoci šílených krav (BSE). V nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Nova se na tom shodli premiér Miloš Zeman a předseda Senátu Petr Pithart. "Žádat Evropskou unii ano, státní rozpočet ne, protože tato vláda není odpovědná za kroky poradních orgánů Evropské unie," řekl Zeman.

Vědecký řídicí výbor minulé pondělí zveřejnil zprávy, v nichž posuzuje rizikovost nečlenských zemí EU z hlediska výskytu BSE. Výbor zhodnotil ČR jako zemi, kde je vysoce pravděpodobný výskyt nemoci hovězího BSE, ač zde ještě choroba potvrzena nebyla.

ČR byla zařazena do třetí skupiny společně například se Švýcarskem, které má 360 prokázaných výskytů nemoci šílených krav, uvedl Zeman s tím, že to je důvod proč při setkání s šéfem Evropské komise Romanem Prodim proti tomuto kroku protestoval a žádal o jeho revokaci. Pithart je rozhodnutím orgánu EU znepokojen. Utěšuje jej podle jeho slov jen to, že tento krok je zaměřen proti všem státům přistupujícím k unii a že jde o rozhodnutí úředníků a nikoliv o rozhodnutí politické.

Prezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček minulý týden prohlásil, že odškodnění by mělo být nejen finanční, ale mělo by mít i podobu rovnocenného přístupu celé zemědělské produkce na evropské trhy. O odškodnění budou podle něj od EU požadovat nejen čeští zemědělci, ale i jejich kolegové z dalších zemí visegrádské skupiny a také z Pobaltí.

V ČR bylo dosud na přítomnost BSE otestováno 4843 vzorků tkáně. Z toho 2973 testů provedly veterinární ústavy u zvířat starších 24 měsíců a 1927 testů u zvířat nad 30 měsíců stáří. Všechny testy byly negativní.

ODS nemá důvod vládu vyzývat k zrušení tendru na stíhačky

Zástupci ODS nemají důvod k tomu, aby vládu vyzývali ke zrušení výběrového řízení na nákup nadzvukových letadel pro českou armádu. V diskusním pořadu televize Nova to řekl premiér Miloš Zeman. Vypsání výběrového řízení na nákup armádních letadel podle něj totiž neznamená, že by Česká republika musela stroje skutečně kupovat. Politické strany však mohou vyjádřit svoje stanovisko v okamžiku, kdy by se věc projednávala v parlamentu. "Tam se však tendry neprojednávají," poznamenal premiér.

Nový americký velvyslanec v ČR Craig Stapleton uvádí, že dodatek k rezoluci o Kubě nebude mít dopad na česko-americké vztahy

Český dodatek k návrhu rezoluce OSN o porušování práv na Kubě nebude mít podle nově jmenovaného velvyslance Spojených států v ČR Craiga Stapletona dopad na česko-americké vztahy. Stapletona jmenoval prezident George Bush v pátek velvyslancem v ČR. Ve funkci ho musí ještě schválit Senát. Stapleton uvedl, že by rád byl v ČR počátkem léta, nejlépe už 4. července, kdy Spojené státy slaví Den nezávislosti. ČR navrhla k rezoluci dodatek kritizující americké hospodářské embargo vůči Kubě jako neúčinné. Spojené státy se proti dodatku ohradily a zdůraznily, že je pro ně nepřijatelný. Washington uvalil na Kubu hospodářské sankce počátkem šedesátých let jako odpověď na znárodnění amerického majetku na ostrově.

Stapleton vede poradenské oddělení pro nemovitosti obří společnosti Marsh and McLennan. Je dlouholetým důvěrníkem prezidenta Bushe, s nímž je rodinně spřízněn. Stapleton byl jednou z klíčových osob, která se starala o naplňování Bushových předvolebních fondů na severovýchodě Spojených států.

Premiér Zeman kritizoval prezidenta Havla za jeho udílení milostí

Premiérovi Miloši Zemanovi se nelíbí, že prezident Václav Havel uděluje milosti v případech, které se ani nedostaly před soud. "Já si myslím, že tohle je skandál, že se s tím má něco dělat," řekl Zeman v diskusním pořadu televize Nova. Prezidentův mluvčí Ladislav Špaček však kritiku milostí před zahájením soudního řízení odmítá. Premiér uvedl, že právě o udílení prezidentských milostí před zahájením soudního procesu hovořil s ministry spravedlnosti své vlády. Otakar Motejl, Pavel Rychetský ani Jaroslav Bureš ale s udělením milosti před zahájením procesu nesouhlasili. "Pan prezident přesto milosti udělil," poznamenal Zeman. Z toho lze podle něj vyvodit, že buď má prezident lepší právníky, něž má ministerstvo spravedlnosti, nebo je natolik právně vzdělán, že v případech, jejichž spisy mají mnohdy několik tisíc stran, rozhoduje sám.

Spory ve čtyřkoalici zacloumaly s KDU-ČSL

Spory kolem sestavení stínové vlády čtyřkoalice zacloumaly podle lidoveckého předsedy Senátu Petra Pitharta s KDU-ČSL mnohem silněji než se samotnou čtyřkoalicí. Předseda horní parlamentní komory poznamenal, že celá věc bude mít ještě dohru, neuvedl však jakou. Zmínil se ale také o spolupráci mezi čtyřkoalicí a sociálními demokraty.

Spory ve čtyřkoalici se vyhrotily v souvislosti se složením stínového kabinetu. Lidovci nejdříve nominovali na funkci lídra čtyřkoalice Unie svobody, KDU-ČSL, ODA a DEU bývalého náměstka ministra obrany Jaroslava Kopřivu. Ze souboje o vedení čtyřky však nakonec vyšel vítězně Cyril Svoboda, který ale předtím neuspěl v nominaci uvnitř KDU-ČSL. Po dvou měsících však na svou funkci kvůli sporům ohledně sestavení stínového čtyřkoaličního kabinetu rezignoval. Do čela čtyřkoalice a také stínové vlády se dostal předseda Unie svobody Karel Künhl.

Nezaměstnanost ke konci března klesla na 8,7 z devíti procent

Míra nezaměstnanosti činila ke konci letošního března 8,7 procenta. Ve srovnání se závěrem února, kdy činila rovných devět procent, se tak snížila o 3 desetiny procentního bodu. Český statistický úřad dále zveřejnil růst spotřebitelských cen. Ty se v březnu po únorové stagnaci meziměsíčně zvýšily o 1 desetinu procenta. Meziroční inflace dosáhla 4,1 procenta.

Česko-německý dialog v Jihlavě by se měl změnit ve středoevropský

Česko-německý dialog vedený po deset let na konferencích v Jihlavě by se měl změnit ve středoevropský. "Rozhodli jsme se k radikální změně: Chceme do budoucna vést dialog demokratů z české a německé strany spolu z ostatními středoevropskými stranami," řekl ČTK po skončení letošního desátého ročníku konference politolog Jaroslav Šabata. "Také mezi Slováky a Maďary, jak zaznělo na konferenci, existují analogické problémy. Vývoj těchto vztahů by mohl zabránit Slovensku na cestě do Evropy," obává se Šabata. V Jihlavě by podle něj mělo vzniknout muzeum česko-německé historie a město by se mělo stát jakýmsi symbolem středoevropského porozumění. Konference, se za deset let zúčastnily stovky osobností z Německa, Česka, Polska i Rakouska.

Benešovy dekrety, které po druhé světové válce vedly mimo jiné k vyhnání německy mluvícího obyvatelstva z tehdejšího Československa a k zabavení jeho majetku, by měly být podle prezidenta Bavorského sněmu Johanna Böhma zrušeny. Podle něj jsou v rozporu s mezinárodním právem. "Jako infekce by mohly být zavlečeny do společného evropského domu, z bilaterálního problému Čechů a Němců by se staly problémem evropským," řekl na desátém ročníku Česko-německé konference v Jihlavě. Formulace, kterých Böhm užil, však byly podle mnohých účastníků značně vzdálené tónu, kterým bývalo zvykem hovořit v Jihlavě v posledních letech.

Účastníci konference požadují urychlení výplaty odškodnění

Petici za urychlení výplaty odškodnění českým občanům nuceně nasazeným v nacistickém Německu zaslali německému Spolkovému sněmu účastníci Česko-německé konference v Jihlavě. "V průběhu našeho letošního setkání jsme si uvědomili, jak velmi negativně působí průtahy při vyplácení odškodnění, a to nejen na oběti samotné, ale také na veřejnost v ČR. Hrozí tak, že obraz SRN, jakožto státu, jenž se snaží odčinit bezpráví spáchaného nacisty, bude vážně poškozen," uvádí petice. Průtahy s vyplácením odškodnění navíc vážně poškozují diskusi o tom, zda a jakou formou by mohla česká strana napravit křivdy spáchané na sudetských Němcích. Narušení pracně vytvořeného ovzduší pro vyjednávání by mělo dalekosáhlé důsledky. Je proto nutné urychleně politicky jednat, píše se v závěru petice.

Romové kritizují vládu kvůli stavu památníku v Letech na Písecku

Kritika na adresu české vlády zazněla u památníku romským obětem války v Letech na Písecku. Na pietním aktu k Mezinárodnímu dni Romů se zde v dešti sešlo v neděli více než sto Romů z různých míst republiky. Předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička v proslovu zdůraznil, že přes sliby řady politiků místo romského pracovního tábora z druhé světové války stále zneucťuje velkovýkrmna vepřů. "Lety a Hodonínek u Kunštátu jsou místa, která se stala ve vnímání Romů místy symbolickými a místy utrpení, protože zde vinou zvrhlé nacistické ideologie naši předkové hynuli a další byli odtransportováni do nacistických vyhlazovacích táborů. Musím i současné vládě připomenout, že z ní nikdo nesejme odpovědnost za to, jak to místo vypadá. Problém Letů již nemusel existovat a my jako národ jsme se za Lety nemuseli stydět," uvedl Růžička.

Podle místopředsedy vlády Pavla Rychetského, který se pietního aktu zúčastnil, vláda záležitost Letů nepovažuje za definitivně vyřešenou. "Záležitostí bývalého koncentračního tábora v Letech a skutečností, že na části jeho plochy je dnes soukromá velkovýkrmna vepřů, se tato vláda velmi vážně zabývala. Složité ekonomické i právní problémy však neumožňují tuto záležitost v dohledné době vyřešit. Navíc má Česká republika tak napjatý rozpočet, že v této chvíli považuje za důležitější investovat finanční částky do budoucnosti romské populace, do jejího vzdělání a do naší společné budoucnosti než do minulosti," řekl Rychetský ČTK.

Mezinárodní den Romů vyvrcholil plesem na Smíchově

Více než pět stovek Romů z celé republiky se sešlo v Národním domě na Smíchově, aby zde poprvé v ČR oslavili Mezinárodní den Romů. Svůj den slaví Romové každoročně po celém světě od roku 1971. Výtěžek z nedělního plesu a z charitativních sbírek pořádaných v uplynulém týdnu na deseti místech ČR chtějí pořadatelé věnovat na dětské domovy. Romské oslavy s koncerty a osvětovou kampaní začaly již v úterý.

Romové budou usilovat o to, aby 8. duben patřil mezi významné dny České republiky. Den všech Romů celého světa byl ustanoven na prvním kongresu Mezinárodní romské unie, kterého se zúčastnilo 70 Romů z 22 zemí. Od té doby se stal mezinárodně uznávaným a respektovaným dnem pro všechny Romy na světě.

Koncert pravicových extremistů skončil bez incidentů

Bez incidentů skončil v neděli ráno sraz pravicových extremistů v Senohrabech u Prahy. Koncert skupin, které propagují rasismus, si přišly poslechnout téměř čtyři stovky příznivců. ČTK o tom informovala mluvčí středočeské policie Soňa Budská s tím, že většina účastníků hned po koncertě ze Senohrab odjela. "Po celou dobu koncertu nebyl porušen zákon, a policie tudíž neměla důvod zasahovat," řekla ČTK Budská.

Trestní oznámení na organizátory koncertu pravicových extremistů v Sehohrabech u Prahy podala podle protirasistického aktivisty Jakuba Poláka Jana Chalupová z Kanceláře prezidenta republiky. Chalupová v rozhovoru pro ČTK tuto informaci nevyvrátila. Zdůraznila pouze svůj osobní právní názor, podle kterého koncert extremistů byl porušením zákona. Mluvčí prezidenta Ladislav Špaček ČTK řekl, že prezidentská kancelář žádné trestní oznámení nepodala a že Jana Chalupová v této záležitosti vystupuje jako soukromá osoba.

Začal velikonoční týden

Křesťanům začal velikonoční týden. V kostelích a sborech si o Květné neděli nad biblickým textem z evangelia připomněli při bohoslužbách vítání Ježíše při jeho příjezdu do Jeruzaléma. Pašijový týden vrcholí při centrálních svátcích církevního roku památkou na ukřižování na Velký pátek a končí příští víkend svátečními bohoslužbami k Ježíšovu vzkříšení a zmrtvýchvstání.

Velikonoce jsou podle kardinála Miloslava Vlka vrcholné křesťanské svátky, svátky smrti a vzkříšení Ježíše Krista. Křesťané je ale neslaví jako vzpomínku na minulost; "pro nás je Kristova smrt opakovanou výzvou, stálou výzvou, abychom také my dovedli dávat život za druhé", řekl Vlk v rozhovoru pro ČTK.

Na Staroměstském náměstí vyhrávaly o víkendu zahraniční dechovky

Na Staroměstském náměstí vyhrávaly po oba víkendové dny Pražanům i návštěvníkům hlavního města zahraniční dechovky. Na druhý ročník dechovkového maratónu přijelo 19 orchestrů z Německa, Rakouska a Itálie. Některé z nich si s českými dechovkami zahrály o víkendu i na výstavě Dovolená a volný čas v Lysé nad Labem a na lázeňské kolonádě v Poděbradech.

"U Švejka" ve Stockholmu začal festival českého piva

Ve stockholmské restauraci U Švejka dnes začal už šestý ročník Festivalu českého točeného piva. V průběhu příštích dvou týdnů mohou seveřané ochutnat celkem dvacet druhů známých i méně známých českých piv. Návštěvníci už tradičně dostávají i slosovatelné hlasovací lístky a společně vybírají pivo, které jim v jednotlivých ročnících chutná nejvíc. "Kromě úplně nejznámějších českých značek Švédům chutnají i druhy méně známé, a přicházejí tedy i s určitou dávkou zvědavosti ochutnat cosi nového," říká majitel i zakladatel restaurace Zdeněk Vávra. "Švejk" funguje v ulici Östgötagatan nedaleko městského centra ve švédské metropoli již od roku 1974 a mezi stockholmskými restauracemi je díky tomu, že se jídlem i pitím profiluje ryze česky, ojedinělým podnikem.

Pilot oslavil 90 let, na oslavy přijel v prezidentské pragovce

Poblíž sochy svatého Václava v Praze zastavil v sobotu v podvečer historický vůz Praga, z něhož vystoupil podsaditý stařík ve velkém kovbojském klobouku. Auto obklopili fotografové, harmonikář spustil Škoda lásky. Jen několik zasvěcených z hloučku přihlížejících Pražanů vědělo, že hlavním aktérem scény, která jako by vypadla z filmu pro pamětníky, je legendární pilot, přezdívaný Generál nebe. Jeden z nejúspěšnějších československých pilotů z druhé světové války generál František Peřina, přijel na Václavské náměstí pragovkou, jež kdysi patřila prezidentu Edvardu Benešovi, v předvečer svých devadesátin na setkání se svými přáteli v Jágr's Baru.

Devatenáct let má nová Miss České republiky

Miss České republiky roku 2001 se v sobotu večer stala devatenáctiletá studentka obchodní akademie Diana Kobzanová z Roudného u Turnova. Na slavnostním večeru v Brně tato 182 centimetrů vysoká blondýnka okouzlila porotu nejen svým bezprostředním vystupováním, ale i mírami 90-62-92. Její korunku vydražil za 150 tisíc korun prezident Světového kongresu Slováků Paul Rusnak. "Korunku odvezu na Slovensko, kde ji příští rok věnujeme slovenské miss," řekl šťastný majitel.

Jágr počtvrté v řadě vyhrál kanadské bodování zámořské NHL

Český útočník Jaromír Jágr z Pittsburghu vyhrál počtvrté v řadě kanadské bodování základní části zámořské hokejové NHL. Kapitán Pittsburghu i další hvězda Mario Lemieux v posledním zápase v neděli na ledě Caroliny, v němž zvítězili Penguins 6:4, sice odpočívali, ale Joe Sakic z Colorada Jágrův náskok již nedokázal dohnat. Jágr nasbíral celkem 121 bodů za 52 branek a 69 asistencí, Sakic si připsal na ledě Minnesoty, kde Avalanche vyhráli 4:2, tři body za dvě přesné trefy a jednu asistencí a skončil o tři body za Jágrem.

Jágr převezme Art Ross Trophy pro nejproduktivnějšího hráče již popáté. Poprvé vyhrál kanadské bodování v roce 1995, poté v letech 1998, 1999, 2000 a letos. Stal se tak čtvrtým hráčem v historii, který získal tuto trofej čtyřikrát za sebou - čtyřikrát v řadě to dokázali Gordie Howe, Phil Esposito a dokonce sedmkrát za sebou přebíral cenu Wayne Gretzky.

Ze sportu:

Po páteční výhře pražské Slavie v Olomouci 5:1 a sobotním vítězství Brna nad Jabloncem 1:0 pokračovalo v neděli 23. kolo první fotbalové ligy dalšími zápasy: Liberec - Bohemians 3:0, Ostrava - Plzeň 3:0, Teplice - Drnovice 0:1, Příbram - České Budějovice 1:0 a Žižkov - Blšany 1:0. Utkání Sparta - Synot se hraje v pondělí. V neúplné tabulce vede Sparta před Příbrami a Olomouci. Poslední je Plzeň.

Hokejisté Vsetína učinili první krok k zisku šestého titulu tuzemského šampióna. V úvodním duelu finálové série hrané na tři vítězství zdolali Valaši úřadujícího mistra pražskou Spartu 3:2 v prodloužení poté, co rozhodující gól vstřelil v osmé minutě nastaveného času kapitán domácích Jiří Dopita. Odveta je na programu v pondělí opět ve Vsetíně.

Čeští ragbisté prohráli v nedělním utkání B-skupiny mistrovství Evropy v Kostnici s domácím Německem 17:30. Ve skupině si tak po podzimním vítězství nad Ukrajinou a prohře v Polsku připsali druhou porážku.

Házenkářky Slavie Praha prohrály v odvetném semifinále Poháru EHF v chorvatské Koprivnici 19:20 a byly ze soutěže vyřazeny. V prvním utkání, které se hrálo před týdnem v Praze, podlehly slávistky 18:21.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

V Čechách polojasno až oblačno, ojediněle slabé přeháňky, na horách sněhové. Na Moravě a ve Slezsku oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na horách smíšené nebo sněhové. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.