Zprávy Radia Praha

Premiér Zeman odhaduje potenciál růstu ekonomiky ČR na šest procent

Premiér Miloš Zeman odhaduje potenciál růstu české ekonomiky zhruba na šest procent. Tohoto tempa by mohla Česká republika dosáhnout v roce 2003 až 2004. "Pak bychom se udržovali trvale zhruba na této šestiprocentní trajektorii," řekl Zeman po čtvrteční konferenci Hospodářství v ČR v roce 2000. Letos by ekonomika ČR mohla podle Zemana růst o čtyři procenta a v roce 2002 o pět procent. "Pokud nedojde k velkým vnějším turbulencím," dodal. Loni vzrostl hrubý domácí produkt ČR o 3,1 procenta. Zhruba o dva procentní body vyšší tempo růstu HDP je podle Zemana nutné, aby ČR začala dohánět Evropskou unii. Zatím tomu tak nebylo.

Stát bude při vybírání daní tvrdší, slíbil premiér Miloš Zeman podnikatelům na konferenci. Více daňových příjmů chce Zeman získat razantní změnou práce finančních úřadů, větším využíváním exekucí majetku či posíláním daňových dlužníků do konkursu. Špatný výběr daní označil Zeman za chybu ministerstva financí, z jehož čela minulý týden odešel Pavel Mertlík.

Předpovědi domácích i mezinárodních institucí ohledně ekonomického růstu v letošním roce jsou většinou více pesimistické než Zemanova. Předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus prognózuje růst HDP zhruba na 3,5 procenta, šéfka Českého statistického úřadu Marie Bohatá 3,0 až 3,5 procenta, Česká národní banka mezi 1,7 až 3,7 procenta. Mezinárodní měnový fond, který se obává dopadu zpomalení Evropské unie na ČR, čeká růst pouze tři procenta.

Ekonomičtí odborníci z opozičních parlamentních stran jsou přesvědčeni, že premiér Miloš Zeman se mýlí, když odhaduje potenciál růstu české ekonomiky zhruba na šest procent. Politici považují takový růst bez zásadní reformy zadlužených veřejných financí a daňového systému za nereálný. Ekonomický odborník KDU-ČSL Miroslav Kalousek ČTK řekl, že "k takovému růstu nemůže dojít proto, že jsou v našem hospodářství zanedbávány určité oblasti." Podotkl, že výraznější růst HDP není možný bez reformy vysoce zadlužených veřejných financí, vytvoření vlídného podnikatelského prostředí a zlepšení vymahatelnosti práva.

Stínový ministr financí čtyřkoalice Ivan Pilip (Unie svobody) považuje odhad růstu HDP za příliš optimistický. "Ten šestiprocentní růst by byl možný, ale vláda by musela provést některé zásadní reformní kroky. Jinak toho nelze dosáhnout," řekl ČTK. Vysvětlil, že jde o snížení mandatorních (zákonem daných) výdajů, snížení daní, urychlení privatizace a vyřešení problémů státní Konsolidační banky.

Ministr Kavan jednal na Kypru

Přibližování České republiky a Kypru k Evropské unii, posilování vzájemné obchodní výměny a řada multilaterálních otázek byly klíčovými tématy, o nichž v kyperské Nikósii jednal ve čtvrtek český ministr zahraničí Jan Kavan s předními kyperskými představiteli. Otázka budoucího vstupu obou zemí do EU dominovala rozhovorům šéfa české diplomacie s jeho kyperským protějškem Joannisem Kasulidisem, hlavním kyperským vyjednávačem s EU Giorgiusem Vassiliuem a předsedou parlamentu Spyrosem Kyprianem už proto, že obě země patří do tzv. "lucemburské skupiny" šesti kandidátských států. Ty mají velkou šanci vstoupit do unie nejpozději v roce 2004, řekl ČTK z Nikósie mluvčí ministerstva zahraničí Aleš Pospíšil.

EK navrhne souhlas s přechodnými obdobími pro prodej půdy

Evropská komise (EK) v příštích dnech předloží členským státům návrhy stanovisek vůči kandidátským zemím ke kapitole "volný pohyb kapitálu", v nichž pravděpodobně doporučí souhlas s přechodnými obdobími, po která by byl omezen prodej půdy cizincům ze zbytku Evropské unie. Podle souběžných zdrojů komise zatím zvažuje pětileté přechodné období pro obchodování s druhotnými nemovitostmi a sedmileté pro zemědělskou a lesní půdu. Zároveň se mluví bez bližšího upřesnění o určité "flexibilitě", tedy možnosti tato období zkracovat či prodlužovat. Návrhy vzešly z generálního ředitelství EK pro rozšíření a zatím obíhají mezi dalšími úřady komise.

Česká republika dala ve čtvrtek Evropské komisi na vědomí, že netrvá na žádosti o přechodné období pro aplikaci dvou směrnic EU o bezpečnosti a zdraví při práci. Změnu národní pozice pro jednání schválila podle mluvčího Libora Roučka ve středu česká vláda. Tímto krokem se otevřela možnost záhy při vstupních rozhovorech předběžně uzavřít kapitolu "sociální politika a zaměstnanost", kde byla blíže nespecifikovaná česká žádost jediným zádrhelem.

Šéfvyjednávači Telička a Figeľ o českém a slovenském postupu k EU

Až do "značných detailů" zabrousily čtvrteční konzultace státních tajemníků a hlavních vyjednávačů ČR a Slovenska Pavla Teličky a Jána Figeľa o přístupovém procesu obou zemí do Evropské unie, a to včetně citlivých otázek přechodných období. "Jednání jedné země s EU svým způsobem může ovlivňovat jednání země druhé," konstatoval Telička, podle něhož jsou české a slovenské vyjednávací pozice mnohdy velmi podobné či dokonce shodné. Za důležité pokládá i informace o odlišnostech, například v pohledu na přechodné období pro nabývání vedlejších nemovitostí, zatímco shoda panuje v otázce nabývání zemědělské půdy občany jiných zemí unie.

Vláda jmenovala Rusnoka guvernérem u SB a Tůmu guvernérem u MMF

Vláda ve středu jmenovala nového ministra financí Jiřího Rusnoka zástupcem České republiky v radě guvernérů Světové banky (SB) a guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmu zástupcem ČR v radě guvernérů Mezinárodního měnového fondu (MMF). Rusnok s Tůmou tak nahradí své předchůdce Pavla Mertlíka a Josefa Tošovského, které kabinet z funkcí u mezinárodních institucí odvolal. ČTK to řekl mluvčí vlády Libor Rouček. Vláda dále jmenovala Rusnoka guvernérem za ČR v Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD) a Tůmu jeho náhradníkem. Jmenování nových zástupců ČR bylo nezbytné v souvislosti se zasedáním EBRD od 23. do 24. dubna v Londýně a následným zasedáním MMF a SB ve Washingtonu.

Velitel vzdušných sil Klíma se chystá odejít do civilu

Velitel armádních vzdušných sil Ladislav Klíma se ke konci listopadu rozhodl odejít ze své funkce do civilu. Na dotaz ČTK to řekl náčelník generálního štábu Jiří Šedivý. Klímův mluvčí Petr Fajl ČTK pouze sdělil, že Klíma o ukončení profesionální vojenské kariéry uvažuje z osobních a služebních důvodů, které však nehodlá komentovat v médiích. Klíma podle Šedivého svůj záměr oznámil na řádném personálním pohovoru, který se provádí s vojáky z povolání, jimž k letošnímu 30. listopadu končí pracovní závazek. "Pan generál Klíma se rozhodl, že využije této příležitosti a odejde do zálohy," řekl náčelník. Klíma, který stojí v čele vzdušných sil od roku 1997, mu však prý "ani neřekl ani nenaznačil", že by jej k odchodu z armády vedly i služební problémy. Podle neoficiálních informací ČTK by měl Klímu ve funkci nahradit první zástupce náčelníka generálního štábu František Padělek.

Ministerstvo zahraničí letos schválilo 280 žádostí o vývoz zbraní

Ministerstvo zahraničí letos zatím schválilo přes 280 žádostí o vývoz vojenského materiálu; zamítlo pouze dvě. Žádosti se týkaly řádově několika desítek zemí, uvedl na dotaz ČTK tiskový odbor ministerstva. Loni byl podle předběžných informací legálně vyvezen vojenský materiál do více než šesti desítek zemí. Zájemce o vývoz zbraní musí se svojí žádostí o konkrétní exportní licenci uspět nejen u ministerstev průmyslu a obchodu a obrany, ale i u diplomacie, která posuzuje jednotlivé případy ze zahraničněpolitického hlediska. Výrazný rozdíl mezi schválenými a zamítnutými žádostmi je dán i tím, že zájemci před podáním žádosti zjišťují své šance, řekl ČTK jeden z vývozců.

Pětina občanů stále dává přednost poměrům před rokem 1989

Pětina lidí v České republice stále dává přednost poměrům před rokem 1989. Naopak za lepší považuje současnou situaci 31 procent respondentů. Podle 38 procent nelze jednoznačně říci, zda jsou polistopadové poměry lepší, nebo horší. Na současných poměrech lidem nejvíce vadí počínání politické elity, ekonomická a sociální situace a kriminalita. Vyplývá to z výsledků březnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

Dotázaní jsou po roce 1989 nejčastěji spokojeni s demokratickými svobodami, jako je možnost svobodně žít, otevřeně říkat své názory, cestovat a mít volný přístup k informacím. Při porovnání nynějšího života s dobou před listopadem většina respondentů považuje za lepší i svůj soukromý život včetně materiálního zabezpečení. Lidé jsou v současné době více spokojeni i s tím, že se mohou podílet na veřejném životě. Naopak hůře dotázaní hodnotí své nynější osobní perspektivy a možnosti pracovního uplatnění. Za horší než v minulém režimu považuje většina občanů i své sociální jistoty a bezpečí.

Vedení KDU-ČSL se postavilo za Kalouska

Vedení KDU-ČSL se většinou hlasů přiklonilo na stranu bývalého místopředsedy strany Miroslava Kalouska, který od svého stranického kolegy Cyrila Svobody žádá konkrétní důkazy pro pochybnosti, které na jeho adresu vznesl. "Celostátní výbor KDU-ČSL po čtvrtečním jednání konstatuje, že výroky Cyrila Svobody o vyšetřováních a otaznících nad aktivitami Miroslava Kalouska poškozují ve svých důsledcích KDU-ČSL. Celostátní výbor žádá Cyrila Svobodu, aby tyto své výroky konkretizoval, doložil a vysvětlil," zní usnesení, pro které hlasovalo deset z 16 přítomných členů výboru.

Novým předsedou CCEE je po kardinálu Vlkovi švýcarský biskup Grab

Novým předsedou Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) se po českém kardinálovi Miloslavu Vlkovi stal biskup ze švýcarského města Chur Amedee Grab. Jak oznámila agentura Kathpress, biskup Grab dostal většinu hlasů na středečním jednání plenárního zasedání CCEE ve Štrasburku. Kardinál Vlk byl předsedou CCEE po dvě volební období od roku 1993 a potřetí už na tuto funkci kandidovat nemohl.

V CCEE, která byla založena v roce 1971 a má sídlo ve švýcarském Sankt-Gallenu, je zastoupeno 34 předsedů národních biskupských konferencí. Úkolem tohoto grémia je podpora spolupráce katolických biskupů evropského kontinentu. Plenární zasedání CCEE ve Štrasburku potrvá do neděle.

V Terezíně opět zněla jména židovských obětí z bývalého ghetta

V Terezíně opět ve čtvrtek zněla jména židovských obětí z bývalého ghetta, kam nacisté v letech 1941 až 1945 zavlekli na 150.000 Židů z celé Evropy. Na 35.000 jich zde v důsledku stresu, hladu a hrozných ubytovacích podmínek zemřelo. Od roku 1991 se v Den obětí holocaustu, hebrejsky Jom ha'šoa, čte v Terezíně vždy stovka jmen, datum narození i úmrtí konkrétních mužů, žen a dětí, kteří do terezínského ghetta přišli a nikdy z něj již neodešli. Poslední jména těchto obětí by tak v Terezíně měla zaznít v roce 2340. Ředitel Památníku Terezín a předseda Federace židovských obcí Jan Munk při vzpomínce řekl, že jména se čtou na celém světě, všude tam, kde žijí Židé. Terezín je podle něj výjimkou, protože Židé zde nežijí, ale na 35.000 jich tu je pochováno, i když někteří jen symbolicky.

Pamětní deska obětem holocaustu

Pamětní desku obětem holocaustu odhalili v Tišnově na Brněnsku představitelé města a izraelská velvyslankyně Erelly Hadarová. Právě v dubnu 1942 bylo z Tišnova deportováno 24 židovských spoluobčanů a jejich životy skončily v plynových komorách, řekl starosta Petr Fruhwirt. Deska s vyobrazením sedmiramenného svícnu nese český a hebrejský nápis Občané Tišnova obětem holocaustu 1939-1945. Je umístěna v Jungmannově ulici na jednom z domů, v němž bydleli členové městské židovské komunity. Nacistická genocida Židů patří k největším zločinům v dějinách lidstva, zdůraznil starosta.

Romové stále usilují o obnovení pietního místa v Letech u Písku

Čeští Romové stále usilují o odstranění velkokapacitního vepřína, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku. Větší úspěch při obnově pietního místa, které tam existovalo do roku 1974, si Romové slibují od spolupráce s Výborem pro odškodnění obětí romského holocaustu a dohody mezi Mezinárodní romskou unií (IRU) a ministerstvem zahraničí. ČTK to řekl mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa. "Barbarské vyvražďování Romů v době nacistické okupace Československa zůstane navždy nejtragičtějším obdobím v historii Romů," píše se ve společném prohlášení výboru a grémia.

Salcburské slyšení o Temelíně skončilo, Fagan hrozil žalobou

O hrozbách, které může přinést jihočeská jaderná elektrárna Temelín, diskutovali v rakouském Salcburku na neoficiálním veřejném slyšení odborníci na jadernou energetiku a rakouští odpůrci atomu. Debatující se shodli na tom, že elektrárna v sobě skrývá rizika a není dostatečně bezpečná. Podáním žaloby hrozil české straně americký právník Edward Fagan. Tvrdil, že pokud ji podá, bude to pro ČR jako právnická "rána baseballovou pálkou". Žalobu je podle advokáta možné podat v České republice i v některé ze zemí Evropské unie, do které se chce ČR dostat.

Oficiální rakouské kruhy Faganovu snahu o žalobu proti ČR nesdílejí. "Nedovedu si představit, že by nějaká žaloba mohla ohrozit procesy, které běží," řekl ČTK v souvislosti se zvažovanou Faganovou žalobou zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec. "Pan Fagan je, pokud mi je známo, zástupcem dvou nevládních organizací a nemá žádné spojení na vládní kruhy, ať již v jednotlivých zemích, nebo na spolkové úrovni," dodal zmocněnec.

Podle Edmunda Lengfeldera z mnichovského institutu pro výzkum radioaktivního záření by vážná havárie v Temelíně mohla přinést obrovské škody, podobné následkům výbuchu v ukrajinské elektrárně Černobyl v roce 1986. Jaderné katastrofy neznají hranice, a proto ani nelze říct, že jaderná energie je věcí jen jedné země - ani území zasažené Černobylem nebylo homogenní, řekl expert.

Do Salcburku nepřijeli zástupci provozovatele Temelína, společnosti ČEZ, ani Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. "My jsme pozvání rakouských odpůrců elektrárny Temelín zdvořile odmítli s tím, že se nejedná o oficiální veřejné slyšení podle dohody z Melku a není tedy v souladu s vládní rakouskou platformou," vysvětlil mluvčí provozovatele elektrárny Ladislav Kříž. Oficiálních veřejných slyšení 25. dubna v Českých Budějovicích a 9. května v Linci se zástupci ČEZ zúčastní, pokud k tomu budou organizátorem vyzváni.

Sdružení Děti Země zahájilo kampaň proti jedovatým látkám

Uzákonění práva na informace o jedovatých látkách a český podpis pod připravovanou Stockholmskou úmluvou, která má sprovodit ze světa tucet nebezpečných jedů, si klade za cíl nová kampaň ekologického sdružení Děti Země. Sběr podpisů pod petici Budoucnost bez jedů zahájilo sdružení ve čtvrtek. Petice má dva základní požadavky, které mají oslovit zejména české zákonodárce. Ekologové požadují přijetí zákona o integrovaném registru znečištění. Druhým požadavkem ekologů je ratifikace nové mezinárodní úmluvy o postupné eliminaci či zákazu nejtoxičtějších látek, souhrnně nazývaných jako perzistentní organické látky. Patří k nim osm látek používaných jako pesticidy, dvě průmyslové sloučeniny a látky, které vznikají mimovolně v chemické výrobě a při spalování.

Škoda Auto oslavila deset let svazku s koncernem Volkswagen

S patřičným leskem a za účasti ministrů, poslanců i senátorů oslavila automobilka Škoda Auto v Mladé Boleslavi desetileté výročí svazku s koncernem Volkswagen. Škoda Auto je dnes v České republice vnímána nejen jako příklad úspěšné transformace, ale i jako motor celé české ekonomiky a exportu, řekl předseda představenstva Vratislav Kulhánek. Připomněl, že za deset let propojení bývalého státního podniku s prosperujícím celosvětovým výrobcem se prodej vozů Škoda zvýšil ze 170.000 na 435.000 a roční obrat firmy stoupl z 15 miliard korun v roce 1991 na 136 miliard loni. Podle slov Kulhánka ovšem ani loňský rekordní hospodářský výsledek 3,3 miliardy korun nenaplňuje vedení firmy uspokojením a počítá s jeho dalším růstem.

Dny Rigy v Praze

Výstavu obrazů, koncerty a baletní představení zahrnuje kulturní akce Dny Rigy v Praze, kterou pořádají hlavní města České republiky a Lotyška. S programem seznámili pražský primátor Jan Kasl a starosta Rigy Guntars Bojars. Dny Prahy v Rize se uskuteční v lotyšském hlavním městě na jaře 2003. Výstava Lotyšský symbolismus a secese v Muzeu hlavního města Prahy potrvá do 27. května. Návštěvníci budou moci zhlédnout šest desítek obrazů nejvýznamnějších lotyšských malířů z přelomu 19. a 20. století, kteří byli současně zakladateli výtvarného umění této pobaltské země. Expozici připravilo Státní umělecké muzeum v Rize.

Skupina Olympic do USA a Kanady

Legendární česká rocková skupina Olympic odletěla na první samostatné turné po USA a Kanadě. Čtveřice, která se do Ameriky podívala poprvé loni v srpnu s dalšími hudebníky při prvním ročníku československého rockového festivalu, bude také nyní hrát především pro krajany. Koncerty se uskuteční v kanadských městech London, Toronto, Kitchener a Ottawa a ve Spojených státech od 28. dubna do 6. května v Bostonu, New Yorku, Chicagu a Detroitu. Poslední vystoupení je plánováno opět do Toronta, a to na 9. května.

Polívka s družinou zasadili na Valašsku trnky (švestky) svobody

Švestky (po valašsku trnky) svobody zasadil ve čtvrtek valašský král Boleslav Polívka s družinou ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku při oslavách Dne Země. "Na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy stojí Bubílkova pálenice slivovice. Tady se Bolek rozhodl pro jistotu zasadit tři Trnky svobody," řekl ČTK jednatel místní organizace Českého svazu ochránců přírody Milan Orálek. Prozradil, že Polívka dostal tentokrát za práci zaplaceno, když už se o něm říká, že všechno dělá pro peníze. "Dali jsme mu jednu českou korunu, když prý o tu valašskou královskou přišel," vysvětlil Orálek. Polívka chtěl původně pod každou ze tří švestek zakopat lahev slivovice. Když nápoj ochutnal, rozhodl, že lepší bude mladým stromkům svědčit voda z Bečvy.

Ze sportu:

Samostatné nájezdy rozhodly o vítězství českých hokejistů na světovém šampionátu hráčů do 18 let ve Finsku. Ve čtvrtfinálovém utkání proti výběru Spojených států zvítězili 5:4. Postupem do pátečního semifinále, v němž se utká s Ruskem, český tým splnil hlavní cíl na turnaji, kterým bylo vylepšit loňské šesté místo. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Finsko a Švýcarsko.

Český fotbalový reprezentant Radoslav Látal se podrobil operaci menisku a do konce sezóny už za Schalke v německé lize nenastoupí. Vicemistr Evropy z roku 1996 již dříve oznámil, že v létě z klubu odejde. Derniéru v dresu Schalke tak Látal absolvoval minulou sobotu v utkání proti Bayernu Mnichov.

Dva dny poté, co v hokejové Spartě podepsal dvouletou smlouvu trenér Václav Sýkora, připojil svůj podpis také Pavel Hynek, který zůstane v týmu vicemistra ve funkci Sýkorova asistenta. Klub uplatnil v Hynkově případě roční opci. Sýkora na střídačce extraligové Sparty nahradí Františka Výborného, odcházejícího do Polska k národnímu mužstvu a zároveň do mistrovské Unie Osvětim.

Český hokejový brankář Zdeněk Šmíd se vrátil z úspěšné týdenní zkoušky ve finském celku HPK Hämeenlinna, na jejímž základě bude v nadcházející sezóně hájit barvy tohoto klubu. Juniorský mistr světa z loňského roku se na sever Evropy přesune z Karlových Varů, kde dosud působil. V příštím týdnu bude vyřešena forma jeho uvolnění, s největší pravděpodobností půjde o roční hostování.

S pocitem, že je stále dobrým závodníkem, se dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor vracel z prvního dílu Světového poháru v rychlostní kanoistice. Na olympijské dráze na Lake Lanier v Atlantě vybojoval stejně jako na hrách před pěti lety dvě zlaté medaile, k tomu přidal stříbro na neolympijské dvoustovce. Závod v dějišti svého životního úspěchu bral Doktor jako ostrý test před začátkem sezóny.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na horách srážky deště se sněhem nebo sněhové. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.