Zprávy Radia Praha

ODS: Chceme vyhrát volby, omezit stát a daně, hájit zájmy ČR

ODS chce vyhrát příští volby do Poslanecké sněmovny, uskutečnit daňovou a penzijní reformu, omezit státní instituce i pravomoce a při vyjednávání o vstupu do EU důsledně a tvrdě hájit české národní zájmy. V tomto duchu hovořila v sobotu většina řečníků ideové konference ODS na pražském Žofíně. Odpoledne se delegáti rozdělili do čtyř skupin, v nichž o jednotlivých tématech diskutovali podrobněji. Konference, jejíž účastníci si připomínají desáté výročí založení ODS, pokračuje v neděli. O volebním vítězství ODS v parlamentních volbách v roce 2002 mluvil předseda strany Václav Klaus, který žofínské jednání zahájil. "Jsme připraveni zvítězit v jakémkoli volebním systému...A my zvítězíme," prohlásil. Klaus je přesvědčen, že ODS je schopna oslovit podstatně širší okruh občanů, než je její nynější voličská základna. Rovněž místopředseda strany Petr Nečas vyzval k budování ODS jako všelidové strany, která není zaměřena na žádnou konkrétní skupinu obyvatel. Při jednáních s EU chce maximalizovat výhody vstupu. "Získejme z Evropské unie vše, co jde, a nedejme jí ani o ždibíček více, než nezbytně musíme," řekl. Další místopředseda ODS Ivan Langer dnes občanské demokraty vyzval k práci na reformě institucí a pravomocí státu. V projevu k delegátům hovořil o zavedení kancléřského systému a o vzniku jednokomorového parlamentu se 150 poslanci, což by znamenalo zrušení Senátu. Jako programové priority své strany zmínil kromě koncepce "levného státu" také penzijní a daňovou reformu. Z projevu řady řečníků rovněž vyplynulo, že za jedinou významnou pravicovou stranu v Česku považují právě ODS, zatímco ve čtyřkoalici vidí spíše středovou formaci. Hlavním soupeřem ODS zůstává sociální demokracie, shodli se delegáti konference.

Pražští lidovci navrhli na šéfa strany Svobodu, ten návrh přijal

Někdejší místopředseda lidové strany a lídr čtyřkoalice Cyril Svoboda se bude ucházet o křeslo předsedy KDU-ČSL. Na nejvyšší stranickou funkci ho na sobotním sjezdu navrhli členové jeho domovské pražské krajské organizace. Svoboda nominaci přijal. O předsednictví se tak zřejmě utká s dosavadním šéfem strany Janem Kasalem. Celostátní sjezd lidovců se uskuteční v květnu v Ostravě a pokračovat bude v září v Olomouci. Jeho delegáti se původně měli věnovat jen programovým otázkám. Po sporech ve vedení ale mezi členy KDU-ČSL sílí hlasy, aby se na sjezdu volila rovněž nová reprezentace strany.

Pražská organizace KDU-ČSL požaduje, aby celostátní výbor strany na sjezdu rezignoval na své funkce, "a tím umožnil delegátům sjezdu vyjádřit svůj názor na způsob vedení strany," uvádí se v přijatém usnesení. Podle delegátů sobotního sjezdu navíc při sestavování stínové čtyřkoaliční vlády vedení lidové strany hrubě pochybilo a poškodilo tak KDU-ČSL.

Spory mezi lidovci se vyhrotily po Svobodově rezignaci na funkci lídra čtyřkoalice a po sestavení stínové vlády pod vedením unionisty Karla Kühnla. K výměně vedení strany by mohly přispět i poslední rozepře mezi Svobodou a bývalým místopředsedou KDU-ČSL Miroslavem Kalouskem. Současnému vedení lidové strany měl původně vypršet mandát až v roce 2003. Sjezd ale má každopádně rozhodnout, kdo ve vedení nahradí Kalouska, který před týdnem rezignoval na funkci místopředsedy. Pokud změní stanovy, bude zřejmě vybírat ještě jednoho člověka na místopředsednické křeslo.

Volební sjezd Unie svobody se uskuteční již v červnu v Liberci

Celostátní volební sjezd Unie svobody se uskuteční 23. a 24. června v Liberci. Shodli se na tom dnes členové republikového výboru unie v libereckém centru Babylon. Sjezd byl původně plánován na listopad, ale překotné změny ve čtyřkoalici jeho konání uspíšily. Novinářům to v sobotu v Liberci řekl předseda strany Karel Kühnl. Podle něj by sjezd měl přispět k urychlenému řešení vnitřních problémů unie i celé čtyřkoalice.

Kühnl: Čtyřkoalici poškozují zejména spory uvnitř KDU-ČSL

Čtyřkoalici v očích voličů nepoškozují ani tak rozepře uvnitř tohoto uskupení, ale spíše interní spory v některých jejích stranách, zejména v KDU-ČSL. Předseda Unie svobody Karel Kühnl však rozhodně popřel, že by unie uvažovala o odchodu ze čtyřkoalice. "Zaznamenal jsem několik ojedinělých hlasů, které vyzývaly k odchodu, byly to však skutečně spíše názory jednotlivců než členské základny," řekl před zasedáním Republikového výboru Unie svobody v Liberci. Kvůli vnitřním sporům ztratila čtyřkoalice podle posledních průzkumů volebních preferencí zhruba čtyři procenta voličů, zůstává však stále nejsilnějším subjektem. Odklon voličů od čtyřky k ODS a ČSSD, jak ho zaznamenaly poslední průzkumy, je podle Kühnla nepříjemný a nemusí být konečný. Podle analýz preferencí přitom výrazně neubylo příznivců jednotlivých čtyřkoaličních stran, klesl však počet lidí, kteří čtyřkoalici preferují jako celek.

Obsluha Temelína odstavila turbogenerátor pro netěsnost parovodu

Obsluha prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín v sobotu odstavila turbínu a snížila výkon reaktoru na minimum. Ředitel elektrárny František Hezoučký řekl, že důvodem byla drobná netěsnost na přiváděcím potrubí páry k turbíně, takzvaném odvodnění. Aktuální výkon reaktoru je tři procenta a bude ještě klesat na minimum. "Odvodnění nelze oddělit od technologického procesu, proto jsme k jeho opravě museli odstavit turbínu; důvodem snížení výkonu reaktoru je úspora paliva. Předpokládám, že v pondělí netěsnost odstraníme a v úterý budeme ve zkouškách pokračovat. Vzhledem k víkendu je totiž složité sehnat všechny specialisty, které potřebujeme k provedení opravy," uvedl Hezoučký. Testy turbosoustrojí prvního temelínského bloku budou po opravě odvodnění turbíny dále pokračovat. Podle představitelů elektrárny není hlavním cílem zkušebního provozu dodávka elektřiny do energetické soustavy, ale testování zařízení při různých provozních parametrech s výkonem reaktoru do 55 procent. To je hranice, kterou elektrárně v této etapě energetického spouštění bloku povolil Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Schüssel: Zpráva o Temelínu nestačí, proces z Melku pokračuje

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel uvedl, že dokumentace o vlivech jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí, předložená minulý týden českou stranou, "nesplnila očekávání". V rozhovoru pro sobotní vydání listu Volksblatt, o němž informuje agentura APA, kancléř řekl, že rakouská vláda proto zaslala do Prahy diplomatickou nótu, v níž uvádí své požadavky na doplnění zveřejněné dokumentace. Podle této informace požaduje rakouská vláda především zařadit do posouzení ekologických vlivů Temelína také takové otázky, jako jsou těžké nehody nebo takzvaná nulová varianta, tedy neuvedení elektrárny do provozu. Schüssel v interview opakuje, že by bylo "velmi důležitým signálem", kdyby byl přerušen zkušební provoz v Temelíně. V tomto názoru prý osobně sdílí postoje a přání obyvatel Horních Rakous. Podle jeho mínění nemá také "žádný smysl" neustálé zvyšování a opětné snižování výkonu reaktoru. Splnění těchto požadavků však nebylo možné při jednáních v Melku dosáhnout, dodává rakouský kancléř. Současně se však vyslovuje proti hrozbám vetování vstupu České republiky do Evropské unie v souvislosti s provozem Temelína a připomíná, že německé standardy nejsou v rámci EU závazné.

Rakousko: Busek diskutoval s Čechy o rozšíření EU

Rozšiřování Evropské unie a česko-rakouské vztahy byly v sobotu ve vídeňském Českém centru hlavními tématy neformální debaty se zmocněncem rakouské vlády pro otázku rozšiřování EU Erhardem Busekem. Rakouský zmocněnec řekl, že ČR spolu s Maďarském patří mezi nejnadějnější kandidáty pro vstup do unie. Za důležité Busek označil vyřešení některých bilaterálních rakousko-českých problémů, mezi nimiž je i otázka tzv. Benešových dekretů. "Mám před tímto tématem respekt," řekl Busek. Podle něj je tato debata v Rakousku mnohem méně ožehavá než například v Bavorsku. Zmocněnec ale zdůraznil potřebu o otázce odsunu Němců z Československa po druhé světové válce diskutovat. Problémem ve vzájemných vztazích je podle něj i jaderná elektrárna Temelín, na vyhrocení tohoto problému se však podepsala do značné míry média.

Kubánský disident přivítal ženevskou rezoluci jako oprávněnou

Rezoluce kritizující Kubu za nedodržování lidských práv, kterou tento týden schválila Komise OSN pro lidská práva v Ženevě, je oprávněná. Prohlásil to v noci na sobotu známý kubánský disident Elizardo Sánchez. "Je oprávněná vzhledem k neutěšené situaci v oblasti občanských, politických a ekonomických práv, kterou trpí velká většina Kubánců," upozornil dále předseda kubánskými úřady nepovolené Komise pro ochranu lidských práv a národní usmíření. Komise OSN rezoluci schválila ve středu poměrem 22 hlasů ku 20, přičemž deset účastníků se zdrželo. Text předkládala Česká republika. Podle Sáncheze v žádném případě "tato rezoluce neznamená odsouzení, protože se toto slovo v jejím textu vůbec neobjevuje, a také nepředstavuje vměšování do vnitřních záležitostí Kuby, protože tato záležitost vnitřní není, jde o základní práva, na něž si lze po právu vytvářet názor".

Ministerstvo obrany účtuje Aeru desítky miliónů penále za L-159

Na 79 miliónů korun vyčíslilo ministerstvo obrany Aeru Vodochody penále za prvním sedm nových podzvukových letounů L-159, které zbrojovka dodala armádě ze zpožděním. Poté, co Aero dodá armádě poslední z 21 strojů, které mělo letectvo dostat do konce loňského roku, stanoví ministerstvo konečnou výši penále. O tom, zda je jeho požadavek oprávněný, rozhodne nezávislá arbitráž. V sobotu to řekl ekonomický náměstek ministra obrany Jaroslav Tvrdík. Podle výpočtů ministerstva se Aeru denně zvyšuje penále za zpožděnou dodávku zhruba o 200.000 korun, zpoždění se vyčísluje od 1. ledna. Zbrojovka dosud dodala armádě 12 letounů, v příštích dvou týdnech by mělo letectvo obdržet dalších šest. Vojenští piloti zahájili výcvik na nových letounech před třemi týdny; celkem by jich měli obdržet 72. Financování tohoto projektu vyčerpává investice ministerstva obrany, původní odhad 30 miliard korun za celý projekt se v současnosti vyhoupl na zhruba 50 miliard. Letos by mělo ministerstvo zaplatit za projekt 14,79 miliardy korun. Ani s překlenovacím úvěrem a posečkáním plateb daně s přidané hodnoty, které loni v říjnu schválila vláda, však není schopné tuto částku splatit, řekl na počátku února Tvrdík. Armáda přitom musí kvůli nedostatku peněz omezovat výcvik.

Policie zadržela gang obchodující s homosexuální prostitucí

Policie v Praze rozbila gang lidí, kteří jsou podezřelí, že se podíleli na obchodu s homosexuální prostitucí. Při operaci Pavouk kriminalisté v pátek večer zadrželi 87 podezřelých, mezi nimi i čtyři hlavní organizátory. ČTK to sdělila policejní mluvčí Ivana Zelenáková. Kriminalisté při devíti domovních prohlídkách a v prostorách různých podniků zajistila výpočetní techniku, fotografie, 400 videokazet s pedofilní tematikou, fotoalba, katalogy a seznamy prostitutů pro zahraniční klientelu. V jednom objektu nalezli drogu, jejíž složení zkoumají odborníci. Mezi zadrženými bylo 13 cizinců, čtyři celostátně hledaní pachatelé, jeden čtrnáctiletý chlapec a 22 mladistvých. Na akci, která se uskutečnila v několika pražských obvodech, se podle Zelenákové podílelo 120 detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a 11 pracovníků úřadu vyšetřování. Operaci Pavouk připravovali kriminalisté od roku 1999 ve spolupráci s britskými, německými a švýcarskými kriminalisty.

V pondělí čekají žáky přijímací zkoušky na střední školy

Na státních středních školách se v pondělí uskuteční první kolo přijímacích zkoušek. Letos si děti mohly vybrat z 1740 škol, z toho bylo 347 gymnázií, 822 středních odborných škol a 571 středních odborných učilišť. Také letos si školáci mohli podat přihlášku na dvě státní školy a libovolný počet soukromých. Podle odhadu ústavu vyjde letos z devátých tříd na 108.500 dětí, dalších zhruba 11.200 žáků odejde z pátých a sedmých tříd na víceletá gymnázia a konzervatoře. Na gymnázia se podle ústavu přihlásilo asi 52.300 a na střední odborné školy 93.500 dětí. Střední odborná učiliště obdržela podle odhadů 85.600 přihlášek.

Z 50.000 vstupenek na Pražské jaro zbývá do prodeje 40 procent

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro dá v pondělí do volného prodeje vstupenky, které zbyly po vyřízení písemných objednávek. Mluvčí festivalu Lenka Jurášková řekla, že po odeslání všech požadovaných lístků na dobírku budou mít zájemci k dispozici asi 40 procent z 50.000 vstupenek. Úvodní koncert Pražského jara, při němž 12. května zazní Smetanova Má vlast, je jako každoročně předem vyprodán, velký zájem je však o všechny orchestrální večery. Květnový festival nabídne v 56. ročníku na 60 programů včetně operních představení.

Werichovci na Kampě oslavili Mezinárodní den srandy

Mezinárodní den srandy oslavili v sobotu na pražské Kampě u domku, v němž bydlel Jan Werich, členové sdružení, nesoucího jeho jméno. Společnou salvou z nafouknutých papírových pytlíků v pravé poledne připomněli, že nepolevují v úsilí přeměnit tento objekt v Dům osvobozené kultury Voskovce, Wericha a Ježka. "Své aktivity však směrujeme do roku 2005, kdy uplyne sto let od Voskovcova a Werichova narození. Zatím totiž nejsou peníze na rekonstrukci domku. A protože Národní muzeum k tomu připraví velkou výstavu, mohla by pak být k vidění právě na Kampě," řekl nejvrchnější bidelník Werichovců Karel Bartovský. Mezinárodním dnem srandy Werichovci stanovili 19. duben - výročí prvního uvedení legendární Vest Pocket Revue. Loni Werichovci oslavili deset let své existence. Dnes mají kolem tisícovky členů z Česka i zahraničí.

Severočeským ropákem roku 2000 se stal ministr Miloš Kužvart

Severočeským ropákem roku 2000 se stal ministr životního prostředí Miloš Kužvart. ČTK to řekl Marián Páleník z občanského sdružení Přátelé přírody, které letošní nultý ročník ankety pořádalo. Severočeský ropák navazuje na anketu Ropák roku, která již osm let určuje "největšího škůdce českého životního prostředí". Ministr si od Severočechů titul vysloužil svým postojem k výstavbě úseku dálnice D8 vedoucího přes České středohoří, uvedl Páleník. Letos patří mezi hlavní kandidáty na titul Ropák roku roku ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr a ředitel Národního parku Šumava Ivan Žlábek. Anketa, kterou pořádá ekologické sdružení Děti Země, byla před pěti lety rozšířena o Zelenou perlu. Ta určuje autora největšího antiekologického výroku. Zelenou perlu loni získal bývalý přednosta okresu Jindřichův Hradec Lukáš Mikulecký. Ekologové mu připomněli jeho výrok v Jindřichohradeckých listech: "Zachovalá příroda je pro Jindřichohradecko, které dnes patří již mezi pět nejchudších okresů v republice, vlastně prokletím."

Deštivé a chladné počasí ohrožuje ptáky, kteří se vrátili z jihu

V ohrožení života se v posledních dnech ocitla hejna hmyzožravých ptáků, kteří nedávno přiletěli z teplých krajů a ve střední Evropě je zaskočilo chladné počasí s deštěm, sněhem a místy i mrazy. Opeřenci podle ekologů nemají kvůli nepřízni počasí dostatek stravy, protože hmyz v chladu zůstává v úkrytu. "Největší nebezpečí hrozí vlaštovkám, jiřičkám a pěnicím, které nyní nemají téměř žádnou šanci najít stravu a mohou zahynout hlady a vysílením," řekl v sobotu šéf Moravského ornitologického spolku v Přerově Jiří Šafránek. "Ptáci vydrží aprílové počasí, ale nyní už je několik dní zataženo a chladno a hmyz nepoletuje vzduchem," podotkl. S počasím se lépe vyrovnávají například čápi, kteří se už také vrátili z jižních zemí. V jejich lovištích je podle ochránců ptactva přece jen o něco více potravy. "Pokud by nepříznivé počasí vydrželo více dnů, ptáci to řeší i tak, že znovu odtáhnou na jih, dodal Šafránek.

Vítěz celodenního pivního maratónu zdolal 26 dvanáctek

Celkem 26 půllitrů dvanáctistupňového piva vypil za 22,5 hodiny Tomáš Krejčí z Litvínova. Tento výkon mu zaručil vítězství ve třetím ročníku pivního maratónu "Krušnohorská 24-hodinovka" v Hoře Svaté Kateřiny na Mostecku. Soutěže, kterou rozhodčí odstartovali v pátek v 17:00, se zúčastnilo 20 mužů a pět žen. Jejich úkolem bylo vypít každou hodinu alespoň jedno pivo: muži velké, ženy malé. Závodníci nesměli usnout, být agresívní a vypité pivo muselo projít celým jejich zažívacím traktem. O vítězce ženské kategorie se rozhodlo už čtyři hodiny po půlnoci: Stala se jí Jitka Nováková z Meziboří na Mostecku se 14 vypitými třetinkami piva. Rekord maratónu - 35 půllitrů dvanáctistupňového piva - ustavil loni Richard Schandara z Brandova. Zdatně mu sekundovala i vítězka ženské kategorie, starostka Hory Svaté Kateřiny Eva Horáková: Vypila 26 třetinkových piv. Obhájit titul se jí však letos nepodařilo.

Ze sportu

Sobotní výhrou 1:0 v derby s Bohemians si fotbalisté Sparty Praha pět kol před koncem ligy zajistili už 28. ligový titul. Druhá Olomouc sice rovněž vyhrála, doma zdolala Synot 3:2, ale šestnáctibodový náskok Sparty již nemůže dotáhnout. Další zápasy skončily takto: Ostrava - Liberec 0:1, Teplice - Plzeň 5:1, Příbram - Drnovice 1:1, Brno - Slavia 0:2, Žižkov - České Budějovice 2:0 a Jablonec - Blšany 0:2.

Třetí příčku v tabulce obsadila Příbram, čtvrtá je Viktoria Žižkov a pátá Slavia. Poslední je Plzeň.

A na závěr zpráv informace o nedělním počasí v České republice

Většinou zataženo, občas déšť. Na českých horách sněžení. Teploty 5 až 9, na horách kolem 2 stupňů Celsia.