Zprávy Radia Praha

Ostře sledovaný vlak přivezl palivo pro temelínskou elektrárnu

Mimořádná bezpečnostní opatření a přísné utajení provázela železniční transport s jaderným palivem pro jihočeskou elektrárnu Temelín. Vlak vyjel v sobotu z polského Štětína a v neděli odpoledne dorazil do jižních Čech. Dohlížely na něj desítky policistů a doprovázel ho také vrtulník. Přeprava jaderného paliva se ale nakonec obešla bez problémů.

Přísné utajení přepravy jaderného paliva vyvolalo pobouření ekologů i starostů obcí na trase transportu. Kritizovali zejména to, že o vlaku nebyli informováni. Většina z nich se cítila tímto postupem úřadů dotčena. Na neinformovanost si stěžovali i starostové polských obcí. Podle pracovníků energetické společnosti ČEZ však přeprava jaderného paliva podléhá zákonu o utajení, a tudíž kromě lidí odpovídajících za bezpečnost transportu nesměl nikdo znát přesný harmonogram cesty. Více než 40 tun paliva pro druhý blok temelínské elektrárny dodala americká firma Westinghouse.

Transport čerstvého jaderného paliva podle ředitele elektrárny Františka Hezoučkého nepředstavuje absolutně žádné nebezpečí ani pro lidi, ani pro životní prostředí. "Radioaktivita jaderného paliva je na úrovni přírodní horniny a navíc je uloženo ve speciálních kontejnerech," dodal. Utajování doby a trasy transportu paliva má podle něj především ekonomické důvody. Čerstvé palivo je totiž drahý, vysoce jakostní strojírenský výrobek, ve kterém je obsažena spousta práce. Jeho případné poškození by znamenalo velkou ekonomickou ztrátu.

Rakouští odpůrci atomu: Temelínský transport je nezodpovědný

Rakouští odpůrci atomu si myslí, že transport palivových tyčí do jaderné elektrárny Temelín, byl nezodpovědný vůči obyvatelům z příhraniční oblasti. Podle šéfa hornorakouské vlády je to vůči nim dokonce "provokace". "Je to velmi nezodpovědné v době, kdy byl znovu odstaven první blok a nevyřešily se zde problémy," řekla mluvčí ekologické organizace Global 2000 Andrea Paukovitsová. Jak dodala, toto počínání české strany není zodpovědné také kvůli tomu, že se ČR nestará o to, zda se realizuje plánovaná prověrka vlivu elektrárny na životní prostředí a její bezpečnosti. Předseda hornorakouské vlády Josef Pühringer řekl, že transport palivových článků do Temelína je pro něj "provokací zvláštní třídy", a to obzvláště pro obyvatele příhraničního regionu. Tento krok podle něj otřásá důvěryhodností úmluvy mezi Rakouskem a ČR. Obtížně vedený proces prověrky vlivu elektrárny na životní prostředí a její bezpečnosti se tak dostává do "krajně citlivé situace", řekl Pühringer. Dodal, že navrhne rakouské vládě, aby proti tomu protestovala.

V Praze na Žofíně se konala ideová konference ODS

V Praze na Žofímě probíhala od soboty dvoudenní ideová konference ODS, jejíž účastníci si připoměli desáté výročí založení ODS. Sobotní jednání se neslo ve znamení víry ve volební úspěch strany, důrazu na daňovou a penzijní reformu, zeštíhlení státních orgánů a rezervovaného postoje k současné podobě Evropské unie. V neděli jednali delegáti v jednotlivých programových sekcích. Z těchto jednání mimo jiné vyplynulo, že názory na opoziční smlouvu se sociální demokracií. nejsou v ODS zcela jednotné a ozývají se i hlasy, které volají po rozvázaní tohoto svazku. V programové sekci, která se zabývala postavením Česka v Evropě, se členové ODS shodli, že na současné EU jim mnoho věcí vadí - například snaha některých států rozvolňovat vazbu Evropy na USA, koncept EU jako federalistického uskupení s potlačením role národních států, pravidla rozhodování, nevýhodná pro malé státy, a další věci.

Klaus: ODS je pevná, v opozici vyzrála a teď chce vyhrát volby

Předseda ODS Václav Klaus je přesvědčen, že jeho strana by neměla měnit své ideové zakotvení. "My se nikam pohnout, ohnout, změnit nepotřebujeme...naše názory jsou naprosto pevné," řekl v neděli v Praze novinářům po skončení ideové konference ODS. Zopakoval, že cílem strany je vyhrát volby v příštím roce. Řekl, že občanským demokratům několikaletý pobyt v opozici velice prospěl. "Byla to šance podívat se na svět jinýma očima...V opozici jsme vyzráli," uvedl. Dodal, že ODS nemá menší cíl než vstoupit do Strakovy akademie (sídla vlády) hlavním vchodem, jak to kdysi hlásal i předseda tehdy opoziční ČSSD Miloš Zeman. Klaus zdůraznil, že ODS má jasno i o podstatě nutných změn, například v sociální oblasti, a hledá už jen správnou taktiku jak své cíle prosazovat.

Tlustý: ODS bude stát proti záměru ministra financí zvýšit daně

Občanská demokratická strana bude stát proti záměru nového ministra financí Jiřího Rusnoka zvýšit daně. V diskusním pořadu televize Nova Sedmička to uvedl předseda poslaneckého klubu a stínový ministr financí ODS Vlastimil Tlustý. "Myslím, že je třeba mu rovnou vzkázat, že tato snaha je marná minimálně do voleb," řekl. Snaha vlády by podle něho měla směřovat k udržení výdajů na uzdě. Měly by skončit úvahy o projektech, jako je velký třesk. Tedy hledání umístění pro 200 miliard korun, které nikdo nemá a které by si vláda opět jen vypůjčila. "Ve sféře výdajů je v tuto chvíli mnohem větší prostor," dodal. Podle poslance Unie svobody a stínového ministra financí čtyřkoalice Ivana Pilipa se vládě sociální demokracie povedlo především dramatické zvýšení dluhů, přičemž největší položkou jsou mandatorní výdaje, které jsou dány zákony. "Bude velmi obtížné sestavit rozumný rozpočet na příští rok. Zadlužení se stává jedním z nejrizikovějších rysů ekonomiky i podle mezinárodního měnového fondu," prohlásil Pilip.

Tlustý: Kritika sankcí proti Kubě souvisela s Pilipovou kauzou

Kritiku hospodářských sankcí vůči Havaně navrhlo ministerstvo zahraničí do kubánské rezoluce v souvislosti s uvězněním poslance Unie svobody Ivana Pilipa a Jana Bubeníka na Kubě. Uvedl to předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý v pořadu televize Nova Sedmička. Pilip, který s ním diskutoval, však vyloučil, že by jeho propuštění z havanské věznice mělo takovouto spojitost. Rezoluci, kritizující Kubu za nedodržování lidských práv, nakonec Komise OSN pro lidská práva ve středu v Ženevě přijala bez dodatku o sankcích. Dodatek pobouřil zejména diplomacii Spojených států. V rezoluci se nakonec objevil kompromisní odstavec, který se týká obecné ekonomické situace na Kubě. Tlustý připustil, že pro své tvrzení nemá žádné důkazy, ale názor si udělal "z informací, které máme k dispozici jen tak mezi řádky". Podle Pilipa existují úplně jiné důvody, proč česká diplomacie dodatek o sankcích prosazovala: "Byla to nějaká zvláštní snaha se ostřeji vymezit proti Spojeným státům americkým." Pilip soudí, že tato iniciativa poškodila česko- americké vztahy a neměla žádný přínos.

EBRD: Zahraniční investice v ČR letos stoupnou na 6 ze 4,5 mld.USD

Zpomalení globální ekonomiky neovlivní letos výši přímých zahraničních investic do těch zemí, které jsou vážnými uchazeči o vstup do Evropské unie. Na výročním zasedání Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) to předpověděl hlavní ekonom banky Willem Buiter. EBRD podle své výroční zprávy očekává, že v letošním roce dosáhnou přímé zahraniční investice do České republiky šest miliard dolarů. To je více než loni, kdy podle banky činily zhruba 4,5 miliardy dolarů. Po Polsku, kde se letos očekává příliv investic ve výši osm miliard dolarů, je to nejvíce ze zemí střední Evropy a pobaltských států. Zahraniční investoři jsou si podle Buitera proto dobře vědomi toho, že v zemích, jako jsou Česká republika, Maďarsko nebo Polsko, musejí být přítomni.

EBRD: Česko musí reformovat především penzijní systém

Reforma systému sociálního zabezpečení, zejména státního penzijního systému, patří ke klíčovým úkolům České republiky. Ve své zprávě o transformaci ekonomik zemí střední a východní Evropy to uvádí Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Fiskální situace v ČR je podle EBRD "zvlášť obtížná". Existuje proto naléhavá potřeba, aby byly výdaje sníženy, a vládní finance se dostaly na udržitelnější úroveň, soudí banka. Po privatizaci bank, která byla již takřka dokončena, je nutno dosáhnout dalšího pokroku při odstraňování špatných půjček, které nyní drží Konsolidační banka, uvádí ve své zprávě EBRD. Česká vláda musí odstranit administrativní překážky, které brání efektivní restrukturalizaci místních podniků, domnívá se banka. Upozorňuje, že české podniky ve svém výkonu stále zaostávají za společnostmi, v nichž převládá zahraniční kapitál. V kapitole věnované odhadu ekonomického vývoje v České republice EBRD uvádí, že růst hrubého domácího produktu bude v letošním roce činit 3,5 procenta a průměrná roční inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) dosáhne letos 4,6 procenta.

Jařab: Nevznikne nový úřad, ale mimoresortní kontrolní orgán

Nejspíš podobu komise, rady či inspekce by měl mít připravovaný mimoresortní kontrolní orgán, který se zaměří na dodržování podmínek v ústavech či věznicích. S představiteli pěti ministerstev o něm hodlá jednat vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. ČTK řekl, že rozhodně nenavrhuje vznik nového kontrolního úřadu. "Zacházení s osobami v ústavní péči či zařízeních, kde je omezena svoboda, se ve vyspělých zemích stalo v posledních dvou desetiletích jednou z priorit v ochraně lidských práv. Proto jsem byl pověřen hledáním mechanismu na resortech nezávislé a koncepční kontroly," upřesnil Jařab. Kontrolní orgán by sledoval domovy dětské i důchodců, diagnostické ústavy, psychiatrické léčebny, cely předběžného zadržení, věznice i vazební věznice. Jednáním s představiteli jednotlivých resortů pověřila Jařaba vládní Rada pro lidská práva. Jejím členům by měl do konce října předložit výsledky jednání o budoucí instituci.

STEM: Václavu Havlovi opět věří více než polovina lidí, druhý je Petr Pithart

Důvěra lidí v prezidenta Václava Havla v porovnání s minulými měsíci vzrostla; hlavě státu nyní důvěřuje stejně jako v září 52 procent lidí, o pět procent více než v lednu. Havel je pro občany dlouhodobě nejdůvěryhodnější osobou. Vyplývá to z průzkumu Střediska pro výzkum veřejného mínění (STEM). Jen o málo menší důvěru veřejnosti má předseda Senátu Petr Pithart. Stejně jako na počátku roku mu věří 46 procent lidí. Za ním následují předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus a premiér Miloš Zeman, jejichž pozice stejně jako Havlova lehce posílily. Zatímco v lednu důvěřovalo Klausovi 25 a Zemanovi 24 procent lidí, nyní jejich důvěryhodnost u veřejnosti stoupla o pět procent. Prestiž nejvyšších ústavních činitelů tak proti počátku roku mírně vzrosta, stále pětina dotázaných však ani jednomu z uvedených čtyř politiků nevěří.

Zemřela účastnice protifašistického odboje Riva Krieglová

Účastnice protifašistického odboje Riva Krieglová, zatčená gestapem v roce 1942 v Praze s Juliem Fučíkem a vězněná v koncentračních táborech, zemřela v sobotu v Praze ve věku nedožitých 93 let. Informovali o tom její přátelé. Zesnulá byla manželkou někdejšího člena předsednictva ÚV KSČ Františka Kriegla (1908 až 1979), který v srpnu 1968 jako jediný z československé strany odmítl podepsat takzvaný moskevský protokol. Byl rovněž signatářem Charty 77. Pohřeb Krieglové se uskuteční v pátek 27. dubna v 11:30 v motolském krematoriu v Praze. Krieglová se jako jediná svědkyně Fučíkova zatčení, která přežila válku, domnívala, že se Fučík mohl a měl bránit. Podle ní nesplnil povinnost ilegálního pracovníka, nestřílel na příslušníky gestapa a nepředešel tak rozsáhlým represím, k nimž zatčení odbojářů otevřelo cestu.

Národní park České Švýcarsko má svůj Spolek přátel

Nejmladší český národní park, České Švýcarsko na Děčínsku, již má svůj spolek přátel. Jeho členové by za pomoc při úklidu mohli vstupovat do některých unikátních pískovcových skalních měst, kaňonů a roklí. O založení spolku informoval v neděli koordinátor spolku a pracovník správy parku Marek Mráz. Podle Mráze se správě parku hlásí mnoho lidí, kteří nabízejí naprosto nezištnou pomoc. "V dohledné době vytvoříme databázi těchto lidí. Těm bychom se pak za pomoc chtěli odvděčit například exkluzivními exkurzemi na území parku či bezplatným přístupem na Pravčickou bránu," řekl. Během čtrnácti dnů má na internetové adrese www.npcs.cz vzniknout také vlastní stránka spolku. S jeho založením byl spojen i jarní úklid okolí největšího skalního mostu v Evropě, Pravčické brány. Zhruba 50 členů děčínského Klubu českých turistů v sobotu připravilo asi nejznámější atrakci parku na nadcházející letní sezónu. "Brigádníci vysbírali asi 30 pytlů odpadků, různé kovové konstrukce a pneumatiky," uvedl strážce parku Václav Nič.

Národní park České Švýcarsko, který byl vyhlášen loni v lednu, zaujímá rozlohu 79 kilometrů čtverečních severovýchodně od Děčína. Území tvoří neporušené nebo jen málo pozměněné ekosystémy.

Na železniční oslavy v Jihlavě přišly tisíce lidí

Tisíce lidí o víkendu přilákaly na jihlavské nádraží oslavy 130. výročí zprovoznění železniční tratě Jihlava-Znojmo. Železničáři v vypravili po deseti zvláštních spojích, tažených parními lokomotivami. Jenom v železniční stanici Jihlava se prodalo na 10.000 jízdenek a na 5000 pohlednic s pamětním razítkem, další kilogramy poštovních zásilek přijala přímo na trati posádka v poštovním voze. Slavilo se ale i v řadě dalších stanic. Až do Jihlavy dorazila také řada rakouských turistů, parní vlaky totiž jezdily přes Znojmo až do příhraničního Unterretzbachu. Atrakcí byl nedělní průjezd transportu s jaderným palivem pro Temelín, návštěvníky ale více zajímala historie než současnost.

Karvinská galerie Chagall vystavuje díla Jana Zrzavého

Výstavu více než stovky prací výtvarníka Jana Zrzavého mohou zhlédnout návštěvníci karvinské galerie Chagall. Informoval o tom ředitel galerie Petr Pavliňák. Doplnil, že ceny vystavovaných olejomaleb se pohybují od 1,5 do 2,5 miliónu korun. "Zrzavý je autorem, který svými díly tvoří zcela samostatnou a svébytnou výtvarnou cestu, jež ovlivnila několik generací českých umělců," uvedl Pavliňák. Jan Zrzavý (1890 až 1977) od roku 1912 maloval obrazy ovlivněné symbolismem. Ve dvacátých letech podnikal cesty do Francie, kde maloval krajiny ve znakových siluetách. Střídal náměty z Itálie s náboženskými motivy nebo mořskými přístavy, poté maloval krajiny s rybníky. V druhé polovině šedesátých let se věnoval řeckým antickým motivům. Výstava potrvá do 18. května.

První ostravskou bohoslužbu ve slovenštině navštívilo 150 lidí

Na 150 lidí navštívilo v neděli v kostele svatého Pavla v Ostravě-Vítkovicích první bohoslužbu ve slovenštině. Mši pro Slováky pracující na Ostravsku sloužil farář Anton Rusnák. Slovenské mše budou v kostele každou neděli v 10:30. "Slováků je u nás hodně. Nejde o to, že by nerozuměli, ale mají třeba jiné písně," řekl již dříve Rusnák. Slovenština tak rozšíří současnou nabídku cizojazyčných bohoslužeb na území ostravsko-opavské diecéze. S polštinou se věřící pravidelně setkávají na Karvinsku a Těšínsku. Možnost účastnit se liturgie v němčině mají zase lidé v Opavě a Kravařích na Opavsku.

V Praze pokračovala přehlídka České divadlo 2000/2001

Celoroční přehlídka profesionálních souborů České divadlo 2000/2001 pokračovala v neděli v Praze vystoupením další z hostujících scén. Ve vinohradském divadle jí bylo Národní divadlo moravskoslezské z Ostravy, jehož členové přivezli příběh velké romantické lásky - Giraudouxovu Ondinu. Velký text světové dramatické tvorby je jakousi variací na Rusalku, kterou francouzský autor pojal s lehkou ironií, ale i překypující citovostí.

Šestý ročník přehlídky České divadlo začal na podzim. Její druhá část nabídla od ledna pražskému publiku představení divadel z Liberce, Ostravy, Mostu, Karlových Varů, Pardubic a Zlína. V rámci tohoto projektu od poloviny 90. let vystupují v Praze nejlepší regionální soubory a pražské hostují mimo metropoli.

Ze sportu:

Hokejisté České republiky prohráli v závěrečném přípravném utkání před mistrovstvím světa ve Zlíně s Ruskem 2:4 a připsali si tak již šestý zápas bez výhry nad tímto soupeřem v sezóně.

Čtyři hráče vyřadili z širší nominace na mistrovství světa v Německu trenéři české hokejové reprezentace Josef Augusta a Vladimír Martinec. Ze sedmadvacetičlenného kádru vypadli po dvou přípravných zápasech proti Rusku obránci Radim Tesařík ze Vsetína, litvínovský Angel Nikolov a útočníci Viktor Hübl z pražské Slavie s Václavem Nedorostem z Českých Budějovic.

Čeští hokejoví reprezentanti do 18 let obsadili na mistrovství světa ve Finsku čtvrté místo. V nedělním utkání o bronzové medaile prohráli v Helsinkách s domácím výběrem 1:2.

Volejbalisté Dukly Liberec získali po osmnácti letech titul mistrů republiky. V Českých Budějovicích zvítězili v neděli ve čtvrtém finálovém utkání extraligy po bezmála dvouhodinovém boji nad domácím Jihostrojem 3:2 a v sérii celkově vyhráli 3:1 na zápasy.

Házenkáři Baníku Karviná zvítězili i v druhém finálovém duelu západní divize interligy nad Frýdkem-Místkem 31:25 a obhájili titul mistrů České republiky.

Oslavy dalšího mistrovského titulu byly ve fotbalové Spartě mírnější než v předchozích letech, přesto hráči strávili sobotní večer po výhře nad Bohemians společně. V restauraci na Ořechovce si jako slavnostní jídlo poručili kachnu s bramborovým knedlíkem a v noci část hráčů odjela slavit do rockového klubu Solidní nejistota v centru města. Hráči prý z pověrčivosti raději oslavy ani letos neplánovali, ale společná večeře jim přišla vhod.

Krátce o pondělním počasí v České republice

Oblačno, místy přeháňky, na východě zataženo, občas déšť. Na horách zpočátku sněžení. Teploty 8 až 12, na horách kolem 4 stupňů Celsia.