Zprávy Radia Praha

Jan Kavan vylučuje "obchod" v otázkách volného pohybu osob a kapitálu

Možnost "obchodu" s Evropskou unií při vyjednávání o volném pohybu pracovníků a o prodeji nemovitostí a půdy cizincům po vstupu České republiky do unie vyloučil v Paříži český ministr zahraničí Jan Kavan. Nedojde k obchodu nebo handlu mezi dvěma kapitolami o volném pohybu osob a o volném pohybu kapitálu, uvedl souvislosti s požadavkem Německa a dalších zemí na sedmiletý odklad volného pohybu osob z nových členských států a s úvahami o možnosti ústupků v této oblasti výměnou za zmírnění českého postoje, pokud jde o prodej nemovitostí. Objevují se úvahy, že si to vláda přeje, ale není tomu tak, řekl šéf české diplomacie na tiskové konferenci uspořádané na závěr své návštěvy Francie. Jako vysvětlení uvedl, že česká strana usiluje o co nejrychlejší uzavření kapitoly o volném pohybu kapitálu - zřejmě již v příštích několika měsících - rozhodně však dlouho před uzavřením kapitoly o volném pohybu osob. Kavan připomněl, že ČR žádala v rámci kapitoly o volném pohybu kapitálu o dvě přechodná období - pěti let pro prodej vedlejších nemovitostí a deset let pro prodej zemědělské půdy a lesů.

ČR uspořádá workshop pro kandidátské země za účasti Eurostatu

Evropská unie se snaží zahrnout kandidátské země do přípravných prací na projekty ve statistice na léta 2003 - 2007. Po skončení dvoudenní konference Konzultativního výboru Evropské komise pro statistiku to ČTK řekla ředitelka Českého statistického úřadu Marie Bohatá. Dodala, že Česko má u Evropského statistického úřadu (Eurostat) dobré jméno a na podzim má za účasti Eurostatu pořádat workshop pro kandidátské země na téma statistika a média. Na konferenci se jednalo o hlavních tématech, která představují "výzvy pro statistiku". Je to jednak rozšíření a prohloubení spolupráce uvnitř společenství, statistika informační společnosti - nová ekonomie, dále sociální soudržnost a konečně udržitelný rozvoj.

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu HDP v letošním roce o půl procenta

Ministerstvo financí (MF) zvýšilo odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce na 3,5 procenta z 3 procent predikovaných v lednu. Prognózu průměrné míry inflace v letošním roce MF snížilo na 3,9 procenta proti lednovému odhadu 4,2 procenta. Nižší předpokládá i průměrnou míru nezaměstnanosti, a to 8,3 procenta ve srovnání s 8,8 procenta odhadovanými v lednu. Upravenou prognózu makroekonomických ukazatelů ministerstvo zveřejnilo na své internetové stránce. Pro příští rok MF zvýšilo odhad růstu HDP na 3,8 procenta z 3,2 procenta predikovaných v lednu, míru inflace snížilo na 4,4 procenta z 5,4 procenta a míru nezaměstnanosti na 7,9 procenta z 8,5 procenta.

Ministerstvo financí také změnilo predikci deficitu veřejných financí. Schodek veřejných rozpočtů bez příjmů z privatizace by měl dosáhnout v letošním roce 184 miliard korun ve srovnání se 190 miliardami Kč a představovat tak 9,0 procenta HDP namísto 9,4 procenta HDP odhadovaných v lednu. Za loňský rok činil deficit veřejných financí 83,4 miliardy korun bez příjmů z privatizace, což představuje 4,4 procenta HDP ve srovnání s 4,9 procenta HDP odhadovanými v lednu.

Letošní růst hrubého domácího produktu odhaduje předseda vlády Miloš Zeman na čtyři procenta. Předseda vlády odhaduje růst české ekonomiky v příštím roce o pět procent. V dalších dvou letech by mohla Česká republika dosáhnout zhruba šestiprocentního růstu. Zhruba o dva procentní body vyšší tempo růstu HDP je podle Zemana nutné, aby ČR začala dohánět Evropskou unii.

Hutní konsorcium by mohlo být základem širší fúze podniků

Hutní konsorcium Nové huti (NH), Vítkovic a Třineckých železáren by mohlo být podle premiéra Miloše Zemana základem pro širší fúzi dalších ocelářských podniků. "Myšlenka konsorcia byla správná a časem by se měla přetvořit i do formy určité fúze významných podniků v severomoravském regionu," řekl ČTK Zeman s tím, že taková skupina bude mít větší šanci na přežití na světových trzích. Výkonný ředitel a předseda představenstva Vítkovic Václav Novák po jednání s předsedou vlády řekl, že rozebírali různé varianty propojení hutních podniků. Potvrdil, že i jednou z nich bylo hutní konsorcium. Další pravděpodobnou možností je spojení hutní části Vítkovic s NH do jednoho subjektu. Tuto alternativu uvedl po čtvrtečním jednání s premiérem také generální ředitel Nové huti Svatopluk Velkoborský.

Ministr Vetchý nabídl Číně zbrojní spolupráci

O česko-čínské vojenské a hospodářské spolupráci jednal v těchto dnech v Číně ministr obrany Vladimír Vetchý. Na dotaz ČTK, zda vojenská spolupráce s Čínou není v rozporu s členstvím České republiky v Severoatlantické alianci, Vetchý prohlásil, že nikoli a že předmětem jeho rozhovorů byla zbrojní spolupráce a bezpečnostní konzultace. "My jsme se snažili, abychom vyjádřili jasné stanovisko ČR jako člena NATO," řekl Vetchý na otázku, zda s čínskými představiteli mluvil o zhoršení vztahů mezi Čínou a Spojenými státy po leteckém incidentu z 1. dubna. Dodal, že dal najevo, že ČR má zájem, aby se věci řešily řádně, rychle a v souladu s mezinárodním právem.

Generál Klíma myslí na odchod i kvůli úvahám, že se nekoupí stíhačky

Názory některých politiků, že by se české vojenské letectvo mohlo obejít bez nákupu nových nadzvukových stíhacích letounů, patří mezi důvody, které vedly velitele letectva Ladislava Klímu k úvahám o jeho odchodu do zálohy. Klíma to řekl na semináři, který se mimo jiné věnoval právě odchodům vojáků z povolání z armády. "Já jsem toho názoru, že nadzvukové letouny Česká republika potřebuje a je to pro mne zásadní otázka," řekl Klíma. Ačkoliv vláda v lednu tendr na nadzvukové stíhačky vyhlásila, podle opoziční ODS by měla ČR o nákupu těchto strojů uvažovat nejdříve za tři roky. Klímův odchod, kterého by litoval i náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, nicméně není definitivní. Velitel letectva se rozhodl svůj odchod ještě zvážit právě po rozhovoru se Šedivým a prvním náměstkem ministra obrany Jaroslavem Tvrdíkem. Definitivně se generál rozhodne zřejmě až po dalším rozhovoru s nimi a s ministrem obrany Vladimírem Vetchým příští týden.

Hradecká akademie se bouří proti plošnému rušení vojenských škol

S plošným rušením vojenských vysokých škol nesouhlasí vedení Vojenské lékařské akademie J. E. Purkyně v Hradci Králové. Armáda chce totiž zrušit své vysoké a střední školy, přičemž chce ponechat jednu střední a jednu vysokou akademii. V rozhovoru pro Mladou frontu Dnes to řekl Vladimír Sova, který koordinuje reformu školství v české armádě. Prorektor hradecké akademie Roman Prymula však tvrdí, že se nikdy v armádě nemluvilo o tom, že by měly být vysoké školy zrušeny. Řekl, že vytvoření pouze jedné armádní vysoké školy je jen jedním z mnoha řešení, jak se dá zredukovat současný počet vojenských škol. Nikdy se podle něj nehovořilo vážně o tom, že by vojenské vysoké školy byly rušeny plošně.

Dodavatelé pro čínskou elektrárnu Šen-tchou parafovali smlouvu

Dodavatelé zařízení pro čínskou tepelnou elektrárnu Šen-tchou za 268,5 miliónu dolarů, kterými jsou Škodaexport, Škoda Praha, Škoda Energo a slovenské SES Tĺmače, parafovali konsorciální smlouvu. "Podpis konsorciální dohody je tak již formalitou," řekl ČTK náměstek generálního ředitele Škodaexportu Zdeněk Šíma s tím, že parafovaná smlouva je nezpochybnitelná. Dalšími kroky budou jednání s Českou exportní bankou (ČEB) a exportní pojišťovnou EGAP o způsobu financování a o zárukách a mezi ČEB a příjemcem úvěru Bank of China o podpisu mezibankovní dohody. Podle generálního ředitele ČEB Tomáše Révésze by se všechny tyto kroky mohly stihnout do konce června.

ČR a Černá Hora uzavře dohodu o spolupráci v cestovním ruchu

Ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit v rámci návštěvy Černé Hory podepíše s ministrem turistiky Vladimirem Mitrovičem smlouvu o spolupráci v cestovním ruchu mezi oběma zeměmi. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva Dagmar Plachá. Lachnit je na návštěvě Černé Hory spolu s doprovodem podnikatelů v cestovním ruchu od čtvrtka do neděle. Mimo jiné se zúčastní mezinárodního veletrhu cestovního ruchu Mediteranean Tourist Fair v Budvě.

Odpověď na nótu: Rakousko zpochybňuje právo volby energetiky

České ministerstvo zahraničí odpovědělo na rakouskou nótu týkající se analýzy vlivů jihočeské jaderné elektrárny Temelín. Diplomaté v odpovědi mimo jiné uvedli, že rakouská vláda "zpochybňuje suverénní právo České republiky" na svobodnou volbu energetické politiky, a to svými požadavky na rozpracování takzvané nulové varianty provozu Temelína, zpracování popisu očekávaného vývoje české energetiky a jasný plán uzavírání českých uhelných elektráren. Český resort zahraničí se současně přihlásil k odpovědnosti za opožděné zveřejnění anglické verze zprávy vládní komise posuzují Temelín. Česká republika tak uznává, že toto zpoždění opravňuje rakouskou strana požadovat posun termínu veřejného slyšení. Česká strana rovněž "znovu deklarovala maximální zájem" na naplnění protokolu z Melku.

Stanovisky rakouské spolkové vlády k výsledkům takzvaného procesu z Melku je znepokojena Evropská komise. V Bruselu podle dobrého zdroje vzniká dojem, že rakouská vláda příliš podléhá tlaku aktivistů a regionálních politiků a nedostatečně hájí dohodu z Melku. Komise se domnívá, že nelze rozumně debatovat o takových návrzích, jako je opuštění Melku a zahájení procesu od nuly, jak žádají Rakušané.

Rakouští Zelení: Temelín se musí stát druhým Zwentendorfem

Před jihočeskou jadernou elektrárnou v Temelíně stojí pouze dvě možnosti: Buď se "vydá" cestou ukrajinské elektrárny v Černobylu, v níž se v roce 1986 odehrála jaderná katastrofa, nebo se stane druhým Zwentendorfem, tedy obdobou jediné rakouské jaderné elektrárny, která po dostavbě nebyla uvedena do provozu a byla zakonzervována. Na tiskové konferenci ve Vídni to řekla předsedkyně poslaneckého klubu Zelených v dolnorakouském parlamentu Brigid Weinzingerová. Podle ní ale teď záleží zejména na tom, jak se k otázce jaderné energetiky zachová Evropská unie a zejména Rakousko jako její člen. Poslankyně také kritizovala dokumentaci k Temelínu, kterou Rakousku předložila česká strana. Prověrka vlivu elektrárny na životní prostředí podle ní nemůže být jenom formální, ale musí se skutečně zabývat otázkami bezpečnosti.

Odpůrci Temelína po půl hodině ukončili blokádu u Wullowitzu

Přesně po půl hodině ukončili hornorakouští odpůrci Temelína symbolickou blokádu silnice u hostince Francouzský dvůr asi kilometr v rakouském vnitrozemí. Po celou dobu vlastními těly a transparenty odmítajícími Temelín přehrazovali silnici a zároveň na sebe upozorňovali nepřetržitým houkáním sirény a bubnováním. Průběh protestu nezúčastněně sledovali rakouští policisté. Za blokádou, zejména směrem k hranici s Českou republiku, zůstalo stát několik desítek motorových vozidel, včetně kamiónů a autobusů. Jejich řidiči zpočátku protestovali houkáním, později již jen trpělivě čekali. Po skončení protestu začali rakouští policisté zjišťovat totožnost demonstrantů.

Více než stovka hornorakouských odpůrců jaderné elektrárny Temelín se pak večer shromáždila přímo na hraničním přechodu Wullowitz (na české straně Dolní Dvořiště). Rámcem tohoto dalšího protitemelínského protestu, který organizovalo sdružení Stop Temelín, bylo 15. výročí havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu.

Jaderná elektrárna Temelín zatím nebude pokračovat v testech

Testy etapy spouštění s výkonem reaktoru do 55 procent zatím v prvním bloku Jaderné elektrárny Temelín nebudou pokračovat a opětovné zvyšování výkonu reaktoru personál zahájí zřejmě až po víkendu. Mluvčí elektrárny Milan Nebesář uvedl, že pracovníci společnosti Škoda Energo stále dochlazují turbínu a vyhodnocují údaje, které získali při posledním zkušebním provozu turbosoustrojí. Obsluha prvního bloku plánovaně odstavila turbínu ve středu odpoledne. V průběhu probíhající etapy energetického spouštění, která začala 19. března, byl turbogenerátor do rozvodné sítě dosud přifázován celkem šestkrát.

Ekologickou anticenu Ropák 2000 dostal Kužvartův náměstek Běle

Náměstek ministra životního prostředí Josef Běle získal antiekologickou cenu Ropák roku 2000. Stočlenná odborná komise mu ji udělila především za povolení výjimky ze zákona o ochraně přírody, kterou byl umožněn průchod dálnice D8 na strmém úbočí labského údolí v Chráněné krajinné oblasti České středohoří. ČTK to řekl Miroslav Patrik z ekologického sdružení Děti Země, které anketu pořádá. V anketě o Zelenou perlu roku 2000, která je udělovaná za největší antiekologický výrok, určila porota za vítěze pracovníka Kriminalistického úřadu Policejního prezídia ČR Rudolfa Zemana. Ocenila jej tak za výrok :"Radikální ekologové jsou problémem vzhledem k tomu, že hesla, která propagují, jsou většinou pravdivá a mají podporu veřejnosti, ale i policistů".

Kraje nesouhlasí s návrhem ministerstva financí o určení daní

Představitelé všech krajů se v Hradci Králové postavili proti návrhu ministerstva financí o rozpočtovém určení daňových výnosů. Ministerský návrh sice krajům přiznává vlastní daňové příjmy pro příští rok, ale řeší jen mandatorní, tedy provozní výdaje, a nikoli rozvojovou politiku krajů v jednotlivých odvětvích, uvádí se ve společném usnesení. Představitelé krajských úřadů se také ostře ohradili proti záměru ministerstva vnitra prodloužit fungování okresních úřadů o dva roky. Kraje naopak trvají na tom, aby okresní úřady zanikly ke 31. prosinci 2002, jak bylo původně plánováno.

Obhájcem Mallotha je zřejmě advokát blízký nacistům

Obhájce souzeného terezínského dozorce Antona Mallotha Klaus Goebel má podle informací německého listu Süddeutsche Zeitung zřejmě blízko ke starým i novým nacistům. Jak deník uvádí, Goebel má Mallothův mandát, i když se zřejmě v procesu neobjeví a bude zastupován jiným obhájcem Ernstem-Güntherem Popendickerem. Přesné vysvětlení Goebelovy absence nikdo neuvedl, ale deník píše, že advokát se zřejmě chce vyhnout tomu, aby byl nadále spojován se spolkem Tichá pomoc pro válečné zajatce a internované, který se finančně a právně zabývá podporou nacistů. Z péče tohoto sdružení, v němž se angažuje Himmlerova dcera Gudrun Burwitzová žijící v Mnichově, bylo také o Mallotha postaráno v domově důchodců v Pullachu u Mnichova, než byl souzený po obnovení vyšetřování před rokem umístěn do vazby.

Církve chtějí nést spoluzodpovědnost za občanskou společnost

Křesťanské církve chápou samy sebe jako součást občanské společnosti. Protože v ní a za ni nesou spoluzodpovědnost, chtějí se podle farářky Hany Tonzarové, členky prezídia Konference evropských církví, zasazovat i za lidská práva, práva menšin, ekologické aktivity a podobně. "Evropské instituce a úředníci začínají docházet k chápání církví jako toho, kdo prorocky volá k odpovědnosti a s kým je potřeba jednat," řekla ČTK Tonzarová po návratu ze Štrasburku. Protestantské a pravoslavné církve tam v neděli společně s evropskými katolickými biskupy podepsaly Ekumenickou chartu.

V Hnutí fokoláre se pro novou evangelizaci angažují laici

Všeobecné bratrství a láska, jednota a mír mezi lidmi jsou cílem celosvětového katolického Hnutí fokoláre, jehož zakladatelka a vůdčí postava Chiara Lubichová přijela na deset dní do Prahy. Jak řekla, v této "nové evangelizaci" se nemají angažovat jen misionáři - biskupové, kněží a řeholníci - ale "celý Boží lid". V sobotu promluví na shromáždění v aréně na Výstavišti, kde se očekává přes tři tisíce lidí, 12. května vystoupí v Bratislavě.

Celková kriminalita v Praze se snížila téměř o deset procent

Jako vcelku úspěšné období hodnotí ředitel pražské policejní správy Radislav Charvát první čtvrtletí letošního roku z hlediska vývoje kriminality. Na tiskové konferenci tak komentoval statistické údaje, podle nichž se celkový počet trestných činů v Praze snížil oproti loňskému roku bezmála o deset procent. "Je vidět, že trend, který začal přelomem let 1999 a 2000, víceméně pokračuje," míní ředitel pražské policie. Dodal, že loni policisté zaznamenali zhruba o 10.000 deliktů méně než předloni.

Přátelé se rozloučili s účastnicí odboje Rivou Krieglovou

Veřejnost se naposledy rozloučila v motolském krematoriu v Praze s Rivou Krieglovou, která se účastnila protifašistického odboje a byla neodmyslitelně spjata s Chartou 77. Na poslední cestě ji svými slovy doprovodil evangelický farář a bývalý mluvčí Chraty 77 Miloš Rejchrt. Herečka Vlasta Chramostová ČTK po obřadu řekla, že na všech křižovatkách našich novodobých dějin byli Krieglová a její manžel František připraveni k oběti. "To je vždy mimořádná vlastnost mimořádných osobností a v dnešní době je to vlastnost obzvláště vzácná," dodala.

Krieglová zemřela 21. dubna ve věku nedožitých 93 let. Byla manželkou někdejšího člena předsednictva ÚV KSČ Františka Kriegla, který v srpnu 1968 jako jediný z československé strany odmítl podepsat takzvaný moskevský protokol.

Univerzita Karlova ocenila čestnými doktoráty zahraniční lékaře

Čestné doktoráty lékařských věd Univerzity Karlovy v Praze převzali ve Velké aule Karolina profesoři Gerd Plewig z Německa a Robert Tattersall z Velké Británie. Plewig obdržel čestnou vědeckou hodnost za celoživotní dílo v oblasti dermatovenerologie, oboru zabývajícího se kožními a pohlavními chorobami. Tattersall dostal čestný doktorát za celoživotní dílo v oblasti diabetologie. ČTK to řekl tiskový mluvčí univerzity Václav Hájek.

Iva Pekárková a české knihy se představují ve Stockholmu

Poprvé dorazila do švédské metropole před sedmi lety stopem a nocovala kdesi v polích. Podruhé přijela Iva Pekárková do Stockholmu jako zástupkyně nové české ženské literatury a v polích spát už nemusí. Spolu s dalšími čtyřmi zahraničními kolegyněmi se tu momentálně účastní setkání literárních autorek nazvaného "Spisovatelky v novém tisíciletí". "Diskuse jsou naštěstí velmi praktické a zajímavé, nikdo se nesnaží o formulování velkých ženských pravd - takové přeintelektualizované diskuse mě totiž už nebaví," řekla spokojená Iva Pekárková ve Stockholmu ČTK.

Klausův poradce Jakl představil novou desku své skupiny

Fernetem pokřtil herec Jiří Bartoška nové album skupiny Folimanka Blues s názvem Neskákejte z Nuselskýho mostu. Její vůdčí postavou je poradce předsedy sněmovny a ODS Václava Klause Ladislav Jakl. K jednomu z pilířů pražského Nuselského mostu v parku Folimanka si přišlo jeho kapelu poslechnout na 300 fanoušků. Vystoupení si nenechali ujít ani stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil a bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka. Dvojím životem žije Klausův poradce již několik let. Zatímco přes den pracuje v parlamentu, po večerech se mění ve frontmana rockové kapely. S písničkami, které sám skládá, pak spolu se čtyřmi dalšími muzikanty vystupuje pětkrát do měsíce.

Emil Viklický se Zuzanou Lapčíkovou hrají ukolébavky

Výhradně na ukolébavky se na svém novém albu zaměřili moravská cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková a jazzový pianista Emil Viklický. Na album jich vtěsnali 29. Vybrali je nejenom ze sbírek moravské lidové hudby, ale i z pera Leoše Janáčka a Bély Bartóka. Na kompaktní desce, nazvané Uspávanky (Lullabies), se prolíná jazz s folklórní hudbou. Viklického s Lapčíkovou doplňuje houslista Petr Růžička. "Ukolébavky jsou velice starou hudební formou, s níž se člověk setká jen v určitých obdobích života. Pak na ně zapomíná a to je škoda," řekla Lapčíková ČTK.

Čarodějnice z vrchoviny se připravují na pondělní reje

Stovky čarodějnic z Českomoravské vrchoviny se připravují na pondělní slety. Poslední dubnovou noc vzplanou na řadě míst vatry, na nichž budou upáleny nečisté síly, které škodí lidem. V dávných dobách se věřilo, že o filipo-jakubské noci mají čarodějnice největší sílu. Podle pověstí se na kopcích a křižovatkách cest shromažďovaly čarodějnice na sněmech s ďáblem. Odtud se rozcházely do okolí, aby škodily lidem. Pálení ohňů však bylo typickým jarním obyčejem Keltů. Pohanskou slavnost boha Belena pak nahradil křesťanský svátek filipo-jakubské noci.

Ze sportu:

Fotbalisté Marily Příbram zvítězili v předehrávaném utkání 26. kola první ligy ve Starém Městě nad týmem FC Synot 1:0. Jedinou branku vstřelil hlavou ve 38. minutě Horst Siegl.

Čeští fotbalisté budou na mistrovství světa do 20 let v Argentině hrát ve skupině s Angolou, Japonskem a Austrálií. Rozhodlo o tom losování v Buenos Aires, které český tým zařadilo do skupiny D, jež se bude hrát v Rosáriu, 280 kilometrů severozápadně od argentinské metropole. Turnaj začne 17. června, nový mistr bude korunován 8. července.

České stolní tenistky prohrály v posledním utkání v soutěži družstev s Běloruskem 2:3 a na mistrovství světa v japonské Ósace obsadily čtrnácté místo. Čeští stolní tenisté porazili v posledním utkání na šampionátu Tchaj-wan 3:2 a obsadili konečné patnácté místo.

Pětinásobný olympijský vítěz Michael Johnson z USA se ve svém posledním roce atletické kariéry s velkou pravděpodobností představí na české dráze. Světový rekordman na 200 a 400 metrů se rozhodl ve zbytku aktivní dráhy závodit pouze ve štafetových bězích a jeden ze startů by mohl absolvovat 31. května v Ostravě při mítinku Zlatá tretra.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 16 až 20 stupňů Celsia.