Zprávy Radia Praha

Lucemburská šestka chce od summitu EU jasné slovo k rozšiřování

Šest zemí, s nimiž zahájila Evropská unie v roce 1998 přístupová jednání, očekává od jejího červnového summitu jasné slovo k dalšímu rozšiřování. Ministři zahraničí nebo jejich zástupci ze zemí takzvané lucemburské šestky se v Praze shodli na tom, že by chtěli v Göteborgu slyšet harmonogram pro každou etapu rozšiřování. Zástupci Maďarska, Polska, Slovinska, České republiky, Estonska a Kypru ve společném prohlášení očekávají, že občané jejich zemí se v roce 2004 již budou moci zúčastnit voleb do Evropského parlamentu jako občané nových členských zemí unie. Lucemburská šestka se podle ministra zahraničí Jana Kavana shodla na tom, že nejlépe připraveným kandidátským zemím by mělo být umožněno ukončit přístupová jednání v roce 2002. Představitelé šesti v Praze zastoupených zemí podle Kavana zároveň deklarovali připravenost převzít povinnosti plynoucí z členství v unii k počátku roku 2003.

Lucemburská šestka též apeluje společně na státy unie, aby co nejdříve zaujaly diferencované stanovisko k citlivé vyjednávací kapitole volného pohybu osob, doplnil ministr. Lucemburská šestka vyzve podle Kavana unii také k tomu, aby nekomplikovala rozšiřovací proces spojováním spolu nesouvisejících kapitol a její členové nedávali přednost krátkodobým zájmům před seriózním jednáním.

Omezení stavebních firem po vstupu do EU je nepřijatelné

Omezení českých stavebních firem na trzích Německa a Rakouska po přistoupení České republiky k Evropské unii je pro české stavební podniky nepřípustné. ČTK to řekl ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Ragoval tak na rozhodnutí EU, že české stavební podniky a podniky zabývající se úklidem a čištěním nebudou moci po přistoupení k EU volně působit v Německu a v Rakousku. Seznam členské státy EU předběžně schválily jako dodatek ke společnému stanovisku vůči ČR a dalším kandidátským zemím pro jednání o kapitole "volný pohyb osob". Podle Maška jde o diskriminaci, ať již by omezení znamenalo, že by české podniky musely najímat místní pracovníky, nebo by přetrvával současný stav. Nyní česká firma nemůže dostat zakázku jako dodavatel a musí dělat subdodavatele německé firmě. Podle Maška by omezení působení stavebních firem po vstupu ČR do EU představovalo porušení základních principů, na kterých EU stojí a proč do EU ČR směřuje.

V Litomyšli jedná YMCA

Uvítacím drinkem začalo v kongresovém centru litomyšlského zámku valné shromáždění Evropské aliance Křesťanského sdružení mladých lidí (YMCA). Účastní se jej 200 delegátů z evropských zemí a hosté z celého světa. "Budeme jednat o směřování YMCA ve třetím tisíciletí, o vzájemné spolupráci a pomoci i o dalším postupu při budování evropského tréninkového centra, které v Litomyšli v sobotu otevřeme," řekla ČTK koordinátorka příprav shromáždění Jana Vohralíková. Zahraniční účastníky, mezi nimiž je i generální sekretář světové YMCA Nick Nightingel, přivítala v Litomyšli hostitelská YMCA moravským vínem, českou becherovkou a českým a moravským pivem. "Teď nás čeká ustavující valné shromáždění," řekla po zahájení Vohralíková.

Setkání křesťanské mládeže potrvá v Litomyšli do 28. května. Vyvrcholením bude v sobotu zahájení projektu Tréninkového centra pro evropskou mládež v zámeckém pivovaru a Český večer v Klášterních zahradách. "Má motto Trvale udržitelné přátelství napříč Evropou. Účastníci na něm budou malovat květináče, sázet do nich rostlinky a vzájemně si je vyměňovat. Stejně jako o květiny, i o přátelství se musí pečovat," řekla Vohralíková. Jeden květináč podle ní pro YMCA namaloval i prezident Václav Havel.

YMCA je křesťanským sdružením mládeže, které sdružuje přes 30 miliónů mladých z celého světa. Byla založena v roce 1844 v Anglii. V ČR působila od roku 1919 do roku 1941. V roce 1991 v ČR činnost obnovila a v současné době zde má 28 místních sdružení.

Poslanci přes odpor ODS schválili vládní návrh menšinového zákona

Vládní návrh zákona o ochraně práv národnostních menšin přes odmítavý postoj poslanců ODS schválila Poslanecká sněmovna. Minoritám, které v České republice tradičně žijí, návrh například zaručuje právo na dvojjazyčné názvy obcí a ulic, právo na používání jejich jazyka na úřadech nebo právo ovlivňovat záležitosti, které se jich týkají. ODS normu dlouhodobě odmítá, protože ji považuje za zbytečnou. Její poslanci jsou přesvědčeni o tom, že uměle vytvoří problémy, místo aby soužití většinové společnosti s menšinami napravovala. Práva menšin už podle nich dostatečně upravuje Ústava, Listina základních práv a svobod i další normy. Normu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident.

Poslanecká sněmovna podpořila zvýšení porodného. Schválila vládní návrh novely zákona o státní sociální podpoře, který počítá s tím, že například při narození jednoho dítěte se porodné zvýší z 6400 na 8000 korun. Vládní předloha měla původně rodiči, který se stará o malé dítě, umožnit, aby si bez finančního omezení přivydělal peníze, aniž přitom ztratí nárok na rodičovský příspěvek. Poslanci Občanské demokratické srany, Unie svobody a lidovci ovšem této změně ve sněmovně zabránili.

Vládní návrh zákona o státní službě, který má omezit politický vliv ve státní správě a vytvořit vrstvu kvalifikovaných státních úředníků, Poslanecká sněmovna přes odpor zejména ODS propustila do druhého čtení. Poslanci ODS opakovaně navrhli zamítnutí normy, které především vyčítali, že výrazně pamatuje na práva úředníků, ale jen málo na jejich povinnosti. Zamítnutí zákona podpořili jen poslanci ODS, část komunistů a někteří poslanci Unie svobody.

Poslanecká sněmovna hlasy pravicových poslanců zamítla ministru financí Jiřímu Rusnokovi návrh novely zákona o místních poplatcích. Návrh měl upřesnit nejasné formulace současné právní úpravy, které v praxi vedou k nejednoznačnému výkladu zákona. Zvýšení sazeb místních poplatků ani vyšší administrativní zatížení obcí však nepředpokládal. Zamítnutí zákona navrhl předseda klubu ODS Vlastimil Tlustý s odkazem na to, že by ve sněmovně jako už mnohokrát pravděpodobně nastaly pokusy o zásadní zvýšení těchto poplatků.

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila senátní návrh novely zákona, podle nějž by přestupky senátorů a poslanců mohly být projednávány jako přestupky jiných občanů. Zákonodárce podle novely ale stále bude moci požádat, aby se jeho případem zabýval parlamentní mandátový a imunitní výbor, jako je tomu nyní.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je kompletní, tedy třináctičlenná. Sněmovna do tohoto orgánu zvolila kandidáta sociální demokracie Zdeňka Duspivu. Místopředseda Unie svobody Vladimír Mlynář ČTK řekl, že unionisté se volby vůbec nezúčastnili, protože se domnívají, že současná rada by měla odstoupit.

Zákon o zálohách pro nasazené může vláda předložit do června

Vicepremiér Vladimír Špidla poslancům řekl, že vláda je schopna předložit sněmovně do její červnové schůze návrh zákona, kterým by byly zálohově odškodněny nejstarší oběti nucených prací z doby nacismu. Lidovec Cyril Svoboda v reakci na tato slova stáhl svůj návrh vyplatit tyto zálohy již v rámci zákona, který má odškodnit domácí odboj proti nacismu a vězně komunistického režimu. O návrhu této normy by měla sněmovna rozhodnout ještě na této schůzi. Poslanci se shodují na tom, že zálohy jsou spíše pojistkou, na kterou ani nedojde, protože nuceně nasazené dříve odškodní Německo.

Německá vláda a podniky, které společně založily nadaci s vkladem 10 miliard marek, v úterý uvolnily cestu k brzkému zahájení výplat. Další zamítnutí žalob obětí proti německým bankám v USA přimělo dosud zdrženlivou nadační iniciativu podniků k vyjádření, že německé firmy už mají dostatečné právní záruky před dalšími nároky u americké justice. Ministr zahraničí Jan Kavan ve sněmovně prohlásil, že zálohové odškodnění by se případně týkalo lidí starších 80 let, kteří by dostali částku rovnou 2000 německých marek, tedy asi 35.000 korun.

Václav Klaus obvinil kritiky volby Rady ČT z mocenských zájmů

Předseda ODS Václav Klaus obvinil kritiky způsobu, jakým je volena Rada České televize, že chtějí vyvolat neklid a uspokojit své mocenské zájmy. Prohlásil, že některé vlivné síly v zemi zaútočily na parlamentní instituce a právní řád s cílem získat politickou moc nepolitickými metodami. "Podle již osvědčeného receptu si jako záminku ke svému útoku opět berou situaci kolem České televize. Dávají tím najevo, že jsou pro ně demokratické metody přijatelné jen tehdy, když v nich vítězí ony samy. V opačném případě neváhají sáhnout k jejich zavržení," uvedl Klaus. Dodal, že především tito lidé chtěli, aby kandidáty do Rady ČT nenavrhovali volení zákonodárci jako dříve, "ale různé spolky, kluby a občanská sdružení". Dosavadní postup při volbě Rady ČT kritizovala vedle politiků čtyřkoalice a části sociální demokracie také skupina umělců a intelektuálů, která si říká Občanská liga.

Nespokojenci s výběrem Rady ČT připravují ústavní stížnosti

Tři skupiny stížností a návrhů zřejmě obdrží Ústavní soud v souvislosti s kritizovaným výběrem členů Rady České televize. Stížnosti pravděpodobně podají někteří čtyřkoaliční poslanci a senátoři a také neúspěšní kandidáti do rady, řekla ČTK právnička Irena Lazurová. Ta společně například s Dagmar Burešovou či právníkem "televizních vzbouřenců" z přelomu loňského a letošního roku Petrem Čunderlíkem připravuje podklady pro podání stížností. Stížnosti by podle ní mohly být vypracovány počátkem příštího týdne. Lazurová však nechtěla ČTK sdělit, kteří z poslanců a senátorů je podají. Skupina senátorů by podle ní měla podat Ústavnímu soudu návrh na zrušení paragrafu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, na jehož základě vznikl volební výbor sněmovny. Právnička Dagmar Burešová upřesnila, že jeho existence je v rozporu s Listinou základních práv a svobod a mezinárodními úmluvami.

Podle ministra Tvrdíka odstoupily z tendru na stíhačky dvě firmy

Z tendru na nadzvukové stíhací letouny odstoupily dvě významné zbrojařské firmy. Americké společnosti Boeing a Lockheed Martin už nemají o nás zájem. Důvody tohoto kroku si nepřejí zveřejnit. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka může odchod dvou velkých zbrojařských společností mít za následek i nevyhlášení vítěze výběrového řízení. Zemanova vláda schválila zadávací dokumentaci k výběrovému řízení na dodavatele nových stíhaček letos v lednu. Zájem o soutěž tehdy projevilo pět západních zbrojovek. Kabinet si hodně slibuje od takzvaných offsetových programů, kdy se výrobce zaváže, že bude peníze získané za stíhačky investovat zpět do české ekonomiky.

HDP v ČR by mohlo být na 75 procentech úrovně v EU v roce 2006

Český hrubý domácí produkt, přepočtený na jednoho obyvatele, by se mohl dostat na úroveň 75 procent tohoto ukazatele v Evropské unii kolem roku 2006. Podmínkou však je to, že prvních maximálně šest uchazečů o členství v EU vstoupí do unie v roce 2003. Na tiskové konferenci po návratu z 2. Fóra soudržnosti v Bruselu to uvedl ministr pro místní rozvoj Petr Lachnit. V případě, že se přijetí ČR do EU prodlouží, nebo, že se zvýší počet přistupujících zemí, oddálí se také dosažení 75procentní úrovně HDP na obyvatele EU. Nyní je tato maximální hranice kritériem pro poskytování pomoci ze strukturálních fondů EU. Regiony, které mají nižší než 75procentní úroveň HDP na obyvatele ve srovnání s EU, mají nárok až na čtyři procenta HDP ze strukturálních fondů. Ty naplňují země EU 0,45 procenta HDP. Region Praha dosahuje zhruba 118procent průměru HDP na obyvatele v porovnání s EU, ostatní regiony asi 59 procent.

Ekologové vítají podepsání úmluvy o zákazu nejškodlivějších látek

Ekologové z organizace Děti Země přivítali úmluvu o zákazu výroby 12 nejškodlivějších toxických látek, kterou ve Stockholmu podepsali účastníci ekologické konference OSN, mezi nimi i ministr životního prostředí Miloš Kužvart. Ekologové jsou přesvědčeni, že podepsáním úmluvy se například podaří snížit počet zdrojů, které ovzduší znečišťují jedovatými dioxiny. "Jsme hrdí na to, že Česká republika patří mezi země, které stockholmskou úmluvu na místě podepsaly. Doufáme, že stejně rychle bude úmluva připravena k ratifikaci parlamentem a vláda připraví národní plán k jejímu naplnění," řekl ČTK předseda sdružení Děti Země Jindřich Petrlík.

Konvenci o takzvaném špinavém tuctu nejnebezpečnějších jedů, které mají na svědomí životy a zdraví lidí a zvířat po celém světě, schválilo v úterý ve Stockholmu jednomyslně všech 127 účastnických zemí. Úmluva začne platit poté, co ji ratifikuje nejméně 50 zemí, což může trvat i několik let. Úmluva, pokřtěná na Stockholmskou konvenci, je vůbec první mezinárodní dohodou, která zcela zakazuje nebo rapidně omezuje užívání chemikálií, jako je například DDT.

V dokumentaci k Temelínu došlo k malému pokroku

Dodáním dalších podkladů k dokumentaci o jihočeské jaderné elektrárně Temelín českou stranou Rakousku došlo k menšímu posunu vpřed v otázce průzkumu vlivu jaderné elektrárny na životní prostředí, je ale potřeba ještě mnoho věcí vylepšit. ČTK to řekl zmocněnec hornorakouské vlády pro příhraniční jaderná zařízení Radko Pavlovec. Ve dvou bodech je možné pozorovat menší posun vpřed. Jde o posouzení vlivu nulové varianty na životní prostředí a o "radioaktivní scénář" k případným těžkým nehodám, uvedl Pavlovec. Podle zmocněnce je ale na škodu, že česká strana nevypracovala svou analýzu případné těžké nehody v Temelíně, ale tyto podklady přebrala od jedné z německých elektráren.

Stovka vědců žádá ukončit kácení stromů v šumavském parku

Stovka vědeckých pracovníků univerzit a ústavů Akademie věd žádá, aby skončilo kácení stromů v prvních zónách Národního parku Šumava. V otevřeném dopise, který odeslali ministru životního prostředí Miloši Kužvartovi, tak reagují na rozhodnutí správy parku vykácet letos při likvidaci kůrovce v prvních zónách asi 3000 krychlových metrů dřeva napadených stromů. Práce začaly v dubnu. Kácení park ohrožuje. Je v rozporu s mezinárodně uznávanými principy ochrany přírody, což správa parku zpochybňuje. V národních parcích jde o naprosto neobvyklý postup," řekl ČTK Jiří Liška z Botanického ústavu v Průhonicích. "Cílem dopisu je vyjádřit jednoznačné stanovisko odborné veřejnosti," zdůraznil. Kužvart podle mluvčí Rity Gabrielové dopis dosud neobdržel; vyjádří se k němu až po jeho prostudování.

Na konferenci v Brně se diskutuje o válečném konfliktu na Balkáně

Válečný konflikt na Balkáně, dějiny, literatura a jazyky balkánských národů jsou hlavními tématy Mezinárodní balkanistické konference, která začala v Brně. "Jedním z cílů dvoudenní akce je přilákat mladé lidi ke studiu balkanistiky," řekl ČTK předseda pořádající Společnosti přátel jižních Slovanů Ivan Dorovský. Konference se koná již popáté a účastní se jí zhruba stovka odborníků z České republiky, Bulharska, Slovenska, Makedonie a států bývalé Jugoslávie. Na setkání zazní 40 referátů.

V Jelením příkopu přistála "kosmická loď" plná hry světel a barev

Nebývalý optický zážitek z prolínání světla a barev nabízí luminárium s názvem Arcazaar, které ve středu vyrostlo v horní části Jeleního příkopu na Pražském hradě. Objekt zvenčí připomíná městečko na Středním východě s červenými, modrými a zelenými kopulemi či mimozemskou vesmírnou loď. Vnitřní prostory, kterými návštěvníci za doprovodu éterické hudby Michaela Morrise procházejí, se podobají zvětšeným věnčitým tepnám či plicním sklípkům. Arcazaar, jehož tvůrcem je společnost Architects-of-air z britského Nottinghamu, má v Praze světovou premiéru. Jeho představení je doprovodným programem výstavy Deset století architektury na Pražském hradě. Tvůrci luminária v čele s designérem Alanem Parkinsonem jej hodlají představit například v Nizozemsku a v Austrálii. Arcazaar je v pořadí šestým lumináriem, prvním byl v roce 1990 Eggopolis.

V Rudolfinu je vystaveno současné americké umění ze sbírky Goetz

Americkou výtvarnou scénu současnosti představuje v podobném rozsahu poprvé pražská Galerie Rudolfinum. Do 2. září je v ní k vidění kolekce vybraná z mnichovské sbírky Ingvild Goetzové. Soukromá sbírka Goetz je podle pořadatelů výstavy výsledkem dlouholetého sběratelského úsilí, které její majitelku dovedlo mezi nejvýznamnější německé sběratele současného umění. Výstava soustřeďuje stovku děl 14 amerických umělců z posledních dvou desetiletí; vedle uvedení této tvorby je také jejím smyslem upozornit veřejnost na úlohu soukromého sběratele umění v občanské společnosti. Galerie Rudolfinum informovala, že se rovněž chce tímto projektem pokusit nově formulovat roli státní instituce jako zprostředkovatele kulturních hodnot.

Německá řemesla předvádějí hosté z Lindlaru v rožnovském muzeu

S německými zvyky, hudbou a řemesly se mohou seznámit návštěvníci rožnovského Valašského muzea v přírodě na Vsetínsku, kde až do soboty pobývají umělci z muzea v Lindlaru u Kolína nad Rýnem. Na Valašsko přijeli z Německa pekař, cukrář i "bylinková víla", která připravuje z léčivých rostlin čaje, tvaroh a cukroví. Zájemci mohou ochutnat i vafle a vyzkoušet si na míru šitý plstěný klobouk. Dvojice dělníků staví v areálu Dřevěného městečka tradiční německé obydlí z hlíny, vrbového proutí a s dřevěnou konstrukcí. V Janíkově stodole je na ploše 25 metrů čtverečních výstava přibližující interiér tradičního německého pokoje. Expozici nábytku, nádobí, hodin a obrazů doplňují fotografie vnitřních prostor domů v evropských zemích.

O titul Chléb roku bude v Pardubicích soutěžit 29 pekáren

Vůně čerstvě upečeného chleba se až do čtvrtka bude linout pardubickým výstavním centrem Ideon. Právě do města perníků se sjeli zástupci pekáren na sedmý ročník přehlídky pekařských strojů a výrobků nazvané Dny chleba 2001. Přehlídka pekařských mistrů už tradičně vyvrcholí vyhlášením soutěže "Chléb roku", do níž se letos přihlásilo 29 pekáren. V Pardubicích se soutěží také o "Pekařskou mouku roku" a "Nejlepší umělecký výrobek z pekařského těsta" řekli ČTK pořadatelé veletrhu z Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů a pardubické Střední průmyslové školy potravinářské technologie. Do klání o nejlepší mouku se přihlásilo 11 mlýnů a umělecké dílo z těsta se bude snažit vytvořit pět pekařů. Výstavu strojů, surovin a pekařských výrobků ve čtvrtek dopoledne doplní i semináře v aule střední školy.

Ze sportu:

Házenkáři Baníku Karviná porazili v odvetném finálovém utkání interligy pražskou Duklu 34:25 a navzdory tříbrankové prohře v prvním utkání získali titul i v česko-slovenské soutěži. Svěřenci Ivana Hargaše se tak v letošní sezóně mohou pyšnit všemi trofejemi, o které se na domácí scéně bojovalo. Karviná vyhrála interligu, českou ligu i Český pohár.

Sága kolem přestupu českého fotbalového útočníka Jana Kollera z Anderlechtu nekončí. Belgický tisk napsal, že po "důkladné" rozpravě hráčova manažera Pavla Pasky s vedením Anderlechtu došlo "k novému rozdání karet" - ve hře je opět Borussia Dortmund, a to více než londýnský Fulham, s nímž se belgický mistr dohodl už minulý týden.

Nejpozději v září bude vydáno územní rozhodnutí ke stavbě nové víceúčelové haly v Praze na Hagiboru. Vyplývá to ze středečního jednání téměř všech zainteresovaných stran na pražském magistrátu. Hlavním cílem schůzky bylo domluvit se na koordinaci dalšího postupu. "Při všech rizicích správního postupu, který obsahuje všechna odvolání, dává předpoklad možného vydání územního rozhodnutí v polovině července a v případě odvolání by mohlo být potvrzené v září," uvedl pražský primátor Jan Kasl.

Majitel hokejového klubu Pittsburgh Penguins Mario Lemieux popřel spekulace listu The Post-Gazzette, podle nichž prý kouč Ivan Hlinka u týmu skončil. Pittsburgh prohrál ve finále Východní konference s New Jersey a z neúspěchu byl v tisku obviněn i Hlinka. List Post-Gazzette napsal, že vylepšení hry Pittsburghu už bude "nejspíš úkol pro nového trenéra". V rozhovoru pro deník USA Today ale Lemieux připomněl, že má Hlinka v klubu platnou smlouvu ještě na dva roky.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia.