Zprávy Radia Praha

Cyril Svoboda je novým předsedou KDU-ČSL

Bývalý lídr čtyřkoalice Cyril Svoboda byl v sobotu na sjezdu v Jihlavě zvolen novým předsedou KDU-ČSL. Vystřídal tak v nejvyšší stranické funkci Jana Kasala. Ve druhém kole voleb ho porazil o 17 hlasů, když získal 162 hlasů. K vítězství potřeboval hlasů 159. Jan Kasal bude kandidovat na jedno z místopředsednických křesel. Spory mezi oběma politiky a příznivci jejich "táborů" v poslední době vyvrcholily po Svobodově rezignaci na funkci čtyřkoaličního lídra. Vnitrostranický konflikt vedl k nynější krizi lidové strany a vynutil si mimořádné volby. Svoboda byl zvolen na dva roky, a povede tak svoji stranu do parlamentních voleb v příštím roce.

Kasal před hlasováním nabídl delegátům sjezdu vizi "pracovité a sebevědomé" KDU-ČSL. Čtyřkoalice by se podle něj měla na české politické scéně pokusit být obdobou německé křesťanské demokracie (CDU) a i přes zatím zdrženlivý postoj Unie svobody usilovat o postupnou integraci. Kasal se také omluvil spolustraníkům za poslední vývoj, který podle něj přivedl lidovou stranu do velmi neblahé a svízelné situace. Ve svém zahajovacím projevu před delegáty také převzal plnou zodpovědnost za nynější stav v KDU- ČSL a vyzval ke znovunabytí ztracené důvěry voličů.

Svoboda vyzval své spolustraníky, aby více otevřeli KDU-ČSL občanské společnosti. Dodal také, že v KDU-ČSL musí skončit umlčování menšinových názorů. V jejím vedení by podle něj měli být zastoupení lidé různých názorů. Ještě před svým zvolením se Svoboda nepřímo omluvil svému stranickému kolegovi Miroslavu Kalouskovi. Ve svém předvolebním projevu před delegáty sjezdu totiž zdůraznil, že nikdy nechtěl nikoho poškodit a způsobit mu újmu; pokud má ovšem někdo pocit, že se to stalo, tak omlouvá se. Svoboda se do konfliktu s bývalým místopředsedou KDU- ČSL Kalouskem dostal ještě v roli lídra čtyřkoalice, když jej odmítl zařadit do stínové vlády. Zdůvodnil to pochybnostmi, které provázejí Kalouskovo působení na ministerstvu obrany. Kalousek se proti tomu ohradil a žádal důkaz, či omluvu.

Svoboda: Chci stranu otevřít, jiné názory potlačovat nehodlám

Nový předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda věří, že jihlavský sjezd, který ho do této funkce zvolil, lidovce sjednotí. Na své první tiskové konferenci v nové roli zároveň prohlásil, že by rád KDU-ČSL více otevřel občanské společnosti, a uvedl, že ve straně nehodlá potlačovat jiné názory. Věří proto, že navzdory velkému počtu delegátů sjezdu, kteří ho nevolili, se situace v KDU-ČSL zklidní. Prohlásil rovněž, že je zastáncem posílení prvků přímé demokracie, jako je referendum a přímá volba prezidenta.

Kühnl: Čtyřka musí nechat sporů a být alternativou k ODS a ČSSD

Čtyřkoaliční lídr a předseda Unie svobody Karel Kühnl v sobotu čtyřkoalici vyzval, aby se soustředila na své původní poslání nabídnout voličům alternativu k opoziční smlouvě ODS a ČSSD. V projevu k delegátům jihlavského sjezdu KDU- ČSL uvedl, že v posledních týdnech o sobě dávala "čtyřka" vědět spíše svými problémy a odklonila se od práce na programu. Kühnl je však přesvědčen, že je to stále čtyřkoalice, která může ČR přinést "dodržování pravidel" a "budoucnost bez dluhů". Tyto a další nutné změny podle něj určitě nezajistí ODS a ČSSD - "strany, které naši zemi do dluhů uvrhly". Delegátům sjezdu Kühnl popřál úspěšné jednání, ze kterého KDU-ČSL, a tudíž i čtyřkoalice vyjdou posíleny. Předseda Unie svobody zdůraznil nezastupitelnou úlohu křesťanskodemokratického směru, který podle něj představuje nezbytné prvky "vědomí širší odpovědnosti" a principu solidarity. Na lidovecké delegáty, kteří se vzájemně jako všichni členové KDU-ČSL oslovují bratře, či sestro, se Kühnl obrátil jako na "sestřenice a bratrance". Jak uvedl, chtěl tím dát najevo společnou příslušnost k "širší rodině" tvořené čtyřkoalicí.

Také předsedové dalších dvou partnerských stran Daniel Kroupa z ODA a Ratibor Majzlík z DEU ve svých projevech apelovali na to, aby se čtyřkoalice oprostila od vnitřních sporů. Například Kroupa uvedl, že "čtyřka" nakročila svými vnitřními problémy kolem sestavování stínové vlády k tomu, aby se sama porazila. Předseda ODA však věří, že to byla jen "malá nehoda".

Čtyřkoalice přijala zvolení Svobody pozitivně i s nevolí

Pozitivně i s nevolí přijali čtyřkoaliční politici zvolení Cyrila Svobody předsedou KDU-ČSL. Svobodu v čele lidové strany přivítal místopředseda Senátu unionista Jan Ruml i předseda ODA Daniel Kroupa. Nespokojenost netajil předseda DEU Ratibor Majzlík. Otevřeně řekl, že by v předsednické funkci viděl raději Jana Kasal, nicméně věří, že se bude umět se Svobodou dohodnout na spolupráci. Osobnost nového lidoveckého předsedy ocenil předseda vládní ČSSD Vladimír Špidla, který očekává, že tato událost rozčeří českou politickou hladinu. Místopředseda ODS Ivan Langer se vyjádřil velmi zdrženlivě.

Bývalí političtí vězni si připomněli Jáchymovské peklo

Období komunistické zvůle a teroru si v sobotu v Jáchymově na Karlovarsku připomnělo několik set bývalých politických vězňů, kteří se už podvanácté sešli na pietní akci nazvané Jáchymovské peklo. Předseda Konfederace politických vězňů Stanislav Drobný i místopředseda Senátu Jan Ruml (US) ve svých proslovech ostře kritizovali skutečnost, že na vysoká místa ve státní správě pronikají exponenti bývalého režimu, zatímco komunistické zločiny zůstávají nepotrestány.

Do osmnácti pracovních táborů jáchymovských uranových dolů umístil v letech 1949 až 1961 komunistický režim přes 65.000 politických vězňů. Za 15 let existence táborů v nelidských podmínkách vytěžili téměř osm tisíc tun rudy a vyrazili v podzemí přes tisíc kilometrů chodeb.

Dolní Rakousy uspořádají veřejné slyšení k Temelínu

Také Dolní Rakousy se budou podílet na pořádání veřejných slyšení o jaderné elektrárně Temelín. Dohodli se na tom ministr životního prostředí Wilhelm Molterer a lidovecký šéf dolnorakouské vlády Erwin Pröll. Není ale ještě rozhodnuto, kdy a kde se "dolnorakouské" slyšení bude konat. Podle agentury APA to dnes oznámilo Moltererovo ministerstvo. Oba politikové se také shodli na tom, že materiály, které mají k dispozici, jsou pouze částečné a je třeba ještě zodpovědět další otázky k posouzení vlivu Temelína na životní prostředí, aby mohl pokračovat proces z Melku. Na toto veřejné slyšení budou pozváni také zástupci dalších spolkových zemí. Podle sobotního prohlášení šéfa sociálnědemokratického poslaneckého klubu v dolnorakouském sněmu Ewalda Sachera znamená stažení německých odborníků z mezinárodní komise prověřující bezpečnost v jihočeské elektrárně "těžkou krizi důvěry". Po odvolání expertů německým ministrem životního prostředí Jürgenem Trittinem je naplňování dohody z Melku, jakož i důvěryhodnost prověrky ekologického vlivu Temelína ohrožena a je krátce před zhroucením.

Celníci zadrželi největší zásilku extáze, co kdy putovala z ČR

Přibližně 100.000 tablet taneční drogy Extáze zadrželi v uplynulých dnech čeští celníci a policie. V sobotu o tom informovala tisková mluvčí Generálního ředitelství cel Ivana Bednářová. Tablety byly určeny pro Kanadu a policisté a celníci je nalezli při akci, která skončila ve středu zadržením osmi lidí /sedm Čechů a jeden izraelský občan. Tablety představovaly asi 25 kilogramů drogy. Jejich cena je v ČR asi 35 miliónů korun, v Kanadě přibližně 100 miliónů. Bednářová řekla, že drogy se na české území dostaly z Nizozemska, kde byly také pravděpodobně vyrobeny. Tablety byly bez loga, které je na dávkách Extáze obvyklé. Mluvčí doplnila, že policii a celníkům se tak podařilo vážně narušit jednu z cest, kterou drogy putovaly z Evropy do Kanady a Spojených států.

Extrémisté podali trestní oznámení na Židovskou obec

Trestní oznámení na Židovskou obec v Praze a její představitele podal v pátek u obvodního státního zastupitelství pro Prahu 7 Národně sociální blok (NSB). Důvodem je podle předsedy bloku Jana Kopala výzva proti neonacismu, kterou nedávno Židovská obec zveřejnila. "Židovská obec se svou nedávnou výzvou proti neonacismu v ČR dopustila podle nás šíření poplašné zprávy a podněcování k rasové a národnostní nesnášenlivosti," řekl Kopal. NSB podle něj žádá, aby výzvu prošetřily nejen orgány činné v trestním řízení, ale i ministerstvo vnitra. Znepokojení nad aktivizací neonacismu v ČR vyjádřili představitelé Židovské obce v Praze a Federace židovských obcí ČR minulý týden v Terezíně. Prostřednictvím výzvy se obrátila obec na českou veřejnost s tím, aby přestala přehlížet projevy neonacismu. "Chceme, aby veřejnost začala dávat najevo, že takové věci sem nepatří," prohlásil v Terezíně předseda Židovské obce v Praze Tomáš Jelínek. Židovská obec je pohoršená nad tím, že v zemi, v níž bylo nacistickým režimem vyvražděno na 80.000 našich nejbližších příbuzných, je trpěna činnost neonacistů.

Majitelé zámku Hluboš otevřeli první prohlídkovou trasu

První letní sídlo prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, zámek Hluboš na Příbramsku, otevřelo v sobotu první prohlídkovou trasu pro veřejnost. Návštěvníky zavede do bývalé prezidentovy pracovny, loveckého salónku, pokoje prezidentovy manželky Charlotty nebo koncertního sálu. Osobu prezidenta a atmosféru doby, v níž žil, přiblíží dokumentární film TGM na Hluboši. "Snažíme se zámek postupně oživit, a tím ho zachránit," řekla Alena Velková, manželka spolumajitele zámku. Potomci příbramského továrníka Josefa Kolaříka získali objekt v restituci v roce 1993 ve velmi špatném stavu; vystřídala se v něm mimo jiné armáda nebo učňovská škola. Ve snaze památku přiblížit veřejnosti vsadili majitelé na zdejší pobyt prezidenta Masaryka. Přípravu prohlídkové trasy připravovali tři roky. Informace získané v archívech konzultovali s pamětníky a historiky.

Ve Frýdlantě havarovalo ultralehké letadlo, dva lidé zraněni

Ultralehké letadlo se v sobotu dopoledne zřítilo ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku. Oba členové posádky skončili v nemocnici. Řekl to operační důstojník severomoravské policie. Podle informací ČTK byl těžce zraněný muž převezen do fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Ošetřující lékař řekl, že muž byl vážně zraněn na hlavě a hrudníku a byl podroben tomografickému vyšetření. Druhý člen posádky byl s lehkým zraněním převezen do nemocnice ve Frýdku-Místku. Nehoda se stala na šestém sletu ultralehkých letadel, který začal v sobotu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Příčinu havárie začala na místě zkoumat policie a inspektor pro provoz ultralehkých letadel.

Poblíž havárie letounu během dopoledne utrpěl lehké zranění i osmačtyřicetiletý rakouský rogallista, který byl se zlomeninou stehenní kosti převezen do nemocnice v Ostravě-Porubě. Majitel školy na ultralehká letadla a inspektor provozu letecké amatérské asociace Jan Špaček ale odmítl jakoukoli souvislost s pádem letadla. ČTK řekl, že ultralehké letadlo typu Zefír muselo nouzově přistát do lesa. "Příčinu havárie zatím nevíme, zřejmě šlo o závadu na motoru," řekl.

Počet členů Českého červeného kříže klesl za čtyři roky o třetinu

Přibližně o třetinu na asi 128.000 lidí se za poslední čtyři roky snížil počet členů Českého červeného kříže (ČČK), který přesto stále patří k největším humanitárním organizacím v zemi. Trvalé snižování počtu členů je největším současným problémem ČČK. V sobotu během výročního shromáždění ČČK to v Pardubicích řekla členka jeho vedení Helena Jůzlová. Počet členů ČČK se podle ní snižuje trvale od roku 1990 a pokles se nedaří zastavit. "Chybí nám především střední generace. Věkový průměr členů je kolem šedesáti let," řekla. Úbytek členstva si ČČK vysvětluje změnou společenských podmínek po roce 1989, možnostmi podnikání a malou přitažlivostí práce v humanitární organizaci. Snižující se počet členů se odrazil například v počtu pečovatelek, které poskytují bezplatnou pomoc starým, nemocným, tělesně postiženým a imobilním občanům. Na konci loňského roku jich měl ČČK 3770, ale čtyři roky před tím jich bylo téměř 5000.

ČČK je jedinou státem uznanou a mezinárodně potvrzenou národní společností Červeného kříže na území ČR. Své schopnosti prokázal při katastrofálních povodních na Moravě v roce 1997, kdy postiženým poskytl pomoc za více než půl miliardy korun.

V bohnické léčebně začal 10. divadelní festival Mezi ploty

Dvoudenní maratón více než 50 divadelních představení, 35 hudebních vystoupení a dalších akcí začal v sobotu v areálu Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze. Desátý ročník festivalu s názvem Mezi ploty se snaží psychiatrii přiblížit lidem a zcivilnit ji, řekl Robert Kozler z hlavního pořadatelského štábu. "Psychiatrie je neustále zahalena. Přitom hospitalizaci za svůj život potřebuje 30 procent lidí. Dalších 30 procent ji navíc nikdy nevyhledá," uvedl Kozler. Jednotlivých akcí se neúčastní jen návštěvníci zvenčí, ale také pacienti léčebny. Festival Mezi ploty se v bohnické psychiatrické léčebně uskutečnil poprvé v roce 1992. Akce se rozšířila i do dalších měst. V černovické léčebně v Brně se letos konala již potřetí. Poprvé se mohli návštěvníci a pacienti při divadelních představeních a hudbě společně pobavit také v areálu v Dobřanech u Plzně.

Lesníci a lesnické školy chtějí vysadit tisíc stromů milénia

Tisíc stromů chtějí lesníci a lesnické školy vysázet při akci "Stromy milénia" na významných místech v České republice. První tři stromy vysadilo tento týden Střední odborné učiliště lesnické ve Svobodě nad Úpou na Trutnovsku, řekl Jiří Junek z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, který je organizátorem akce. Ve výsadbě budou do konce školního roku pokračovat další střední lesnické školy a lesnické fakulty vysokých škol. "Počítáme, že se postupně letos a příští rok přidají i města, obce, různá občanská sdružení, ochránci přírody, skauti, turisté," uvedl Junek. Stromy budou podle něj vysazeny na veřejných prostranstvích, historicky a vlastivědně významných místech, u významných rozcestí cest, u studánek a na vyhlídkách. Lesnické školy opatří stromky informačními tabulkami. Junek doplnil, že se budou vysazovat asi dvoumetrové stromky, zejména lípy, duby, javory kleny, jilmy, smrky a případně tisy. Výsadba konkrétního druhu bude ale záviset na půdních a jiných podmínkách dané lokality. Sazenice dodá Sdružení lesních školkařů ČR nebo samotné školy. Ministerstvo zemědělství přispěje na vysazení každého stromu částkou až 1000 korun.

Na Šumavě byla otevřena cyklotrasa z Nové Pece do Železné Rudy

Otevřením dálkové cyklotrasy z Nové Pece do Železné Rudy vyvrcholila v sobotu akce Týden pro Národní park Šumava, která měla veřejnosti připomenout deset let trvání parku. Cyklostezka je dlouhá 103 kilometrů a byla pojmenována po legendárním jihočeském "baronovi na kole" Christianu Battagliovi, o němž píše Ota Pavel ve své povídce Baroni na kolech. "Součástí cyklotrasy je i takzvaná Vltavská cesta z Nové Pece do Stožce, kterou správa parku převzala do užívání od okresní správy silnic a která bude pro motoristický provoz uzavřena," řekl mluvčí správy parku Zdeněk Kantořík. Lidé mohli také vidět na Schwarzenberském plavebním kanále další ukázky plavení dřeva a mohli projít Medvědí stezku s novým informačním vybavením. Správa parku vybavila nejstarší šumavskou naučnou trasu novým značením také u příležitosti Týdne pro Národní park Šumava. Jižní Čechy nabízí cyklistům dostatek turistických i náročných terénů. Kromě Šumavy a okolí Lipenské nádrže jsou pro cyklistiku atraktivní i Novohradské hory či oblast České Kanady na Jindřichohradecku. V pátek pokřtil hejtman Budějovického kraje Jan Zahradník novou mapu Jihočeské cyklotrasy I., která obsahuje na 1200 kilometrů značených cyklotras.

Hraniční pevnosti na Hlučínsku po 63 letech znovu obsadili vojáci

Burácení děl, výbuchy granátů a střelba ze samopalů a kulometů se v sobotu nesly areálem hraničního opevnění v Darkovičkách nedaleko Hlučína na Opavsku. Bitva několika desítek vojáků a těžké bojové techniky připomněla více než deseti tisícům diváků 63. výročí květnové mobilizace v roce 1938. Zájemci se mohli na vlastní oči přesvědčit i o technické dokonalosti pevností, v nichž se českoslovenští vojáci chtěli při částečné mobilizaci v květnu 1938 bránit vpádu nacistů. Bunkry byly tehdy vybaveny lépe než německá armáda. Osádka hraničních pevností ale při okupaci Československa německými vojsky do bojů nezasáhla.

Areál hlučínských pevností byl postaven ve druhé polovině 30. let jako součást 400 kilometrů dlouhé obranné linie, která měla chránit severní hranici Československa. Opevnění v Darkovičkách mělo mít prioritní význam pro obranu Moravské Ostravy. V bunkrech jsou nyní vystaveny zbraně československé armády z 20. a 30. let a k vidění je i tehdejší týlové zabezpečení.

Oslavy v Tečovicích zahájil průvod rytířů a dětí v krojích

Průvod s rytíři, mažoretkami, hasiči, myslivci a dětmi v krojích zahájil v sobotu oslavy 860. výročí založení Tečovic na Zlínsku. Průvod vedl rytíř na koni a s novým praporem obce, který byl spolu s tečovickým znakem posvěcen v místním kostele sv. Jakuba. "První písemná zpráva uvádí, že obec Tečovice je jmenována v zakládací listině olomoucké kapituly biskupem Jindřichem Zdíkem jako součást přerovského arcihájenství. To bylo v roce 1141," řekl tečovický kronikář Lubomír Vavruša. Život v Tečovicích podle něj ale existoval mnohem dřív, což dokládají četné archeologické nálezy nalezené na katastru obce. Majiteli vsi byli podle historických záznamů zámožní páni rytířského rodu. Kdo však byl prvním pánem Tečovic, historické prameny neuvádějí.

Na závěr zpráv ještě krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty do 25-ti, na horách kolem 18-ti stupňů Celsia.