Zprávy Radia Praha

Čeští piloti se zapojí do největšího cvičení vzdušných sil NATO

Největší cvičení vzdušných sil NATO začalo ve vzdušném prostoru České republiky a dalších evropských zemí. Do dvoutýdenního cvičení se zapojí také jeden roj strojů MIG-21 z armádní letecké základy Čáslav. ČTK o tom informovali tiskový mluvčí čáslavské základny taktického letectva Michal Prejzek a tisková služba velitelství Vzdušných sil české armády. Podle jejich informací budou při cvičení létat nad územím ČR české, americké, francouzské a německé armádní letouny. Prejzek uvedl, že na čáslavské základně žádné cizí stroje přistávat nebudou. Letci by měli nacvičovat nálety na cíle a simulovat údery na prostředky protiletadlového raketového a radiotechnického vojska. Letecké cvičení aliančních sil je součástí cvičení Clean Hunter 2001, jež se koná i v dalších evropských zemích a má skončit 29. června. Kromě letců při něm cvičí i námořnictvo a speciální jednotky pozemních sil států NATO.

Dassault: Český tendr na stíhačky byl na míru Gripenu

Podmínky tendru české vlády na dodávku stíhaček pro českou armádu byly připraveny na míru Gripenu. ČTK to na mezinárodním aerosalónu v Le Bourget u Paříže řekl představitel společnosti Dassault Aviation, která se původně rovněž ucházela o zakázku s letadlem Mirage 2000-5, ale po zveřejnění výzvy k podání nabídky na veřejnou zakázku od záměru ustoupila. Česká vláda je suverénní a je třeba respektovat, chce-li koupit letadla Gripen, řekl viceprezident pro mezinárodní záležitosti Dasault Aviation Yves Robins. Proto není nicméně třeba vyhlašovat mezinárodní výběrové řízení, dodal.

Karel Kühnl: V novém zákonu o státní službě chceme zachovat lustrace

Kvůli aféře kolem neprávem vydaných negativních lustračních osvědčení v letech 1992 až 1993 požaduje čtyřkoalice v připravovaném zákonu o státní službě zachovat princip lustrací. "Když nebudeme mít lustrační zákon, nebudeme mít přibližně sto chybně vydaných osvědčení jako dnes, ale stovky lidí ve státní správě, kteří tam z morálního hlediska nemají co dělat," řekl na pondělní tiskové konferenci lídr čtyřkoalice Karel Kühnl (Unie svobody).

Aféra s osvědčeními vypukla na přelomu května a června. Dosud bylo objeveno 117 neprávem vydaných negativních osvědčení, z nichž 114 se týká bývalých agentů vojenské kontrarozvědky a tři jsou z ministerstva vnitra. Ministr vnitra Stanislav Gross uvedl, že existují písemné doklady o tom, že někdejší federální ministr vnitra Ján Langoš a jeho náměstek Jan Ruml byli o neprávem vydávaných osvědčeních informováni už v březnu a dubnu 1992.

Lidé uctili památku parašutistů, kteří zabili Heydricha

Na dvě stovky lidí si v pondělí v Praze připomněly výročí smrti československých parašutistů, kteří se koncem května 1942 podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Pietní vzpomínka se konala u pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, v jehož kryptě se parašutisté po atentátu ukrývali a přesně před 59 lety po boji s německými okupanty zahynuli. Události připomíná pamětní deska na chrámu a stopy po střelbě, jež jsou na budově patrné i nyní. Na desce jsou jména sedmi parašutistů včetně Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří při atentátu Heydricha smrtelně zranili. U památníku položili věnce mimo jiné předseda Senátu Petr Pithart, místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Petra Buzková, vicepremiér Pavel Rychetský i zástupci armády a válečných veteránů. V chrámu se poté uskutečnila mše za všechny oběti heydrichiády.

Parašutisté se v roce 1942 v podzemí katedrály skrývali před německými bezpečnostními složkami. Po jejich odhalení Němci chrám obklíčili a zaútočili na něj. Nikoho z bránících se vojáků se jim zajmout nepodařilo; po boji všichni spáchali sebevraždu. Atentát na Heydricha je považován za jednu z nejvýznamnějších akcí českého odboje, ačkoli se názory na nutnost jeho provedení různí. Akce sice zvýšila prestiž odboje a zahraniční politické reprezentace Československa, na druhé straně však způsobila velký německý teror. Součástí nacistické odvety bylo i vypálení Lidic na Kladensku a východočeských Ležáků.

Odbory výrobců elektřiny a tepla vyhlásily stávkovou pohotovost

Tři odborové svazy zastupující zaměstnance výroby a distribuce elektrické energie a tepla vyhlásily stávkovou pohotovost. Cílem protestu je prosazení sociálních požadavků. Odboráři pohrozili, že pokud nebudou vyslyšeni, jsou připraveni zcela přerušit dodávky elektřiny a zabránit, aby se do České republiky dostala elektřina ze zahraničí. ČTK to oznámil mluvčí stávkového výboru a předseda Odborového svazu energetiků Jiří Kubíček. Odboráři se obávají, že po připravované privatizaci a restrukturalizaci české elektroenergetiky klesne zaměstnanost v tomto resortu nejméně o 66 procent. Požadují uzavření Sociálního paktu, který zabezpečí zachování současných sociálních podmínek vyplývajících z kolektivních smluv, udržení reálných mezd a vytvoření Restrukturalizačního a doprivatizačního fondu elektroenergetiky pro zachování zaměstnanosti a vytváření nových pracovních příležitostí.

Tržby ve službách se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,5 procenta

Tržby ve službách vzrostly v dubnu ve stálých cenách proti dubnu 2000 o 8,4 procenta. Fond pracovní doby byl letos o den vyšší než loni. Meziměsíční sezónně očištěný růst činil 0,5 procenta. Průměrný růst tržeb za únor až duben byl 5,5 procenta, informoval Český statistický úřad. V maloobchodě vzrostly tržby v dubnu meziročně o 5,7 procenta, v pohostinství a ubytování o 2,8 procenta. V dopravě vzrostly tržby meziročně o 12 procent, ve zpracování dat stouply o 11,5 procenta. Ve spojích se tržby zvýšily o 23,7 procenta. Služby převážně pro podniky zaznamenaly růst o 9,5 procenta.

Dubnový vývoj v maloobchodu potvrdil rostoucí spotřebu domácností; ve zvýšené chuti utrácet za zboží a služby se odrážejí zejména vyšší mzdy a pokles míry nezaměstnanosti. Zároveň dubnová čísla zatím nepředstavují žádné nebezpečí z hlediska měnové politiky. Vyplývá to z odpovědí analytiků pro ČTK. "Zveřejněná data ze sektoru služeb naznačují, že se konečně začíná rozjíždět spotřebitelská poptávka," řekl analytik Komerční banky Jan Vějmělek. "Spotřebitelé začínají konečně reagovat na skutečnost, že se česká ekonomika nachází v rostoucí fázi cyklu. Pozitivní vliv má zejména růst reálných mezd a zlepšující se situace na trhu práce," dodal Vějmělek.

Předseda Senátu Petr Pithart zahajuje návštěvu Irska

Třídenní návštěvu Irska zahajuje v úterý předseda Senátu Petr Pithart. Vpodvečer ho přijme předseda irské vlády Bertie Ahern. Tématem rozhovorů bude kromě dvoustranných vztahů nepochybně také rozšiřování Evropské unie - zejména nedávné referendum, ve kterém irští voliči překvapivě odmítli smlouvu z Nice. V reakci na výsledek referenda Petr Pithart v článku pro deník Mladá fronta Dnes minulý týden připomněl, že Irsko je v posledních letech uváděno jako ukázkový příklad toho, k jakému pokroku v zemi může členství v Evropské unii vést.

Josef Zieleniec: Nekritická podpora vstupu do EU před volbami nepomůže

Nekritická podpora členství České republiky v Evropské unii nebude podle čtyřkoaličního senátora Josefa Zieleniece v předvolební kampani do Poslanecké sněmovny velkou výhodou. "Jsem ale přesvědčen, že občané ocení tu politickou sílu, která bude umět vyváženě předložit lidem pro a proti, která souvisí s naším vstupem do Evropské unie," řekl Zieleniec ČTK v Jihlavě, kde Unie svobody pořádala akci Den pro Evropu. Téma vstupu do EU se podle bývalého ministra zahraničí nepochybně stane součástí politického střetu v předvolební kampani. Osobně by uvítal, kdyby byl tento střet založen na vážné diskusi o věcných aspektech přičlenění. Zieleniec se domnívá, že pokles stoupenců integrace ČR do EU souvisí s charakterem politické diskuse v Česku. Vláda podle něj všechny nepopulární kroky spojené se zákonodárným procesem vysvětluje jako požadavky Bruselu, které je nutné přijmout. "Není to pravda, vytváří se tak obraz druhé Moskvy, která nám diktuje podmínky," zdůraznil Zieleniec.

Deset českých firem je registrováno v OSN, nedodává zatím žádná

Desítka českých podniků je registrována pro dodávky zboží a služeb ve veřejných zakázkách OSN, zatím se však žádná nepodílela na dodávkách. "Zřízení společné databáze otevírá systém i pro dodavatele z menších zemí, což znamená příležitost pro potenciální dodavatele z ČR," uvedla na tiskové konferenci Ivana Krahulcová ze Stále mise ČR v New Yorku. OSN ročně odebírá zboží a služby za více než tři miliardy dolarů. Největší měrou se zatím podílejí nejrozvinutější státy. ČR se však již zapojila do dodávek pro Organizaci OSN pro výživu a zemědělství (FAO), kam v roce 1999 dodala zboží za tři milióny dolarů, rok předtím za osm miliónů dolarů.

Německé nadaci stále chybějí peníze, obrací se na americké firmy

Německé podniky navzdory dřívějším oznámením stále ještě nemají pohromadě celou částku svého příspěvku do fondu pro odškodnění obětí nucených prací za druhé světové války. Vyplývá to z rozhovoru listu Berliner Zeitung s mluvčím nadační iniciativy Wolfgangem Gibowským. Ten uvedl, že ze slíbených pěti miliard marek (dalších pět miliard vložila do fondu německá vláda) shromáždily podniky jen něco přes čtyři miliardy. K získání zbytku podniká iniciativa nyní rozsáhlou kampaň, při níž se obrací dopisy na stovky podniků, které dosud do fondu nepřispěly. Zaměřuje se přitom zejména na německé odbočky amerických firem.

Německá odškodňovací nadace už převedla minulý pátek první splátku do České republiky a Polska. Na desítky tisíc oprávněných českých občanů z fondu připadne 423 miliónů marek (asi 7,5 miliardy Kč).

Dolnorakouský ministr žádá novou dokumentaci k Temelínu

K odpůrcům jihočeské jaderné elektrárny Temelín na rakouské straně se připojil také ministr životního prostředí v dolnorakouské zemské vládě Wolfgang Sobotka, i když poněkud umírněnějším tónem než protiatomoví aktivisté nebo jeho kolegové v hornorakouské vládě. Na tiskové konferenci v St. Pöltenu prohlásil, že předložená dokumentace k posouzení vlivu Temelína na životní prostředí "má mezery", a vyzval českou stranu, aby předložila dokumentaci novou. Sobotka sice zdůraznil, že Dolní Rakousy rozhodně "nechtějí přilévat olej do ohně" sporu kolem Temelína, kritizoval však údajnou skutečnost, že česká dokumentace neobsahuje "uspokojivé" údaje týkající se "krizových scénářů" a možných ohrožení sousedních zemí, stejně jako variantu neuvedení elektrárny do provozu.

Rakouské země podají kvůli Temelínu určovací žalobu

Rakouské spolkové země Horní Rakousy, Dolní Rakousy a Salcbursko podají v souvislosti s jihočeskou jadernou elektrárnou Temelín takzvanou určovací žalobu a podělí se spolu o její náklady. Oznámil to na okraj konference zemských hejtmanů ve Vídni hornorakouský hejtman Josef Pühringer. Žaloba má být po poradě s právníky podána jednak u Evropského soudního dvora a jednak u "českých soudů". Náklady těchto řízení jsou odhadovány na "maximálně" pět miliónů šilinků (12,5 miliónu Kč). Cílem této žaloby má být určení "hodnoty sporu v možném budoucím řízení o náhradu škody" způsobené provozem Temelína, cituje Pühringera agentura APA.

Příslušné rakouské úřady se vyjadřují velmi rezervovaně o možnosti povolení blokád hranice s Českou republikou, které chtějí uspořádat odpůrci české jaderné elektrárny Temelín v neděli 24. června. Rakouská agentura APA cituje krajského hejtmana v hornorakouském Freistadtu Hanse Petera Zierla, podle něhož je "těžko představitelné", že by plánovaná blokáda hraničního přechodu Wullowitz-Dolní Dvořiště mohla dostat úřední povolení.

Soud zprostil Maďarku obžaloby z útoku na policisty při MMF

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil mladou Maďarku obžaloby z útoku na veřejného činitele při loňských protestech proti pražskému zasedání Mezinárodního měnového fondu. "Nebylo prokázáno, že skutek spáchala obžalovaná," zdůvodnila verdikt soudkyně Edita Beranová. Anita Némethová-Ráfliová k soudu sice nedorazila, ale předvolání převzala, takže se líčení mohlo odehrát i bez její účasti. "Vzdávám se práva na odvolání," zaznělo po vynesení rozsudku shodně z úst žalobkyně i obhájkyně. Státní zástupkyně Zdeňka Galková totiž sama v závěrečném vystoupení navrhla zprostit Maďarku obžaloby kvůli nedostatku důkazů.

Mladá cizinka čelila podezření, že loni 26. září večer házela s dalšími Maďary dlažební kostky na kordón policistů v horní části Václavského náměstí v Praze 1. Skupinu asi osmi lidí, podezřelých z vrhání kostek, tehdy jiní policisté sledovali až do Opletalovy ulice, kde cizince zadrželi.

Václav Klaus zahájil oslavy narozenin

Sídlo Občanské demokratické strany v pražské Sněmovní ulici se v pondělí zaplnilo desítkami lidí, kteří přijeli z celé republiky poblahopřát předsedovi ODS a Poslanecké sněmovny Václavu Klausovi k úterním 60. narozeninám. V atriu hrála pod širým nebem swingová kapela, příchozí popíjeli šampaňské a Klausovi straničtí kolegové od vrcholných představitelů po řadové členy mu téměř hodinu předávali rozmanité dárky. Nejdříve jménem celé ODS popřála Václavu Klausovi hodně elánu a zdraví místopředsedkyně strany Libuše Benešová, která mu předala společný dárek - speciálně vydaný sborník textů a fotografií. Přispěli do něj mnozí umělci, publicisté, ekonomové, jeho bývalí a současní spolupracovníci i oponenti. Klaus ocenil, že všechny dárky i oslavy před ním dokázali jeho spolupracovníci dokonale utajit. Poté převzal kytici modrých růží a zapózoval u narozeninového pětipatrového dortu ozdobeného modrým marcipánem a šlehačkou s nápisem Václavu Klausovi ODS. Namísto svíček jej ozářil malý ohňostroj. Malá slavnost na půdě ODS odstartovala několikadenní oslavy Klausových šedesátin, které si postupně připomene s rodinou, přáteli, spolupracovníky a při představování své nové knihy Narovinu také s občany.

Kmotrem knihy Klause Narovinu se stal senátor Václav Fischer

Nezávislý senátor Václav Fischer se v pondělí v pražském divadle Ta Fantastika stal kmotrem knihy Václava Klause Narovinu. Kniha, která vyšla den před Klausovými šedesátinami, zprostředkovává v dosud nejrozsáhlejším provedení názory, postoje, myšlenky a vzpomínky Václava Klause. Autorem knihy rozhovorů s předsedou ODS je Petr Hájek. Fischer při křtu knihy poznamenal, že jej s Václavem Klausem spojuje pravicové myšlení a velké sympatie k barvě modré a bílé. "Je to barva politické strany, kterou Václav Klaus vybudoval a je to shodou okolností barva, která je typická pro moji cestovní kancelář," řekl s úsměvem Fischer. S náznakem vzpomínky na někdejší rivalitu obou politiků před doplňovacími senátními volbami Fischer poznamenal, že názorové rozdíly by neměly zakládat na jiné problémy. I lidé, kteří občas myslí jinak, by spolu měli dobře vycházet, dodal senátor. Klaus před zaplněným hledištěm divadla poznamenal, že kniha by měla přispět k tomu, aby si lidé občas uměli podat ruku. "Jestli tato chvíle k tomu mohla přispět, tak já jsem opravdu rád," prohlásil Klaus.

Byl otevřen nový úsek dálnice D8 z Nové Vsi do Doksan

Nový úsek dálnice D8 v délce 16,3 kilometru mezi Novou Vsí na Mělnicku a obcí Doksany na Litoměřicku byl v pondělí uveden do provozu. Stavba za 1,4 miliardy korun umožní propojení současných úseků do souvislé dálnice z Prahy až do Lovosic o délce 48,3 kilometru. Významně přispěje k bezpečnosti silničního provozu, řekl při slavnostním otevření ministr dopravy Jaromír Schling. Celá 92kilometrová dálnice D8 z Prahy ke státní hranici s Německem by měla být podle smlouvy s německou stranou dokončena v roce 2005, kdy bude hotov i navazující úsek do Drážďan. Ministr Schling i zástupci saské vlády vyjádřili přesvědčení, že tento termín bude splněn, přestože na obou stranách existují dosud nevyjasněné problémy.

Jihoafrický velvyslanec pokřtil v Plzni dvě mladé zebry

Jmény velkých afrických řek Limpopo a Oranje pojmenoval v plzeňské zoologické zahradě dvě mláďata zeber Böhmových velvyslanec Jihoafrické republiky Noel Lehoko. "Byla to pro mě velká čest, vidět dvě překrásné zebry, a stát se jejich kmotrem," řekl Lehoko ČTK. Zebru považuje za symbolické zvíře, protože černé a bílé pruhy symbolizují jeho republiku a soužití bělochů a černochů. "U nás byl systém apartheidu a černoši bojovali proti bělochům, teď po dlouhé době po demokratických volbách žijí černí a bílí jako jeden národ pohromadě," řekl Lehoko. Velvyslanec, který o pokřtění samiček zeber požádal ředitel zahrady až u výběhu, slíbil, že na návštěvu zvířecích kmotřenek přiveze brzo i svou rodinu. "Když už jsem ten kmotr, budu se o ně muset taky zajímat, jak se jim daří," dodal Lehoko.

Havlova mimika se stala námětem výstavy

Typická gesta a mimika prezidenta Václava Havla se stala námětem výstavy akademického malíře Tomáše Měšťánka, který své obrazy vystavuje v těchto dnech v galerii Jana na Svatém Kopečku u Olomouce. Cyklus dvaceti obrazů namaloval malíř během tří týdnů; inspirací mu přitom byla většinou televize. První portrét prezidenta Havla namaloval malíř před měsícem v rámci cyklu osobnosti dějin, kde nechyběl portrét například fyzika Alberta Einsteina či skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Na podnět olomouckého galeristy Jana Nedělníka se poté malíř zaměřil pouze na Havla. "Jeho tvář a gestikulace mne zaujala již před několika lety. Jeho gesta jsou vysoce expresivní; má akční, dynamický až futuristický přednes. Podobně jako prezident Havel mluví a gestikuluje málokdo," řekl Měšťánek ČTK.

Ze sportu:

Fotbalový trenér Jaroslav Hřebík se oficiálně ujal svých úkolů ve Spartě Praha. Na Letné se v pondělí sešel s celým realizačním týmem a s několika rekonvalescenty. Zbytek týmu až na reprezentanty se začne připravovat ve středu. Výjimkou je kapitán Jiří Novotný, který se připojí ke spoluhráčům na vlastní žádost také už ve středu. Od středy budou sparťané trénovat v domácím prostředí, v sobotu je čeká první přípravný zápas v Čelákovicích. Po víkendu se tým sejde znovu, doplněn už o Jarošíka, Špita, Labanta a Abandu. Poté mužstvo odcestuje na týdenní soustředění do Františkových Lázní.

Bez nejlepšího střelce uplynulého ročníku první ligy Vítězslava Tumy, který po krátkém jednání odletěl na pětiměsíční hostování do čínského prvoligového klubu v Pekingu, zahájili přípravu fotbalisté Drnovic. Nový trenér Karel Jarůšek postrádá vedle Tumy také brankáře Martina Vaniaka, jenž odešel do Sigmy Olomouc, a obránce Miroslava Kadlece a záložníka Zdeňka Valnohu, kteří po vypršení smlouvy přestoupili do Stavo Artikelu Brno.

Brazilec Gustavo Kuerten je druhý týden prvním mužem tenisového pořadí ATP Champions Race. Vítěz French Open má náskok šesti bodů před druhým Andre Agassim z USA, na třetím místě figuruje Španěl Juan Carlos Ferrero. Čeští tenisté Petr Pála a Pavel Vízner klesli v pořadí párů na třetí místo, nejlepším českým tenistou ve dvouhře je pětadvacátý Bohdan Ulihrach.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Většinou oblačno, místy přeháňky. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.