Zprávy Radia Praha

Hana Marvanová těsně porazila Vladimíra Mlynáře a stanula v čele Unie svobody

Poprvé v historii České republiky stanula v čele parlamentní politické strany žena. Hana Marvanová na sobotním sjezdu Unie svobody v Liberci těsně porazila Vladimíra Mlynáře. Získala 137 hlasů, což bylo přesně tolik, kolik bylo třeba ke zvolení. Mlynáře volilo o sedm delegátů méně. Mlynář po volbě oznámil, že nebude usilovat o žádnou funkci ve vedení strany a zůstane řadovým členem Unie svobody. Advokátka a dosavadní místopředsedkyně Marvanová nahradí v nejvyšší stranické funkci Karla Kühnla, který kvůli funkci lídra čtyřkoalice už svůj stranický post neobhajoval.

Zástupci čtyřkoalice volbu Marvanové uvítali, zástupci ostatních stran byli zdrženliví

Zvolení Hany Marvanové do čela Unie svobody zástupci dalších stran čtyřkoalice přivítali. Představitelé smluvněopozičních stran byli ve svých názorech poněkud zdrženlivější. "Nebude to pro nás znamenat nic významného," řekl předseda vládní ČSSD a ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Unie svobody je totiž podle něj jasně liberální strana a lidé, kteří ji vedli a vedou, jsou "ze stejné politické stáje, jedním 'brdem tkaní'". Špidla nicméně považuje za dobré, že se do čela parlamentní politické strany dostala žena. "Jsem rád, když ženy získávají o něco větší vliv v české politice," poznamenal.

Předseda ODS a šéf Poslanecké sněmovny Václav Klaus zatím nechce volbu Marvanové komentovat. "Počkám si na to, co bude nová předsedkyně na sjezdu a po něm říkat. Nechci spekulovat, zda tato volba ovlivní politiku Unie svobody uvnitř čtyřkoalice a její možnou spolupráci s ODS," řekl Klaus, který se zúčastnil hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Delegáti Unie svobody podle něj věděli proč a koho volili. Předseda ODS nechtěl komentovat, zda je pro vedení ODS Marvanová přijatelnější společník politických jednání než odstupující Karel Kühnl.

Předseda čtyřkoaliční KDU-ČSL Cyril Svoboda byl v Liberci na sjezdu Unie svobody jedním z prvních gratulantů. "Je dobré, že jedna z parlamentních stran má v čele ženu. S Hanou Marvanovou se známe a těším se na spolupráci," řekl novinářům ve sjezdovém sále s tím, že její zvolení je dobrým signálem pro celou čtyřkoalici, tedy pro KDU-ČSL, Demokratickou unii a ODA. Zdůraznil, že cílem jejich spolupráce má být volební vítězství.

Zvolení Marvanové má za "velice dobrou zprávu" předseda Demokratické unie Ratibor Majzlík. "V její osobě bude spolupráce v politické radě (čtyřkoalice) pokračovat na principech, na kterých byla založena," řekl ČTK. Se spoluprací s Marvanovou má Majzlík dobré zkušenosti. "Paní Marvanová je nejenom žena, ale i kvalitní politička, která lpí na určitých hodnotách, které jsou dány historicky, její angažovaností v politice i před rokem 1989," dodal Majzlík.

Unie svobody zvolením Marvanové vyjadřuje podle místopředsedy Občanské demokratické aliance (ODA) Oldřicha Kužílka schopnost vnímat určité výzvy doby a veřejnosti. Marvanová podle něj nespadá do kategorie "příliš recyklovaných politiků". Kužílek doufá v dobrou spolupráci obou stran ve čtyřkoalici. "Co jí znám, ve Sněmovně měla ten rys, že se především diskutuje o věci samé a pak teprve o nějakých dalších aspektech politického života," poznamenal.

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček volbu Marvanové nesledoval a komentovat ji hodlá až v pondělí, poté, co si přečte denní tisk.

V souboji o prvního místopředsedu US zvítězil Pilip nad Marešem

Prvním místopředsedou Unie svobody se stal v sobotu poslanec Ivan Pilip. Ten byl v minulosti předsedou Křesťanskodemokratické strany a posléze místopředsedou ODS, v Unii svobody dosud žádnou vrcholnou funkci nezastával. Po svém zvolení konstatoval, že sice nevolil novou předsedkyni unionistů Hanu Marvanovou, ale nyní budou "jedním týmem". Pilipa ještě před volbou podpořil Marvanové protikandidát Vladimír Mlynář. Ten po již druhém neúspěšném pokusu dostat se do čela unie odmítl usilovat o křeslo jednoho z místopředsedů strany.

Dalšími místopředsedy Unie svobody se během sjezdu strany stali poslanci Petr Mareš, Pavel Pešek a Robert Kolář. Volbou místopředsedů byla ukončena hlavní a nejsledovanější část sobotního sjezdového dne. V neděli budou delegáti hlavně diskutovat o programovém prohlášení stínové vlády čtyřkoalice, zvolí také kontrolní a smírčí stranické orgány a schválí závěrečná usnesení sjezdu.

Podle Václava Klause není smlouva z Nice o rozšiřování Evropské unie

Smlouva z Nice, kterou před dvěma týdny odmítli v referendu ratifikovat Irové, podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause nebyla smlouvou o rozšiřování Evropské unie. "Ať nás nikdo neklame a nezavádí na scestí, smlouva z Nice byla smlouvou o Evropské unii, o rozšiřování v ní nebylo ani slovo," řekl v sobotu Václav Klaus v reakci na poslední vývoj událostí kolem budoucnosti smlouvy. Evropská komise však tuto smlouvu, která zavazuje představitele členských zemí unie k reformě evropských institucí, považuje z politického hlediska za nezbytnou podmínku rozšíření evropské Unie a jednoznačně si přeje, aby byla smlouva ratifikovaná všemi členskými zeměmi. Předseda Evropské komise Romano Prodi ve pátek v Dublinu prohlásil, že pokud bude irské odmítání smlouvy z Nice trvat, smlouva "padne". Premiér Miloš Zeman vyjádřil týž den naději, že následující irské referendum o ratifikaci smlouvy z Nice by mohlo přinést pozitivní výsledek. Klaus odmítl Irům radit, jak mají v této věci postupovat. "Neměl by jim radit Miloš Zeman, neměl by jim radit ani Romano Prodi ani nikdo jiný. Jsou to svébytní demokratičtí lidé. Oni se jistě rozhodnou tak, jak oni budou považovat za správné," řekl Klaus.

Pokud se v některé z 15 členských zemí nepodaří smlouvu z Nice ratifikovat, unie bude muset uspořádat další konferenci, kde by znovu formulovala plány na své rozšíření.

Ministerstva kultury V4 vyčlení na společné projekty 50.000 USD

Ministři kultury takzvané visegrádské čtyřky, České republiky, Polska, Slovenska a Maďarska, se v sobotu v jihopolské Vratislavi shodli na vyčlenění 50.000 dolarů na společné kulturní projekty. Polsko a Maďarsko během setkání deklarovalo připravenost dát k dispozici dvojnásobné částky. Poprvé se jako pozorovatel visegrádských diskusí zúčastnil litevský ministr kultury Gintautas Kevisas. "Dohoda je dohoda. V ČR ty prostředky (z rozpočtu resortu) vyšetříme," komentoval po setkání šéfů resortů kultury V4 pochyby novinářů o možnosti nalezení peněz v chudých resortních rozpočtech český ministr Pavel Dostál. Jeho maďarský kolega Zoltan Rockenbauer pak konstatoval, že i částka 100.000 dolarů určená na společné cíle by rovněž nebyla přemrštěná. Ve společném závěrečném prohlášení ministři navíc vyjádřili "své přání, aby nejméně jedna třetina rozpočtu Mezinárodního visegrádského fondu byla určena na kulturní projekty". Tyto prostředky by přitom měly být k dispozici vedle peněz, na jejichž vyčlenění se ministři ve Vratislavi shodli. Vyslovili se současně pro vznik společných projektů, které by propagovaly země visegrádské čtyřky. Jedním z nich by měla být organizace folklórního festivalu, který by se měl uskutečňovat každoročně střídavě ve členských zemích. První se uskuteční v Budapešti v březnu 2002.

Setkání ministrů se dosud uskutečňovala čtyřikrát do roka. V rámci vratislavských jednání ale dohodli snížení frekvence těchto porad na polovinu. "Expertní skupiny se budou setkávat každé čtvrtletí," doplnil polský ministr kultury Kazimierz Ujazdowski.

Rujbrová: KSČM chce na kandidátky nestraníky a spolupráci s ČSSD

KSČM musí otevřít své kandidátky pro volby do Poslanecké sněmovny nestraníkům a tak prolomit bariéru neochoty spolupracovat s komunisty. V projevu o hlavních cílech a strategii volební kampaně k sobotnímu uzavřenému zasedání ústředního výboru KSČM to uvedla místopředsedkyně Zuzka Rujbrová. Navrhla také, aby KSČM veřejně vyzvala ČSSD, aby spolu s ní nepřipustila v roce 2002 ve volbách do Poslanecké sněmovny vítězství pravice. Otevřením kandidátek nestraníkům KSČM podle Rujbrové zúročí zkušenosti z komunální politiky, kde se jí podařilo prolomit bariéru neochoty spolupracovat s komunisty ve stovkách obcí. Tuto praxi by komunisté rádi přenesli do velké politiky, píše mimo jiné místopředsedkyně v projevu, jehož text má ČTK k dispozici.

Předseda Senátu Pithart je po léčení antibiotiky bez horečky

Předsedovi Senátu Petru Pithartovi (KDU-ČSL) klesla po léčení antibiotiky teplota a jeho stav je stabilizovaný. Po nedělní vizitě to ČTK řekl tiskový mluvčí vinohradské nemocnice Leoš Kabát. Pithart je hospitalizován na druhé interní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady s akutní infekcí močových cest. Předseda Senátu po příletu ze zahraniční cesty do Prahy trpěl také virózou plic, která však nebyla dominantní. Lékaři předpokládají, že pacient by mohl být propuštěn z nemocnice v polovině příštího týdne.

Šedesátiletého Pitharta postihly zdravotní potíže v závěru jeho návštěvy Irska. Krátce před odletem musel vyhledat v Dublinu péči lékařů, jimž se podařilo jeho teploty snížit a umožnit mu tak odlet. Po příletu byl v noci ze čtvrtka na pátek převezen do vinohradské nemocnice. Irští lékaři po prvním vyšetření jako příčinu určili plicní nebo respirační infekci. Vyšetření v Praze upřesnilo jejich původní diagnózu a prokázalo, že příčinou horečnatého stavu byla těžší akutní infekce močových cest.

Předseda ODA Michael Žantovský se v Telči oženil

Nově zvolený předseda ODA Michael Žantovský se v sobotu v Telči podruhé oženil. Jeho novomanželka je podle místopředsedy strany Oldřicha Kužílka fotografkou. Kvůli svatbě se Žantovský nemohl účastnit sjezdu Unie svobody v Liberci.

Podle ČEZu deformace desky pod turbínou nepřekračují normy

Deformace betonové desky pod turbínou prvního bloku Temelína nepřekračují podle ČEZu normy. Jak uvedl mluvčí jihočeské jaderné elektrárny Milan Nebesář, jako u každé konstrukce dochází i u desky pod turbínou k určitým pružným deformacím. Nebesář tak reagoval na informace z tisku, že betonová podkladová deska pod turbínou se v posledních měsících posunula a naklonila. To mohlo údajně způsobit "škrtnutí rotoru o stator" a následně deformaci jednoho z nízkotlakých dílů turbíny.

Štěpná reakce byla v prvním bloku zastavena počátkem května kvůli deformaci jednoho ze tří nízkotlakých dílů turbíny.

Hornorakouský poslanec Gumpinger kritizoval za Temelín Verheugena

Poslanec hornorakuského zemského sněmu a mluvčí rakousko-českého Protiatomového výboru Otto Gumpinger v sobotu velmi ostře kritizoval člena Evropské komise Güntera Verheugena, který má na starosti rozšíření EU. "Je nejvyšší čas, aby německá vláda vyslala na toto místo nějakou vhodnější osobu," prohlásil Gumpinger. Verheugen v rozhovoru pro vydání vídeňského deníku Der Standard kritizoval hejtmany tří rakouských spolkových zemí, kteří chtějí podat určovací žalobu o škodách proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Zdůraznil, že jej tato snaha "velmi znepokojuje".

Vláda posoudí možnost zřízení "aktivních vojenských záloh"

Zavést aktivní vojenské zálohy a finančně zvýhodnit účastníky dobrovolných vojenských cvičení má novela branného zákona poslanců Petra Nečase, který je rovněž stínovým ministrem obrany ODS, a Františka Ondruše (Unie svobody). Vláda tuto předlohu posoudí v pondělí. Vyplývá to z programu schůze kabinetu, který je dostupný na internetové adrese www.vlada.cz. Aktivní zálohou by byla podle novely zvláštní skupina vojáků v záloze, kteří by uzavřeli dohodu s územní vojenskou správou. Na jejím základě by byli předurčeni pro doplnění ozbrojených sil. Ve stanovených termínech by se dobrovolně účastnili vojenských cvičení.

Ženské organizace vyzvaly vládu k založení zvláštního výboru

K založení výboru pro rovné příležitosti vyzvala vládu Asociace pro rovné příležitosti, sdružující převážně ženské organizace. V tiskovém prohlášení, které obdržela ČTK, zástupkyně asociace upozorňují, že ženy v ČR stále nemají stejné příležitosti jako muži. Podle asociace mají ženy za stejnou práci o třetinu menší plat, jsou diskriminovány při přijímání do zaměstnání, chybí ve vysokých funkcích v byznysu i politice a tvoří přes 90 procent obětí domácího násilí, které stále není dostatečně legislativně ošetřeno.

V Ležákách si připomněli 59. výročí vypálení osady

59. výročí vypálení osady Ležáky na Chrudimsku nacisty a vyvraždění tamních obyvatel si v sobotu připomněli účastníci pietní shromáždění. Přes deštivé počasí si tragédii připomnělo několik stovek lidí. Zavzpomínat si přišli i příbuzní zavražděných a jediné dvě obyvatelky Ležáků, které tragédii přežily, sestry Marie a Jarmila Šťulíkovy.

Ležáky nacisté vypálili 24. června 1942 v rámci odvety za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha, dva týdny po vyhlazení středočeských Lidic.

Policisté zadrželi tři cizince podezřelé z obchodování s heroinem

Česká policie zadržela tři cizince podezřelé z obchodování s heroinem. Kriminalisté překupníky pokládají za střední článek v hierarchii obchodníků s drogami, kteří svoje aktivity zaměřili na zásobování drogové scény v Německu. Policie odhaduje, že mohli za několik let své činnosti zorganizovat obchod s desítkami kilogramů heroinu za milióny korun. V autě jednoho ze zadržených našel služební pes asi 400 gramů heroinu. Při domovních prohlídkách pak policisté zajistili dalších zhruba 900 gramů.

Češi obvinění z pašování drog půjdou na čtyři měsíce do vazby

Dva čeští občané obvinění z pašování drog v Řecku půjdou na další až čtyři měsíce do vazby. Milan Lesniak a Bronislava Paclová byli zadrženi s více než 30 kilogramy heroinu na řecko-tureckých hranicích ve středu krátce po půlnoci. Drogy nalezli tamní celníci při prohlídce jejich automobilu. Podle konzulky českého velvyslanectví v Aténách Zuzany Otčenáškové se nyní bude objasňovat čin, kvůli kterému byli zatčeni.

Milovicemi po deseti letech projely tanky a obrněné transportéry

Tanky a obrněné transportéry projely v sobotu po deseti letech opět Milovicemi na Nymbursku, zatímco nízko nad městem prolétávaly nadzvukové stíhací letouny. Imitovaným odjezdem sovětských vojsk tak začal hlavní program vzpomínkové akce k desátému výročí ukončení vojenské historie obce. Defilé vojenských vozidel s posádkami v sovětských uniformách symbolicky připomnělo období, kdy v Milovicích žilo několik desítek tisíc příslušníků okupačních vojsk. S obnovou bývalých vojenských objektů a oživením celé lokality se město potýká dodnes.

Na roudnickém letišti začala dvoudenní Memorial Air Show

Na roudnickém letišti na Litoměřicku začal v sobotu šestý ročník Memorial Air Show. Prezident pořadatelského roudnického aeroklubu Vlastimil Dvořák ČTK řekl, že podívaná na 150 historických i moderních letadel z osmi zemí přilákala navzdory nepříznivému počasí přes 20.000 lidí.

Přehlídku začal pořádat roudnický aeroklub počátkem 90. let jako vzpomínku na všechny letce z druhé světové války. Nad leteckými svátky, které se konaly každý druhý rok, převzal podle Dvořáka záštitu prezident Václav Havel. V roce 1999 byla rovněž všem pilotům, kteří se zúčastnili leteckých bitev, odhalena na roudnickém letišti pamětní deska.

Hradec Králové má Muzeum železniční sdělovací techniky

Řadu historicky unikátních zařízení železniční sdělovací a zabezpečovací techniky si mohou zájemci od soboty prohlédnout v Hradci Králové. Muzejní expozice patří státnímu podniku České dráhy a nachází se v bývalých železničních dílnách mezi hradeckým hlavním nádražím a stanicí Slezské předměstí. Sbírka soustřeďuje zařízení provozovaná na českých drahách od počátku železnice do konce 20. století. Mezi zachráněné unikáty patří například originál koše z takzvaného košového telegrafu nebo klikový řídicí přístroj pro malé stanice. Rozsáhlá je sbírka telefonních přístrojů včetně polního telefonu návěstního mistra, nechybí ani řada malých drážních telefonních ústředen.

Na Valašsku jsou svatojánské obyčeje spojeny s pálením ohňů

Večer a noc před svátkem sv.Jana Křtitele, který připadá na tuto neděli, bývaly v minulosti opředené nadpřirozenými jevy a kouzly. Především s pálením ohňů jsou svatojánské zvyky spojeny na Valašku. Hlavně na Rožnovsku se říkávalo "idem vyhazovať čarodějnice", neboť pálení ohňů souviselo se zapalováním starých metel - čarodějnic. Oheň měl v lidové víře léčivou, očišťující i magickou moc. V okolí Rožnova se svatojánské ohně pálily ještě po druhé světové válce, což je zřejmě spjato s nedalekou horou Radhošť a kultem pohanského boha Radegasta. Ten prý bdí nad valašským lidem a hlídá poklady v podzemí Beskyd. Obyčeje spjaté s blížícím se slunovratem předvedl v sobotu v muzeu soubor Hradišťan v pořadu O slunovratu...o tom co bývalo a znovu kdysi bude.

Pěvkyně Eva Urbanová bude zpívat Turandot v USA a v Číně

Sopranistka Eva Urbanová by měla zpívat roli čínské princezny Turandot ve stejnojmenné Pucciniho opeře příští rok v Pekingu a o rok později v USA. Na mezinárodním operním festivalu ve východočeské Litomyšli ji v pátek večer interpretovala s úspěchem po boku zahraničních pěvců v koncertním projektu, který měl předtím premiéru v Bratislavě. Před českým publikem se tak s nově nastudovanou proslulou úlohou objevila poprvé. "Scénicky jsem měla Turandot poprvé ztvárnit v Pekingu už letos v září, ale musela jsem to bohužel odříci, protože jsem v té době vázána v Opeře v San Francisku, kde zpívám Tosku," řekla Eva Urbanová. Peking je podle ní v jednání na příští rok a dohaduje se už jen přesný termín. "Mám však již podepsanou smlouvu na rok 2003 pro festival v Cincinnati ve Spojených státech amerických, kde budu Turandot zpívat v tamní inscenaci," dodala Eva Urbanová, nazývaná první dámou české opery. Během 90. let stihla úspěšná vystoupení nejen v předních evropských operních domech, v Kanadě a Japonsku, ale i debut v newyorské Metropolitní opeře.

Pokračuje hudební festival Janáčkovy Hukvaldy

V areálu hradu Hukvaldy na Frýdeckomístecku pokračuje o víkendu hudební festivalu Janáčkovy Hukvaldy. V sobotu vystoupil Pražský komorní balet, který připravil na choreografii Petra Zuska a Kateřiny Dedkové-Frankové Sonátu Leoše Janáčka a skladbu Z domoviny od Bedřicha Smetany. Hlavním bodem večera pak byla Verdiho Johanka z Arku. V neděli je na programu Requiem s hudbou od stejného autora.

Na sto homosexuálů prezentovalo v průvodu svůj životní styl

Necelá stovka gayů a lesbiček oslavila v sobotu v happeningovém průvodu v centru Karlových Varů svátek tolerance, přátelství a lásky. Průvod doprovázený kočáry a alegorickými vozy se obešel bez incidentů a protestů proti homosexualitě. Akce byla součástí čtvrtého ročníku Mezinárodního duhového festivalu, jehož smyslem je prezentace životního stylu homosexuálů.

Součástí třídenního festivalu byla i beseda homosexuálů s vládním zmocněncem pro lidská práva Janem Jařabem na téma chystaného zákona o registrovaném partnerství. Ten by měl být do 30. června předložen vládě a v říjnu Poslanecké sněmovně. Gayové a lesbičky se zajímali o sporné body v zákoně, který například nepočítá se získáním občanství po uzavření registrovaného partnerství s cizím státním příslušníkem. Ačkoli homosexuálové považují některé pasáže za diskriminační, vcelku předlohu vítají.

V soutěži voříšků zvítězila šedobílá Jolana ze zlínského útulku

Ve zlínské soutěži o nejvoříškovatějšího voříška zvítězila šedobílá Jolana. Z 50-ti podobných psíků nadchla Jolana porotu nejvíc a za svoji krásu dostala deset kilo psích granulí, pohár a velký Atlas psů. Soutěž uspořádal Zlínský kynologický klub, který letos slaví 75 let od svého založení.

Týmy pivovarů Chodovar a Starobrno jsou mistry ČR v koulení sudů

Mužský tým pivovaru Chodovar a ženské družstvo pivovaru Starobrno získaly v sobotu v Chodové Plané na Tachovsku titul mistrů České republiky v koulení sudů. Takzvanou pivní míli neboli tisíc českých loktů, což je 563,95 metru, zdolali muži za dvě minuty a 53 vteřin. Ženy byly o půl minuty pomalejší. Prázdné dřevěné sudy o objemu 100 litrů koulela po pivovarském nádvoří dvoučlenná družstva pomocí dvou dřevěných tyčí, takzvaných filcáků. Pátého mistrovství republiky se zúčastnilo 16 mužských a pět ženských týmů. Vítězové postupují na mistrovství světa, které se koná od roku 1930 každoročně v anglickém Burtonu. Muži Chodovaru se na něm v letech 1997 a 2000 stali mistry světa.

Sport

Druhý krok směrem k mistrovství světa V ROCE 2002 v Argentině udělali čeští volejbalisté. Po páteční hladké výhře nad Slovinskem zdolali v sobotním druhém utkání kvalifikace opět poměrem 3:0 Maďarsko. Dařilo se v Portugalsku ve stejné kvalifikaci také našim ženám. České volejbalistky porazily po dramatickém boji Španělsko 3:2.

Tomáš Enge zvítězil v šestém závodu mistrovství formule 3000 na Nürburgringu. V průběžném pořadí seriálu poskočil ze třetího místa na místo za svého týmového kolegu Justina Wilsona.

Počasí

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio