Zprávy Radia Praha

Sjezd Unie svobody v Liberci potvrdil zájem unionistů o čtyřkoalici

Delegáti libereckého sjezdu Unie svobody v Liberci v neděli v závěrečném usnesení vyjádřili podporu čtyřkoalici, jejímu programu a lídrovi Karlu Kühnlovi. Republikové shromáždění považuje dokument stínové vlády čtyřkoalice "Společná odpovědnostů" za dobrý základ volebního programu, ale unie do něj hodlá prosadit ještě několik konkrétních návrhů. Unionisté již v sobotu zvolili nové vedení strany. V čele unie vystřídala Kühnla, který se vzdal kandidatury kvůli postu šéfa čtyřkoalice, Hana Marvanová. Místopředsedy se stali poslanci Ivan Pilip, Pavel Pešek, Petr Mareš a senátor Robert Kolář.

Delegáti v neděli také přijali návrh principů pro sestavování společných čtyřkoaličních kandidátek pro parlamentní volby v příštím roce. Unie chce, aby sestavením kandidátních listin bylo v kompetenci krajských čtyřkoaličních rad. Dohody o zastoupení a pořadí jednotlivých stran na kandidátkách by měly krajské rady uzavřít do konce září. Podporu delegátů sjezdu naopak nezískal návrh na rozpuštění stínové vlády čtyřkoalice. V závěrečném proslovu nová předsedkyně Unie svobody Marvanová zdůraznila, že tímto sjezdem byla otevřena společná cesta unie a čtyřkoalice k vítězným volbám. Při poděkování odcházejícímu předsednictvu unie vyslovila zvláštní dík svému neúspěšnému protikandidátovi Vladimíru Mlynáři, který se po vítězství Marvanové rozhodl již nekandidovat do nového vedení.

ODS upozorňuje na volbu bývalých spolustraníků do čela Unie

Na volbu svých bývalých spolustraníků do nového vedení Unie svobody upozorňují představitelé Občanské demokratické strany. Poslankyně této strany Kateřina Dostálová v neděli v rozhovoru pro ČTK připomněla, že jak nová předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová, tak první místopředseda unie Ivan Pilip a místopředsedové Robert Kolář a Pavel Pešek byli členy ODS.

"Už mi někdo radil, abych sportovní terminologií řekl, že je to nějaké 'béčko' ODS, ale to já nechci zneužívat," řekl novinářům předseda ODS a Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Doplnil, že volbu Unie svobody respektuje. Novou předsedkyni Unie svobody Marvanovou Klaus označil za "zarputilou ženu". "Já ji ze spousty vášnivých debat ještě kdysi uvnitř ODS docela dobře znám," doplnil předseda ODS.

Unie svobody vznikla v lednu 1998. Zformovala se na základech názorové platformy, která se oddělila od ODS. Impulsem pro vznik unie byly nejasnosti kolem stranického financování ODS, které koncem roku 1997 přerostly v mediální skandál a uvolnily do té doby většinou skryté spory uvnitř nejsilnější pravicové strany.

Václav Klaus se neshodl s Vladimírem Špidlou na odpovědnosti za zadlužení země

Na příčinách vysokého a stále rostoucího zadlužení České republiky se v neděli nedokázali shodnout předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus a předseda ČSSD Vladimír Špidla. Oba politici se v Nedělní partii televize Prima obviňovali z toho, kdo je za zadlužení země více zodpovědný. Klaus vytkl Špidlovi, že státní dluh se za působení vlády ČSSD více než zdvojnásobil. Konstatoval, že když se vlády v zemi ujímal jeho kabinet, tak státní dluh činil 180 miliard korun. "Když jsem odcházel, tak dluh činil 210 miliard korun, ale za tři roky vaší vlády dluh vzrostl na 420 miliard korun," prohlásil předseda ODS. Špidla oponoval tím, že jeho vláda zemi nezadlužila, naopak nyní musí platit za koncepční chyby předchozích kabinetů. Jednou z hlavních chyb, která stát, tedy daňové poplatníky, stála zhruba 200 miliard korun, je podle něj chybná strategie kupónové privatizace. "Platíme za špatné hospodaření předchozích vlád," prohlásil vladimír Špidla. Jeho kritiku Václav Klaus odmítl s poznámkou, že jde o lež. Naznačil, že vysoké zadlužení země tkví především v tom, že ČSSD vyvolala deficitní politiku a neřeší růst sociálních výdajů. Státu by podle Klause pomohlo mimo jiné zeštíhlení rozpočtu a snížení byrokracie.

Předseda ČSSD také věří, že potřebné finance na splácení dluhu získá vláda vyšším výběrem daní z rostoucí ekonomiky. S tímto tvrzením ale ostře nesouhlasil předseda ODS. "Spoléhání se na růst ekonomiky je omylem", řekl a současný mírný růst hrubého domácího produktu označil za "cyklické kolísání ekonomiky". Václav Klaus rovněž naznačil, že by bylo dobré přistoupit k takovým politickým jednáním, při nichž by se podařilo nalézt recept, jak zadlužení země snížit. Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal nezávisle na jeho výroku prohlásil, že veřejné rozpočty jsou opravdu ve špatné situaci. "Každá snaha tuto situaci zlepšit je z mého pohledu pozitivní," podotkl.

Petra Buzková a Jan Kasal kritizovali ideový dokument ODS o vstupu do EU

Místopředsedkyni Poslanecké sněmovny a předsedkyni pražské ČSSD Petře Buzkové a místopředsedovi KDU-ČSL Janu Kasalovi se nelíbí politika ODS vůči vstupu Česka do Evropské unie. V nedělním pořadu televize Nova Sedmička oba kritizovali dokument Manifest českého eurorealismu z dílny ODS, který je v otázce vstupu republiky do unie skeptický. Manifest zatím ODS jako oficiální programový dokument nepřijala.

Petra Buzková si jen ztěží dokáže představit, že by po zveřejnění manifestu, mohla se stranou Václava Klause v oblasti vstupu ČR do EU spolupracovat. "Protože já si myslím, že je velmi odvážné nazývat tento dokument eurorealismem, protože na tom dokumentu není realistického téměř vůbec nic," vysvětlila. Nelíbí se jí, že dokument neříká jasně, zda Česko má či nemá do EU vstoupit. Jan Kasal v pořadu řekl, že manifest "se rozhodně nelíbí" ani KDU-ČSL. "Vyskytuje se tam zdůrazňování našich národních zájmů, což je v pořádku. Lišíme se právě v tom, že KDU-ČSL považuje za český národní zájem právě vstup do Evropské unie," podotkl.

Dokument o vztahu Česka k EU připravil stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil s dalšími spolupracovníky a představil jej v dubnu. Připouští v něm i možnost, že Česko zůstane mimo EU. Jedna z jeho variant počítá i s tím, že ČR místo toho naváže těsnou spolupráci se Spojenými státy. Druhou alternativu vidí jeho autoři ve dvoustranném řešení vztahu s EU po vzoru Švýcarska.

Podle ministra Tvrdíka se o vysokých vojenských školách rozhodne koncem července

O řešení situace ve vojenském vysokém školství se podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka bude rozhodovat koncem července. Tehdy ministr obdrží materiál, který by měl již obsahovat návrh řešení. Ministr Tvrdík to uvedl v neděli při návštěvě Vyškova, kde také ocenil záslužnou medailí čtyři studenty Vysoké vojenské školy pozemní vojska, kteří vyhráli mezinárodní soutěž průzkumných hlídek v Prostějově. Soutěže se zúčastnilo 19 hlídek, z toho šest zahraničních. Tvrdík zároveň poznamenal, že na zdejší vojenské škole čtyři roky studoval.

Tvrdík: Zvyšování podílu žen v armádě závisí na jejich zájmu

Šéf resortu obrany Jaroslav Tvrdík by rád viděl v armádě co nejvíc zástupkyň něžného pohlaví. Zvyšování podílu žen v armádě je ale podle Tvrdíka otázkou jejich vlastního zájmu. Získat ženy pro profesionální činnost chtějí čeští generálové kvůli neochotě mužů vstoupit do armády. Ministr si nedělá iluze, že by se počet žen v následujících letech výrazně zvyšoval. Ovšem už současných devět procent žen v armádě řadí Českou republiku na přední místa ve světovém srovnání. Na to, jestli by ženy v armádě měly zastávat všechny funkce, zatím nemá Tvrdík jasný názor.

Vláda rozhodne o legislativním zajištění dotace dávek horníků

Ministři v pondělí rozhodnou o poslaneckém návrhu zákona, který má legislativně zajistit dotaci pro přechodné financování některých sociálně zdravotních dávek horníků. Vyplývá to z programu schůze kabinetu, který je dostupný na internetové adrese www.vlada.cz. Dotace se týká zvláštních příspěvků horníků a náhrad za ztrátu na výdělku, na které vznikl nárok do konce roku 1992. Upravuje rovněž příděl deputátního uhlí a dříví, na které vznikl nárok do 16. ledna téhož roku.

Sněmovna bude diskutovat o způsobu financování krajů

Poslaneckou sněmovnu čeká v nadcházejícím týdnu mimo jiné diskuse o dvou předlohách, které upravují způsob financování krajů. Poslanci by měli rozhodnout, zda podpoří vládní návrh novely zákona o rozpočtovém určení daní nebo další podobnou novelu, která odráží představy zastupitelstva Pardubického kraje. Předlohy se liší především v míře přerozdělování daňových výnosů státu a svobodě nakládání krajských zastupitelstev s financemi. Schůze sněmovny začne v úterý 26. června.

Eduard Vorobjov: Stažení sovětských vojsk bylo správné řešení

Stažení sovětských vojsk z Československa bylo správným řešením. V rozhovoru pro ČTK to prohlásil poslanec Státní dumy, generál Eduard Vorobjov, který velel 73tisícové Střední skupině vojsk umístěné na našem území od srpna 1968 do června 1991. I kdyby jejich mise měla jakkoli ušlechtilé cíle, pobyt vojsk na cizím území podle Vorobjova vždy působí problémy. Generál je přesvědčen, že Češi a Slováci právem označovali Rusy za okupanty. "Naše přítomnost byla sice odůvodněna určitými dohodami, avšak vstup vojsk v srpnu 1968 neměl dostatečné právní opodstatnění. To vyvolalo bouřlivou reakci obyvatel Československa. Projevily se vlastenecké pocity. Jedna věc je, když vojska vstupují na žádost státu a brání jeho svrchovanost. Něco jiného je to, co se stalo v Československu. Lidé měli právo na podobné výroky," uvedl.

Eduard Vorobjov, jenž byl posledním sovětským vojákem, který před deseti lety, 27. června 1991, opustil území Československa, je dnes příslušníkem frakce Svazu pravicových sil v dolní komoře parlamentu a patří k liberální skupině poslanců.

Jörg Haider: ČR nemůže s Temelínem do Evropské unie

Přední politik rakouské vládní strany Svobodných (FPÖ), korutanský hejtman Jörg Haider v neděli řekl v projevu na celostátní konferenci FPÖ, že Česká republika bude moci vstoupit do Evropské unie jedině tehdy, jestliže se zřekne jaderné elektrárny Temelín a zruší Benešovy dekrety, "pohrdající lidmi". "Pokud chtějí Češi do EU, musí zavřít Temelín. Jiná možnost neexistuje," prohlásil Haider. Politik FPÖ také kritizoval koaliční partnery ve vládě - lidovce (ÖVP) - za to, že odmítají referendum o rozšíření Evropské unie. "Otázka rozšíření unie patří k tématům, o nichž má rozhodnout lid," řekl a dodal, že se Svobodnými nebude možné lidi v této věci prostě "převálcovat".

Newton IT: Nejčastěji se v médiích mluvilo o Klausovi

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus byl v týdnu od 15. do 21. června nejčastěji zmiňovaným politikem v českých médiích. S velkým odstupem za ním následuje premiér Miloš Zeman (ČSSD) a prezident Václav Havel. Vyplývá to z výsledků průzkumu společnosti Newton Information Technology (Newton IT), který získala ČTK. Ke Klausově mediálnímu prvenství přispěla i skutečnost, že v úterý oslavil své 60. narozeniny. "Tato událost si získala tak širokou publicitu, že počet příspěvků o předsedovi ODS znatelně převýšil počet příspěvků o premiérovi," konstatovali analytici.

Šest dětí obdrží v pondělí cenu za záchranu života

Cenu za odvahu obdrží v pondělí v pražském Obecním domě šest dětí, které v posledním roce pomohly zachránit životy svých kamarádů nebo dospělých. Na výzvu uveřejněnou v médiích dostali organizátoři 35 dopisů od rodičů, prarodičů, dětí i učitelů, kteří popisovali příběhy svědčící o odvaze chlapců a děvčat z jejich okolí. Osmiletý Petr Ježek např. pomohl zachránit svého dědečka, který upadl do diabetického kómatu. Další z oceněných, devítiletý Ondřej Bohatý, vytáhl z rybníku kamaráda, pod nímž se prolomil led. Kamaráda, který utrpěl úraz při skoku do vody, ošetřil třináctiletý Tomáš Kafka. O rok starší Kristýna Lančová poskytla základní ošetření lidem zraněným při autonehodě a stejně starý Lukáš Jordán probral z bezvědomí kamarádku, která spadla ze stromu. Patnáctiletý Jakub Zolotěnko dostane cenu za to, že poskytl první pomoc ženě, kterou postihl srdeční záchvat.

Děti postižené Černobylem přijely na tábor do Jeseníků

Do Jeseníků přijely na tábor děti postižené havárií v Černobylu. Ze zhruba čtyřicítky dětí, které do Jeseníků přicestovaly, nikdo katastrofu osobně nezažil. Výbuch reaktoru je ale poznamenal na zdraví. Většina má poškozenou štítnou žlázu, skoliózu páteře a zhoršenou imunitu. Nejstaršímu účastníkovi, který se narodil těsně po výbuchu reaktoru, je 15 let. Malí pacienti pocházejí z Mogilevské oblasti, která patří k nejpostiženějším místům v Bělorusku.

Černobyl se stal v roce 1986 - při výbuchu a požáru čtvrtého reaktoru - dějištěm nejhorší civilní jaderné katastrofy na světě. Radioaktivní spad kontaminoval Ukrajinu, Bělorusko, Rusko a část Evropy. Podle oficiálních údajů si výbuch vyžádal 31 mrtvých a 145 ozářených; nejméně 100.000 lidí bylo evakuováno a 415 obcí se 103.000 obyvateli bylo zamořeno.

Rabín byl po půl století uveden do karlovarské Židovské obce

Izraelský rabín Samuel Abramson byl v neděli uveden do představenstva Židovské obce v Karlových Varech. V tamní synagoze by měl působit pět let jako první duchovní v poválečné historii města. ČTK to řekl předseda karlovarské židovské obce Alexander Gajdoš. Karlovarská židovská obec přestala existovat v roce 1938, když Sudety obsadili nacisté. Vypálili karlovarskou synagogu a část místních Židů vyvraždili. Jen některým se podařilo včas uprchnout na západ. Po osvobození Československa měla obec několik set členů. Velká část z nich po nástupu komunistů v roce 1948 odešla do emigrace.

Vítězové abilympiády by mohli jet na světové klání do Indie

Vyhlášením výsledků v neděli v Pardubicích skončil devátý ročník abilympiády - soutěžní přehlídky pracovních dovedností zdravotně postižených občanů. Pokud letošní vítězové potvrdí výsledky i příští rok, mohli by jet v roce 2003 na světovou abilympiádu do Indie. ČTK to řekl organizátor abilympiády Jaromír Krpálek. Poslední světové klání se konalo loni v Praze a Češi na něm získali nejvíce medailí. Letos do Pardubic k víkendovému měření sil přijelo 106 soutěžících z celé České republiky, kteří svou pracovní zručnost předvedli v 19 disciplínách. Největší zájem byl tradičně o obory aranžování květin, výrobu keramiky, řízení automobilu.

Výnosný obchod s nelegálními drogami se České republice nevyhýbá

Obchod s drogami v České republice nezadržitelně roste. V úterý si celý svět připomene Mezinárodní den boje proti zneužívání drog a obchodování s nimi. I přes mnohá opatření se drogový problém nevyhýbá ani České republice. Podle statistik počet uživatelů drog, kteří museli požádat o odbornou pomoc, u nás vzrostl za posledních pět let skoro dvojnásobně - na 4148. Česká republika je na druhém místě v Evropě v počtu mladých experimentátorů s alkoholem a jinými drogami.

Národní divadlo uvedlo v Litomyšli Mozarta místo Fibicha

Na mezinárodním operním festivalu Smetanova Litomyšl uvedlo v sobotu Národní divadlo derniéru inscenace Mozartovy opery Figarova svatba v režii Jaroslava Chundely, před lety v Praze kontroverzně přijatou. Nahradilo tak původně uvažovaný Fibichův a Vrchlického melodram Smrt Hippodamie, který kvůli dlouhodobě nemocnému herci Aloisi Švehlíkovi, představiteli jedné z hlavních rolí, vypadl přechodně z repertoáru. Víkendový program jedenáctidenní přehlídky, která trvá v Litomyšli na Svitavsku do 1. července, nabídl vedle koncertů v neděli večer také půlnoční nokturno s názvem Tajemná hodina.

Během následujícího týdne do východočeského rodiště Bedřicha Smetany na 43. ročník festivalu zavítají po sopranistce Evě Urbanové mimo jiné pěvkyně Dagmar Pecková, houslistka Gabriela Demeterová, Státní filharmonie Brno, Pražská komorní filharmonie a s programem sefardských židovských písní zpěvačka Jana Lewitová a kytarista a loutnista Vladimír Merta. Z operní tvorby zazní ještě 29. června Verdiho Trubadúr v podání Státní opery Praha a 1. července v zámeckém amfiteátru Smetanova Prodaná nevěsta nastudovaná ostravským Národním divadlem moravskoslezským.

Kapelníka Gustava Broma připomněl v Praze koncert jeho orchestru

Legendárního kapelníka, jazzmana a skladatele Gustava Broma, který by se letos v květnu dožil 80 let, připomněl v neděli koncert jeho orchestru. Uskutečnil se u vstupu do zahrad pod Pražským hradem vedle Pálffyho paláce, v jehož přízemí připravila Jazzová sekce - Artforum výstavu věnovanou tomuto tělesu a jeho dirigentovi. Ta je po expozici o Jaroslavu Ježkovi a Karlu Vlachovi třetí ze sedmi plánovaných, jimiž Jazzová sekce - Artforum mapuje vývoj české hudebně-taneční a jazzové scény. Dalšími, které připomene, budou muzikant a pedagog Karel Velebný, vedoucí komorního souboru Musica antiqua Praha Pavel Klikar a flétnista Jiří Stivín. Říjnovou expozicí upozorní na 30. výročí své činnosti.

Gustav Brom (1921 - 1995) svůj první profesionální orchestr založil v roce 1940. Soubor pod jeho nepřetržitým vedením absolvoval více než 250 zahraničních turné a jeho nahrávky se objevily na více než 570 titulech zvukových nosičů. Zejména v 60. a 70. letech byl Orchestr Gustava Broma hodnocen mezi deseti nejlepšími jazzovými kapelami na světě.

Poutní mše ukončila slavnostní havířské průvody v Jihlavě

Poutní mše k výročí narození svatého Jana Křtitele ve stejnojmenném kostele ukončila v neděli v Jihlavě čtyřdenní oslavy připomínající stříbrnou slávu bývalého hornického města. Do kostela, kde byla v roce 1799 založena tradice procesí k církevnímu stánku, kráčelo již třetí den v havířském průvodu městem i zhruba 60 dětských účastníků. Letošní havířský průvod, jehož tradici v Jihlavě obnovili v roce 1999, byl spojen i s oslavami 565. výročí vyhlášení takzvaných Basilejských kompaktát, která ukončila husitské války v Čechách.

Záchranáři z Ostravy obhájili titul mistrů republiky

Absolutním vítězem letošního mistrovství republiky vodních záchranných služeb, které se o víkendu konalo v Těrlicku na Karvinsku, se stalo družstvo záchranářů z Ostravy. Jak v mužské, tak i ženské kategorii se jim podařilo obhájit loňské vítězství. Vodní záchranáři letos soutěžili o titul mistra republiky po devětadvacáté. K břehům Těrlické přehrady přijelo deset mužských a šest ženských družstev z celé republiky. Každý tým měl tři členy a soutěže byly štafetové. Soutěžící museli zdolat jednotlivé disciplíny ve vodě v šatech, s cihlou i lidskou figurínou.

Letošní Memorial Air Show navštívilo přes 40.000 lidí

Rekordních více než 40.000 návštěvníků zavítalo o víkendu na šestý ročník letecké přehlídky Memorial Air Show v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Na 150 historických i moderních letadel z osmi zemí vyvolávalo po dva dny obdiv diváků, kteří vyzbrojeni dalekohledy, fotoaparáty a kamerami často nevěděli, kam se dřív dívat. Organizátorům se po počátečních potížích nakonec podařilo zajistit pro letecký svátek i českou účast. Mezi diváky byl také spokojený ministr dopravy Jaromír Schling.

Medvěd zničil na Vsetínsku další dva úly

Další dva úly zničil koncem týdne medvěd na Vsetínsku. Aby se k medu dostal oba úly zbořil a potom smlsnul plásty i se včelími larvami. Úly patřily včelaři Aloisi Drdovi v Krhové - místní části Valašského Meziříčí. Tři včelstva huňáč Drdovi zlikvidoval už v první polovině května, ale potom se dlouho neukázal. V neděli včelař objevil medvědí stopy, podle kterých může chlupáč vážit asi 130 kilo. Jak uvádí ochránci přírody, zvíře je velice plaché - v poslední době je nikdo neviděl. Včelař teď pro jistotu uvažuje o instalaci elektrického ohradníku používaného při pastvě skotu, ale má potíže se zdrojem energie.

Sport

Čeští volejbalisté porazili v nedělním přímém souboji o účast na mistrovství světa 2002 Ukrajinu 3:1 a mají jistotu, že nebudou příští rok v Argentině mezi 24 účastníky světového šampionátu chybět.

Také české volejbalistky si po osmi letech opět zahrají na mistrovství světa. V nedělním závěrečném utkání kvalifikační skupiny G porazily Norsko hladce 3:0 po setech 25:15, 25:11 a 25:15 a postoupily na šampionát, který bude hostit příští rok v září Německo.

Bez ohledu na výsledky nedělních utkání mistrovství světa fotbalistů do 20 let v Argentině postoupí do osmifinále týmy České republiky, Angoly, Ekvádoru a Francie. Rozhodly o tom nedělní zápasy, ve kterých Egypt zdolal ve skupině A Finsko 2:1, ve skupině B porazilo Německo Irák 3:1 a ve skupině C Chile Čínu 1:0.

České juniorské basketbalistky porazily ve druhém přípravném zápase před červencovým mistrovstvím světa v Brně hladce Slovensko 102:39. O vysokém vítězství rozhodla rychlejší kombinační souhra a hlavně přesnější koncovka.

V závěrečném třetím nominačním závodě na mistrovství světa v biketrialu, který byl součástí mistrovství České republiky, zvítězili v kategorii Senior František Sadílek z AMK Staré Brno a v kategorii horských kol Master Miloš Pospíšil z Kutné Hory. Po těžkém zranění lokte se v kategorii Master představil Martin Šimůnek, který navzdory tomu, že nemohl odvést stoprocentní výkon, obsadil třetí místo.

Vítězem devátého dostihového Českého derby sázkové kanceláře Fortuna se stal Tribal Instinct trenéra Františka Holčáka ze stáje Ray Racing v sedle s britským žokejem Johnem Eganem. Vítěz do závodu s rekordní dotací 2,070.000 korun odstartoval s kursem 2:1. Na dalších místech doběhli německý zástupce Pretty Fighter a Acces to Java.

Krátce o pondělním počasí:

Polojasno až skoro jasno, nejvyšší denní 21 až 25, na horách kolem 17 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio