Zprávy Radia Praha

Protitemelínští aktivisté ruší veřejné slyšení k Temelínu pískotem

Rakouští odpůrci atomu brzdí rozjezd veřejného slyšení o jihočeské jaderné elektrárně Temelín, které v souladu s melkskými dohodami od úterního rána pořádá ve Vídni rakouská vláda. Krátce po vystoupení prvních řečníků na slyšení začalo několik desítek odpůrců pískat a rámusit, čímž další průběh zcela znemožnilo. Organizátoři slyšení jeho průběh zatím přerušili a radí se, jakým způsobem postupovat dále.

Pískající odpůrci tvoří odhadem asi dvě třetiny z publika, velký sál Reduty v paláci Hofburg přitom není zdaleka plný. Jako "nástroj" pro tvorbu rámusu používají demonstranti také balónky s nápisem "Stop Temelín", které nafukují a poté se značným frkotem zase vypouštějí. Zmocněnec hornorakouské zemské vlády pro příhraniční jaderné elektrárny Radko Pavlovec v úterý slyšení k Temelínu znovu jednoznačně odmítl a označil jej za "veřejné slyšení bez veřejnosti". Nevládní protiatomové organizace z Rakouska, Německa a Česka spolu s některými rakouskými spolkovými zeměmi slyšení bojkotují proto, že se koná na základě údajně "neúplné a účelově zmanipulované dokumentace, vyhotovené pod kontrolou českého ministerstva průmyslu a obchodu". V Pavlovcově prohlášení, které má ČTK k dispozici ,se dále praví: "Svou účastí na protestních akcích (proti slyšení) demonstruje veřejnost svůj skutečný zájem na diskusi o projektu Temelína, nehodlá však poslouchat účelovou propagandu jaderné lobby, ale dozvědět se celou pravdu o vlivech JETE na životní prostředí".

"Kdo zpochybňuje proces z Melku, pracuje vlastně ve prospěch protemelínských sil v Česku. Těm by totiž bylo milejší, kdyby se Rakousko z tohoto procesu samo stáhlo." Prohlásil to rakouský ministr životního prostředí Wilhelm Molterer na adresu sociálních demokratů (SPÖ) a Zelených odmítajících účast na veřejném slyšení, které pořádá rakouská vláda.

Výkonost české ekonomiky se v prvních třech měsících roku zvedla o téměř čtyři procenta

O 3,8 procenta se v prvních třech měsících roku zvedla výkonost české ekonomiky. Předběžné údaje o vývoji hrubého domácího produktu v pondělí zveřejnil statistický úřad. Ekonomové odhadovali hospodářský růst v prvním kvartálu v rozmezí od 2,7 do 4,2 procenta. Předsedkyně statistického úřadu Marie Bohatá předpokládala, že HDP by měl růst tempem vyšším než čtyři procenta.

Ekononomika ČR ještě zvýší příští rok dynamiku

Příští rok česká ekonomika ještě zvýší dynamiku. Česká národní banka odhaduje letošní růst hrubého domácího produktu kolem tří procent. V roce 2002 ale předpokládá ještě další zrychlení dynamiky růstu ekonomiky. Podle členky bankovní rady ČNB Michaely Erbenové byl v pondělí zveřejněný růst HDP v prvním čtvrtletí letošního roku o 3,8 procenta rychlejší, než centrální banka očekávala.

Podle ministra Rusnoka nelze údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí přeceňovat

Přestože v pondělí zveřejněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu potvrdily pozitivní vývoj, nelze tento údaj přeceňovat, protože jde pouze o první čtvrtletí. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl ministr financí Jiří Rusnok. Dodal, že údaj je zhruba očekávaný a potvrzuje celoroční prognózu v intervalu od 3,5 do čtyř procent. Pozitivní je podle něj rovněž struktura HDP, kde k růstu přispívá především příliv investic a rostoucí spotřeba domácností. Zdůraznil rovněž pokles spotřeby vlády.

Pozitivně hodnotil výsledek HDP rovněž místopředseda vlády pro legislativu Pavel Rychetský. "Když si vzpomeneme, s jakým jásotem jsme vítali zvýšení o 0,3 procenta před rokem a půl, tak je to nepochybně pozitivní vývoj," dodal. Premiér Miloš Zeman podle něj odhadoval růst HDP na čtyři procenta.

Projekt na zrovnoprávnění menšin konzultuje vláda se zahraničím

Projekt, který má pomoci prosadit západoevropské zkušenosti s politikou rasové a etnické rovnosti do života české společnosti, zahájila česká vláda s pomocí odborníků z Británie, Irska a Španělska. Oznámil to v pondělí předseda Rady pro národnosti ČR, vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. Program financuje Evropská unie (EU) z fondu Phare. Jak ČTK informovala Delegace Evropské komise v České republice, cílem projektu je transformovat zkušenosti z rasové a etnické politiky z Británie, Irska a Španělska do českých poměrů. Záměrem je odstranit diskriminaci vycházející z etnického či rasového základu. "Tento projekt má velký význam v přípravě ČR pro členství v EU. Mnoho členských zemí má zkušenosti z integrace menšin. Tyto zkušenosti ukazují, že neexistuje ideální řešení, které by se hodilo pro všechny země. Přesto předávání zkušeností z různých přístupů je vždy užitečné," uvedl na adresu projektu velvyslanec EU v ČR Ramiró Cibrián.

Za spolupráci s americkými úřady bude možné získat speciální "T-vízum"

Česká občanka Lenka Hejkalová (24) doufá, že bude jedním z prvních přistěhovalců, kteří získají pro legální pobyt v USA zcela nový druh víza. Jak oznamuje agentura AP, tato víza by měla - snad koncem letošního léta - začít vydávat americká Imigrační a naturalizační služba (INS) těm přistěhovalcům, kteří pomohou federálním úřadům v boji proti nelegálním imigrantům. Hejkalová podle této informace významnou měrou přispěla k usvědčení a odsouzení jiného českého občana Romana Kosmela, který byl loni v srpnu potrestán šesti a půl roky vězení mimo jiné za to, že organizoval nezákonné zaměstnávání svých spoluobčanů v USA.

Zákon o vydávání nových takzvaných "T-víz" schválil Kongres loni v říjnu a zatím o jejich udělení požádalo v celých Spojených státech jen asi 20 až 30 osob. Imigrační úředníci přiznávají, že zákon sice již několik měsíců platí, ale prováděcí předpisy k němu dosud nejsou jasné. Hejkalová, která patřila rovněž ke Kosmelovým zaměstnankyním a pracovala v SA nezákonně, by v případě neudělení víza byla deportována ze země. Na rozhodnutí úřadů čeká podle AP již od loňského února ve velmi svízelných podmínkách nouzového ubytování.

FNM: HypoVereinsbank ze soutěže o Komerční banku neodstoupila

Fond národního majetku odmítl spekulace o odstoupení německé HypoVereinsbank z tendru na Komerční banku. Podle mluvčí fondu Jany Víškové se HypoVereinsbank o získání státního podílu v Komerční bance nadále uchází. Mluvčí fondu tak vyvrátila dopolední informaci agentury Reuters, podle níž měla německá banka ze soutěže o 60procentní státní podíl odstoupit. Německá banka se k prodeji Komerční banky nechce vyjadřovat. O banku se dále ucházejí italská UniCredito a francouzská Société Générale.

Vláda o KB rozhodne nejpozději na začátku příštího týdne

Ministr financí Jiří Rusnok obdrží tento týden od privatizačního poradce, společnosti Goldman Sachs, zprávu o stavu prodeje Komerční banky. O prodeji 60procentního státního podílu by pak vláda měla rozhodnout ještě tento týden nebo na počátku týdne příštího. "Záleží na předsedovi vlády, jestli uzná za vhodné svolat mimořádné zasedání, nebo, jestli to necháme na řádné zasedání příští pondělí," uvedl Rusnok na pondělní tiskové konferenci po zasedání vlády.

Analytici vyčítají vládě, že pomalé rozhodování přispívá k tomu, že privatizaci v posledních dnech stále častěji doprovázejí různé spekulace, týkající se především ceny za státní podíl. Původní vládní harmonogram privatizace KB počítal s výběrem strategického partnera do konce června.

Představenstvo Vítkovic odstoupilo - dozorčí rada ale zvolila v pondělí management nový

Dozorčí rada Vítkovic zvolila nové pětičlenné představenstvo. Předsedou se stal Vladimír Bail, který byl šéfem hutní divize Vítkovic. Místopředsedou byl zvolen dosavadní obchodní ředitel ostravského podniku Ladislav Král. Dalšími členy se stali Jan Skipala, Karel Rojko a Radim Valas. Bývalé vedení Vítkovic se rozhodlo v neděli v noci odstoupit. Rozhodujícím důvodem bylo podle nich to, že vládou přijatá koncepce restrukturalizace firmy postupně ztratila podporu Fondu národního majetku.

Ministr Rusnok: Nové vedení Vítkovic bude pokračovat v restrukturalizaci

Ministr financí Jiří Rusnok v pondělí uvedl, že odstoupení dosavadního představenstva a.s. Vítkovice nenaruší současnou restrukturalizaci firmy. "Nové představenstvo by se mělo ujmout role co nejdříve a mělo by pokračovat v restrukturalizaci firmy, včetně procesu vyrovnání, který by měl být definitivně potvrzen krajským soudem," řekl Rusnok v pondělí na tiskové konferenci po zasedání vlády.

Francouzský ministr Moscovici pochválil pokrok ČR při jednání s EU

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Pierre Moscovici v pondělí při rozhovoru s premiérem Milošem Zemanem pochválil Českou republiku za výrazný pokrok, který udělala v uplynulých měsících při vyjednávání podmínek přistoupení k Evropské unii. Podle něj se ČR dostala do čela kandidátských zemí a její cíl uzavřít všechny kapitoly (přístupové smlouvy) v polovině příštího roku je realistický. Premiér Zeman a ministr Moscovici se také shodli na tom, že ratifikace smlouvy z Nice, která se týká reforem EU, je potřebná. Bez jejího přijetí evropskou patnáctkou by bylo rozšiřování unie problematické, ne-li nemožné. Ve Francii ratifikační proces pokračuje a francouzští zákonodárci by o něm měli rozhodnout koncem června. Smlouvu však v referendu odmítli Irové. Premiér Zeman připomněl, že Česko má uzavřeno 19 kapitol. Ve druhém pololetí chce jejich počet zvýšit na 25 a v prvním pololetí roku příštího během španělského předsednictví chce uzavřít zbývající.

V souvislosti s volným pohybem pracovních sil Miloš Zeman francouzského ministra ujistil, že žádná rizika zemím Evropské unie z České republiky nehrozí. Moscovici uvedl, že Francie má zájem na pružném přístupu, že existuje snaha najít řešení a že by omezení mohlo být revidováno i po dvou letech.

Česká republika podle Miloše Zemana neočekává potíže při projednávání kapitoly o zemědělství. Také návrh zákona o státní službě, navzdory tomu, že je současná vláda menšinová, už projednává parlament, stejně jako soudní reformu, ujistil Zeman francouzského ministra. Český premiér připustil, že problémem je zákon o zbraních a střelivu, který vláda předložila parlamentu již potřetí. Jsou to však podle něj pravicoví poslanci, kteří neustále brzdí přijetí tohoto klíčového zákona.

Moscovici: Nové země EU se budou moci hned zapojit do rozhodování

Noví členové Evropské unie budou podle francouzského ministra pro evropské záležitosti Pierra Moscoviciho ihned po přistoupení rovnoprávně zapojeni do rozhodování o unijních záležitostech. Moscovici to zdůraznil při pondělní společné besedě s ministrem zahraničí Janem Kavanem na Univerzitě Karlově. Moscovici zopakoval, že unie chce ukončit přístupová jednání s nejlépe připravenými kandidáty do konce příštího roku. Česká vláda by přitom podle ministra Kavana vyjednávání s unií ráda ukončila již do poloviny roku 2002, tedy do konce svého funkčního období.

V souvislosti s některými skeptickými hlasy z ČR Moscovici před studenty a politiky opakoval, že rozšíření unie je dobré pro současné členy i kandidáty a neohrožuje suverenitu a národní identitu jednotlivých zemí. "Občas slyšíme hlasy, z nichž některé pocházejí z Prahy, jež popisují EU jako 'velkého bratra' a vstup do unie jako nevyhnutelnost, jíž se nelze vzepřít, nicméně moudrost radí připojit se k ní s velkou opatrností," řekl.

Poslanci ze zemí Visegrádu chtějí zkrátit zákaz pohybu lidí v EU

V Praze jednali v pondělí zástupci parlamentních výborů pro zahraniční a brannou politiku a pro evropskou integraci ze zemí Visegrádské skupiny. Ti mají zájem na tom, aby omezení volného pohybu pracovních sil ze států, jež se chtějí stát členy Evropské unie, bylo co nejkratší. Až sedmileté omezení volného pohybu osob požadují hlavně Německo a Rakousko, které tak chtějí chránit vlastní pracovní trh.

Ve společném prohlášení, které poslanci ze zmíněných čtyř zemí přijali na závěr zasedání, se uvádí, že volný pohyb osob a pracovních sil patří mezi základy Evropy.

Policie: Obvinění připravili Moravia banku o téměř miliardu korun

Policie v pondělí ukončila vyšetřování krachu a tunelování Moravia banky. 13 vrcholných představitelů ústavu bylo obviněno z 11 trestných činů. Celý spis má 15 tisíc stran. Obžalovaní měli banku připravit o necelou miliardu korun. Jsou obviněni z podvodu, úvěrového podvodu, zneužívání informací v obchodním styku a porušování povinností při správě cizího majetku. Do konce roku by případ mohl začít projednávat soud. Na českém trhu Moravia banka působila od poloviny roku 1992.

Podle Václava Klause sehrál Nuncius Coppa pozitivní roli v novodobé historii ČR

Především o událostech uplynulých jedenácti let hovořil v pondělí v Praze s papežským nunciem Giovannim Coppou předseda Poslanecké sněmovny Václav Klaus. Krátce po setkání, které se uskutečnilo při příležitosti skončení Coppovy mise v ČR, Václav Klaus prohlásil, že Giovanni Coppa sehrál v novodobém historickém procesu země pozitivní roli.

"Pan papežský nuncius zde byl jedenáct let, což je přesně doba našeho unikátního historického procesu a já myslím, že on v něm svoji roli hrál. Sehrál pozitivní roli," řekl po setkání s Coppou Klaus. Se zjevným potěšením pak tlumočil Coppův názor, že za čtyřicet let ve Vatikánu bylo těchto jedenáct let v ČR nejhezčích jedenáct let jeho života.

Ministr Kavan lituje toho, že pokračují blokády hranic s Rakouskem

Ministr zahraničí Jan Kavan v pondělí vyjádřil lítost nad pokračováním blokád na česko-rakouské hranici kvůli jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Současně dal ale v rozhovoru s novináři najevo, že vnímá snahu rakouské vlády těmto blokádám zabránit. Rakouští odpůrci Temelína blokovali přístupové silnice k česko-rakouským hraničním přechodům naposledy o víkendu. Ministr Kavan ale poukázal na to, že odmítnutí blokád je součástí česko- rakouských dohody z Melku o posuzování vlivu elektrárny na životní prostředí a její bezpečnosti. Soudí, že "víceméně pravidelné blokády tohoto druhu" by celou dohodu zpochybnily. Podle něj je demonstrace zcela legitimní forma protestu, ale nesmí přerůst v takovou blokádu, že přes hraniční přechody nemohou přecházet lidé. Ministr Kavan ujistil, že česká strana dohody z Melku plní dobře.

Podobný názor má podle něj i Evropská komise a její člen odpovědný za rozšíření Evropské unie Günter Verheugen.

Dohodu podepsali loni v prosinci v Melku český premiér Miloš Zeman a jeho rakouský protějšek Wolfgang Schüssel. Podle dohody by i na prověrky vlivu elektrárny na životní prostředí měla dohlížet Evropská unie. Odborný posudek mezinárodní komise byl zveřejněn letos v dubnu.

Rakouští Zelení jsou proti blokování vstupu ČR do EU

Proti vydírání Česka zablokováním jeho vstupu do Evropské unie kvůli jaderné elektrárně Temelín jsou rakouští Zelení. Ti si ale myslí, že "předčasné" uzavření kapitoly o energetice při vstupním jednání ČR do EU by mohlo k takovémuto vetu přispět. Nejschůdnější cestou, jak vyřešit otázku elektrárny, je podle Zelených její odstavení za finanční pomoci Rakouska. Představitelé této opoziční strany to v pondělí oznámili ve Vídni na tiskové konferenci. Stejně jako odpůrci atomu z mimovládních organizací jsou i Zelení proti konání veřejného slyšení o Temelíně, které má být v úterý ve Vídni, a jejich zástupci se jej proto nezúčastní.

Rakouští lidovci obhajují slyšení k Temelínu

Rakouští vládní lidovci (ÖVP), kteří jako jediná strana z politického spektra země prosazují pořádání veřejného slyšení k jihočeské jaderné elektrárně Temelín, jež se má konat v úterý ve Vídni, odmítli postoj opozičních sociálních demokratů (SPÖ) a Zelených, kteří oznámili, že se slyšení nezúčastní.

"SPÖ a Zelení zřejmě nehodlají s českou stranou debatovat o bezpečnosti Temelína. Je mi to velmi líto," řekla generální tajemnice ÖVP Maria Rauchová-Kallatová. Opozice se tak podle ní zřejmě nechce podílet na prosazování jednomyslně přijatého usnesení parlamentu (tedy i hlasy opozičních stran) o plné realizaci melkského procesu do života, "v jehož prosazování vláda důrazně a se solidně podloženými argumenty pokračuje". "Tím opozice pouze nahrává české atomové lobby," zdůraznila lidovecká představitelka.

ČR dosud provedla 15.686 testů na BSE - jeden vzorek byl pozitivní

Česká republika k 25.6.2001 vyšetřila na tzv. nemoc šílených krav (BSE) metodou Western Blot 15.686 vzorků mozkové tkáně skotu. ČTK o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben. Zatím jeden pozitivní výsledek zachytil Státní veterinární ústav v Jihlavě, přičemž šlo o krávu ze zemědělského družstva v Dušejově. Dobytče porazil 4. června masokombinát Kostelecké uzeniny. První výskyt BSE v ČR pak potvrdil kontrolní test, jehož výsledek oznámilo ministerstvo zemědělství v pátek 8. června. Veterinární správa poté od 12. června nařídila testovat na BSE veškerý poražený skot starší 30 měsíců.

V návaznosti na toto opatření počty prověřených kusů výrazně stouply. Od 1. února do 4. června SVS vyšetřila 10.656 vzorků. Během posledních tří týdnů tak množství provedených testů vzrostlo o polovinu. Kontrolou přitom prošlo 9805 zvířat starších 30 měsíců a 11.826 zvířat starších 24 měsíců.

Do ČR nebude možné od poloviny roku dovézt auto starší pěti let

Od 1. července nebude možné do České republiky dovézt auto starší pěti let. V platnost totiž vstupuje nový zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, který mění podmínky přihlašování automobilů. Dosud bylo možné teoreticky přihlásit auto vyrobené na začátku 90. let, pokud splňovalo příslušné technické normy týkající se například brzd, hluku nebo emisí škodlivin ve výfukových plynech.

Pražští radní budou jednat o sbírce na opravu Karlova mostu

Pražští radní budou v úterý jednat o tom, zda město uspořádá veřejnou sbírku na opravu Karlova mostu. "Už se ozývají zájemci, kteří by chtěli přispět, a já tomu nehodlám bránit," řekl v pondělí ČTK primátor Jan Kasl, který s myšlenkou sbírky přišel letos na jaře. Pokud rada jeho návrh schválí, bude po dalších nutných krocích oznámeno číslo účtu, na který bude možné přispívat. Založení Nadačního fondu ochrany památek zaměřený na rekonstrukci mostu ohlásila podle záměru z března i Česká pojišťovna.

Na špatný technický stav Karlova mostu poukázal průzkum provedený Českým vysokým učením technickým. Jan Kasl uvedl, že příští rok by mohla být opravena část malostranské poloviny mostu, kde již bylo vydáno stavební povolení.

V Plzni jsou vystaveny historické fotografie hvězdáren

Kolekce fotografií, na nichž jsou zachyceny v historické i současné podobě objekty hvězdáren v České republice, je od pondělí vystavena v mázhausu plzeňské radnice. Expozici s názvem Místa astronomické vzdělanosti 1918 až 1945 uspořádaly plzeňská hvězdárna a magistrát. Autorem fotografií je Štěpán Ivan Kovář. Na devatenácti panelech jsou zachyceny objekty, v nichž se buď pozorovalo nebo prováděla různá měření. Některé z nich již zanikly.

Zahraniční verzi Tmavomodrého světa musejí tvůrci mírně zkrátit

Zahraniční verzi filmu Tmavomodrý svět bude muset režisér Jan Svěrák mírně zkrátit. Stejně jako u Kolji se totiž setkal s tím, že některé dialogy nejdou přeložit.

Zatím byl podle něj Tmavomodrý svět prodán do 14 zemí. Uvidí ho diváci v Asii, Austrálii, Mexiku, Brazílii, Německu, Itálii a Skandinávii. Nasazení v britských kinech bude zřejmě spojeno s americkým trhem. O distributorovi producenti zatím jednají, současně usilují o přijetí na MFF v Benátkách. V září bude mít Tmavomodrý svět premiéru na Slovensku a také v Torontu.

A ještě krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, na severovýchodě oblačno a ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů Celsia.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio