Zprávy Radia Praha

Vysoký velitel NATO ocenil transformaci české armády

Vizi transformace české armády pochválil vrchní velitel spojeneckých sil v Atlantiku (SACLANT) generál William Kernan po svém rozhovoru s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem a náčelníkem generálního štábu české armády Jiřím Šedivým. Novinářům také řekl, že případný zásah aliance v Makedonii i bez předchozí mírové dohody mezi bojujícími stranami je otázkou politickou, nikoli vojenskou, vedení NATO však podle něj zvažuje všechny aspekty situace. "Věřím, že (česká vize transformace) bude modelem pro další státy, které usilují o vstup do aliance," řekl Kernan. Strukturální změny armády budou mít podle něj velký vliv nejen na připravenost armády, ale i na budoucnost Severoatlantické aliance jako celku. Kernan ocenil i příspěvek České republiky k mírovým operacím v Bosně a Hercegovině, Kosovu i Makedonii. Doplnil, že případné vyslání vojáků NATO do Makedonie, které je zatím podmíněno mírovou dohodou mezi tamní vládou a s ní bojujícími Albánci, bez existence této dohody je politickou otázkou. "To je rozhodnutí, které musí učinit Severoatlantická rada," poznamenal Kernan.

Severoatlantická aliance je schopna přijmout země, které budou přínosem pro její obranu. Řekl to generál William Kernan, který jednal s předsedou senátního výboru pro bezpečnost Michaelem Žantovským. Kernan o možném rozšíření aliance mluvil v souvislosti s přípravou pražského summitu NATO v roce 2002. Konkrétní kandidátské země, které by mohly být na summitu přizvány, ale Kernan nezmínil, řekl Žantovský. O členství v NATO se ucházejí Albánie, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. K devíti kandidátům se přidalo i Chorvatsko, které zatím není oficiálním uchazečem.

Jack Sraw ocenil úsilí ČR o vstup do EU

Britský ministr zahraničí Jack Straw prohlásil, že Česká republika dosáhla velmi dobrého pokroku v přípravách na vstup do Evropské unie. "Česká republika už uzavřela 19 kapitol, což je velmi dobrý pokrok. To Českou republiku řadí téměř na samu špičku Premier League," řekl Straw po rozhovorech s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Tento pokrok svědčí podle britského ministra o tom, že česká vláda považuje vstup do Evropské unie za svou prioritu a obyvatelé přistupují k rozšíření seriózně. Straw také uvedl, že si dovede klidně představit, že za tři roky už budou moci čeští turisté po příletu na letiště v Británii procházet prostorem vyhrazeným pro občany Evropské unie a nebudou muset stát frontu u přepážky pro občany jiných zemí. Ministr Kavan k tomu podotkl, že by to mělo být "nejpozději" za tři roky. Britská vláda podle Strawa nesdílí obavy některých jiných zemí Evropské unie, například Německa nebo Rakouska, že po přijetí České republiky do EU se unie bude muset bránit přílivu českých pracovních sil.

Jack Straw prohlásil, že podle jeho předpokladu ratifikují obě komory britského parlamentu smlouvu z Nice o reformách Evropské unie ještě do konce letošního roku. Straw dal současně jasně najevo, že britská vláda nehodlá ke smlouvě z Nice vypsat referendum, jako to učinila irská vláda, která minulý měsíc pro smlouvu překvapivě nezískala potřebnou většinu hlasujících voličů.

OECD: Pomalá deregulace v ČR poškodí konkurenční prostředí

Pomalá deregulace v energetickém a telekomunikačním sektoru bude mít negativní dopad na konkurenční prostředí v České republice. Ve své zprávě to napsala Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, která z těchto důvodů tempo deregulací doporučuje zvýšit. Autor zprávy Scott Jacobs, který se v textu zabýval reformou regulačních opatření v České republice, v rozhovoru s agenturou Reuters řekl, že urychlení deregulace by se mělo stát prioritou vlády. I když má Česká republika kvalitní telekomunikační zákon a funguje i regulační úřad, stát zatím neučinil příliš mnoho pro to, aby vytvořil konkurenční prostředí. V důsledku toho nelze čekat, že privatizace státního podílu v Českém Telekomu, s níž se počítá ještě před koncem tohoto roku, přinese snížení cen pro spotřebitele. Naopak je docela možné, že bude konkurenčním firmám znemožněn efektivní vstup na trh, píše autor zprávy.

Miloš Zeman: Vláda splnila slib, že vyvede zemi z ekonomické krize

Premiér Miloš Zeman prohlásil, že jeho kabinet splnil svůj základní slib spočívající v tom, že svojí politikou přispěje k vyvedení Česka z ekonomické krize. Ocenil opoziční smlouvu mezi vládní sociální demokracií a Občanskou demokratickou stranou, která podle něj přispěla k řešení ekonomických a sociálních problémů. Premiér Zeman to prohlásil v Poslanecké sněmovně při hodnocení toho, jak vláda plní své programové prohlášení. "Chtěl bych... zejména těm, kdo mají plná ústa Evropy a Evropské unie, připomenout pasáž z poslední hodnotící zprávy Evropské komise, kde se říká, že právě tato smlouva přispěla ke stabilizaci situace, ke zvýšení kredibility České republiky a k přílivu zahraničních investorů," řekl Zeman. Zpochybnil tvrzení některých oponentů, podle nichž je současný ekonomický růst pouze fází ekonomického cyklu a je nezávislý na vládní politice. Ocenil růst objemu zahraničních investic v ČR, pokles nezaměstnanosti a sociální smír. Varoval, že při sociálních sporech nebude jeho kabinet ustupovat nátlakovým akcím. Mezi neúspěchy zařadil špatný výběr daní.

Václav Klaus: Zpráva o činnosti vlády je jen papírovou inventurou

Předseda Poslanecké sněmovny a ODS Václav Klaus obvinil vládu z toho, že se příliš soustřeďuje na krátkodobé efekty, které jí mohou přinést zisk ještě před skončením jejího volebního období. Klaus to prohlásil v rozpravě k vládní zprávě o plnění programového prohlášení. Vládní materiál označil za propagandistický a "papírovou inventuru činnosti vlády", která neodpovídá realitě. "Základním problémem je to, že vláda správu věcí veřejných chápe ryze účelově z hlediska času, který zbývá do konce volebního období," prohlásil předseda smluvně-opoziční ODS. Dodal, že vláda se chaoticky snaží do právního řádu přebírat všechny zákony přicházející z EU, že za její činnosti ztratil státní rozpočet schopnost stabilizační funkce a že i přes zřetelné oživení ekonomiky roste deficit veřejných financí.

Sněmovna chce, aby vláda revidovala smlouvy o prodeji IPB

Poslanecká sněmovna těsným poměrem hlasů vládě doporučila, aby usilovala o změnu transakčních dokumentů s Československou obchodní bankou (ČSOB) tak, aby dosáhla větší vyváženosti ve prospěch státu. Pokud se vláda s ČSOB nedohodne, doporučuje sněmovna zvážit napadení smluv o prodeji Investiční a Poštovní banky (IPB) obchodní bance u nezávislého soudu kvůli příkrému rozporu s dobrými mravy. Usnesení, které navrhla sněmovní vyšetřovací komise ke kauze IPB, podpořilo 106 ze 188 přítomných poslanců. Proti bylo 78 poslanců. Z počítačového záznamu hlasování vyplývá, že usnesení podpořili poslanci ODS, KDU-ČSL a komunisté. Proti hlasovali poslanci ČSSD. Poslanci Unie svobody hlasovali nejednotně. Usnesení sněmovny podpořilo jen pět z nich. Sněmovna vládě také doporučila, aby ve spolupráci s Českou národní bankou (ČNB) novelizovala zákon o bankách a precizovala v něm ustanovení o nucené správě, zejména pak postavení a funkci nuceného správce. Vláda by rovněž měla zveřejnit smlouvy o prodeji IPB obchodní bance z 19. června loňského roku.

S usnesením k IPB je spokojena ODS; ČSSD a Unii svobody se nelíbí

Usnesení sněmovny, kterým vládě doporučila usilovat o změnu smluv s Československou obchodní bankou (ČSOB) o prodeji Investiční a Poštovní banky (IPB), rozladilo poslance sociální demokracie a některé zákonodárce Unie svobody. Naopak ODS je s usnesením spokojena a podpořili jej i lidovci a komunisté. Usnesení uvádí, že když se vláda s ČSOB nedohodne, má zvážit napadení smluv o prodeji IPB u nezávislého soudu. Vláda má podle něj také zveřejnit smlouvy o prodeji IPB z loňského června. Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus ČTK řekl, že je s usnesením do jisté míry spokojen. "Spokojen ale nemůže být daňový poplatník. Krok byl učiněn, a myslím, že je třeba té vyšetřovací komisi za to poděkovat," prohlásil Klaus.

Ministr financí Jiří Rusnok ale dal najevo skepsi k možnostem vlády smlouvy o prodeji IPB změnit. "Myslím, že jsou (možnosti) velmi omezené," řekl médiím. Usnesení označil za "politické závěry". "Vláda je jistě posoudí, ale myslím, že k realitě mají daleko... Chcete-li měnit nějakou smlouvu, na to musejí být dva," uvedl.

Předseda ČSSD Vladimír Špidla soudí, že rozprava k IPB potvrdila, že vláda jednala v situaci krajní nouze a že odvrátila hospodářskou katastrofu. "Usnesení podle mého názoru neodpovídá realitě, právě proto, že nevzalo v úvahu onen základní výsledek, který vyplynul z debaty," řekl ČTK Špidla.

Usnesení nepodpořil ani lídr čtyřkoalice Karel Kühnl, který považuje zprávu komise za polovičatou. Nezabývala se totiž podle něj příčinami, které vedly k nezbytným krokům vlády v IPB. Kühnl také nevěří v možnost změny smluv. "Myslím, že je šílený nápad snažit se právně podkopat ten akt..., díky němuž byla odvrácena hrozba pro celou českou ekonomiku. Domnívám se, že právní zpochybnění tohoto aktu by mohl chtít opravdu jenom šílenec," prohlásil Kühnl.

Naopak šéf lidovců Cyril Svoboda ocenil konstatování sněmovny, že vláda v kauze IPB neporušila zákon. Smysl usnesení podle něj tkví v tom, že kauza má mít co nejmenší dopad na veřejné rozpočty. Zdůraznil, že usnesení je doporučením, které vládu nezavazuje. "Sněmovna tímto usnesením vyjadřuje vládě podporu ve snižování nákladů daňových poplatníků, bude-li mít vláda tu vůli," uvedl šéf vyšetřovací komise Miroslav Kalousek.

Místopředseda Unie svobody a exministr financí Ivan Pilip soudí, že závěry zprávy komise jsou tendenční. Za špatnou a velmi obtížně představitelnou považuje výzvu sněmovny ke změnám smluv. Naopak šéf sněmovního rozpočtového výboru Vlastimil Tlustý si změny smluv představit dokáže. "Vláda by se... měla pokusit o změnu poměru výhod a nevýhod," řekl.

Šéf poslanců KSČM Vojtěch Filip byl s výsledkem debaty o IPB spokojen. "Samotná práce (komise) je dobrým podkladem pro práci vyšetřovatelů, policie a státního zastupitelství," řekl ČTK.

Smlouva s Vatikánem nebude obsahovat restituce řádů

Na severní Moravě se šíří spekulace o chystaném vydání církevních restitucí Řádu německých rytířů. Řekl to bývalý kastelán hradu Bouzov Roman Váňa, který je nyní přednostou Okresního úřadu v Olomouci. Ministr kultury Pavel Dostál však podobné úvahy rozhodně popřel. Informace o tom, že vláda se chystá na základě smlouvy s Vatikánem převést jako důkaz své vstřícnosti rozsáhlý majetek na severní Moravě Řádu německých rytířů, se podle Dostála nezakládají na pravdě. Také Váňa řekl, že o přípravách vydání majetku církevním subjektům nic neví. "Osobně jsem s ministrem Dostálem hovořil. Ubezpečil mě, že se (tyto informace) nezakládají na žádných faktech," řekl. O bývalý majetek řádu se podle něj vedou soudní spory. "Bylo by nevhodné, aby stát do procesu takto zasahoval," dodal přednosta. "Státní smlouva, která je současné době ve stadiu jednání, mezi ČR a Vatikánem, se nezabývá a ve své konečné formě se zabývat nebude žádnými konkrétními restitucemi a její schválení podléhá Parlamentu ČR. Takže je naprosto vyloučeno, aby vláda jednala s Vatikánem bez jakýchkoli konzultací s politickými stranami," tlumočila Dostálovo stanovisko mluvčí ministerstva kultury Dita Fuchsová. Dodala, že všechny politické strany byly o pracovním textu smlouvy podrobně informovány prostřednictvím svých zástupců ve vládní komisi pro církevní otázky.

Na Velhartickém hradě se chystá kázání pod širým nebem o Husovi

Kázání pod širým nebem, které má připomenout osobnost mistra Jana Husa, připravili na neděli v areálu hradu Velhartice na Klatovsku členové křesťanského sdružení Den pro Tebe. Od upálení reformátora Husa letos uplyne 586 let. "Bude to jen taková malá bohoslužba, ne jako mše v kostele. Kněz z Klatov bude kázat o Janu Husovi a jeho významu a aktuálnosti pro dnešek, možná i přímo přednese část Husova kázání," řekla ČTK Ivona Brožová ze sdružení Den pro Tebe. Pokud bude hezké počasí, mohou si návštěvníci hradu poslechnout kázání v 15:00 a v 17:00 v modřínovém háji před hradem; jestli bude pršet, přesune se do hradu.

Jan Hus vystudoval v letech 1390 až 1404 svobodná umění a teologii na Karlově univerzitě v Praze. Ve svých kázáních kritizoval církevní praxi a požadoval návrat k chudé církvi, za což si vysloužil klatbu. Před koncilním soudem v Kostnici odmítl své učení odvolat, a jako kacíř byl proto 6. července 1415 upálen. Jeho smrt posílila v českých zemích hnutí, které přerostlo v husitskou revoluci.

V Temelíně kompletují turbínu, spouštění bude pokračovat v srpnu

Na montáži jednoho ze tří nízkotlakých dílů turbosoustrojí, který musel být kvůli ohnutí hřídele rotoru vyměněn, pracují nyní v Temelíně zaměstnanci plzeňské Škody Energo a Škody Praha. V rámci odstávky prvního bloku vyměnili pracovníci Škody Energo také regulační ventily vysokotlaké části turbíny. To by mělo eliminovat chvění potrubí. "Předpokládáme, že k pokračování energetického spouštění bude zařízení prvního bloku připraveno v první dekádě srpna," řekl ČTK tiskový mluvčí temelínské elektrárny Milan Nebesář. Před zastavením štěpné reakce na začátku května postoupilo spouštění bloku do etapy s výkonem reaktoru do 55 procent a elektrárna dodávala do sítě nejvíce 470 megawattů elektrické energie. Škoda Praha, která je generálním dodavatelem technologie, počítá s tím, že blok předá investorovi na přelomu listopadu a prosince. Teprve poté by mohl začít zhruba roční zkušební provoz.

Družstvo Dušejov by mohlo mít návrh náhrad příští týden

Do konce příštího týdne by mohlo zemědělské družstvo Dušejov připravit návrh odškodnění, které bude žádat od státu za 134 krav poražených kvůli výskytu tzv. nemoci šílených krav (BSE) v jeho chovu. Nárok na kompenzaci stanovuje novela veterinárního zákona. "Máme to zkonzultováno s ministerstvem zemědělství, oni nám předali nějaké formuláře a pracujeme na tom," řekl ČTK předseda družstva Zdeněk Bartošík. Družstvo přitom zpracovává podklady v několika variantách, protože existuje více možností, jak stádo ocenit. Je třeba rozhodnout, zda vzít jako hodnotu stáda účetní hodnotu zvířat, cenu nových zvířat nebo případně hodnotu jinou, uvedl Bartošík. Zároveň podle něj není tak jednoduché spočítat ztráty z výpadku výroby mléka. Je totiž třeba určit, kdy se nově nakoupené jalovice otelí a začnou dojit, čímž se produkce mléka začne zvyšovat. Mluvčí ministerstva zemědělství Pavel Kovář ČTK již dříve řekl, že družstvo má podle novely veterinárního zákona nárok na náhradu ve výši obvyklé ceny zdravého zvířete.

Novým velitelem čáslavské letecké základny je Jiří Verner

Novým velitelem 4. základny taktického letectva jmenoval ministr obrany Jiřího Vernera. Do funkce ho před nastoupeným útvarem uvedl velitel vzdušných sil Ladislav Klíma. "Jedná se o člověka zkušeného, který má znalosti o řízení a plnění úkolů v rámci protivzdušné obrany," uvedl. Verner označil za hlavní cíl rovnocenné postavení základny v NATO. K tomu by podle něj měla přispět i nová technika. Velitel věří, že se armáda nadzvukové techniky nezbaví. "Určitě vedle L- 159 jednou uvidíme nový moderní stíhací letoun," řekl. Je pro něj profesně nepřípustné vzdát se protivzdušné obrany státu a nechat se "přikrýt" deštníkem některého ze spojenců.

Petr Pithart se v pondělí vrátí do svého úřadu v Senátu

Předseda Senátu Petr Pithart se v pondělí 9. července vrátí po nemoci do svého úřadu. ČTK to řekl jeho poradce Jaroslav Veis. Pitharta lékaři minulý pátek propustili po týdnu stráveném v nemocnici, kde ležel kvůli infekci močových cest. Nyní se zotavuje doma a dobírá antibiotika. U předsedy horní komory se zdravotní potíže objevily předminulý týden v závěru jeho irské návštěvy. V Dublinu kvůli horečkám vyhledal odbornou pomoc. Vyšetření lékařů nejprve ukazovalo na plicní nebo respirační infekci. Hned po příletu do Prahy byl Pithart převezen do vinohradské nemocnice. Další vyšetření pražských lékařů ukázalo, že Pithart dostal těžší akutní infekci močových cest. Ještě začátkem minulého týdne měl Pithart horečky, lékaři mu proto změnili antibiotika. Jeho stav se od té doby zlepšuje.

Křižíkova fontána připravuje muzikál Notre Dame de Paris

Po loňském uvedení projektu Malá mořská víla na Křižíkově fontáně připravuje skladatel a producent Miroslav Janíček z agentury Orfeus muzikál Notre Dame de Paris. Libreto napsal spolu s Ivanem Hladíkem podle populárního Hugova románu, režisérem je Petr Novotný. Premiéra je připravena na 12. července. "Na zvukové nahrávce se ve studiu podílely přední hvězdy tohoto žánru Dan Hůlka, Bára Basiková, Petr Kolář, Bohuš Matuš, Martin Pošta a další," řekl Janíček ČTK. Projekty Křižíkovy fontány spojují světelnou, vodní a hudební show za pomoci 12.000 světel, tří tisíc vodních trysek a předních režisérů. Například verze Dvořákovy Rusalky lákala diváky v letech 1994 až 1999. Hlediště pojme až šest tisíc diváků.

Dva hráči vzdali hru se slovy scrabble po 62 hodinách a vyhráli

Po téměř 62 hodinách skončil v Praze maratón ve hře se slovy scrabble, který doplnil program páté olympiády duševních sportů. Dva zbývající soupeři se po skoro třech dnech beze spánku a 65 odehraných kolech rozhodli, že ve skládání vylosovaných písmen do pojmů již nebudou pokračovat. O vítězství se pak rozdělili, informovala ČTK Klára Zemanová z pořadatelského štábu. "Hráči dospěli k názoru, že po tolika odehraných partiích jsou jejich síly přibližně stejné a nedokáží už využít chyb svého soupeře," upřesnila Zemanová. Dodala, že Jindra Voráčková z 65 kol vyhrála 38 a z vylosovaných písmen na hrací ploše vytvořila slova za 19.720 bodů. Radim Hyršovský z 65 zvítězil ve 48 kolech a za slova získal 21.898 bodů. Do maratónu nastoupilo 1. července devět nadšenců.

Ze sportu:

Čeští tenisté David Rikl a Jiří Novák se poprvé v kariéře probojovali do semifinále Wimbledonu. Třetí nasazený pár ve čtyřhře na trávě v All England Clubu porazil Chrise Haggarda z Jihoafrické republiky a Belgičana Toma Vanhoudta 6:2, 6:1 a 7:6.

Barbora Strýcová postoupila do čtvrtfinále soutěže juniorek. Patnáctiletá česká tenistka se postarala o překvapení, když ve třetím kole zdolala nejvýše nasazenou Ashley Harkleroadovou z USA 6:3 a 6:2.

Do řeckého fotbalového klubu Panionios Atény zamíří pravděpodobně dvacetiletý brankář Českých Budějovic Jaroslav Drobný, stříbrný medailista z mistrovství Evropy hráčů do 21 let. "Předběžně odchází na půlroční hostování a Panionios má navíc opci změnit hostování v přestup, pokud po této době doplatí sjednanou částku," řekl sekretář a sportovní manažer Českých Budějovic Milan Čadek.

Neuplynuly ještě ani dva roky od chvíle, kdy hokejový brankář Dominik Hašek za přítomnosti desítek novinářů a televizních štábů v Praze oznámil, že sezóna 1999/2000 v NHL bude jeho poslední v kariéře. Provázen vleklými zdravotními problémy s třísly a zklamán tehdejší finálovou prohrou s Dallasem patrně nevěřil, že ještě někdy dosáhne na vysněný Stanley Cup. Uplynulý víkend však přinesl v jeho kariéře zásadní zlom. Po devíti letech strávených v Buffalu se Hašek stěhuje do Detroitu, devítinásobného vítěze NHL, čímž se jeho šance na dobytí nejcennější hokejové trofeje výrazně zvýšily. "Je to pro mě obrovská výzva," přiznal šestatřicetiletý Hašek na tiskové konferenci po příletu do Prahy.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.