Zprávy Radia Praha

Na cyrilometodějské oslavy ve Velehradě se sjelo na 30.000 lidí

Téměř 30.000 poutníků se sjelo na poutní místo ve Velehradě, kde si na Národní pouti připomněli příchod věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Cyrilometodějské oslavy vyvrcholily ve čtvrtek dopoledne hlavní mší, kterou před bazilikou sv. Cyrila a Metoděje a Nanebevzetí Panny Marie sloužil arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Jan Graubner. Mezi přítomnými byli i poutníci z okolních zemí, nejvíce ze Slovenska a Polska. Tradičně přijeli i krajané ze zámoří. Česká biskupská konference u příležitosti oslav udělila Řád svatých Cyrila a Metoděje skladateli Zdeňku Pololáníkovi za duchovní skladby, z nichž při bohoslužbě zazněl Hymnus k sv. Cyrilu a Metodějovi. Cyrilometodějskou tradici připomněl v kázání českobudějovický biskup Jiří Paďour. S Graubnerem sloužili hlavní mši, které předcházela bohoslužba nových českých kněží, i královéhradecký biskup Dominik Duka, velvyslanec papeže Jana Pavla II. v České republice Giovanni Coppa a 14 českých biskupů s biskupy z Polska, Chorvatska a Maďarska. Paďour v promluvě připomněl prohlášení papeže, který soluňské bratry prohlásil v roce 1981 spolupatrony Evropy po boku sv. Benedikta. Oslovil mladé lidi, kteří, jak zdůraznil, byli v minulosti masově svoláváni do obrovských zástupů a učili se nenávidět a bojovat jedni proti druhým. Dnes jste svoláni sem, abyste stvrdili, že se v novém století nepropůjčíte k tomu, abyste byli nástroji násilí a destrukce, uvedl. Mladí při bohoslužbě přinesli k oltáři symbolické dary - bibli, trnovou korunu, džbán vody, slunečnice, chléb, víno a manželé Konštačtí ze severní Moravy i desetiměsíčního syna Jana. Graubner se po mši rozloučil s Coppou. "Vracím se v těchto dnech do Vatikánu, ale váš národ budu mít v srdci až do smrti," řekl Coppa, který od poutníků převzal majolikový džbán a květiny. Obřady ve Velehradě zakončila byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého. Někteří biskupové z Velehradu odjeli do Mikulčic na Hodonínsku, kde v prostředí archeologických vykopávek z období Velké Moravy budou sloužit mši. Oslavy se konaly i v Tučapech, Nedachlebicích a jiných obcích Moravy, v nichž jsou kostely zasvěceny věrozvěstům.

Projekt pravoslavné pouti vyvrcholil procesím a bohoslužbou

Procesím a bohoslužbou, při níž kázal pravoslavný olomoucko-brněnský biskup Simeon, vyvrcholila v Chudobíně na Olomoucku moravská část mezinárodního projektu Pilgrimage 2001 - Pouť obnovy spravedlnosti a smíření, věnovaného slovanským věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi. Součástí programu bylo například setkání věřících a vystoupení církevních souborů z Rumunska, Norska, Slovenska a Česka, které se představily ve Vilémově, Chudobíně a Litovli. Projekt pokračuje semináři a dalšími akcemi v Praze.

Setkání skinheadů na Jablonecku se obešlo bez incidentů

Asi 50 členů a příznivců krajně pravicového Národně sociálního bloku se ve čtvrtek odpoledne sjelo do Maršovic na Jablonecku, aby připravili vatru pro oslavy věnované slovanským věrozvěstům Cyrilu a Metodějovi. Účastníci akce se měli sejít na jabloneckém nádraží, přijelo tam však jen několik jednotlivců. Většina skinheadů totiž dorazila přímo do Maršovic. Pálení slovanské vatry se mělo původně uskutečnit u horské chaty Fotografie v Horní Černé Studnici u Jablonce. Na poslední chvíli ho ale museli organizátoři přesunout. "Majitel chaty si to na poslední chvíli rozmyslel a akci odřekl," řekl předseda bloku Jan Kopal. Pálení vatry se proto uskuteční na soukromém pozemku u jeho chalupy v Maršovicích. Program oslav podle Kopala připomene příchod Cyrila a Metoděje v devátém století do Velkomoravské říše.

Na Valašsku začal mezinárodní festival Rožnovské slavnosti

Kultuře zemí visegrádské čtyřky, slovanské vzájemnosti a krajanům je věnován mezinárodní folklórní festival Rožnovské slavnosti, který začal v Rožnově pod Radhoštěm. Památku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje připomněl program Zpěvy zemí slovanských na Pustevnách. Poté festival pokračoval v rožnovském Valašském muzeu v přírodě. Letos pozvali na 900 účinkujících, mimo tuzemských i ze Švýcarska, Velké Británie, Srbska, Řecka, Ukrajiny, USA, Chorvatska, Polska, Maďarska a Slovenska. Vedle amerických krajanů a zahraničních vysokoškolských kolektivů se na pódiích představilo 12 tuzemských kolektivů a nejlepší moravské cimbálovky. Úvodní část programu byla komponována jako Den slovanské vzájemnosti. Páteční program je od 9:30 věnován včelařství. Vystoupí nejen folklórní soubory, ale i včelaři, kteří přiblíží svou práci a nabídnou včelí produkty. V sobotu dopoledne začnou na rožnovském náměstí Slavnosti porozumění s vystoupením zahraničních hostů. Nedělní Setkání pod Radhoštěm zahájí dětský pořad, na který naváže pásmo krajanů a souboru Kašava z Kašavy na Zlínsku. Závěr bude patřit v 15:00 hlavnímu pořadu slavností Gaudeamus igitur s nejlepšími vysokoškolskými soubory.

Účastníci krakovecké pouti si připomněli upálení Jana Husa

Smrt českého reformátora Jana Husa před 586 lety si připomněla stovka účastníků pouti, kterou na hradě Krakovec na Rakovnicku každoročně pořádá Církev československá husitská. Krakovec byl posledním Husovým útočištěm před jeho cestou na kostnický koncil, kde měl obhajovat své reformní názory. Namísto toho byl uvězněn a 6. července 1415 upálen. Podle rakovnického faráře Církve československé husitské Oldřicha Horka sváděl Hus nerovný boj se středověkou církví, které byl sám členem. Tradice krakoveckých církevních poutí vznikla v roce 1921, přerušil ji ale nacistický a poté i komunistický režim. Pouť se znovu uskutečnila až v roce 1991.

Vláda rozhodne o příspěvku pro horníky, kteří přijdou o práci

Vláda zvažuje, že vydá nařízení, podle něhož by měli horníci, kteří přijdou o práci v důsledku restrukturalizace a útlumu těžby hnědého uhlí a lignitu, dostávat zvláštní příspěvek v měsíčních dávkách ve výši 5280 korun. Podmínkou pro přiznání příspěvku by měly být nejméně tři odpracované roky. Počet měsíců, po které by měli horníci dávku dostávat, by měl být odstupňován podle délky jejich zaměstnání. Jestliže horník pracoval méně než pět let nepřetržitě u některé z hornických společností, jež mají být v nařízení vlády vyjmenovány, měl by mu být příspěvek vyplácen tři měsíce. Pokud takto pracoval alespoň pět let, měl by dávku dostávat šest měsíců. Za každý další odpracovaný rok se má doba poskytování dávky prodlužovat o další tři měsíce. Horníci by mohli dávku pobírat maximálně 36 měsíců. Horníci pracující v hornické společnosti 15 a více let by tak získali během tří let 190.080 korun. Další podmínkou pro poskytnutí příspěvku je to, aby v okrese, kde horník pracoval, míra nezaměstnanosti ke dni ukončení pracovního poměru dosahovala minimálně průměrné celostátní míry nezaměstnanosti. V roce 2000 průměrná nezaměstnanost v České republice dosáhla 9,4 procenta. Vláda o vydání tohoto nařízení jednala již v lednu a definitivní rozhodnutí odložila na dobu po schválení novely zákona o rozpočtových pravidlech.

Politici dovolenou stráví na chalupách, u moře i pracovně

Politici budou dovolenou trávit různě. Někteří, jako už tradičně třeba premiér Miloš Zeman, na chalupách, jiní vyjedou k moři. Do Chorvatska nebo Itálie možná vyrazí lídr čtyřkoalice Karel Kühnl. Část politiků ji ovšem stráví víceméně pracovně. Například předseda sněmovny Václav Klaus pojede na několik zahraničních konferencí. Naopak šéf Senátu Petr Pithart už dlouho plánuje, že nabere síly ve slovenských lázních Bardejov. K východním sousedům se chystá i předseda lidovců Cyril Svoboda. Obvykle jezdí do Tater. Tři týdny v jižních Čech v někdejší vile prezidenta Edvarda Beneše v Sezimově Ústí stráví ministr kultury Pavel Dostál. Doma v jižních Čechách bude vicepremiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla, který chce trénovat na maratón a plánuje výlet do Vídně.

Anheuser Busch nesmí v Německu používat značku Budweiser

Americká pivovarnická společnost Anheuser Busch nesmí v Německu používat při prodeji piva značku Budweiser, která nadále patří tradičnímu českému výrobci Budvar. Rozhodl o tom odvolací soud v Mnichově, který ve čtvrtek zveřejnil svůj verdikt a o němž ČTK informovala německá agentura PRevent Public Relations. Tiskové sdělení uvádí, že se však americká firma může ještě obrátit se stížnosti na nejvyšší soud. Odvolací instance tak potvrdila loňský červencový rozsudek z nižšího soudního stupně. Vyjádření Anheuser Busch se ČTK nepodařilo získat.

Počet legálně zaměstnaných cizinců v Česku loni vzrostl na 165.000

V České republice bylo v roce 2000 legálně zaměstnáno 164.987 cizinců, což proti roku 1999 představuje nárůst o 8,6 procenta. Z údajů publikovaných Českým statistickým úřadem vyplývá, že podíl cizinců na tuzemském pracovním trhu vzrostl hlavně zásluhou Slováků, kterých bylo evidováno 63.567. Kromě Slováků se v Česku nejčastěji nechávali zaměstnat lidé z Ukrajiny (39,3 procenta), Polska (19,2 procenta) a Bulharska (3,8 procenta). Pátou pozici zaujali Němci (3,6 procenta) a šestou Američané (3,4 procenta). Nejpočetnější skupinou živnostníků byli Ukrajinci v počtu přes 21.400. Následováni byli Vietnamci (19.300) a s velkým odstupem Slováky (6700). Více než 1000 oprávnění k podnikání bylo k 31. prosinci 2000 vydáno podle pořadí také Rusům, Jugoslávcům, Bulharům a Polákům. Podnikat do Česka přišli občané států všech světadílů. Legálně v České republice podle statistických dat pobývá asi čtvrt miliónu cizinců.

V Zemědělském družstvu Dušejov nakupují vysokobřezí jalovice

Téměř měsíc poté, co v Zemědělském družstvu Dušejov na Jihlavsku bylo kvůli BSE zlikvidováno 134 kusů hovězího dobytka, začíná družstvo doplňovat stádo. S nákupem začali poté, co jim Česká pojišťovna převedla na účet náhradu za škody, vyčíslené podle pojistné smlouvy na téměř tři a půl miliónu korun. Zatím má družstvo vybráno asi 60 kusů z celkové stovky, zbytek stáda chce doplnit z vlastního chovu. Jalovice jim nabídli k prodeji podniky ze Znojemska, Kroměřížska, Blanska a z Pelhřimovska. Zatímco od pojišťovny družstvo dostalo za jeden utracený kus v průměru 25.000 korun, nové vysokobřezí jalovice přijdou na 27.000 až 37.000 korun. V polovině měsíce by družstvo mělo předat na ministerstvo zemědělství konečný návrh žádosti na odškodnění ztrát a ušlého zisku, na které má nárok na základě veterinárního zákona. Téměř polovina nuceně poražených krav byla březí. Nikdo ze stovky zaměstnanců družstva nebyl poté, co družstvo přišlo o čtvrtinu stáda, propuštěn.

V Českém Těšíně začala mezinárodní konference architektů

Dějinám a současným architektonickým problémům Českého Těšína a polského města Těšín je věnována čtyřdenní mezinárodní konference, která začala v kulturním domě Střelnice v tomto severomoravském městě. Akce nazvané Slezské dny architektury se účastní stovka architektů z Česka a Polska a studentské týmy těchto zemí. Místo konání akce nebylo podle organizátora Martina Chvalka zvoleno náhodně. "Těšín je dvojměstím v centru Evropy, rozděleným řekou Olzou (Olší), které navozuje otázky způsobu spojování nejen v rámci architektonického postupu," vysvětlil Chvalek s tím, že konference vyzývá architekty a studenty architektury k úvahám o podstatě prostoru bez hranic. Organizátory konference jsou Obec architektů a katovičtí architekti.

V Praze se setkaly stovky příznivců vědeckofantastické literatury

Několik stovek příznivců vědeckofantastické literatury se sešlo na dvacátém Parconu, celostátním setkání fanoušků literatury sci-fi, fantasy, hororu a příbuzných literárních i filmových žánrů. Pořadatelé čtyřdenního setkání pro ně v základní škole Benito Juáreze v Bílé ulici v Praze-Dejvicích připravili přes 120 pořadů. Čestným hostem Parconu je polský spisovatel Andrzej Sapkowski, který patří mezi nejoblíbenější autory fantasy i v České republice. Letošní podtitul Komunikační odyssea odkazuje na slavný román Arthura C. Clarka 2001: Vesmírná odyssea. Program Parconu je rozdělen do několika sekcí. Kromě programu v hlavním sále se celé čtyři dny bude konat i futurologický kongres, zvláštní prostor je věnován seriálům, zejména pak kultovnímu seriálu Star Trek. Další série přednášek se bude věnovat historii a teorii japonského komiksu manga, v jiných místnostech se zase setkají příznivci spisovatele J. R. R. Tolkiena. Kromě přednášek a projekcí čeká na účastníky setkání i mnoho soutěží a turnajů, představení skupiny historického šermu či burza knih. Účastníci Parconu mohou navštívit i výstavu Fantastika v obrazech, která se koná od 2. do 15. července v Galerii Fronta ve Spálené ulici. Představuje obrazy 13 českých a slovenských ilustrátorů sci-fi literatury, jejichž práce se objevují v měsíčníku Ikarie.

Dětské domovy jezdí k moři díky Výboru dobré vůle a odborům

O letošních prázdninách se vypraví k moři 600 dětí z 19 dětských domovů. Pobyt v chorvatských letoviscích Orebič a Supetar jim umožní Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové ve spolupráci s unií odborových svazů, jež spravuje část majetku bývalého ROH. Díky Výboru dobré vůle a odborům jezdí děti k moři již deset let. Až na malé výjimky se takových zájezdů zúčastnily skoro všechny domovy, některé dokonce i čtyřikrát. Letos se na cestu za sluncem už vydaly první 302 děti z deseti domovů.

Zemřel autor Modlitby pro Martu, skladatel Jindřich Brabec

Ve věku 68 let zemřel hudební skladatel Jindřich Brabec, který se proslavil mimo jiné jako autor hudby k písni Modlitba pro Martu. Tato píseň se v podání zpěvačky Marty Kubišové stala v roce 1968 jedním ze symbolů odporu proti tehdejší okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Brabcovým úmrtím ztratila letos česká hudební scéna další významnou osobnost. Na konci června zemřel ve věku 59 let skladatel, aranžér a dirigent Václav Zahradník, který byl širší veřejnosti známý jako šéfdirigent Orchestru Československé televize. Rovněž na konci června zemřel v kanadském Hamiltonu přední český klarinetista, devadesátiletý Oldřich Pergl. V únoru podlehl vážné nemoci tehdy devětašedesátiletý textař populární hudby Zdeněk Borovec. Ve stejném měsíci zemřel ve věku nedožitých 74 let operetní a operní dirigent a publicista Miroslav Homolka. Počátkem ledna zemřel ve věku necelých 50 let zakládající člen legendární undergroundové skupiny Plastic People of the Universe Milan "Mejla" Hlavsa.

A ještě krátce o počasí v České republice:

Čekejte skoro jasno až polojasno s teplotami 27 až 31 stupňů, na horách bude kolem 22 stupňů Celsia.