Zprávy Radia Praha

OECD: Inflace zůstane letech 2001 a 2002 v ČR pod pěti procenty

Hrubý domácí produkt České republiky poroste v letošním a v příštím roce v rozmezí 3,0 až 3,5 procenta. Inflace by měla zůstat pod pěti procenty. Vyplývá to z ekonomické zprávy OECD prezentované na pondělní tiskové konferenci. Domácí poptávka by podle zprávy měla dále růst rychlým tempem, ale celkový hospodářský růst bude omezován restrukturalizací podnikového sektoru. OECD dále předpokládá, že český vývoz bude pokračovat ve dvojciferném růstu. Celkový příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP však bude nadále záporný, protože dovozy porostou rychle v reakci na dynamický růst vývozů a silnější domácí poptávku. I při poklesu cen ropy zpráva počítá s tím, že schodek běžného účtu překročí 5,5 procenta HDP v roce 2001 i 2002.

V pořadí již čtvrtá zpráva od přijetí České republiky do OECD vyzývá k pokračování v důchodové reformě, zlepšení zákona o konkursu a vyrovnání či dořešení problému předlužených podniků. Zpráva rovněž kritizuje pomalou deregulaci v energetickém a telekomunikačním sektoru. Úplné znění ekonomické zprávy o ČR bude publikované v anglické a francouzské verzi v rámci řady OECD Economic Surveys ve druhém pololetí roku 2001.

Produkční ceny v červnu meziměsíčně vyšší o 0,2 procenta

Ceny průmyslových výrobců se v červnu stejně jako v květnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta. Nejvíce vzrostly ceny u dobývání nerostných surovin o 1,3 procenta vlivem zvýšení cen černého uhlí. V meziročním srovnání se v červnu zpomalil růst cen na 3,4 procenta z květnových 3,8 procenta. Informace zveřejnil Český statistický úřad. Ve zpracovatelském průmyslu vzrostla v červnu ve srovnání s květnem cenová hladina meziměsíčně pouze o 0,2 procenta. Ceny zemědělských výrobců vzrostly v červnu o 7,5 procenta, ceny stavebních prací byly podle odhadu ČSÚ vyšší o 0,4 procenta a ceny tržních služeb v podnikatelské sféře o 0,1 procenta.

Prezident Václav Havel odletěl na ozdravný pobyt do Portugalska

Český prezident Václav Havel odcestoval na ozdravný pobyt do jižního Portugalska. Kromě manželky Dagmar ho doprovází také osobní lékař a zdravotní sestra. V zahraničí bude pobývat asi 20 dní, řekl ČTK mluvčí prezidentské kanceláře Martin Krafl. "Pan prezident bude převážně odpočívat, ale bude se také připravovat na svůj další program," dodal. Po návratu z dovolené ho totiž mimo jiné čeká návštěva Rakouska, Itálie a Malty. Lékaři Havlovi, který trpí častými bronchitidami, už dříve doporučili pravidelné ozdravné pobyty na přímořském vzduchu. Naposledy byl český prezident v Portugalsku letos v dubnu. Havel tam koupil loni dům a oznámil, že v něm hodlá pobývat delší dobu, až vyprší jeho funkční období. Podle prezidenta je právě v Portugalsku klima, které vyhovuje jeho plicím.

Před odletem prezident podepsal některé zákony

Zákon, který umožní odškodnění příslušníků českého protifašistického odboje a politických vězňů komunistického režimu, podepsal před svým odletem do Portugalska prezident Václav Havel společně s dalšími zákony. Informoval o tom vedoucí tiskové služby prezidentské kanceláře Martin Krafl. Senátní verzi zákona o odškodnění přijali poslanci 10. července. Lidé budou moci o odškodnění požádat do 31. prosince 2002. Odbojáři mají podle zákona dostat i více než 120.000 korun. Částka se odvíjí od délky odbojové činnosti, případně od toho, zda byli zraněni. Obdobně se zákon vztahuje na politické vězně, u nichž bude hrát roli i délka věznění. Zákon se týká i lidí, kteří se kvůli rasovému pronásledování nejméně tři měsíce skrývali. Odškodnění dostanou, pokud dosud nebyli odškodněni jiným zákonem. Zákon platí i pro české občany, kteří byli z rasových nebo náboženských důvodů soustředěni do vojenských pracovních táborů.

Svým podpisem v sobotu Havel také stvrdil novelu zákona o sociální podpoře, která která má zvýšit porodné ze 6400 na 8000 korun při narození jednoho dítěte. Prezident také podepsal zákon o právech příslušníků národnostních menšin, který mimo jiné zaručuje právo na dvojjazyčné názvy obcí a ulic, právo na používání jejich jazyka na úřadech nebo právo ovlivňovat záležitosti, které se jich týkají.

Další podepsaný zákon se týká vodovodů a kanalizací a zavádí jejich ochranu a evidenci. Upravuje také vztahy mezi zřizovateli vodovodů a kanalizací, jejich vlastníky, provozovateli a spotřebiteli vody. Povinnost platit za odvádění srážkových vod se nebude vztahovat na domácnosti a nemovitosti k trvalému bydlení, vlastníky dálnic, silnic i veřejně přístupných komunikací a zoologické zahrady.

Bezcelní, takzvané duty/tax free obchody bude možné provozovat až do roku 2003. Prezident Václav Havel podepsal také novelu zákona o spotřebních daních, která činnost těchto obchodů prodlužuje. Vládní činitelé tvrdí, že tato věc může ohrozit šance České republiky na přijetí do Evropské unie. Prezident novelu podepsal jen několik dní po jejím schválení Poslaneckou sněmovnou. Sněmovna tento týden ve úterý při druhém rozhodování o novele odmítla doporučení Senátu, aby bezcelní obchody mohly existovat pouze do konce letošního roku. Senát se proti bezcelním obchodům vyslovil letos již dvakrát. V dubnu sice sněmovna podpořila jeho verzi, která existenci zmíněných obchodů omezila do konce letošního roku, ale krátce na to opět navrhla, aby tyto obchody fungovaly do konce roku 2003.

Předsednictvo ČSSD žádá vládu, aby v parlamentu předložila zákon o referendu

Předsednictvo ČSSD v sobotu požádalo vládu Miloše Zemana, aby znovu předložila parlamentu návrh obecného zákona o referendu, podle něhož by se konala všelidová hlasování o různých věcech. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda ČSSD Vladimír Špidla. Z jeho slov vyplynulo, že vedení strany odmítlo, aby parlament pro každé referendum přijímal speciální zákon. Žádný z předložených návrhů zákonů o všelidovém hlasování však dosud nebyl přijat. "Návrh je připraven, půjde do vlády a bude předložen," uvedl Špidla. Naznačil, že Zemanův kabinet by mohl tento zákon předložit letos na podzim. "Referendum pouze k jedné příležitosti, jak to předložil Senát, je nedostatečné," uvedl dále předseda ČSSD. Senát nedávno předložil Poslanecké sněmovně svůj návrh zákona o referendu, jehož předmětem by byl pouze vstup ČR do Evropské unie.

Parlament se návrhy zákona o referendu dosud zabýval několikrát, ale na žádném z nich se dosud neshodl. Hlavním důvodem vždy byl rozdílný postoj politických stran k tomu, zda by ČR měla mít obecný zákon umožňující referenda o různých věcech, nebo zda by měl parlament pro každé všelidové hlasování přijímat zvláštní zákon. Zatímco ČSSD je zastáncem prvního případu referenda, druhou skupinu názorů reprezentuje například ODS.

Předsednictvo ČSSD dále doporučilo to, aby do hospodářské strategie pro příští volební období byla včleněna "strategie posílení národohospodářského růstu". Tato koncepce, označovaná také jako "velký třesk", počítá s růstem hrubého domácího produktu, zaměstnanosti, výkonnosti podniků a výkonnosti regionů. Tuto koncepci ale kritizuje pravicová opozice.

Tomáš Halík kritizoval euroskepticismus východoevropských politiků

Euroskepticismus některých východoevropských politiků v neděli ve veřejné diskusi čtyř osobností ze středoevropských zemí na univerzitě v Pasově kritizoval předseda České křesťanské akademie Tomáš Halík. Diskuse se zúčastnili i bavorský ministr financí Kurt Falthauser, bývalý rakouský vicekancléř Erhard Busek a ředitel Ekonomického výzkumného ústavu v Budapešti András Inotai. Podle Halíka euroskeptici z řad východoevropských politiků nehájí národní zájmy, nýbrž zájmy těch ekonomických subjektů, kterým vyhovuje právní šero postkomunistických zemí a obávají se zavedení evropských norem a mezinárodní kontroly jejich dodržování. Halík dále zdůraznil, že kromě ekonomicko-politické stránky je třeba pěstovat i duchovně-kulturní stránku evropské integrace. Profesor Inotai ve svém příspěvku poukázal na to, že některé kandidátské země již dnes vyhovují ekonomickým kritériím Evropské unie lépe než někteří její členové.

V roce 2000 přibylo v ČR extremismu

V roce 2000 přibylo ve srovnání s rokem předchozím trestných činů s extremistickým podtextem o 15,2 procenta. Vyplývá to z pracovní verze zprávy ministerstva vnitra o problematice extremismu v ČR v roce 2000, kterou bude ve středu projednávat vláda. Zpráva, kterou má ČTK k dispozici, ale také uvádí, že těchto trestných činů bylo také více objasněno. Mezi trestnými činy přitom podle zprávy se 148 případy převažovala podpora a propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod občanů a hanobení národa, rasy a přesvědčení (111 případů). Z těchto důvodů podle zprávy v roce 2000 nikdo nepřišel o život, zaznamenány ale byly závažné fyzické útoky, končící zraněním oběti.

Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace kritizoval v roce 2000 Českou republiku za malou důvěru v práci policie a justice v případech potírání rasově motivovaných trestných činů, včetně ponižujícího zacházení policistů s příslušníky národnostních menšin. Uvádí to také zpráva ministerstva vnitra o problematice extremismu v ČR. Výbor OSN po jednání loni v srpnu sice ocenil úsilí české vlády, ale vyzval ČR, aby zaměřila svou pozornost na diskriminaci Romů.

Konkurz na LET Kunovice vyhrál otrokovický Moravan-Aeroplanes

Vítězem výběrového řízení na a.s. LET Kunovice, jež je od 24. října 2000 v konkursu, se stala a.s. Moravan-Aeroplanes Otrokovice. ČTK to sdělila správkyně konkursní podstaty Zlatava Davidová. "Byly podány dvě nabídky, ale nabídku a.s. Graddo Zlín jsme shledali jako neplatnou, neboť nesplnila podmínky řízení. Firma se nezúčastnila 1. kola tendru, i když k tomu byla přímo vyzvána, a nesplatila kauci v souladu s podmínkami řízení," doplnila. Moravan tak byl podle Davidové jediným vážným zájemcem, který splnil veškeré podmínky výběrového řízení. "Mnou i věřitelským výborem byla akceptována nabídnutá cena a Moravan zase akceptoval námi požadované platební podmínky," uvedla. Po dohodě s Moravanem však kupní cena zůstane zřejmě navždy utajena, doplnila.

V pondělí začne Moravan s inventarizací majetku v LET. Davidová předpokládá, že kupní smlouva by mohla být uzavřena v polovině srpna. Majetek bude předán po zaplacení celé kupní ceny. Davidová hodnotí konkursní řízení jako rychlé a vedené transparetním způsobem. Odborový předák LET Zdeněk Zajíček ČTK již dříve řekl, že by pro firmu byl jako nový vlastník vhodnější právě Moravan s výrobou cvičných letounů řady Zlín. "Zná leteckou problematiku a spojení dvou leteckých firem by znamenalo být silnější a více konkurenceschopní," uvedl.

Interaktivní internetové kiosky v ČR vybuduje kanadská KING Products

Kanadská společnost KING Products Inc. vybuduje v České republice interaktivní internetové kiosky, které zajistí veřejnosti přístup ke světové síti. Oznámila to agentura Canadian Wire News. Kanadská společnost zvítězila v veřejné zakázce, kterou vypsal Český telekom. Budování multimediálních terminálů Plynth a M200 ve větších českých městech začne v říjnu. Pro správu sítě byla vybrána softwarová technologie Kingnet (TM) navržená speciálně pro provozování veřejných internetových aplikací. Při instalaci kiosků bude nápomocná společnost Ascom Praha, která je regionálním distributorem technologie společnosti KING.

"Jsme velmi potěšeni tímto naším prvním úspěchem ve východoevropské zemi. Potvrzuje to, že internet je všudypřítomný a technologie společnosti KING naplňuje nejrůznější představy telekomunikačních operátorů," citoval CWN prezidenta a výkonného ředitele KING Products Inc. Bertranda Meise. KING je součástí skupiny Ascom Group, což je mezinárodně operující švýcarská společnost zaměřená na telekomunikace, automatizaci služeb a energetiku. Zaměstnává 10.000 lidí a příjmy činí asi tři miliardy švýcarských franků.

Film Amélie z Montmartru získal v Karlových Varech Zlatý globus

Komorní snímek francouzského režiséra Jean-Pierra Jeuneta nazvaný Amélie z Montmartru získal Křišťálový glóbus 36. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dotovaný částkou 20.000 dolarů (asi 790.000 korun). Zvláštní cenu porota udělila polskému snímku Ahoj, Terezko režiséra Roberta Gliřského a Cenu za režii přiznala v konkurenci 17 celovečerních filmů dílu maďarské režisérky Ibolye Feketeové s názvem Chico.

Na sobotním závěrečném večeru tohoto desetidenního filmového maratónu v karlovarském hotelu Thermal byly předány i ceny za herecké výkony. Jejich držiteli jsou Viveka Seldahlová a Sven Wollter za herecký koncert v dánsko - švédském snímku režiséra Bille Augusta Píseň pro Martina.

Pozdravován potleskem zcela zaplněného Velkého sálu převzal ocenění za mimořádný umělecký přínos světovému filmu britský oscarový herec Ben Kingsley. Stejné ceny se v úvodu karlovarského festivalu dostalo legendě české kinematografie - režiséru Otakaru Vávrovi. Cenu karlovarského kraje za přínos evropskému filmu převzala francouzská herečka a členka mezinárodní poroty Marie - José Natová.

Statutární porota posuzující tvorbu dokumentární ocenila v kategorii nad 30 minut autorky laděnou esej Životy francouzského filmaře Alaina Cavaliera. V kategorii snímků do 30 minut vyhrál snímek třiadvacetileté Vietnamky Uyen Luuové Nudlová polévka, v němž autorka, která opustila rodný Saigon jako malá holčička, zachytila svůj návrat do blízkého a současně cizího prostředí.

Film V pasti, v němž dokumentaristka Helena Třeštíková zachytila v průběhu pěti let osudy mladé narkomanky, získal jedno ze dvou zvláštních uznání této poroty.

Divácká cena deníku MF Dnes patří americkému animovanému snímku Shrek, Cenu města Karlovy Vary získal španělský tvůrce Bigas Luna.

Festival Boskovice 2001 přilákal asi 4000 mladých lidí

Téměř 4000 zejména mladých lidí navštívilo od čtvrtka festival Boskovice 2001, jehož cílem byla propagace židovské čtvrti v tomto druhém největším městě Blanenska. Mezi účastníky byli také potomci místních Židů, kteří přežili druhou světovou válku v koncentračních táborech. "Se zájmem veřejnosti o festival jsme spokojeni a akce splnila svůj účel," řekla ČTK jedna z organizátorek festivalu Jana Černá. Součástí již devátého ročníku festivalu byly koncerty, divadelní představení, výstavy, promítání filmů i tvůrčí dílny. Tečku za ním udělalo promítání filmu Touha zvaná Anada v boskovickém letním kině, uvedla Černá.

Boskovický festival je jednou z nejvýznamnějších akcí na jihu Moravy. Při pobytu v Boskovicích se mohli turisté seznámit s židovskými památkami a v muzeu i s osudy lidí z boskovického židovského města. Židovská komunita v tomto městě patřila k nejvýznamnějším na Moravě a v době svého největšího rozkvětu v polovině 19. století tvořila třetinu obyvatel města. Deportaci židovských občanů do nacistických koncentračních táborů za druhé světové války přežilo jen 14 ze 458 boskovických Židů.

Ze sportu:

Fotbalisté Synotu utrpěli v úvodním utkání třetího kola Poháru Intertoto ve Francii debakl. S týmem Stade Rennes prohráli 0:5 poté, co v druhém poločase čtyřikrát inkasovali. Po dvou gólech dali Monterrubio a Piquionne, jednou se trefil Brazilec Lucas. Odveta se hraje v sobotu ve Starém Městě.

Česká reprezentantka Lada Kozlíková vybojovala na mistrovství Evropy v dráhové cyklistice v Brně druhou zlatou medaili. Zvítězila i v bodovacím závodu kategorie do 23 let. První zlatou medaili získala Kozlíková ve stíhacím závodu na 3000 metrů.

Medailovou sbírku českých cyklistů na mistrovství Evropy na dráze v Brně rozšířil Pavel Buráň, který vybojoval zlato ve sprinterském omniu.

Jiří Novák zúročil dobrou formu z posledních týdnů v druhé turnajové vítězství v sezóně. Český tenista vyhrál turnaj ve švýcarském Gstaadu, v jehož finále porazil druhého nasazeného Španěla Juana Carlose Ferrera ve třech setech 6:1, 6:7 a 7:5. Nenasazený zlínský rodák vybojoval čtvrté vítězství v kariéře. Novák, spolu s Davidem Riklem finalista čtyřhry v letošním Wimbledonu, v květnu triumfoval na turnaji v Mnichově.

Běžkyně Veronika Plesarová vybojovala stříbrnou medaili v závodu na 800 metrů a postarala se o největší úspěch české výpravy na mistrovství světa atletů do 17 let v maďarském Debrecínu. Jičínská atletka podlehla pouze Keňance Ruto Cherotichové a časem 2:06,01 minut vytvořila český dorostenecký rekord. Druhou bronzovou medaili získala sprinterka Zuzana Kosová, která obsadila v běhu na 200 metrů stejně jako na poloviční trati třetí místo v novém osobním maximu 23,98 sekundy.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky nebo bouřky. Na Moravě a ve Slezsku polojasno, během dne od západu až oblačno. Denní teploty v Čechách 19 až 23 stupňů Celsia, na Moravě a ve Slezsku 21 až 25 stupňů Celsia.