Zprávy Radia Praha

V Salcburku uzavřena dohoda o bezpečnostním partnerství

Zejména spolupráce v oblasti ilegální migrace, převáděčství, pašování drog a zesílení ochrany státních hranic se týká deklarace, kterou dnes v Salcburku podepsali ministři vnitra Rakouska, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Slovinska. Takzvaná Salcburská deklarace, která vytváří iniciativu bezpečnostního partnerství má být příspěvkem ke spolupráci v oblasti bezpečnosti středoevropského regionu ještě před rozšířením Evropské unie. Shodli se na tom na tiskové konferenci zúčastnění šéfové resortů vnitra.

"Jedním z klíčových témat je ilegální migrace a ochrana státních hranic," řekl ČTK před podpisem dohody český ministr vnitra Stanislav Gross. "Myslím, že očekávat nějaké úplně konkrétní exekutivní kroky po této deklaraci by bylo poněkud přehnané, ale v každém případě tato deklarace a toto jednání pomůže k tomu, aby se zlepšila bilaterální spolupráce jednotlivých zúčastněných ministerstev a policejních sborů," dodal. Deklarace podle Grosse navíc přispěje k vzájemné harmonizaci postojů při přebírání principů Schengenské dohody o volném pohybu uvnitř EU.

Hostitel páteční schůzky rakouský ministr Strasser zdůraznil, že již teď je jasné, že "nová, větší Evropa pro své občany musí přinést a přinese více bezpečnosti". Deklaraci proto označil za "novou kapitolu vztahů Rakouska se svými sousedy", protože znamená i konkrétní program. Uzavření takzvaného bezpečnostního partnerství uvítal i komisař EU pro otázky vnitra a spravedlnosti Antonio Vitorino a dohodě vyslovil svou podporu.

Setkání ministrů pokračuje v sobotu mediální debatou s experty z renomovaných sdělovacích prostředků na téma "Vliv na veřejné mínění coby výzva pro proces rozšiřování EU", a skončí společensko-kulturním programem. Kromě Strassera a Grosse se Fóra Salcburk 2001 účastní jejich kolega ze Slovenska Ivan Šimko, z Maďarska Sándor Pinter, polský ministr Marek Biernacki a slovinský šéf resortu Rado Bohinc, jakož i komisař Evropské unie pro otázky vnitra a spravedlnosti Antonio Vitorino a zmocněnec rakouské vlády pro rozšíření Erhard Busek.

Česko-německá smlouva zvýhodní výpočet důchodů a placení ošetření

Ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla a státní tajemnice německého ministerstva práce Ulrike Mascherová v pátek podepsali česko-německou smlouvu o sociálním zabezpečení. Dohoda zvýhodní výpočet a výplatu důchodu českých a německých občanů, kteří pracovali v druhé zemi. Upravuje také poskytování nezbytné základní zdravotní péče.

Signatáři smlouvy novinářům řekli, že smlouva umožní například sčítat dobu odpracovanou na území druhého státu. Některým lidem tak vznikne nový nárok na důchod. Sčítání doby se bude týkat asi 15.000 lidí. Na základě dohody bude vyplácena i penze při pobytu důchodce ve druhém státě. Smlouva také zaručuje, že zaměstnanci pracující v druhé zemi nebudou zatíženi placením dvojího pojištění. Němcům cestujícím do Čech za prací nebo na dovolenou bude poskytnuta neodkladná zdravotní péče, kterou uhradí česká zdravotní pojišťovna. Platbu jí poté proplatí německá pojišťovna. Stejné opatření bude platit i pro české občany, kteří onemocní v Německu.

Smlouva, která ještě podléhá ratifikaci zákonodárných sborů, vstoupí v platnost v příštím roce. Obdobné smlouvy má ČR s Francií, Rakouskem, Švýcarskem a Lucemburskem a připravuje je také se Španělskem a Itálií

Podle ministra zahraničí Jana Kavana jsou kontroly britských úředníků na ruzyňském letišti v pořádku

Britské kontroly na ruzyňském letišti jsou podle ministra zahraničí Jana Kavana právně v pořádku. Ministr Kavan nemá žádné důkazy o diskriminaci Romů, a nebude tedy požadovat změnu britského opatření. Řekl to po pátečním setkání s britským velvyslancem Davidem Broucherem. Romský televizní reportér, kterého britští imigrační úředníci odmítli vpustit do země, jim podle Kavana lhal. "Byl jsem ujištěn, že k žádným diskriminačním opatřením nedochází," řekl Kavan, kterému Britové umožnili nahlédnout do materiálů o odmítnutém romském reportérovi. Podle televizní reportáže odpovídal stejně jako jeho kolegyně, avšak na rozdíl od ní do Británie vpuštěn nebyl. Podle Kavana bylo na první pohled patrné, že britská adresa, kterou reportér uvedl, je nepravdivá a nemůže existovat. Zda to samé učinila i jeho kolegyně, si Kavan ověřit nemohl, protože o úspěšných žadatelích si Britové údajně evidenci nevedou. Britské úřady mají právo v případě neposkytnutí pravdivých informací příslušného žadatele odmítnout, prohlásil. Velvyslanci Broucherovi Jan Kavan údajně vyjádřil "jisté znepokojení" nad zprávami ve sdělovacích prostředcích, zvláště nad reportáží České televize o zmíněném případu.

Romský reportér trvá na tom, že Britům řekl na letišti pravdu

Romský reportér České televize Richard Samko, kterého britští imigrační úředníci odmítli vpustit do země, popírá, že by při kontrole na pražském letišti lhal. Člověk, ke kterému jel do Británie na návštěvu, podle něj skutečně existuje a v ostrovní zemi bydlí.

"To, co jsem tam uvedl, byla pravda," řekl Samko ČTK. "To, že pracuji na volné noze, je pravda, že překládám do romštiny, je pravda, že píšu pro jeden časopis, je taky pravda," poznamenal. Netuší proto, co měl ministr Kavan na mysli, když jej při obhajobě britského postupu na ruzyňském letišti obvinil ze lži.

ČT si stojí za svojí reportáží o britské kontrole na letišti

Česká televize (ČT) trvá na objektivitě a pravdivosti své reportáže, zachycující kontrolu britských úředníků na ruzyňském letišti v Praze. Televize natočila, jak zpravodaj ČT Richard Samko, který je Rom, kontrolou britských imigračních úředníků neprošel, zatímco jeho neromská kolegyně mohla do ostrovní země odcestovat, přestože uvedla shodné údaje.

"Česká televize zvláště odmítá tvrzení, že její reportér uvedl neexistující adresu," odmítla tyto argumenty veřejnoprávní televize v oficiálním vyjádření, které zaslala ČTK.

Ministr Gross nepochybuje o rasovém motivu svitavské vraždy

Ministr vnitra Stanislav Gross je přesvědčen, že sobotní vražda třicetiletého Roma ve Svitavách měla rasový motiv. Ministr vychází z dosavadních výsledků šetření. Roma zavraždil podle policie místní skinhead. Dvaadvacetiletý mladík Roma na jedné svitavské diskotéce nejprve slovně napadl rasistickými výroky, poté ho podle policie opakovaně bodl do břicha. Podezřelý byl v minulosti za násilí s rasovým podtextem už několikrát trestán. Vyšetřovatel jej nyní obvinil z vraždy s rasovým podtextem a soud ho vzal do vazby. Pokud mu bude prokázána vina, může ho soud poslat do vězení až na 15 let, případně mu udělit výjimečný trest.

Podle ministra Grosse nebyl Pelc odvolán kvůli nespokojenosti s jeho prací

Zdeněk Pelc nebyl z funkce ředitele úřadu vyšetřování odvolán kvůli nekvlitní práci. Ministr vnitra Stanislav Gross s ním totiž počítá pro významnou funkci na vnitru. Podle Grosse souvisí výměna v čele úřadu zejména s realizací nového trestního řádu. Řízením republikového úřadu vyšetřování pověří ministr k 1. září dosavadního královéhradeckého státního zástupce Miroslava Antla. Jakou funkci bude zastávat Zdeněk Pelc šéf ministerstva vnitra zatím neupřesnil. Předpokládá, že se ujme práce ve vedení jednoho z policejních útvarů.

Antl je známý svým nekompromisním postojem zejména vůči pachatelům drogových a násilných deliktů. Minulý týden ČTK řekl, že v nové funkci by měl podpořit takzvanou akci Čisté ruce. Jejím prostřednictvím chce sociálnědemokratická vláda bojovat proti korupci a hospodářské kriminalitě. Antl očekává, že ve funkci šéfa republikového úřadu vyšetřování bude moci bojovat proti kriminalitě po celé zemi.

Poslanci u rozpočtu na rok 2002 kritizují nadhodnocené příjmy

Ekonomičtí odborníci jednotlivých parlamentních stran zatím nedokáží odhadnout, jak se jejich strany postaví k vládnímu návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok. Shodně ale poukazují na to, že vláda, která zatím zveřejnila jen rámcové údaje rozpočtu, nadhodnotila příjmovou stránku. Poslanci rovněž kritizují, že vláda do rozpočtu zahrnula příjmy z privatizace.

Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Martin Kocourek (ODS) řekl, že sice ještě nezná podrobnou strukturu rozpočtu, ale v porovnání s předchozími lety se mu zdá, že příjmy rozpočtu jsou nadsazené. "Myslím si, že o tom rozpočtu ještě budeme muset jednat. Rovněž se mi zdá, že i výdaje rozpočtu jsou příliš veliké. Je ale těžké v této chvíli rozpočet hodnotit. Musíme o něm ještě jednat," prohlásil poslanec.

Místopředseda rozpočtového výboru Michal Kraus (ČSSD) je přesvědčen, že opozice, která má v parlamentu většinu, "si nenechá ujít minimálně jedno shození státního rozpočtu" i kvůli tomu, že příští rok bude volební. Doufá proto, že kabinet bude záležitosti kolem rozpočtu konzultovat s poslanci ČSSD.

Podle předsedkyně Unie svobody Hany Marvanové vláda i přes kritiku opozice nezměnila při sestavování rozpočtu svou politiku. Využití výnosů z privatizace a odblokování ruského dluhu pro zvýšení příjmů rozpočtu pokládá obdobně jako Kraus za problematické.

Místopředseda KDU-ČSL Tomáš Kvapil pochybuje o tom, že by jeho strana mohla rozpočet v navrhovaných obrysech podpořit

Předseda poslaneckého klubu KSČM Vojtěch Filip kritizoval v návrhu rozpočtu především příjmovou stránku. "Ty údaje mě překvapily. Nevím, kde vláda bere tolik optimismu v otázce příjmů. Realita je jiná," prohlásil. Dodal, že návrh rozpočtu nemá podporu komunistů jistou. "Neznamená to ale, že rozpočet nepodpoříme. Jsme připraveni o něm jednat," uzavřel Filip.

Rámec státního rozpočtu na příští rok schválila vláda na středečním zasedání. Rozpočtové příjmy by měly dosáhnou 690,5 miliardy a výdaje 744,4 miliardy korun. Schodek bude činit 53,9 miliardy korun včetně ztráty Konsolidační banky. Bez zahrnutí její očekávané ztráty 43 miliard korun je deficit pro rok 2002 deset miliard, což je v souladu s dohodami vládní ČSSD a opoziční ODS.

Česká armáda by v roce 2010 měla mít 35.000 profesionálů

Česká armáda by asi za deset let měla být plně profesionální a měla by mít zhruba 35.000 vojáků a 10.000 civilních zaměstnanců. Páteří bude asi pěchota, ale zastoupeny v ní budou i vzdušné síly a logistika. Ze státního rozpočtu by měla jít na armádu srovnatelná suma jako nyní, asi 2,2 procenta hrubého domácího produktu. Vyplývá to z materiálu ministerstva obrany o vojenské strategii. Letos ministerstvo hospodaří s asi 45 miliardami korun, armáda má kolem 70.000 lidí.

Daňové nedoplatky v červnu meziročně nižší o víc než sedm miliard

Daňové nedoplatky v České republice se k 30. červnu snížily na 98,3 miliardy korun ze 100 miliard korun ke konci května. Z toho rozhodující podíl 91,2 miliardy korun představují nedoplatky na daních nové daňové soustavy, které proti květnu klesly zhruba o 1,6 miliardy Kč. Nedoplatky na daních staré daňové soustavy zůstaly oproti červnu na stejné úrovni ve výši 7,2 miliardy korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. V porovnání se stejným obdobím minulého roku klesl ke konci června objem kumulovaných daňových nedoplatků o více než sedm miliard korun. Největší objem daňových nedoplatků je trvale evidován u daně z přidané hodnoty. Nedoplatky této daně dosáhly ke konci června 36,7 miliardy korun, což na celkových nedoplatcích představuje více než třetinový podíl. Podíl nedoplatků na vyměřených daních se v ČR pohybuje okolo 3,6 procenta, což je podle ministerstva financí úroveň srovnatelná se zeměmi Evropské unie. Zlepšení výběru daní je prioritou nového ministra financí Jiřího Rusnoka.

Nedostatky v českém daňovém systému kritizují mezinárodní finanční instituce. Vyzývají, aby ČR důrazněji bojovala proti daňovým únikům a šedé ekonomice. Lepší systém vybírání daní by navíc pomohl napravit zhoršující se deficit veřejných financí.

Ministr Trittin se nechystá odpovídat na otevřený dopis ředitele Temelína

Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin v pátek v Berlíně signalizoval, že se nechystá odpovídat na středeční otevřený dopis ředitele temelínské jaderné elektrárny Františka Hezoučkého, protože na tuto formu korespondence obvykle nereaguje. Naopak, nabádal českou stranu, aby se věcně zabývala stanoviskem spolkového kabinetu z minulého týdne, které vyjadřuje námitky k technickému stavu elektrárny a vyzývá k jejímu odstavení. "Ze zásady neodpovídám na otevřené dopisy, i když je posílají ředitelé," konstatoval německý ministr. Českým úřadům, které si vyžádaly německý názor na jadernou bezpečnosti, by ale Trittin "doporučil", aby "věcně a přiměřeně vyhodnotily" vládní stanovisko, které dospělo k "věcně odůvodněným závěrům".

Hezoučký v dopisu Trittinovi uvedl, že "nesprávnou interpretací dokumentů" došlo v ministrově vyjádření ke zkreslení faktů kolem Temelína a pozval ho k návštěvě elektrárny. Trittinův úřad už ve čtvrtek odmítl, že by německá strana zkreslovala fakta o české elektrárně s tím, že se "odsouhlasený postoj spolkové vlády" opírá o expertizy nezávislých odborníků. Naopak Hezoučký mylně interpretuje zaslané stanovisko vlády jako Trittinovo osobní mínění, konstatovalo německé ministerstvo.

Zpráva EK o Temelínu prý potvrdila výhrady Rakouska

Zpráva Evropské komise /EK/ o bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín konstatuje, že "z rakouského hlediska zůstávají bezpečnostní otázky otevřené", řekl ve Vídni mluvčí rakouského ministra životního prostředí Wilhelma Molterera. Mluvčí Daniel Kapp v rozhovoru s agenturou APA potvrdil, že ministerstvo životního prostředí už zprávu Evropské komise o Temelínu dostalo. "Jsou to tytéž body, které kritizuje i Německo," řekl Kapp. Český ministr zahraničí Jan Kavan řekl v Praze, že zpráva EK vyznívá pro Českou republiku příznivě. Konstatoval, že podle prvních neoficiálních zpráv, které jsou k dispozici, "je nám zpráva příznivě nakloněna". Zpráva komise o bezpečnosti Temelína je součástí takzvaného procesu z Melku, při němž čeští a rakouští experti posuzují bezpečnost a ekologickou snesitelnost temelínské elektrárny. Evropská komise při tom působí jako prostředník.

Rakousko: Vady Temelína odstranitelné jen teoreticky

Zpráva expertní komise Evropské unie k otázkám bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín potvrzuje existenci více vad, než česká strana v první reakci na dokument přiznává. Celkem je podstatných závad osm, prohlásil v pátek podle agentury APA pověřenec hornorakouské zemské vlády pro příhraniční jaderné elektrárny Radko Pavlovec.

Ten dále řekl, že tyto bezpečnostní problémy jsou sice teoreticky odstranitelné, ale prakticky by to přišlo příliš draze. Proto podle jeho názoru nezbývá nic jiného než z ekonomických důvodů od dokončení projektu odstoupit.

Čeští hejtmani ukončili studijní pobyt v Británii

Pětidenní studijní pobyt v Británii ukončila v pátek delegace hejtmanů českých a moravských krajů.

Cílem návštěvy bylo seznámit se s tím, jak v Británii fungují vztahy mezi místními úřady v jednotlivých regionech a centrálními institucemi v Londýně. Hejtmani se také ptali svých britských partnerů na zkušenosti se získáváním finanční pomoci z fondů Evropské unie a jejího využívání na konkrétní projekty.

Romské hlídky začnou už ve středu monitorovat situaci v Ostravě

Čtyřčlenné romské hlídky, které budou kontrolovat situaci v Ostravě, vyjdou poprvé do ulic ve středu. Romové budou zatím monitorovat především městské části Zábřeh, Vítkovice a Moravská Ostrava a Přívoz. Případné incidenty, napadení či jiné protizákonné chování chtějí hlásit policii. Podle předsedy Romské občanské iniciativy Moravskoslezského kraje Mikuláše Horvátha mají v současné chvíli k dispozici asi 25 lidí a další dobrovolníci přibývají. Do akce by se měla zapojit také romská bezpečnostní agentura.

Lidé z policejní prezidia zahájili kontrolu hradecké policie

Skupina kontrolorů z policejního prezidia začala v Hradci Králové vyšetřovat, jestli tamní okresní policejní ředitel Aleš Pozdílek toleruje praktiky takzvané královéhradecké mafie. Pozdílka už lidé z prezidia vyslechli. Kontroloři podle něj především prošetřují, zda královéhradecká policie adekvátně zasáhla minulý pátek v místním Diskoklubu 2001. Podle jeho majitele Petra Klementa policie nezasáhla proti nejméně třicetičlenné skupině, která v klubu vyvolávala konflikt. Klement proto v pátek na šéfa hradecké policie podal trestní oznámení.

Český jazyk se v Brně bude učit 125 studentů z 29 zemí světa

Celkem 125 studentů z 29 zemí světa se letos zúčastní Letní školy slovanských studií, jejíž 34. ročník začne v sobotu v Brně. Pořadatelem akce je Kabinet češtiny pro cizince brněnské Masarykovy univerzity. Nejstaršímu účastníkovi je letos 66 a nejmladšímu 19 let. Se záludnostmi českého jazyka se letos do Brna přijeli potýkat nejen stipendisté českého ministerstva školství, programu Bohemicum bavorské vlády a kabinetu češtiny, ale také studenti, kteří si pobyt i výuku platí sami.

Kurs se uskutečňuje formou intenzivní výuky. Frekventanti zahájí studium testem, na jehož základě budou rozděleni do 11 skupin podle pokročilosti. Po dopolední výuce následuje doplňkový program - přednášky, besedy, jazykový a literární seminář či fonetické cvičení české výslovnosti. Na večerní hodiny jsou připraveny celovečerní české filmy. Program doplňují výlety do Prahy, Beskyd a Moravského krasu či prodejní výstavka knih.

Letní škola slovanských studií se koná také v Praze, kde ji pořádá Ústav bohemistických studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Ministr Dostál rozhodl, že skleněná krychle na Sovových mlýnech může být

Na Sovových mlýnech na pražské Kampě může být umístěna sporná skleněná krychle. O rozhodnutí ministra kultury Pavla Dostála v pátek informovala Magdalena Hůrková z jeho sekretariátu. Stavbu artefaktu prosazovala proti názorům památkářů Nadace Jana a Medy Mládkových, která má areál mlýnů pronajatý od Prahy a po opravě tam instaluje svou uměleckou sbírku.

Stavbu skleněného objektu zamítli pražští památkáři i příslušný odbor ministerstva kultury. Mezi největší odpůrce artefaktu patří členové Klubu za starou Prahu, kteří hovoří o velkém zásahu do památkové rezervace. "Doufali jsme, že tento trošku radiální krok pan ministr neudělá," řekla ČTK v reakci na Dostálovo rozhodnutí předsedkyně klubu Kateřina Bečková. Problematické podle ní je, že ministr, ač není odborník na památkovou péči, rozhodl proti stanoviskům památkářů z několika ústavů a odborů včetně svého.

I spor o krychli způsobil, že se oprava mlýnů zdržela. Původně měly být otevřené už v březnu. Rekonstrukci vyčíslenou na 122 miliónů korun platí z největší části město, kterému má Mládková svou sbírku v účetní hodnotě 380 miliónů korun darovat.

Dvěma filmy z cyklu Film a erotika začala filmová škola

Kontroverzními filmovými snímky, které vyvolaly vzrušené reakce publika, začala v pátek v Uherském Hradišti Letní filmová škola i její hlavní cyklus Film a erotika. Jako první filmy mohli diváci vidět Chladný měsíc Francouze Patricka Bouchiteyho a film bývalé východoněmecké provenience Coming Out Heinera Carowa. Snímek měl premiéru v den, kdy padla berlínská zeď.

Na účastníky 27. ročníku čeká sedm promítacích míst, kde se mohou těšit na projekce 170 celovečerních a 250 krátkometrážních filmů. Erotický cyklus zaštiťují přední český sexuolog Ivo Pondělíček a nejvýznamnější polský filmový kritik a náměstek ministra zahraničí Rafael Marszalek. Další stěžejní cyklus Film a tanec představí snímky s baletními, divadelními a muzikálovými ukázkami. Garanty jsou mimo jiné Vlastimil Harapes, Michal Caban, Martin Dejdar a Pavel Šmok.

Druhý největší filmový podnik v zemi skončí příští neděli. Na rozdíl od karlovarského festivalu přibližuje zejména mladším divákům řadu filmů a osobností, které nikde jinde nemohou vidět a oslovit.

Archeologové našli u Karlových Varů stopy 7000 let staré kultury

Známky přibližně 7000 let starého osídlení našli karlovarští archeologové při průzkumu zbytků středověké tvrze v Dalovicích u Karlových Varů. "Našli jsme střepy z období kultury s volutovou keramikou," řekl ČTK vedoucí archeologického průzkumu Jiří Klsák z Karlovarského muzea. Volutami - lineárními spirálami - zdobili své nádoby nejstarší zemědělci ve střední Evropě z počátku pátého tisíciletí před naším letopočtem. "Další nalezené střepy náleží ke knovízské kultuře, která se rozšířila kolem roku 1000 před naším letopočtem," vysvětlil Klsák. "V podstatě se potvrdily závěry výzkumu, který od roku 1938 prováděli Němci. Ti zde měli najít i některé nástroje," dodal. Němečtí badatelé průzkum lokality ukončili v roce 1941 a poté místo zavezli zeminou. Karlovarští archeologové odkryli a zakonzervovali rovněž zbytky základů obytné věže středověké tvrze, která pochází z přelomu 12. a 13. století, tedy z období německé kolonizace.

Nejvyšší česká hora zažila patrně první svatbu v historii

Patrně první svatební obřad v historii zažila v pátek nejvyšší česká hora Sněžka v Krkonoších. Pro svatební obřad ve výšce kolem 1600 metrů nad mořem se rozhodli Šárka Lejsková a Jiří Staněk z Královéhradecka. Mladý pár i oddávajícího na vrchol i zpět dopravila lanovka. Obřadu kromě příbuzných a přátel snoubenců přihlížely desítky překvapených turistů. "Milujeme hory a veškerý volný čas na nich trávíme, proto jsme se rozhodli pro svatbu na tomto místě," uvedli shodně novomanželé. Na horách by chtěli strávit i svatební cestu.

Sport

Fotbalista Václav Koloušek se nakonec zřejmě přece jen stane posilou Slovanu Liberec. Se severočeským klubem se dohodl na roční smlouvě a už v neděli by neměl chybět v ligové premiéře na hřišti Synotu. Tam už bude připraven nastoupit také Josef Lexa, který s klubem prodloužil o rok smlouvu, naopak sešlo z angažmá ghanského obránce Daniela Yeboaha.

Problémy kolem vítěze posledního ročníku hokejové extraligy Českého Telecomu zřejmě spějí ke konci. Vedení extraligy totiž vyzvalo funkcionáře valašského klubu, aby do pondělí 30. července vyjasnili situaci ohledně své přihlášky do soutěže. Technický ředitel extraligy Stanislav Šulc totiž má na stole dvě vsetínské přihlášky - od akciové společnosti a také od občanského sdružení. Pokud se obě znesvářené strany nedohodnou, má prý Stanislav Šulc v záloze blíže nespecifikované řešení.

Čeští juniorští střelci získali na mistrovství Evropy v Záhřebu stříbrné medaile v kategorii trap. Jiří Lipták se v individuální kategorii dostal až do finále, ve kterém ho od bronzu dělily dva zásahy a nakonec skončil čtvrtý. Jeho krajan Aleš Brusman skončil na 13. a další člen týmu Miloš Hála na 24. místě.

Hned třikrát se od čtvrtečního poledne měnily tabulky českých plaveckých rekordů. O první přepis se postaral ve čtvrtek Daniel Málek ve finále závodu na 200 metrů prsa, další dva nejlepší výkony dnes předvedla Ilona Hlaváčková. Nejprve v ranní rozplavbě a poté i v semifinále tratě na 100 metrů znak.

Česká půlkařka Helena Fuchsová neodjede na blížící se mistrovství světa do Edmontonu. Šestatřicetiletá atletka odůvodnila svou neúčast poraněním paty levé nohy, které si přivodila před týdnem při mítinku Zlaté ligy v Monte Carlu.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, místy přechodně až oblačno. Nejvyšší teploty 26 až 30 stupňů, v 1000m na horách kolem 22-ti stupňů Celsia. Slabý proměnlivý vítr do 15 km za h.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio