Zprávy Radia Praha

Jan Kavan: Britské kontroly v Ruzyni budou od čtvrtka pozastaveny

Britské kontroly na pražském ruzyňském letišti budou od čtvrtka 9. srpna pozastaveny. Sdělil to ministr zahraničí Jan Kavan. Chargé d'affaires britského velvyslanectví v Praze Denis Keefe vzápětí zdůraznil připravenost Londýna kontroly opět zavést, bude-li to potřeba. Tedy stoupne-li v Británii opět počet romských žadatelů o azyl z České republiky. Britští imigrační úředníci kontrolovali v Ruzyni cestující kvůli azylovým žadatelům přibližně tři týdny. Za tu dobu nevpustili na ostrovy asi 120 lidí, převážně Romů. Britské velvyslanectví už v pondělí ČTK sdělilo, že kontroly se osvědčily a v poslední době poklesl jak počet odmítaných zájemců o odlet do Británie, tak počet českých žadatelů o azyl. "V průběhu tří týdnů před zavedením ruzyňských kontrol bylo registrováno 204 žádostí o azyl z ČR. V následujícím období pouze 12 žádostí," uvádí se v britsko-českém prohlášení, se kterým seznámil Kavan.

Kontroly britských imigračních úředníků na ruzyňském letišti budou sice pozastaveny, pro vládu ani romskou komunitu tím ale záležitost nekončí. Vicepremiér Pavel Rychetský bude v pátek jednat se zástupci romských organizací, jak lze konkrétními kroky zabránit opětnému zvyšování počtu českých žadatelů o azyl ve Velké Británii. ČTK to řekl vládní zmocněnec pro lidská práva Jan Jařab. "Pokusíme se dohodnout na tom, co může učinit vláda a co mohou učinit oni," uvedl Jařab.

Romové pozastavení kontrol vítají, ale situaci to prý neřeší

Romští předáci i ochránci lidských práv přivítali dočasné pozastavení britských kontrol na pražském letišti, které oznámil ministr Kavan. Opatření totiž podle nich bylo diskriminační i ponižující a porušovalo základní lidská práva i suverenitu České republiky. Romové i aktivisté Českého helsinského výboru ale zdůrazňují, že prozatímní konec kontrol neřeší příčinu jejich zavedení, tedy odchod českých Romů do zahraničí. "Samozřejmě jsem velice rád, že se našlo řešení, které tu situaci zklidní a stabilizuje," řekl ČTK mluvčí Grémia romských regionálních představitelů Ondřej Giňa. Představitelé romské komunity dlouho upozorňují na skutečnost, že kontroly na letišti jsou důvodem napětí mezi většinovou veřejností a Romy. "To, že se zruší kontroly, je jedna věc. To je samozřejmě důležité, ale je třeba si položit otázku, co budeme dělat dál," podotkl Giňa.

Podle prezidenta Mezinárodní romské unie (IRU) Emila Ščuky byla úmluva mezi českou a britskou vládou o zavedení kontrol chybou a poškozovala Českou republiku. "Od prvopočátku tato dohoda byla špatná, diskriminační, obcházela platné zákony i Ústavu. Byla zbytečná a česká vláda se podepsala na něčem, co lze považovat za protiprávní," prohlásil Ščuka. Předseda Romské občanské iniciativy Štefan Ličartovský je přesvědčen, že pozastavení kontrol je výsledkem domácích i zahraničních tlaků na českou vládu. Brzy bude podle něj opatření zrušeno úplně a definitivně, protože bylo "zbytečným omezováním svobody, demokracie a suverenity".

Helsinský výbor, který situaci na ruzyňském letišti monitoroval a v pondělí přihlížet i detailním pohovorům, přerušení kontrol nepřekvapilo. "Bylo jasné, že obě strany z toho budou chtít elegantně vycouvat," řekla ČTK předsedkyně výboru Jana Chržová. Vláda by se podle ní měla více zabývat důvody, proč Romové opouštějí Českou republiku, a snažit se o výraznější podporu této komunitě.

Tolerance české společnosti vůči menšinám pozvolna roste

Vztah české společnosti k menšinám se mírně, ale zřetelně zlepšuje. V porovnání s rokem 1994 nyní stoupá i tolerance vůči Romům a Vietnamcům. Vyplývá to z výsledků červnového průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Na dotaz, zda by respondenti dobře snášeli, kdyby měli za souseda Roma, odpovědělo kladně 13 procent z nich. Vietnamského souseda si bez problémů dovede představit 27 procent dotázaných. Proti roku 1994 se podle agentury tolerance vůči Romům a Vietnamcům jako sousedům zvýšila o deset, respektive 17 procent. Lepší vztahy mají nyní Češi také s Němci. Sousedské vztahy s nimi si dovede docela dobře představit 65 procent dotázaných, což je nárůst téměř o 30 procent. Zhruba na stejné úrovni jako k Němcům jsou vztahy k volyňským Čechům a Židům. Podle STEM se zlepšil i postoj české společnosti k Rusům a obyvatelům bývalé Jugoslávie. Ruského souseda by nyní tolerovalo téměř 40 procent respondentů, zhruba o 15 procent více než před sedmi lety. Naopak negativní vztahy mají Češi tradičně k cizincům ze zemí, které jsou spojovány s terorismem, válkou a násilím. Za dlouhodobě bezproblémový lze označit vztah ke Slovákům, Američanům, Francouzům a Britům.

Senát odložil projednání zákona, který mění volební dny

Senát na neurčito odložil jednání o sněmovním návrhu zákona o volbách, podle něhož by volebními dny byly opět pátek a sobota, nikoli neděle. Předseda lidoveckých senátorů Jiří Šenkýř ČTK vysvětlil, že měnit volební dny v zákonech o volbách do sněmovny a obecních zastupitelstev je momentálně zbytečné, neboť ani po této novelizaci by se volby stejně konat nemohly. "Tento zákon je poněkud úsměvný, protože novelizuje dva zákony, podle kterých se nedá volit," řekl Šenkýř mimo jiné s odkazem na nálezy Ústavního soudu, který části zákona o volbách do sněmovny zrušil.

Novelu zákona o hornické činnosti, výbušninách a státní báňské správě, která má v těchto oblastech harmonizovat legislativu České republiky s právem Evropské unie, přijal Senát. Návrh stanoví požadavky pro uvádění výbušnin na trh, rozšiřuje práva a povinnosti zaměstnanců v hornictví a při nakládání s výbušninami. Norma též právně upravuje trhací práce a stanoví povinnost vést evidenci výbušnin.

Přistoupení České republiky ke dvěma smlouvám Světové organizace duševního vlastnictví z roku 1996 schválila horní parlamentní komora. Jde o smlouvu o právu autorském a smlouvu o výkonech výkonných umělců a zvukových záznamech. "Odborná veřejnost tyto smlouvy označuje jako smlouvy internetové, které upravují práva autorů, výkonných umělců a výrobců zvukových záznamů v prostředí informační společnosti," vysvětlil senátorům místopředseda vlády Pavel Rychetský. Podle smlouvy o autorském právu mají být na mezinárodní úrovni chráněny takové výsledky tvůrčí činnosti, jako jsou například počítačové programy. Podle druhé smlouvy se poprvé na mezinárodní úrovni zakotvují osobnostní práva výkonných umělců k jejich živým, sluchem vnímatelným výkonům a výkonům zachyceným na zvukový záznam, uvedl Rychetský.

ODA obvinila vládu z účelového obcházení bezpečnostních prověrek

Občanská demokratická aliance (ODA) obvinila vládu z účelového obcházení zákona o utajovaných skutečnostech. Předseda ODA Michael Žantovský řekl, že vláda některým lidem opakovaně uděluje dvouměsíční výjimky pro styk s tajnými údaji, což je v rozporu se zákonem. "ODA vyzývá vládu, aby přestala hazardovat s bezpečností a mezinárodní pověstí České republiky a neprodleně ukončila nezákonnou praxi obcházení bezpečnostních prověrek," řekl Žantovský. Mimo jiné tak reagoval na informace dnešních Lidových novin, podle nichž náměstek policejního prezidenta Václav Jakubík není dosud prověřen pro zacházení s tajnými informacemi. Bezpečnostní služby stále prověřují jeho minulost, podle deníku v souvislosti s jeho podnikáním s bývalým agentem Státní bezpečnosti.

S pilotem Luďkem Burdou se ve Zlíně rozloučili příbuzní a vojáci

S osmadvacetiletým poručíkem Luďkem Burdou, pilotem 2. letecké třídy ze základny v Čáslavi, který 1. srpna zahynul po havárii cvičného letounu L-39 Albatros, se v úterý ve zlínském krematoriu rozloučila rodina, přátelé a představitelé české armády. "Usiloval o dokonalý život svůj i blízkých, v práci při obraně naší vlasti a v soukromí při přípravě na založení vlastní rodiny," řekl ve smutečním projevu ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle pondělního prohlášení českého letectva plyne z předběžných výsledků vyšetřování, že nehodu zavinil sám pilot, když v rozporu s letovým plánem prováděl prvky letecké akrobacie. Vyšetřovatelé havárie se stále snaží zjistit, zda mohla mít na nehodě podíl i případná technická závada stroje. U katafalku s rakví pokrytou spoustou květů, mezi nimiž byly také věnce Tvrdíka a příslušníků České armády, stála čestná vojenská stráž. Mezi smutečními hosty byl též velitel letectva Ladislav Klíma a kolegové mrtvého z Čáslavi i ze Slovenska.

Odposlech byl ve Štiříně v místech využívaných pro komerční účely

Dva salónky v Konferenčním centru zámku Štiřín, v nichž policie loni objevila odposlechy, jsou využívány převážně pro komerční účely. Ani opakované policejní šetření zatím neobjasnilo, kdo a proč tam odposlechy umístil. Vyplývá to z dopisu, který ministr vnitra Stanislav Gross zaslal předsedovi sněmovní komise pro kontrolu používání policejní operativní techniky Tomáši Kladívkovi. Gross v něm reagoval na dotazy, které mu poslanec zaslal koncem května. Kladívka zaujala na obsahu dopisu skutečnost, že policie se loni začala kauzou odposlechu zabývat až měsíc poté, co dostala podnět od pracovníků ministerstva zahraničí.

Inspekce ministra vnitra odhalila 369 trestních činů policistů

Inspekce ministra vnitra odhalila za první pololetí letošního roku 369 trestných činů, které spáchali policisté. Proti stejnému období loňského roku to představuje zvýšení o 84 případů, tedy o téměř 30 procent. Rovněž počet policistů, kteří se dopustili trestných činů, stoupl, a to ze 181 na 239. Na tiskové konferenci to oznámil ministr vnitra Stanislav Gross. Podle něj však toto číslo nesvědčí o tom, že by kriminalita v řadách policie vzrůstala, ale pouze o tom, že se inspekci stále lépe daří trestné činy policistů odhalovat.

Inflace v červenci meziročně vzrostla na rekordních 5,9 procenta

Míra inflace v červenci 2001 proti červenci 2000 dosáhla 5,9 procenta, tedy nejvyšší hodnoty inflace naměřené za posledních dva a půl roku. Výsledky oznámil Český statistický úřad. Spotřebitelské ceny se v červenci meziměsíčně zvýšily o 1,0 procenta a tempo růstu bylo stejně vysoké jako v letošním červnu.

Míra nezaměstnanosti v ČR vzrostla v červenci na 8,5 procenta

Míra registrované nezaměstnanosti v ČR vzrostla ke konci července na 8,5 procenta proti 8,1 procenta v červnu. Informace o vývoji nezaměstnanosti zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Úřady práce ke konci července evidovaly 439.759 uchazečů o práci. Ekonomičtí analytici očekávali nárůst míry nezaměstnanosti na 8,3 procenta.

Rakousko začalo vyplácet odškodnění, desetina lidí se ho nedožila

Rakousko začalo vyplácet odškodnění lidem, kteří byli za druhé světové války nuceně nasazeni na jeho území. V nejbližších dnech má peníze dostat asi 4900 českých občanů a do konce srpna další 2000, jejichž žádosti již rakouská strana prověřila. Sdělil to ministr zahraničí Jan Kavan. O satisfakci za práce v Rakousku požádalo na 10.000 českých občanů. Přibližně desetina z nich se však odškodnění nedožila. "První peníze by naši lidé mohli dostat v pátek. Byla již překontrolována naprostá většina žádostí, dvě třetiny vyhovují," dodal Kavan. Některé žádosti podle něj nejsou kompletní. "Kancelář pro oběti nacismu proto pomáhá hledat patřičné dokumenty v archivech," uvedl ministr.

Rakousko pro odškodnění založilo fond Smíření, mír a spolupráce. Faktická výplata kompenzací z něj mohla začít poté, co v červenci americký soud zamítl poslední žaloby nuceně nasazených proti rakouským podnikům. Fond má šest miliard šilinků (asi 15 miliard korun), které rozdělí mezi 150.000 obětí. Nejvíce dosud žijících obětí nuceného nasazení, asi 41.000, pochází z Ukrajiny. Česko je na čtvrtém místě s více než 10.000 nuceně nasazených, mezi něž se rozdělí 501 miliónů šilinků (přibližně 1,2 miliardy korun).

Náčelník generálního štábu dnes zavítá do jaderné elektrárny

Náčelník generálního štábu Jiří Šedivý a velitel sil územní obrany Vladimír Sova si prohlédnou jihočeskou jadernou elektrárnu Temelín. Pozval je tam její ředitel František Hezoučký. Generálové navštíví i provozní středisko českobudějovické Vojenské ubytovací a stavební správy v Týnu nad Vltavou. Jejich cesta navazuje na nedávnou návštěvu příslušníků krizového výboru velitelství sil územní obrany a na společné cvičení příslušníků 72. záchranné a výcvikové základny v Jindřichově Hradci a pracovníků elektrárny.

V závěru týdne by měl být v Temelíně spuštěn reaktor prvního bloku a v příštím týdnu obnoveny zkoušky turbosoustrojí při výkonu reaktoru do 55 procent. Po testech při tomto výkonu reaktoru mají do konce roku následovat ještě tři fáze energetického spouštění prvního bloku při výkonu reaktoru do 75, 90 a 100 procent.

Vídeň: K opětnému spuštění Temelína není žádný důvod

"V současnosti neexistuje žádný důvod pro obnovení zkušebního provozu jaderné elektrárny Temelín, které bylo provozovatelem oznámeno," prohlásil představitel rakouského ministerstva životního prostředí Ernst Streeruwitz. Podle jeho slov "zůstává řada nevyřešených bezpečnostních otázek, a vůbec není zřejmé, zda a jak byly vyřešeny problémy s turbínou". "Vyčkat na vyřešení otevřených otázek by bylo rozumnější," řekl podle agentury APA. "Nezbývá než apelovat na Česko, aby melkský proces svými dalšími kroky nepoškozovalo," zdůraznil Streeruwitz.

Ekologická organizace Greenpeace na zprávy o obnovení zkušebního provozu reagovala zopakováním požadavku na uspořádání referenda, které by zostřilo protiatomový zákon a zavázalo tak rakouskou vládu neuzavřít kapitolu energetika ze vstupních jednání ČR do EU. Pouze neuzavření této kapitoly je zřejmě "poslední zárukou" pro Rakousko, jak dosáhnout odstavení Temelína, řekl mluvčí organizace Erwin Mayer; vetování vstupu ČR do EU prý však Greenpeace odmítá. Mluvčí vyslovil podezření vůči vídeňské vládě, že zřejmě hodlá již během podzimu kapitolu s ČR rychle uzavřít a smířit se přitom s tak "mlhavými formulacemi" ve věci jaderné bezpečnosti, jako se to již stalo v případě uzavírání obdobných kapitol s Maďarskem a Slovinskem.

Postavička českého krtečka zdraví milovníky knih v Zimbabwe

Postavička u českých dětí stále oblíbeného animovaného krtečka zdraví návštěvníky knižního veletrhu v zimbabwském hlavním městě Harare. Na již jedenáctém ročníku Zimbabwského mezinárodního veletrhu, největšího v zemích subsaharské Afriky, se totiž poprvé objevil český stánek. ČTK to z Harare sdělil český velvyslanec Jaroslav Olša. Na zimbabwském veletrhu podle něj vystavuje celkem 33 zemí. Český stánek s neoficiálním maskotem krtečka od Zdeňka Milera se soustředí především na prezentaci české tvorby pro děti a mládež. Na českém stánku si podle Olši lze prohlédnout i "zatím nemnohá díla českých autorů vydaná v angličtině a francouzštině".

Astronom Plavec převzal cenu České astronomické společnosti

Nejvyšší ocenění České astronomické společnosti (ČAS) - Nušlovu cenu za rok 2000 - převzal v petřínské Štefánikově hvězdárně astrofyzik Miroslav Plavec. "Nušlova cena je nejvyšší ocenění, které společnost uděluje badatelům, kteří se svým celoživotním dílem zvlášť zasloužili o rozvoj oboru," řekl místopředseda společnosti Štěpán Kovář, jenž ocenění Plavcovi předal. Plavec nyní působí na Kalifornské univerzitě v Los Angeles. Do České republiky přicestoval se svou manželkou Zdeňkou Plavcovou, která se věnuje stejnému oboru. Astronom Jiří Grygar jí předal certifikát, podle něhož byla po ní pojmenována planetka, kterou v roce 1998 objevili astronomové v ondřejovské hvězdárně v okrese Praha-východ.

Ocenění České astronomické společnosti je pojmenováno po jejím dlouholetém předsedovi Františku Nušlovi (1867 až 1951). Společnost se k tomuto ocenění vrátila po padesátileté přestávce v roce 1999.

Akcionáři souhlasili se vstupem Sazky do výstavby haly pro MS

Novou víceúčelovou halu, která je podmínkou pro pořádání hokejového mistrovství světa v roce 2004, by měla v Praze definitivně postavit Sazka. Vlastníci této akciové společnosti totiž souhlasili, aby se Sazka ve výstavbě angažovala. Jako hlavní zdroj příjmů má sloužit nová hra, kterou však společnost nechtěla kvůli konkurenčnímu prostředí zatím specifikovat. "Peníze jsou v tuto fázi to nejmenší, i když se to zdá ironické. Máme na stole nabídky ze čtyř bankovních domů, které jsou ochotny nám nabídnout úvěr. V nejbližší době nás budou trápit tyto etapy - získat pozemky do trvalého vlastnictví, demolice, asanace, stavební povolení," řekl na tiskové konferenci místopředseda představenstva Sazky a prezident Autoklubu ČR Roman Ječmínek. Pozemky má Sazka získat v Praze 9-Vysočanech v lokalitě bývalé ČKD Lokomotivka od společnosti Quonex Real. Ta v pátek zaplatila za zhruba sedmnáctihektarový areál zbývajících 60 miliónů korun správci konkursní podstaty zkrachovalé lokomotivky. "Pokud se týká pozemku, máme téměř jistotu, že ho získáme," tvrdil Ječmínek.

Desetibojař Dvořák vybojoval potřetí v řadě titul mistra světa

Český atlet Tomáš Dvořák se na mistrovství světa v Edmontonu senzačně vrátil na trůn desetibojařského krále. Devětadvacetiletý svěřenec Zdeňka Váni z pražské Dukly posbíral v dvoudenní soutěži 8902 bodů a stal se potřetí v řadě mistrem světa. Stejný počet titulů ze světových šampionátů získal mezi vícebojaři již pouze Američan Dan O'Brian. Stříbro patří za bodový součet 8815 olympijskému vítězi Erkimu Noolovi z Estonska, bronzovou medaili získal Brit Dean Macey (8603), velké překvapení desetiboje. Další český zástupce Jiří Ryba skončil výkonem 8332 bodů na lichotivé šesté pozici. Světový rekordman Roman Šebrle, který letos v Götzisu překonal jako první na světě hranici devíti tisíc bodů, se soutěží protrápil se zraněním třísla a skončil s 8174 body na desátém místě.

Dvořákova výkonnost zůstávala před nejdůležitější akcí sezóny malým tajemstvím. Zdravotní peripetie a zejména pak přetrvávající bolesti v podbřišku, které se částečně podepsaly na jeho loňském matném výkonu na olympijských hrách v Sydney, ho neopustily ani v prvních měsících letošního roku. Škrtl proto veškeré akce v hale, včetně mistrovství světa v Lisabonu, a v Jihoafrické republice se připravoval na závody pod otevřeným nebem. Do sezóny, jejímž prvním vrcholem byl slavný mítink v Götzisu v Rakousku, vstupoval Dvořák v nezvyklé roli dvojky. Skvělá forma učinila favoritem jeho reprezentačního kolegu Romana Šebrleho, stříbrného olympionika a halového mistra světa. Šebrle svou výkonnost v Götzisu potvrdil a životní formu proměnil v úžasný světový rekord 9026 bodů, jímž nejenže vymazal Dvořákův výkon (8994), ale jako první překonal bájnou hranici 9000 bodů. Před šampionátem si ale Dvořák věřil. Těsně před začátkem MS prohlásil: "Jsem překvapený, jak mi to v tréninku jde. Všechno nasvědčuje tomu, že forma klepe na dveře." Ukázalo se, že sice ztratil rekord, avšak trůn nejlepšího desetibojaře světa uhájil.

Česká horolezecká výprava na K2 vyklidila základní tábor

Dnes se členové české horolezecké expedice, která se neúspěšně pokoušela zdolat himálajský vrchol K2, vydají ze základního tábora přes Concordii do Aliacampu. Čeká je zhruba sedmi- až osmihodinový pochod po ledovci a morénách. Ve čtvrtek budou pokračovat sedlem Gondogoro-la a urazí celkem 5960 metrů, třetí den absolvují rychlý sestup zazeleněným terénem, aby stihli odlet z Pákistánu domů. Jak ČTK sdělil prostřednictvím elektronické pošty vedoucí výpravy Zdeněk Hrubý, sportovní hodnota výkonu je vysoká, přestože vrchol odolal. Přece jen si však postěžoval na prudkou změnu počasí, která znemožnila dobytí druhého vrcholu světa.

Sedm fotbalistů bude kvůli zdravotním potížím chybět v přípravném utkání s Korejskou republikou

Sedm fotbalistů bude kvůli zdravotním potížím postrádat reprezentační trenér Jozef Chovanec v přípravném utkání s Korejskou republikou, jež se hraje 15. srpna v Drnovicích. Záložník Karel Poborský se trenérovi omluvil kvůli klubovým povinnostem v Laziu Řím. V nominaci se poprvé objevili olomoucký brankář Martin Vaniak, sparťanský obránce Zdeněk Grygera a útočník Luděk Stracený z Viktorie Žižkov. Po čase se do týmu vracejí Miroslav Baranek a Pavel Horváth.

Fotbalový útočník Milan Baroš se stane hráčem anglického klubu FC Liverpool

Český fotbalový útočník Milan Baroš se stane hráčem anglického klubu FC Liverpool. Jednání by měl v nejbližších dnech zpečetit podpis smlouvy. Baroš zůstane v Baníku Ostrava do konce roku na hostování, než se vyřídí jeho pracovní povolení v Británii. Liverpool, v němž hrají další čeští reprezentanti Patrik Berger a Vladimír Šmicer, zaplatí podle informací zveřejněných na své internetové stránce Baníku za Barošův přestup 3,2 miliónu liber (přibližně 175 miliónů korun). To odpovídá částce deseti miliónů marek, kterou ostravský klub za hráče požadoval.

Krátce o středečním počasí v České republice:

V Čechách oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno, během dne až oblačno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty v Čechách 22 až 26, na Moravě a ve Slezsku 24 až 28 stupňů Celsia.