Zprávy Radia Praha

Václav Havel: NATO se poučilo předchozích krizových situací na Balkáně

Český prezident Václav Havel přivítal středeční rozhodnutí Rady Severoatlantické aliance ohledně vyslání mírové mise do Makedonie. Aliance se dokázala tentokrát rozhodnout rychle a "poučila se z různých předchozích krizových situací na Balkáně," řekl Václav Havel. Právě český prezident přitom NATO již dříve za váhání při řešení konfliktů na Balkáně kritizoval. "Je to poslání velmi důležité, téměř historického významu. Je to poslání velmi nebezpečné. Já mohu za sebe říci, že jsem uvítal rozhodnutí aliance," dodal Havel. Poznamenal také, že je hrdý na to, že právě čeští vojáci byli v první jednotce, jež do Makedonie odjela mírovou misi připravovat. "Dali jsme tak najevo, že jsme spolehlivý alianční partner, a že přijímáme svůj díl odpovědnosti za mír na našem kontinentě a ve světě," zdůraznil Havel.

České ministerstvo zahraničí vyjadřuje ve svém prohlášení přesvědčení, že vyslání vojáků NATO, mezi nimiž působí od počátku i 43. výsadková rota z Chrudimi, úspěšně splní cíl mise a přispěje k uklidnění situace v Makedonii. Skutečnost, že čeští vojáci byli zařazeni mezi prvosledové alianční jednotky, vnímá ministerstvo jako ocenění kvality a profesionality českých vojáků. Vyznamenáním je i to, že základním úkolem jednotky bude zabezpečení ochrany hlavního štábu operace.

Čeští výsadkáři v Makedonii mají plnit i další prestižní úkoly

Českým výsadkářům v Makedonii přibyl k hlavnímu úkolu, tedy ochraně velitelství operace NATO Hlavní sklizeň (Essential Harvest), ještě jeden úkol. Ti nejschopnější z nich mají totiž být od čtvrtečního rána čtyřiadvacet hodin denně připraveni nastoupit do vrtulníků a přesunout se na místa případných incidentů spojených s rozmisťováním vojenských jednotek v rámci uvedené operace. Velitel výsadkové roty Oldřich Nápravník přitom nevylučuje, že výsadkáři mohou zasahovat proti rozbouřenému davu nebo proti extremistickým skupinám.

Společná česko-polsko-slovenská jednotka vznikne asi v roce 2005

Od konce roku 2005 by měla existovat společná česko-polsko-slovenská jednotka určená především pro mírové mise v Evropě. Řekl to náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý po jednání se svými protějšky z Polska a Slovenska ve vojenském prostoru Ustka v severním Polsku. "My jsme připraveni doporučit našim ministrům, aby 20. září podepsali dohodu, která povede k tomu, že ke konci roku 2005 bude ukončena výstavba mezinárodní brigády," řekl Šedivý. Jednotka by přitom měla vznikat už v příštím roce. Podle náčelníka generálního štábu slovenské armády Milana Cerovského je vznik této společné jednotky výrazem podpory vstupu Slovenska do Severoatlantické aliance ze strany Polska a ČR. Velitelství mezinárodní brigády bude na Slovensku, pravděpodobně v Topoľčankách. Každá ze tří zemí by do brigády měla přispět jedním praporem, Slováci navíc vyčlení i podpůrné jednotky, uvedl Cerovský.

V Česku byl zjištěn druhý případ tzv. nemoci šílených krav

Veterináři zjistili na Vysočině druhý případ nemoci šílených krav. Nemoc se objevila v obci Světnov, zhruba deset kilometrů severně od Žďáru. Kráva soukromého chovatele Oty Berana byla poražena 20. srpna v Radostíně nad Oslavou. Od Berana, který chová dohromady 19 krav, byly poraženy ten den dvě krávy. Pozitivně testovaná kráva má dva potomky, z let 1999 a 2001. Na jatkách, kde byla kráva poražena, byl zastaven provoz. Definitivní potvrzení tzv. nemoci šílených krav bude k dispozici v sobotu dopoledne. První pozitivní výsledek se objevil u poražené krávy 20. srpna 2001. Druhý opakovaný test byl potvrzen ve středu metodou Western Blot. Na středeční mimořádné tiskové konferenci to řekl ministr zemědělství Jan Fencl. Upozornil, že již bylo v Česku provedeno téměř 40 tisíc testů na nemoc BSE, z nichž byly dva pozitivní.

Vláda měla právě ve středu rozhodnout, z jakých peněz budou letos zaplaceny testy na BSE. Kabinet sice už v červenci schválil, že potřebných 180 miliónů korun půjde ze Státního fondu životního prostředí, ministr životního prostředí Miloš Kužvart ale nesouhlasí. Je ochoten financovat zpracování rizikových tkání a zničení vyrobené masokostní moučky, testy ale platit nechce. Ministr Fencl k tomu uvedl, že vláda ve středu nerozhodla a na jeho návrh přerušila jednání o tomto bodu na příští týden. Do příštího zasedání tak speciální tým, ve kterém jsou oba ministři a dva právníci, připraví analýzu situace.

První výskyt BSE v Česku potvrdil Státní veterinární ústav 8. června. Tehdy byla nákaza zjištěna v chovu zemědělského družstva v Dušejově na Jihlavsku. Jelikož dva testy vzorku a laboratorní vyšetření z německého Tübingenu potvrdilo výskyt BSE u podezřelé krávy, rozhodl ministr zemědělství Jan Fencl o vybití části stáda. Na porážku šli potomci a vrstevnice nakažené krávy maximálně o 12 měsíců starší nebo mladší. Zabito bylo celkem 134 kusů dobytka. Vzorky z poražených krav prověřila laboratoř Státního veterinárního ústavu v Jihlavě. Testy neprokázaly další výskyt nemoci.

Britové se vrátí na ruzyňské letiště, zatím se neví kdy

Vláda ve středu souhlasila s tím, aby britští úředníci znovu kontrolovali cestující na pražském letišti v Ruzyni před jejich cestou do Británie. Kabinet tím reaguje na zvyšující se počet českých žadatelů o azyl v Británii poté, co byly předběžné kontroly v polovině srpna zrušeny. O rozhodnutí vlády informoval ministr zahraničí Jan Kavan. Kdy přesně se britští úředníci vrátí na letiště, záleží na rozhodnutí britské vlády, dodal premiér Miloš Zeman. Ministr Kavan o tom nyní bude jednat s britskou stranou.

Ke konci června měla Česká republika ve svém právním řádu začleněno 69 procent předpisů evropského společenství, což je o tři procenta více než na konci března. Konstatuje to zpráva vicepremiéra a předsedy Legislativní rady vlády Pavla Rychetského, kterou vzal kabinet na svém středečním zasedání na vědomí. Vláda od dubna do června Poslanecké sněmovně předložila 17 zákonů. Sama projednala a schválila deset nařízení týkajících se přibližování českého práva k evropskému. V souvislosti s přijímáním evropského práva a blížícími se volbami, které práci zákonodárců přeruší, kabinet na podzim připravuje "legislativní smršť". Dalších celkem 17 návrhů zákonů, které Česká republika potřebuje pro vstup do EU, musí jednotlivá ministerstva podle rozhodnutí z 25. července vládě předložit ve zkrácených termínech, nejdéle do listopadu.

Rozšíření české účasti v misi KFOR v jugoslávské provincii Kosovo v příštím roce a ukončení práce české armády v misi SFOR v Bosně a Hercegovině schválila vláda. Materiál na základě rozhodnutí Bezpečnostní rady státu předložili ministři obrany a zahraničí Jaroslav Tvrdík a Jan Kavan. Ke konci roku plánuje česká armáda ukončení mise SFOR, kde ze současných necelých 600 vojáků zůstane 15 lidí na velitelstvích a ve skupině pro civilně-vojenskou spolupráci CIMIC. "Vojáci mají z Bosny odejít do 20. prosince, 15 velitelů zůstane na velitelství v Banja Luce," řekl po zasedání vlády její mluvčí Libor Rouček. Počet svých jednotek na území Bosny a Hercegoviny snižují všechny armády NATO, náklady na uzavření základen a odvoz materiálu odhadl nedávno náčelník generálního štábu Jiří Šedivý na 148 miliónů korun. Česká republika naopak postupně zvýší počet svých vojáků v Kosovu, kde má od 1. března působit společný česko-slovenský prapor. V něm bude 494 vojáků, 395 z Česka a 99 ze Slovenska.

Náklady, které vznikly elektrárenské společnosti ČEZ na základě provádění Protokolu z Melku ohledně bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, dosahují zhruba pěti miliónů korun a neměla by je platit tato společnost. "Domníváme se, že by se na tom měly podílet tři nadpodnikové strany, samozřejmě rakouská, Evropská komise a ČR," řekl na tiskové konferenci premiér Miloš Zeman. Tento trojúhelník také tvoří komisi EU na posouzení zejména jaderné bezpečnosti Temelína. "Vláda rozhodla, že definitivní finanční uspořádání, protože Melkský proces se blíží ke svému závěru, posoudí a zhodnotí teprve po jeho uzavření, která předpokládáme zhruba v polovině září," doplnil premiér.

Schodek obchodní bilance za sedm měsíců činil 71,3 miliardy korun

Pasivum obchodní bilance České republiky v červenci 2001 činilo 19 miliard korun a bylo o pět miliard korun vyšší než v červenci minulého roku. Ekonomové očekávali schodek devět až 14,2 miliardy Kč, v průměru 10,6 miliardy Kč. Za leden až červenec činil schodek obchodní bilance 71,3 miliardy a byl o 15,8 miliardy Kč vyšší než ve stejném období loňského roku. Předběžné údaje o vývoji zahraničního obchodu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Pasivum obchodní bilance podle ČSÚ tentokrát prohloubil mj. vysoký strojírenský dovoz, jehož bilance přešla z obvyklého aktiva do pasiva 4,7 miliardy Kč. Aktivní saldo zůstalo jen v obchodě s průmyslovým spotřebním zbožím (1,0 miliardy Kč). Dovoz v červenci meziročně vzrostl v běžných cenách o 16,8 procenta, vývoz však jen o 13,7 procenta.

Česko chce jít do EU se silnou korunou

Velký příliv deviz v souvislosti s přílivem přímých zahraničních investic a privatizačních příjmů vyvolají tlaky na mírné posilování české koruny. V rozhovoru pro slovenský týdeník Trend to řekl český ministr financí Jiří Rusnok. "Inflaci máme pod kontrolou, zahraničně obchodní bilance se zlepšuje a deficit veřejných financí je financovatelný z příjmů z privatizace. To všechno nahrává posilování měny," řekl Rusnok s tím, že Česko nemůže jít do Evropské unie (EU) s velkým rozdílem mezi kursem koruny a kupní sílou. "Silnější koruna bude sice vytvářet náročnější prostředí pro exportéry, ale většina vývozců má zahraniční majitele, kteří se s tím dokážou vyrovnat," soudí český ministr financí.

ÚDV zveřejnil historický dokument o přípravě invaze v roce 1968

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zveřejnil na svých internetových stránkách doslovný zápis z jednání představitelů Varšavské smlouvy, které se uskutečnilo 18. srpna 1968 v Moskvě. Na této schůzce se nejvyšší sovětský představitel Leonid Brežněv domluvil s činiteli Bulharska, Německé demokratické republiky, Polska a Maďarska na vojenském zásahu v Československu. Mluvčí ÚDV Jan Srb ČTK řekl, že tento dokument nebyl dosud zveřejněn. Materiál pochází z polských archivů a do Prahy se dostal už v roce 1992, kdy si jej vyžádala někdejší československá generální prokuratura.

Vojska pěti států Varšavské smlouvy obsadila území československa v noci na 21. srpen 1968. Tento krok byl namířen proti pokusu československých reformních komunistů demokratizovat socialistické zřízení. Invaze si mezi československými občany vyžádala 72 mrtvých, 266 těžce a 436 lehce raněných. ÚDV od srpna 1995 do února 1996 v souvislosti se srpnovou invazí postupně obvinil z vlastizrady 13 lidí - šest bývalých vysokých komunistických funkcionářů, šest někdejších příslušníků komunistické Státní bezpečnosti a jednoho bývalého armádního činitele. Stíhání deseti z nich však bylo postupně zastaveno. Dnes čelí obvinění z vlastizrady již jen tři bývalí vysocí komunističtí funkcionáři: Miloš Jakeš, Jozef Lenárt a Karel Hoffman.

Kancléř Schröder v německo-české škole

Musí být stále častější, že se i Němci jako velký národ budou učit jazyky svých menších sousedů. Za návštěvy v saském městě Pirně na to poukázal německý kancléř Gerhard Schröder, když zavítal mezi žáky gymnázia Friedricha Schillera, kde už roky funguje dosud ojedinělý projekt česko-německé dvojjazyčné školy navštěvované zároveň žáky z obou zemí. Podobná zařízení, která jsou pro Němce běžná například ve stycích s Francií, považuje kancléř za "jedinečná" a za "velký přínos k porozumění". Věří, že jich bude stále víc také ve vztahu s Čechy nebo Poláky, kteří jsou na cestě do Evropské unie. "Myslím, že rychle najdu práci," odpověděl český student Petr Zimmermann na Schröderovu otázku, jakou vidí perspektivu uplatnění s českým a německým maturitním vysvědčením, se znalostí mateřštiny, němčiny a také angličtiny, která je v Pirně dalším povinným jazykem. Hoch má navíc zálibu v matematice a fyzice, a tak i kancléř uznal, že se mladý Čech v budoucnu určitě neztratí.

Biografický server nabízí životopisy 5000 žijících osobností ČR

Životopisy 5000 nejvýznamnějších žijících osobností České republiky nabízí nový český biografický server www.kdojekdo.cz, který v polovině srpna otevřela agentura Kdo je kdo. Údaje o významných reprezentantech kultury, vědy, politiky, médií, sportu a dalších oborů agentura shromáždila po třetím vydání stejnojmenné encyklopedie, která vyšla v roce 1998. ČTK o tom informovala Jolana Stádníková z agentury Kdo je kdo. Nové vydání encyklopedie připravuje redakce na září 2002. Na biografickém serveru lze vyhledávat podle jména osobnosti či podle oboru, ve kterém působí. Vedle základních biografických údajů obsahují životopisné portréty informace o studiích, profesní dráze, členství v různých spolcích a odborných společnostech, přehled díla a bibliografie. Životopis je doplněn o podrobnosti ze soukromí, například o koníčky a údaje o rodinných příslušnících. Většina hesel obsahuje i kontakt na danou osobu. Údaje, které databáze obsahuje, dodávají samotné osobnosti.

Ústečtí policisté spálili téměř 10,5 kilogramu heroinu

Za přísných bezpečnostních opatření nechali ústečtí policisté ve středu spálit v trmické spalovně odpadů na Ústecku téměř 10,5 kilogramu heroinu. Policejní vyšetřovatel Jiří Volprecht po spálení drogy ČTK řekl, že heroin policisté zadrželi 5. srpna 1999 na hraničním přechodu Moldava na Teplicku v autě padesátiletého Čecha, který mířil do Německa. Policisté zjistili, že nezaměstnaný Čech převážel drogu pro občana Bosny a Hercegoviny, který žije dlouhodobě a legálně v České republice. Zadržený heroin měl podle odborníků dobrou kvalitu. Jeho hodnotu ocenili na 10,5 miliónů korun. Tržní cena by však byla daleko vyšší, řekl Volprecht. Český kurýr měl za převoz drogy dostat 2000 marek (asi 35.000 korun).

V Horažďovicích se koná letní škola o evropských záležitostech

Letní škola o evropských záležitostech, na jejíž semináře se přihlásilo na 55 účastníků, se koná tento týden v Horažďovicích na Klatovsku. Polovinu účastníků letní školy tvoří studenti z celého světa, ve druhé polovině jsou zastoupeni vedoucí pracovníci například z Kanceláře prezidenta republiky, úřadu vlády a ministerstev, řekla ČTK jedna z organizátorek školy Barbora Jiroušková. "Hlavním přednášejícím je profesor Ferdinand Kinski, jsou tu i další specialisté z Evropy i z Čech na otázky Evropské unie a evropské integrace," řekla Jiroušková. Právě díky Kinskému, který se na horažďovickém zámku narodil a nyní působí jako ředitel Mezinárodního centra pro evropská studia při univerzitě v Nice, se letní škola koná v podhůří Šumavy. Studentům z celého světa může škola pomoci v jejich budoucí, například diplomatické kariéře.

V New Yorku začala výstava sklářské avantgardy střední Evropy

V newyorském Muzeu designu začala první veřejná výstava avantgardního sklářského návrhářství ve střední Evropě na počátku 20. století. Většina ze 186 exponátů pochází z někdejšího Československa, další jsou z Rakouska, Německa a z území dnešního Polska. Sbírku shromažďoval po dvě desetiletí německý sběratel Torsten Bröhan jako jedinečný doklad o skvělém dynamickém období sklářského designu. Sbírka patří nyní madridskému Muzeu užitého a dekoračního umění. "Většina exponátů pochází z území bývalého Československa, tak sedmdesát procent, možná více," řekl dříve Bröhan ČTK s tím, že český sklářský design si udržel skvělou úroveň i po druhé světové válce, kdy ze země musela odejít většina německých sklářů. Mezi exponáty jsou díla navržená předními designéry Josefem Hoffmanem, Kolomanem Moserem, Dagobertem Pechem a Lötzem Witvem. K dokreslení atmosféry proložilo muzeum sklářské artefakty dobovými textiliemi, plakáty a tisky. Výstavu doprovázejí přednáškové pořady. O vlivu kubismu a expresionismu na českou architekturu a dekorativní umění bude zájemcům vykládat 25. října Martin Eidelberg, který je spolukurátorem výstavy a bývalým profesorem umění Rutgersovy univerzity.

Ze sportu:

Českým fotbalistům patří v aktuálním žebříčku Mezinárodní fotbalové federace sedmé místo, o které se dělí se Španělskem. V předchozím vydání pořadí figurovali svěřenci Jozefa Chovance na deváté příčce, ale po nedávném vítězství v přátelském utkání nad Korejskou republikou předstihli Portugalsko a Paraguay. V čele žebříčku zůstávají Francouzi před Brazilci a Argentinci.

Žádný nováček nefiguruje v nominaci české hokejové reprezentace na první turnaj série Euro Hockey Tour, Česká pojišťovna Cup ve Zlíně, kterou oznámili trenéři Josef Augusta a Vladimír Martinec. Jediným legionářem ve výběru je obránce Angel Nikolov z finského Jyväskylä. Hokejisté se sejdou na srazu 2. září, turnaj bude rozehrán 6. září.

Světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle se kvůli zánětu přitahovače na levé odrazové noze rozhodl předčasně ukončit sezónu. Po sérii vyšetření v nemocnicích v Motole a ve Střešovicích mu lékaři doporučili neriskovat, takže Šebrle zrušil svůj start na zářijových Hrách dobré vůle v Brisbane, kam byl pozván společně s trojnásobným mistrem světa Tomášem Dvořákem.

Čeští basketbalisté vstoupili do turnaje na Světové univerziádě v Pekingu vysokou výhrou nad Libanonem 113:61. Úspěšně si vedly i jejich kolegyně, které přehrály Tchaj-wan 107:69. Oba české týmy sehrají v základní skupině jen tři zápasy, neboť do dějiště univerziády nedorazili basketbalisté Burundi a ženy Kazachstánu. Díky tomu mají muži ve čtvrtek volno, ženy se střetnou s Peru.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 23 až 27 stupňů Celsia.