Zprávy Radia Praha

O vyslání české polní nemocnice je v principu rozhodnuto

O vyslání české polní nemocnice do mírových sil ISAF v Afghánistánu bylo v principu rozhodnuto. V Londýně to v úterý řekl britský ministr obrany Geoff Hoon. Jeho resortní kolega Jaroslav Tvrdík připomněl, že z české strany toto politické rozhodnutí ještě podléhá schválení vládou a parlamentem. Nemocnice by se podle Tvrdíkových slov starala hlavně o vojáky mezinárodních mírových sil ISAF. "Protože se jedná o misi, jejímž hlavním úkolem je podpora nové civilní vlády v Afghánistánu, tak by se zapojila intenzivně i do plnění úkolů humanitárního či zdravotnického charakteru pro civilní obyvatelstvo."

Hoon po úterním jednání s Tvrdíkem řekl, že vojenští experti obou zemí právě nyní v Kábulu řeší praktické záležitosti kolem plánovaného umístění české polní nemocnice. Právě odpověď na některé tyto otázky podle českého ministra může vést i k tomu, že polní nemocnice nakonec neodjede. "Vše bude záležet na tom, s čím se vrátí naši plánovači z Afghánistánu," zdůraznil Tvrdík. Může se ukázat na místě, že jednotka nezapadne do struktury sil ISAF, že se pro ni nenajde vhodné napojení na infrastrukturu, nebo do vojenské struktury. "Může se stále ještě stát, že nikam nepojede," řekl. Rozhodnutí by mělo padnout do týdne.

Nehoda vojenského vozu s municí zablokovala část dálnice D11

Nehoda vojenského vozu naloženého protitankovými střelami zablokovala v úterý ráno část dálnice D11 ve směru od Prahy na Hradec Králové. Do odstavené tatry narazil nákladní mercedes, který začal hořet. Při nehodě byl lehce zraněn řidič mercedesu. Požár se podařilo uhasit.

Vojenská Tatra 815 zůstala kvůli technické závadě stát kolem 07:00 v odstavném pruhu na desátém kilometru dálnice. Z dosud neznámých příčin do ní zezadu narazil nákladní vůz. Dva vojáci a jeden civilista v kabině tatry vyvázli bez zranění, řidič mercedesu byl s lehkým zraněním převezen do nemocnice. Až po jeho odchodu z vozu začala kabina hořet. Požár uhasili svědkové nehody ještě před příjezdem hasičů. Na místo přijela také dálniční a vojenská policie a pyrotechnici.

Protitanková munice ve vojenském automobilu nemohla vybuchnout. ČTK to sdělil mluvčí generálního štábu Vladimír Palán. Vojenské vozidlo podle Palána převáželo protitankové řízené střely na kontrolu technického stavu. Tyto střely mají jistící pojistky, a náraz proto nemohl způsobit výbuch munice. Střely jsou podrobovány kontrolám podle přesného časového harmonogramu, dodal mluvčí.

Odboráři ve stavebnictví chystají protestní demonstraci

Odborový svaz Stavba ČR chce na příští pondělí svolat protestní demonstraci na podporu svých požadavků, mezi něž patří meziroční zvýšení nominální mzdy o šest procent a zachování pětitýdenní dovolené. "Oba naše požadavky považujeme za reálné, neboť stavebnictví prožívá už dva roky boom," řekl v úterý vedoucí oddělení sociální politiky odborového svazu Miroslav Jarolímek. Odboráři jednají podle Jarolímka o těchto dvou požadavcích se Svazem podnikatelů ve stavebnictví neúspěšně od září minulého roku. Odbory byly údajně ochotny přistoupit ke kompromisům a požadovat pouze zachování pětitýdenní dovolené. "Naše ústupky jsou ale v současné době smeteny ze stolu a vracíme se k tomu, co jsme původně navrhovali, tedy zvýšení nominální mzdy i zachování pětitýdenní dovolené," řekl. Odboráři se proto rozhodli na příští pondělí svolat protestní shromáždění před sídlo Svazu podnikatelů na Národní třídě v Praze.

SPS: Firmy musejí zvážit, zda na delší dovolenou a růst mezd mají

Firmy musejí samy zvážit, zda si mohou dovolit zaměstnancům poskytnout pátý týden dovolené. ČTK to v úterý řekl generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví ČR (SPS) Miloslav Mašek v reakci na požadavky odborářů. Jednotné zvýšení mezd ve stavebnictví o šest procent, jak je chtějí odboráři, je podle něj nepřijatelné. "Osmdesát procent firem ve stavebnictví automaticky pátý týden dovolené svým zaměstnancům dává," řekl Mašek a dodal, že podle tzv. kolektivní smlouvy vyššího typu má firma od letošního roku možnost pátý týden dovolené udělit na základě posouzení své ekonomické situace. Podle Maška není možné, aby všem firmám jednotně předepsali šestiprocentní zvýšení nominálních mezd.

Falbrovy odbory stávku podpoří, nesouhlasí s návrhem shromažďovacího zákona

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořila v úterý protestní demonstraci odborového svazu Stavba, která se má konat v pondělí 11. března před sídlem Svazu podnikatelů ve stavebnictví na Národní třídě v Praze. Předseda konfederace Richard Falbr se této demonstrace na podporu požadavku odborů na zvýšení nominálních mezd o šest procent a pětitýdenní dovolenou zúčastní.

Úterní zasedání sněmu ČMKOS je poslední před dubnovým sjezdem největší odborové centrály, a proto se zabývá zejména jeho přípravou. Vedle toho se v diskusi odboráři vyjadřovali k návrhu shromažďovacího zákona, k němuž mají odbory zásadní výhrady. Falbr ve svém projevu řekl, že odbory návrh považují za omezení práva odborů i občanů na právo shromažďovat se a označil ho za nepřijatelný. Předloha podle Falbra příliš ustupuje tlaku policie a obsahuje nedemokratické tendence. Odbory protestují proti navrhované povinnosti ohlásit shromáždění nejméně sedm dní předem a odpovědnosti svolavatele za pořádek. Souhlasí se zákazem maskování účastníků a s tím, že už by nadále nemělo být možné, aby si někdo zamluvil náměstí dopředu třeba na 20 let.

Policie a vnitro odmítají, že by v ČR bylo policejní násilí běžné

Policejní násilí není podle ministra vnitra Stanislava Grosse v České republice ani obvyklé ani časté. Gross tak v úterý reagoval na výroční zprávu o stavu lidských práv ve světě a v jednotlivých státech, kterou každoročně vydává ministerstvo zahraničí USA. Gross však poznamenal, že ještě nečetl oficiální verzi zprávy. Podle zprávy dochází v ČR k příležitostnému policejnímu násilí a nadměrnému používání síly, které se týká především romské populace. "Rozhodně odmítám, že by na policejních celách bylo obvyklé anebo časté nějaké brutální zacházení. Pokud k nějakému excesu dojde, tak se to vyšetřuje, ale to jsou alespoň podle našich informací, ojedinělé záležitosti," uvedl Gross. Také podle policejního prezidenta Jiřího Koláře jsou případy násilí páchaného policisty pouze individuálním selháním. "Individuální selhání se stát mohou, ta nikdy nevylučujeme," řekl Kolář.

Zpráva se mimo jiné zabývá násilnostmi, kterých se policisté dopustili na vyšetřovnách vůči demonstrantům zadrženým při protestních akcích proti zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze v roce 2000. "Otázka demonstrací při MMF je české veřejnosti dostatečně známá a já nemám v této chvíli sebemenší důvod, abych měnil cokoliv na svém kladném hodnocení postupu policie z té doby," komentoval zařazení této problematiky do zprávy Gross. Pochybení, kterých se policie dopustila byla podle něj "ojedinělými excesy" a ve srovnání s násilím pachatelů je označil za "nicotné záležitosti".

O potrestání Němců a Maďarů prý rozhodl už Košický vládní program

O kolektivní vině a potrestání československých Němců a Maďarů jako kolaborantů s nacistickým režimem v podstatě rozhodl už Košický vládní program. Tvrdí to Péter Kovács, budapešťský právník zabývající se otázkami mezinárodního práva. "Odvolávat se v souvislosti s odsunem Němců a Maďarů na Postupimskou konferenci není správné. V Postupimi o vystěhování Němců a Maďarů rozhodnuto nebylo. O jejich vystěhování v podstatě rozhodl už Košický vládní program," řekl v úterý v Budapešti Kovács, který se touto problematikou zabývá. "V Košickém vládním programu, který pro maďarskou menšinu znamená to, co pro sudetské Němce Benešovy dekrety, bylo stanoveno, že je zapotřebí zbavit československého občanství ty Maďary, kteří hráli nějakou aktivní roli za fašistické okupace. Bohužel bez ohledu na to, kdo co dělal. Za fašistické bylo považováno vše, co dělali Maďaři, a to nebylo správné," míní právník.

Připomíná, že s otázkou poválečného odsunu Němců se musí vypořádat každá země, včetně Maďarska, protože i z Maďarska byla část Němců odsunuta. "Rozdíl mezi námi je v tom, že Maďarsko se obětem odsunu už omluvilo," dodal Kovács. "Benešovy dekrety jsou rozhodnutí, od nichž by se Praha a Bratislava měly distancovat. Není na co být hrdý," dodal Kovács.

Budapešť chce odškodnit vystěhovalce z Československa

Bývalí českoslovenští občané, kteří v rámci poválečné výměny obyvatelstva byli odsunuti do Maďarska, by v případě zrušení Benešových dekretů zřejmě žádné nároky na odškodnění vůči Praze nevznesli. Soudí tak Zsolt Zétényi, bývalý poslanec maďarského parlamentu a známý budapešťský advokát, který se touto problematikou zabýval. "K odškodnění bývalých československých občanů, kteří se do Maďarska dostali v rámci poválečné výměny obyvatelstva, se v pařížské mírové smlouvě v roce 1947 zavázala maďarská vláda," řekl ČTK Zétényi. Podle oficiálních údajů po 2. světové válce bylo z Československa odsunuto do Maďarska 89.000 Maďarů. Přibližně stejný počet Slováků odešel z Maďarska na Slovensko. "Nepochybně to byl závazek přijatý pod nátlakem a v mimořádné situaci. Nicméně maďarský ústavní soud ve svém usnesení č. 37 z roku 1996 potvrdil, že nadále je v platnosti," poznamenal advokát, který navrhoval již v 90. letech přijetí zákona o odškodnění Maďarů odsunutých z Československa. Nyní připravuje podobný zákon maďarská vláda.

Slovenští právníci: Po zrušení dekretů by přišel domino-efekt

Slovenští právníci Ernest Valko a Ján Drgonec shodně předpokládají, že v hypotetickém případě zrušení tzv. Benešových dekretů by propukla lavina majetkových nároků, jejíž konec lze těžko dohlédnout. "Dekrety jsou v úterý 'vyhaslé', je ale otázka, kam až bychom se dostali, kdybychom se k nim po šedesáti letech vraceli. Možná až k Bílé hoře," řekl ČTK bývalý předseda federálního ústavního soudu Valko. "Domino-efekt (kdy pád každé kostky způsobí pád té předchozí) je možný, ale těžko odhadnout, kam až by sahal. V krajním případě snad až ke vzniku Velké Moravy," připouští Drgonec. "Neexistoval by tu už nárazník, o němž by se dalo říci - potud a dál už ne!" Jak Valko připomněl, majetkové nároky by se nezastavily u roku 1945, protože i dříve docházelo k majetkovým přesunům, odporujícím současnému pojetí lidských práv. Jeden z dekretů se týkal i neplatnosti úkonů po roce 1939, kdy se v protektorátu konfiskovalo podle "říšského práva", zatímco na Slovensku se arizovalo podle tehdejších zákonů Tisova režimu.

KSČM a KSS: Útoky na dekrety připravují majetkové a územní dělení

Útoky na poválečné dekrety prezidenta Edvarda Beneše, které souvisejí s odsunem tehdejších československých Němců, je třeba chápat jako hrozbu "nového majetkového a územního dělení". Na úterní tiskové konferenci po konzultacích vedoucích představitelů Komunistické strany Čech a Moravy a Komunistické strany Slovenska se na tom shodli jejich předsedové Miroslav Grebeníček a Jozef Ševc. "Benešovy dekrety vznikly jako reakce na agresivní činnost fašistického Německa, zaručily kontinuitu československého právního řádu a umožnily realizaci vůle vítězných mocností, jak byla vyjádřena v mezinárodních dohodách. Snahy o revizi, ať už z jakékoli strany jsou pro nás nepřijatelné," shrnul Grebeníček výsledek konzultací. Šéfové komunistických stran tak reagovali na útoky německých, rakouských a maďarských politiků, kteří požadují zrušení dekretů.

Rakouské protesty proti zavážení paliva do druhého bloku Temelína

Rakouští odpůrci atomu v úterý zveřejnili své protesty proti zavážení paliva do druhého reaktoru české jaderné elektrárny Temelín. Vyčetli přitom rakouské vládě, že je v boji proti jihočeské elektrárně "zcela nečinná" a "úplně ztratila o Temelín zájem". "Druhý blok je konstrukčně stejný jako první. Tím se zdvojují bezpečnostní nedostatky elektrárny a tím i ohrožení pro obyvatele," prohlásil podle agentury APA mluvčí organizace Global 2000 Jens Karg. Podle něj se tak jasně projevilo, že závěrečný dokument procesu z Melku o zvýšení bezpečnosti elektrárny představuje "další neúčinnou frašku".

Domovina a odškodnění majetku prioritou sudetských Němců

Právo na bývalou vlast a aspoň částečné odškodnění za konfiskovaný majetek jsou pro vrcholné činitele sudetoněmeckého hnutí zřetelně klíčovým zájmem ve vztahu k České republice. V případě zrušení československých dekretů o poválečném vysídlení očekává nejvyšší představitel sudetských Němců Johann Böhm i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt debatu o oboustranně přijatelném majetkovém řešení. "Když mi někdo něco sebere, pak mám nárok na to, abych to dostal zpět," řekl v úterý Johann Böhm, který má ve hnutí vysídlenců z českých zemí oficiální funkci mluvčího všech sudetských Němců a zároveň zastává úřad předsedy zemského sněmu sousedního spolkového státu Bavorska. Stejně jako Posselt si ale Böhm uvědomuje, že se mezitím majetkové poměry v Česku značně změnily a mnohé konfiskované jmění už ani neexistuje.

Předsednictvo vlády zamítlo Grégrův návrh na privatizaci dolů

Předsednictvo vlády v úterý zamítlo návrh ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra na manažerskou privatizaci Severočeských dolů (SD) a Sokolovské uhelné (SU), která se měla uskutečnit ještě před červnovými volbami. ČTK to sdělil dobře informovaný zdroj. Podle informací internetového serveru týdeníku EURO se proti tomuto záměru postavil vicepremiér Vladimír Špidla a na jeho stranu se přiklonil i premiér Miloš Zeman. Ministr Grégr v dokumentu, který má ČTK k dispozici, navrhoval prodej 55,4procentního státního podílu v SD za 1,494 miliardy korun firmě a.s. GVDC, založené manažery těžební společnosti. Podobně 48,7procentní podíl FNM v SU by měl být prodán manažerské a.s. Sokolovská těžební za 0,826 miliardy. Dalších 1,31 procenta akcií SU si měla Sokolovská těžební koupit od státní společnosti PAL.

Většina letošní ztráty ČKA 70 mld. Kč plyne z převodu aktiv ČSOB

Na rekordních 70 miliard korun by se letos měla prohloubit ztráta České konsolidační agentury (ČKA), která od loňského září nahradila státní Konsolidační banku. Většina ztráty přitom vznikne kvůli převodu aktiv z ČSOB. V rozhovoru pro ČTK to v úterý řekl generální ředitel ČKA Pavel Řežábek s tím, že jde o velmi hrubý odhad. Za loňský rok přitom agentura předpokládá ztrátu 39,8 miliardy korun. "Letos lze očekávat, že naše celková ztráta bude kolem 70 miliard korun, spíš možná více," uvedl Řežábek. Na výši celkových ztrát agentury se od loňského roku podílí především tvorba opravných položek a rezerv k problematickým úvěrům bývalé IPB, které ČKA postupně přebírá z ČSOB, a náklady na úroky, za než si ČKA na odkup aktiv půjčuje peníze. "Drtivá část ztráty je pouze transakce ČSOB-IPB," dodal.

Boží Dar chce vybudovat farmu šesti větrných elektráren

Nejvýše položená obec ve střední Evropě, Boží Dar na Karlovarsku, se rozhodla zužitkovat sílu větru, o který není na hřebenu Krušných hor po většinu roku nouze. Ještě letos chce obec začít stavět větrnou farmu sestávající z šesti větrných elektráren. Farma, která má dosáhnout výkonu až pěti megawatt, přijde obec na 150 až 180 miliónů korun, řekl v úterý novinářům starosta Božího Daru Jan Horník. V budoucnu by větrná farma měla podle starosty obohatit obecní rozpočet za prodanou elektrickou energii. "Odhadujeme, že po splacení všech úvěrů a také po zdanění by tento příjem mohl činit kolem deseti miliónů korun ročně," řekl. "Návratnost celé investice předpokládáme v rozmezí čtyř až osmi let," dodal.

Bitevník L-159 expanduje do zahraničí jako rádiově řízená maketa

Lehký bitevník L-159 z produkce Aera Vodochody, který nakupuje do své peruti české vojenské letectvo, se dočkal první zahraniční expanze. I když jde zatím pouze o rádiem řízenou maketu, je s ní její strůjce Gustavo Campana z Argentiny velmi spokojen. "Letoun fantasticky létá, je to dokonalý stroj," tlumočila v úterý zbrojovka zpravodaji ČTK slova vášnivého modeláře. "Zúčastnil jsem se soutěže ve Spojených státech a získal jsem cenu poroty mezi více než 200 letouny," pokračoval Campana s tím, že další soutěže se zúčastní se svou 5,5krát zmenšenou maketou v dubnu na Floridě. "Modely jsou jen hračky, ale L-159 byl nejlepší," uzavřel. Vodochodská zbrojovka již delší čas hovoří o tom, že Latinská Amerika je jedním z teritorií, kam by chtěla s letouny L-159 prorazit.

Policie navrhne potrestat muže, který v masce vodníka vylekal lidi

O potrestání dvaadvacetiletého muže, jenž v převleku za vodníka vystrašil o víkendu spící manžele, bude rozhodovat státní zastupitelství. Mladík si tak bude muset ještě asi dva týdny počkat, zda bude obviněn z porušování osobní svobody, nebo vyvázne bez postihu. Policie případ předá zastupitelství do 11 dnů s návrhem na potrestání, řekla v úterý její sokolovská mluvčí Blažena Kašparová. Vysvětlila, že policie nemůže případ odložit ani v případě, že se mladík manželům omluví a oni to přijmou. "Policisté mi říkali, že když státní zástupce vrátí věc zpět, jednalo by se o obecně prospěšné práce pro obec," sdělil v úterý mladý muž. Již v pondělí se byl manželům omluvit a uhradit škodu za rozbité okno ve dveřích domu. "Pán mi to odpustil," řekl. Přiznal, že ne všechny detaily maškarní noci si vybavuje. "Vůbec jsem si neuvědomil, jak vypadám a že bych někoho mohl vyděsit. Chtěl jsem se jen ohřát, protože byla hrozná zima," podotkl.

Brněnský skaut žijící v Německu dostane pamětní desku

Brněnští radní se rozhodli odhalit pamětní desku učiteli a skautskému náčelníkovi Josefu Kratochvilovi. Deska by měla být umístěna na takzvaném Městském dvoře na Šilingrově náměstí 2, v němž Kratochvil bydlel. "Jelikož však dům čeká rekonstrukce, deska bude odhalena až po jejím dokončení," řekl v úterý brněnský primátor Petr Duchoň. Kratochvilovi, který žije v německém Kemnatu, udělili brněnští zastupitelé v lednu čestné občanství města. Kratochvil se narodil v roce 1915 v Pozořicích u Brna a absolvoval Učitelský ústav. Od roku 1927 se aktivně podílel na skautském hnutí, napsal několik skautských románů a divadelních her. Po válce získal Československý válečný kříž za činnost v domácím odboji. Od roku 1975 byl děkanem Svobodné ukrajinské univerzity v Mnichově. Vydával časopis Skaut exulant.

Počasí

V noci na středu skoro jasno až polojasno, v průběhu noci ojediněle až oblačno. Ojediněle mlhy. Noční teploty plus dva až minus dva st. C. Přes den bude v Čechách většinou polojasno, ráno a dopoledne ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost z mlh. Na Moravě a ve Slezsku bude polojasno až oblačno a jen ojediněle s možností deště. Ráno a dopoledne ojediněle mlhy. Denní teploty plus deset až plus 14 st. C.