Zprávy Radia Praha

Premiér Zeman jednal v Bukurešti v rámci konference o NATO

Zejména o bilaterálních vztazích a o rozšiřování Evropské unie hovořil v Bukurešti předseda české vlády Milos Zeman s polským prezidentem Alexandrem Kwašniewským a s bulharským premiérem Simeonem Sakskoburggotským. Politici se v rumunské metropoli účastní konference deseti středoevropských a východoevropských zemí ucházejících se o členství v NATO. Zeman i Kwašniewski vyjádřili přesvědčení, že se České republice a Polsku podaří do konce letošního roku ukončit vstupní rozhovory, aby v roce 2004 obě země mohly být přijaty do EU. Bulharský premiér Sakskoburggotský se na setkání zajímal o některé zkušenosti sociálnědemokratické vlády a tématem rozhovoru byly také další možnosti rozvoje česko-bulharských obchodních vztahů.

Vyhlídky listopadového summitu Severoatlantické aliance v Praze, význam rozšíření NATO na Balkán a odhodlání kandidátských zemí k aktivní práci v alianci jsou hlavními tématy dvoudenního setkání deseti premiérů států usilujících o vstup do NATO, které začalo v Bukurešti. Předsedové vlád Slovenska, Rumunska, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Slovinska, Chorvatska, Makedonie a Albánie chtějí na schůzce s názvem Summit 2002 - Jaro nových spojenců demonstrovat vzájemnou solidaritu při společném úsilí o integraci do NATO. Písemnou zdravici poslal mimo jiné český prezident Václav Havel. Soustředil se v ní na dodávání naděje všem kandidátům. Pražský summit NATO bude podle něj znamenat definitivní odstranění posledních zbytků železné opony v Evropě. "Věřím, že summmit bude úspěšný," vzkázal Havel do Bukurešti.

Evropští podnikatelé v ČR předali Evropské komisi kritiku ČR

Evropsko-české fórum (ECF), představující tisícovku zahraničních podniků investujících a působících v České republice, předalo v Bruselu Evropské komisi svou kritiku podnikatelského prostředí v ČR a doporučení k jeho zlepšení adresované české vládě a komisi. Sdělila to delegace ECF po jednání s členem komise pro rozšíření Günterem Verheugenem, generálním ředitelem pro rozšíření v EK Enekem Landaburem a vyjednávačem EK pro ČR Rutgerem Wisselsem. Předseda Švédské obchodní komory v ČR Nils Silfverschiöld připustil, že zpráva ECF nepřináší obecně nic nového oproti loňské hodnotící zprávě komise pro ČR, jen možná ostřejší tón. Spolu s představitelem Francouzské obchodní komory Guy Plessenem a dalšími členy ECF vysvětlil, že cílem jejich iniciativy bylo jen připomenout a zdůraznit, že ČR by toho do svého přijetí do EU měla ještě hodně udělat, že "nemůže sedět a čekat na vstup se založenýma rukama". Zdůraznili, že jejich krok nemá žádné politické pozadí, vyjadřuje podle nich jen zájem zahraničních investorů a podnikatelů v ČR o co nejúspěšnější vstup této země do unie. "Situace, například v korupci, není v ČR horší než v mnoha kandidátských zemích, ale je horší než v zemích EU. ČR má přitom velkou podnikatelskou tradici a má na to být i lepší než mnohé země EU. Byla by škoda si to neuvědomit a brzy toho nedosáhnout," řekl ČTK Plessen.

Evropská komise ztrácí trpělivost s Českem kvůli hutnictví

České republice hrozí, že bude jen velmi obtížně uzavírat kapitolu "hospodářská soutěž" a že nebude smět po přistoupení k Evropské unii poskytovat svým hutním podnikům ani korunu státních podpor. Evropské komisi se totiž jeví dosavadní jednání s ministerstvem průmyslu a obchodu o programu restrukturalizace hutnictví jako sled obstrukcí české strany a ztrácí pomalu trpělivost. "Naše základní poselství dnes zní: Je to váš, ne náš problém. Pokud ho chcete vyřešit, musíte sebou pořádně hodit, protože čas se nebezpečně krátí; pokud se nerozhodnete v příštích několika týdnech, bude už pozdě," řekl ČTK Rutger Wissels, vyjednávač EK pro ČR, který o oceli v Praze před týdnem opět bez valného úspěchu jednal. Jemu i jeho kolegům nejvíce vadí, že jejich čeští partneři chápou naléhání komise jako nějaké šikanování. "Nenutíme Čechy, aby skákali přes obruče pro naše potěšení. My se naopak snažíme skákat v jejich zájmu, abychom pro ně získali výjimku z pravidel EU," vyložil Wissels.

Stát dá Moravskoslezskému kraji 22 miliónů korun na novou budovu

Vláda pokračuje na svých výjezdních zasedáních v rozdávání peněz krajům. V Ostravě se ministři v pondělí rozhodli uvolnit 22 miliónů, které dostane moravskoslezský krajský úřad na koupi další budovy. Vicepremiér Vladimír Špidla řekl, že peníze se najdou v rezervě ministerstva vnitra a uvolněny by mohly být během několika týdnů. Kraj potřebuje novou budovu pro zhruba 280 úředníků, kteří by po zrušení okresních úřadu měli ze zákona přejít na kraj. Ostrava má totiž v rámci republiky ojedinělé postavení. Je jediným městem v zemi, kde není budova okresního úřadu, a pro úředníky se tak musejí hledat zcela nové prostory.

Státní fond dopravní infrastruktury získá letos od Fondu národního majetku dotaci dalších 915 miliónů korun, rozhodla v pondělí vláda. "Převod nevyčerpaného zůstatku z FNM (z loňského roku) je 700 miliónů korun a schválením 215 miliónů korun vláda reaguje na usnesení Poslanecké sněmovny," řekl ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. Zvýšení dotací z FNM o 215 miliónů na 22,6 miliardy korun schválila loni v prosinci Poslanecká sněmovna. Státní fond dopravní infrastruktury vznikl k 1. červenci 2000 a činnost zahájil od října téhož roku. Financuje výstavbu i údržbu dálnic a silnic, železničních tratí i vodních cest.

Vláda také schválila plán velkého územního celku Beskydy. Jde o dokument, který by měl urychlit přípravu výstavby dálnice D47 z Lipníku nad Bečvou do Polska, řekl ministr dopravy a spojů Jaromír Schling. "Předpokládám, že ještě v tomto měsíci se nám podaří získat stavební povolení na dvoukilometrový úsek na území Ostravy," vysvětlil ministr. Doplnil, že v současné době se pracuje na územní přípravě dalších částí dálnice. Schling zdůraznil, že územní plán Beskyd obsahuje asi polovinu trasy dálnice. Dálnici by měla stavět izraelská firma Housing&Construction. První fáze výstavby, která představuje asi 40 kilometrů dálnice, by měla začít ještě v první polovině letošního roku. Dokončení celé trasy se plánuje v roce 2009.

Vláda chce co nejrychleji získat vhodného investora pro společnosti Škoda Steel a Škoda Těžké strojírenství, což jsou dceřiné firmy plzeňské Škody Holding. "Spolu se správcem konkursní podstaty (plzeňské Škody) investorovi prodat rozhodující část jejich majetku tak, aby mohla restrukturalizace (holdingu) pokračovat," řekl po zasedání kabinetu ministr financí Jiří Rusnok. Opatření , která přijala vláda, umožní podle něj provést předcházející usnesení kabinetu z roku 1998 a 2000 k revitalizaci uskupení Škoda. "Obě firmy jsou v situaci, kdy mají zakázkovou náplň, jsou schopny konkurovat na trhu, mají však problémy po vyhlášení konkursu s financováním svého provozu, protože financující banky k nim přistupují velmi opatrně," uvedl ministr.

Vláda schválila finanční úlevy pro města a obce postižené povodněmi. Výhody se týkají obcí a měst, jimž stát půjčil peníze na výstavbu čističek odpadních vod, a ty kvůli následným povodním nebyly schopny své závazky splácet. Stát jim proto chce prominout polovinu dlužných částek a zkrátit splátkové kalendáře ze 17 na deset let, řekl místopředseda vlády Vladimír Špidla, který výjezdní zasedání kabinetu v Ostravě řídil.

Předseda brazilského Senátu přijel do Prahy posílit vztahy s ČR

Za zahájení intenzivnější etapy česko-brazilských kontaktů pokládá předseda Senátu Petr Pithart návštěvu svého brazilského protějšku Rameze Tebeta v Praze. Tebet je prvním brazilským představitelem, který navštívil oficiálně Českou republiku od jejího vzniku v roce 1993. Tebet v pondělí ČTK řekl, že si sám zvolil Česko jako první z evropských zemí, které navštíví v rámci své cesty po starém kontinentu. Pithart k tomu podotkl, že Brazilci si váží svého bývalého prezidenta Juscelina Kubitschka, který pocházel z jihočeské Třeboně. "Je spojen s představou silné osoby s velkou vizí," uvedl Pithart. Kubitschek byl hlavou Brazílie v letech 1956 až 1961. Oba státníci spolu kromě česko-brazilských vztahů hovořili také o situaci ve světě. Brazílie, kterou Pithart označil za regionální velmoc Latinské Ameriky, usiluje o členství v Radě bezpečnosti OSN. "Brazílie by si zasloužila tuto poctu," řekl k tomu Tebet, který se má v úterý před odletem setkat ještě s prezidentem Václavem Havlem a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem.

V Benešových dekretech na tom chce být Slovensko stejně jako ČR

Slovensko považuje takzvané Benešovy dekrety za již neplatné a odmítá otvírat tuto otázku. Toto zásadní stanovisko bylo sděleno i předsedovi zahraničního výboru Evropského parlamentu, zdůraznil v pondělí slovenský ministr zahraničí Eduard Kukan. Připustil ale, že Bratislava se připravuje na další jednání, zejména pak na právní analýzu ohledně dekretů. "Česká republika je z nějakých důvodů v těchto souvislostech mnohem více vzpomínaná než Slovensko. Možná to má politický podtext, který možná tkví v bilaterálních vztazích některých členských států EU s ČR. Ale Slovensko je v této souvislosti ve stejné situaci jako ČR," zdůraznil ministr Kukan.

Szent-Iványi: Orbánovy výroky o dekretech poškodily Maďarsko

Výroky maďarského premiéra Viktora Orbána o Benešových dekretech způsobily Maďarsku zahraničněpolitické škody a narušily konsens maďarských politických stran v zahraniční politice. Tento názor vyjádřil v rozhovoru pro rakouskou agenturu APA předseda zahraničního výboru maďarského parlamentu István Szent-Iványi. Kritizoval rovněž sporný zákon o statusu zahraničních Maďarů. "Pokud jde o Benešovy dekrety, nevidím velký problém v obsahu stanoviska pana Orbána, protože i já jsem osobně přesvědčen o tom, že tyto dekrety jsou v rozporu s evropskými normami. Je to ale přirozeně třeba posuzovat v historickém kontextu: byl to důsledek druhé světové války. Pro nás jako Maďarskou republiku je však nemožné otevírat teď novou frontu nebo novou diskusi se Slovenskem nebo Českou republikou. Jsme v kritické fázi jednání o vstupu do Evropské unie a každá země sama o sobě je příliš slabá, proto potřebujeme spolupracovat," prohlásil Szent-Iványi.

Nejvyšší soud: Lenárta nechrání imunita, muže být stíhán

Trestnímu stíhání bývalého vysokého komunistického funkcionáře Jozefa Lenárta nebrání poslanecká imunita. Rozhodl o tom Nejvyšší soud v neveřejném zasedání bez účasti státního zástupce a bez účasti obviněných. Senát trestního kolegia Nejvyššího soudu pod vedením předsedy Stanislava Rizmana rozhodl, že trestní stíhání Lenárta je přípustné, řekla ČTK mluvčí Nejvyššího soudu Dita Válková. Na Nejvyšší soud se začátkem února obrátila soudkyně pražského městského soudu Hana Hrnčířová s dotazem, zda je Lenártovo stíhání vzhledem k jeho někdejší poslanecké imunitě přípustné. Podle Ústavy lze poslance stíhat jen se souhlasem zákonodárného sboru, jehož je členem. Mezi odborníky ale nepanuje jednota v tom, zda se toto ustanovení vztahuje i na bývalé poslance. Soudkyně se proto rozhodla využít možnosti, kterou dává trestní řád, a přenechala rozhodnutí o této otázce Nejvyššímu soudu.

Lenárt je obžalován z vlastizrady a rozvracení republiky v souvislosti s událostmi v srpnu 1968 společně s dalším vysokým představitelem předlistopadového režimu Milošem Jakešem. Těchto trestných činů se podle žalobce dopustili tím, že se snažili legalizovat vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa prostřednictvím takzvané dělnicko-rolnické vlády, která by nahradila zákonnou vládu. Oba se podle obžaloby zúčastnili jednání o jejím vzniku a souhlasili s tím, že se stanou jejími členy.

Vojáci v zahraničí se zúčastní voleb podle místních podmínek

Čeští vojáci, kteří budou v době voleb do Poslanecké sněmovny v zahraničí, budou moci hlasovat na velvyslanectvích po předložení voličských průkazů. Záležet ale bude na tom, zda jim hlasování nepřekazí například bojová situace v místě jejich působení. O jejich účasti ve volbách proto rozhodnou na základě konkrétních podmínek v regionu velitelé kontingentů, řekl ČTK Vítězslav Bureš z tiskové služby ministerstva obrany. Velitelé se podle něj budou řídit také podle rizika ohrožení životů vojáků při cestování. Použití přenosných volebních uren mimo české území zakazuje volební zákon.

Nejsnazší situaci zřejmě budou mít vojáci z liberecké protichemické jednotky, kteří působí na americké základně v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda v Kuvajtu. Volit budou na velvyslanectví v hlavním městě této malé arabské země. Na velvyslanectví do Bělehradu se budou muset dopravit za volební schránkou vojáci z bechyňského praporu 4. brigády rychlého nasazení, kteří v rámci sil KFOR dohlížejí na klid v srbské provincii Kosovo. Nejsložitější to budou mít příslušníci polní nemocnice, kteří budou působit v Afghánistánu v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti (ISAF). Z Kábulu by se museli vydat přes hranice na velvyslanectví do pákistánského hlavního města Islámábádu.

Česká pravice nabízí voličům obchod: kdo ji zvolí, dostane peníze

Konzervativní politická strana Česká pravice se rozhodla, že peníze od státu získané za sněmovní volby rozdělí mezi své voliče. Předseda strany Michal Simkanič v pondělí řekl, že nejde o trik, ale férový politický obchod. "Ano, můžete to nazvat i tak, že si chceme své voliče koupit. Politika je byznys a kdo tvrdí, že ne, je pokrytec," prohlásil Simkanič. I ostatní strany si voliče kupují, místo peněz ale používají laciné předvolební sliby, míní. Svoji originální nabídku hodlá strana propagovat i heslem "Potřebujete-li peníze, volte Českou pravici". "Plně to odpovídá našemu programu a filozofii, že každý se má postarat sám o sebe a politické strany nemají být závislé na státu," uvedl. Kandidující strany dostanou od státu stokorunu za každý hlas v případě, že získají alespoň 1,5 procenta hlasů. Česká pravice myslí ale výš, chce ve volbách získat až osm procent hlasů.

Před běloruským velvyslanectvím demonstrovalo 25 lidí

Svůj nesouhlas s politickou situací v Bělorusku přišlo v pondělí před budovu běloruského velvyslanectví v Praze vyjádřit asi 25 lidí, převážně příslušníků běloruské menšiny žijící v České republice. Protestní akci završili recitací vlastenecké poezie a zapálením vlajky, představující nenáviděný režim prezidenta Alexandra Lukašenka. "Považujeme jeho režim za teroristický a antinárodní a chceme vyjádřit solidaritu s lidmi, kteří jsou dnes v Bělorusku vězněni," řekl ČTK Sjarhej Skarulis ze svazu Bělorusů v zahraničí. Dva demonstranty, kteří běloruskou vlajku podpálili, vzápětí zadrželi policisté, přihlížející setkání. Čin osmatřicetiletého cizince a devětadvacetiletého Čecha hodnotí policie jako přestupek proti veřejnému pořádku, oba muži byli propuštěni, řekla ČTK Eva Miklíková z pražské policejní správy.

V úterý ráno skončí vojna přes 4600 vojákům základní služby

Pro více než 4600 vojáků základní služby bylo pondělí posledním dnem na vojně. Kasárna naposledy opustí v úterý ráno. ČTK to sdělila tisková služba ministerstva obrany. Muži, kteří budou propuštěni, nastoupili vojenskou službu v dubnu minulého roku. Ve středu 3. dubna očekává armáda příchod asi 6000 povolanců. Základní vojenskou službu branci nastupují čtyřikrát ročně: v lednu, dubnu, červenci a říjnu. V souvislosti s připravovanou armádní reformou, ale i blížícími se parlamentními volbami se před časem ministr obrany sociálně demokratické vlády Jaroslav Tvrdík a předseda branně-bezpečnostního výboru sněmovny Petr Nečas předháněli ve slibech, která ze stran vojnu zkrátí více. ODS oznámila plán na zkrácení na devět měsíců, Tvrdík kontroval půlroční vojenskou službou. Od roku 2007 by přitom měla být profesionální armáda a branci by na vojnu vůbec neodcházeli.

Firma Dajk musí upustit od označení připomínající likér JBKB

Firma Dajk nesmí pro svůj bylinný likér používat označení, které by připomínalo výrobek společnosti Jan Becher Karlovarská Becherovka (JBKB). Vyplývá to z pondělního výroku Krajského soudu v Prešově. Dajk je povinná do tří dnů od doručení právoplatného rozsudku zničit všechny lahve a viněty používané při výrobě svého bylinného likéru, které připomínají výrobek JBKB. Akciová společnost JBKB tak vyhrála spor, který vedla se slovenskou firmou Dajk na ochranu před nekalou soutěží. Jednání krajského soudu se nezúčastnil ani zástupce žalované firmy Dajk, ani domažlický podnikatel Zdeněk Hoffmann. Ten přitom na posledním stání asi před měsícem v Prešově slíbil, že předloží zděděný originál darovací smlouvy od Alfreda Bechera k právům na výrobu Becherovky. Dokument, se kterým až doposud operoval a který byl založen také ve spisech soudu, přitom sám označil za falzifikát. Slovenská firma Dajk vyráběla takzvanou slovenskou Becherovku na základě licenční smlouvy, kterou koupila od Jiřiny Hoffmannové v roce 2000.

Česko-německé slyšení k Temelínu 11. dubna v Pasově

České a německé ministerstvo životního prostředí společně uspořádají 11. dubna v Pasově veřejné slyšení k bezpečnosti jihočeské jaderné elektrárny Temelín (JETE). Oznámil to v pondělí v Linci hornorakouský pověřenec pro příhraniční jaderné elektrárny Radko Pavlovec s tím, že slyšení se mohou zúčastnit a své námitky tam vznášet i rakouští občané. Slyšení v Pasově se koná v rámci prověrky ekologické přípustnosti stavebních změn a přístaveb na JETE, o nichž bylo rozhodnuto po 1. červenci 1992. Projednávány zde mají být také připomínky německé veřejnosti k elektrárně podané od konce listopadu 2000 a odborné posudky k nim. Německé ministerstvo životního prostředí vydá na základě slyšení nové prohlášení k takzvanému přeshraničnímu působení celkové prověrky vlivů stavby na životní prostředí, napsala agentura APA.

Ekologové pomáhají žábám a čolkům překonávat nebezpečné silnice

Ekologové pomáhají žábám a čolkům, kteří se v Moravském krasu stěhují do vody ke kladení vajíček, s překonáváním silnic. Na dvou místech, kde jsou tahy nejsilnější, udělali u silnic zábrany. Do Křtinského potoka a řeky Punkvy přenášejí tisíce skokanů, ropuch a čolků v kbelících. "Jinak by značná část z nich uhynula pod koly aut," řekl ČTK šéf Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. Dobrovolníci pomáhají v krasu obojživelníkům již několik let. Správa krajinné oblasti ale ví, že to není trvalé řešení. V nejkritičtějších místech chce proto vybudovat pod silnicemi žabí tunely. Počet žab, které se v kbelících dostanou za pomoci dobrovolníků do vody, se odhaduje na více než 8000.

ČR se poprvé výrazně představila na knižním veletrhu v Paříži

Česká republika se letos poprvé výrazně představila na mezinárodním knižním veletrhu v Paříži, jehož 22. ročník se uzavře ve středu. Český stánek, který připravila společnost Svět knihy ve spolupráci s ministerstvem kultury, je zároveň předzvěstí české kulturní sezóny ve Francii, jejíž hlavní část se bude konat ve druhé polovině letošního roku. Českou expozici podle jejích pracovnic denně navštěvuje v průměru 300 až 400 čtenářů. Ti mají zájem nejen o knihy českých autorů, které vyšly ve francouzštině, ale i o díla Francouzů přeložená do češtiny. Ke stánku míří nejen francouzští zájemci o českou literaturu, ale také řada krajanů žijících ve Francii. Ti se povětšinou chodí radit, jaké výrazné literární novinky v poslední době vydala česká nakladatelství a kde je možné je sehnat.

Ze sportu:

Hokejisté pražské Sparty porazili v prvním semifinále extraligy Slavii 4:1 a ujali se vedení v sérii hrané na tři vítězství 1:0. Druhé utkání je na programu ve středu na Slavii.

Vedení Baníku Ostrava chce na post hlavního trenéra prvoligového fotbalového mužstva angažovat Jozefa Chovance. Jméno bývalého kouče české reprezentace, která pod jeho vedením neuspěla v kvalifikaci mistrovství světa 2002, se objevilo na seznamu vytipovaných kandidátů a spolumajitel ostravského klubu Alois Hadamczik připustil, že Baník má o Chovance seriózní zájem. Definitivní stanovisko může padnout v horizontu čtrnácti dnů.

Opora fotbalistů Liberce a nejlepší ligový střelec Jiří Štajner přestoupí s největší pravděpodobností po sezóně do německého Hannoveru. Zprávu z minulého týdne nyní útočník potvrdil s tím, že i funkcionáři obou klubů jsou na přestupu předběžně dohodnuti.

Český reprezentant Jan Koller byl nejlepším mužem nedělního zápasu německé fotbalové ligy, v němž Borussia Dortmund zvítězila nad Chotěbuzí 3:0. Koller, jenž přihrál na góly Brazilci Ewerthonovi a Tomáši Rosickému, dostal v odborném magazínu Kicker známku 2, přičemž nejlepší je jednička.

Vladimír Šmicer je "Vladiátor", píše britský list The Sun poté, co český fotbalový reprezentant bravurním gólem poslal v neděli Liverpool do čela anglické ligy. Deník cituje jeho spoluhráče Dannyho Murphyho, podle něhož šlo o zázračný gól.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky deště se sněhem nebo sněhové. Teploty plus 3 až plus 7 stupňů Celsia.