Zprávy Radia Praha

ČSSD dostala pro volby opět trojku, ODS 22, KSČM 23, Koalice 25

Vládní sociální demokracie půjde do letošních parlamentních voleb s biblickým i pohádkovým číslem tři. Trojku měla i při parlamentních volbách v roce 1992. Ostatní strany, které mají parlamentní kluby, úterní los Státní volební komise zařadil do třetí desítky. ODS dostala číslo 22, KSČM číslo 23 a Koalice KDU-ČSL a Unie svobody-DEU 25. Sedmičku, které je obecně považovaná za šťastné číslo, los přisoudil Humanistické alianci. "Nešťastnou" třináctku dostala Česká strana národně sociální stejně jako při volbách do Poslanecké sněmovny před čtyřmi lety. Státní volební komise losovala čísla pro 29 volebních stran a subjektů. K 28 registrovaným připojila i Československou stranu socialistickou, která předložila kandidátní listinu s jedním jménem jen ve Zlínském kraji. Doručila ji však kroměřížskému a nikoli zlínskému okresnímu úřadu, jak ukládá zákon. Proti odmítnutí registrace se socialisté mohou odvolat ještě k soudu. V případě, že uspějí, budou mít jejich hlasovací lístky číslo 17.

TNS Factum: ODS může vyhrát volby v deseti krajích, ČSSD ve třech

Občanští demokraté mají nyní šanci vyhrát parlamentní volby v deseti krajích. Sociální demokraté jsou podle aktuálního průzkumu agentury TNS Factum nejsilnější ve třech krajích, Koalice křesťanských demokratů a Unie svobody-Demokratické unie by slavila vítězství jen v Jihomoravském kraji. Průzkum agentura uskutečnila pro internetový server www.iHNed.cz v březnu a dubnu mezi téměř 4000 respondentů. Proti minulému šetření si ČSSD nepatrně pohoršila. Šanci vyhrát má vládní strana nadále na Vysočině, Moravskoslezském a Libereckém kraji, o vítězství v Olomouckém kraji by ji připravila ODS. Občanští demokraté mají nejsilnější postavení v Praze a nejslabší v Moravskoslezském kraji. Je stranou s nejvyrovnanější podporou, její prognóza neklesá v žádném kraji pod 23 procent hlasů. ČSSD má nejvíce voličů v Moravskoslezském kraji, nejslabší je tradičně v Karlovarském. Koalice je nejsilnější v Jihomoravském kraji, nejméně příznivců má v kraji Ústeckém. KSČM má největší podporu na Vysočině, nejmenší v Pardubickém kraji. Na prvních čtyřech místech se umístily ve všech krajích nynější parlamentní strany. Nad pětiprocentní hranici se dostala jen extremistická Pravá alternativa v Karlovarském kraji a Strana za životní jistoty v Jihočeském kraji.

Ministerstvo financí snížilo odhad růstu inflace, růst HDP nemění

Ministerstvo financí snížilo odhad průměrné míry inflace v letošním roce na 3,3 procenta oproti dosavadní předpovědi 3,9 procenta. Odhad růstu hrubého domácího produktu (HDP) v letošním roce zůstává na nynějších 3,4 procenta, vyplývá z nové prognózy, kterou ministerstvo financí zveřejnilo na internetu. V příštím roce by HDP měl vzrůst o 3,6 procenta proti dosavadním 3,5 procenta, inflace by pak měla klesnout na 3,4 z původních 3,6 procenta. Odhad růstu HDP pro letošní rok je mírně optimističtější proti předpokladům ostatních institucí. Česká národní banka čeká letos růst o 2,1 až 3,1 procenta, příští rok by pak HDP měl růst o 2,9 až 4,9 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu česká ekonomika letos vzroste o 3,3 procenta. OECD předpokládá letos tříprocentní růst, který v příštím roce zrychlí na 3,7 procenta. Deficit veřejných rozpočtů bez privatizačních příjmů by podle ministerstva měl letos dosáhnout 207,8 miliardy korun, což představuje 8,9 procenta HDP. Deficit veřejných rozpočtů tak nadále zůstává hlavním faktorem růstu veřejného dluhu, který by ke konci loňského roku měl činit 404,5 miliardy oproti dosavadním 415,1 miliardy. V roce 2002 očekává ministerstvo financí mírný nárůst průměrné míry registrované nezaměstnanosti na 8,9 procenta s koncovou hodnotou 9,3 procenta. V roce 2003 pak průměrná hodnota dosáhne 9,2 procenta.

Počet lidí s jedním zaměstnáním v 1. čtvrtletí stoupl o 23,4 tisíc

Počet osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním se v letošním 1. čtvrtletí zvýšil o 23,4 tisíce na 4,765 miliónu. Z toho bylo 2,69 miliónu (56,4 procenta) mužů a 2,075 miliónu (43,6 procenta) žen. Druhé zaměstnání mělo v tomto období 112,4 tisíce lidí, což je meziročně o 15,3 tisíce méně. Vyplývá to z výběrového šetření, jehož předběžné výsledky zveřejnil Český statistický úřad. Z regionálního pohledu se zaměstnanost podle statistiků vyvíjela nerovnoměrně. Meziročně výrazně vzrostl počet osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním bydlících ve Středočeském kraji, a to o 19,9 tisíce, v Moravskoslezském kraji o 17,1 tisíce a v Olomouckém kraji o 7,2 tisíce, zatímco ve většině ostatních regionů počet těchto osob klesl nebo stagnoval. Převážnou část pracujících tvoří zaměstnanci, jejichž počet meziročně stoupl o 28,9 tisíce na 3,998 miliónu. Jejich podíl na celkovém počtu osob s jediným nebo hlavním zaměstnáním dosáhl 83,9 procenta, tj. o 0,2 bodu více než před rokem. O 0,1 bodu na 728,2 tisíce vzrostl také podíl podnikatelské sféry včetně pomáhajících rodinných příslušníků. Naopak počet členů produkčních družstev klesl o 0,3 bodu na 38,2 tisíce (0,8 procenta) osob.

Jednotky KFOR bojují proti nelegální těžbě dřeva v Kosovu

Příslušníci 1. česko-slovenského praporu v Kosovu zadrželi při pravidelné pátrací akci skupinu devíti kosovských Albánců pašujících nelegálně pokácené stromy. Boj proti nelegální těžbě dřeva je, jak informoval tiskový mluvčí praporu Milan Antoš, jedním z úkolů příslušníků KFOR na území Kosova. Pachatelé, kteří přepravovali poražené stromy na dvou traktorových vlečkách, byli převezeni na policejní stanici mezinárodní policie UNMIK v Podujevu (severovýchod). Každému z nich hrozí trest odnětí svobody až na tři roky, což je v Kosovu maximální trestní sazba za nelegální těžbu dřeva. Nelegální těžba dřeva je v Kosovu rozšířený způsob získávání peněz pro zajištění obživy v oblastech, kde nejsou pracovní příležitosti. Je to také zdroj velkých zisků pro organizované bandy vybavené moderní těžařskou technikou. K pokusům o nelegální těžbu dřeva dochází především na administrativní hranici mezi Kosovem a Srbskem a v těžko přístupných zalesněných horských masívech, kterými je přibližně ze dvou třetin tvořen operační prostor česko-slovenského praporu. Organizované bandy těžařů jsou vyzbrojeny zbraněmi, které neváhají v případě odhalení nelegální činnosti použít.

ODS odmítla konfrontační kampaň, kterou Rath vede proti Klausovi

Vedení Občanské demokratické strany důrazně odmítlo konfrontační kampaň, kterou podle něj prezident České lékařské komory David Rath vede proti jejich stranickému předsedovi Václavu Klausovi. Místopředseda strany Miroslav Beneš na úterní mimořádné tiskové konferenci prohlásil, že ODS nebude diskutovat s někým, kdo chce vést osobní nesmiřitelnou válku. "Emotivní výroky Davida Ratha vůči osobě Václava Klause a celé ODS zbytečně vyhrotily situaci, a proto se od nich co nejdůrazněji distancujeme," tlumočil Beneš stanovisko grémia ODS. Spor o návrh poslance ODS Marka Bendy na zrušení povinného členství v profesních lékařských komorách totiž přerostl do osobní roviny. Rath dokonce zvažuje billboardovou kampaň s heslem Volte Václava Klause, volíte Klementa Gottwalda. Proti dobrovolnému členství v komorách protestují i stomatologové a lékárníci, Rathovo sdružení je však nejradikálnější. ODS je podle Beneše dlouhodobě zastáncem nepovinného členství nejen v lékařských komorách, ale nepovažuje to za nejpalčivější a nejaktuálnější problém zdravotnictví.

Projde-li Bendův návrh sněmovnou, svolá Rath sjezd ČLK o stávce

Česká lékařská komora (ČLK) pohrozila celostátní demonstrativní stávkou lékařů, pokud sněmovna schválí návrh poslance ODS Marka Bendy na zrušení povinného členství v profesních komorách. V tomto případě lékařská komora svolá mimořádný celostátní sjezd, který o konání stávky rozhodne, řekl ČTK její prezident David Rath. Sněmovna by se měla Bendovým návrhem zabývat ve čtvrtek. Týž den se sejde představenstvo komory, aby o sjezdu rozhodlo. Rath vyzval dopisem minulý čtvrtek předsedu ODS a sněmovny Václava Klause ke stažení Bendova návrhu a omluvě zdravotníkům. Přirovnal ho ke komunistickému prezidentu Klementu Gottwaldovi, který komory v 50. letech zrušil. Změna členství z povinného na dobrovolné by podle Ratha vedla ke stejným koncům. Klaus Rathovi za přirovnání ke Gottwaldovi pohrozil políčky a jeho požadavky odmítl. "Slova a arogantní postoje Václava Klause bere komora jako políček všem zdravotníkům. Jeho postoj je bezpříkladným výrazem pohrdání jejich náročnou a obětavou prací," řekl Rath. Podle něj se Klaus odhalil jako představitel nedemokratických praktik a povýšeného poručníkování mocných.

Kancléř Schüssel o dekretech: Třeba alespoň vyjádřit lítost

Skoncovat s diskriminací německojazyčné menšiny v Česku kvůli takzvaným Benešovým dekretům po vstupu země do Evropské unie a vyslovit politování nad nespravedlivým vyhnáním ze Sudet požadoval rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v rozhovoru, který otiskl slovenský list Pravda. Pád železné opony a návrat k demokracii "jsme pokládali za šanci k odstranění problémů diskriminace, které v dekretech z hlediska dnešního posuzování lidských práv jsou", uvedl. "Důležité je, aby se vyslovila přinejmenším lítost nad nespravedlivým vyhnáním lidí ze Sudet, mezi nimi i žen a dětí, kteří neměli s nacionálním socialismem nic společného. Měli bychom se pokusit o to, aby se tehdejší svévole jakoby přeložila do dnešního právního rámce. O tomto tématu je třeba v rámci diskusí o společné Evropě otevřeně hovořit i mezi přáteli a sousedy. Se vstupem Česka do unie už nesmí mezi občany EU existovat žádná diskriminace. A o to se spolu s Evropskou komisí a Evropským parlamentem snažíme," řekl kancléř Schüssel.

Volksblatt: Německá menšina v Česku žádá odškodnění

Německojazyčná menšina v Česku nadále požaduje odškodnění za majetkové újmy a právní znevýhodňování, kterými trpěla v poválečných letech. V tomto smyslu připravila seznam požadavků či upozornění, které hodlá předložit po červnových parlamentních volbách, napsal hornorakouský list Volksblatt. Německá menšina v Česku přitom v současnosti nevolá po zrušení takzvaných Benešových dekretů, přestože v nich vidí původ své diskriminace. "K dekretům nemlčíme proto, že bychom se s nimi smířili, ale kvůli bezvýhlednosti takových požadavků. Pokud zde není politická vůle (s tím něco dělat), znamenalo by to jen tlouci hlavou do zdi," řekla listu prezidentka Shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku Irena Kuncová. Její organizace hodlá předložit požadavky, které by měly odstranit hlavní nespravedlnosti, až po červnových parlamentních volbách. Ani pak ale nepůjde o zrušení dekretů jako takových, jako spíš o odstranění následků bezpráví. Ani Kuncová totiž nevidí žádný diskriminační vliv dekretů na novou generaci menšiny, stará generace však tuto diskriminaci pociťuje silně. Shromáždění Němců proto vytvořilo komisi, která má zformulovat petici s konkrétními požadavky na odškodnění, jež bude předložena novému parlamentu.

Dekrety postihly nejen 2,5 miliónu sudetských Němců, kteří byli z tehdejšího Československa po válce odsunuti, ale i ty, kteří v zemi zůstali. Také jejich majetek byl většinou zabaven, mnozí museli nastoupit do pracovních táborů nebo jim byl zakázán výkon dosavadního povolání. Kdo byl tohoto ušetřen, musel řadu let odevzdávat 20 procent svého příjmu do zvláštního reparačního fondu, píše list.

Bývalí emigranti prohráli spor o vrácení rodinného domu

Bývalí emigranti manželé Růžičkovi prohráli u Obvodního soudu pro Prahu 5 svůj proces, ve kterém se domáhají vrácení rodinného domku v Praze 5-Třebonicích. Soudkyně Květuše Voráčková jejich žalobu zamítla s odůvodněním, že Růžičkovi požadují vrácení nemovitosti na základě občanského zákoníku, přičemž majetek jim může být vydán jen na základě tzv. restitučního zákona neboli zákona o mimosoudních rehabilitacích. Růžičkovi si ale před časem podali k pražskému městskému soudu žalobu i podle restitučního zákona, takže jejich spor se současným držitelem nemovitosti Martinem Otavou nekončí. Navíc se proti rozsudku soudu Prahy 5 chtějí odvolat k městskému soudu. Přestože se tedy soudy jejich případem zabývají již od roku 1992, jeho řešení je stále v nedohlednu.

Temelín opět dodává eletřinu do sítě

První blok jaderné elektrárny Temelín začal v úterý dopoledne po dvoudenním přerušení znovu dodávat elektřinu do sítě, když obsluha připojila generátor do rozvodné sítě. Výkon reaktoru byl v okamžiku připojení 37 procent a elektrárna vyráběla asi 300 megawattů elektřiny. Mluvčí Temelína Milan Nebesář ČTK řekl, že výkon reaktoru se bude postupně zvyšovat až na 100 procent a již při tomto zvyšování personál provede některé plánované dynamické testy. První temelínský blok naposledy vyráběl elektřinu v neděli, kdy však pro drobnou netěsnost na přívodu páry do druhého nízkotlakého dílu turbíny musel generátor odpojit. První blok nastartoval reaktor ve středu minulého týdne. Stalo se tak po dvouměsíční odstávce, při níž technici mimo jiné vyměnili vadné armatury v nejaderné části. V neděli ráno obsluha připojila turbosoustrojí do rozvodné sítě, aby ho večer pro netěsnost přívodu páry znovu odpojila.

Petřínský pomník obětem komunismu bude odhalen 22. května

Petřínský pomník obětem komunismu se veřejnosti poprvé představí 22. května. Sdělil to místostarosta Pray 1 Vladimír Vihan. Dílo sochaře Olbrama Zoubka a architektů Zdeňka Hölzla a Jana Kerela bude stát na úpatí kopce. Zoubkův návrh metafory obětí a utrpení tvoří schodiště. Jeho dolní, pět metrů široká část se zužuje na polovinu. Schodiště nyní dělníci budují. Na schodech bude stát sedm soch, z nichž nejvyšší měří přes dva metry. Vedení městské části předpokládalo, že pomník bude odhalen již 17. listopadu. Magistrátní památkáři však z formálních důvodů povolili postavit jen jeho část. Proti stanovisku se radnice Prahy 1 i hlavní město odvolaly. Ministerstvo kultury poté stanovisko pražských památkářů změnilo.

Zříceninu Valečov ovládla keltská hudba, tanec i šermíři

Ctitelé keltské hudby, řemesel i způsobu života se sjeli na zříceninu hradu Valečov u obce Boseň na Mladoboleslavsku. Koná se zde osmý ročník keltského festivalu Beltline 2002. Šestnáctihodinový maratón hudby, tance, šermu i dalších forem zábavy začal v přírodním amfiteátru pod hradem. Pro zhruba 3000 návštěvníků během oslav vystoupí české kapely 1st Bohemian Hihland Pipers, Asonance, Czeltic, Divokej Bill, Dún an Doras, Happy to meet, Jan Hrubý a Kukulín, Shannon a Shivers a slovenští Highland Corbies a Keltieg. Hlavním magnetem večera bylo vystoupení velšské skupiny Fernhill. Součástí programu jsou šermířská vystoupení, rituální malování na tělo i přednáška archeologa Jiřího Waldhausera na téma posvátná krajina českých Keltů. V amfiteátru vyrostla keltská vesnice s ukázkami bydlení, pečení chleba, odlévání bronzu i dalších řemesel. Pořadatelé vybrali letos Valečov proto, že ho považují za unikátní zříceninu, která v česku nemá obdoby. Zvláště je fascinují místnosti vytesané ve skále. Podle nich jsou krásnější než nedaleké Drábské světničky, a přitom téměř neznámé.

Ze sportu:

Česká sportovní gymnastika se téměř po čtvrtstoletí blyští medailovými kovy. Martin Konečný vybojoval mezi juniory na evropském šampionátu v Patrasu zlato na hrazdě, přidal stříbro v přeskoku, skončil šestý ve víceboji a osmý byl ve finále na bradlech. Sedmnáctiletý mladík z klubu SK Hradčany Praha je považován za budoucnost české sportovní gymnastiky.

Fotbalisté Baníku Ostrava jsou zatím stále bez hlavního trenéra pro příští sezónu. V klubu po sezóně skončí kouč Jozef Jarabinský a Jaroslav Hřebík, kterého minulý týden vedení oslovilo, v pondělí nabídku Baníku definitivně odmítl. "Trochu nás to zaskočilo, ale plně respektujeme jeho rozhodnutí. Jednání s panem Hřebíkem bylo velice korektní. Nezbývá, než se poohlédnout po někom jiném," řekl ČTK spolumajitel Baníku Alois Hadamczik.

Trenér Vlastimil Petržela, který nedávno oznámil definitivní odchod z Bohemians, nebude od příští sezóny působit u fotbalistů Sigmy Olomouc. Médii propíranou alternativu jeho nástupu na místo kouče Sigmy kategoricky vyloučil ředitel olomouckého klubu Jiří Kubíček. "Je to holý nesmysl," řekl v krátkém rozhovoru pro ČTK.

Fotbalista David Jarolím přijde přes své mládí už o druhý významný turnaj kvůli zranění. Špílmachr Norimberku si totiž v sobotním ligovém utkání proti Leverkusenu tak ošklivě poranil levé rameno, že už v pondělí odpoledne musel absolvovat operaci. Zranění mu znemožní účast na evropském šampionátu jednadvacítek, který začne za dva týdny ve Švýcarsku.

Hokejista Robert Holík nebude zatím v New Jersey jednat o nové smlouvě, protože by rád zkusil štěstí jako volný hráč. Útočník původem z Čech, ale s americkým pasem, by podle vlastních slov rád odešel do klubu, který má šanci získat Stanleyův pohár. Letos pro něj sezóna skončila už v prvním kole play off, v němž New Jersey vyřadila Carolina. Jedenatřicetiletý Holík, který už má ve sbírce dva prsteny za vítězství ve Stanleyově poháru z let 1995 a 2000.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno. Teploty 21 až 25 stupňů Celsia.