Zprávy Radia Praha

Poslanecká sněmovna podpořila pomoc stavebníkům ze zaplavených obcí

Lidé, kteří byli v letech 1997 a 1998 postiženi katastrofálními záplavami a nyní nemohou splácet státem poskytnuté půjčky, se zřejmě nemusejí obávat zabavení svých novostaveb. Poslanecká sněmovna totiž schválila novelu zákona, podle níž má stát odložit termíny kolaudací domů, které si lidé začali po povodních stavět nebo je opravili. Nebudou-li kolaudace posunuty, majitelům novostaveb hrozí jejich zabavení. Předlohu musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Vláda nicméně koncem března prohlásila, že lidem žádný postih nehrozí. Finanční úřady totiž zřejmě prominou stavebníkům penále z prodlení, pokud kromě kolaudace stavby splnili všechny další podmínky.

Důchody se zřejmě budou od příštího roku zvyšovat v pravidelných termínech, a to vždy od ledna. Sněmovna schválila vládní návrh novely, která tuto změnu zavádí. Důchodcům má novela podle vlády přinést vyšší životní jistotu. Dosud se penze zvyšují poté, kdy inflace od posledního zvýšení důchodů stoupne nejméně o pět procent.

Městští a obecní strážníci by mohli od počátku příštího roku rozhodovat o odtahování automobilů z míst, kde tyto vozy brání provozu. Dosud mohli strážníci trestat řidiče maximálně tím, že jim na špatně parkující vůz dali tak zvanou botičku a znemožnili jim odjezd. Nově by mohli rozhodnout o odtažení takového vozu na náklad jeho provozovatele. Posílení pravomocí strážníků má umožnit poslanecká novela zákona o obecní policii, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Strážníci budou moci po definitivním schválení zákona rovněž kontrolovat, zda obchodníci neprodávají mládeži cigarety. Dosud mohli kontrolovat jen to, zda třeba hostinští nezletilým nenalévají alkohol. Novela dále umožní strážníkům používat při sledování pořádku na veřejných místech a prostranstvích kamerové systémy.

Města a obce si zřejmě budou moci od ledna příštího roku vybrat, jakým způsobem vyberou peníze za odpad. Znamená to, že by se mohly vrátit k platbě za počet objednaných popelnic. Umožní to novela zákona o odpadech, kterou schválila sněmovna. Současná podoba zákona, platná od začátku roku, zavádí jednotný systém platby "za hlavu", kdy každý hradí paušální částku v místě svého trvalého bydliště.

Celkem 34 kandidátů na udělení nebo propůjčení státních vyznamenání navrhla prezidentu Václavu Havlovi Poslanecká sněmovna. Mezi kandidáty není bývalý československý prezident Edvard Beneš, jehož chtěl vyznamenat Řádem T. G. Masaryka místopředseda ODS Jan Zahradil. Ten ČTK řekl, že Havlovi zašle dopis, v němž ho vyzve, aby vyznamenání Beneše zvážil. Zahradil soudí, že ocenění exprezidenta by bylo ukázkou toho, že Beneš je součástí české státnosti a české národní tradice.

Z cesty směřující k zabezpečení organizace mistrovství světa v ledním hokeji v roce 2004 v Praze a Ostravě zmizely další překážky. Poslanecká sněmovna totiž v souvislosti se šampionátem přidělila 780 miliónů korun Praze a 220 miliónů Ostravě. Peníze by oběma městům měly pomoci hlavně při úpravě infrastruktury. Peníze pocházejí z výnosů privatizace.

Senát ztížil restrukturalizaci ocelářství, zastal se advokátů

Kvůli rozporu s právem Evropské unie Senát odmítl změnu zákona o České konsolidační agentuře (ČKA), podle níž by stát mohl jejím prostřednictvím podpořit dokončení restrukturalizace severomoravských ocelářských firem. Změnu zákona o ČKA doplnila sněmovna do vládní novely zákona o Komisi pro cenné papíry. Nyní bude o návrhu znovu hlasovat. Před přijetím novely a změnou zákona o konsolidační agentuře varoval vicepremiér Pavel Rychetský. Podle něj by znemožnilo uzavření kapitoly "hospodářská soutěž" a mohlo by vést až k vyřazení Česka ze skupiny aktuálních kandidátů na brzký vstup do EU. Přiznal ale, že vrácení novely komplikuje restrukturalizaci železáren Vítkovice a možná i Vysokých pecí Ostrava a Nové huti.

Sněmovně horní komora vrátila také návrh novely zákona o utajovaných skutečnostech. Chce do něj vrátit úpravu týkající se advokátů. Nyní nemusejí advokáti absolvovat bezpečnostní prověrky, aby se mohli seznamovat s utajovanými skutečnostmi při obhajobě svých klientů. Poslanecký návrh jim tuto výjimku upřel a Česká advokátní komora varovala, že by to mohlo zkomplikovat řadu soudních řízení. Senátoři proto navrhli výjimku pro advokáty do návrhu vrátit. Obhájci by podle nich měli být vázáni mlčenlivostí o utajovaných skutečnostech, stejně jako soudní přísedící. Návrh novely zákona o utajovaných skutečnostech má umožnit prověrky lidí, kteří provádějí takzvané citlivé činnosti, jejichž zneužití by mohlo ohrozit bezpečnost nebo jiný důležitý zájem státu. Patřit mezi ně mají i lidé, kteří se budou podílet na listopadovém summitu NATO v Praze. Senátoři chtějí, aby jejich okruh určil v souladu s Listinou základních práv a svobod zákon, nikoli pouze vládní nařízení.

Naprostou většinou hlasů naopak Senát schválil novelu cizineckého zákona, která připravuje Česko na dobu po vstupu do takzvaného Schengenského systému Evropské unie. Po vstupu se totiž bude celní politika země vůči občanům Evropské unie i třetích zemí řídit jeho pravidly, které novela přejímá.

Senát schválil i návrh na vyhodnocení činnosti českých jednotek v mezinárodních mírových operacích SFOR v Bosně a v Hercegovině a KFOR v Kosovu v druhé polovině loňského roku a zprávu o přeletech spojeneckých letadel nad českým územím.

Senátoři nezabránili tomu, aby se o sedm let prodloužila promlčecí lhůta, během níž mohou lidé usilovat o vypořádání transformačního podílu v zemědělských družstvech. Novinku obsahuje návrh novely zákona o utajovaných skutečnostech. Senátoři ho sice vrátili dolní komoře, toto ustanovení ale nezměnili. Zůstane tedy v zákoně, ať už sněmovna schválí původní znění novely, nebo se jí nepovede Senát přehlasovat.

Koalice přesvědčovala Václava Havla, že se po volbách nerozpadne

Koalice unionistů a lidovců se nerozpadne před volbami ani po volbách. Tvrdí to předsedové Unie svobody-DEU Hana Marvanová a KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Ujistili jsme o tom i pana prezidenta," řekli po schůzce s Václavem Havlem. Prezident jim věří. "Tak jako spolu kandidujeme, tak koalice společně půjde do vlády nebo společně půjde do opozice," uvedla předsedkyně Unie svobody-DEU. Na veřejnosti se přitom objevily spekulace, zda strany sdružené v Koalici spolu vydrží i po červnových volbách. Lidovci by totiž údajně raději šli do vlády s ČSSD, zatímco unionisté se cítí blíže ODS. Svoboda s Marvanovou podobné úvahy popřeli. "To ujištění na mě působí velice autenticky," podotkl Havel po pracovním obědě na zámku v Lánech na Rakovnicku, na který šéfy stran Koalice pozval. Podle řady odborníků jsou mu právě KDU-ČSL a Unie svobody-DEU z parlamentních stran nejbližší. Svědčí o tom také to, že se prezident snažil osobně přimět zástupce bývalé čtyřkoalice, z níž později vyloučením ODA Koalice vznikla, aby své spory vyřešili.

CVVM: Na přelomu března a dubna chtělo jít volit 70 procent lidí

Červnových voleb do Poslanecké sněmovny se na přelomu března a dubna chtělo zúčastnit 70 procent voličů. Přesně 18 procent Čechů uvedlo, že k volebním urnám nepůjde. Vyplynulo to z šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Lidí, kteří volit nechtějí, podle CVVM přibylo. Před parlamentními volbami v roce 1998 se k volbám nechtělo dostavit šest procent dotázaných. Nakonec však k urnám nepřišlo 26 procent voličů. K volbám chce rozhodně přijít 33 procent voličů, spíše půjde hlasovat 37 procent respondentů. Rozhodně do volebních místností nezamíří devět procent dotázaných a spíše ne stejné množství. Nejodhodlanějšími účastníky voleb jsou podle průzkumu potenciální voliči ODS, ČSSD a Unie svobody-DEU. Téměř polovina voličů, přesně 44 procent, již byla na přelomu března a dubna rozhodnuta, které straně dá svůj hlas. Svůj názor ještě do voleb možná změní 23 procent dotázaných.

ODS se nebude zabývat Špidlovým dopisem o opoziční smlouvě

Občanská demokratická strana považuje za zbytečné zabývat se dopisem o vypovězení opoziční smlouvy, který předseda vládní sociální demokracie Vladimír Špidla v těchto dnech zaslal šéfovi občanských demokratů Václavu Klausovi. Platnost dokumentu podle ní totiž vyprší automaticky dnem voleb. Grémium ODS se dopisem nezabývalo a zabývat nebude, řekl ČTK místopředseda strany Petr Nečas. "Je to zbytečný cár papíru," dodal. V tom případě sociální demokracie odstoupí od smlouvy s ODS jednostranně. Špidla v dopise navrhl Klausovi, aby projednali způsob, kterým smlouvu ukončí ke dni voleb do Poslanecké sněmovny. Ty se konají v polovině června. "Pokud nepřijmete předložený návrh, jsem zmocněn Vám sdělit, že ČSSD ukončuje platnost smlouvy o politické stabilitě ke dni voleb," uvádí se v dopise. ČSSD soudí, že ve smlouvě není jasně formulováno, kdy vlastně skončí. ODS je ale přesvědčena, že dohoda byla podepsána na jedno volební období, a je tudíž zbytečné o jejím ukončení jednat.

Opoziční smlouva umožnila ČSSD v roce 1998 sestavit menšinovou vládu, kterou ODS celé funkční období tolerovala. Oba signatáři opoziční smlouvy patří mezi favority voleb, hovoří o silné většinové vládě založené na programové shodě a předem vylučují pouze spolupráci s komunisty. Někteří politici Koalice i analytici tvrdí, že povolební spolupráce dříve nesmiřitelných stran je dost pravděpodobná, protože během uplynulých čtyř let se podle nich občanští a sociální demokraté dost sblížili.

Premiér Zeman jednal ve čtvrtek o Nové huti s LNM Holdings

Premiér Miloš Zeman jednal s nejvyšším představitelem LNM Holdings Lakshmi Mittalem o privatizaci Nové huti. "Zájem státu je samozřejmě Novou huť restrukturalizovat, privatizovat a dát ji silnému strategickému vlastníkovi za co nejlepších podmínek a ceny," řekl ČTK mluvčí vlády Libor Rouček s tím, že dokud nebude rozhodnuto, podrobnosti se nezveřejní. "Premiér se setkává s potenciálními investory pravidelně a do této kategorie patřilo i toto setkání," dodal. LNM se zatím k jednání nevyjádřil. Tato nizozemská společnost se ve čtvrtek setkala též s ministrem práce a sociální věcí Vladimírem Špidlou. "Mohu potvrdit, že jsem velmi krátce jednal se zástupci firmy LNM Holdings, abych si ověřil, jaká je situace. Oni popsali zhruba nabídku, která byla předložena," řekl ČTK bez dalších informací Špidla. LNM podle dřívějšího prohlášení mluvčí Annanye Sarinové pro ČTK nabízelo 175 miliónů dolarů na kapitálové injekce a budoucí kapitálové investice v Nové huti.

RWE nesmí ovládnout MND a kupovat podíly v energetikách

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) schválil spojení německé RWE Gas s českým Transgasem a s osmi distributory plynu za třech omezujících podmínek. RWE nesmí získat jakýmkoli způsobem kontrolu nad Moravskými naftovými doly Hodonín jako jediným konkurentem na trhu. Nesmí rovněž prostřednictvím svého podílu v dolech blokovat jejich obchodní rozhodnutí. RWE také nesmí nabýt podíly v elektroenergetických a teplárenských distribučních firmách nebo budovat nové až do doby ukončení privatizace elektroenergetiky, nejdéle po dobu pěti let. "Splnění těchto odkládacích podmínek spouští celou transakci privatizace plynárenství," řekl předseda úřadu Josef Bednář. Rozhodnutí ÚOHS dosud není pravomocné.

Zemědělci se obávají vysokého růstu nákladů po vstupu do EU

Po vstupu České republiky do Evropské unie stoupnou podle kalkulací Zemědělského svazu náklady českých rolníků více než podpory, které pro ně navrhuje Evropská komise. Vzhledem ke zpevňování koruny budou přitom stagnovat nebo dokonce mírně klesat ceny zemědělských výrobců. "Celý tento vývoj by vedl k dalšímu omezení zemědělské produkce v České republice," řekl na tiskové konferenci předseda svazu Miroslav Jirovský. Zatímco náklady zemědělců by měly podle údajů zpracovaných svazem v roce 2004 proti loňskému roku vzrůst o 10,4 miliardy korun, podpory odvětví by se základě návrhů komise zvýšily o 3,155 na 15 miliardy korun. V dalším roce svaz předpokládá růst nákladů o 17,4 miliardy proti roku 2001 při zvýšení dotací o 6,855 na 18,7 miliardy korun. Ceny zemědělských výrobců přitom podle odhadu Výzkumného ústavu zemědělské ekonomiky v roce 2006 poklesnou proti roku 2001 o pět procent. Nárůst nákladů by ve stejném roce měl činit 27,5 procenta. Vepřové z Francie nesmí kvůli moru prasat do ČR

Státní veterinární správa (SVS) zakázala v pátek dovoz prasat, vepřového masa a tepelně neopracovaných výrobků z Francie. Důvodem je výskyt klasického moru prasat v jednom francouzském departmentu, řekl ČTK ústřední ředitel SVS Josef Holejšovský. Stejné omezení platí také pro černou zvěř a výrobky z ní. Veterinární správa podle Holejšovského postupuje v souladu s bilaterální smlouvou, která na základě požadavku francouzské strany stanovuje, že v případě výskytu klasického moru prasat na území jedné ze smluvních stran bude uzavřena celá země. Při výskytu choroby v Německu například Česká republika uplatňuje dovozní omezení jen na postižené spolkové země, tedy regionálně. Zatímco v loňském roce dovezla Česká republika z Francie 585 tun vepřového masa, letos do 28. dubna to bylo 624 tun. Francie však podle ministerstva zemědělství patří mezi méně významné dovozce. Například importy z Dánska, Německa nebo Itálie se pohybují v řádu tisíců tun za rok.

Hlavní část 6. polní nemocnice odcestovala do Afghánistánu

Hlavní část 6. polní nemocnice odletěla v pátek do Afghánistánu. Na letiště v Kábulu je přepravil letoun An-124 Ruslan, sdělil ČTK mluvčí generálního štábu české armády Vladimír Palán. Zbývající část asi dvousetčlenného personálu a materiálu nemocnice postupně přepraví letouny do 9. května. Uskuteční se celkem 11 letů. Čeští lékaři by se měli v Afghánistánu starat o příslušníky mezinárodních vojenských sil, které v zemi dohlížejí na normalizaci situace po pádu fundamentalistického talibanského režimu. Pomáhat by měli i civilnímu obyvatelstvu. Minulý týden do Afghánistánu odletělo 30 vojáků, kteří měli spolu s příslušníky britské armády připravit prostor na základně ISAF v Kábulu, kde bude 6. polní nemocnice působit. V současné době pracuje v oblasti i pět českých vojenských zdravotníků, kteří působí v britské polní nemocnici. Právě tu má česká jednotka vystřídat.

Ministr Tvrdík: Resort je stále v krizi, zahájili jsme pozitivní změny

Resort obrany je sice podle svého ministra Jaroslava Tvrdíka stále v krizi, podařilo se však začít s pozitivními změnami. Za úspěch svého ročního působení ve funkci Tvrdík pokládá práci na reformě armády a další koncepční změny. Neúspěchem bylo například vyšetřování kauzy leteckých výškoměrů a přesun transportérů k Rádiu Svobodná Evropa, řekl ministr při posledním setkání s novináři před červnovými volbami. Tvrdík před rokem ve funkci ministra vystřídal Vladimíra Vetchého. Premiér Miloš Zeman mu uložil reorganizovat a profesionalizovat armádu. "Obecně stále považuji situaci v resortu za krizovou, domnívám se, že systém stále ještě nefunguje tak, jak by měl. Vážím si práce lidí v armádě, ale systém si zasluhuje ještě řádné propracování," řekl Tvrdík. Příští politické vedení země podle něj bude zodpovědné za to, aby se resort obrany "dostal do konjunktury". Za své úspěchy ministr považuje i změnu armádního systému nákupu materiálu a reorganizaci vojenského školství. V souvislosti se zahraničními misemi českých vojáků kladně ohodnotil i prestiž České republiky v Severoatlantické alianci. Naopak přesun transportérů ke Svobodné Evropě Tvrdík označil za ostudu.

Ministerstvo obrany uvažuje o vyčlenění několika stovek pěšáků do mírových jednotek OSN, takzvaných modrých přileb. Jak řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík, jednotka by v budoucnosti rozšířila počty českých vojáků v zahraničních misích. V současné době působí čeští vojáci ve společném praporu se Slovenskem v misi Severoatlantické aliance KFOR v Kosovu, jednotka chemiků se účastní protiteroristické operace Trvalá svoboda v Kuvajtu a v těchto dnech se do Afghánistánu přesunuje 6. polní nemocnice, která bude součástí mírových sil ISAF. Nová jednotka by měla podle Tvrdíka vzniknout proto, aby se v zahraničí vystřídalo co nejvíce vojenských profesionálů. Možnost konkrétního nasazení totiž vojáky motivuje více, než jen neustálé cvičení. Vedení ministerstva obrany si od zapojení českého útvaru do mírových sil OSN slibuje také peníze. OSN totiž za jednotky platí.

Pod sochou Jana Žižky na Vítkově přísahalo 160 vojáků

Tradiční vojenskou přísahu na pražském vrchu Vítkov složilo v pátek pod jezdeckou sochou husitského hejtmana Jana Žižky 160 vojáků 6. zabezpečovací základny ministerstva obrany. Ceremoniálu přihlíželi za slunného počasí rodiče, přítelkyně a kamarádi vojáků, nechyběli i zástupci Československé obce legionářské. Poté, co vojáci sborově přísahali, vystoupilo několik řečníků, kteří popřáli vojákům dobrou službu, velitele a zážitky, na něž budou rádi vzpomínat. Velitelé ubezpečili rodiče, že nenechají bez povšimnutí vztahy mezi vojáky a případné problémy budou řešit. Vojáci z pražského útvaru budou zajišťovat chod ministerstva obrany a generálního štábu, část jich bude sloužit u Hradní stráže.

Obchvat Plzně se může kvůli archeologům zpozdit až o půl roku

Stavba dálničního obchvatu Plzně se může kvůli archeologům zpozdit až o půl roku. Odborníci totiž objevili v úseku mezi Ejpovicemi a Černicemi rozsáhlé vykopávky. Průzkum lokalit u nájezdu na dálniční most přes Úslavu mezi Starým Plzencem a Koterovem zřejmě nestihnou dokončit včas. Je tak ohrožen termín prosinec 2003, kdy se mělo začít přes most jezdit v jednom jízdním pruhu, řekl ČTK koordinátor výstavby dálničního obchvatu Petr Otásek. "Nepředpokládali jsme žádné zpoždění. Archeologové v čele s doktorem Peterem Braunem předtím deklarovali, že na základě leteckých snímků nejsou v okolí stavby již žádné lokality náročné na průzkum," uvedl Otásek. Braun však minulý týden upozornil investora, že se průzkumné práce zdrží asi o dva měsíce. Podle Otáska tyto dva měsíce představují pro zprovoznění daného úseku zpoždění až půl roku, protože pokud se stavba nedokončí do listopadu až prosinci 2003, bude se s ní muset počkat na jaro 2004.

Festival v San Francisku: Nejlepším nastupujícím režisérem Sláma

Cenu pro nejlepšího režiséra nastupující generace získal v kalifornském San Francisku 34letý český režisér Bohdan Sláma. Porota na tamním 45. ročníku mezinárodního filmového festivalu ocenila jeho snímek Divoké včely. S cenou je spojená finanční odměna 10.000 dolarů. Slámova hořkosladká komedie o různých podobách lásky je příběhem citové izolace mladých lidí v uzavřeném světě vesnice kdesi na severu Moravy.

Michálkův film Anděl Exit získal cenu na jihokorejském festivalu

Film Anděl Exit českého režiséra Vladimíra Michálka získal jednu ze dvou hlavních cen na třetím mezinárodním filmovém festivalu v jihokorejském městě Čonču. Anděl Exit byl vyznamenán cenou Daring Digital Award, sdělil ČTK producent filmu Jaroslav Bouček. Anděl Exit byl jako první český film natočen digitální kamerou a až pak byl překopírován na filmový pás. Anděl Exit se v českých kinech objevil na podzim roku 2000. Michálek ho natočil podle novely Jáchyma Topola, s nímž se podílel na scénáři tohoto příběhu o mladých lidech žijících na okraji společnosti. Děj se odehrává na smíchovské křižovatce Anděl a v jižní Africe.

V zachráněném kostele ve Výsluní se po desetiletích rozezní hudba

Kostel svatého Václava ve Výsluní na Chomutovsku, kterému hrozilo zřícení, rozezní po několika desetiletích hudba. V sobotu odpoledne se v hlavní lodi chrámu představí pěvecký sbor Hlahol a Komorní orchestr Základní umělecké školy v Chomutově, výtěžek benefičního koncertu použije nadační fond kostela na financování dalších nutných oprav. Rekonstrukce chátrající památky začala před třemi lety. Dosud se podařilo zajistit statiku klenby hlavní lodě, opraveny jsou krov a střecha včetně jejího zastřešení měděnou krytinou. Loni v červnu ozdobily 44 metrů vysokou věž dvoumetrový kříž a pozlacená kopule z dílny výsluňského rodáka Alfreda Gaudla z německého Extertalu. Kostel byl v roce 1998 prohlášen národní kulturní památkou.

Ze sportu:

Oslavu premiérového mistrovského titulu v předposledním 29. ligovém kole odložili fotbalisté Slovanu Liberec. Na domácím trávníku jen remizovali s Brnem 3:3, a tak se o titulu rozhodne až v závěrečném kole. Další výsledky kola: Žižkov-Jablonec 2:1, Blšany-Staré Město 2:1, Příbram-Ostrava 2:5, Olomouc-Slavia Praha 0:0, Sparta Praha-Bohemians 2:0, Opava-Teplice 0:2 a Drnovice-Hradec Králové 1:0.

Český hokej se dočkal dalšího prestižního ocenění. Do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace (IIHF) byl v Göteborgu slavnostně uveden trojnásobný mistr světa, kouč olympijských vítězů z Nagana, světových šampiónů z Lillehammeru a generální manažer české olympijské reprezentace Ivan Hlinka. Dvaapadesátiletý uznávaný odborník, jenž oblékl dres národního týmu ve 256 zápasech a vstřelil v nich 132 branek, se stal dvanáctým Čechem v této galerii slavných hokejových osobností.

Olympijský vítěz Aleš Valenta a bronzová medailistka z her v Salt Lake City Kateřina Neumannová obdrželi Záslužný kříž III. stupně, který jim na hruď připnul ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Oba členové Dukly Liberec jsou civilními zaměstnanci ministerstva obrany.

České tenistky se v duelu o záchranu ve Světové skupině Fed Cupu utkají v domácím prostředí s Kanadou. Rozhodl o tom páteční los v londýnském sídle Mezinárodní tenisové federace. Zápas se uskuteční 20. a 21. července.

Havířov uspořádá na přelomu května a června juniorské mistrovství světa ve vzpírání, které se mělo původně uskutečnit v Káthmándú. Mezinárodní vzpěračská federace však nepálské metropoli kvůli nestabilní politické situaci v zemi pořadatelství odebrala. Nejlepší juniorští vzpěrači se v České republice utkají o světové tituly znovu po dvou letech. V roce 2000 hostila šampionát Praha poté, co pořadatelství odřekl Egypt. Mistrovství v Havířově by se mělo zúčastnit 400 juniorů a juniorek.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, postupně od západu zataženo s deštěm nebo přeháňkami, místy i bouřkami. Ojediněle krupobití. Na Moravě a ve Slezsku skoro jasno až polojasno. Teploty 24 až 28 stupňů, na západě území 18 až 23 stupňů Celsia.