Zprávy Radia Praha
Podle předsedy Evropského parlamentu nenastane situace, kdy by ČR po vstupu do Evropské unie přispívala do rozpočtu více, než z něj dostávala
Předseda Evropského parlamentu Pat Cox si je "naprosto jist", že nenastane situace, kdy by ČR po vstupu do Evropské unie více přispívala do rozpočtu, než z něj dostávala. Řekl to po setkání s ministrem zahraničí Janem Kavanem. Kdyby dnešní kandidátské země měly platit po přistoupení plný příspěvek do kasy EU, což odmítají, mohlo by se v prvních letech stát, že by jejich příjmy byly nižší než výdaje, protože platby z fondů EU porostou jen postupně. Podle Kavana tímto nebezpečím v předvolební kampani argumentuje ODS a zejména stínový ministr zahraničí Jan Zahradil.
Diskuse Konventu o roli národních parlamentů v budoucí EU ukázala, že zatímco si většina delegátů přeje zvýšení jejich vlivu na evropské rozhodování, názory na to, jak to udělat, se velmi liší. Převládalo mínění, že by systém měl zůstat takový, jaký je dnes, a parlamenty členských zemí by měly hlavně kontrolovat, jaké zákony v EU prosazují a schvalují jejich vlastní vlády. Mnoho delegátů ovšem chtělo, aby národní parlamenty dostaly přímé zastoupení, ať už formou druhé komory Evropského parlamentu, nebo nějakého styčného výboru. Patří k nim i český poslanec Jan Zahradil (ODS), který si představuje, že taková instituce by mohla fungovat i jako odvolací instance proti rozsudkům Evropského soudního dvora, které jsou v nynějším systému konečné. Zahradil se připojil k menšinové skupině delegátů, kteří chtějí, aby národním parlamentům bylo přiznáno v některých věcech i právo veta. Pokud by se některá země nechtěla podílet na té či oné politice EU, její parlament by se na tom usnesl a vůči unii by ji z takové aktivity vyvázal.
Konventu bylo oznámeno zřízení sedmi pracovních skupin a jejich složení - Jan Zahradil bude pracovat ve skupině, která bude zkoumat postavení národních parlamentů, senátor Josef Zieleniec (nestraník zvolený za čtyřkoalici) ve skupině pro řízení ekonomiky a ministr zahraničí Jan Kavan (ČSSD) ve skupině pověřené zkoumáním, jak začlenit Chartu základních práv do budoucích ustavujících dokumentů. Kavan na Konventu jednoznačně podpořil sjednocení a sladění politik, kterými bude unie čelit zločinnosti a řešit problémy migrace či azylu. Při těchto aktivitách je podle něj ovšem třeba dbát, aby i na úrovni EU fungovala demokratická kontrola jakýchkoli nadnárodních represívních institucí.
Odpůrce gripenů Michael Žantovský bude v pondělí jednat s piloty
Senátor Michael Žantovský (ODA), který patří mezi největší odpůrce nákupu stíhaček Gripen, bude jednat s armádními piloty. Ke schůzce ho už dříve vyzval ministr obrany Jaroslav Tvrdík. S letci se Žantovský sejde v pondělí na čáslavské základně na Kutnohorsku. Zákon o pořízení 24 stíhaček Jas-39 Gripen za více než 60 miliard korun zamítl Senát koncem května. Žantovský záměru vytýkal vysokou cenou letounů a jejich neprověřenost v bojových podmínkách. Nákup strojů také podle něj nepatří mezi priority české armády či požadavky NATO.
Rakouský kancléř Schüssel pro deklaraci o neslučitelnosti vysídlení s hodnotami EU
Pro deklaraci s Českem, která by odsoudila poválečné vysídlení a vyvlastnění Němců jako neslučitelné s evropskými hodnotami, se vyslovil rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v rozhovoru pro nejnovější vydání německého týdeníku Die Zeit. Za druhý problém označil dodnes "diskriminující účinky" Benešových dekretů. Sami Češi by si pak podle rakouského kancléře stanovili, zda národní zákony připustí materiální odškodnění. Rozhovor věnovaný různým mezinárodním otázkám vydal časopis Die Zeit nejdříve na internetu v širším znění. To pak nahradil zkrácenou verzí, která mimo jiné pasáže věnované České republice neobsahuje.
Nelegální migrace přes české území klesá, tvrdí zpráva pro vládu
Až o desítky procent klesl počet cizinců, kteří se snaží nezákonně dostat do České republiky nebo přes Česko cestovat na Západ. O tomto trendu informuje zpráva o migraci v České republice za loňský rok, kterou ve středu dostane vláda, řekl ČTK ředitel odboru migrační a azylové politiky ministerstva vnitra Tomáš Haišman. Snížení počtu nezákonných migrantů přičítá tomu, že si republika vytvořila efektivní systém ochrany státních hranic. Podle internetových údajů ministerstva vnitra překročilo loni v rozporu se zákonem české státní hranice přes 23.800 lidí. V letech 1999 a 2000 přitom počet ilegálních přechodů hranic přesáhl číslo 32.000.
Policie dopadla skupinu, která převedla přes ČR nejméně 700 lidí
Policie dopadla při akci Puma skupinu 17 lidí, která přes Českou republiku zorganizovala nelegální přechod nejméně 700 běženců. Skupina, která byla součástí mezinárodní organizace, vydělala nejméně 42 miliónů korun, informovala Blanka Kosinová z Policejního prezidia. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu sledovali skupinu převáděčů od listopadu 2000. Na zajištění důkazů spolupracovali policisté z Německa a z Rakouska.
V Kladně se sešlo 40 anarchistů na shromáždění proti útlaku
Zhruba 40 anarchistů se sešlo v Kladně na protestním shromáždění proti všem formám útlaku. Zástupce Československé anarchistické federace Jindřich Zíka ČTK řekl, že shromáždění uspořádali u příležitosti 60. výročí vyhlazení Lidic, které připadá na pondělí 10. června. Anarchisté dále vyzvali přítomné k bojkotu voleb a boji proti národním a nadnárodním mocenským centrům. Policie projevy účastníků monitorovala, neshledala však důvod k zásahu ani rozpuštění akce. Kvůli vytrvalému dešti nakonec pořadatelé akci ukončili.
Na Den pozemního vojska ve výcvikovém prostoru Bahna zavítal i prezident Václav Havel
Areál vojenského výcvikového prostoru Bahna u Strašic na Rokycansku se otevřel milovníkům zbraní. Armáda tu připravila Den pozemního vojska s ukázkami moderní i historické vojenské techniky z Čech i zahraničí. Mezi návštěvníky, jichž loni na Bahna přišlo kolem 40.000, byl prezident Václav Havel. Členové klubů vojenské historie si přichystali například šermířské vystoupení z období třicetileté války nebo nástup československých jednotek při mobilizaci v roce 1938. Václav Havel si na armádním dnu prohlédl například defilé techniky zahraničních armád, osobně se zašel podívat zejména na americký tank Abrams. Prezidentovu pozornost upoutal i modernizovaný tank české armády T-72. Od vojáků dostal jeho model.
Piloti, kteří se úspěšně katapultovali, se sešli v Náměšti nad Oslavou
Čtrnáct vojenských pilotů zahynulo během posledních 13 let při 22 haváriích armádních letounů. Jedenadvacet letců se ale úspěšně katapultovalo. V celé historii československé armády to dokázalo kolem 160 mužů, 40 z nich se tento týden sjelo do Náměště nad Oslavou.
Jedním ze dvou pilotů, kterým zachránila život vystřelovací sedačka dvakrát, patří František Kružík. Poprvé ho v roce 1970 omylem sestřelil polský stíhač při cvičení Varšavské smlouvy. Jeho raketa vybuchla na motoru a Su-7 rozpůlila. Za dva měsíce už zase seděl v kokpitu. Znovu se katapultoval o 14 let později. Na stejném stroji, ale tentokrát v roli instruktora. S Miroslavem Jahodou ve vzduchu zažili několikaminutové drama poté, co zjistili, že nejde vysunout podvozek. Pokoušeli se o to několikrát, až jim došlo palivo. Potom vystoupali do výšky 2000 metrů. Na příkaz řídícího letového provozu odlétli nad vyhrazený prostor u letiště, kde se vystřelili. Letoun se pak zřítil.
Inspekce ministra vnitra se zabývá případem čtyř policistů, kteří údajně zbili muže v kasinu v centru Prahy
Státní zastupitelství a Inspekce ministra vnitra se zabývají případem čtyř mladých policistů, kteří údajně bezdůvodně zbili muže zadrženého v kasinu v centru Prahy. Petr Schönherr řekl, že policisté, přivolaní servírkou podniku, ho bezdůvodně bili a uráželi. Policie tvrdí, že její zákrok byl oprávněný. Servírka v televizi Nova vypověděla shodně se zraněným mužem, že policisté se po příjezdu do kasina na nic neptali, na muže se vrhli a začali ho bít.
Der Spiegel: EU si chce "vypůjčit" rezervní fondy energetiky
Evropská komisařka pro energetiku Loyola de Palaciová chce několik let čerpat z rezervních fondů energetických koncernů členských zemí EU a tyto prostředky věnovat na zvýšení bezpečnosti jaderných elektráren v kandidátských zemích, nebo na jejich odstavení a likvidaci. Píše to ve svém připravovaném pondělním vydání německý magazín Der Spiegel, z nějž citují tiskové agentury. Jako příjemce těchto prostředků ve výši mnoha miliard eur list jmenuje Litvu, Bulharsko a Česko. Koncerny v první reakci označily plány za "pokus o vyvlastnění" a zahájily také společné porady, jak realizaci plánů evropské komisařky zabránit.
Saská ministryně sociálních věcí se vyslovila pro zaměstnávání lékařů z východní Evropy
Saská ministryně sociálních věcí Christine Weberová (CDU) se vyslovila pro to, aby lékařům z východní Evropy bylo umožněno usadit se v "nových spolkových zemích", tedy na území bývalé NDR. Tím by mohl být řešen nedostatek lékařů ve východní části Německa, protože zdejší odborníci odcházejí za lepším živobytím do západní části země. Také saská lékařská komora se vyslovila pro získání lékařů v Česku a Polsku. Vidí v tom možnost, jak rychle pomoci německým lékařům v této spolkové zemi, neboť jsou značně přetíženi.
Česko-německá horská nemocnice Krkonoše chce podíl na Homolce
Společnost Česko-německá horská nemocnice Krkonoše se chce podílet na privatizaci pražské Nemocnice Na Homolce. Nabízí vložení dvou miliónů dolarů (64 miliónů korun) a zkušenosti provozovatelů sítě nemocnic v Německu. Nabídku společnost předala ministerstvu zdravotnictví, sdělil její jednatel Zbyněk Cejnar. Česko-německá horská nemocnice Krkonoše tím reaguje na záměr ministra zdravotnictví Bohumila Fišera přeměnit státní Nemocnici Na Homolce v obecně prospěšnou společnost. O vstupu do této společnosti vyjednává Medicínské centrum Pittsburské univerzity, které vedle zkušeností nabízí vklad milión dolarů (32 miliónů korun).
Na pochod proti rakovině prsu se vydaly dva tisíce lidí
Dva tisíce lidí se vydaly z Václavského náměstí v Praze na pochod proti rakovině prsu. Především mladé ženy, které od účasti neodradil ani vytrvalý déšť, vedly v čele průvodu mažoretky. Zakoupením růžového trička přispěli účastníci pochodu na činnost bezplatné linky pomoci, na níž lékaři radí ženám ohroženým rakovinou i jejich rodinným příslušníkům. V cíli čekalo na všechny občerstvení a hudební skupiny. Smrtelná nemoc, na jejíž prevenci a léčbu lidé přispěli více než 400.000 korun, ročně postihne 4500 českých žen a 1800 jí podlehne. Peníze z prodeje triček dostane rovněž sdružení Mamma help na ozdravné pobyty pro ženy, které již léčbu nádorového onemocnění prodělaly.
500 afrických dětí v Keni a Guineji má své české "adoptivní" rodiče
Už 500 afrických dětí v Keni a Guineji má své české "adoptivní" rodiče. Adopci na dálku zprostředkovalo chudým dětem a sirotkům Humanistické hnutí, které na sobotu svolalo do Prahy první setkání adoptivních rodičů. Dostavila se téměř stovka lidí z celé republiky. Projekt Adopce na dálku odstartovalo Humanistické hnutí na březnovém Africkém plese v pražské Lucerně. Lidé z Česka si mohou podle fotografií vybrat konkrétní dítě, kterému pravidelně budou přispívat na vzdělání. Měsíc výuky v Keni přijde českého adoptivního rodiče na 600 korun, v Guineji stojí 460 korun. Peníze dostává přímo škola, kterou dítě navštěvuje. Vystačí na školné, školní uniformu, učebnice, sešity i psací potřeby. Své dítě si mohou noví zájemci vybrat na internetových stránkách www.humanisti.cz/adopce.
Odstřel komína Hedvy Liberec se nepovedl; lehce bylo zraněno dítě
Při nevydařeném odstřelu továrního komína bývalé textilní továrny Hedva v Liberci kámen zranil dvouletého chlapce. "Naštěstí šlo jen o povrchovou ránu na hlavě," řekl okresní policejní důstojník. Dítě bylo se svým otcem vzdálené od komínu asi 100 metrů. Trhavina při komplikovaném odstřelu komín nesklátila a stavba téměř čtyři hodiny odolávala bouracím pokusům, než se po navrtání sbíječkami složila k zemi. Neobvyklá podívaná přilákala stovky zvědavců.
Dělníci našli při opravě mostu v Praze 5 další minu
Už třetí dělostřeleckou minu z druhé světové války našli stavební dělníci při rekonstrukci Lahovického mostu v Praze 5. V pátek objevili dvě, v sobotu odpoledne další. Na místo ihned dorazil pyrotechnik, který střelu dopravil ke zneškodnění do lomu v Radotíně, řekla Eva Miklíková z pražské policie. Ačkoli od konce války uplynulo 57 let, policejní pyrotechnici dosud objevují a likvidují nebezpečnou munici. Loni v září například odpálili čtyři tuny munice policejní pyrotechnici ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Likvidovali střelivo shromážděné při náhodných nálezech a munici ruské výroby, kterou armáda přestává používat.
Dvousethodinový maratón čtení české a slovenské literatury, kterého se od minulého pátku zúčastnily stovky lidí v 18 městech 15 zemí světa, se setkal s velkým zájmem
Předposlední etapa pátého ročníku nonstop čtení české a slovenské literatury ve vídeňském Českém centru se setkala se značným zájmem čtenářů i posluchačů. V rámci unikátního čtenářského maratónu zněly z rakouské metropole od pátečního večera až do sobotního rána úryvky z knih Karla Čapka, Milana Kundery, Ludvíka Vaculíka, Michala Viewegha, Ivana Krause a Miroslava Horníčka, které byly do celého světa přenášeny prostřednictvím internetu. Účastníci akce, kterou pořádá Jazzová sekce-Artfórum a Správa českých center, byli spokojeni a většinou ji označili za výbornou. Čtení zahájil český velvyslanec v Rakousku Jiří Gruša. V literární štafetě pak pokračovali umělci z Rakouska, čeští učitelé, studenti a další krajané z Česka i ze Slovenska, ale i diplomaté. Akce nebyla nikterak formální a někteří diplomaté výjimečně odložili černé obleky a poté, co své úryvky přečetli, diskutovali s krajany u sklenice českého piva a tácku s utopenci.
Motorkáři si dali sraz v pražském kempu Džbán
Černě odění jezdci na nablýskaných strojích Harley-Davidson i jiných značek projeli v sobotu Prahou. Konvoj burácejících strojů, doprovázených policejními vozy, budil značnou pozornost. Lidé si je fotografovali a natáčeli na videokamery. Do ulic vyrazily velké cestovní stroje i klasické harleye, podobné těm z kultovního amerického filmu Bezstarostná jízda. Na devátou národní Harley-Davidson Rallye se do kempu Džbán sjelo přes 300 motorkářů. Vedle českých majitelů přijeli i jezdci z Německa, Rakouska, Polska a dalších zemí. Sraz motorkářů se v Praze koná každoročně kolem 13. června. V tento den totiž byla v americkém Milwaukee založena továrna Harley-Davidson.
Na havlíčkobrodském náměstí se představila zásahová jednotka
Ukázkami zadržení ozbrojeného pachatele vyvrcholil v Havlíčkově Brodě vyvrcholil 2. ročník festivalu Krimifest. Týdenní akci na podporu prevence kriminality v neděli zakončí promenádní koncert hudby Hradní stráže a policie. Navzdory vytrvalému dešti program na náměstí sledovalo několik desítek lidí. Malé návštěvníky nejvíce zaujala jízdní policie, motorový člun a vůz dopravního inspektorátu s radarem. V policejní služebně si lidé mohli prohlédnout, jak funguje bezpečnostní kamerový systém. Největší pozornost ale upoutaly ukázky zásahu těžkooděnců proti demonstrantům a zneškodnění nebezpečného pachatele. Součástí Krimifestu byla řada besed s policejními experty či promítání filmů s kriminální tématikou.
Vězni ze Stráže pod Ralskem šli za dobré chování na ryby
Trojice vězňů ze Stráže pod Ralskem na Českolipsku trávila sobotní dopoledne v Hamru na jezeře lovem ryb. "Je to poprvé, co jsme jim za dobré chování umožnili tento druh vycházky. Počítáme, že se rybaření budou moci oddat zhruba jednou měsíčně," řekl ředitel věznice František Vach. Rybářský kroužek podle něj vznikl za mřížemi věznice minulý měsíc z iniciativy odsouzených. Zatím má šest členů, ale zřejmě se ještě rozroste.
Milovníci trabantů: V nejhorším bychom emigrovali do Německa
Pokud by se politici v Česku rozhodli zakázat trabanty, jejich majitelé by zřejmě požádali o azyl v Německu, kde jsou tato auta stále populární. Tato recesistická věta několikrát zazněla na letišti ve Vyškově, kde se konala první Aero Rallye Trabi 2002. Na srazu bylo možné spatřit různá vylepšení, například trabi-kabriolet, který několik nadšenců vyrobilo za týden. Fanoušci auta vylepšovali kresbami, vlaječkami, ale i majáčky, houkačkami či zvonkem z tramvaje.
V Olomouci teklo pivo plným proudem
Plným proudem teklo již čtvrtým dnem pivo na travnatém plácku nedaleko historického centra Olomouce, kde parta nadšenců zorganizovala největší přehlídku pěnivého moku v České republice. Příležitost ochutnat některou z téměř tří desítek značek piv z různých koutů země si od středy nenechalo ujít několik desítek tisíc lidí. Pořadatelé pro návštěvníky připravili i několik soutěží. Lidé mohli například změřit své síly při házení pivními sudy, pití piva na čas či parodii vědomostní soutěže "Nejslabší, máte pivo".
Běžkaři budou moci v Krkonoších na Mísečkách využívat nové zázemí
Vyznavači běžeckých lyží budou moci v Krkonoších od konce příštího roku využívat na Horních Mísečkách novou víceúčelovou budovu. Najdou v ní například šatny, sociální zázemí a prodejnu s občerstvením. S výstavbou budovy, který má stát osm miliónů korun, se začne letos v létě. Na nedostatečné zázemí na Horních Mísečkách si občas lyžaři stěžovali. Zdejší areál přitom nabízí možnosti lyžování od podzimu do jara. Letos se zde vleky zastavily až počátkem května. Uplynulá zimní sezóna patřila v Krkonoších k nelepším za poslední roky.
Tenista Jiří Novák postoupil do finále prostějovského challengeru
Prvním finalistou tenisového challengeru v Prostějově dotovaného částkou 125.000 dolarů se stal patnáctý hráč světového žebříčku Jiří Novák, který v semifinále rozdrtil za pouhých 36 minut Francouze Jeana-Reneho Lisnarda dvakrát 6:0. Finálovým soupeřem českého tenisty bude Argentinec Guillermo Coria. Ve finále čtyřhry zvítězil český pár Ota Fukárek, František Čermák nad argentinskou dvojicí Mariano Hood, Sebastian Prieto 6:3 a 7:6.
Patron dešťů svatý Medard ovlivní počasí příštích 40 dní
Jedna z nejznámějších lidových pranostik, jimž i v moderní době lidé přikládají význam, se vztahuje ke svátku svatého Medarda, připadajícímu na sobotu. "Medardova kápě 40 dní kape," budou si lidé říkat a vzhlížet k obloze v obavě, zda jim léto neproprší. Letos se jim mohou obavy zdát oprávněné.
Obecně platí, že v období kolem Medarda bývá chladněji. A vysvětlení? Na jaře se zemský povrch ohřívá o něco rychleji než oceán. Tuto nerovnováhu řeší ovzduší vpády chladného vzduchu. Počátkem června se typické počasí tedy vyznačuje dávkami chladnějšího vzduchu s proměnlivou, ale velkou oblačností a častým deštěm.
A jaké počasí tedy očekáme? Noční teploty 13 až 9, přes den bude oblačno až zataženo a místy déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Denní teploty 18 až 22 stupňů Celsia.