Zprávy Radia Praha

Z neratovické Spolany unikl chlór, nyní je prý vše pod kontrolou

Z chemičky Spolana v Neratovicích na Mělnicku uniklo v noci na sobot zřejmě několik stovek kilogramů chlóru. Během posledních osmi dnů je to podruhé, co se tato jedovatá látka dostala do ovzduší. Pavel Švarc, generální ředitel Unipetrolu, pod který chemička spadá, uvedl, že podle prvních odhadů uniklo asi 200 až 500 kilogramů chlóru. Kvůli podezření z obecného ohrožení havárii vyšetřuje policie. Po oznámení úniku chlóru byl vyhlášen třetí stupeň chemického poplachu. Krizové štáby vyzvaly obyvatele z okolí Spolany, aby nevycházeli z domovů, utěsnili okna i dveře a připravili se na případnou evakuaci. Později byl chemický poplach zmírněn na druhý stupeň. Podle odborníků koncentrace chlóru v ovzduší nepředstavovaly riziko pro zdraví lidí. Plyn ale poškodil porost v okolí Spolany. Podle zástupců podniku v sobotu dopoledne již ze závodu neunikal.

Pavel Švarc, generální ředitel Unipetrolu Českému rozhlasu rovněž řekl, že pracovníci ve Spolaně s chlórem manipulovali bez vědomí vedení firmy. Chlór prý začali odčerpávat, aby ho zpracovali na neškodný chlornan. Zaměstnanci tak pravděpodobně porušili dohodu mezi vedením podniku a hasiči, kteří měli být vyrozuměni o všem, co se bude s chlórem podnikat. Vedení Spolany již nevěří nejen řada obyvatel Neratovic, ale také ministr vnitra Stanislav Gross, který v pátek přijel na jednání neratovického krizového štábu. Právě Švarce pověřil, aby nad rozhodnutími Spolany vykonával supervizi. Jan Papež, šéf týmu specialistů, který má vypracovat zprávu o povodni v chemičce, přirovnal situaci v jejím skladu k malému Černobylu. Podle něj ve Spolaně při povodních bylo v sázce hodně lidských životů. Zástupci chemičky se ale jeho slova snažili zmírnit prohlášením, že se nakonec nic závažného nestalo.

Podle ekologů je neratovická chemička z hlediska možné katastrofy jedním z nejvíce rizikových podniků. Opakovaný únik jedovatého chlóru způsobily nedávné povodně, které zasáhly celý areál společnosti. Při záplavách z nového skladu Spolany uniklo zřejmě kolem 80 tun chlóru. Podle jejích zástupců se ale rozpustil ve vodě.

Třetí stupeň chemické pohotovosti byl v Neratovicích vyhlášen už 15. srpna. Tehdy poprvé ze zatopené chemičky začal do ovzduší unikat chlór. Ačkoli se ho uvolnilo podle hrubých odhadů 300 až 400 kilogramů, firma až do tohoto pátku tvrdila, že uniklo jen 14 kilogramů. Omyl vysvětlila tím, že záchranáři v zatopeném areálu nepoznali, že byly poškozeny dva zásobníky, nikoli jeden.

Ministerstvo zdravotnictví: země bez epidemií, pokračuje očkování

Hygienici a lékaři v České republice zatím nemají hlášen žádný případ epidemie infekčních onemocnění, ani žádný větší výskyt žloutenky. Rozšíření tohoto onemocnění se odborníci obávali v souvislosti se záplavami, protože voda do ulic přinesla kontaminované bahno. Přesto zdravotníci pokračují v očkování záchranářů, kteří pomáhají odklízet následky povodní. Připravuje se očkování dětí z povodněmi zasažených míst. Hlavní hygienik Michael Vít by měl o plošném očkování dětí rozhodnout příští týden.

Policisté se obávají zničení důkazů v tunelech metra

Policisté, kteří vyšetřují případnou trestní zodpovědnosti za zaplavení pražského metra, musejí dohlížet na odčerpávání vody ze zatopených tunelů a stanic. Pokud by tak nečinili, mohl by někdo manipulovat s technickým zařízením ochranného systému s cílem pozměnit důkazy, informuje deník Právo. List s odvoláním na nejmenovaného pracovníka metra uvádí, že o zamlžování některých faktů se již před nedávnem pokoušeli generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek a primátorův náměstek pro dopravu Martin Hejl. Zamlčeli totiž, že ocelová vrata, která v metru vyrazil nápor vody, a poničená požární zábrana neměly protitlakovou funkci. Specializovaný policejní tým nyní mimo jiné zkoumá, zda byly využity všechny možnosti a prostředky, které mohly proniknutí vody do metra zabránit. V případě, že vyšetřování prokáže vinu konkrétních lidí, hrozí jim stíhání za obecné ohrožení.

Pomoc obětem povodní v ČR přichází z Bernu, Sofie i Tel Avivu

Materiální a finanční pomoc v těchto dnech nabízejí České republice Švýcarsko, Izrael, Polsko a Bulharsko. Švýcarská Spolková rada poskytne obětem ničivých záplav ve světě pomoc v hodnotě 50 milionů franků. Jak sdělilo izraelské velvyslanectví, v neděli přiletí do Prahy letadlo s pomocí Izraelského hnutí kibucu pro český Červený kříž. Jde o jednu tunu dětské výživy, přikrývky, plastové nádobí, pytle a těsnící materiály. Pražská židovská obec převezme zásilku 600 kilogramů košer potravin. Izrael již ČR poskytl 52 vodních čerpadel. Bulharsko nabídlo postiženým zemím pomoc ve formě vyslání odborníků - techniků, inženýrů a restaurátorů - a rovněž možnost přijmout děti evakuované z postižených oblastí do bulharských rekreačních středisek. Zásilku léků a hygienických potřeb v hodnotě 150.000 zlotých (přes 1,1 miliónu korun) přepravila do Prahy polská humanitární organizace Caritas Polska.

Polští hasiči budou v zaplavených oblastech pomáhat ještě týden

Minimálně do konce příštího týdne bude v místech postižených povodněmi pomáhat speciální jednotka polských profesionálních hasičů. V současné době pomáhají s odčerpáváním vodních lagun v Terezíně a Bohušovicích na Litoměřicku, řekl Pavel Veselý, který má kontakt s jednotkou na starosti. Do zaplavených oblastí přijelo už v prvních dnech povodní pomáhat celkem 82 hasičů. Podle Veselého jsou připraveni vydržet v terénu bez cizí pomoci dva týdny. "Přivezli si nafukovací stany, mobilní sociální zařízení a polní kuchyni a jídlo," doplnil. Jednotka má výkonná čerpadla, která jsou během minuty schopna odčerpat 4800 litrů vody. "Jsme vděční za každou pomoc, ale jejich byla nenahraditelná," uzavřel Veselý.

Klienti bank přišli o uložené cennosti

Mnoho klientů bank přišlo kvůli povodním o své cennosti uložené v bankovních bezpečnostních schránkách, když banky zaplavila voda. Jak informují Lidové noviny, velká voda vážně poškodila množství jinak nedobytných schránek a majitele cenností čeká jednání o náhradě škody. Podle mluvčího Československé obchodní banky Milana Tománka zaplavila velká voda bezpečnostní schránky na některých pobočkách ČSOB v Praze, Českých Budějovicích, Plzni nebo Berouně. Do podobné situace se podle listu dostaly i jiné banky. Například pobočka Komerční banky v Českých Budějovicích postupně obvolává klienty a společně s nimi schránky otevírá.

V Praze se zhoršuje statika komunikací

Zhoršuje se statika komunikací v Praze 8 a na pravém břehu Vltavy v Praze 1, které byly zasaženy velkou vodou, řekl po jednání krizového štábu hlavního města mluvčí magistrátu Martin Kupka. S měřením statiky komunikací v Praze 8 pomohou odborníci ze Švýcarska, kteří s sebou přivezou další sonarové přístroje. Zástupci Prahy 1 a 7 krizový štáb informovali, že v těchto městských částech je v současné době velkým problémem likvidace a svoz velkoobjemového odpadu. Městským částem, které byly zatopeny, nadále chybějí vysoušeče a generátory elektrické energie. V zaplavených částech města stále pomáhá 200 až 300 vojáků, od pondělí jich bude ještě více.

Policisty střežící pražský Karlín trápí nedostatek jídla

Policisté, kteří v těchto dnech hlídají v ulicích pražského Karlína, si stěžují na nedostatečnou stravu. Přes zákaz si proto nadále berou jídlo od místních obyvatel, píše Mladí fronta Dnes. "Se zásobováním jsou možná problémy, ale snažíme se to řešit," připustila mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Policisté si od středy nesmějí brát od civilistů jídlo kvůli podezření, že nemusí splňovat hygienické normy. Podle některých informací si na chudý jídelníček stěžují i vojáci, kteří v oblasti rovněž působí. S tím však nesouhlasí velitel sil územní obrany Vladimír Sova. Každý voják, který slouží v Karlíně, dostává vydatnou teplou snídani i večeři, zdůraznil.

Hromady zničeného nábytku, šatstva a elektrotechniky, střepy na chodnících, rozbité výklady potřísněné bahnem, takový je obraz dnešního Karlína. V jedné z pražských čtvrtí nejvíce postižených povodní pokračuje úklid. Propustky už potřebují jen řidiči s automobily, pro chodce už je čtvrť přístupná. Nikdo ale neví, jak dlouho ještě potrvá, než se do Karlína vrátí normální život. Z karlínských ulic už zmizely nánosy bahna, uschlé škraloupy lze ale stále vidět v průchodech domů. Lidé v rouškách, s rukavicemi a v galoších umývají na ulici to, co voda nezničila. Přestože lidé v Karlíně policisty osočují, že jen sedí a nic nedělají, jsou hlídky hlavně v noci nezbytné. Veřejné osvětlení totiž ve čtvrti, která se pro své obyvatele otevřela po povodni teprve tuto středu, stále nefunguje.

Ředitel hasičů bude žalovat ženu, která se odmítla evakuovat

Ředitel pražských hasičů Dalibor Gosman podá žalobu na ženu, která odmítala výzvy k evakuaci a zůstala i s tříletým dítětem v zatopeném Karlíně. Píší o tom Lidové noviny. Žena se podle Gosmana nechala evakuovat až poté, co se v bezprostředním okolí jejího domova zřítil dům. Lidé, kteří navzdory opakovaným výzvám neodešli před velkou vodou ze svých bytů, by podle pražského primátora Igora Němce měli za opožděnou evakuaci zaplatit. Vyžádala si totiž vyšší náklady. Podle Němce jde o ty obyvatele, kteří se při násilné evakuaci dostali s hasiči do konfliktu.

Pražská energetika odhadla škody z povodní na 550 mil.Kč

Na 550 miliónů korun zatím odhaduje Pražská energetika škody, které na jejím majetku napáchala velká voda. Náklady na odstraňování škod v letošním roce přesáhnou 280 miliónů a v příštím roce 270 miliónů korun. ČTK to řekl mluvčí PRE Petr Holubec. PRE kvůli rychlé obnově dodávek elektřiny některá zařízení zprovoznila pouze provizorně. Síť trafostanic bude mít ve stavu, v jakém byla před povodněmi, až za dva roky. Napáchané škody bude muset uhradit PRE, protože energetická zařízení se nikde ve světe nepojišťují. To výrazně ovlivní hospodaření společnosti.

Za přemožení červů v popelnicích nebude nikdo potrestán

Za vyhození zbytků masa do popelnic v Ostravě-Vítkovicích, z nichž se začátkem srpna vylíhly statisíce dvoucentimetrových červů, nebude pravděpodobně nikdo potrestán. "Nikdo se nám nepřiznal a nám se nepodařilo najít někoho, kdo by měl událost na svědomí," řekl Josef Bednařík z úřadu městského obvodu. Bílí červi začali z popelnic a kontejnerů vylézat a zamořili celou ulici a její okolí. Jednotka ostravských hasičů specializovaná na boj s hmyzem červy likvidovala nejprve chemickým postřikem, pak je spláchla do kanalizace a celou ulici posypala vápnem. Později se však červi rozmnožili masivněji a zásah se musel následující den opakovat.

Na Mělnicku povodně nenávratně zničily 321 domů a 27 chat

Na Mělnicku se kvůli povodni zřítilo nebo je určeno k demolici 321 domů a 27 chat. Aktuální údaje okresní povodňové komise ale nejsou úplné. Jak řekl mluvčí krizového štábu Zbyněk Štajnc, nejkritičtější situace je v Zálezlicích, kde bude odstraněno 75 z celkového počtu 120 domů. Následuje Tuhaň s 33 zřícenými domy. Celkem bylo podle zveřejněných informací na Mělnicku zaplaveno během povodní 2692 domů.

Velká voda způsobila Hřensku zhruba pětimiliónové škody

Zhruba pětimiliónové škody způsobila povodeň obci Hřensko na Děčínsku. "Největší škody jsou na silnicích, budově obecního úřadu, osvětlení a podobně," řekl starosta Zdeněk Pánek. Záplavy podle něj přestálo všech 108 zatopených budov, zatím však není stále jasné, v jakém jsou technickém stavu. V obci pracují statici, o žádné demolici dosud nerozhodli. Odborníci zatím nevyřkli soud ani nad skalními věžemi, které již několikrát hrozily obci sesuvem. Zda voda poškodila jejich stabilitu, ukáže další průzkum.

Lodi uvízlé při povodni na Děčínsku zmizí nejpozději do 10. září

Nejpozději do 10. září odstraní pracovníci ústecké firmy Metalplast obě nákladní lodi, které při povodni uvízly u Těchlovic na Děčínsku. Na likvidaci větší z lodí se intenzivně pracuje. Odstranění menší, která uvízla zhruba 30 metrů od silnice, komplikuje podmáčený terén. "Od pondělí proto začněme směrem k lodi budovat cestu z betonových panelů, abychom ji mohli rozřezat," řekl Fratišek Pištora z firmy Metalplast. Větší z lodí, která měří 74 metrů, blokuje u Těchlovic na Děčínsku dopravu.

Uvízlé lodi patří do skupiny pěti nákladních lodí, které se 15. srpna při záplavách utrhly v Krásném Březně na Ústecku. Při své cestě poškodily v Neštěmicích na Ústecku vysokotlaký plynovod, který zásobuje plynem Litoměřice. Další z lodí v Těchlovicích poškodila stožár vysokého napětí Severočeské energetiky (SČE) a přerušila tak dodávku elektřiny v oblasti. Některé lodě musely speciální jednotky potopit. Při odstřelu střepina zabila přihlížejícího muže. Policie nyní vyšetřuje, kdo nese za špatné ukotvení lodí odpovědnost.

V Národním divadle se v září uskuteční benefice Pocta záchranářům

V historické budově pražského Národního divadla se 1. září uskuteční benefiční koncert Pocta záchranářům. Přední interpreti při něm za doprovodu České filharmonie podpoří společný cíl - pomoci pražským kulturním institucím postiženým ničivou povodní. Podle producenta Janise Sidovského převzali nad večerem záštitu prezident republiky Václav Havel s manželkou a ministr kultury Pavel Dostál. Bez nároku na honorář vystoupů řada předních umělců. Jak řekl Sidovský, večer má být poděkováním všem, kteří dodnes pomáhají zatopeným oblastem - dobrovolníkům, hasičům, policii, armádě a dalším záchranářům. Veškerý výtěžek bude poukázán na povodňové konto nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97: 1000353089/3500

Ekumenická bohoslužba pomohla lidem postiženým povodněmi

V kapitulním chrámu sv. Petra a Pavla na pražském Vyšehradě se uskutečnila mimořádná ekumenická bohoslužba, spojená se sbírkou na pomoc postiženým povodněmi. Zástupci křesťanských církví při ní lidi vyzvali k prosbám o pokoj a naději pro postižené. V závěru předali kardinál Miloslav Vlk a předseda Ekumenické rady církví Vladislav Volný vybraných 129.000 korun do rukou zástupců České katolické charity a humanitární organizace ADRA. Čeští a moravští biskupové vyhlásili na neděli celonárodní sbírku, jejíž výtěžek bude rovněž určen postiženým povodněmi.

Kostel ve Starém Městě skrýval hrob zakladatele Bruntálu

Při průzkumu podzemí kostela ve Starém Městě na Bruntálsku archeologové objevili hrob zakladatele Bruntálu, který patří mezi nejstarší města v republice. Půda kosti během staletí dokonale vstřebala, zůstal jen stínový otisk. Víme však, že byl pohřben v dřevěném sarkofágu, který tesař vyhloubil do mohutného kmene. Tento způsob pochovávání mrtvých se používal především v průběhu 12. století. Zvyky se však mohly přenést i do dalšího období," vysvětlil historik Jiří Kohoutek. Doplnil, že nedaleko našli i hrob dítěte, který pochází ze stejné doby. Během července archeologové našli i devět římských mincí z přelomu 3. a 4. století. Tento nález zatím nevysvětlili. Stále platí varianta, že byly součástí původně římské stavby. "Pak by to byl nález celosvětového významu. Tak vysoko na severu se totiž nezachovala žádná rozsáhlá římská stavba," řekl Kohoutek. Podle něho však mince do základů kostela ve 13 století někdo uložil. Na unikátní objev se pojedou podívat i účastníci mezinárodní archeologické konference, která se koncem září uskuteční v Opavě.

Středověký hrad Helfštýn obsadili mistři černého řemesla

Několik set mistrů černého řemesla obsadilo o víkendu středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Své umění předvádějí u rozpálených výhní tisícům diváků zástupci kovářů z celého světa. Mezinárodní soutěžní setkání s názvem Hefaiston se koná již více než dvě desetiletí. Kovadliny před diváky rozezvučí více než 500 kovářů z 19 zemí. "Letos k nám přijeli umělci ze čtyř kontinentů, mezi nimi například zástupci Jihoafrické republiky, Japonska a USA," řekla správkyně hradu Marcela Kleckerová. Diváky nejvíce přitahuje možnost vidět řemeslníky přímo v akci. Účastníci Hefaistonu se mezi sebou poměřují i v soutěži o nejhezčí zbraň, šperk či volnou plastiku.

Na Helfštýně mohou lidé obdivovat i obrovskou kovanou plastiku s názvem Nebeský glóbus, který bude již od podzimu zdobit nádvoří bývalého jezuitského konviktu Univerzity Palackého v Olomouci. Umělecká skulptura je dílem kováře a pedagoga Alfreda Habermanna, který na ní pracoval téměř rok. Glóbus přibližuje historii druhé nejstarší vysoké školy v zemi.

Trnkobraní ve Vizovicích navštívily první den tisíce lidí

Tisíce lidí zavítaly do likérky ve Vizovicích na Zlínsku, kde se o víkendu koná 35. ročník Vizovického trnkobraní. Vedle běžných autobusů a vlaků přijeli návštěvníci i historickou soupravou s parní lokomotivou. "Kemp vyhrazený pro stanování je plný, takže jsme uvolnili další plochu poblíž hlavní brány areálu," uvedl organizátor Zdeněk Jurásek. V neděli bude tradiční soutěž v pojídání švestkových knedlíků a poté koncert Waldemara Matušky a skupiny KTO.

Sochaři ozdobili svými díly Hostětín a blízké okolí

Především dřevěné sochy zdobí nyní Hostětín na Uherskohradišťsku a jeho okolí. Vytvořilo je 13 českých a slovenských umělců při dvoutýdenním sympóziu. Poblíž místní čističky stojí např. socha Vodníka oravského řezbáře Štefana Siváně. Umělci většinou tvořili sochy z dubového dřeva. Jen Jaroslav Koléšek z Valašského Meziříčí na Vsetínsku použil pískovec. Jeho Letecké srdce bude pomníčkem jedenácti amerických letců, kteří v roce 1944 zahynuli při letecké bitvě v Šanově. Letos se sympózium konalo poprvé a většina děl zůstane rozmístěna v obci a jejím okolí na místech, která budou součástí plánovaných turistických stezek.

Hostětín s 230 obyvateli je znám řadou modelových projektů v oblasti životního prostředí. V obci funguje kořenová čistírna odpadních vod, výtopna na dřevní odpad a moštárna. Na mnoha domech jsou sluneční kolektory.

Sport

Tepličtí fotbalisté prohráli v zápase 5. ligového kola se Slavií 1:3. Fotbalový klub Teplice uspořádal při utkání sbírku, jejíž výtěžek ve výši 266.480 korun věnuje týmům z Ústeckého kraje postiženým záplavami. Vybraná částka bude rozdělena mezi předsedy okresních fotbalových svazů, kteří ji využijí na rekonstrukci poškozených areálů. Další výsledky: Bohemians - Liberec 0:1, Sparta - Synot 3:0 .

Další dvě bronzové medaile přibyly dnes do sbírky české kanoistické výpravy na mistrovství světa ve slalomu v Bourgu. Postarali se o ně Marek Jiras s Tomášem Máderem v deblkanoích a Ivan Pišvejc mezi kajakáři. Česká reprezentace tak má po dvou dnech dvě bronzové a po jedné stříbrné a zlaté medaili.

Česká reprezentantka Petra Stehlíková získala na mistrovství Evropy v benčpresu v Nymburku zlatou medaili, Hana Takáčová za ní skončila v kategorii do 75 kilogramů druhá. Vítězka nad sebou vleže udržela 125 kilogramů, Takáčová zvládla o 7,5 kilogramu méně.

Počasí

Bude polojasno až oblačno a místy, ve východní polovině území ojediněle přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Denní teploty: 24 až 29 stupňů Celsia.