Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Petr Pithart se stal opět předsedou Senátu

Petr Pithart obhájil podle očekávání křeslo předsedy Senátu. Uspěl už v prvním kole tajných voleb, získal 50 z 81 hlasů. Senátorům to ve středu krátce před polednem oznámil předseda volební komise Josef Pavlata. Zástupci ODS přitom podle dosavadních vyjádření Pitharta nevolili. Jednašedesátiletého Pitharta nominovala KDU-ČSL a získala pro něj podporu senátorů z ostatních stran vládní koalice, tedy z Klubu otevřené demokracie a frakce ČSSD. Pithart zřejmě získal i hlasy z klubu Nezávislí. Tyto frakce mají v Senátu celkem 47 zákonodárců. Pro Pitharta tedy patrně hlasovali i někteří nezařazení senátoři.

Senát má po dvou letech opět čtyři místopředsedy, dva za ODS a po jednom za Unii svobody-DEU a za ČSSD. V minulém funkčním období byli místopředsedové tři. Senátoři v souladu s dohodami svých klubů zvolili místopředsedy Přemysla Sobotku, Mirka Topolánka (oba ODS), Jana Rumla (US-DEU) a Ladislava Svobodu (ČSSD). Nejvíce hlasů dostali Sobotka a Svoboda, a to 66 ze 78 odevzdaných. Pro Topolánka hlasovalo 58 senátorů a Ruml dostal o šest hlasů méně. Sobotka a Ruml svá křesla obhajovali, Svoboda nahradil Zdeňka Vojíře (ČSSD), jenž v letošních senátních volbách neuspěl. Topolánek byl dosud předsedou senátorů ODS, jeho nástupcem se stal jičínský senátor Jiří Liška.

Slavnostní atmosféra provázela středeční zahájení první schůze Senátu v novém, v pořadí čtvrtém funkčním období. První jednání horní komory v obměněném složení zahájila tradičně státní hymna. Do Rytířského sálu Valdštejnského paláce přišlo všech 81 senátorů včetně 27 zákonodárců, kteří byli zvoleni letos. Ti poté složili slib.

Petr Pithart: Nejsem kartou ve hře o prezidenta, kandidaturu promyslím

Nově zvolený předseda Senátu Petr Pithart připustil, že v boji o prezidenta by patrně nepatřil ke kandidátům s největší šancí. K tomu, zda i přesto bude kandidovat, se nechtěl příliš konkrétně vyjadřovat. Čeká totiž, koho v sobotu nominují sociální demokraté. Pithart ve středu zdůrazňoval, že při jeho rozhodování bude prioritou udržení vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody. "Rozhodně nejsem žádná karta ve hře. Samozřejmě mám svoji odpovědnost a to je vše co k tomu mohu říci," řekl Pithart. Slíbil, že konkrétněji se vyjádří po sobotním jednání ústředního výboru ČSSD, který má navrhnout svého prezidentského kandidáta. V referendu ČSSD skončil první bývalý šéf strany Miloš Zeman, druhý exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš a třetí ombudsman Otakar Motejl, který je přijatelný i pro lidovce a unionisty. Na otázku, zda by kandidoval proti Motejlovi, Pithart jednoznačně neodpověděl.

Parlamentní schůze k volbě prezidenta má začít 15. ledna

Společná schůze Poslanecké sněmovny a Senátu, jejímž jediným bodem bude volba prezidenta republiky, by měla začít 15. ledna v deset hodin dopoledne. Uskuteční se ve Španělském sále Pražského hradu. Termín, hodinu a místo jednání navrhl ve středu šéfovi dolní komory Lubomíru Zaorálkovi její organizační výbor. Na datu 15. ledna se zákonodárci shodli již na podzim. Dalším krokem při přípravě volby prezidenta nyní bude ustavení společné volební komise obou parlamentních komor, která bude prezidentské volby organizačně zajišťovat. Komise vznikne patrně příští týden. Prezident, jehož budou poslanci a senátoři volit, nahradí Václava Havla, jemuž druhé a současně poslední pětileté funkční období vyprší počátkem února. Znovu kandidovat již nebude moci, neboť podle Ústavy nemůže být nikdo třikrát za sebou prezidentem.

Obce budou moci odpustit daň z nemovitosti postiženým záplavami

Osoby postižené letošními katastrofickými záplavami nebudou muset pravděpodobně platit každoroční daň z nemovitosti. Poslanecká sněmovna totiž přijala vládní novelu zákona, která dává obcím možnost tuto daň odpustit. Zákon ale ještě musí projednat Senát a podepsat prezident republiky. Vládní verze zákona počítá s tím, že o osvobození od daně rozhoduje obec, na jejímž území k události došlo, neboť daň z nemovitosti plyne plně do rozpočtu obcí. Výpadek daňových příjmů v rozpočtu obcí odhaduje ministerstvo financí v příštím roce maximálně na 200 miliónů korun. Stát ročně na dani z nemovitostí vybere 4,5 miliardy korun. Takřka stejný zákon předložila také ODS. Ve svém návrhu počítala s tím, že občané postižení záplavami budou automaticky na pět let od daně osvobozeni. Očekávalo se, že ve druhém čtení, které schvalování předlohy bezprostředně předcházelo, bude vláda a ODS hledat kompromisní podobu předlohy. Sněmovna ale nakonec po nečekaně hladké rozpravě schválila rovnou verzi vládní.

Rozpočet Úřadu pro dohled nad družstevními záložnami pro příští rok schválila Poslanecká sněmovna. Rozpočet je navržen s příjmy a výdaji ve shodné výši 38,02 miliónu korun. Příjmy mají tvořit především návratná půjčka od státu a poplatky od jednotlivých družstevních záložen. Představitelé úřadu soudí, že částku 2,25 miliónu korun získají do rozpočtu prostřednictvím zákonem daného poplatku ve výši 0,25 procenta z objemu vkladů od fungujících kampeliček. Fungující družstevní záložny totiž spravují zhruba 0,9 miliardy korun vkladů. Dalších 34,8 miliónu korun chce získat úřad jako návratnou finanční pomoc od státu. Úřad přitom již v loňském roce musel požádat stát o návratnou půjčku 32,1 miliónu korun.

Do závěrečného čtení Poslanecká sněmovna postoupila poslaneckou novelu zákona o silniční dopravě. Novela počítá s tím, že o se o jeden rok posune termín, kdy musí takzvanou finanční způsobilost doložit i provozovatelé vnitrostátní dopravy. Zákon sněmovna schválí zřejmě ještě na této schůzi. Vládní novelu zákona o silniční dopravě, která uzákonila prokazování finanční způsobilosti dopravců, přijala sněmovna po senátním vetu 16. května 2000. V předloze poslanci mimo jiné navrhli, aby dopravci, kteří provozují mezinárodní silniční dopravu, museli prokazovat finanční způsobilost. Finanční způsobilostí se rozumí schopnost dopravce finančně zajistit zahájení a řádné provozování silniční dopravy. Pro vnitrostátní dopravu se s touto podmínkou počítalo od 1. ledna 2003, novela navrhuje tento termín posunout o rok.

Při vědeckém bádání, které ze státních peněz platí grantová agentura, se někdy plýtvá prostředky, účetnictví má často nedostatky, nebo chybí úplně. Sněmovně to oznámila kontrolní rada agentury. Koncem října její zprávu projednal kulturní výbor a dolní komora ji ve středu schválila. O podstatě problému se ale v parlamentu nedebatovalo, protože poslanci posuzovali právě jen činnost uvedeného dozorčího orgánu. S jeho prací jsou spokojeni, i když přináší "opravdu neradostné závěry", jak poznamenal Petr Pleva z ODS. Rada při prověrce deseti namátkou vybraných projektů z konce 90. let objevila pouze jediný bez závad. Zjistila mimo jiné, že jeden tým řešil něco úplně jiného, než na co dostal peníze. Vědci prý také někdy "vylepšují" výsledky projektu tím, že do výčtu publikací zařazují články, které s ním nemají nic společného.

Životní prostředí v České republice se už v základních ukazatelích výrazně neliší od úrovně v nejvyspělejších státech, třeba v Rakousku a Německu. Přesto se země musí ještě vypořádat s některými problémy. Například do čištění odpadních vod by měla do roku 2010 investovat několik desítek miliard korun, řekl poslancům ministr životního prostředí Libor Ambrozek, když ve sněmovně přednášel zprávu o stavu životního prostředí. "Nárůst automobilové dopravy je příčinou pouze mírně klesajícího a místy stagnujícího či dokonce rostoucího trendu imisního zatížení oxidy dusíku," upozornil na další problém. Zejména menší řeky jsou stále silně znečištěné a české lesy jsou podle něj jedny z nejpoškozenějších v Evropě. Ambrozek soudí, že problém odpadních vod se dá zvládnout. Na investicích do této oblasti se podílejí stát a obce a k dispozici jsou i zdroje EU. V součtu lze ročně shromáždit osm až deset miliard korun.

Zemědělci bouřlivě demonstrovali proti podmínkám vstupu do EU

Dosud největší demonstraci proti podmínkám vstupu do Evropské unie uspořádali ve středu v Praze čeští zemědělci. Nespokojení farmáři z celé republiky již potřetí během letošního podzimu přišli vyjádřit nespokojenost s návrhy EU a zároveň si vybojovat větší pomoc státu při řešení letošní finanční krize. Zvlášť bouřlivé protesty se odehrály před ministerstvem zemědělství, které demonstranti zasypali vejci. "Scházíme se tady, protože se domníváme, že pokud se zemědělstvím něco nestane, tak do půl roku nemá místo na trhu ve světě," řekl Jaroslav Vojtěch ze zemědělského podniku Agro Jaroměř. "Přivádí nás bída, bída zemědělců, skoro hrobní bída," připojil se soukromý zemědělec Miroslav Binder. Poté však dodal, že od akce neočekává nic, protože tato vláda stejně nic nesvede.

Představitelé pořádajících agrárních organizací se krátce sešli v budově ministerstva s ministrem zemědělství Jaroslavem Palasem. Setkání však bylo předčasně ukončeno poté, co protestující začali do oken úřadu házet velké množství vajec a rozbili i okno v místnosti, kde se jednající nacházeli. Kromě toho zemědělci před vchod do ministerstva vysypali hromady produktů, především slámy, jablek a brambor. Útoky doprovázel zvuk sirén a ohlušující pískot davu.

Poté se nespokojení farmáři po magistrále vydali na Václavské náměstí. Podle policejních odhadů jich po jedné z nejdůležitějších pražských tepen pochovalo téměř deset, podle demonstrujících až dvacet tisíc. Policie musela kvůli jejich přesunu krátce odklonit dopravu směrem do centra. Vzhledem k tomu, že organizátoři pochod po magistrále nenahlásili, bude mít tato část protestu zřejmě dohru na obvodním úřadu.

Na Václavském náměstí k demonstrujícím promluvil prezident Agrární komory Václav Hlaváček. Řekl, že současný postup jednání mezi Českou republikou a Evropskou unií nepřesvědčuje zemědělce o rovnoprávných podmínkách pro jejich vstup do EU. Dodal, že se zemědělci s tímto stavem nesmíří. Poté zemědělci před polednem protest ukončili. Protesty se obešly bez vážnějších incidentů, dohlíželo na ně 80 mužů z dopravní a pořádkové policie. Nicméně na Václavském náměstí stejně jako před budovou ministerstva zemědělství zůstalo po farmářích plno rozbitých vajec, navíc několik zapálených hromad slámy, chmele a obilí.

Počtem demonstrantů byl středeční protest největším vystoupením zemědělců proti podmínkám vstupu do Evropské unie. Zemědělcům se v nabídce unie nelíbí zejména omezené přímé platby. Ty mají podle návrhu EU v prvním roce po vstupu v kandidátských zemích začínat na 25 procentech úrovně v nynějších členských státech a na plnou výši růst postupně do roku 2013. Se všemi požadavky, které chtějí protestující prosadit, ale nesouhlasí soukromí zemědělci, kteří demonstraci nepodpořili. Protesty a blokády považují navíc za kontraproduktivní. "Při vyjednávání s Evropskou unií nepomohou a zemědělci kvůli nim mohou ztratit podporu širší veřejnosti," řekl místopředseda republikové Asociace soukromých zemědělců Jan Votava a dodal, že správným postupem je jednání. Asociace ale shodně s protestujícími považuje situaci v zemědělství za kritickou a kvůli letošnímu propadu farmářských cen a nepříznivému počasí také od vlády požaduje kompenzační platbu.

Ministr Palas považuje demonstraci za oprávněnou, odsoudil ale vznik škod

Ministr zemědělství Jaroslav Palas považuje zemědělskou demonstraci za oprávněnou, ale pokládá za nepřiměřenou agresivní reakci demonstrantů, při níž vznikly škody na majetku. ČTK to řekl Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva zemědělství. "Bylo rozbito 24 oken a škody včetně úklidu a umytí fasády se odhadují na 250 tisíc korun," řekl Roldán. Palas podle něj také zdůraznil, že pořadatelům se demonstrace vymkla z rukou.

Londýn slíbil větší porozumění pro české požadavky k EU

Británie je připravena být vstřícnější vůči požadavkům Česka a Slovinska v nynější konečné fázi vstupních rozhovorů mezi Evropskou unií a těmito kandidáty. Prohlásil to ve středu v Lublani britský ministr zahraničí Jack Straw po jednání se svými protějšky z ČR a Slovinska. Rámec pro financování rozšíření, který byl stanoven koncem 90. let v Berlíně a poté upřesněn Evropskou komisí a členskými státy, nelze měnit, zdůraznil. Británie se však nyní lépe seznámila s požadavky ČR a Slovinska a pečlivě je zváží. V případě, že některé požadavky podpoří dánské předsednictví EU, také je nejspíš podpoří, uvedl Straw. Při krátkém vyjádření po setkání s Cyrilem Svobodou a Dimitrijem Rupelem vyjádřil také přesvědčení, že objem peněz pro ČR a Slovinsko bude významný. A to podle něj z mnoha důvodů, které však na společném setkání ministrů s novináři neupřesnil; novinářům nebylo umožněno klást otázky. Rupel poznamenal, že se Svobodou požádali Strawa o pomoc v závěru jednání mezi kandidáty a EU. Usoudil, že postoje ČR a Slovinska jsou si blízké. Svoboda ve svém příspěvku řekl, že s Rupelem chtěli také lépe poznat britský postoj.

Vláda se ve čtvrtek mimořádně sejde kvůli zadluženým nemocnicím

Kvůli situaci v zadlužených nemocnicích se ve čtvrtek sejde na krátkém mimořádném jednání vláda. Kabinet Vladimíra Špidly má totiž do pátku předložit Poslanecké sněmovně písemnou zprávu o postavení nemocnic, které od Nového roku přejdou ze státu na kraje. Na pravidelném zasedání ve Strakově akademii se ministři sejdou v pondělí. "Sněmovna si vyžádala písemnou zprávu vlády ke zdravotnictví, a proto musí být schválena celou vládou, nemůže ji předkládat jen ministryně zdravotnictví," řekl ČTK místopředseda vlády a ministr vnitra Stanislav Gross. Poslanci o situaci v zadlužených nemocnicích diskutovali v úterý. Vyžádali si materiál nejen od vlády, ale chtějí i písemné stanovisko od Asociace krajů České republiky.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková ve sněmovně řekla, že všechny nemocnice, okresní i fakultní, dluží dohromady 800 miliónů korun. Vláda je nehodlá plošně zbavit dluhů, řešení vidí několik - od odvolání špatného vedení nemocnic až po nový systém úhrad nemocnicím. Kraje nechtějí převzít odpovědnost za staré dluhy, protože stát jim nedává žádné finanční zdroje na pokrytí závazků, a žádají od vlády jasné záruky. Asociace velkých distributorů léčiv, která vyčíslila dluhy 30 okresních nemocnic na 320 miliónů korun, dodává dlužníkům medikamenty pouze za hotové. Dlužníkům navíc hrozí, že se dostanou před soud. V případě šesti fakultních nemocnic, jež dluží za léky 400 miliónů, se asociace spokojila se zárukou Součkové, že dluhy budou uhrazeny do dubna 2003.

Vladimír Pikora: Deficit běžného účtu ve 3. kvartálu nejhorší od vzniku ČR

Běžný účtu platební bilance se ve 3. čtvrtletí letošního roku propadl do nejhlubšího deficitu od vzniku samostatné ČR. ČTK to v reakci na statistiku řekl analytik Volksbank Vladimír Pikora. Za propadem běžného účtu stojí především vysoký deficit obchodní bilance, ale také zhoršení v bilanci služeb. "Silná koruna spolu se slabou zahraniční poptávkou negativně působí na české exportéry," vysvětlil ekonom. Snížení přebytku bilance služeb pak mají na svědomí především srpnové povodně, které negativně zasáhly domácí cestovnímu ruchu. Čísla ale podle Pikory přinesla i dobrou zprávu, a sice že zájem investorů o Českou republiku neklesá tak rychle, jak se ekonomové domnívali. Na rozdíl od předchozího kvartálu, kdy byla ve hře především privatizace Transgasu, nyní ČR přitáhla především neprivatizační investice.

Finanční účet ve třetím čtvrtletí letošního roku skončil přebytkem 91,68 miliardy korun proti loňským 18,41 miliardy korun, a pokryl tak deficit běžného účtu 50,87 miliardy korun (loni ve 3. čtvrtletí 28,13 miliardy korun).

Martin Tlapa: Deficit obchodu může klesnout v roce 2003 pod 100 mld. Kč

Deficit zahraničního obchodu České republiky může v příštím roce dále klesnout, a to pod 100 miliard korun. Letos generální ředitel vládní agentury Czechtrade Martin Tlapa očekává tento schodek kolem 100 miliard Kč, přičemž loni činil asi 117 miliard Kč. "Vše závisí na tom, jestli nastane hospodářské oživení v EU, zejména v Německu, a jak silná bude koruna," řekl ČTK Tlapa. Snížení letošního deficitu proti loňsku vysvětluje levnějšími dovozy paliv a surovin, ale též pomalejším růstem české ekonomiky a s ním spojenými nižšími dovozy. Nepolepší si však ani export, jehož hodnota zůstane přibližně na úrovni roku 2001, kdy dosáhl zhruba 1,3 biliónu korun. "Důvody jsou silná koruna, oslabení poptávky v některých rozhodujících zemích EU a též povodně," prohlásil Tlapa. O vývoji exportu rozhodne kondice nejsilnějších hráčů, například Škody Auto. Dobrým signálem pro české exportéry je podle Tlapy snaha státu podporovat vývoz do východních zemí s rostoucími ekonomikami, kterými jsou Čína, Indie či některé státy bývalého SSSR. Chystaná nová koncepce proexportní politiky státu, kterou má vláda schvalovat ještě letos, přitom zmiňuje též možnost využití tzv. měkkých vládních úvěrů, poskytovaných podle pravidel OECD. Otázkou však zůstává, zda-li již tak napnutý státní rozpočet si bude moci dovolit nějaké peníze poskytnout.

Vánoční trhy nabídnou spolu s informacemi o EU i koláčky

Lidé budou moci na vánočních trzích v osmi českých a moravských městech ochutnat dánské koláčky a zeptat se, co přinese členství v EU pro každodenní život. Tradiční pečivo z Dánska, které nyní EU předsedá, a osvětové materiály ve středu a ve čtvrtek nabízí informační stánek na vánočním trhu v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. V dalších dnech se tak stane v Hradci Králové, Chebu, Litomyšli, Prostějově, Olomouci, Plzni a Českých Budějovicích. Akci, jejímž cílem je informovat lidi o EU, připravilo ministerstvo zahraničí a delegace Evropské komise v Praze. "Občané budou moci v těchto stáncích využít řadu zdrojů informací, jako jsou nejrůznější letáčky, časopisy či další materiály," sdělila ČTK delegace EK. Spolu s tím mohou lidé ochutnat i tradiční pečivo jedné z členských zemí EU a dostat malé dárky. "Dánsko má moc dobré sušenky, navíc je to nyní předsednická země," řekla ČTK ředitelka komunikačního odboru ministerstva zahraničí Jana Adamcová.

Budinský s Knížákem pokřtili knihu vtipů o prezidentu Havlovi

Bývá zvykem, že si lidé například o politicích, ale i dalších významných osobnostech vyprávějí vtipy. Jen málokdo ale proslul natolik, že anekdoty o něm vydají na celou knihu. Podařilo se to Václavu Havlovi. Právě o něm a jeho druhé manželce Dagmar jsou žertíky a fóry, které do knihy Václavka a Dášenka sesbíral Václav Budinský. Publikaci s podtitulem Václav Havel a druhá první dáma ve vtipech, anekdotách a hádankách ve středu v Paláci knih Luxor na pražském Václavském náměstí pokřtil ředitel Národní galerie Milan Knížák. Je rovněž autorem obálky knížky, tedy kontroverzního plakátu Václavka a Dášenka. Na něm je vyobrazen foxteriér, který olizuje Havlovu bustu. Plakát měl původně propagovat obuv. Havlovi se kvůli němu soudili a vyhráli.

Prezidentský pár se již několikrát stal terčem podnikatelů, kteří chtěli na jejich popularitě vydělat. Před lety se na některých pražských lavičkách objevil plakát pornografického časopisu Hustler. Zobrazoval blondýnu oděnou v kůži s nápisem "vládne na hradě domina?". Reklama zjevně narážela na diskuse o vlivu, který má na rozhodování prezidenta jeho choť. Zatím posledním případem byly pornografické stránky pojmenované po první dámě. I tuto kauzu řeší soud.

Severočeští vodníci se představují v Galerii Porozumění

Život severočeských vodníků a jejich tváře představuje od středy asi na 60 obrazech v jablonecké Galerii Porozumění výtvarnice z německého Bamberku Renate Vitová. "Jejich malování se věnuji posledních pět let, píši o nich i pohádky, které plánuji vbrzku vydat," řekla ČTK autorka děl. K tvorbě ji přivedly vzpomínky na rodný Jablonec nad Nisou, který v 80. letech z politických důvodů opustila. Výtvarnice pochází ze smíšené česko-německé rodiny. Je absolventkou Střední umělecko-průmyslové školy v Jablonci. "Díla i technika, kterou olejomalby vznikají, jsou nesmírně zajímavé a stále dokonalejší," poznamenal současný ředitel školy Jiří Dostál. Vitová patří podle něj k významným žákům školy. "Jsem narozená ve znamení raka, proto mě voda přitahuje," vysvětluje autorka. Na jejích obrazech jsou usměvaví vodníci, kteří žijí v jizerskohorských přehradách na Nise, bludičky z Jizerky nebo lesní skřítci od Bílé Nisy. Pohádky se dotýkají také bižuterního průmyslu a sklářů. "Chci, aby z nich vyzařovala radost. Hrůzy a vážných věcí nás už obklopuje dost a dost," podotkla. Výstava je spojena s autorským předčítáním pohádek v němčině i češtině, a to 9., 10. a 11. prosince. Díla budou vystavena do 14. prosince.

Ze sportu:

Novým trenérem fotbalistů Sparty Praha byl podle očekávání jmenován Jiří Kotrba, který nahradí u mužstva v úterý odvolaného Jozefa Jarabinského. Na středeční tiskové konferenci představil jeho nástupce šéf pražského klubu Vlastimil Košťál. Kotrba podepsal na Letné smlouvu do konce června 2004. Ze Sparty odchází i oba Jarabinského asistenti Josef Pešice a Zdeněk Procházka, zůstává jen trenér gólmanů Jan Stejskal.

Čtyři desítky hráčů zařadili do širší nominace na juniorské mistrovství světa trenéři Jaroslav Holík a Jiří Kalous. Pro závěrečnou nominaci, která však bude zveřejněna až na soustředění v Severní Americe tak mají na výběr ze čtyř brankářů, třinácti obránců a třiadvaceti útočníků. Šestnáct hráčů přitom působí v zámořských soutěžích. "V konečné nominaci ale budou převládat hráči z extraligy, zámořští hokejisté je budou pouze doplňovat," podotkl asistent Kalous. Hlavní kouč Holík již několikrát deklaroval, že v třiadvacetičlenné nominaci by mělo být asi sedm krajánků. "Může jich být ale také šest či osm," řekl Holík.

Novým členem obranných řad pražské Sparty, úřadujícího mistra hokejové extraligy, se stal Milan Nedoma, který naposledy působil v Českých Budějovicích. Místo něho odchází na jih Čech zadák Jan Slavík. Kluby se dohodly na hostování obou hráčů do konce sezóny.

Třinecký kapitán Richard Král vede po 28. kole hokejové extraligy kanadské bodování o dva body před Jiřím Hudlerem ze Vsetína. Král má na kontě 46 bodů za 17 branek a 29 přihrávek. Hudler nasbíral 44 bodů a s 18 přesnými trefami vévodí tabulce střelců. Nejproduktivnějším obráncem je Martin Hlavačka z Karlových Varů, jenž má na kontě 20 bodů za čtyři góly a 16 asistencí. 'Zlým mužem' extraligy zůstává Radek Duda z pražské Slavie, který dostal proti Liberci osm trestných minut a celkem jich má již jedenadevadesát. Brankářům vévodí jeho spoluhráč Roman Málek, který udržel v úterý proti Liberci již sedmé čisté konto v ročníku a jediná nula mu chybí k vyrovnání rekordu extraligy.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy déšť. Teploty 3 až 7stupňů Celsia.