Zprávy Radia Praha

Rozpočet letos v lednu se schodkem 10,4 mld., loni 3,4 mld. korun

Státní rozpočet vykázal ke konci ledna schodek 10,4 miliardy korun. Ve stejném období loňského roku přitom stát hospodařil s deficitem 3,4 miliardy korun. Rozpočtové příjmy ke konci letošního ledna činily 52,3 miliardy a výdaje 62,7 miliardy korun. ČTK informace poskytlo tiskové oddělení ministerstva financí.

Rozpočet na celý letošní rok sněmovna schválila s rekordním schodkem 111,3 miliardy korun. V loňském roce rozpočtový deficit podle předběžných údajů dosáhl 45,7 miliardy korun.

ODS chce po vládních stranách termín třetí volby prezidenta

Způsob, jakým hledají strany vládní koalice možného nástupce prezidenta Václava Havla, oslabuje podle opoziční ODS důstojnost kandidátů na nejvyšší ústavní funkci i samotný prezidentský úřad. Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek novinářům řekl, že jeho strana je znepokojena jednáním sociálních demokratů, lidovců a unionistů v této věci. Lídr největší opoziční strany by už také rád od vládních stran slyšel, kdy by se měla uskutečnit třetí volba.

"Jsme poněkud nervózní, že není určen termín třetí volby, protože ten termín se podle Ústavy blíží," uvedl Topolánek po jednání Výkonné rady ODS. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) přitom svolal schůzku na toto téma na čtvrtek a do vypršení lhůty zbývá zhruba měsíc. Zatímco vládní koalice po dvou neúspěšných volbách dosud v hledání společného kandidáta tápe, Topolánek znovu zdůraznil, že ODS neuvažuje o jiném kandidátovi než o svém čestném předsedovi Václavu Klausovi.

"ODS nadále nabízí Václava Klause jako ruku podanou napříč politickým spektrem, jako osobnost, která má širokou podporu veřejnosti i doposud největší podporu parlamentu, jako kandidáta, který již prokázal politické i státnické postoje," citoval Topolánek z usnesení rady. Nechtěl se přitom vyjadřovat k osobnostem, o nichž mluví vládní koalice.

"K mediálním spekulacím se nevyjadřuji, počkám si, kdo bude deseti senátory či poslanci do třetí volby nominován. Já ta jména neznám," řekl ke trojici akademiků, jejichž šance na zvolení se v úterý chystá zkušební tajnou volbou prověřit ČSSD. Jde o předsedkyni Akademie věd Helenu Illnerovou, rektora Karlovy univerzity Ivana Wilhelma a prorektory téže školy Pavla Klenera.

Ačkoli ODS chce o Klausovi jako prezidentském kandidátovi vyjednávat, myslí si Topolánek, že by bylo zbytečné organizovat kulatý stůl všech parlamentních stran, kde by se hledal společný kandidát. "Nevím, jestli je to účelné, když si strana určí svého kandidáta, potom za ním stojí," konstatoval.

Česká republika je od pondělí bez prezidenta, nástupce Havla, kterému v neděli vypršel mandát, se zákonodárci pokusili najít v první volbě 15. ledna a v druhé 24. ledna. V obou volbách získal nejvíce hlasů Klaus, ke zvolení mu to ale nestačilo. Bývalý předseda občanských demokratů je považován také za favorita případné přímé volby prezidenta. Pokud vládní koalice nenalezne z nejbližší době silnou osobnost a cestu, jak ji prosadit v parlamentní volbě, je pravděpodobné, že se tak nestane ani před všelidovým hlasováním. To by se mohlo uskutečnit podle politologů zřejmě až na podzim.

Mezi jmény kandidátů na prezidenta jsou opět vědci a pedagogové

Po dvojí neúspěšné volbě nové hlavy státu se politici snaží dohodnout na kandidátovi, který by měl šanci získat podporu napříč politickým spektrem. Představitelé vládní koalice proto s nabídkou na kandidaturu oslovili trojici vědců - předsedkyni Akademie věd České republiky (AV ČR) Helenu Illnerovou, onkologa Pavla Klenera a rektora Univerzity Karlovy (UK) Ivana Wilhelma.

Jména vědců či příslušníků akademické obce se při spekulacích o Havlově nástupci objevila i dříve. Už v roce 1998 německý týdeník Der Spiegel uváděl jméno tehdejšího ministra školství a filozofa Jana Sokola či bývalého rektora UK Radima Palouše. Mezi často zmiňované kandidáty patřil i bývalý šéf Akademie věd ČR Rudolf Zahradník, ten ale případnou kandidaturu v říjnu odmítl. Také jméno Ivana Wilhelma padlo z řad sociálních demokratů už loni v létě.

Stručné profily uvažovaných kandidátů:

Helena Illnerová (65) - Od března 2001 předsedkyně Akademie věd ČR, v čele této instituce nahradila Rudolfa Zahradníka. Loni v září zmínila v rozhovoru pro týdeník Respekt její jméno v souvislosti s prezidentskou kandidaturou ministryně školství Petra Buzková. Illnerovou, která byla podle časopisu Týden členkou ODA, označil minulý týden za přijatelnou kandidátku na prezidentský úřad i místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Illnerová se v posledních dvou letech soustředila na práci v čele akademie, nedávno se u příležitosti 50. výročí jejího založení výrazně zapojila i do veřejných diskusí o smyslu a budoucnosti AV ČR.

Bioložka Illnerová musela po svém zvolení do čela akademie omezit svou vědeckou práci, při které se už od 60. let zabývala časovým systémem savců - zkoumala takzvané biologické hodiny živých organismů. Illnerová vystudovala chemii na Přírodovědecké fakultě UK, kde později získala titul doktorky přírodních věd. Profesní život spojila s Fyziologickým ústavem Akademie věd ČR. Ke konci 80. let byla zvolena do Komory volených zástupců ČSAV. Roku 1993 se stala místopředsedkyní akademie. Illnerová je vdaná, má syna a dceru.

Pavel Klener (65) - Uznávaný onkolog, odborník na protinádorovou chemoterapii. Před loňskými senátními volbami uvažoval o kandidatuře za KDU-ČSL v Praze 5, nakonec ale nekandidoval. V politice se angažoval už počátkem 90. let, od prosince 1989 do června 1990 byl ministrem zdravotnictví, v červnu 1990 se stal na dva roky členem České národní rady za Občanské fórum. Není členem žádné politické strany, podle časopisu Týden byl v minulosti čtyři roky členem Občanské demokratické aliance.

Od roku 1990 je Klener přednostou 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice, jedenáctým rokem zastává i funkci prorektora Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum. Pavel Klener se narodil v Bratislavě, v roce 1961 promoval na Fakultě všeobecného lékařství UK. V letech 1965 až 1966 studoval hematologii v Paříži, od poloviny 70. let se systematicky věnuje protinádorové chemoterapii. Přednášel i ve Spojených státech a Velké Británii. Od loňského roku je ředitelem Ústavu hematologie a krevní transfuze. Klener je ženatý, má dceru a syna.

Ivan Wilhelm (60) - Rektorem Univerzity Karlovy je druhé funkční období. S odvoláním na nejmenovaného poslance uvedly jeho jméno v souvislosti s prezidentskou volbou už loni v červenci Hospodářské noviny. Místopředsedkyně ČSSD Marie Součková o něm tehdy řekla, že "by to nebyl špatný kandidát". Wihelm ale nakonec v září odmítl kandidaturu v sociálnědemokratickém referendu. Wilhelm není členem žádné politické strany, v letech 1965 až 1969 byl členem KSČ. Také jeho označil místopředseda KSČM Dolejš za přijatelného.

Ivan Wilhelm se (stejně jako Klener) narodil na Slovensku, v Trnavě. Po ukončení střední školy studoval v Praze jadernou fyziku na ČVUT. Vědeckou kariéru zahájil ihned po absolutoriu v roce 1961, kdy začal působit na své alma mater, později přešel na Matematicko-fyzikální fakultu UK. Na přelomu 60. a 70. let dlouhodobě pobýval v sovětském výzkumném středisku v Dubně. Po roce 1989 začal Wilhelm působit v akademických funkcích, v letech 1994 až 1999 byl prorektorem UK, od února 2000 je rektorem. Je také předsedou České konference rektorů. Wilhelm je ženatý, má dceru.

Valo: Vysoká vedra v Perském zálivu ztíží práci i českých chemiků

Selhání citlivých měřicích přístrojů, písečný prach ve zbraních, rozpálené protichemické obleky, dehydratace a ztráta orientace - to jsou některé z hlavních nástrah, které číhají na české chemiky v Kuvajtu, pokud bude případný útok na Irák veden v letních měsících. Na nebezpečí upozornil v rozhovoru se zpravodajem ČTK bývalý velitel československé protichemické jednotky v Perském zálivu Jan Valo.

"Nejpozdějším termínem, kdy by měl být případný útok veden, je únor a začátek března. V dubnu začnou panovat vysoké teploty, které mohou ovlivnit přesnost přístrojů," uvedl Valo. Přístroje chemického, radiačního a biologického průzkumu jsou podle něj natolik citlivé, že opravdu spolehlivě pracují jen ve stabilních teplotách. Chemici některé z nich proto přechovávají například i v přenosných ledničkách.

Mnohdy více než technika mohou být na teplo citliví lidé, řekl Valo. V masivních a stoprocentně neprodyšných protichemických oblecích vydrží člověk za vysokých teplot zhruba hodinu. "Za tu dobu musí jednotka vyrazit na místo hlášeného výbuchu ve svém operačním sektoru, provést měření a zase se stáhnout. To kolikrát nejde ani stihnout," tvrdí Valo. Stres, jemuž mohou vojáci ve válečném prostředí a uzavřeni v neprodyšném skafandru čelit, je podle něj vyčerpávající a zhoubný.

Další hrozbu spatřuje v pouštním písku. V dubnu a květnu se v Iráku k vysokým teplotám přidává silný vítr, který roznáší jemný písek. "U osobních zbraní se tomu dá čelit prezervativem na hlavni, ale to nejde udělat s dělem nebo jinými zbraňovými systémy," podotkl.

Valo připomněl, že velení americké armády sice oficiálně tvrdí, že jednotky jsou připraveny na boj v jakýchkoli podmínkách, tedy i v horku, ale drsné klima podle něj může udělat své. "Vysoké teploty mohou vykolejit navigační přístroje, počítače, filtry a čidla," soudí.

Agentura AP napsala, že směrem k Iráku se nepřemísťují jen vojáci, ale také ohromné zásoby vody, kterou budou vojáci potřebovat, budou-li bojovat až na jaře nebo v létě. "Pokud rozpálení vojáci vypijí studenou vodu, mohou přijít průjmová onemocnění," předpovídá Valo. Pokud by střevní problémy postihly větší část vojsk, bude se podle něj postupovat tak, jako kdyby vojáci byli vystaveni chemických či biologickým látkám. "Taková zdánlivě banalita může část vojsk dočasně paralyzovat," myslí si bývalý velitel.

Dopravní podnik zažaluje řidiče tramvají kvůli legálnosti stávky

Pražský dopravní podnik se rozhodl zažalovat Federaci řidičů tramvají kvůli podezření z nelegálnosti její pondělní stávky. Novináře o tom informoval generální ředitel dopravního podniku Milan Houfek. Představenstvo firmy chce také analyzovat pracovněprávní i trestně právní odpovědnost aktérů stávky.

Šéfové dopravního podniku považují stávku za nezákonnou, neboť federace je dosud o vyhlášení stávky neinformovala a nepředložila ani seznam stávkujících, jak ukládá zákon. O stávce se podnik dozvěděl z médií v neděli odpoledne, nikoliv tři dny předem, jak by měl.

Podobný názor na zákonnost stávky má i pražský primátor Pavel Bém. Na tiskové konferenci uvedl, že je nadále ochoten k jednání, ale k racionálnímu. "V tuto chvíli je míček na straně Federace řidičů tramvají," uvedl.

Špidla: Kraje mohou počítat se zvýšením příjmů z výnosů daní

Se zvýšením příjmů z výnosů daní ze současných 15 procent na 30 až 40 procent mohou podle premiéra Vladimíra Špidly počítat kraje v příštím roce. "Připravujeme novelu zákona o rozpočtovém určení daní, v platnost by měla zřejmě vejít v příštím roce. Kraje by tak měly dostat o několik desítek miliard korun více," řekl Špidla novinářům u příležitosti návštěvy v Libereckém kraji.

Podle libereckého hejtmana Pavla Pavlíka není ještě navrhované zvýšení zcela podle představ krajů. "Chtěli bychom se dostat na úroveň obcí, kterým příjmy z daní tvoří zhruba polovinu rozpočtů," řekl novinářům Pavlík. Změny pravidel financování krajů považuje za nezbytné pro další chod krajských samospráv.

Letos budou podle Pavlíka ministerstva z různých programů mezi kraje přerozdělovat 121 miliard účelových dotací. "Na naše naléhání jsou resorty ochotné vyčlenit z této částky 41 miliard a nechat kraje rozhodnout o jejich využití. Ministerstvo financí je vstřícnější a navrhuje přesunout 81 miliard," řekl Pavlík. Kraje by však podle něho chtěly ještě větší samostatnost při rozhodování o krajských investicích.

Systém krajských samospráv se podle Špidly osvědčuje a je jen logické, že by se měla posílit jejich pravomoc v rozhodování o vlastních prioritách a investicích. Jsem přesvědčen, že kraje budou s přidělenými prostředky hospodařit efektivněji než stát, dodal premiér.

CVVM: Češi považují za nejlepší vztahy s Polskem a Slovenskem

Nejlepší vztahy má Česká republika podle většiny obyvatel s Polskem a Slovenskem, což se dá považovat za stabilní trend. Podle výsledků šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) sdílí tento názor v obou případech 89 procent lidí. Naopak méně než polovina Čechů považuje za příznivé vztahy s Rakouskem. A to i přesto, že jejich podíl zaznamenal v porovnání s říjnem loňského roku nárůst o deset procent.

Také s Maďarskem a Německem vychází Česko podle většiny dotázaných dobře. V případě Maďarska si to myslí 82 procent, o česko-německých vztazích se pochvalně vyjádřilo 79 procent občanů. Diskuse kolem Benešových dekretů zřejmě způsobila dočasný propad podílu kladných hodnocení vztahů s Německem loni na jaře. Tehdy je za dobré považovalo jen 56 procent respondentů.

Průzkum dále ukázal, že o volby v Rakousku projevilo alespoň částečně zájem pouze 17 procent dotázaných. Vůbec se o volební klání u rakouských sousedů nezajímalo 83 procent lidí. Výsledky voleb v Rakousku podle většiny Čechů vzájemné vztahy obou zemí zemí nezmění.

Závěry lednového šetření CVVM potvrzuje také průzkum agentury STEM z loňského listopadu, v němž se rovněž na prvním místě z kladně hodnocených zemí umístilo Slovensko. Agentura to vysvětluje nástupem vlády Mikuláše Dzurindy po odchodu premiéra Vladimíra Mečiara v roce 1998. Za Slováky se v žebříčku agentury STEM zařadilo Švédsko a Kanada. Šetření dále upozorňuje na nárůst obliby Poláků, Maďarů a Němců a na značný propad v míře náklonnosti ke Spojených státům.

Zvyšování nájemného o 15 pct ročně je pouze jedním z návrhů

Zvyšování nájemného o 15 procent ročně je podle ministerstva financí pouze jedním z návrhů zákona o nájemném. Žádná konečná dohoda však zatím nepadla, řekla ČTK Eva Nováková z tiskového oddělení ministerstva financí. Její slova potvrdil i mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun. Vyvrátili tak informace pondělního tisku, že se vládní koalice před víkend již dohodla na zvyšování nájemného.

Koalice se na sobotním jednání shodla podle MF pouze na dvou až tříletém přechodném období, ve kterém by se nájemné mohlo zvýšit mezi deseti až 15 procenty ročně.

Podle ministerstva pro místní rozvoj má přechodné období sloužit ke sbližování regulovaných a tržních cen. Nejpozději do tří let by pak měla existovat jednotná cenová hladina.

Stávka slovenských železničářů významně ohrožuje export Spolany

Stávka železničářů na Slovensku významně ohrožuje export neratovické Spolany do tohoto teritoria. Jde zejména o vývoz kaprolaktamu a chlornanu sodného, ale i o dovoz čpavku a síry. Denní ztráty nelze vyčíslit, ale při déletrvající stávce by zde hrozilo úplné zastavení výroby, řekl ČTK mluvčí Spolany Jan Martínek.

K expedici čeká ve Spolaně kvůli stávce na železnici například 200 tun kaprolaktamu pro slovenského odběratele. Naopak na Slovensku má Spolana zablokovanou poloviční kapacitu cisteren na chlornan sodný. Stávkou železničářů je ohrožen i import čpavku a síry, tedy komodit, které Spolana vzhledem k jejich nedostatku na trhu a požadovanému množství nemůže nakoupit u jiného tuzemského dodavatele. "Budeme je muset dovážet za vyšší ceny z Maďarska," řekl Martínek.

Obchodníci Spolany našli náhradní řešení pro několik následujících dní, potrvá-li ale stávka delší dobu, může citelně omezit výrobu v závodě kaprolaktam a závodu elektrolýza, která tvoří základ pro kompletní řetězec chlorové chemie ve Spolaně. Pokud by ovšem stávka trvala například déle než týden a ve Spolaně by se nadměrně hromadily zásoby některých nevyexpedovaných produktů, hrozilo by úplné zastavení výroby.

Sobotka: Převod armádního majetku na obce a kraje bude snažší

Brzký konec byrokratickým průtahům s převáděním bývalého vojenského majetku z armády na obce slibuje starostům ministr financí Bohuslav Sobota (ČSSD). "Převod bude jednodušší, rychlejší a bez jakýchkoliv omezení s využíváním bývalého vojenského majetku," řekl Sobotka ČTK. Místostarostka Hodonína Zuzana Domesová pokládá Sobotkův záměr za potřebný a užitečný.

Dosavadní převody vojenského majetku byly podle Sobotky velmi komplikované a obce jej například nesměly využívat k jiným než neziskovým účelům. "To se musí změnit, proto s ministrem obrany Jaroslavem Tvrdíkem chystáme změnu," poznamenal Sobotka. Nový zákon by podle něj měla projednat na nejbližší schůzi Poslanecká sněmovna.

Vládou navržená změna má spočívat v tom, že k převodu majetku postačí pouhé vládní usnesení. Majetek navíc nebude převáděn s žádnými omezujícími podmínkami. Obce a kraje s ním budou moci volně nakládat a rozhodovat, jakým způsobem vojenské budovy a areály využijí, poznamenal ministr. Vojenský majetek by se tedy mohl prodávat, komerčně využívat nebo využívat k bytové výstavbě.

V brzkou úpravu převodu vojenského majetku doufá místostarostka Domesová. Hodonín se totiž má stát majitelem velkého kasárenského areálu. "Pokud bychom mohli s areálem nakládat podle dosavadních omezení, způsobilo by to městu problémy," tvrdí. Hodonínští radní plánují, že by bývalý vojenský komplex využili k bytové výstavbě, sídlit by v něm měly také firmy zabývající se drobnou výrobou.

Krátce o počasí:

Na území ČR je zataženo až oblačno, občas se sněžením. Teploty -2 až +2 supně, na horách kolem -3.