Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Komise zákonodárcům nabídla kontrolu, zda nejsou odposloucháváni

Sněmovní komise pro kontrolu policejních odposlechů v úterý poslancům a senátorům nabídla, aby si nechali zkontrolovat telefony, zda nejsou odposloucháváni. Komise navrhla poslaneckým a senátorským klubům, aby jí dali telefonní čísla jejich členů. Komise ve spolupráci s policejními složkami zajistí jejich prověrku. Oznámil to šéf komise Jiří Bílý. "Chceme to udělat v co nejkratší době, aby se zamezilo všelijakým spekulacím o odposleších," řekl Bílý. Pondělní reakce zástupců parlamentních frakcí ukázaly, že se k žádným hromadným prověrkám kvůli odposlechům nechystají. Zájem předběžně projevili sociální demokraté a někteří občanští demokraté. Předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím řekl, že ministru vnitra Stanislavu Grossovi předal seznam zhruba 20 poslanců ODS, kteří mají zájem o to, aby policie prověřila jejich regionální parlamentní kanceláře, zda nejsou odposlouchávány.

Vládní koalice oficiálně navrhla na prezidenta Jana Sokola

Vládní koalice oficiálně navrhla v úterý exministra školství Jana Sokola na prezidenta republiky. Sokolovu kandidaturu podepsalo 97 z celkem 101 poslanců vládních stran. ČTK to řekli předseda sněmovní volební komise Pavel Hojda a předseda poslanců ČSSD Milan Urban. O úřad prezidenta republiky se tak budou v pátek ucházet dva oficiální kandidáti. Kromě Sokola to bude čestný předseda ODS Václav Klaus, kterého navrhli poslanci a senátoři za ODS. Oficiální kandidáty na prezidenta mohli poslanci a senátoři navrhovat do úterní půlnoci.

Jan Sokol získá hlasy ze všech senátorských klubů vyjma ODS

Profesor Jan Sokol získá pro kandidaturu na prezidenta hlasy ze všech senátorských klubů vyjma ODS. Po úterní sérii setkání se Sokolem to uvedli předsedové senátorů KDU-ČSL, Klubu otevřené demokracie i klubu Nezávislí. Sokolovu nominaci už minulý týden podepsalo všech 11 senátorů ČSSD, v úterý se k nim připojilo i všech 15 lidoveckých senátorů. "Klub otevřené demokracie podporuje kandidaturu Jana Sokola na prezidenta. Udělá všechno proto, abychom zvolili prezidenta v pátek a abychom zvolili právě svého kandidáta," řekl předseda klubu Edvard Outrata. Klub má 16 členů, se Sokolem jednal společně se zástupci klubu Nezávislí. "Také náš klub bude podporovat kandidaturu Jana Sokola," uvedla šéfka pětičlenné frakce Nezávislých Helena Rögnerová. "Věřím, že bude dobrým prezidentem pro krizové situace, což se od prezidenta v této zemi očekává," dodala.

Jan Sokol znovu odpovídal poslancům ČSSD, oficiální podporu má

Poslanci sociální demokracie dál oficiálně podporují kandidaturu Jana Sokola na úřad prezidenta. Sdělili to předseda klubu Milan Urban a místopředseda sněmovní frakce ČSSD Radko Martínek. Sporná je však skutečná podpora v sedmdesátičlenném klubu. Místopředseda strany Zdeněk Škromach prohlásil, že podle něj je "docela velká". Sám kandidaturu Sokola označil za "dobrou variantu", ze které ale není "nijak nadšen". Jasno bude v pátek, kdy se Sokol ve třetí volbě na Pražském hradě utká s kandidátem ODS Václavem Klausem.

Jan Sokol v úterý poslancům po týdnu opět odpovídal na otázky. Vysvětloval mimo jiné, jak to myslel, když si minulý týden po odchodu z klubu unie pochvaloval, že s unionisty nehovořil o pseudoproblémech. Někteří sociální demokraté si to vyložili tak, že jejich dotazy na vztah k sudetským Němcům či školnému Sokol za pseudoproblémy považuje. Urban řekl, že Sokol to označil za nedorozumění a poslancům se omluvil.

Jan Sokol stojí o hlasy komunistů; KSČM neřekla, koho podpoří

Pravděpodobný kandidát vládní koalice na prezidenta Jan Sokol stojí o hlasy komunistických zákonodárců. Sokol to uvedl po setkání s poslaneckým klubem KSČM. Její předseda Miroslav Grebeníček a další poslanci této strany ale po setkání odmítli sdělit, zda podpoří Sokola, nebo jeho protikandidáta, čestného předsedu ODS Václava Klause. Grebeníček dal pouze najevo, že vlastního kandidáta KSČM nepostaví. Setkání Sokola s KSČM vyústilo ve společný briefing Sokola, Grebeníčka a předsedy poslanců KSČM Pavla Kováčika. Ve chvíli, kdy se Grebeníček a Sokol dostali při odpovědích na dotazy novinářů do obecné polemiky o komunistech a komunismu, Sokol dal najevo, že v diskusi s Grebeníčkem nechce před novináři pokračovat a z briefingu odešel.

ČNB: Daně mohou načas zvýšit ceny, vstup do EU zdražení nezpůsobí

Připravované daňové změny, které je nutné provést před vstupem do Evropské unie, mohou v blízké budoucnosti způsobit dočasný růst cen. Vliv daní je však jediným faktorem, který bude dočasně působit na zdražování. Celkově tak vstup České republiky do unie nezpůsobí žádný dramatický cenový skok, řekla členka bankovní rady České národní banky Michaela Erbenová. "Jednorázový cenový dopad přistoupení k Evropské unii bude pravděpodobně velmi mírný," uvedla. Podle ní tak nenastane dramatické zvýšení cen ani skokové vyrovnání cen k průměru v Evropské unii.

V letošním roce se mohou v nárůstu cen krátkodobě projevit povinné daňové změny před vstupem. Mezi ně patří zvýšení spotřebních daní u tabáku a lihu, zvýšení ostatních spotřebních daní a změny DPH. Dopady daňových změn by se projevily výrazněji pouze v případě, že by se všechny tyto změny nahromadily do jednoho okamžiku. V takovém případě by inflace mohla vzrůst až o 2,5 bodu, což by mohlo zvýšit riziko inflačních očekávání a mzdového vývoje. O těchto změnách však doposud není rozhodnuto, zvýšení spotřebních daní u tabáku a lihu prošlo pouze prvním čtením v parlamentu. Proto s těmito změnami ČNB ani nepočítá v inflační prognóze. Riziko jejich dopadu navíc snižuje současný vývoj inflace, kdy ceny meziročně klesají, připomněla Erbenová.

Výrazněji by se po vstupu do Evropské unie neměly změnit ceny v zemědělství. V prvních čtvrtletích po vstupu sice mírně vzrostou ceny některých produktů, naopak zvýšení přímých dotací oslabí tlak na růst cen. "Ceny se spíše stabilizují a nebudou natolik volatilní," vysvětlila bankéřka. V poslední době zemědělské ceny procházely výkyvy až o deset procent.

Firmy: Po vstupu do EU zaplatí lidé za levné české léky více

Po vstupu do Evropské unie zaplatí lidé za levné české léky více. Výrobci předpokládají, že například Paralen či Acylpyrin podraží. Podle výkonného ředitele Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) Pavla Mazana je Česko nyní na 40 procentech úrovně evropských cen. "Očekávám, že na vstup budou čeští výrobci reagovat zdražením, i když ne o oněch 60 procent rozdílu," řekl Mazan ČTK. Připomněl, že ceny originálních zahraničních léků jsou už nyní srovnatelné s evropskými, ale české léky jsou několikanásobně levnější, protože jsou dotované. "Ceny českých léků porostou, protože to, za kolik se prodávají dnes, nedává výrobcům prostor k tomu, aby se rozvíjeli stejným tempem jako zahraniční," potvrdil ČTK výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Lumír Kroček. Domácí firmy podle něj chtějí, aby mohly do tvorby cen zahrnovat náklady, které si započítávají zahraniční výrobci.

Wim Kok: Rozšíření EU je příležitostí k dalšímu rozvoji

Vstupu do Evropské unie není třeba se bát. Pro země, které už v jednotné Evropě jsou, i pro ty, jež do ní teprve vstupují, je to příležitost k dalšímu rozvoji. Při úterní návštěvě v Libereckém kraji to řekl bývalý předseda nizozemské vlády Wim Kok, jenž nyní předsedá nezávislé komisi, která připravuje zprávu o dopadech rozšíření EU. "Obavy ze ztráty identity a možnosti rozhodovat nepanují jen v zemích, které se do EU chystají, stejné otázky si kladou i obyvatelé v zemích, jež už jsou členy jednotné Evropy," poznamenal Kok a dodal, že nejvíce se lidé na obou stranách obávají odlivu pracovních sil a ztráty pracovních příležitostí v otevřené Evropě. "Já jsme však přesvědčen, že rozšíření unie bude přínosem pro všechny, nové země Evropu obohatí," zdůraznil Kok.

Bývalý nizozemský předseda vlády se v Liberci u kulatého stolu sešel nejen se zástupci, měst a obcí Libereckého kraje. Na setkání se zástupci EU přijeli i zástupci Německa a Polska, se kterými Liberecký kraj úzce spolupracuje. Právě tato kulturní, společenská a ekonomická spolupráce je podle Koka důkazem toho, že sousední příhraniční regiony si mohou být bližší než kraje na opačných koncích jedné země. "V rámci Evropské unie by se tato spolupráce měla dál rozvíjet," dodal Wim Kok.

V Ostravě začal projekt, který má státy EU přiblížit občanům

V Ostravě začal rozsáhlý projekt Ostrava do Evropy, který má přiblížit široké veřejnosti členské země Evropské unie. Prvním z prezentovaných států je Francie. Akce věnované zemi galského kohouta potrvají tři dny, řekl ČTK organizátor Petr Becher. Zájemci si mohou poslechnout například recitace francouzských veršů a zpěv francouzských písní v originále. Připravena je také beseda o životě ve Francii a výstava fotografií od Jindřicha Štreita. Návštěvníci si mohou prohlédnout také francouzské knihy a propagační filmy. "My máme nedůvěru ke všemu novému a cizímu. Celý projekt by měl proto ukázat na mnohé problémy a výhody vstupu do Evropské unie," podotkl Becher. Dodal, že první volba padla na Francii kvůli dlouhodobým kulturním vazbám s touto zemí. Dalším z představovaných států bude Dánsko. Dny této země jsou připraveny od 25. března.

Pochod studentů na Hrad v roce 1948 připomíná pamětní deska

Po 55 letech se v úterý dočkali veřejného uznání vysokoškolští studenti, kteří se 25. února 1948 vydali na Pražský hrad. Jejich pochod, kterým chtěli podpořit zachování demokracie v tehdejším Československu, komunistické ozbrojené složky násilně potlačily. Čin několika tisíc vysokoškolských studentů připomíná od nynějška pamětní deska, kterou v horní části Nerudovy ulice odhalili předseda Senátu Petr Pithart spolu se Zdeňkem Boháčem z Pražského akademického klubu 48. "Na paměť odvážných studentů, kteří se v osudových chvílích našeho národa neváhali vzepřít nastupujícímu bezpráví," stojí na desce. Jejímu odhalení byli přítomni zástupci všech parlamentních seskupení vyjma KSČM. "Je to pro nás obrovský zážitek. Mrzelo nás, když jsme byli neustále, soustavně, a troufám si říci, že záměrně opomíjeni," řekl ČTK Boháč. Vysokoškoláci z roku 1948 se tak podle něj nyní zařadili důstojně po bok studentů, kteří kladli odpor totalitním režimům v letech 1939, 1968 a 1989. "Teď se nám teprve podařilo konečně prorazit, i když už je nás jen hrstka," dodal.

Oběti i pamětníci si připomněli 55. výročí únorového převratu

Před 55 lety pochodovali pražskými ulicemi milicionáři a tehdejší Komunistická strana Československa svým "Vítězným únorem" na čtyři desetiletí ovládla stát. Výročí tohoto puče si v úterý připomněli na několika místech pamětníci, například zapálením svíčky za oběti následných represí. Vzpomínali ovšem i nynější pokračovatelé komunistických myšlenek. "Chtěli bychom vyjádřit úctu ke všem, kteří se těchto dnů nedožili, kteří položili na oltář vlasti svoje zdraví i životy," řekla ČTK Naděžda Kavalírová, místopředsedkyně Konfederace politických vězňů poté, co zapálila svíčku u pomníku obětem komunismu na pražském Újezdě. Podobně učinily asi tři desítky občanů. Kavalírová upozornila, že bývalí političtí vězni, ač někteří zemřeli a jiní strávili v vězeních a lágrech přes deset let, nechtějí pomstu. "Chceme, aby se nezapomnělo. To je náš úkol, dokud budeme žít," řekla. Především mladí lidé by si podle Kavalírové měli uvědomit, že svoboda je vždy těžce vykupována. Před 55 lety byla jedním ze členů studentského průvodu, kterým tehdejší mládež vyjadřovala svou podporu demokracii a prezidentovi Edvardu Benešovi.

Už dopoledne byla položením věnců u pamětní desky na budově generálního štábu v Dejvicích uctěna památka stovek komunisty umučených a vězněných vojáků, z nichž mnozí za svobodu Československa nasadili život v letech druhé světové války.

U hrobu představitelů mezinárodního dělnického a komunistického hnutí na pražských Olšanských hřbitovech se naopak sešli členové a příznivci Komunistické strany Čech a Moravy. Zavzpomínat na "Vítězný únor" si přišlo asi 200 převážně starších lidí, organizátoři jejich počet odhadli až na 400. "Pětadvacátý únor se stal významným historickým mezníkem, který započal nejúspěšnější období v našich dějinách," zaznělo mimo jiné v projevu předsedkyně pražské rady KSČM Marty Semelové, který začínal citátem z prohlášení Klementa Gottwalda a končil výzvou k jednotě a rozhodnosti.

Čeští vojáci v Kuvajtu trénovali pro případ chemického útoku

Varianta raketového útoku na kuvajtskou vojenskou leteckou základnu, při kterém bylo použito nervově paralytické látky VX, byla námětem cvičení, které skončilo v pondělí a jehož se v Kuvajtu zúčastnili čeští vojáci. Jak sdělil ČTK mluvčí českého generálního štábu major Luděk Lávička, cvičení se uskutečnilo v prostoru letecké základny kuvajtské armády Abdullah Al Mubarak Air Force Base. Tým české dekontaminační čety vynesl z místa simulovaného napadení téměř dvě desítky osob s různými druhy zranění; figuranti mimo jiné představovali osoby v bezvědomí či s těžkým šokem. Zranění byli převezeni českou vojenskou technikou na dekontaminační místo, kde jim byla poskytnuta odborná pomoc příslušníky čety dekontaminace, včetně lékařského ošetření českými a kuvajtskými lékaři a zdravotníky. Záchranné týmy těsně spolupracovaly s chemickými specialisty kuvajtských vzdušných sil, kuvajtským požárním sborem a lékařskými složkami kuvajtského integrovaného záchranného systému.

V pondělí byla součástí cvičení specifická ukázka dekontaminace technických prostředků vzdušných sil. Přímo na letecké základně předvedli čeští vojáci chemickým specialistům kuvajtských vzdušných sil dekontaminaci letounu, letištní plochy a dekontaminaci osob - vojáků se zbraněmi a se standardním vybavením. Kuvajtští specialisté se zajímali zejména o technické možnosti předváděné techniky a oceňovali preciznost a metodiku dekontaminace letadla a letištní plochy.

Příslušníci českého 1. praporu radiační, chemické a biologické ochrany v misi Enduring Freedom v Kuvajtu nyní dokončují úpravy ubytovacích prostorů a ve středu přivítají první skupinu vojáků slovenské armády. Společné česko-slovenské jednotce bude velet český plukovník Dušan Lupuljev; velitel slovenské jednotky podplukovník Ladislav Svatík se stane jedním z jeho zástupců. Přílet první skupiny slovenských chemiků s technikou se očekává ve středu v podvečerních hodinách. Český protichemický prapor v Kuvajtu má nyní na 360 vojáků a ze Slovenska má dorazit zhruba 70 mužů.

Černá skříňka z havarované L-159 byla nalezena neporušená

Neporušené, a pravděpodobně tedy funkční je záznamové zařízení, takzvaná černá skříňka, z letounu L-159, který v pondělí havaroval ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku. ČTK to řekl mluvčí vzdušných sil Petr Sýkora. Skříňka byla předána odborníkům. Vyšetřování bude trvat týdny. Zatím ani není zcela jisté, zda byly údaje ve skříňce zachovány, poznamenal mluvčí. Zařízení, které zaznamenává desítky parametrů a údajů o letu, včetně rychlosti, polohy ve vzduchu, manévrů, přetížení a stavu motoru, bylo nalezeno v pondělí večer mezi troskami stroje. Údaje z něj a rozbor trosek a dalších informací mohou nehodu objasnit. Katastrofu vyšetřuje komise ustavená náčelníkem generálního štábu. Zdroj ze vzdušných sil ČTK řekl, že na vyšetřování se zatím nepodílejí lidé z Aera Vodochody, které letouny vyrábí. Po objasnění nehody však budou nejspíš s vojáky spolupracovat na tom, aby se podobná katastrofa nemohla opakovat. Vysoce postavený pracovník firmy uvedl, že Aero spolupráci nabídlo a nyní čeká na reakci armády.

Lehký bitevník L-159 havaroval v pondělí krátce po jedenácté hodině, když ve vojenském prostoru testoval kanon Plamen. V kritickou chvíli z něj ale nestřílel. Třicetiletý zkušený pilot, velitel roje na základně v Čáslavi, měl na tomto typu letounu nalétáno 270 hodin. Před pádem nevyslal hlášení o krizové situaci ani se nekatapultoval.

Ústavní soud zamítl restituční nároky rodiny volyňských Čechů

Až k Ústavnímu soudu se dostal restituční spor dvou bývalých volyňských Čechů Vladislava a Olgy Smolových. Ani ústavní soudci jim však nemohli vyhovět, neboť se nedochoval písemný doklad o přidělení požadovaných pozemků v Kašperských Horách jejich rodičům. Po zamítavém stanovisku soudců zavládly v soudní síni emoce, Smolová připomínala soudcům, že za přidělení pozemků její rodina v 50. letech minulého století zaplatila přes 49.000 korun. Smolovi předložili pouze listinu o návrhu přidělení pozemků, což nestačí, upozornil soudce Vojen Güttler. Ze stejných důvodů předtím rodině nevyhověl v 90. letech Okresní soud v Klatovech ani později Krajský soud v Plzni. Obecné soudy nepochybily, neboť se neprokázalo držení pozemků Smolovými, uvedl Güttler.

Rodina Smolových na počátku 50. let dostala nabídku vyměnit svůj majetek na Ukrajině za pozemky po vysídlených Němcích na Šumavě. V roce 1957 je však předvolali na tehdejší národní výbor v Sušici a pozemky jim vyvlastnili "ve veřejném zájmu" pro připravované vojenské cvičiště. To však nakonec nevzniklo, pozemky nyní spravuje podnik Lesy ČR.

V Temelíně vrcholí spouštění 2. bloku, reaktor pojede naplno

Jihočeská jaderná elektrárna Temelín může zahájit poslední etapu spouštění druhého bloku, při které už bude reaktor pracovat na plný výkon. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v úterý přechod do poslední etapy povolil. Etapa podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře potrvá asi měsíc a blok v ní čeká posledních zhruba 200 zkoušek. Nyní činí výkon reaktoru druhého bloku 74 procent a obsluha ho bude zvyšovat o tři procenta za hodinu. Nebesář uvedl, že součástí testů poslední etapy bude také několik dynamických zkoušek, při nichž se bude prudce měnit výkon. Po skončení všech testů začne zkušební provoz. Ten byl na prvním bloku zahájen loni 10. června a potrvá 18 měsíců.

Na prvním bloku elektrárny pokračuje garanční revize, která začala 31. ledna. Její součástí je i výměna jedné čtvrtiny paliva v reaktoru.

Munilý týden drželo zhruba 20 rakouských odpůrců Temelína před jihočeskou elektrárnou symbolickou protestní hladovku. Aktivisté chtěli zjistit, jak Česká republika pracuje na vylepšení bezpečnosti elektrárny a na odstraňování nedostatků.

Vytopenému Činohernímu studiu pomohli divadelníci z Mnichova

Mnichovské divadlo Münchner Kammerspiele věnovalo ústeckému Činohernímu studiu duralové konstrukce a další komponenty pro stavbu jeviště. Podle Petry Kocmanové z Činoherního studia jsou sice použité, ale pro ústecké divadlo mají po loňské srpnové povodni velkou cenu. Na počátku tohoto příběhu o pomoci stál asistent režie mnichovského divadla Thomas Zielinski, který je přítelem ústeckých divadelníků režiséra Filipa Nuckollse a dramaturgyně Johany Součkové. Protože mnichovské divadlo prošlo rekonstrukcí, nahromadily se v jeho skladech věci, které již nepotřebovalo. Zielinski se proto spojil s intendantem divadla Frankem Baumbauerem, který pozval členy Činoherního studia do Mnichova. Do týdne pak podle Kocmanové projel kamion ústeckého divadla dvakrát hranice v Rozvadově: tam prázdný a zpátky plný. Komponenty jeviště jsou nyní uloženy ve skladě kulis v Předlicích. "Těšíme se, až je použijeme v rekonstruované budově," poznamenala Kocmanová.

Srpnové povodně poničily budovu Činoherního studia tak, že město upustilo od částečné opravy a rozhodlo se pro celkovou rekonstrukci. Soubor by se mohl do divadla vrátit v září. Do té doby bude na zájezdech a hrát bude také v Malém divadle Setuza.

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel režisér a herec Ota Ševčík

Po dlouhé a těžké nemoci zemřel v úterý odpoledne v Praze ve věku nedožitých dvaasedmdesáti let divadelní režisér a herec Ota Ševčík. Městská divadla pražská vypraví zesnulému pohřeb, termín posledního rozloučení bude oznámen v průběhu týdne, sdělila ČTK Jana Jandová z Divadla ABC. Zatímco jako režisér byl Ševčík širší veřejnosti neznámý, jeho tvář si pamatují především filmoví fanoušci. Narodil se totiž v téměř německé rodině: matka byla rodilá Němka a otec německy mluvící Slovák ze Spiše. Po dvě desítky let proto hrál na filmovém plátně i televizní obrazovce především neprůstřelné gestapáky, jak to sám kdysi uvedl v jednom z rozhovorů. Často prý slýchal, že "jeho" fašisté jsou skutečně věrohodní. Naopak komickou figurku knížepána si zahrál v obou dílech Troškovy pohádky Princezna ze mlejna. Za nejlepší roli však označoval tu z Kadárova a Klosova snímku Smrt si říká Engelchen.

Ota Ševčík, vlastním jménem Richard Ott, se narodil 23. října 1931 v Karviné. V polovině 50. let absolvoval činoherní režii na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Poté pět let působil ve Vesnickém divadle v Praze, kde začalo jeho putování po mnoha českých scénách. Nejvíce času strávil jako šéf činohry Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde působil v letech 1971 až 1980 a 1982 až 1989. V roční pauze byl režisérem někdejšího Divadla S. K. Neumanna v Praze, kam se vrátil jako umělecký šéf začátkem 90. let. Tehdy byl i šéfem činohry Státního divadla v Brně, kam se pravidelně vracel. Nastudoval tam stovku inscenací.

Ze sportu:

Sedmé místo jako na olympijských hrách v Salt Lake City obsadili čeští běžci na lyžích v úterní štafetě na mistrovství světa ve Val di Fiemme. Po Lukáši Bauerovi, Jiřím Magálovi a Petru Michlovi vytáhl kvarteto Martin Koukal z nelichotivé desáté pozice a ve sprintu jen těsně prohrál s finským finišmanem.

Ve středu odstartuje ve Forni Avoltri na severovýchodě Itálie evropský šampionát v biatlonu. Chybět na něm nebudou ani čeští reprezentanti, kteří na loňském mistrovství ve finském Kontiolahti vybojovali dva tituly zásluhou juniorky Magdy Rezlerové a tři bronzové medaile, o něž se postarali Zdeňka Vejnarová a Michal Šlesingr.

Velkou šanci startovat na halovém mistrovství světa v Birminghamu má český sedmibojař Tomáš Dvořák. V aktuálních redukovaných světových tabulkách, které jsou pro pozvání vícebojařů na šampionát směrodatné, figuruje svěřenec trenéra Zdeňka Váni na šesté pozici. Jeho velký soupeř Roman Šebrle měl jako nejlepší loňský vícebojař start jistý.

Nejlepší basketbalistka Evropy v roce 1996 Eva Němcová se o víkendu vrátila na palubovku. Třicetiletá bývalá česká reprezentantka, jež loni v listopadu ukončila kariéru, hrála ve Francouzském poháru v dresu celku Stade Clermontois, v němž před dvanácti lety začala svou mezinárodní anabázi. Němcová ohlásila konec kariéry kvůli vleklým problémům s kolenem, potíže však po dvou měsících ustaly.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Jasno až polojasno, teploty plus 4 až plus 8 stupňů Celsia.