Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Vládu premiéra Špidly čeká již druhé hlasování o důvěře

Vládu premiéra Vladimíra Špidly čeká v úterý vážná zkouška - hlasování o důvěře v Poslanecké sněmovně. Premiér přitom o tento test sám požádal, neboť si chce ověřit, zda se může stále opírat o podporu koaličních poslanců. Impulsem k žádosti se staly prezidentské volby, které vyhrál Václav Klaus z opoziční ODS. Pokud vláda důvěru získá, mohla by se upevnit i Špidlova pozice v čele ČSSD. Při hlasování o důvěře musí vláda dostat hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců.

V kabinetu má ČSSD 11 křesel a KDU-ČSL a Unie svobody-DEU po třech. Od počátku se v jednotlivých koaličních stranách objevují hlasy kritizující činnost vlády. Nejsilněji zaznívaly v unii, ale lednové republikové shromáždění strany se jasně vyslovilo pro další setrvání ve vládě.

Za svou dosavadní existenci prošla Špidlova vláda několika důležitými zkouškami a některé její pozici spíše oslabily:

Jmenování vlády a hlasování o důvěře (červenec, srpen 2002)

Již před červnovými volbami do sněmovny byl pravděpodobný vznik společné vlády ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Volební neúspěch lidovců a unie sice situaci zkomplikoval, přesto Špidla oběma stranám nabídl účast ve vládě, která má ve sněmovně nejtěsnější většinu 101 poslanců. Od počátku bylo zřejmé, že především US-DEU bude muset výrazně ustoupit ze svých představ; v průběhu koaličních jednání navíc rezignovala její předsedkyně Hana Marvanová, která je zároveň poslankyní. Slíbila však, že vládu pro její proevropskou orientaci podpoří. Ani ČSSD nebyla jednotná, část jejích představitelů preferovala menšinovou vládu, případně pokračování opoziční smlouvy s ODS.

Důvěru sněmovny nakonec vláda bez problémů získala, když jí podpořilo všech 101 poslanců vládních stran. Naopak 98 přítomných zástupců ODS a KSČM kabinetu důvěru nedalo.

Povodňový daňový balíček (září 2002)

První vážný otřes zažila koalice při hlasování o daňových změnách, pomocí nichž chtěla vláda hradit škody způsobené povodněmi. Sněmovna novelu těsně zamítla, když proti hlasovala s opozicí i Marvanová. V následné vládní krizi se jednalo i o možnosti, že Špidla rekonstruuje vládu bez přítomnosti unie. Vše nakonec skončilo podepsáním dodatku koaliční smlouvy, který má zajistit, že pro důležité vládní předlohy zvednou ruku všichni koaliční poslanci. Unionisté se zavázali, že pokud nedokážou zaručit podporu svých poslanců, odejdou z vlády.

Senátní volby (říjen, listopad 2002)

Dalším faktorem, který oslabil parlamentní pozici vlády, byly loňské volby do jedné třetiny Senátu. ČSSD i KDU-ČSL ztratily několik senátorů, jednoho navíc získala pouze unie, která však nemusela obhajovat žádný mandát. Naopak ODS si o čtyři senátory polepšila. V Senátu je situace méně přehledná než ve sněmovně - figuruje zde řada nezávislých, kteří většinou vládu podporují. Ztracené mandáty však koalici chyběly v prezidentských volbách.

Hlasování o státním rozpočtu (prosinec 2002)

Jednou z nejtěžších zkoušek každé vlády bývá každoročně zákon o státním rozpočtu, jehož neschválení ve sněmovně může vyvolat vážné politické problémy. Zvlášť v případě současné křehké koalice se předem spekulovalo o tom, že vládu čekají horké chvilky. Ve středu zájmu byla opět Hana Marvanová, která se netajila svými výhradami ke skladbě rozpočtu. Parlamentní projednávání zákona nakonec dopadlo pro vládu nad očekávání klidně - Marvanová již předem prohlásila, že umožní schválení rozpočtu tím, že se hlasování nezúčastní. Pro rozpočet pak hlasovalo všech zbylých 100 vládních poslanců.

Volba prezidenta (leden, únor 2003)

Zatím největší krize vlády se projevila v průběhu volby prezidenta. Nejde však o konflikt mezi koaličními partnery, ale především o soupeření uvnitř ČSSD. Koalice v prvních dvou volbách nedokázala postavit společného kandidáta. Vlnu emocí vyvolalo zejména vyřazení bývalého předsedy ČSSD Miloše Zemana již v prvním kole druhé volby, o něž se přičinila právě část zákonodárců sociální demokracie. Ve třetí volbě sice koalice společně postavila Jana Sokola, ale snaha o nalezení jednoty byla opět marná a část koaličních zákonodárců hlasovala pro Klause.

19 mrtvých pasažérů - dopravní havárie autobusu

Řidič autobusu, který v sobotu večer havaroval nedaleko obce Nažidla na Českokrumlovsku s hrozivou bilancí 19 mrtvých pasažérů, je naživu a je hospitalizován v českobudějovické nemocnici. Potvrdil to mluvčí jihočeské policie Dušan Klícha. Jak řekl zdroj z nemocnice, už v noci ho vyslýchali policisté. Podle Klíchy je naživu i druhý řidič.

Původní bilance krátce po nehodě hovořila o 17 obětech, později se počet mrtvých zvýšil o další dvě osoby a zatím není jasné, zda jde o konečný stav.

Podle informací českobudějovické nemocnice je na anesteziologicko-resuscitačním oddělení (ARO) hospitalizováno šest zraněných z havárie. Všichni utrpěli vážná zranění, jeden je v kritickém stavu. Právě nyní lékaři jednoho zraněného operují.

V českokrumlovské nemocnici, kam byla převezena druhá část z 34 zraněných cestujících, se operovalo již v noci na neděli. Na tamějším ARO leží tři zranění. Jeden chlapec je stále v bezvědomí a čeká na rentgen, který by měl potvrdit vážnost jeho zranění. Další zranění byli převezeni do nemocnice v Prachaticích.

Patrový autobus typu Neoplan se sokolovskou registrační značkou se v sobotu kolem 20:20 hod. převrátil poblíž Kaplice na silnici E 55 vedoucí z hraničního přechodu Dolní Dvořiště do Českých Budějovic. Dobře informovaný zdroj ČTK řekl, že šlo o vozidlo cestovní kanceláře Prima Tour-LSK autobusy.

Autobus přepravoval turisty, kteří se vraceli z lyžování v rakouských Alpách. Původní zpráva, že byl plný dětí, se ale nepotvrdila.

První informace z vyšetřování nehody naznačují, že autobus přejel ze zatím neznámých důvodů do protisměru a zřítil se z asi sedmimetrové stráně. Střecha vozidla se při pádu zcela roztrhla.

Policie silnici neprodyšně uzavřela a na místo nehody nevpouštěla ani novináře. Vyšetřování má pokračovat, vyšetřovatelé budou za světla ohledávat úsek, kde k nehodě došlo. Hasiči také mají vyprošťovat zničený autobus.

Na místo havárie vyjely krátce po oznámení nehody sanitky z Českého Krumlova, Českých Budějovic, Kaplice, Trhových Svin, Třeboně a z dalších míst. Mrtví i všichni zranění pasažéři byli z místa nehody odvezeni, ale ještě zhruba po pěti hodinách zůstávaly na místě neštěstí části těl několika obětí. ČTK to sdělil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Svoboda uctil památku Masaryka a ukončil návštěvu USA

Ministr zahraničních věcí ČR Cyril Svoboda uctil v sobotu ve Washingtonu spolu s krajany 153.výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Položil kytici k nohám Masarykovy sochy, která stojí od loňského roku v jednom z parků v širším centru Washingtonu, a poté ukončil návštěvu Spojených států, při níž se setkal ve čtvrtek s resortním americkým kolegou Colinem Powellem.

"Vztahy (mezi ČR a USA) jsou velmi dobré, o tom není nejmenších pochyb," řekl ČTK a Českému rozhlasu ministr. Dodal, že mít dobré vztahy s USA neznamená, že bychom "zrazovali nějakým způsobem ať už Evropskou unii či Severoatlantickou alianci ve prospěch Spojených států". "Jde nám o to, abychom upevnili transatlantické partnerství," zdůraznil.

Svobodovo vysvětlení je narážkou na spor uvnitř NATO a mezi USA a západní Evropu o postup vůči Iráku. Spojené státy a Británie podporují jednoznačně silové řešení, zatímco Francie, Rusko a Čína se vyslovují pro prodloužení zbrojních inspekcí OSN v Iráku. Nové členské státy NATO a kandidátské státy ze střední a východní Evropy se podle komentátorů přiklánějí na stranu Washingtonu.

Svoboda v USA potvrdil postoj ČR, vtělený do parlamentní rezoluce, která opravňuje nasazení protichemické jednotky v případě nouzové situace, například při použití chemických zbraní. S Powellem jednal také o zájmu ČR na případné poválečné rekonstrukci Iráku, o budoucím tendru na nákup vojenských stíhaček pro českou armádu, o prodeji českých podzvukových letounů L-159 ve světě a o přemístění sídla rozhlasové stanice Svobodná Evropa z centra Prahy na jiné místo.

Vláda projedná návrh na rozpuštění devíti stran a hnutí

Návrh pro Nejvyšší správní soud, aby rozpustil devět politických stran a hnutí a pozastavil činnost šesti, projedná na svém středečním zasedání kabinet. Ministerstvo vnitra, které návrh předkládá, chce rozpustit či omezit v činnosti ty subjekty, které opakovaně nepředložily výroční finanční zprávu nebo ji předložily neúplnou.

Návrh na rozpuštění se podle překládací zprávy týká Aliance nezávislých občanů, Celostátního aktivu občanů, Demokratů 92, Hnutí proti kriminalitě, Hnutí angažovaných Romů, Republikánské unie, Strany drobných podnikatelů, Strany podnikatelů, živnostníků a rolníků ČR a Živnostenské strany. Těmto subjektům již byla v roce 2001 a na počátku roku 2002 pozastavena činnost, neboť opakovaně nepředložily výroční zprávy.

Pozastavena by měla být podle vnitra činnost pěti stranám - České pravici, Romské občanské iniciativě ČR, Straně občanského porozumění, Straně svobodných severu a Unii pro Evropu - a hnutí Občanská liga FORUM.

Dosud rozhodoval o existenci politických stran na návrh vnitra Nejvyšší soud, letos poprvé je to v kompetenci Nejvyššího správního soudu. Strany jsou každoročně povinny předložit do 1. dubna výroční finanční zprávu sněmovně. Sněmovna původně navrhovala pozastavení či rozpuštění 56 stran a hnutí.

Ministerstvo vnitra však její návrh podstatně zredukovalo kvůli nálezu Ústavního soudu z roku 1996. Podle něj je nepřípustná činnost stran a hnutí, "které nejen pouze porušily některý zákon, ale těch, které porušují zákony". Strana proto může být rozpuštěna nebo její činnost pozastavena pouze při opakovaném porušení její zákonné povinnosti. "V případě zbývajících 41 stran není podání návrhu aktuální," píše se v předkládací zprávě ministerstva vnitra.

Kardinál Vlk připravuje v Turecku setkání Hnutí fokoláre

Kardinál Miloslav Vlk, český katolický primas, odcestoval do Turecka, kde připravuje 22. mezinárodní setkání biskupů - přátel celosvětového Hnutí fokoláre. Mezinárodní akce se podle informací České biskupské konference uskuteční v Istanbulu letos v listopadu.

V rámci příprav se kardinál Vlk setkal s pravoslavným patriarchou Bartolomějem I. Na programu má také pracovní setkání s dalšími dvěma patriarchy a se čtyřmi katolickými biskupy různých obřadů.

Podzimní setkání biskupů by mělo účastníky mimo jiné blíže seznámit se životem východních církví. Na přání patriarchy Bartoloměje I. je na závěr plánována účast na slavnosti sv. Ondřeje, patrona konstantinopolského ekumenického patriarchátu.

Hnutí fokoláre, nazývané také Dílo Mariino, jehož je Vlk už od dob disentu aktivním příznivcem, založila Italka Chiara Lubichová. V čele hnutí stojí od roku 1943. Několik miliónů lidí tak působí již ve 182 národech světa.

Hnutí, podporované papežem Janem Pavlem II., nachází v důrazu na lásku mezi lidmi společnou řeč nejen s křesťany z dalších církví, ale i s věřícími jiných náboženství. Lubichová s několika dívkami položila základ tomuto duchovnímu proudu během bombardování Itálie za druhé světové války. První "focolare" (rodinný krb) jako forma soužití Bohu zasvěcených laiků uprostřed společnosti bylo v Tridentu. Dodnes je hnutí převážně laické.

"Chiara Lubichová usiluje o dialog a jednotu uvnitř katolické církve, o dialog se všemi lidmi dobré vůle z pohledu, že člověk je stvořen ke společenství," řekl ČTK již dříve biskup František Radkovský. Je dalším mezi českými katolickými hodnostáři, jimž "fokolaríni" blízcí. Zakladatelce hnutí jde podle něj o to, aby princip jednoty v různosti vtiskl pečeť všem oborům lidské činnosti od ekonomie přes politiku ke kultuře.

Newton IT: Hlavním objektem zájmu médií byl v únoru Václav Havel

Exprezident Václav Havel byl v únoru, stejně jako v lednu, nejsledovanějším politikem v českých médiích. Sdělovací prostředky věnovaly zvýšenou pozornost i předsedovi vlády a ČSSD Vladimíru Špidlovi, nově zvolenému prezidentovi Václavu Klausovi a jeho protikandidátovi, univerzitnímu profesorovi Janu Sokolovi.

Mezi často zmiňovanými byl i bývalý předseda sociálních demokratů Miloš Zeman. Vyplývá to z průzkumu společnosti Newton Information Technology (Newton IT).

V únoru informovala média zejména o ukončení Havlova prezidentského mandátu a o změnách, které s tím souvisely. Komentovala tak přesun prezidentských pravomocí, personální změny v prezidentské kanceláři a otázku portrétu české hlavy státu na veřejných místech. Pokračovala i v bilancování Havlovy prezidentské éry a pozornost věnovala i jeho oceněním.

Na druhém místě v počtu příspěvků skončil předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla. Sdělovací prostředky se soustředily na obě funkce, které vykonává. Nejčastějším tématem se stala Špidlova role při výběru a podpoře vládního prezidentského kandidáta.

Média sledovala i vývoj prezidentské kandidatury nově zvoleného prezidenta Václava Klause a rozebírala důvody jeho neúspěchů ve dvou volbách. Po zvolení do funkce prezidenta se objevily první příspěvky, které se snažily načrtnout možnou podobu jeho prezidentství.

O Klausově posledním protikandidátovi Janu Sokolovi média nejdříve pouze spekulovala. Později tvořily značnou část příspěvků informace o Sokolově osobnosti, o jeho politických názorech a o jeho podpoře napříč politickými stranami.

Pozornost sdělovacích prostředků se v únoru soustředila i na neúspěšnou kandidaturu expremiéra Zemana a na jeho současný vliv v ČSSD.

Společnost Newton IT analyzovala celoplošné a regionální deníky, zpravodajské a publicistické pořady televizí a rádií. Vyhodnocovala i zpravodajství ČTK, internetových zpravodajských serverů, cizojazyčných titulů vycházejících v České republice a celoplošných slovenských deníků.

Latinskoamerické rytmy ovládnou Prahu

Nejlepší taneční učitelé z celého světa se sjedou do české metropole na pražský festival salsy. Latinskoamerické rytmy ovládnou Prahu 4. až 6. dubna, sdělil ČTK to za organizátory Michal Sejkora.

Taneční maraton odstartuje v nově otevřených prostorech café- baru Relevé. Festival bude pokračovat v tanečním studiu Dance Perfect v Paláci Metro. Instruktoři a profesionální tanečníci salsy přijedou z New Yorku, Říma, Mnichova a Londýna. Vyučovat salsu se chystají i čeští mistři.

Bude se konat i první kolo taneční soutěže pro veřejnost. Do soutěže se mohou zájemci přihlásit na www.salsaweb.cz, kde je k dispozici i přesný program.

Festival navazuje na loňskou podzimní přehlídku salsy, které se zúčastnilo 130 tanečníků z České republiky, Slovenska a Velké Británie.

Mobily v rukou dětí umožňují spojení s rodiči, ale lákají zloděje

Rodiče, kteří se domnívají, že koupí mobilního telefonu podstatně zvýší ochranu svých dětí, mají pravdu jen zčásti. Mobil sice umožňuje neustálé spojení mezi rodiči a jejich nezletilými potomky, ale dítě se právě kvůli němu může stát terčem útoku zlodějů. Někdy je dokonce oloupí jejich vrstevníci pod pohrůžkou násilí, upozornili na webové stránce ministerstva vnitra Tomáš Koníček a Pavel Kocábek z odboru prevence kriminality.

Nezletilí zloději podle nich spoléhají na to, že nejsou trestně odpovědní, a ukradené přístroje klidně obratem vymění za drogy. Policisté zaznamenávají případy, kdy k dítěti přistoupí mladistvý a požádá ho, zda si může zavolat. Jakmile má ale mobil v ruce, rychle s ním zmizí, varují odborníci.

Většina dětí podle nich vnímá mobil jako prostředek k tomu, aby byli "in"; navíc jim umožňuje hrát hry a posílat textové zprávy. Přitom vůbec nevnímají své bezprostřední okolí, mobilní telefon je totiž zcela "pohltí" a zaměstnává.

Problém s pouličními krádežemi mobilních telefonů podle expertů vnitra jen pouhé nabádání dětí k obezřetnosti nevyřeší. I dospělí musejí být všímavější a při podezření účinně reagovat. Zloději si podle odborníků vybírají především místa, kde je velké množství lidí pohromadě - třeba tramvaje, autobusy, metro, obchodní domy, fotbalové a hokejové stadiony. Kapsáři pracují většinou ve skupinách; někdy pro svou strategii zneužívají i děti. Řešením je mít mobilní telefon neustále pod dohledem, ne zastrčený v batohu na zádech, míní Kocábek s Koníčkem. Bezpečnější je podle nich nosit také mobil ve vnitřních náprsních kapsách kabátu či bundy nebo v pouzdře na opasku kalhot, než v zadní kapse.

Mobilní telefon zbytečně nikde neodkládejte a nenechávejte ho ani volně v automobilu, zní další z rad. Děti by měly být při manipulaci s přístrojem ostražité a rozhodně se nemají chlubit tím, že vlastní "nejnovější model". I při pokusu o krádež okamžitě uvědomte policii, doporučují dětem i jejich rodičům pracovníci vnitra.

Počasí:

Na území ČR je zamračeno s deštěm. Teploty 5 až 9 stupňů, na horách kolem jednoho.