Zprávy Radia Praha
Tvrdík: Češi se bez mandátu OSN do operace proti Iráku nezapojí
Čeští vojáci se podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka nezapojí bez mandátu OSN do blížícího se konfliktu mezi koalicí vedenou Spojenými státy a Irákem. Tvrdík tak před večerním jednáním Bezpečnostní rady státu reagoval na rozhodnutí USA a Velké Británie, které se rozhodly neprosazovat v Radě bezpečnosti OSN novou rezoluci k Iráku.
Členové rady se během jednání spojí s velitelem česko- slovenského protichemického praporu v Kuvajtu Dušanem Lupuljevem. Generál je bude informovat o situaci jednotky, která je přímo v centru případné války.
Čeští vojáci vykonají pouze záchranné práce a humanitární práce v případě, že budou proti civilnímu obyvatelstvu nebo koaličním jednotkám použity zbraně hromadného ničení. "Usnesení vlády a parlamentu je zcela zřejmé a naši vojáci budou postupovat podle něj. Česká republika jasně deklarovala, že pro plnou podporu vojenské akci žádá kromě dosavadních rezolucí i nový akt Rady bezpečnosti OSN. Je zřejmé, že ten v tuto chvíli nebude," prohlásil ministr obrany při příchodu na jednání rady. Tato pozice podle něj odpovídá americkým požadavkům. Česko se už rozhodlo umožnit přelety a přejezdy jednotek přes své území.
Slovenská část čtyřsetčlenného praporu se v případě nasazení vojáků bude řídit českou podobou mandátu.
"Já myslím, že my zůstaneme konzistentní ve svém postoji, žádný revoluční krok v pondělí večer určitě neuděláme," řekl při příchodu na jednání rady prezident Václav Klaus. Už dříve uvedl, že si přeje, aby česká politická reprezentace byla ve vztahu k irácké krizi jednotná. Současně by podle něj postoj politiků měl být co nejblíže názoru české veřejnosti.
Premiér Vladimír Špidla v rozhovoru pro ČTK připustil, že se situace ve světě mění. "Blízkost konfliktu se stupňuje a Bezpečnostní rada státu je tady především od toho, aby reagovala na bezpečnostní situaci, která se může dotknout republiky," řekl. Považuje proto za rozumné, aby politici hovořili o situaci dříve, než nastane. "Je to lepší než být ve vleku událostí," dodal.
V Praze je nyní i generál Petr Pavel, který jinak Česko zastupuje v mezinárodním štábu protiteroristické operace Trvalá svoboda v Tampě na Floridě, kde se plánuje i invaze do Iráku. Právě on je mužem, který drží takzvanou "červenou kartu" a může použití česko-slovenské jednotky zastavit.
Ministr obrany novinářům řekl, že v tuto chvíli podle jeho informací neexistuje důvod pro zpřísnění bezpečnostních opatření v Česku.
Podle Kavana k válce v Iráku dojde, a to v nejbližších dnech
K válce v Iráku dojde, a to v nejbližších dnech. Řekl to v souvislosti s pondělním zasedáním Rady bezpečnosti OSN předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan v rozhovoru pro Radiožurnál.
Zasedání rady mělo původně jednat o nové rezoluci OSN předkládané USA, Británií a Španělskem. Poté, co tyto státy bez podpory většiny členů RB OSN rezoluci stáhly, bude se RB podle Kavanových slov zabývat zřejmě pouze americkou žádostí na okamžité stažení zbrojních inspektorů z Iráku. Inspektoři OSN nechtějí opakovat chybu z roku 1998, kdy odešli z Iráku pouze na základě americké žádosti bez svolení orgánu, který je tam vyslal, uvedl Kavan.
Kavan dále upozornil, že válka proti Iráku, která nebude mít bez rezoluce OSN politickou legitimitu a která bude porušením Charty OSN, bude znamenat jistou hrozbu izolace USA a států, jež je ve válečném úsilí podpoří. Zároveň vzroste nebezpečí terorismu především ze strany sebevražedných oddílů, které mohou zaútočit na americké cíle kdekoli na světě.
V rozhovoru pro Radiožurnál předseda Valného shromáždění OSN rovněž obhajoval důležitost této organizace. "OSN se v žádném případě nerozpadne," vyvrátil spekulace, které zaznívaly v posledních dnech. "Nesouhlasím ani s tím, že se zpochybňuje relevance OSN, i když to někteří politici budou tvrdit...OSN je daleko větší, nelze ji zredukovat čistě na rozhodnutí o válce v Iráku, i když je to velmi důležité," dodal.
OSN podle Kavana plní funkci a povinnosti, které vyplývají z Charty OSN, tím, že se snaží zabránit válce. To, že se jí to nepodaří, neznamená, že je nerelevantní, řekl. Předseda Valného shromáždění OSN se naopak domnívá, že i někteří američtí politici budou tento termín používat jen po dobu války, která nemusí být dlouhá. Jakmile válka skončí, budou muset USA požádat RB OSN, aby převzala zodpovědnost za rekonstrukci a administrativu Iráku podobně jako například v Kosovu.
Postoj USA k OSN "je účelový, ne-li schizofrenní," prohlásil Kavan. Spojené státy tvrdí, že OSN je nerelevantní, když nepodpoří novou americkou rezoluci. Na druhou stranu se odvolávají na rezoluci OSN 1441 jako ospravedlnění útoku na Irák a chtějí zasáhnout proti Bagdádu právě proto, že neplní rezoluce OSN, řekl.
Prezident Klaus jede na Slovensko usilovat o "příbuzenské vztahy"
Prezident Václav Klaus se v úterý chystá na Slovensko. Během své vůbec první zahraniční cesty v nové funkci se chce zaměřit hlavně na udržování příbuzenských vztahů, jak sám pojmenoval kontakty mezi Prahou a Bratislavou. Další Klausovou návštěvou bude přibližně za dva týdny cesta do Polska. Prezident ale uvedl, že spíše než o kontakty mezi zeměmi takzvané visegrádské čtyřky mu jde o vztahy se sousedy.
"Myslím, že svá stanoviska na takzvané visegradské uskupení jsem dával jasně najevo, a tato svá vyjádření nemohu vymazat," řekl Klaus novinářům.
Už v době, kdy byl českým premiérem, spolupráce mezi takzvanými visegrádskými zeměmi, tedy Českem, Polskem, Slovenskem a Maďarskem, příliš nefungovala. Jedním z důvodů byla i skutečnost, že Klaus byl a stále je zastáncem spíše dvoustranné spolupráce. "Propaguji S4 nad V4," uvedl v narážce na vztahy České republiky se sousedními státy.
Svoboda: ČR by měla zaplatit CME ihned; viníkem je rada
Česká republika musí podle vicepremiéra a ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) bezodkladně zaplatit společnosti CME více než desetimiliardové odškodné. Není dobré to odkládat, řekl ČTK a České televizi. Dodal, že co nejrychlejší platbu bude prosazovat ve vládě.
Viníkem toho, že arbitráž přiznala CME odškodnění za znehodnocení její investice do televize Nova, je podle něj rada pro vysílání. "Pokud v těch lidech je trochu cti, tak už dávno měli dneska podepsat rezignační listiny," prohlásil.
Prezident Klaus jmenuje Urbana ministrem průmyslu ve středu
Dosavadní předseda poslanců ČSSD Milan Urban se stane ministrem průmyslu a obchodu ve středu. Právě na tento den se na Pražském hradě chystá oficiální jmenování.
"Prezident republiky Václav Klaus zaslal dopis předsedovi vlády Vladimíru Špidlovi, ve kterém souhlasí s výměnou ministrů," řekl ČTK ředitel tiskového odboru Hradu Petr Hájek.
Urban ve vládě nahradí Jiřího Rusnoka. Klaus už minulý týden řekl novinářům, že Špidlově žádosti v personální obměně kabinetu vyhoví. Chtěl ale vědět, zda Urban ovládá alespoň jeden světový jazyk a zda je změna vlády konečná.
Personální čistka na Pražském hradě
Prezidentskou kancelář opouštějí další lidé, kteří tam působili za prezidenta Václava Havla. Z Pražského hradu odcházejí například mluvčí Martin Krafl, Jana Chalupová, která se starala hlavně o milosti, tajemnice první dámy Sabina Cingrošová či Gabriela Dlouhá, která pracovala na tiskovém odboru prezidentské kanceláře.
"Pan prezident Václav Klaus si přivedl své spolupracovníky, kteří se budou starat o komunikaci s médii. Navíc cítím potřebu změny," řekl ČTK Krafl. Nedávno přitom ještě hovořil o tom, že by rád na Hradě zůstat i po Klausově zvolení hlavou státu. Krafl prezidentskou kancelář opustí do tří týdnů. Kde bude pracovat, zatím nechtěl říci. "Bude to asi ve veřejné správě," dodal pouze.
"Dohodla jsem se na svém odchodu s paní Livií Klausovou," řekla ČTK Sabina Cingrošová, která byla tajemnicí Dagmar Havlové. Dnes prý podala výpověď. Odejít by tedy měla v květnu. "Pokud si najdu nové zaměstnání dříve, tak i pracovní smlouva skončí dříve," dodala s tím, že netuší, co bude dělat.
Ani Jana Chalupová zatím neví, kde bude po odchodu z Hradu pracovat. "Je pravda, že odcházím na základě dohody," řekla ČTK. Ve vedení odboru pro styk s veřejností ji nahradil zástupce kancléře Petr Mužák. V prezidentské kanceláři nezůstane zřejmě ani šéf Havlova sekretariátu Vladimír Hanzel, jenž pro bývalého prezidenta pracoval už v dobách disentu. Hanzelovo místo zaujal Klausův poradce Ladislav Jakl. Hanzel je nyní na dovolené.
Prezidentskou kancelář v souvislosti s koncem Havlova mandátu opustili i další lidé. Šéfku právního odboru Brigitu Chrastilovou bývalý prezident jmenoval soudkyní pražského vrchního soudu, zástupce šéfa politického odboru Petr Buriánek se stal velvyslancem v Chorvatsku. Jakub Hladík z hradního protokolu odešel přímo s Havlem a dělá mu nyní tajemníka.
Také ředitelé některých dalších odborů prezidentské kanceláře rezignovali na své funkce. Šéfa politického odboru Pavla Fischera nahradil Ladislav Mravec. Ředitele tiskového odboru a Havlova mluvčího Ladislava Špačka vystřídal ve funkci šéfa odboru Petr Hájek a Klausovým mluvčím se stal Tomáš Klvaňa. Havlova kancléře Iva Mathého zase nahradil Jiří Weigl.
Někteří Havlovi lidé v prezidentské kanceláři zůstávají i s Klausem, například ředitel hradního protokolu Miroslav Sklenář. Klaus po svém zvolení hovořil o zeštíhlení hradního aparátu. Za Havla v ní z tabulkových 130 pracovala asi stovka lidí.
Dráhy vyklízí hlavní nádraží kvůli anonymu, policie o tom neví
České dráhy (ČD) zastavily v pondělí v 11:55 provoz na pražském hlavním nádraží a objekt vyklízejí. Důvodem je anonymní ohlášení bomby. Nádraží prohledává policie, nelze říci, kdy bude provoz obnoven, sdělil ČTK mluvčí ČD Zdena Celá. Také metro stanicí Hlavní nádraží pouze projíždí. Tiskové oddělení pražské policie však tvrdí, že žádná bomba dnes hlášena není.
"Bomba byla hlášena v neděli krátce po 15:00 na lince 158," uvedla Daniela Razímová z pražské policie. Bomba se podle ní nenašla. Pracovník železniční policie na hlavním nádraží ČTK pouze řekl, že se ztotožňuje se stanoviskem mluvčí. Na otázku, zda tedy může potvrdit, že bomba dnes hlášena nebyla, odmítl odpovědět.
Srba je obžalován z přípravy vraždy
Poměrně svěží a upravený se v pondělí k českobudějovickému krajskému soudu dostavil bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba. Spolu s dalšími třemi lidmi je obžalován z přípravy vraždy novinářky Sabiny Slonkové, která o něm psala kritické články. Již od rána proto vysvětluje soudu své vztahy k dalším obžalovaným a především majetkové poměry, jichž se Slonková ve svých článcích opakovaně dotýkala.
"Přípravy vraždy jsem se nikdy nedopustil a nikdy jsem nikomu neusiloval o život," zahájil svou obhajobu Srba. Uvedl, že už od roku 1999 je terčem mediálního útoku, který však nikdy nebyl impulsem pro zorganizování vraždy, jež se navíc neuskutečnila.
Žaloba viní Srbu z toho, že si prostřednictvím své spolupracovnice a přítelkyně Evy Tomšovicové objednal vraždu, kterou měl vykonat vimperský recidivista Karel Rziepel. Toho Tomšovicové zprostředkovali další obžalovaní podnikatelé Petr Volf a Michal Novotný. Rziepel však objednávku vraždy nahlásil na policii. Na lavici obžalovaných usedl i Jiří Slavík, který měl na vykonání vraždy obstarat téměř kilogram semtexu.
Soud se od začátku líčení zajímal především o majetek Karla Srby. Ten musí vysvětlovat, kde například přišel k několika milionům korun, které použil na stavbu svého domu v obci Černý Vůl u Prahy a na rozsáhlou rekonstrukci statku ve Stochově na Kladensku. Srba tvrdí, že jeho otec zanechal rodině k použití milion amerických dolarů, který měl schovaný ve skříni. Protože tento majetek není zapsán v dědictví, ani jako dar, Srba zřejmě obral stát o darovací daň. Dalších několik milionů korun si podle svých slov vydělal svými podnikatelskými aktivitami.
Podle Srbova obhájce Miroslava Kříženeckého je samotná obžaloba chybná. Neobsahuje prý základní momenty, na jejichž základě je pro jeho klienta navrhován trestný čin přípravy vraždy. Podle obhájce stála za přípravou vraždy pravděpodobně spoluobžalovaná Tomšovicová, která však nebyla tím hlavním objednatelem. Kříženecký současně považuje Srbův proces za vykonstruovaný a za prostředek pro vyšší zájmy neznámých zpravodajských služeb. Tento názor však státní zástupce označil za fantazii.
Soud je naplánovaný na tento týden, ale podle Kříženeckého se pravděpodobně ještě protáhne. Obhajoba totiž navrhla několik svědků, kteří by měli Srbova tvrzení podpořit.
Špidla: ČSSD má málo lidí na obsazování funkcí ve státní správě
Sociální demokracie se potýká s nedostatkem straníků pro obsazování míst ve státní správě a samosprávě. Přesto, že do ČSSD vstoupilo za poslední dva roky několik set nových členů, její základna zatím nedosáhla 18.000. V projevu připravovaném na blížící se sjezd ČSSD to konstatuje šéf ČSSD a premiér Vladimír Špidla. Nízký počet členů, z nichž je ještě k tomu více než polovina v penzi, podle něj omezuje možnosti strany obsazovat funkce na různých úrovních.
"Máme k dispozici pouze několik set vhodných lidí," uvádí premiér v projevu, jenž byl zveřejněn na internetové stránce ČSSD. Metou pro početnost základny označil číslo 60.000.
Cesty k získání dalších členů a spolupracovníků vidí Špidla tři. Vedle tlaku na místní organizace, které se podle něj někdy brání přijímat nové členy kvůli konkurenci, by se sociální demokraté podle něj měli vydat na lov členů na komunální úrovni. "Musíme se stát skutečnými lovci hlav a vytypovávat si již předem osobnosti, které nám jsou blízké myšlením, jsou odborně způsobilé a morální," uvádí. Tito lidé by měli zasedat v odborných komisích strany, což se i děje. Polovina z nich jsou podle Špidly už nyní nestraníci. ČSSD tak podle předsedy nezbyde, než tyto lidi dostat na kandidátky jako nestraníky.
Podstatnou úlohu mají v rozšiřování členské základy a odborném růstu podle Špidly krajské odborné komise, zvlášť ty úzce specializované. Právě lidé z těchto funkcí mohou být nominováni na odborná místa.
Nejširší členskou základnu mezi parlamentními stranami má KSČM, k 1. lednu vlastnilo její průkaz 107.813 lidí. Loni se ke komunistům přidalo 629 nových členů. Základna rostla také občanským demokratům, jichž bylo k prosincovému sjezdu 20.000. Přes 50.000 členů mají křesťanští demokraté. Nejmenší parlamentní strana, Unie svobody-DEU, měla k polovině ledna 3492 členů.
Bezpečnostní opatření kvůli neznámé formě zápalu plic
Ruzyňské letiště zavádí opatření kvůli nové formě zápalu plic. Pro cestujícího nebo člena posádky, u něhož se v průběhu letu z Číny či dalších asijských zemí do Prahy objeví teplota a potíže s dýcháním, zajistí správa letišť přistavení sanitky a převoz na infekční oddělení pražské nemocnice na Bulovce. Nové bezpečnostní opatření platí od pondělí na základě nařízení hlavního pražského hygienika. Podobná opatření už fungují jinde v Evropě. Neznámou infekční chorobou, nazývanou SARS, což anglicky znamená těžký akutní respirační syndrom, dosud ve světě onemocnělo kolem 150 lidí a devět z nich zemřelo. Nejvíce nemocných je v Číně, Vietnamu a Singapuru. Odborníci zatím nevědí nic o původu nemoci, která odolává antivirové léčbě i antibiotikům.*První případ, u kterého je podezření, že jde o neznámý nebezpečný druh zápalu plic se objevil v Británii. Potvrdilo to britské ministerstvo zdravotnictví.
Sdružení Nesehnutí zvolilo svérázný protest proti vývozům zbraní
Neobvyklou formu protestu zvolilo v pondělí sociálně ekologické hnutí Nesehnutí proti způsobu, jakým ministerstvo průmyslu a obchodu uděluje licence na vývoz zbraní z České republiky. Členové hnutí na budovu ministerstva umístili transparent s textem "České zbraně vraždí v Jemenu, Srí Lance, Zimbabwe, Alžírsku, Angole, Sýrii a Kolumbii".
Nejprve se čtyři demonstranti po žebříku vyšplhali na balkon v prvním patře a poté se dva mladíci po horolezeckém laně spustili po zdi a přidržovali transparent. V této poloze setrvali přesně hodinu.
Podle demonstrantů zbraně putují do zemí, kde se odehrávají válečné konflikty a nedodržují lidská práva.
Levnotel skončil, protože porušil telekomunikační zákon
Provozovatelé služby levného volání do zahraničí pod názvem Levnotel museli svou nabídku ukončit kvůli porušení telekomunikačního zákona. Český telekomunikační úřad na svých stránkách oznámil, že podnikatelské aktivity Levnotelu, provozované v síti společnosti Contactel, jsou v rozporu zejména se zákonem o telekomunikacích a zákonem o živnostenském podnikání. Vyjádření firmy Contactel ČTK zjišťuje.
Volání do zahraničí za jednotnou sazbu čtyři koruny za minutu nabízel Levnotel v síti Contactel přes linku 900, která je podle úřadu určena k poskytování obchodních a odborných služeb se zvláštním tarifem. Levnotel přitom provozuje nejmenovaná zahraniční firma, která podle ČTÚ nemá v ČR sídlo ani nevlastní příslušné telekomunikační licence. Využití linky se zvláštním tarifem mimo území ČR bylo podle úřadu v rozporu s generální licencí pro tyto služby, a proto zahájil s firmou Contactel správní řízení.
Podle provozovatelů Levnotelu byla služba přerušena bez udání důvodu. Provozovatelé proto na svých stránkách www.levnotel.cz vyzvali zákazníky, aby si na ČTÚ stěžovali.
Provozovatelé Levnotelu nyní mohou kontaktovat úřad a začít s ním jednat o podmínkách, za kterých by mohli službu nabízet. Mělo by jít o stejné podmínky, jaké mají ostatní subjekty podnikající v ČR v oblasti poskytování telekomunikačních služeb, doplnil ČTÚ.
Nejstarší občanka České republiky oslavila 108. narozeniny
Zástupy gratulantů si v pondělí podávaly dveře v domku blízko kostela svatého Michala v Moravských Budějovicích na Třebíčsku. Úctyhodné 108. narozeniny zde právě v pondělí oslavila Františka Čermáková. "Máme potvrzeno, že paní Čermáková je nejstarší občankou České republiky," řekla ČTK tajemnice místní radnice Jana Špačková.
Pečlivě učesaná a ustrojená babička Čermáková vítala hosty v křesle u okna, kde tráví většinu času. Přijímala květiny, dárkové balíčky, ale i láhev becherovky. Tou si pak připila se starostou Janem Nekulou, se kterým slaví narozeniny v jeden den. Nekula jí kromě květin předal i blahopřejný dopis od prezidenta Václava Klause. S gratulacemi přišli i zástupci kraje Vysočina.
S rodinou slavila stařenka už o víkendu. "Přišli někteří vnuci a pravnuci, seděla s námi až do půl desáté," řekla její osmasemdesátiletá snacha Jiřina, která s babičkou v domku bydlí a stará se o ni. "Jenom jí splácím její péči, s jakou se o nás starala, když se nám narodily děti," dodala snacha.
Život paní Čermákové zasáhl do tří staletí a dvou tisíciletí. Měla tři bratry, z nichž nejmladší padl v první světové válce. Vychovala tři syny, dvěma žijícím je přes 80 let. Do rodiny patří i šest vnuků, 16 pravnuků a od letoška už také tři prapravnučky. Podle její snachy na babičce všichni obdivují klid a pohodu, které kolem sebe po celý dlouhý život šířila.
Počasí:
V úterý bude oblačno až polojasno, hlavně na severovýchodě až zataženo, ojediněle slabé sněhové přeháňky, v nížinách srážky dešťové. Teploty 6 až 10 stupňů, na horách kolem 1. Mírný severní vítr.