Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Olomoucký supermarket zamořil neznámý plyn

Necelé dvě desítky lidí musely být v neděli odpoledne hospitalizovány poté, co se v olomouckém supermarketu Globus nadýchaly neznámého plynu. Většina z postižených jsou zaměstnanci podniku. Lidé si stěžovali na dýchací potíže, brnění v nohou a silně jim slzely oči. Podle záchranářů šlo zřejmě o slzný plny, hasiči nezjistili v ovzduší žádné bojové otravné látky. Mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Stanislav Kopečný, kam byli postižení lidé převezeni, potvrdil, že jejich zdravotní stav je stabilizovaný a jejich životy nejsou ohroženy. Někteří z nich měli velké problémy s dýcháním, takže jim lékaři podali léky, které dýchání podporují. Všichni v nemocnici zůstanou na pozorování nejméně do pondělí, kdy budou známy výsledky všech laboratorních testů. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse celou oblast prověřují odborníci ze Státního ústavu pro jadernou bezpečnost. Ze zákona totiž sledují nejen jaderné, ale i chemické nebezpečí. "Těžko se to dá nazývat teroristický útok v pravém slova smyslu, ale bohužel spíš to asi navazuje na atmosféru, která se v uplynulých dnech vytvořila," řekl Gross. Celý Olomoucký kraj již několik dní žije v obavách z bombových útoků, kterými státu hrozil neznámý vyděrač.

ČSSD má po sjezdu staronové vedení

V neděli odpoledne skončil v pražském Kongresovém centru třídenní sjezd sociální demokracie. Delegáti si na něm zvolili nové vedení strany, své funkce však v tajné volbě obhájil jak dosavadní předseda strany Vladimír Špidla, tak první místopředseda Stanislav Gross a další dva místopředsedové Marie Součková a Zdeněk Škromach. Novými tvářemi ve vedení jsou zbývající místopředsedové Martin Starec a olomoucký primátor Martin Tesařík. V poslední den sjezdu přijali sociální demokraté rezoluci proti válce v Iráku, kterou předložili senátor Richard Falbr, předseda zahraničního výboru sněmovny Vladimír Laštůvka a předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan. Podle této rezoluce nebyla válka v Iráku nevyhnutelná a tím, že nezískala nový mandát OSN, je její vedení protiprávní. Premiér Špidla se hlasování o návrhu, který je k irácké válce mnohem kritičtější nežli stanovisko vlády a parlamentu, zdržel. Sjezd dále přijal usnesení o ekologii, rozvoji dopravy, hospodářském vývoji regionů a Evropské unii.

Delegáti sjezdu ČSSD ocenili také zásluhy svého bývalého předsedy a premiéra Miloše Zemana. V závěrečném usnesení proto svému někdejšímu lídrovi poděkovali a popřáli mu hodně zdraví. Zeman, který propadl ve druhém kole prezidentské volby, v poslední době rozděluje stranu na své odpůrce a příznivce. Od loňského léta tráví důchod na své chalupě na Vysočině, odkud několik týdnů před sjezdem prostřednictvím médií útočil na předsedu Vladimíra Špidlu. Sociální demokraté ale nevyslyšeli jeho doporučení, že novým šéfem ČSSD by se měl stát Zdeněk Škromach.

Jednání sjezdu bylo poznamenáno ostrou kritikou Špidlova vedení strany, spory mezi obhájci koaličního vládnutí a jeho odpůrci a při projednávání rezoluce proti irácké válce se v sále dokonce pískalo. Na závěr sjezdu však předseda Vladimír Špidla vyzval všechny k jednotě a prohlásil, že otevřená výměna názorů na sjezdu ukončila krizi uvnitř strany. "Z tohoto sálu odejde ČSSD, která ví, co chce, a nechce to pro sebe," konstatoval premiér. Odmítl také tvrzení svých kritiků, že koaliční vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů má před sebou už jen několik měsíců. O tom je přesvědčen například jeho neúspěšný protikandidát na post lídra strany Jiří Rusnok, kterého Špidla nedávno odvolal z funkce ministra průmyslu a obchodu. ČSSD na sjezdu odmítla hlubší debatu o svém praktickém politickém programu, prohlásil Rusnok v nedělním pořadu Sedmička televize Nova.

Situace v Kuvajtu je dosud klidná, čeští chemici jsou v pořádku

Velitel 1. česko-slovenského protichemického praporu Dušan Lupuljev uvedl, že situace v Kuvajtu je klidná a všichni vojáci jsou v pořádku. Chemici mají v současnosti čas například na filmová představení, nesmějí ale kvůli tomu přerušit své standardní povinnosti, tedy hlídkování v ulicích města Kuvajt a monitorování případného použití zbraní hromadného ničení. Čeští vojáci stále připravují přijetí 7. polní nemocnice, o jejímž vyslání má příští týden rozhodnout vláda a parlament. Chemici musejí hlavně zajistit příjem letadel, jejich vyložení, odvoz a uskladnění materiálu, ale také ubytování lékařů a dalšího personálu. Ochranu protichemického praporu tento týden posílilo 16 příslušníků 6. skupiny speciálních sil z Prostějova a čtyři slovenští vojáci. Vedení armády tak reagovalo na obavy z možného teroristického útoku proti jednotce, která monitoruje situaci v Kuvajtu. Vojáci by také měli chemiky chránit v případě, že by byly v Iráku použity zbraně hromadného ničení a protichemičtí specialisté by tam museli vyjet, aby pomáhali odstraňovat následky.

Nad Českou republikou přelétávají americké B-52

Celkem jedenáct přeletů těžkých bombardérů B-52 americké armády zaznamenalo v posledních 24 hodinách české ministerstvo obrany. Podle náměstka ministra obrany Jana Váni celkem uskutečnili spojenci za stejnou dobu 37 přeletů, kromě jedenácti to byly dopravní lety. Přelety těžkých bombardérů startujících z Británie zřejmě souvisí se zintenzivněním letecké války nad Irákem. Spojenci sice dočasně zastavili postup, stále však podnikají intenzivní letecké útoky na Bagdád a další města. Na cestu do oblasti se podle Váni také stále usilovně připravuje česká 7. polní nemocnice. Nemocnice potřebuje k přepravě z ČR na místo určení týden. Pak může začít pracovat během několika hodin. K přepravě kontejnerů s vybavením nemocnice je potřeba 21 přeletů obřím letadlem Ruslan. Na nákladech na přepravu by se zřejmě měly podílet Spojené státy a Británie.

Poslanecká sněmovna projedná návrh přímé volby prezidenta

Po několikatýdenní přestávce se do parlamentu vrátí téma přímé volby prezidenta státu. Poslanecká sněmovna totiž při své schůzi, která začne v úterý, projedná poslanecký návrh novely Ústavy, která by umožnila přímou volbu hlavy státu. S přímou volbou by ale bylo možné počítat nejdříve za pět let, kdy skončí funkční období současného prezidenta Václava Klause. Přímou volbu prezidenta podporuje většina parlamentních stran. Zatím naposledy se sněmovna těmito iniciativami zabývala koncem loňského roku. Ani návrh skupiny poslanců Unie svobody-DEU, KDU-ČSL a ČSSD ani návrh opoziční ODS ale nepřijala. Dolní komora předlohu zákona o přímé volbě zřejmě neprojedná a neschválí rychle. Netlačí ji totiž čas a po zvolení Klause ani potřeba rychle prezidentský úřad obsadit. Proto se spíše očekává, že sněmovna předlohu předloží své zvláštní komisi, kterou ustavila na přelomu února a března a která má v příštích měsících podrobně posoudit nejen přímou volbu hlavy státu, ale i další změny Ústavy. Proto lze hlasování o návrhu přímé volby prezidenta očekávat až v další části tohoto, nebo příští rok.

Proti válce v Iráku demonstrovaly v Praze stovky lidí

Na demonstraci proti válce v Iráku se v neděli odpoledne sešlo na pražském Staroměstském náměstí asi 600 až 700 lidí. Demonstraci pořádala Iniciativa proti válce spolu s Mezinárodním mírovým hnutím. Kromě českých občanů přišli protestovat i cizinci, především Američané a Iráčané. Nechyběli ani čeští anarchisté, kteří se sešli na nedalekém náměstí Jana Palacha. Organizátoři protestu přečetli projevy odsuzující útok spojenců na Irák, rozdali letáky a přichystali transparenty. Demonstrace pokračovala pochodem k velvyslanectví USA.

K sobotním komunálním volbám přišly téměř tři čtvrtiny voličů

Téměř tři čtvrtiny voličů přišly v sobotu k volbám do zastupitelstev v 64 obcích a čtyřech městských částech. Je to mnohem více než loni v listopadu, kdy si v řádném termínu přišlo obecní zastupitele vybrat necelých 44 procent voličů. V sobotních volbách podle očekávání tradičně uspěli zejména nezávislí kandidáti, kteří obsadili 407 ze 481 volených míst. Z parlamentních stran uspěli nejlépe komunisté, kteří obsadili 20 křesel; ČSSD získala 17 mandátů, KDU-ČSL 12 a ODS dostala čtyři zastupitele. Dodatečné komunální volby se konaly hlavně proto, že se v malých obcích počet zastupitelů snížil pod zákonem stanovenou hranici. V některých obcích se ale na podzim nepodařilo kandidátky sestavit. Nové volby se uskutečnily v 21 obcích a čtyřech městských částech, které se od loňského podzimu osamostatnily. Ve čtyřech obcích se volby musely opakovat, neboť krajské soudy výsledky listopadových klání zrušily.

Kvůli podezření na SARS zůstávají v nemocnicích čtyři lidé

Čtyři lidé zůstávají v Česku hospitalizováni kvůli podezření na onemocnění nebezpečným druhem zápalu plic (SARS). Stav dvou pacientek v Praze a Příbrami je uspokojivý; zdravotní situaci dvou pacientů ležících v Brně se nepodařilo ověřit. V pátek lékaři v pražské nemocnici na Bulovce přijali kvůli podezření na nemoc SARS pětadvacetiletou ženu. Její plicní nález byl však negativní. Žena je již čtvrtým případem podezření na SARS, který na Bulovce za posledních několik dní lékaři zajistili. Z přísného režimu byli tři předchozí pacienti již propuštěni. Pětačtyřicetiletá žena z Vietnamu, od úterý hospitalizovaná na infekčním oddělení příbramské nemocnice kvůli podezření na SARS, je v pořádku a příznaky onemocnění nevykazuje. V nemocnici ale zůstává i nadále na pozorování.

Počet platebních karet v ČR se blíží evropskému průměru

Zájem o platební karty v České republice stále roste a v počtu karet na tisíc obyvatel se ČR již blíží některým zemím Evropské unie. Celkem je v ČR již více než pět milionů platebních karet, z toho více než 2,7 milionu jsou karty MasterCard. Konkurenční asociace Visa bude mít data za loňský rok k dispozici až v polovině dubna. Spolu s růstem počtu platebních karet roste i počet obchodních míst, kde mohou držitelé karet bezhotovostně za vybrané zboží zaplatit. Kartami MasterCard bylo na konci roku 2002 možno platit v České republice ve více než 38.000 obchodů. Proti stejnému období loňského roku se tuzemská akceptační síť rozrostla o více než deset procent. Kartou se dá nyní platit i na místech, kde to ještě před několika lety nebylo možné, například za lístky do kina nebo v lékárnách. Mezníkem je i nedávné zavedení možnosti platit kartou za jízdenky ve vybraných stanicích Českých drah.

Fond bydlení letos podpoří výstavbu 1000 bytů pro seniory

Výstavbu tisícovky bytů pro seniory a osoby se sníženou soběstačností podpoří v letošním roce Státní fond rozvoje bydlení. Podle ředitele fondu Jana Wagnera loni umožnil fond zahájit výstavbu téměř tří tisíc těchto bytů, když na 148 projektů rozdělil téměř dvě miliardy korun. Nejvíce bytů pro seniory loni s podporou fondu vzniklo v Jihočeském kraji, a to více než 470. Téměř 300 bytů firmy postavily v Moravskoslezském kraji, v Jihomoravském kraji to bylo o 32 bytů méně. Výstavbu více než 200 bytů ještě zahájily kraje Plzeňský, Středočeský, Pardubický a Olomoucký. Průměrná plocha bytu činí 36 metrů čtverečních. Průměrné celkové náklady přesáhly 29.000 korun za metr čtvereční. Náklady bytu v domech s pečovatelskou službou také zahrnují i náklady na prostory, které slouží pro poskytování služeb. Maximální výše dotace, jejímž příjemcem je obec, je 700.000 korun na byt. Peníze Státnímu fondu rozvoje bydlení poskytuje Fond národního majetku.

Na pražském Jižním Městě vyroste nový kostel

Českobratrská církev evangelická bude mít v Praze na Jižním Městě nový kostel, první po mnoha desetiletích. Na staveništi Sborového domu byl v neděli slavnostně položen základní kámen. Investorem stavby s rozpočtem 28 milionů korun je spořilovský evangelický sbor, který se v budoucnu hodlá přestěhovat do nového působiště z nevyhovujících prostor. Náklady jsou postupně pokrývány finančními dary, a to i zahraničními, zejména z církevních kruhů. Sborový dům určený pro nedělní bohoslužby i pro setkávání během týdne nabídne mimo jiné multifunkční sál pro 170 lidí s varhanami a skautskou klubovnu. Evangelíci doufají, že zde vznikne skutečné a živé centrum farnosti. Moderní církevní objekt má být dokončen v roce 2004. Jeho architektonické řešení reaguje na blízkou kruhovou Chodovskou tvrz.

V pondělí začne festival Sukovy Sedlčany

Opereta Emmericha Kálmána Hraběnka Marica v podání Městského divadla Ústí nad Labem zahájí v pondělí hudební festival Sukovy Sedlčany. Festival je věnován památce skladatele Josefa Suka a podevětatřicáté ho pořádá město Sedlčany spolu s místním Kulturním domem Josefa Suka. Součástí festivalu budou koncerty, vystoupení ochotníků i výstavy. Stejně jako v předcházejících letech se hlavní koncerty uskuteční na zámku Červený Hrádek nedaleko Sedlčan. Vystoupí tam 23. května americká klavíristka Suzan Kagan a Kvarteto lesních rohů Českého rozhlasu. O den později bude na zámku koncertovat Sukův komorní orchestr. Na festivalu vystoupí i letos sedlčanští ochotníci s hrou Ladislava Stroupežnického Naši furianti. V rámci doprovodného programu budou v koncertním sále sedlčanského kulturního domu výstavy výtvarníků Jiřího Soběslavského, Jindřicha Částky, Marty Drozdové a Vlasty Dyrynkové. Uskuteční se také přehlídka pěveckých sborů Sedlčanská vonička. Festival už tradičně zakončí koncert skladatelova vnuka, houslisty Josefa Suka. Ten zahraje 25. května za doprovodu varhanisty Aleše Bárty v kostele v Sukově rodišti Křečovicích na Benešovsku. Koncert je součástí festivalu Pražské jaro.

Rakouské úřady identifikovaly tři mrtvé Čechy z ledovce

Všichni tři muži, kteří v sobotu zahynuli po pádu do ledovcové štěrbiny v oblasti Hintertuxského ledovce v tyrolských Alpách, byli Češi. Četníkům z města Mayrhofen se v neděli podařilo identifikovat zbylé dvě oběti, jejichž doklady nejprve postrádali. Trojici tvořili muži ve věku 23, 24 a 45 let z Kolína. Všichni si mohli podle četníků zachránit život, pokud by se drželi vyznačené trasy sjezdovky. Na ní byly umístěny zábrany a varovné tabule. K neštěstí došlo v sobotu před polednem ve výšce kolem 3200 metrů nad mořem. Oběti jely nejprve po regulérní sjezdovce na svahu hory Olperer, později ale sjely na svah, kde se propadly do 30metrové průrvy. Záchranářům se podařilo vytáhnout už pouze mrtvá těla, ačkoli bylo do akce nasazeno více než 30 lidí včetně lékaře a vrtulník. K poslední oběti se dostali pomocí pneumatické sbíječky až po několika hodinách.

Krkonoše o víkendu nabídly dobré sněhové podmínky

Pěkné jarní počasí a stále ještě dobré lyžařské podmínky o víkendu čekaly na návštěvníky Krkonoš. Velmi dobré podmínky a takřka půl metru sněhu hlásí Medvědín a Horní Mísečky ve Špindlerově Mlýně, okolo půl metru sněhu leží i na sjezdovkách v Peci pod Sněžkou. Přestože se počasí vydařilo, lyžařů podle šéfa vleků v Peci pod Sněžkou Františka Vambery o víkendu mnoho nebylo a v následujícím týdnu jich bude ještě méně. V Peci budou navíc od dubna platit mimosezonní ceny. Vambera předpokládá, že se zde bude lyžovat do Velikonoc. Rovněž ve Špindlerově Mlýně se bude patrně naposledy lyžovat o velikonočních svátcích. Krkonošská horská služba však varuje turisty, aby se vyhýbali lavinovým svahům a cestám. Turisté, kteří se budou chtít v příštím týdnu vypravit na Sněžku, musejí navíc počítat s tím, že kvůli pravidelné jarní údržbě nepojede lanovka.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci i zítra bude oblačno a místy přeháňky. Postupně se vyjasní a přeháňky budou jen ojedinělé, na horách ale sněhové. Noční teploty 7 až 3 stupně, denní 10 až 14, na horách kolem 3. Severozápadní vítr může mít v nárazech na horách rychlost až 70 kilometrů v hodině.

Tolik zprávy Radia Praha