Zprávy Radia Praha
Vláda předloží parlamentu návrh na vyslání polní nemocnice
Vláda předloží parlamentu návrh na vyslání české 7. polní nemocnice do Iráku. Po úterním mimořádném jednání vlády to řekl premiér Vladimír Špidla. Vláda navrhuje poslat na Blízký východ dalších až 300 členů nemocnice, její logistiky a ochrany. Nemocnice by měla v souladu s páteční rezolucí OSN poskytovat humanitární činnost v Iráku i mimo něj. "Rezoluce OSN konstatuje, že v oblasti je humanitární katastrofa, a žádá státy, aby poskytly pomoc. Hledali jsme odpovídající reakci na tuto výzvu," prohlásil premiér Špidla. Ministr zahraničí Cyril Svoboda má také informovat Sankční výbor OSN o české reakci na její rezoluci. Svoboda poznamenal, že neví o žádné jiné zemi, která by na rezoluci zareagovala podobným způsobem. Vláda s návrhem souhlasila jednomyslně.
Češi už mají v Kuvajtu 400 vojáků protichemického praporu. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík zdůraznil, že vyslání nemocnice není zapojením do operace Svoboda pro Irák. Sdělil, že předpokládá konec legislativního procesu souvisejícího s návrhem kolem 20. dubna. Pak by nemocnice mohla vycestovat. Ministerstvo obrany počítá s tím, že náklady na půlroční působení nemocnice v oblasti by dosáhly asi 473,5 milionu korun, jen doprava 21 lety obřími letouny An-124 Ruslan vyjde přibližně na 118 milionů. Náklady by měli částečně uhradit spojenci.
Čeští vojáci v Kuvajtu prožili klidný den
Klidná byla v uplynulých 24 hodinách situace v Kuvajtu, kde působí vojáci 1. česko-slovenského protichemického praporu. Novinářům to v úterý telefonicky řekl velitel jednotky Dušan Lupuljev. Podle něj byly pouze dva poplachy, rakety však byly sestřeleny ještě nad Irákem a Kuvajt vůbec neohrozily. Riziko použití zbraní hromadného ničení se podle něj se zpomalením postupu spojeneckých pozemních sil snížilo, až vojáci postup obnoví, nebezpečí zase vzroste. "Odpáleny byly v hloubce iráckého území," řekl Lupuljev o raketách, které zřejmě byly kratšího doletu. Zatím jedinou větší škodu v Kuvajtu způsobila před několika dny zřejmě námořní raketa, která vybuchla na pobřeží u obchodního střediska v luxusní čtvrti. Za obrannou linii okolo Bagdádu, takzvanou "červenou čáru", při jejímž překročení nepřítelem mají iráčtí velitelé údajně povoleno použít zbraně hromadného ničení, zatím spojenecké jednotky nepronikly, podotkl Lupuljev. Až se tak stane, riziko použití zbraní hromadného ničení opět vzroste. Právě jen v takovém případě by se čeští a slovenští vojáci zapojili do akce i na území Iráku a pomáhali by odstraňovat následky. "Až vojska koalice opět zahájí pozemní operaci, bude toto ohrožení opět velmi aktuální," řekl generál Lupuljev.
Katolická charita vyhlásila sbírku na pomoc obětem války v Iráku
Sdružení Česká katolická charita vyhlásilo veřejnou finanční sbírku na pomoc obětem války v Iráku. Charitní pomoc bude směřovat do celého regionu zasaženého konfliktem - do Iráku, Sýrie, Íránu a Jordánska. Podle organizátorů je zřejmé, že pomoc se bude odvíjet ve dvou hlavních liniích, a to přímo v Iráku a vedle toho v okolních zemích, kam lidé utíkají před válkou. "Mezinárodní charitní pomoc v této oblasti jsme podpořili před několika měsíci. Přispěli jsme tisícem dolarů na zdravotnické vybavení ambulancí," uvedla Květa Princová z České katolické charity. "Nyní čekáme na vyhodnocení situace v oblasti. Zatím nevíme, kde bude pomoci nejvíce potřeba," dodala. Podle Princové se česká Charita hodlá podílet na poskytování základních potřeb, jako je voda, potraviny, oděvy a přikrývky, dále léků a zdravotnického materiálu. Příspěvky je možné zasílat na účet 369-369369369/0800, variabilní symbol 180.
Mezinárodní společenství Charit - Caritas Internationalis (CI), jehož je Česká katolická charita součástí, působilo v Iráku již před vznikem konfliktu. CI má centrální kancelář pro tuto oblast v jordánském Ammánu, spolupracuje s Červeným křížem a Charitou v Bagdádu, zejména v oblastech na severu Iráku. Mezinárodní Charita v současné době zásobuje svá ambulantní zdravotnická zařízení a zařízení Červeného kříže a pomáhá přímo v Bagdádu, Basře a v Mosulu. Její pracovníci jsou připraveni k poskytování humanitární pomoci zejména na severu Iráku, kde má Charita mnoho svých zařízení. CI se také podílí na stavbě uprchlických táborů v Iránu a Sýrii, budování provizorních přístřeší a zásobování centrálních skladů materiálem první pomoci.
Lubomír Zaorálek ukončil sotva zahájenou schůzi Poslanecké sněmovny
Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek ukončil její v úterý zahájenou schůzi, aniž by se vůbec rozběhla. Ještě předtím ale poslance vyzval, aby se do sněmovny znovu dostavili ve středu. Zatím však není jasné, zda ve středu zahájí novou schůzi dolní komory. Úterní jednání dolní komory zkrachovalo kvůli tomu, že se jí ani napočtvrté nepodařilo schválit program schůze. Tato věc není ve sněmovně obvyklá. Naposledy se stala v nervózní atmosféře před volbami v roce 1996.
Podle neoficiálních informací ČTK stojí za krachem jednání dva důvody. Jedním je údajná nespokojenost občanských demokratů, komunistů a zřejmě i části sociálních demokratů s tím, že na pořadu jednání mělo být odvolání Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Druhým důvodem měla být nespokojenost komunistů s tím, že dolní komora nepodpořila jejich návrh, aby vláda při schůzi vysvětlila svůj postoj k situaci kolem Iráku.
Politici vládní koalice se domnívají, že rada nese odpovědnost za prohranou mezinárodní arbitráž, která znamená, že země asi bude muset zaplatit firmě CME zhruba 10,5 miliardy za znehodnocení její investice do Novy. Členové rady tvrdí, že dělali to, co jim umožnily platné zákony. Občanští demokraté a komunisté ale hlavně prohlašují, že odvoláním rady by teď parlament přiznal vinu České republiky, a podlomil by tak snahu státu domoci se u švédského soudu zrušení arbitráže.
Václav Klaus: Velvyslanec nemá vystřihovat články, ale zastupovat stát
Velvyslanec nesmí pouze vystřihovat články z novin, ale jeho hlavním úkolem je zastupovat zájmy země. Na úterním setkání s českými diplomaty, kteří působí v členských zemích Severoatlantické aliance a Evropské unie a ve státech, jež o členství v těchto dvou organizacích usilují, to uvedl prezident Václav Klaus. "Chtěl bych připomenout, že místo velvyslance je velmi významným postem. Moc bych prosil, abyste to brali takto vážně," dodal Klaus. Pro nového prezidenta, který byl teprve před měsícem zvolen hlavou státu, bylo dnešní setkání první podobnou schůzkou s diplomaty, které ještě jmenoval jeho předchůdce Václav Havel. "Velvyslanec zastupuje a prosazuje zájmy země, kterou byl vyslán," poznamenal Klaus s tím, že ve valné většině by to měly být zájmy ekonomické. Požádal také diplomaty, aby se snažili přispět k jednotě české zahraniční politiky. "Abyste prosazovali autorizované postoje země," uvedl prezident. Velvyslanci by se podle něj také neměli snažit vměšovat do domácí politiky. "Jistě víte, o čem mluvím," dodal bez dalších podrobností Klaus.
Právě za skandálem ODS, který vedl až k pádu Klausovy vlády, stál bývalý český velvyslanec ve Švédsku Petr Kolář. Byl to on, kdo zveřejnil informaci o podvodech spojených s privatizací Třineckých železáren a s milionovými úplatky, které pod cizími jmény poskytl ODS bývalý tenista Milan Šrejber.
S velvyslanci, kteří zastupují ČR v členských a kandidátských státech EU a NATO a nyní jsou v Praze na pravidelné poradě, Klaus hovořil také o irácké krizi. Znovu zopakoval, že Česko není součástí koalice, která vede válku s režimem Saddáma Husajna.
Šéf rakouské sněmovny senátorům: Nevracejme se ke starým věcem
Ani odsun sudetských Němců, ani problém jihočeské jaderné elektrárny Temelín nepatřil oproti očekávání k tématům, o nichž v úterý s českými senátory jednal předseda rakouské Národní rady Andreas Khol. Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky hned v úvodu jednání šéf dolní komory rakouského parlamentu řekl: "Nevracejme se ke starým věcem a bavme se o budoucnosti". Hovor se proto týkal situace kolem války v Iráku a rozšíření Evropské unie. "Asi po tom roce se to myšlení změnilo," uvedl Sobotka v reakci na Kholův požadavek z loňského dubna na zrušení Benešových dekretů. Khol tehdy také žádal ještě jako šéf lidovecké parlamentní frakce, aby Česko by mělo zřídilo zvláštní fond na odškodnění odsunutých sudetských Němců a učinilo prohlášení, v němž by část dekretů o odsunu prohlásilo za "mrtvé bezpráví". Sobotka tyto požadavky pokládal za součást předvolební rétoriky. "Myslím si, že to bylo v obou zemích podobné, zrovna tak jako v Německu a kdekoli jinde," dodal místopředseda Senátu. K tématům jednání podle něj nepatřila ani možnost uzavření jakési obdoby česko-německé deklarace z roku 1997, kterou by rakouští lidovci uvítali.
"Otázky minulosti jsme neprobírali," řekl Khol po jednání parlamentních delegací. "O čem jsem jednal mezi čtyřma očima s prezidentem Václavem Klausem a panem Zaorálkem však zůstane tajemstvím," dodal, aniž témata rozhovoru dále upřesnil. Khola přijal také ministr zahraničí Cyril Svoboda a premiér Vladimír Špidla.
České republice hrozí další arbitráž o 205 milionů korun
Českou republiku zřejmě čeká další arbitráž. Za neochránění investice 205 milionů korun hodlá Českou republiku zažalovat kanadská společnost Frontier Petroleum Services (FPS). ČTK to oznámili představitelé FPS. Kanaďané mají obavy peníze, které v roce 2001 poskytli firmě Moravan Aeroplanes v Otrokovicích na koupi a.s. LET v Kunovicích, předchůdce Leteckých závodů. Tato arbitráž by následovala krátce poté, co arbitrážní soud v Londýně přiřkl nizozemské společnosti CME odškodné 10,4 miliardy korun za to, že ČR neochránila její investici do TV Nova. Zástupce FPS Milan Matušík oznámil, že v době, kdy byl Let v konkurzu, zaplatila kanadská firma konkurzní správkyni 80 milionů korun, protože chtěla na Moravě vyrábět nové letadlo. Dalších 125 milionů korun obdržel Moravan Aeroplanes na uskutečnění záměru. Podle Matušíka měli následně Kanaďané získat 49 procent akcií Leteckých závodů Kunovice, jež vznikly z původní a.s. Let. "Když jsme požádali, aby valná hromada deklarovala náš podíl na statutárních orgánech společnosti, byl nám zakázán vstup do továrny," sdělil Matušík. Podle předsedy představenstva Leteckých závodů Libora Sosky jsou peníze od Kanaďanů půjčkou, kterou si během pěti let nechají investoři splatit, nebo ji převedou na akcie. "Informace, uvedené zástupci FPS jsou nepravdivé. V případě jejich dalšího šíření chystáme právní kroky k ochraně našeho dobrého jména," sdělil dříve ČTK místopředseda představenstva Leteckých závodů Tomáš Štefánek. Se Soskou zpochybnili také výši částky, kterou jim Kanaďané poskytli. Obě strany při tom uvádějí, že přesnou výši investice jsou schopny doložit.
Soudce v Ústí prohlásil konkurz na Union banku, ta to odmítá
Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil konkurz na společnost Česká revitalizační. Znamená to bankrot Union banky, protože jde o jeden a tentýž subjekt, řekl ČTK soudce z ústeckého obchodního soudu Jiří Berka. Podle něj podala dlužnický návrh na konkurz sama banka. Union banka podle soudce změnila spolu s obchodním jménem i své sídlo z Ostravy do Mostu. Představenstvo Union banky společně s akcionáři to odmítají a prohlašují, že nečinili žádné kroky ke změně sídla a obchodní firmy Union banka.
Státy střední Evropy musí nutně reformovat veřejné finance
Země střední a východní Evropy musejí zahájit potřebnou reformu veřejných financí co nejdříve. Právě hluboké deficity totiž mohou zkomplikovat vstup těchto zemí do Evropské unie a především mohou působit problémy při následném přijetí eura. Shodli se na tom na úterní pražské konferenci České národní banky guvernéři kandidátských zemí. "Tyto reformy jsou však politicky velmi citlivé a těžké na rozhodnutí," upozornil guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Právě vysoké deficity veřejných financí jsou největším problémem domácí ekonomiky, naopak s inflací ČR momentálně problémy nemá a ani koruna již neposiluje tak, jako v předchozích letech. Posilování kurzu podle Tůmy nyní nebude tak rychlé, jak se mohlo zdát před několika lety. Podle ministra financí Bohuslava Sobotky by reforma veřejných financí měla být připravena do poloviny roku.
Problémům s vysokými fiskálními deficity čelí i Maďarsko. Podle prezidenta maďarské centrální banky Zsigmonda Járaie způsobily tamní ekonomice potíže především loňské volby, před kterými mimo jiné vzrostly mzdy ve veřejném sektoru o 50 procent. Maďarský forint se navíc pohybuje v pásmu 15 procent kolem parity, kde je podle Járaie těžko udržitelný v případě nedisciplinované fiskální politiky. Hluboké deficity navíc komplikují i inflační cílování.
Deset kandidátských zemí by do Evropské unie mělo vstoupit v květnu příštího roku. Pro následné přijetí eura musejí státy splnit kromě jiného požadavek maximálně tříprocentního schodku veřejných financí.
STEM: Čechy spojuje nejistota, jak si budou žít po vstupu do EU
Čechy spojuje nejistota, jak bude vypadat jejich životní úroveň i česká ekonomika po vstupu do Evropské unie. Lidé jsou mírnými optimisty, zároveň jsou ale svázaní množstvím obav a jejich odpovědi si často protiřečí, vyplývá z průzkumu Střediska empirických výzkumů (STEM). Právě na životní úrovni se vstup do EU projeví nejvíc, soudí veřejnost. Necelá polovina obyvatel je přesvědčená, že si česká ekonomika v EU pohorší a jen třetina lidí očekává celkové zlepšení. Sami sobě lidé věří více. Obavu ze zhoršení vlastní životní úrovně má sice přes 60 procent Čechů, ale jen třetina dotázaných si myslí, že k tomu skutečně dojde. Šanci na zvýšení vlastní úrovně vidí v Evropské unii každý druhý Čech. Většími optimisty jsou již tradičně pravicově orientovaní mladí lidé s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Obavy z budoucnosti mají naopak lidé starší, s nižším vzděláním a voliči levicových stran. Mezi perspektivní obory lidé zařadili pohostinství a další obory spojené s cestovním ruchem, finančnictví, pojišťovnictví a také stavebnictví. Na trhu práce se podle dotázaných nejlépe uplatní lékaři, státní úředníci a další lidé s vysokou kvalifikací, ale také například umělci. Největší problémy mohou mít podle veřejnosti po vstupu průmysloví dělníci, drobní podnikatelé a zemědělci.
Proti činnosti sudetoněmecké kanceláře protestovala hrstka lidí
Zástupci Národní strany a Moravské demokratické strany demonstrovali v úterý proti činnosti Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Praze. Před malostranskou kanceláří sdružení se sešlo asi 15 členů těchto neparlamentních stran. Drželi českou a moravskou vlajku a také malé transparenty, například s nápisem Ne usídlení sudetoněmeckého landsmanšaftu v ČR, Nechceme Sudeťáky v Praze, Posselte, vrať se domů - schnell (rychle). Sudetoněmecké krajanské sdružení, jemuž šéfuje Bernd Posselt, otevřelo svoji kancelář minulý týden a hned začaly spekulace, zda tím neporušilo zákon. Kancelář funguje nikoli jako pobočka sdružení, ale jako společnost s ručením omezeným. "Problémem není to, že si v Praze otevřeli kancelář. Nám vadí, co propagují, že si dělají právo na vyvlastněný majetek. Naším zájmem je, aby tato kancelář byla uzavřena a pan Posselt se vrátil domů," řekl ČTK předseda Národní strany Pavel Sedláček.
Kancelář má být hlavně kontaktní informační kanceláří, tedy ne žádnou propagandou, odmítl výtky demonstrantů jednatel kanceláře Peter Barton. "Nejsme politickou organizací. Pan Posselt také říkal, že politické centrum zůstává v Mnichově," řekl. Podle Posselta by měla kancelář sloužit především k dialogu s českou občanskou společností. Její otevření se však nesetkalo s větším nadšením českých politiků.
Kancelář navštívil nezávislý poslanec Svatopluk Karásek. Její otevření považuje za dobrou věc, neboť podle něj poslouží dialogu, který je nezbytný. "Nemůžeme dělat, že se nás minulost netýká," řekl ČTK. Podle něj je dobré, že nyní existuje možnost osobního kontaktu.
Naopak Český svaz bojovníků míní, že kancelář nemá v Praze co dělat. Podle něj je výsměchem nejen politickým vězňům, ale i českým politikům. "Celá záležitost je o to nebezpečnější, že pro Bernda Posselta a některé sudetské Němce je česko-německá deklarace pouhý cár papíru," uvedla předsedkyně svazu Anděla Dvořáková.
Soud s "nestorem českého neonacismu" byl odročen na neurčito
Soud pátého pražského obvodu odročil na neurčito případ jedenasedmdesátiletého důchodce Romana Skružného, kterého média někdy označují za nestora českého neonacismu. Obžalobě čelí kvůli videokazetě, na níž se popírá holokaust. Soudce se minulý týden rozhodl, že si nechá ještě vypracovat na obsah nahrávky znalecký posudek. Přelíčení proto odročil do doby, kdy ho bude mít k dispozici, řekla ČTK pracovnice soudu. Skružný je obžalován z propagace hnutí směřujících k potlačení lidských práv a svobod kvůli anonymní kazetě, která se před dvěma roky prodávala na srazech českých skinheadů. Hlas na nahrávce popírá holokaust, československý odboj označuje za tragikomickou frašku, atentát na Reinharda Heydricha za zákeřnou vraždu a kladně se vyjadřuje o protektorátu. Podle policie patří hlas Skružnému. Ten to ale popírá. Loni byl Skružný odsouzen k podmíněnému trestu za rasistické články v časopisu Vlajka, který ministerstvo vnitra zakázalo.
Přes nový česko-německý přechod přejelo za pět hodin přes 600 aut
Přes 600 osobních aut přejelo v úterý za pět hodin od otevření přes nový česko-německý hraniční přechod Rožany-Sohland ve Šluknovském výběžku. Přechod byl otevřen pro osobní vozidla. Vedoucí šluknovského referátu cizinecké a pohraniční policie Josef Hýbl ČTK řekl, že přechod bude otevřen nepřetržitě pro pěší, cyklisty, motocyklisty a osobní auta. Dosud spojovala Rožany, které jsou místní součástí Šluknova, s německou obcí Sohland turistická stezka. Měsíčně ji využívalo na 10.000 převážně německých turistů. Otevření nového přechodu přivítal starosta Šluknova Milan Kořínek. Němečtí turisté podle něj budou nyní zajíždět auty až do města. "To přiměje místní podnikatele, aby rozšířili nabídku svých služeb," řekl Kořínek. Hýbl poznamenal, že nyní již nebudou muset motoristé z obou stran hranice zajíždět na 20 kilometrů vzdálené přechody do Dolní Poustevny nebo do Varnsdorfu. Na těchto přechodech se podle něj také díky rožanskému zkrátí odbavovací doby.
České děti jsou vyšší než před 100 lety, ale příliš neztloustly
Za posledních sto let čeští chlapci a dívky povyrostli. Osmnáctiletí chlapci dnes měří kolem 180 centimetrů, což je o 12 centimetrů více než v roce 1895. U dívek, které dorůstají výšky 167 centimetrů, je rozdíl šest centimetrů. Podle antropologů se populace pravděpodobně již příliš zvětšovat nebude, jak ukázal vývoj v posledních deseti letech. Dobrou zprávou vyplývající z výsledků šestého celostátního antropometrického výzkumu dětí a mládeže také je, že od roku 1991 se nijak výrazně nezvětšil počet malých Čechů s nadváhou, asi dvakrát více je pouze dětí s extrémně vysokou hmotností. Podle světových norem, které jsou vyšší, dokonce mezi českými dětmi žádné velmi obézní nejsou. Nárůst výšky za uplynulé století je podle antropologa Pavla Bláhy nejpatrnější u dvanáctiletých dětí, což je dáno tím, že puberta u dnešní mládeže nastupuje asi o tři roky dříve než tehdy, již ve 13 letech, u děvčat ještě o dva roky dříve. Mladí také přestávají dříve růst. V roce 1895 konečné výšky dosahovali v 21 letech, v současnosti je to mezi 17 až 19 lety. Problémem dnešních dětí začíná být kromě obezity i velmi nízká hmotnost, upozorňuje Bláha. "Nízká hmotnost může souviset s psychickými poruchami nebo může signalizovat i nějakou budoucí chorobu toho dítěte," uvedl antropolog.
Nadace vypravila do Indie kamion s 15 tunami humanitární pomoci
Nadace sv. Františka z Assisi vyslala z Brna do indické Kalkaty kamion s 15 tunami humanitární pomoci. "V Indii ji převezmou řeholnice misijní společnosti, již založila Matka Tereza. Rozdělí ji do sítě domovů pro nemocné a chudé," řekla ČTK Eva Štěpančíková z nadace. Indii nadace pomáhá již čtvrtým rokem. Kamion je naložen především zdravotnickým materiálem, například injekčními jehlami, obvazy, náplastmi a plenami. V zásilce jsou i multivitaminy, kbelíky na vodu a šlapací šicí stroje. Pro další plánovanou sbírku nadace shání invalidní vozíky a kolečková křesla. Zásilka je určena především svěřencům ústavů pro léčbu lepry, domovům pro odložené děti a útulkům pro přestárlé. "Pomoc se dostane i malomocným, k nimž se pro zápach a nebezpečí přenosu nemoci kromě sester z řádu Matky Terezy nikdo neodváží přiblížit," poznamenala Štěpančíková. Podobných zařízení ve správě křesťanských misijní je v Indii přes 300. Další humanitární zásilku vypraví nadace z Brna v červnu. Dosud do Indie zaslala zhruba 100 tun zdravotnického materiálu.
Památkáři se zaměřují na interiéry a umělecké sbírky
V českých zemích je od úterý v letní turistické sezoně veřejnosti opět přístupno kolem 130 hradů, zámků a dalších památek. Odborníci se v posledních letech zaměřují zejména na obohacování návštěvnických tras v objektech a na prezentaci uměleckých sbírek. "Ještě stále je však přístupná zhruba jen jedna polovina toho, co by lidé v interiérech mohli vidět," řekla ČTK Květa Křížová z Národního památkového ústavu. Základní stavební starosti jsou podle ní u veřejnosti přístupného památkového fondu většinou zažehnány, takže se pozornost památkářů může více obracet k interiérům a sbírkám. Dále tak mimo jiné pokračuje proces identifikace uměleckých děl rozptýlených v důsledku znárodňování po únoru 1948 v archivech a depozitářích. S tím je spojeno trvalé úsilí o rehabilitaci a rekonstrukci mnohdy násilně rozptýlených historických uměleckých a interiérových souborů v jednotlivých památkových objektech.
Rozšířené nebo obohacené expozice a prohlídkové trasy lze podle památkářů vyhledat v nové sezoně na řadě hradů a zámků - například v Náchodě, na severočeském Grabštejně, ve východočeském Letohradě a na Humprechtu a v Litomyšli, v západních Čechách na Švihově a v Červeném Poříčí, na Moravě v Lysicích či v Lednici, ale i na hojně navštěvovaném Karlštejně. Památkáři se nezaměřují zdaleka jen na státní objekty, ale odborně pomáhají s instalací expozic na hradech a zámcích i vlastníkům soukromým a městům a obcím.
V Kersku byla otevřena výstava k Hrabalovým Postřižinám
Výstava o známém filmovém dílu Postřižiny na motivy prózy Bohumila Hrabala začala v lesním ateliéru Kuba v Kersku na Nymbursku. Film režiséra Jiřího Menzela zde připomínají fotografie, dokumenty, obrazy i různé rekvizity, řekla ČTK galeristka Jana Kubová. Fotografie zapůjčené z filmových ateliérů na Barrandově zachycují nejen scény z filmu, ale i motivy z jeho natáčení. Expozici doplňují fotografie z rodinného alba Hrabalů, které zobrazují spisovatelovu matku a strýce - hlavní hrdiny Postřižin. Na výstavě nechybí ani zapůjčené rodinné obrazy, které mimo jiné zachycují atmosféru nymburského pivovaru, kde se odehrávala podstatná část Hrabalova příběhu. Součástí expozice v přízemí galerie, která potrvá do 31. května, je také historický bicykl a takzvaný ozonizér, relikvie připomínající scény z Menzelova filmu.
Výstava o Postřižinách je vlastně přípravou na největší událost roku, kterou je v zahradě u zdejší galerie každoročně setkání přátel slavného spisovatele Hrabalovo Kersko. Pátý ročník této lidové slavnosti pod širým nebem se chystá na 24. května a její součástí budou i divadelní výstupy připomínající známé epizody Menzelova filmu. Podobné loňské oslavy byly věnovány vzpomínkám na další Menzelův film inspirovaný Hrabalem Slavnosti sněženek. Návštěvníci zde pravidelně při této příležitosti navštěvují také místa, která spisovatel důvěrně znal a měl rád.
Dolní část zahrady Kinských bude od 6. dubna uzavřena
Dolní část zahrady Kinských v Praze 5 bude od 6. dubna až do srpna pro veřejnost uzavřena. Důvodem jsou práce, které souvisejí s rekonstrukcí letohrádku Kinských a s obnovou části zahrady, oznámilo ČTK tiskové oddělení magistrátu. V nejbližších dnech bude v dolním parteru zahrady zahájena výstavba nové dešťové a splaškové kanalizace mezi letohrádkem Kinských a takzvanou Švýcárnou. Návštěvníci zahrady budou moci k rekreaci využít část svahu, kam se dostanou buď hlavním vchodem podél bývalé vrátnice a dětského hřiště, nebo od strahovských kolejí. Případně mohou vejít z Petřínských sadů či z ulice Na Hřebenkách.
Ze sportu:
Česká fotbalová jednadvacítka prochází třetí kvalifikační skupinou mistrovství Evropy stále bez ztráty bodu. Úřadující evropští šampioni v úterý zdolali v Liberci Rakousko 3:1 a udělali další krok k postupu na závěrečný turnaj. Skóre otevřel v sedmé minutě Mario Lička, Rakušané vyrovnali vzápětí po trefě Romana Kienasta, ale ve 32. minutě rozhodl David Kobylík. V nastaveném čase pojistil výhru střídající Miroslav Slepička. Po vzájemných zápasech se všemi soupeři má český tým na kontě plný počet dvanácti bodů a před odvetami pětibodový náskok před druhými Rakušany.
Pardubický útočník Tomáš Blažek vévodí kanadskému bodování play off hokejové extraligy po semifinálových zápasech. Hrdina Pardubic, který posunul klub hattrickem do boje o zlato, nasbíral v jedenácti zápasech čtrnáct bodů za sedm branek a stejný počet asistencí. Druhý je Aleš Krátoška z týmu druhého finalisty pražské Slavie, jenž má na kontě z deseti duelů 13 bodů za tři přesné trefy a deset přihrávek. Blažek je zároveň nejlepším střelcem play off, Krátoška zase nejlepším nahrávačem. Brankářským statistikám vévodí slávista Roman Málek s průměrem 1,15 branky na zápas a úspěšností zákroků 96,43 procenta.
Český hokejový útočník Milan Hejduk z Colorada bojuje o Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce NHL. Olympijský vítěz z Nagana se trefil v 79 zápasech šestačtyřicetkrát, stejně jako Todd Bertuzzi z Vancouveru. O jednu branku více má kontě Bertuzziho spoluhráč Markus Näslund, ale Vancouveru zbývají odehrát do konce základní části jen dva zápasy, zatímco Coloradu ještě tři.
Krátce o středečním počasí v České republice:
Zataženo až oblačno, místy přeháňky, na horách sněhové. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia.