Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Vladimír Špidla: Podpora v parlamentu pro vyslání polní nemocnice je silná

Premiér a šéf sociálních demokratů Vladimír Špidla se domnívá, že vládní návrh vyslat armádní polní nemocnici do Iráku, projde úspěšně parlamentem. "Předběžná jednání prozatím ukazují, že podpora je dost vysoká," řekl předseda vlády ČTK. Uvedl, že návrh se v parlamentních klubech projednával ještě před tím, než vyslání nemocnice schválila vláda, a vyjednává se stále. Špidla dodal, že očekává nad návrhem velice zodpovědnou diskusi.

Kabinet rozhodl jednohlasně o vyslání nemocnice již 1. dubna. Dosud ale sněmovnu nepožádal o potřebný souhlas. Žádost o vyslání nemocnice není součástí ani schůze, která bude zahájena v úterý 8. dubna. Poslanci jsou překvapeni tím, že vláda o nemocnici jedná na mimořádném zasedání, ale s předložením žádosti do sněmovny otálí.

Zákonodárci nejsou v názoru na vyslání nemocnice jednotní. Proti vyslání jsou komunisté, pro občanští demokraté. Kvůli nejednoznačnému mandátu nemocnice ale váhají někteří poslanci ČSSD a KDU-ČSL. Špidla poté, co vláda rozhodla, že nemocnice bude do Iráku vyslána, řekl, že ne všichni sociální demokraté budou pro vládní návrh. Podobně se vyjádřil i ministr zahraničních věcí a předseda lidovců Cyril Svoboda.

Špidla v sobotním diskusním pořadu České televize řekl, že neexistuje žádná jiná instituce než vojenská nemocnice, která by v Iráku mohla efektivně poskytovat pomoc. "Neexistuje efektivnější způsob, než do těchto neurovnaných poměrů vyslat vojenskou nemocnici. Stošedesát lidí denně je schopna ošetřit. To jsou v daných poměrech ohromná čísla," prohlásil premiér.

Anarchisté v Čáslavi protestovali proti válce v Iráku

Desítky anarchistů a dalších mladých lidí hlasitě v sobotu protestovaly v Čáslavi proti válce v Iráku. Při zahájení akce se na náměstí objevila asi desítka skinheadů a mezi pořadateli protestu a holými lebkami vznikaly drobné slovní rozepře. Policisté a strážníci oba tábory ale hned od začátku důsledně oddělili. Pořadatelé se snažili přimět policii, aby skiny z náměstí vykázala. "My tady fašisty nechceme, to je v přímém rozporu s tím, co chceme touto akcí vyjádřit," vykřikoval jeden z pořadatelů. Hřmotný skin odmítl nařčení z fašismu a prohlásil, že jako rodný čáslavák má právo stát na náměstí. Policie ale pouze zabránila tomu, aby se obě skupiny začaly napadat. Anarchisté u radnice rozbalili transparenty s nápisy "Žádnou válku pro ropu" a "Ne válce pro zisk". Přečetli krátký projev, ve kterém odsoudili americké válečné aktivity. Celé akci přihlíželo jen několik desítek obyvatel. "Myslíme si také, že je to vlastně příprava na další válku, jako útok na severní Koreu. Amerika si vlastně hraje na světového policajta, který chce vládnout celému světu," řekl ČTK spoluorganizátor akce Petr Semerád. Z náměstí se asi padesát hlasitě skandujících a bubnujících mladých lidí vydalo na předem ohlášený průvod městem, na kterém je už skinové nedoprovázeli. Zato policie jim vydatně asistovala a na frekventovaných komunikacích a křižovatkách usměrňovala dopravu. Protest skončil opět na náměstí. Akci pořádala sdružení Československá anarchistická federace Kutnohorsko a sdružení Země především. Podobné protestní akce proti válce v Iráku se v posledních dnech konaly v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Opavě a Jihlavě.

Špidla a Gross se sejdou s Benešovou kvůli policejní reorganizaci

Premiér Vladimír Špidla chystá schůzku s Nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou kvůli jejím výhradám k rozsáhlé policejní reorganizaci. Setkání se zúčastní i ministr vnitra Stanislav Gross. "S Marií Benešovou se sejdu. Sejdu se s ní společně s ministrem vnitra a vyjasníme si oblasti, které ona považuje za konfliktní," řekl Špidla v diskusním pořadu České televize. Společná schůzka se uskuteční během 14 dnů, řekl Špidla ČTK. Dodal přitom, že policejní reorganizaci považuje za správnou.

Benešová tento týden v tisku uvedla, že sleduje s obavami osud vyšetřovatelů, kteří po březnové reorganizaci odcházejí od policie. Podle deníku Právo jim nabídla místa státních zástupců. Nejvyšší státní zástupkyně navíc znepokojují průtahy ve vyšetřování případů nejzávažnější hospodářské kriminality. Vedení policie však zpomalení vyšetřování odmítá.

Sloučením Úřadu finanční kriminality a ochrany státu a protikorupční služby vznikl v polovině března nový úřad. Útvar odhalování korupce a finanční kriminality se má zabývat nejrozsáhlejší hospodářskou kriminalitou, korupcí, praním špinavých peněz a nejzávažnějšími vojenskými trestnými činy.

Česká policie zatkla šéfa slovenského podsvětí Černáka

Česká policie zatkla v sobotu ráno v Praze šéfa slovenského podsvětí Mikuláše Černáka, který byl loni koncem listopadu na základě své žádosti podmínečně propuštěn z vězení za násilnou trestnou činnost. Čeští policisté zjistili, že se Černák pohybuje na území republiky a je napojen na ruskojazyčný organizovaný zločin, řekla ČTK mluvčí Policejního prezidia Blanka Kosinová. O Černákově zatčení informoval také slovenský ministr vnitra Vladimír Palko. Uvedl, že Černák opustil Slovensko před dvěma týdny, podle některých informací se údajně zdržoval v České republice. Proto požádal českého ministra vnitra Stanislava Grosse o spolupráci, na jejímž základě byl Černák vypátrán a zadržen.

Šestatřicetiletý Mikuláš Černák je považován za šéfa slovenského podsvětí. Byl majitelem soukromé bezpečnostní služby, která měla podle policie vydírat podnikatele na středním Slovensku a požadovat od nich "výpalné". V lednu 2000 jej Krajský soud v Banské Bystrici odsoudil k nepodmíněnému trestu 15 let vězení. Při procesu, který začal v listopadu 1999, byla Černákovi prokázána vražda polského spekulanta Grzegorze Szymaneka, vydírání a braní rukojmích. Černák si ve věznici odseděl polovinu trestu a požádal o podmínečné propuštění. V listopadu 2002 Krajský soud v Trenčíně rozhodl o jeho propuštění na svobodu. V březnu 2003 ale slovenský Nejvyšší soud vyhověl námitce ministra spravedlnosti Lipšice, podle něhož byl Černák propuštěn na podmínku předčasně. Rozhodl, že Černák musí zpět do vězení.

Dickson chce zažalovat ČR u mezinárodních soudů

Michael Dickson, který je podezřelý, že se jako člen Irské republikánské armády (IRA) účastnil v Německu útoku na britskou základnu, chce zažalovat Českou republiku. Tvrdí, že porušila jeho práva, když ho po čtyřech měsících vydala k trestnímu stíhání do Německa, uvedla Česká televize. Dicksona hledala německá policie více než šest let, česká policie ho zadržela v závěru loňského roku na ruzyňském letišti. O jeho vydání definitivně rozhodl ministr spravedlnosti Pavel Rychetský. Vydání již dříve označil za právně přípustné pražský městský soud, jeho verdikt potvrdil i vrchní soud. Česká republika postupovala v souladu s mezinárodními smlouvami, řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková. Podezřelý je umístěn ve věznici na Pankráci. Do Německa ho převeze speciální eskorta. O přesném datu vydání musí ještě rozhodnout předseda senátu městského soudu.

Představitelé sportu kritizují ministerstvo školství

Na valnou hromadu Českého svazu tělesné výchovy se po několika letech vrátila kritika, namířená proti ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Všeobecná nespokojenost s novým vedením již podle předsedy ČSTV Vladimíra Srba dokonce vyústila ve sportovním prostředí v úvahy o vytvoření samostatné vládní instituce. Delegáti, zastupující v Nymburku 86 sportovních svazů a více než 1,3 milionu členů, se z předsedovy hodnotící zprávy dozvěděli, že nové vedení ministerstva nerespektuje postavení ČSTV. "Od počátku bylo patrné, že vzájemná spolupráce nebude taková jako v posledních čtyřech letech," posteskl si Srb. Kritizoval především opožděný přísun státních finančních prostředků v období od července do září loňského roku, což podle jeho slov ČSTV znemožnilo pružně reagovat na potřeby sportovních svazů postižených povodněmi. Skluz v ustavení Rady tělesné výchovy a sportu jako poradního orgánu, nevyjasněná koncepce a nešťastné zásahy do investičních programů ČSTV - to byly další body Srbovy kritiky, mířící především k náměstkovi ministryně školství Karlovi Hrdému.

Děti z ústecké Matiční ulice se chystaly na Den Země

Vakovlaka matičního, podivné zvíře připomínající lokomotivu, vyrobily v sobotu převážně z umělých hmot děti z ústecké Matiční ulice a okolí. Chtějí ho přihlásit do soutěže o nejošklivější zvíře z neekologických materiálů, již ke Dni Země připravila ústecká zoologická zahrada. "Soutěž bude 21. dubna," řekl ČTK Petr Šimák z dobrovolnického sdružení Fajronti (romský výraz pro skupinu lidí). Jeho členové dětem s přípravou na Den Země pomáhali. Asi půl metrů vysoké zvíře tvoří kostra, zřejmě ze starého kola či koloběžky, která je ověšena plastovými lahvemi a potrhanými magnetofonovými páskami. "Do soutěže ještě určitě něco zvířeti přidáme," řekly zpravodajce ČTK děti, které už vymýšlely další doplňky pro vakovlaka matičního. Kromě přípravy soutěžního exponátu nabídli členové sdružení Fajronti dětem program v místním komunitním centru: v kuchyni pekla děvčata bábovky a vařila bramborovou polévku, v relaxační místnosti zase chlapci vyhrávali na hudební nástroje. Zájem dětí byl tak velký, že se do komunitního centra ani všechny nevešly.

Matiční ulice se stala známou na konci 90. let, kdy zde nechala samospráva postavit plot mezi majiteli rodinných domků a obyvateli obecních bytů, převážně Romy. Ochránci lidských práv označili plot za projev rasismu. Vláda proto dala Ústí 10 milionů korun. Město nechalo plot zbourat a vykoupilo tři rodinné domky. V jednom z nich je komunitní centrum.

Univerzitní insignie přilákaly do Karolina přes tisíc lidí

Vystavené univerzitní insignie, mezi nimi žezla fakult a medaile hodnostářů, stejně jako jedinečná příležitost prohlédnout si historické prostory Univerzity Karlovy (UK) přilákaly v sobotu do Karolina více než tisíc lidí. Den otevřených dveří byl součástí oslav 655. výročí založení školy. Pracovníci univerzity rozdali lidem na 1400 informačních letáků, návštěvníků však bylo více. Lidé měli největší zájem o insignie univerzity: o užívaná žezla fakult, medaile akademických hodnostářů, rektora, děkanů a dalších, řekl ČTK vedoucí Ústavu dějin UK Michal Svatoš. V historických prostorách se lidé setkávali i s tak zvanými pedely v talárech. Dříve to byli akademičtí "sluhové" rektora či děkanů, kteří při slavnostních ceremoniích šli před svým představeným a nesli insignie fakulty. Pedel má talár ve stejné barvě jako jeho představený. Dnes je to vyloženě čestná funkce, vysvětlil Svatoš. Lidé měli možnost prohlédnout si historické reprezentační a zasedací místnosti a sklepení, rektorskou a profesorskou šatnu. V křížové chodbě byla zhlédli výstavu Historická zemětřesení na starých rytinách.

Židlochovice na Brněnsku oslavily 130. výročí povýšení na město

Historickým průvodem, jarmarkem a slavnostním shromážděním na náměstí si obyvatelé Židlochovic na Brněnsku připomněli 130. výročí povýšení obce na město. Ceremoniál, který přiblížil původní předání povyšovacích listin, se odehrál před historickou radnicí. Z ní se úředníci koncem roku odstěhují a budova se změní v muzeum. Zatímco před 130 lety se Židlochovice staly městem, letos jsou prvním rokem centrem takzvaného malého okresu. Očekávaný nárůst nové agendy a úředníků město před časem přinutil k výstavbě nové radnice. "Koncem roku by stavba měla být hotova a od začátku roku 2004 plně sloužit obyvatelům Židlochovic a okolí," řekla starostka Hana Kratochvílová. Oslavy povýšení Židlochovic na město budou pokračovat do velikonoční neděle 20. dubna. Starostka obyvatele vyzvala, aby ten den večer rozsvítili všechny světla v místnostech směřujících na ulici. "Přesně tak totiž povýšení na město Židlochovičtí před 130. lety oslavili," poznamenala.

Napoleonovi vojáci pořádají manévry v zámku v Buchlovicích

V zámku v Buchlovicích na Uherskohradišťsku se v sobotu sešli příslušníci druhé francouzské brigády, aby se připravili na nedělní vystoupení v napoleonských akcích. Secvičují se s reprezentanty francouzských jednotek v České republice, aby v neděli na bojišti zvládli brigádní sestavu, řekl ČTK poručík Kamil Maděra - náčelník generálního štábu. Zhruba stovka účastníků předvede různé způsoby obrany a útoku. Nedělní program zahájí ráno nástup vojáků a zřízení generálního štábu v zámku. Chybět nebude velkolepá důstojnická recepce, protože velitelé Napoleonovy armády žili v honosnějších prostorách než mužstvo, které přespalo ve škole. Pak pokračuje výcvik taktiky.

"Francouzi" z Buchlovic se k Asociaci osmého historického pluku francouzské řadové pěchoty přihlásili v roce 1993. Připravují se na ukázkové napoleonské boje, které jsou hranou replikou bojových momentů z roku 1805 na českém území. Mnozí z 35 členů buchlovické jednotky se již zúčastnili podobných vystoupení ve Francii, Itálii, Rusku nebo na Maltě. "Koníček to není vůbec levný," uvedl Maděra. Chce to prý lásku k historii. Pořízení výstroje, tedy uniformy a zbraně, stojí od 30.000 do 50.000 korun. Záleží na tom, kolik chce "napoleonský" voják investovat, neboť materiály jsou zahraniční.

Cestu k pokladu hledaly v Liberci desítky dětí

Desítky dětí přilákala v sobotu do centra Liberce tři indiánská týpí. Akci "Pouze když jsi připraven, objevíš poklad v libereckém podzemí," připravili pro děti i rodiče liberečtí skauti. Stejně jako 50 dalších míst v České republice, i Liberec totiž patřil především skautům a jejich příznivcům. "Abychom se sem vypravili, mě přesvědčil syn, který tady má kamarády," řekl ČTK jeden z otců. Přiznal, že mu to nedalo, a sám se zapojil a vyzkoušel si, zda ještě nezapomněl vázat uzly. Dodal, že skauting vidí především pro městské děti jako obrovskou šanci, jak získat vztah k městu, ale také k přírodě. Děti, které se do hry zapojily, plnily po městě různé úkoly; přišívaly obří knoflík, překonávaly lanovou lávku a skládaly mapu pokladu, ta je pak zavedla zpět na náměstí, kde pro ně byla připravena odměna. Pro ty, kdo se nechtěli zapojit do hry přímo, byla připravena řada drobných úkolů, mohli si zkusit morseovku nebo vázat uzly. Největší dětská organizace v České republice má v Liberci 850 členů.

Orchestr mládeže Evropské unie přizval na turné dva Čechy

Orchestr mládeže Evropské unie přizval pro letošní jarní turné dva hráče z České republiky. K sobotnímu závěrečnému večeru řady koncertů po evropských městech přijel s dirigentem Vladimirem Ashkenazym do Prahy. "Do konce roku 2004 budou v tělese jako jeho členové zástupci všech budoucích 25 členských zemí unie," prohlásila na tiskové konferenci tajemnice orchestru Joy Bryerová. Protože je Česko dosud jen kandidátskou zemí, dva mladí čeští instrumentalisté jsou letos v orchestru jako gesto dobré vůle pouze hosty. Podobně jsou přizváni i dva Poláci a dva Maďaři, stejně jako v minulosti při turné po USA Američané a při zájezdu do jižní Ameriky Argentinci. Obsazení téměř stočtyřicetičlenného symfonického orchestru se každý rok obměňuje. Zájemců z patnácti zemí EU bývá na 6000, ke konkurzům jich je pro výběr pozváno kolem 900. Věkové rozpětí sahá od 14 do 24 let.

Violoncellistka Eva Horáková i houslista Ondřej Has - studenti brněnské a ostravské konzervatoře - považují letošní zkušenost za zcela mimořádnou příležitost k rozšíření obzorů a vlastních schopností. "Orchestr mládeže, to je ta nejlepší stránka Evropské unie; takhle by to v Evropě mělo fungovat," řekla Horáková s poukazem na vzájemné poukazování a přátelství. Regulérního konkurzu se budou moci čeští studenti zúčastnit až v roce 2004 po předpokládaném vstupu České republiky do EU.

V Brně měří své dovednosti 250 tanečních párů z celé Evropy

Na 250 tanečních párů z celé Evropy měří o víkendu v brněnském Boby centru své dovednosti na mezinárodní taneční soutěži Brno Open 2003. "Jihomoravská metropole hostí mezinárodní prestižní taneční soutěž vůbec poprvé a je pravděpodobné, že se do Brna tanečníci budou vracet i v dalších letech," řekl ČTK organizátor akce Juraj Werner. Soutěží se ve čtyřech věkových kategoriích ve standardních a latinskoamerických tancích. Nejvíce účastníků má soutěž ve standardních tancích, do níž se přihlásilo 121 dospělých párů. Špičku české účasti tvoří novopečení mistři České republiky ve standardních tancích Ondřej Ledabyl a Eva Střelcová. Češi tvoří menší část tanečníků, většina soutěžících přijela ze Slovenska, Polska, Slovinska. Nechybějí ani zástupci taneční velmoci Ruska, přijeli i Němci, Rakušané a Maďaři. Průběžné výsledky mohou zájemci sledovat na internetových stránkách soutěže www.brnoopen.cz

V Mladé Boleslavi začal třetí celorepublikový salón výtvarníků

Bohaté spektrum barev, motivů i výtvarných technik nabízí třetí Salon sdružení výtvarníků České republiky, který začal v Mladé Boleslavi. V historických prostorách Sboru českých bratří představuje svá díla osmadvacet výtvarníků převážně z Prahy a Středočeského kraje. Vzhledem k omezeným prostorám a značnému zájmu výtvarníků bylo nutné salon rozdělit na dvě části, řekl ČTK předseda sdružení Štefan Škarpík. Dalších třicet umělců zde proto vystaví svá díla až od 3. do 30. května. V zahájené části výstavy převažují krajinářské motivy, nechybí zde ale ani zátiší, figurální kresba či inspirace městskými sceneriemi a architekturou. Polovina vystavujících pochází z Prahy, dalších deset autorů tvoří na Mladoboleslavsku a ve středních Čechách. Sdružení se rozhodlo pro zdejší výstavní prostory nejen kvůli působivému interiéru, ale i aktivitě zdejších umělců. "Mladá Boleslav a okolí je náš nejsilnější region, máme zde 18 členů," řekl Škarpík.

Sdružení výtvarníků ČR vzniklo jako občanské sdružení v roce 1990. Má dnes asi 300 členů v 21 regionech. První salon se uskutečnil v listopadu 1990 v paláci U Hybernů v Praze za účasti asi 500 výtvarníků. Druhý se konal v roce 2000 v pražském Muzeu Policie ČR za účasti 128 umělců. Poté sdružení rozhodlo, že se salony budou konat každé tři roky, a to i mimo Prahu.

Ze sportu:

V prvním finalovém utkání extraligy ledního hokeje Pradubice zdolaly na svém ledě pražskou Slavii 1:0. Druhý zápas v sérii na čtyři výhry je na programu v neděli opět v Pardubicích.

Fotbalisté Sparty dvěma brankami ve druhém poločase odvrátili překvapení v sobotním utkání v Blšanech a po vítězství 2:1 mají v čele první ligy náskok sedmi bodů na druhou Slavii. Jejich pronásledovatel nastoupí v neděli proti Českým Budějovicím. Blšanský klub je v tabulce desátý.

V letním přestupním termínu by mohl fotbalisty Slavie posílit ostravský ofenzivní záložník Martin Lukeš. Představitelé pražského klubu potvrdili, že s Ostravou vedou intenzivní jednání a podle manažera Josefa Jinocha je Slavia ochotna splnit hráčovy požadavky. Nyní záleží na dohodě mezi kluby.

Triumfem slovenských chodců skončil v Poděbradech 71. ročník tradičních závodů. Na dvacetikilometrové trati vyhrál soutěž mužů Matěj Tóth, mezi ženami byla nejrychlejší Zuzana Blažeková. V hodnocení družstev byli nejlepší muži České republiky a slovenské ženy. Domácí mistrovské tituly získali Miloš Holuša a Barbora Dibelková, kteří v absolutním hodnocení obsadili shodně třetí místo se zhruba minutovou, respektive dvouminutovou ztrátou na nejlepší.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas sněžení. Teploty 1 až 5 stupňů Celsia.