Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Jan Kavan: Premiér chce požádat OSN o stanovisko k vyslání nemocnice

Premiér Vladimír Špidla požádá Organizaci spojených národů o stanovisko k možnému vyslání české polní nemocnice ještě před tím, než se o tomto návrhu bude rozhodovat v parlamentu. V nedělním diskusním pořadu české soukromé televize Nova to uvedl šéf Valného shromáždění OSN Jan Kavan. "Pan premiér se mnou hovořil o tom, že by nemocnice, pokud by to samozřejmě parlament schválil, byla vyslána do Kuvajtu v rámci například operace Trvalá svoboda," zmínil Kavan jeden ze způsobů, jak by mohli čeští vojáci působit v Perském zálivu a přitom nebýt součástí válčící koalice. K zapojení Česka do protiirácké operace totiž parlament požadoval nový mandát OSN, který ale neexistuje. K působení vojáků v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda je však třeba souhlas hostitelské země. V Kuvajtu by tudíž podle Kavana měli čeští vojáci čekat tak dlouho, dokud by v Iráku nezačala fungovat nová vláda.

Text dopisu, který premiér zašle do newyorského centra OSN, navrhl sám Kavan společně se sociálnědemokratickým předsedou zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Vladimírem Laštůvkou. Návrh na vyslání sedmé nemocnice již v úterý schválila vláda. Čeští zdravotníci by měli pomáhat obětem válečného konfliktu. Do Perského zálivu chce kabinet poslat až 300 vojáků, kromě členů nemocnice také asi stovku vojáků z Prostějova, kteří se budou starat o jejich ochranu, a ženisty.

Ministr Urban: Česko se chce podílet na obnově Iráku, má vhodné výrobky

Česká republika se bude chtít případně podílet na poválečné obnově Iráku. Domácí firmy přitom mají patřičný prostor a konkurenceschopné výrobky, které by se mohly uplatnit na tamním trhu. "Dokážeme budovat infrastrukturu, která bude pravděpodobně po té válce rozbitá," řekl v neděli ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. "Je na ministerstvu zahraničních věcí, aby vyjednalo případný prostor," prohlásil. Tuzemský soukromý sektor by případné šance podle ministra určitě zvládl, zapojení do obnovy je však otázkou politických jednání. "Máme připravené specialisty na našem ministerstvu, kteří vyrazí do Kuvajtu v nejbližších dnech," uvedl. Zároveň dodal, že české ekonomické zájmy nejsou vedeny pouze válkou, když země vysílá polní nemocnici.

V Iráku se očekávají rozsáhlé projekty na hospodářskou obnovu země. Šance českých podniků uspět samostatně však podle řady představitelů není příliš velká, byť v minulosti postavily například rafinerii v Basře. Větší možnosti proto skýtají dodávky například americkým koncernům.

Na demonstraci proti válce v Iráku se sešlo kolem 300 lidí

Na nedělní demonstraci proti válce v Iráku se na pražském Palachově náměstí sešlo kolem 300 lidí. Řada z nich přinesla transparenty s hesly, například "Válka je největší chybou člověka" nebo "Bush terorista". Dostali informační materiály a mohli podepsat petici proti válce. Měli také možnost vyrobit transparenty na další akci. Organizátoři seznámili veřejnost se svými názory na válku v Iráku a vyzvali občany, aby dávali více najevo svůj postoj k tomuto konfliktu. Vrcholem bylo hození figuríny s obličejem českého ministra zahraničí Cyrila Svobody do Vltavy. Za začínající silné sněhové přeháňky shrnula mluvčí organizátorů postoj ministra a jeho výroky těsně před válkou a po jejím vypuknutí. Potom demonstranti hodili figurínu do řeky. Po necelé hodině protest skončil, lidé se rozcházeli za zvuku bubínků a skandovali hesla "Žádnou krev za ropu" nebo "Válce válku".

Vláda chce poskytnout Turecku prostředky osobní protichemické ochrany

Prostředky osobní protichemické ochrany za více než tři milióny korun chce Česká republika poskytnout Turecku. O návrhu ministerstva obrany bude v pondělí jednat česká vláda. Podle Andreje Čírtka z tiskové služby ministerstva se jedná o součást opatření v rámci Severoatlantické aliance, které mají posílit schopnost Turecka bránit se proti použití zbraní hromadného ničení. Čírek doplnil, že ČR poskytne individuální protichemické balíčky a jednorázové pláštěnky ze zásob svého nepotřebného materiálu. Věci na své náklady přepraví turecká strana. Turecka, které je členskou zemí Severoatlantické aliance, se úzce dotýká současná válka v Iráku, neboť obě země spolu sousedí.

Svobodní budou v Evropském parlamentu proti vstupu ČR do EU

Většina zástupců rakouské krajně pravicové strany svobodných v Evropském parlamentu bude hlasovat proti vstupu České republiky do Evropské unie. Prohlásil to předseda FPÖ Herbert Haupt v diskusním pořadu televize ORF. Zároveň však toto prohlášení relativizoval ujištěním, že FPÖ podpoří podpis přístupových smluv Rakouskem. Haupt nejprve konstatoval, že poslanci FPÖ v EP budou hlasovat "většinově proti vstupu Česka". Posléze řekl, že ministryně zahraničí Benita Ferrerová-Waldnerová a kancléř Schüssel obdrží od FPÖ zmocnění pro evropský summit v Řecku, kde chtějí členské státy EU formálně podepsat přístupové smlouvy. V Evropském parlamentu zaujme frakce FPÖ stejnou hlasovací pozici, jako zástupci německých konzervativců CDU a CSU, dodal Haupt. Z původní pětice poslanců FPÖ v EP ale budou proti přijetí Česka do unie pouze dva, Wolfgang Ilgenfritz a Hans Kronberger. Sám Haupt totiž přiznal, že šéfka evropské frakce FPÖ Daniela Raschhoferová hodlá hlasovat pro přijetí ČR do unie. Pro vstup chtějí hlasovat také Peter Sichrovsky a Gerhard Hager, kteří před časem ze strany vystoupili, ale ponechali si mandáty v EP.

Český vývoz do EU roste

Vývoz českého zboží na trhy Evropské unie, na kterou připadá zhruba 70 procent veškerého exportu země, v posledních měsících opět nastartoval růst. Zvyšovat se však nedaří vývoz do každé členské země unie. Například do Nizozemska či Británie, jež dříve táhla export do EU, vyváží Česko méně. "Růst vývozů do zemí EU je tak tažen zeměmi, jako jsou Rakousko či Itálie," řekl ČTK ekonom Volksbank CZ Vladimír Pikora. Český vývoz do EU podle celních statistik v lednu a únoru meziročně stoupl asi o 4,5 procenta a dosáhl téměř 149 miliard korun. Dovoz přitom stagnoval na 127 miliardách, z čehož Česko vytěžilo obchodní přebytek přibližně 22 miliard korun proti necelým 16 miliardám v lednu a únoru 2002. "Ukázalo se správné nebýt přehnaně optimistickým po lednovém meziročním zvýšení českého vývozu do EU," uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek. V únoru se vývoz podle něj vrátil spíše ke stagnaci a osmiprocentní lednové zvýšení bylo patrně pouze výjimkou v jinak negativním trendu. "Export byl v únoru poměrně slabý a nedal žádný signál, že by se zahraniční poptávka měla zlepšovat," domnívá se i Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Zákon usnadní spolupráci českých výzkumných pracovišť se světem

Spolupráce českých výzkumných pracovišť se zahraničními ústavy a veřejnými vysokými školami by měla být snadnější. Umožní to zákon o veřejných výzkumných institucích, který na pondělním jednání vlády předloží ministryně školství Petra Buzková. Norbert Kříž z ministerstva školství ČTK řekl, že současná právní forma státní příspěvkové organizace spolupráci se zahraničním velmi znesnadňuje. Zákon má vytvořit právní podmínky pro vznik a zánik veřejných výzkumných organizací jako ve vyspělých zemích. V současné době není například možné zřídit nové výzkumné ústavy jako státní příspěvkové organizace nebo provést organizační změny, zřizovatel je může pouze zrušit. Nový zákon umožní, aby veřejné výzkumné organizace mohl založit kdokoli. "Pokud bude zákon vládou přijat v takové podobě, jakou jsme navrhli, tak v tom případě bychom novelizovali zákon o vysokých školách a dovolili bychom jim větší sepětí s praxí, což stávající zákon nedovoluje," podotkl Kříž. Dalším důvodem ke změně je to, že státní příspěvková organizace nemá vlastní majetek, i když je samostatnou právnickou osobou, což je v zahraničí neobvyklé. Nový zákon umožní vznik nové právnické osoby - veřejné výzkumné instituce, jejíž hlavní činností je výzkum a s ním související činnosti. Bude se však moci zabývat i jinou činností, například spojenou se zaváděním výsledků získaných výzkumem do praxe. Zákon stanoví také podmínky chodu instituce a jejího hospodaření, včetně sankcí.

Svaz včelařů: Čeští včelaři jsou připraveni na vstup do EU

Čeští včelaři nepožadují před vstupem Česka do Evropské unie žádná přechodná období. Tuzemské právní předpisy a výsledky včelařské praxe harmonizují s normami EU. Na nedělní mezinárodní konferenci ve Fryštáku to řekl tajemník Českého svazu včelařů Miroslav Peroutka. "Naše hygiena je vysoká, včelstva máme zdravá i bez používání chemických přípravků," podtrhl. V České republice podle něj přibývá včelařů, kteří odvádějí profesionální práci. Již asi 60 včelařů má po 150 včelstvech, což je podle unie optimální pro profesionalizaci práce. Jedno včelstvo tvoří královna-matka a několik tisíc včel. Při výnosech kolem 15 kilogramů medu ze včelstva ročně není včelaření ekonomicky lukrativní, pro menší včelaře je finančně nezajímavé. V regionech s vysokou nezaměstnaností by přitom podle Peroutky mohlo pomoci doplnit příjmy občanů.

EU přispívá na rozvoj technologií včelaření, tlumení varoázy a dalších nemocí včel, přemisťování včelstev, rozbory medu a výzkum i vzdělávání. "Podpora se týká hlavně větších chovatelů a spolků," uvedl Peroutka. Český svaz včelařů vypracoval program po vstupu ČR do EU, chystá též konzultace o prioritách s českým ministerstvem zemědělství a Bruselem, sdělil tajemník. Česko by podle něj potřebovalo asi 700.000 včelstev. "Na podzim jsme jich zazimovali přes 500.000, vinou nepříznivé zimy odhadujeme, že o 100.000 včelstev přijdeme," spočítal Peroutka.

Novým předsedou Strany zelených se stal ekolog Jan Beránek

Novým předsedou Strany zelených byl v noci na neděli zvolen ekolog Jan Beránek. Do křesla šéfa strany ho zvolili delegáti dvoudenního mimořádného sjezdu Zelených v Brně. Beránek v čele strany nahradí dosavadního šéfa Miroslava Rokose. Prvním místopředsedou se stal Dalibor Stráský. Mimořádný sjezd se koná rok po sjezdu řádném. Důvodem jeho svolání byla nespokojenost členské základny s prací předsednictva a s hospodářskými problémy strany. Delegáti mimořádného sjezdu Strany zelených drtivou většinou odmítli přijmout zprávu předsednictva o hospodaření se stranickými penězi. "S penězi strany manipulovali lidé, kteří k tomu nebyli oprávněni. Účetnictví je neúplné a velmi pochybné a v samotné zprávě jsou numerické chyby," řekla ČTK delegátka Dita Horová.

Vladimír Špidla: Zaberu ještě víc pro lepší výsledek referenda

Sobotní koncert Orchestru mládeže Evropské unie v pražském Obecním domě byl pro českého premiéra Vladimíra Špidlu hlubokým hudebním zážitkem. Zároveň v něm podle jeho slov vyvolal předsevzetí ještě víc "zabrat", aby výsledek červnového referenda o vstupu České republiky do EU byl lepší, než naznačují dosavadní výzkumy veřejného mínění. Nadšeně přijaté vystoupení symfonického tělesa vedeného dirigentem Vladimirem Ashkenazym uzavřelo program jarního turné po Evropě. Představil se při něm již v Bruselu, Curychu, Budapešti, Varšavě a Petrohradě. Připomíná si letos 25. výročí. Vedle hráčů z členských zemí k němu byli jako hosté přizváni po dvou také mladí hudebníci ze tří z desítky kandidátských zemí - z Česka, Maďarska a Polska.

V podání Orchestru mládeže Evropské unie zazněla 2. symfonie Sergeje Rachmaninova a jako pozornost českým posluchačům Dvořákův Karneval; sólistkou Beethovenova 4. klavírního koncertu byla mezinárodně uznávaná mladá pianistka Héléne Grimaudová. Pražské publikum poprvé při podobné příležitosti zažilo, že po české národní hymně v úvodu programu následovala i hymna EU - melodie z Beethovenovy 9. symfonie. Večer se konal pod vlajkami Evropské unie a "evropská" modrá barva vládla i na šatech hráček. Přes ramena měly navíc šátky s evropskými hvězdami. Orchestr vystoupil ve své historii v Praze již potřetí.

Lidé by měli vědět, že se mohou vyjadřovat k odpadům z podniků

Lidé by podle ekologického sdružení Arnika měli vědět, že se od letošního ledna mohou vyjadřovat ke znečišťování ovzduší či produkci odpadů podniky, což dosud nemohli. Martin Skalský z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika ČTK řekl, že tuto možnost dává obcím i občanům zákon o integrované prevenci. K jeho využití v praxi uspořádala Arnika o víkendu v Dobré Vodě u Českých Budějovic seminář. Procesem integrovaného povolení budou muset projít i stávající podniky. V Jihočeském kraji půjde podle odhadu o stovku průmyslových firem a zemědělských podniků. "Zákon dává obcím i občanům možnost vyjádřit se třeba ke znečišťování ovzduší a produkci odpadů podniky. Zároveň klade vysoké nároky na kvalitu jejich vyjádření a poskytuje jim prostor pouhých 30 dní na jeho vypracování. Chceme jim proto pomoci se na tuto možnost připravit," řekl Skalský.

Část Ústí prokoukla, dobrovolníci uklidili kus cyklostezky

Zhruba tříkilometrový úsek cyklostezky a jejího nejbližšího okolí na střekovském nábřeží v Ústí nad Labem uklidilo v neděli 30 dobrovolníků. Od sběru odpadu je neodradily ani sněhové přeháňky a studený vítr. Brigádu uspořádaly společně ústecká Spolchemie, ekologické sdružení dětí a mládeže Tilia a ústecký Dům dětí a mládeže. Někteří z mladých brigádníků ČTK řekli, že podobný úklid by potřebovaly i další části téměř stotisícového Ústí. Mezi dobrovolníky, kteří se s černými pytli na odpad vydali po cyklostezce, byli i ústecký primátor Petr Gandalovič a generální ředitel Spolchemie Martin Procházka. Mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř ČTK řekl, že dobrovolníci nasbírali zhruba 70 pytlů odpadu. Kromě toho očistili okolí cyklostezky i od pneumatik, kabelů, velkých igelitů a dalších předmětů. "Tento větší odpad jsme soustředili na hromady, které v pondělí nechá město i s plnými pytli odvézt," uvedl Rytíř.

Cyklostezka byla v Ústí nad Labem postavena v roce 2000. Její dvanáctikilometrový úsek Ústí-Libochovany stál 27 milionů korun, z toho dvě třetiny byly uhrazeny z prostředků fondu Evropské unie CBC Phare a třetina z rozpočtu města Ústí nad Labem.

Kunderův román vyšel ve Francii

Přestože spisovatel českého původu Milan Kundera vydal tento týden svůj poslední román L'Ignorance (Neznalost) ve Francii až se zpožděním tří let od prvního vydání, stal se v jeho druhé vlasti literární událostí. Literární přílohy listů Le Monde a Le Figaro přinášejí kritiky románu, který zkoumá téma emigrantů vracejících se po roce 1989 do vlasti, na prvních stranách svých literárních příloh. Další recenze přinesly bezprostředně list Libération či týdeník Le Nouvel Observateur. Na rozdíl od předcházejících dvou románů, které napsal francouzsky - L'Identité (Totožnost) a La Lenteur (Pomalost) - jsou tentokrát dosavadní kritiky bezvýhradně příznivé. Krásný román naplněný hroznou melancholií, jehož postavy se míjejí kvůli protikladnosti svých vzpomínek, svým iluzím a svým zklamáním, napsal Le Monde. Hudba, která byla vlastní Kunderovi a která byla slyšet v jeho českých textech, si nalezla cestu i do jeho nového jazyka, uvedl list. Kundera, politický filozof, básník, hudebník, vlastní životopisec se v románu skrývá ve francouzské jasnosti a jednoduchosti a každému čtenáři připravuje překvapení totální podívané, jejíž ironie a soucit ho nemůže nechat chladným, napsal Le Figaro.

V Praze začal mezinárodní Festival spisovatelů

Do Prahy se na následujících pět dní sjelo patnáct spisovatelů z deseti zemí, aby se zúčastnili třináctého ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Festival je věnován životu a dílu amerického spisovatele Williama Burroughse a milovníci literatury se mohou těšit například na izraelského spisovatele Amose Oze či autora zfilmovaného románu Trainspoting, Brita Irvina Welshe. S největší pravděpodobností se festivalu na druhý pokus zúčastní indická spisovatelka a nositelka prestižní Bookerovy ceny Arundhatí Royová. Na poslední chvíli však odřekl účast jeden z původně hlavních hostů, americký autor komiksů Art Spiegelman. Poprvé bude na festivalu zastoupeno Japonsko, které budou reprezentovat Gozo a Marilya Jošimasuovi. Právě oni spolu s Royovou maraton literárních setkání zahájili při Galavečeru v divadle Minor, kde se odehraje většina festivalu. Sž do čtvrtka pořadatelé naplánovali množství autogramiád, besed, autorských čtení, debat a komponovaných večerů. Větší pozornost letos věnují řecké literatuře, protože Řecko nyní předsedá Evropské unii. Do Prahy proto přijeli dva spisovatelé Nikos Panajotopulos a Petros Tacopulos. O jihokorejském hostu, spisovateli I Mun-jolovi se hovoří jako o případném kandidátovi na Nobelovu cenu.

Zlatého ledňáčka získal v Plzni Hřebejkův snímek Pupendo

Cenu za nejlepší celovečerní film plzeňské soutěžní přehlídky Finále - Zlatého ledňáčka - získal Hřebejkův snímek Pupendo. Jan Hřebejk bude mít nyní ve své sbírce už druhého ledňáčka - před třemi lety dostal na třináctém ročníku plzeňského festivalu stejnou cenu za film Musíme si pomáhat. Zlatého ledňáčka také letos získaly i dva dokumentární snímky: Řezníčkova Úžera o lichvě a snímek Hitler, Stalin a já Heleny Třeštíkové. Divákům se nejvíc líbil Týcův film Smradi. Ten dostal i zvláštní cenu Kodak Vision za mimořádný umělecký počin. Snímky hodnotily dvě mezinárodní poroty. Ze 16 celovečerních českých filmů, které vznikly od loňského finále, vybrala Pupendo pětičlenná porota v čele s kameramanem Stanislavem Milotou. Dokumenty posuzovala tříčlenná porota, jíž předsedal Jiří Krejčík. Šestnáctý ročník festivalu byl opět divácky úspěšnější než předcházející. Navštívilo ho téměř 28.000 lidí, o několik tisíc víc než loni.

Zlínská galerie vystavuje díla s křesťanskou tematikou

Díla 11 českých umělců, jež výrazně inspirovalo křesťanství, jsou vystavena na zlínském zámku. Tamní Krajská galerie výtvarného umění si letos připomíná 50 let od založení, a proto více představuje své sbírkové fondy v tematických výstavách, řekla ČTK galeristka Kateřina Vozárová. Mezi autory vystavených obrazů jsou Vladislav Vaculka, jehož hlavním tvůrčím oborem byla malba, Alfréd Justitz, blížící se zpracováním biblických témat ke kubismu, František Malý, ovlivněný surrealismem a poetismem, a Stanislav Menšík. Kresby jsou dílem Františka Suchého, Jana Baucha a Jana Zrzavého. Plastiky vytvořili František Rada, Karel Pokorný a současní autoři Radim Hanke ze Zlína a Otmar Oliva z Velehradu na Uherskohradišťsku. Sbírky zlínské galerie tvoří především práce z 19. a 20. století. Skladba děl s křesťanskou tematikou odráží specifickou českou situaci, tvorba 20. století se dělí tři etapy: díla vytvořená do roku 1948, v období do roku 1989 a díla současná. Výstava potrvá do 4. května.

První letošní zájemci si prohlédli štolu na zlato u Jílového

Hrady a zámky nebyly jedinými památkami, jež přivítaly první letošní návštěvníky. Zájem byl také o starou štolu na zlato ve Studeném nedaleko Jílového u Prahy. Loni na jaře byla zpřístupněna poprvé jako součást naučné stezky. Doplnila stálou expozici jílovského muzea, věnovanou historii dobývání tohoto vzácného kovu na našem území. Loni jí prošlo na 5500 lidí. Do prázdnin bude Štola sv. Josefa otevřena o víkendech a svátcích, včetně velikonočních a májových, vždy od 10:00 do 17:00. Tato geologická památka je zakreslena na jedné z nejstarších dochovaných map jílovského regionu z roku 1730. Soudí se však, že se tu kutalo zlato už v době předhusitské. Na přelomu 17. a 18. století z něj Valdštejnové razili blýskavé dukáty. Délka dosud známých chodeb je 280 metrů - z nich je zpřístupněno 200. Celkový objem vytěženého materiálu činí 1100 kubíků. Pokud by práce probíhaly středověkým způsobem a pracovalo se pouze na jednom místě, potom by se zlatokopové na viditelném úseku museli činit plných 26 let.

Ze sportu:

Výsledky 22. kola první fotbalové ligy: Liberec - Jablonec 2:0, Zlín - Příbram 1:0, Hradec Králové - Olomouc 2:1, Ostrava - Bohemians 2:0, Slavia - České Budějovice 6:1 a Brno - Synot 4:1. Sobotní výsledek: Blšany - Sparta 1:2. Utkání Žižkov - Teplice se hraje v pondělí. V tabulce vede pražská Sparta o čtyři body před Slavii. Poslední je Hradec Králové.

Pavlína Ščasná si zahrála jako první česká fotbalistka v americké ženské profesionální lize WUSA. Dvacetiletá dcera trenéra Zdeňka Ščasného, která v zimě přestoupila z Bayernu Mnichov do klubu Philadelphia Charge, vystřídala v 26. minutě úvodního utkání sezony proti San Jose zraněnou spoluhráčku Deliah Arringtonovou. Jejímu klub však zápas nevyšel a prohrál 0:1.

Hokejisté Washingtonu zakončili základní část NHL vítězstvím 5:3 nad Pittsburghem. V sobotním utkání sice prohrávali o dva góly, ale poslední třetinu vyhráli 4:2. Na úspěchu se podílel dvěma nahrávkami Robert Lang, naopak Jaromír Jágr se proti svému bývalému klubu neprosadil. V dresu hostí se rozloučil se sezonou asistencí Martin Straka.

Úvodní závod mistrovství světa silničních motocyklů v japonské Suzuce zvládl z dvojice českých jezdců lépe Jakub Smrž, který obsadil v kubatuře do 250 ccm patnácté místo a získal jeden bod. Jaroslav Huleš dojel do cílem o čtrnáct sekund za ním a skončil sedmnáctý.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, sněhové přeháňky. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.