Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Klaus je proti umístění amerických jednotek v ČR

Proti rozmístění amerických jednotek na území České republiky se vyslovil český prezident Václav Klaus. "Na základě naší historie jsme velmi citliví, když jde o cizí vojenské jednotky na našem území," řekl Klaus v rozhovoru pro sobotní vydání listu Süddeutsche Zeitung, o němž informuje s předstihem agentura DPA. Spojené státy podle některých spekulací uvažují o přemístění svých vojáků z Německa dále na východ. V Polsku je možné rozmístění amerických vojáků označováno za pozitivní. Klaus naopak v narážce na sovětské obsazení bývalého Československa řekl, že "nové rozmístění cizích jednotek by asi nebylo vítáno", uvádí DPA. Od vstupu do Evropské unie v příštím roce očekává Klaus pro svou zemi ztrátu suverenity. Češi podle něj vědí, že "významná část rozhodnutí bude činěna bez nich i bez účasti jejich demokraticky zvolených zástupců v parlamentu a ve vládě".

Prezident Klaus nabádal Evropu a USA k intenzivnějšímu dialogu

Český prezident Václav Klaus vybídl Evropu a Spojené státy, aby si více naslouchaly v zájmu většího vzájemného porozumění. Na úvod mezinárodního ekonomického fóra v Mnichově nabádal zejména po irácké válce k serióznímu dialogu o transatlantických vazbách. Spojené státy mají liberálnější ekonomiku a méně nákladný sociální systém než EU, konstatoval prezident na fóru věnovaném tématu Evropy v globální ekonomice o možnostech evropského "dohánění" Spojených států amerických. USA jsou podle Klause podstatně individualističtější a dynamičtější než ostatní demokracie. "To je zdrojem jejich blahobytu a síly," řekl český prezident. Poukázal na to, že evropské země potřebují fungující transatlantické vztahy z řady důvodů. On sám považuje za nejdůležitější "transfer idejí a ideologií, životních stylů, pracovní etiky a pracovního nasazení, odvahy a rozhodnosti". "Nynější módní evropský antiamerikanismus, karikování amerického života a kultur a evropská neschopnost otevřené a riskantní diskuse je frustrujícím fenoménem," řekl Klaus. Uvedl, že se tomu vždy pokoušel čelit, ale jak sám řekl, neúspěšně. Proto je třeba vzájemně hovořit přesto, že mnozí nemusí být nadšeni americkým postupem v irácké krizi.

Klaus poukázal na nevyhnutelnost vstupu České republiky do Evropské unie. Zároveň ale podle něj existuje rozpor mezi tím, co jeho země při vstupu dostane a co dává. Ekonomické efekty, které rozšíření EU přinese, budou přinejmenším v počátku pro západní Evropu výhodnější než pro přistupující země, konstatoval. Evropská unie by přitom měla znamenat především skutečnou svobodu a liberálnost, ale v posledních letech se naopak podle Klause svoboda a efektivita v unii zmenšily. "To mne znervózňuje," řekl. Politikům prezident zazlívá, že se naopak koncentrují na myšlenku evropského centrálního státu. "Nekritizuji menší nebo větší spontánní integrační proces, ale jeho nynější unionistický a silně institucionální charakter," řekl prezident Klaus.

Klaus je na fóru jedním z hlavních řečníků společně s bavorským zemským premiérem Edmundem Stoiberem. Akci pořádá Quandtova nadace blízká významnému německému koncernu BMW. Se Stoiberem, který je jinak znám jako důrazný zastánce zájmů sudetských Němců, se Klaus sešel ke dvoustrannému rozhovoru. Probírali otázky vzájemné česko-bavorské hospodářské a další regionální spolupráce. Dotkli se i citlivých otázek poválečného vysídlení Němců z českých zemí, u kterých však konstatovali nadále odlišné názory a stanoviska. Stoiber sdělil, že prezentoval trvající nesouhlas Bavorska s platností Benešových dekretů, které vytvářely prostor k poválečnému vyvlastnění a odsunu. Podle Klause se o dekretech téměř nemluvilo. "Debata nás zavedla jiným směrem," řekl český prezident. Téma minulosti sice padlo, ale mluvilo se o něm "ve spíše filozofickém dialogu", uvedl.

Ministři EU a vstupujících zemí o Blízkém východě a Iráku

Ministři zahraničí zemí Evropské unie a vstupujících států včetně šéfa české diplomacie Cyrila Svobody začali na společném zasedání na řeckém Rhodu řešit otázku zahraničně-politického vlivu EU na izraelsko-palestinské vztahy a poválečnou obnovu Iráku. Probírají mimo jiné iniciativu čtyř zemí EU, a sice Francie, Německa, Belgie a Lucemburska, které vyzvaly k vytvoření "evropské bezpečnostní a obranné unie". Podle Cyrila Svobody se ministři shodli na nutnosti aktivní angažovanosti EU po boku Spojených států, Ruska a OSN při prosazování takzvané cestovní mapy řešení izraelsko-palestinských vztahů, jejichž vyústěním má být vznik samostatného palestinského státu v roce 2005. Ministr Svoboda řekl, že EU si nyní v této souvislosti přičítá jako úspěch vznik nové palestinské vlády. V jejím čele již není palestinský vůdce Jásir Arafat, ale v nově ustavené funkci premiér Mahmúd Abbás, což byla izraelská podmínka pro odblokování mírového procesu.

K iniciativě čtyř o přijetí opatření k posílení bezpečnosti a schopnosti obrany v evropském prostoru ministr Svoboda řekl, že takovéto otázky by se měly řešit společně na evropských fórech jako jsou Konvent nebo nynější setkání ministrů zahraničí, aby se nevytvářely rozdíly mezi jednotlivými státy. Česká republika na nynějším jednání hodlá připomenout nezbytnost rozvíjení transatlantických vazeb. Podle české diplomacie zůstává spojenectví s USA prioritní záležitostí.

V otázce poválečné obnovy Iráku se mají ministři na základě návrhu řeckého předsednictví dohodnout na tom, že EU se do ní musí aktivně zapojit jako celek. Ambicí EU by mělo být podílet se na obnově pořádku v Iráku, na pomoci při organizování svobodných voleb v této zemi a na reformě tamních ekonomických struktur. V krátkodobém horizontu by EU chtěla v Bagdádu zřídit úřad, který by v první řadě dohlížel na přerozdělování evropské humanitární pomoci, a pak se zapojil do dalšího procesu rekonstrukce Iráku.

Bavorsko a Horní Rakousy proti zrušení hraničních kontrol s ČR

Představitelé Bavorska a Horních Rakous se vyslovili proti rychlému odbourávání kontrol na hranicích s Českou republikou. Bavorský ministr vnitra Günther Beckstein a hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer varovali po svém pátečním setkání v Norimberku před "předčasným" odstraněním hraničních kontrol a před očekáváním brzkého volného pohybu osob přes hranice s ČR po jejím vstupu do EU. Odstranění hraničních kontrol bude přicházet v úvahu až poté, co Česká republika splní všechny bezpečnostní standardy vyplývající z takzvaných schengenských dohod. Ochrana před kriminalitou má totiž "absolutní přednost" před zrušením kontrol, zdůraznili oba politikové.

Občané proti EU: Vládní kampaň před referendem je lživá

Sdružení Občané proti EU chce příští týden vyzvat Evropský parlament, aby donutil českou vládu k odložení referenda o vstupu země do Evropské unie. Sdružení tvrdí, že vládní kampaň je lživá, občané proto nedostávají objektivní informace. Sdružení zastupuje nacionalisticky orientované malé pravicové strany. Ačkoli podalo ministerstvu zahraničí žádost o grant na šíření informací o EU, nedostalo z 200 milionů korun vyčleněných vládou na kampaň žádné peníze. "Přesto jsme už rozdali 20.000 letáků s manifestem proti vstupu Česka do EU a připravujeme další akce," řekl mluvčí sdružení František Červenka. Odpůrci EU například vytiskli plakáty s karikaturami premiéra Vladimíra Špidly, ministra zahraničí Cyrila Svobody a bývalého zaměstnance ministerstva zahraničí Karla Srby. První dva politikové si karikatury s dlouhými nosy vysloužili podle Červenky proto, že lžou. Srba, souzený pro přípravu vraždy novinářky, má potom symbolizovat propojení státu s mafií. Vládní kampaň, jejíž závěrečná část odstartovala 1. května, podle Červenky nedává prostor negativním informacím o EU. Občané jsou podle sdružení zahlcováni podružnostmi, namísto aby se dozvěděli, že se po vstupu země do společenství zvýší v Česku nezaměstnanost a kriminalita. Sdružení také kritizuje, že se odpůrci vstupu země do EU nemají možnost vyslovit k referendu ve veřejnoprávní televizi.

Do Iráku odcestovala další část vojenské polní nemocnice

Do Iráku odcestovala v pátek další část české polní nemocnice. Z pražského ruzyňského letiště tak tento týden už poosmé odstartoval letoun Galaxy, aby do Perského zálivu přepravil zatím 467 tun materiálu a 41 vojáků, řekl ČTK Vladimír Palán z ministerstva obrany. Společně s předcházejícími transporty, které zajišťovala rusko-ukrajinská společnost Volga-Dněpr obřími Ruslany, se do Perského zálivu přepravilo 960 tun materiálu, tedy asi 45 procent celého vybavení lazaretu, a 210 příslušníků polní nemocnice. Nyní zbývá přepravit ještě větší část vybavení a přibližně 70 lidí. O přesun zbytku armádní nemocnice do Iráku se již starají Američané. První z plánovaných tří desítek letů se uskutečnil v pondělí. Dopravu uhradí Spojené státy a Česko s USA vyjednává také o úhradě předchozích letů.

Podle původních plánů měl český lazaret v jihoirácké Basře začít naplno fungovat 6. května. Stavba nemocnice má však už nyní zpoždění. Podle jejího velitele záleží zahájení plného provozu hlavně na tom, jak rychle se podaří z Česka přepravit potřebný materiál.

Čeští vojáci nalezli u nemocnice v Basře stovky kilogramů munice

Desítky nejrůznějších střel, granátů a další munice našli v pátek čeští vojáci po upozornění místních obyvatel v objektu blízko bývalé vojenské nemocnice v Basře. Tam se nyní staví armádní 7. polní nemocnice. Vojáci munici zabezpečili a dál se o ní budou starat britští pyrotechnici. Prostor, ve kterém munice byla, sloužil podle Iráčanů před válkou jako vězení, nyní se do něj nastěhovaly nejchudší místní rodiny. "Byly tam desítky protitankových střel, ruční granáty, tříštivé granáty a pěchotní munice, ale i raketové urychlovače," řekl pyrotechnik Vladimír Král poté, co několik vodou zaplněných jam s municí prozkoumal. Čeští lékaři v Basře ošetřují mnoho dětí s popáleninami, vzniklými často pravděpodobně právě při hře s nalezenou municí.

Člověk v tísni otevře v Iráku stálou misi

Obecně prospěšná společnost Člověk v tísni při České televizi připravuje otevření stálé humanitární mise v Iráku. S tímto a dalšími úkoly přijeli do Iráku ředitel humanitárních operací Šimon Pánek a koordinátor Marek Štys. Informovala o tom pražská kancelář společnosti. Jiří Velenský z pražské kanceláře ČTK upřesnil, že Pánek se Štysem jeli autem do Iráku z Ammánu a večer mají dorazit do Bagdádu. Zde budou pracovat asi čtyři dny a poté se přesunou k irácko-íránské hranici zhruba sto kilometrů severně od jihoirácké Basry, kde se dostavuje česká polní nemocnice. Z finančních prostředků, shromážděných v rámci sbírky SOS Irák, bude společnost Člověk v tísni při ČT v prvních měsících zajišťovat zejména nákup, dopravu a distribuci základní humanitární pomoci v Iráku. V další fázi se zaměří na střednědobé projekty obnovy vytipované oblasti. Pravděpodobně se bude jednat o projekty ve sféře školství a zdravotnictví (rekonstrukce a vybavení klinik, nemocnic a škol) s postupným přechodem k podpoře rozvoje zaměstnanosti a rozvoje drobné ekonomiky (rodinné živnosti, dílničky a obnova zemědělství). Člověk v tísni plánuje působit v oblasti minimálně rok.

Linet znovu jedná o zahraniční zakázce za 35 milionů dolarů

Společnost Linet Želevčice obnovila jednání o zakázce na výrobu 5050 lůžek pro zdravotnictví Saudské Arábie. Zakázka za 35 miliónů dolarů měla být uzavřena již v březnu, ale kvůli hrozbě vypuknutí války v Iráku byla odložena na neurčito. Podle tvrzení členů vedení společnosti však nyní nic nebrání tomu, aby byla zakázka uzavřena. "K uzavření dohody by mělo dojít během příštích 14 dnů," řekl ČTK obchodní ředitel Linet Želevčice Tomáš Kolář. Linet vyhrál státní zakázku na dodávku 4000 univerzálních lůžek nejvyšší třídy a 1050 lůžek pro intenzivní péči už loni. Zpočátku se zdálo, že firma stačí dohodu o zakázce uzavřít dříve, než vypukne válka v Iráku. Ale v polovině března byla zakázka náhle odložena na neurčito.

Rozpočtový schodek se v dubnu prohloubil na 64,4 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu se ke konci letošního dubna prohloubil na 64,4 miliardy korun z březnových 31,8 miliardy korun. Za pouhé čtyři měsíce tak již překročil polovinu deficitu schváleného na celý letošní rok. Dubnový schodek narostl mimo jiné o 10,7 miliardy korun, které má ČR zaplatit za prohranou arbitráž se společností CME. ČTK informace poskytlo tiskové oddělení ministerstva financí. ČR zatím čeká na výsledek švédského odvolacího soudu, u něhož arbitráž se CME napadla. Ministerstvo však již předem poslalo zmíněnou sumu na účet u Deutsche Bank ve Stockholmu. Za prohloubením dubnového salda podle ministerstva dále stojí jednorázová úhrada státního příspěvku stavebním spořitelnám ve výši 12,9 miliardy korun. Rozpočtové příjmy ke konci letošního dubna činily 206,7 miliardy a výdaje 271,1 miliardy korun.

Ministerstvo financí krajům přidělilo 10,3 procenta z daní, kraje s tím nesouhlasí

Kraje by měly v příštím roce hospodařit s 10,3 procenta z celostátního výnosu vybraných daní namísto dnešních 3,1 procenta. Navrhuje to ministerstvo financí v poslední verzi novely zákona o rozpočtovém určení daní, kterou tento týden odeslalo vládě k projednání. ČTK to ředitel odboru financování územních rozpočtů ministerstva financí Eduard Komárek. Kraje ale s takovým rozdělením daňových výnosů mezi stát a regiony nesouhlasí a požadují původně navrhovaných 17,3 procenta. Vlastní příjmy krajů by se tak podle návrhu ministerstva měly zvýšit z nynějších zhruba 12 miliard o 27,7 miliardy korun, kraje však požadují růst o 54,4 miliardy. Hlavní spor je o peníze na střední školství; kraje chtějí jimi zřizované školy financovat ze svých vlastních daňových příjmů, o nichž mohou samy rozhodovat, a ne z dotací ze státního rozpočtu. To však kabinet odmítl a ministerstvo na základě zadání vlády zpracovalo současný návrh novely, který krajům přiznává nižší než požadovaný podíl na daňových výnosech. Kraje kritizují vládu za to, že nechává maximum financí na úrovni ministerstev pro činnosti, které již ze zákona vykonávají regiony. "V důsledku toho chátrá majetek převedený na kraje. Celá reforma veřejné správy tímto ztrácí svůj smysl," uvádí v nedávném prohlášení Asociace krajů, která sdružuje všech 14 regionů ČR. Vyzývá proto vládu i parlament, aby novelu zákona nepřijaly.

Předpokládaná daňová úleva pobídkovým investorům činí 22 mld. Kč

Předpokládaná daňová úleva pobídkovým investorům, kteří se od roku 1999 zavázali investovat v České republice, představuje podle čerstvé analýzy ministerstva průmyslu a obchodu téměř 22 miliard korun. "České firmy systému využívají velmi často, celkem ve 23 případech, s předpokladem vytvoření 2391 nových pracovních míst," sdělilo ČTK ministerstvo. Státní rozpočet tak podle ministerstva přichází o "poměrně vysoké" částky. "Avšak je nutné si uvědomit, že mnohé z těchto firem by do České republiky bez existence daňových prázdnin své aktivity nesměrovaly a uvedené částky by se tak nikdy nestaly součástí příjmu státního rozpočtu," dodalo. Navíc ministerstvo práce a sociálních věcí již vyplatilo k 31. prosinci 2001 dotace na tvorbu míst a rekvalifikace za 1,4 miliardy Kč. "V započatých investičních záměrech je již splněno 94,6 procenta z dohodnutého počtu nových pracovních míst," tvrdí ministerstvo průmyslu a obchodu.

Květnové povstání už lidem mnoho neříká, shodují se historikové

Přestože je Květnové povstání českého lidu známým souslovím z dějepisných příruček, pravý význam této historické události si dnes uvědomuje už jen málokdo. Důvodem jsou především nánosy, kterými největší české ozbrojené vystoupení proti fašismu, obtěžkaly dobové interpretace. Přesto - nebo možná právě proto - je zapotřebí 5. květen stále připomínat jako významný den v dějinách českého státu, shodli se historikové, které oslovila ČTK. "Je to nepochybně významná historická událost, ale představit si pod ní něco konkrétního je pro řadu lidí nesmírně těžké," řekl Libor Vykoupil z Masarykovy univerzity v Brně. K lepšímu pochopení podle něj nemohou přispět ani občasné výstavy fotografií a dokumentů z květnových dnů. "Pochopení souvislostí je pro většinu lidí nenávratně ztracené," soudí Vykoupil. Také podle jeho kolegy Františka Parkana z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy není květnové povstání událostí, která se lidí narozených v 60. letech a později příliš dotýká. "Pro ně je to asi takovým symbolem jako pro generaci poválečnou první světová válka," dodal.

Součástí vzpomínkové akce bude i vylodění Američanů

Nejdůležitější okamžiky, které vedly k osvobození Hradce Králové v roce 1945, předvedou milovníci vojenské historie při vzpomínkové akci Bailey Bridge 1945. V sobotu 10. května se divákům představí dobová historická technika a na 250 nadšenců v uniformách z období druhé světové války. ČTK to řekl hlavní koordinátor akce Radek Balcárek. Vzpomínkovou akci zahájí na Velkém náměstí v centru Hradce Králové spanilá jízda vojenských veteránů. Odpolední program s ukázkami bojů začne u mostu Bailey Bridge v Hradci Králové-Malšovicích. Most byl na místě postaven v roce 1947 v rámci poválečné pomoci UNRA a hradecká radnice jej nedávno nechala opravit. "Z odpoledních vystoupení bude určitě zajímavá ukázka vylodění Američanů na pěti nafukovacích člunech nebo replika německého obrněného vozu Sd.Kfz.222.," řekl Balcárek.

Hradcem Králové projel již 7. května 1945 ozbrojený konvoj americké armády tvořený příslušníky 23. průzkumné squadrony, která byla součástí 16. obrněné divize 3. armády generála George Pattona. Američané mířili do Velichovek na Náchodsku vyjednávat s velením německé armády Střed o kapitulaci. Město nakonec osvobodila 9. května 1945 Rudá armáda, která do Hradce Králové vstoupila ze čtyř směrů. Němci se nezmohli na vážnější odpor, několik přestřelek se strhlo u Třebechovic pod Orebem, Slatiny a u Gayerových kasáren v centru města.

Orchestr americké armády vystoupí při oslavách osvobození v ČR

V rámci oslav 58. výročí osvobození Evropy přijíždí na pozvání amerického velvyslanectví v Praze do České republiky koncertní soubor armády Spojených států v Evropě. Členové US Army Europe Band přijedou ze své základny v německém Weissenfellsu. Českému publiku se představí postupně v Praze, Plzni, Brně a Ostravě. Podle informací, které ČTK poskytlo americké velvyslanectví, se koncertu v neděli 4. května v pražském Rudolfinu zúčastní jako host Ústřední hudba Armády ČR se sólistkou Bárou Basikovou. O den později se američtí armádní hudebníci představí v plzeňském Divadle Josefa Kajetána Tyla a v úterý 6. května vystoupí pod širým nebem na náměstí Republiky v Plzni. Tento koncert bude součástí oslav města a spolu s městskými zastupiteli jej uvede americký velvyslanec Craig Stapleton. Brno přivítá americké armádní těleso 7. května v Besedním domě a Ostrava o den později v Kulturním domě Vítkovice.

Ženisté předvedli stavbu mostu

Necelá hodina stačila hranickým ženistům k tomu, aby ocelovou konstrukcí přemostili řeku Bečvu v Týně nad Bečvou. Vojáci akci nacvičovali netypicky v civilním prostoru. Most připravili pro sobotní maraton horských kol Author Šela Marathon. "Přípravu jsme zahájili už počátkem týdne, kdy vojáci prozkoumali terén a zjistili potřebné technické parametry. Nyní jsme postavili most dlouhý 54 metrů, složený ze čtyř částí. V civilním prostoru takto cvičíme pouze jednou za rok, jinak příprava probíhá ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá," řekl ČTK velitel útvaru 7. ženijního praporu v Hranicích Roman Červek. Při akci s vojáky spolupracovali i záchranáři na člunu a hasiči, kteří opodál připravili nornou stěnu pro případný únik nebezpečných látek. Práci čtyř osádek obřích Tater, které postupně vystavěly čtyřiadvacetitunový most, přihlížely desítky školáků.

Knížka připisovaná Saddámu Husajnovi vyšla v češtině

Knížka s názvem Zabíba a král, kterou údajně napsal irácký diktátor Saddám Husajn, vychází v těchto dnech v češtině. Tragický román o manželství bez lásky, o znásilnění a o smrti původně vyšel v roce 2001 v Iráku. K českým čtenářům se rozsahem kratičké dílko dostává jako příloha květnového vydání časopisu Hype. Šéfredaktor časopisu Jan Babka ČTK sdělil, že výtěžek z prodeje knihy bude věnován na humanitární účely pro civilní obyvatele Iráku, což byl záměr původního iráckého vydavatele. Zisk z prodeje české knihy bude převeden na účet Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce, uvedl. Čeština je druhým překladem knihy, poprvé byla přeložena do francouzštiny a vyšla v únoru. Kniha podle českého vydavatele v symbolické rovině obsahuje mnoho připomínek na události z dávné i nedávné historie Iráku.

Šlechta vybrala pro karlovarskou SOS vesničku 160.000 korun

Zhruba 160.000 korun dostane darem karlovarská dětská SOS vesnička v Doubí od účastníků nedávného 7. evropského setkání šlechty v Karlových Varech. Aristokraté peníze mezi sebou vybrali stejně jako v předešlých letech na Jarním bále v Grandhotelu Pupp. Pracovníci vesničky by za peníze chtěli doplnit vybavení jednotlivých domků. Vesničku se podařilo v uplynulých letech postupně rekonstruovat. Na vybavení opravených domků použili její pracovníci již loňský dar šlechticů. "Loni jsme z těch peněz pořizovali především elektrické spotřebiče a tentokrát by to byl asi nějaký nábytek do dětských pokojíků," řekl ČTK ředitel vesničky Petr Zmuda. Ve vesničce s celkem 12 domky žije v současné době devět matek a 30 dětí. "Dvě matky se mají stěhovat do nové vesničky v Brně," upřesnil ředitel. Rekonstrukce domků stála asi deset milionů korun. V letošním roce zbývá již pouze sjednotit fasády tří domků. Peníze by zástupcům vesničky měl předat hlavní organizátor šlechtického setkání Oron Michael Kalkert v polovině května.

Aukce nabídne několik děl Františka Kupky za miliony korun

Obrazy a kresby slavného průkopníka abstraktní malby Františka Kupky s vyvolávací cenou několik milionů korun nabídne sobotní aukce výtvarného umění v pražském hotelu Intercontinental. V dražbě bude hledat nové majitele 11 Kupkových děl, jež pocházejí z Valdesovy sbírky restituované z Národní galerie v Praze, včetně dvou atraktivních erotických akvarelů. Aukční katalog zahrnuje 391 výtvarných děl a mezi nejdražší patří právě jedno z Kupkových. Jeho olej na plátně Modrá kompozice bude vyvolávána za 6,5 milionu korun. Podle odhadu dražitelů by mohli kupci cenu zvýšit až na 8,5 milionu korun. Pokud by se za takovou cenu obraz prodal, byl by to nejen letošní český aukční rekord, ale cena by byla vůbec nejvyšší sumou, za jakou byl obraz na dražbě v tuzemsku po roce 1989 prodán. Dosud nejdražší dílo prodané na aukci v České republice je obraz Emila Filly Zlaté rybičky. Nový majitel za něj v roce 2000 zaplatil 7,3 milionu korun. Na druhé místo se letos v březnu dostal jeden z mála obrazů starých mistrů v tomto žebříčku. Za dílo italského barokního malíře Jacopa Amigoniho (1682 - 1752) nazvané Diana a Endymion zaplatil kupec šest milionů korun.

Český tanečník Lukáš Slavický získal mezinárodní taneční cenu

Český tanečník Lukáš Slavický, který je sólistou Bavorského státního baletu, získal v Moskvě cenu Benois de la Danse. Ocenění, považované za baletního Oscara, se uděluje vždy u příležitosti Mezinárodního dne tance, jenž se slaví 29. dubna. ČTK o úspěchu českého tanečníka informoval Miroslav Langer z internetového magazínu Český balet. Česká baletní škola tak byla v soutěži oceněna dvakrát po sobě, protože loni cenu dostal sólista Hamburského baletu Jiří Bubeníček. Byl prvním českým tanečníkem v historii ceny. Již dvakrát ji však dostal český choreograf Jiří Kylián, který působí v Nizozemském tanečním divadle.

Ocenění, které Slavický získal, uděluje 11 let Mezinárodní svaz choreografů za vynikající výkon v oblasti tanečního umění v uplynulém roce. Nese název po ruském malíři, grafikovi, scénografovi a baletním libretistovi Alexandru Benoisovi (1870 až 1960).

Ze sportu:

Ostravští fotbalisté absolvují závěr ligového ročníku bez trenéra Ericha Cviertny. Klubové vedení ho kvůli neuspokojivým výsledkům mužstva odvolalo. Post prvního kouče nabídli funkcionáři asistentu Pavlu Vrbovi, jenž si vzal 24 hodin na rozmyšlenou.

Zdravotní stav kapitána české fotbalové reprezentace Pavla Nedvěda se po středeční autonehodě lepší. Záložník Juventusu Turín v pátek individuálně trénoval a rád by nastoupil už v sobotním ligovém zápasu na stadionu římského Lazia. "Ve čtvrtek jsem se cítil hůř, bolela mě hlava i krk. Nyní je to už lepší, i když stoprocentní to ještě není. Stále nemohu úplně otočit hlavou na jednu stranu," řekl ČTK Nedvěd.

V sérii mezi Philadelphií a Ottawou v playoff zámořské NHL je opět srovnáno. Hokejisté z Philadelphie dokázali přehrát svého soka z hlavního města Kanady 1:0. O vyrovnaný stav série 2:2 se postaral především český gólman Letců Roman Čechmánek, který si ve čtvrtém souboji s Ottawou připsal 28 úspěšných zákroků. Páté utkání se hraje v sobotu v Kanadě.

Tragické následky mohl mít pro třineckého hokejistu Richarda Krále omyl se záměnou prášků. Dvaatřicetiletý vítěz kanadského bodování extraligy po nedávné oslavě natáhl ruku po špatných lécích a pravděpodobně nescházelo mnoho, aby ho osudný přehmat připravil o život. V současné době už je kapitán Ocelářů a několikanásobný český reprezentant mimo ohrožení života. Z těžké otravy se rychle zotavuje v třinecké nemocnici a jeho zdravotní stav je stabilizovaný.

Hokejisty Znojma posílili vedle již avizovaných brankáře Tomáše Duby a útočníka Jaromíra Kverky také obránce Pavel Mojžíš a slovenští útočníci Igor Rataj s Jánem Pardavým. Mojžíš působil naposledy v Kladně, Rataj přichází ze Slovanu Bratislava a Pardavý z finské Hämeenlinny.

Hokejový útočník Otakar Janecký bude i v nadcházející sezoně oblékat dres Pardubic. Zkušený dvaačtyřicetiletý centr se v Helsinkách, kde působí jako spolukomentátor České televize, dohodl na podmínkách nové smlouvy s generálním manažerem klubu i reprezentace Zbyňkem Kusým.

Hokejový obránce Radek Philipp přestoupil z Vítkovic do finského celku Pelicans Lahti. Šestadvacetiletý bek podepsal v novém působišti dvouletou smlouvu a stal se spoluhráčem dalšího obránce Martina Čecha, který v klubu před odchodem na hostování do Kladna strávil první polovinu letošní sezony.

Hned kvarteto posil z českých extraligových klubů angažovalo pro nadcházející sezonu do kádru Dukly vedení trenčínských hokejistů. Čtvrtý tým uplynulého ročníku slovenské nejvyšší soutěže se podle internetového serveru hokej.sk dohodl na smlouvách s gólmanem Petrem Přikrylem ze Sparty, zlínskými beky Jánem Homerem a Slavomírem Hriňou a s útočníkem Martinem Opatovským, který hrál poslední sezónu v Karlových Varech.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Oblačno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 12 až 17 stupňů Celsia.