Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Všechen materiál polní nemocnice už je v Perském zálivu

Americké letadlo C5 Galaxy přepravilo v noci na středu do Kuvajtu poslední materiál armádní 7. polní nemocnice, která se nyní buduje v jihoirácké Basře a v neděli by měla přijmout první pacienty. ČTK to řekl mluvčí česko-slovenského kontingentu v Kuvajtu Luděk Lávička. Přeprava nemocnice do oblasti se tak zpozdila přibližně o dva týdny. Do Perského zálivu bylo potřeba dostat 254 vojáků a asi 1965 tun materiálu. První část zdravotnického zařízení odletěla do Kuvajtu 17. dubna. Tehdy letadlem Tu-154 české armády letěl předsunutý a průzkumný tým. Od 18. do 23. dubna převážely materiál i personál nemocnice letouny An-124 Ruslan ukrajinské firmy Volga-Dněpr. Letěly celkem šestkrát. Od pondělí 28. dubna pak přepravu zabezpečovali Američané letouny C5 Galaxy a C17 Globemaster. Právě Spojené státy hradí náklady na dopravu nemocnice do oblasti. Od konce dubna působí první čeští lékaři u bývalé vojenské nemocnice v Basře v polním obvazišti, kde ale nejsou schopni poskytnout místním lidem veškerou péči. Nemocnici jako takovou by měl v neděli slavnostně otevřít první náměstek ministra obrany Miroslav Kostelka. Vyslání polní nemocnice schválila sněmovna v polovině dubna. Lazaret by se v budoucnosti měl stát součástí mezinárodních stabilizačních sil v Iráku a představitelé ministerstva obrany dali najevo, že čeští vojenští lékaři by v oblasti mohli působit i rok a půl.

První ze tří vojáků zraněných v Iráku byl propuštěn z nemocnice

Ústřední vojenskou nemocnici v Praze Střešovicích opustil první z trojice vojáků zraněných v pátek při nehodě v Iráku. Sdělil to ředitel nemocnice Miroslav Bartoš. Ve chvíli, kdy mluvil s tiskem, operovali lékaři druhému vojákovi rameno. V nemocnici pobude ještě asi týden. Nejhůře zraněný z trojice je stále připojen na podpůrné přístroje. "Pacient, který utrpěl nejvážnější poranění hlavy a horní končetiny, byl napojen na přístroje k podpoře dýchání," vysvětlil Bartoš. V několika dnech ale už bude podle něj schopen dýchat sám. V ohrožení života už voják není, zpět k životu tohoto muže musel ale přímo na silnici v Iráku přivést jeden z příslušníků české skupiny speciálních sil. Vojáci byli zraněni při dopravní nehodě nedaleko městečka Alí al-Gharbí, ležícího asi 150 kilometrů jihovýchodně od Bagdádu. Svá zranění nejhůře poraněný z trojice utrpěl, když vypadl při havárii z automobilu. "Jsme optimisté a předpokládáme, že v řádu několika týdnů by měl být v pořádku," dodal Bartoš.

Vojáky v pondělí přivezlo české armádní letadlo. Nehodu vyšetřuje vojenská policie. Podle nedávného vyjádření šéfa česko-slovenského kontingentu v Kuvajtu Dušana Lupuljeva může za nehodu zřejmě místní řidič nákladního auta, který z místa havárie ujel.

Sněmovna i přes odpor ODS podpořila omezení plateb v hotovosti

Poslanecká sněmovna i přes silný odpor opoziční ODS podpořila v prvém čtení vládní návrh zákona o omezení plateb v hotovosti. Vláda navrhuje, aby částky přesahující půl milionu korun platili občané i podniky pouze bezhotovostně prostřednictvím účtu u banky. Podobný zákon sněmovna předchozí vládě ČSSD zamítla počátkem loňského roku. ODS argumentuje tím, že náklady na zavedení takového zákona vysoce přesáhnou výnosy a navíc se nezabrání páchání kriminality. Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý řekl, že vláda chce podnikatelům sebrat jedinou efektivní ochranu před neplatiči, a tou je platba v hotovosti. "Bezhotovostní platby by byly dobrým nástrojem, kdybychom žili ve společnosti, kde jsou dlužníci postihováni," prohlásil Tlustý. Upozornil, že v případě přijetí zákona nastanou krachy malých živnostníků a podnikatelů, protože nevymohou peníze od velkých podniků.

ODS se nepodařilo zamítnout snížení limitu pro registraci k DPH

Občanští demokraté v Poslanecké sněmovně ve středu neuspěli s návrhem zamítnout vládní novelu zákona o DPH. Ta si klade za cíl snížit limit pro povinnou registraci plátců daně z přidané hodnoty. ODS tvrdí, že takovým opatřením by stát zkomplikoval podnikatelům život. O konečné podobě předlohy bude sněmovna hlasovat ještě na této schůzi. Novela zákona počítá s tím, že DPH budou nově platit všechny podniky, jejichž obrat za 12 měsíců přesáhne dva miliony korun. Nynější limit pro povinnou registraci plátců je třímilionový. ODS tvrdí, že snížení limitu se bude týkat 78.000 podnikatelů. Přínos do rozpočtu bude podle ní minimální a administrativní náklady budou vysoké. Poslanec ODS Vladimír Doležal také upozornil, že plátci DPH musejí většinou přejít z jednoduchého do podvojného účetnictví, což si vyžádá další náklady. Podnikatelé však tvrdí, že snížení vstupního prahu je výrazně nezatíží. Podle předsedy Asociace malého a středního podnikání Bedřicha Ošťádala se dotkne jen malého počtu živnostníků, kterým se zvýší administrativní náročnost. Řada firem již DPH odvádí, i když nedosahuje současné vstupní hranice tržeb.

Soud ve čtvrtek rozhodne, zda Česko zaplatí CME 10,5 mld. Kč

Švédský odvolací soud by měl ve čtvrtek vydat rozhodnutí o tom, zda Česká republika skutečně zaplatí společnosti CME 10,5 miliardy korun. Výrok soudu by si obě strany sporu, tedy právníci českého státu i CME, měly ve Švédsku vyslechnout v 11:00, řekl ČTK mediální zástupce CME Michal Donath. O zaplacení desetimiliardového odškodnění za to, že Česká republika neochránila investici CME do televize Nova, rozhodli arbitři letos v březnu. Česko však u odvolacího soudu pro střední Švédsko požaduje prohlášení neplatnosti již první fáze arbitráže z roku 2001, kdy dva ze tří rozhodců dospěli k závěru, že země investici CME neochránila. Český arbitr Jaroslav Hándl tehdy nepodepsal rozhodnutí dvou ostatních arbitrů a vydal vlastní stanovisko. Tribunál podle něho jednal v neprospěch české strany. Porušoval prý zásadu nestrannosti, rovnosti prostředků a řádného zákonného procesu ve vztahu k České republice. Podle švédského právníka Andrease Sundéna, který je zodpovědný za vedení soudního protokolu, přitom soud až v samotném rozsudku stanoví, zda se proti němu bude možné odvolat. Zatím se zdá být pravděpodobné, že rozhodnutí odvolacího soudu pro střední Švédsko může být pro obě strany verdiktem definitivním. Odvolání by totiž mohlo směřovat jen k Nejvyššímu soudu ve Stockholmu, který by je ovšem přijal a projednal jen tehdy, kdyby byl případ profesně natolik závažný, že by mohl zásadně ovlivnit budoucnost švédské právní praxe.

Částku, kterou má ČR zaplatit, již ministerstvo financí začátkem dubna deponovalo na účet ve švédské pobočce Deutsche Bank. Podle dohody ministerstva financí se CME tak dluh státu přestal narůstat o úroky. Do té doby se totiž podle rozhodnutí arbitrů dlužná částka denně zvyšovala asi o dva miliony Kč. Pokud soud rozhodne v neprospěch ČR, uvolní banka částku automaticky ve prospěch CME. Pokud Česká republika u odvolacího soudu uspěje, dostane deponovanou částku zpět. Vláda se již začala připravovat také na situaci, kdyby u švédského soudu neuspěla. Schválila proto změnu rozpočtu. O 10,5 miliardy korun, které má stát zaplatit CME, by se měl zvýšit jeho celkový letošní schodek. Zákon ještě musí přijmout parlament.

Vladimír Železný už není ředitelem TV Nova, jednatelé CET 21 ho odvolali

Vladimír Železný už není generálním ředitelem české soukromé televize Nova. Z funkce ho ve středu s okamžitou platností odvolali zástupci akcionářů a jednatelé CET 21 Jiří Šmejc z MEF Holdingu a Petr Dvořák ze společnosti PPF. ČTK to sdělil mluvčí Novy Petr Kostka. Podle Dvořáka tak chce PPF ochránit svou investici do televize Nova. Firma je totiž znepokojena spojováním problémů týkajících se soukromých záležitostí Železného a problémů českého státu vzniklých na základě prohrané arbitráže se společností CME s fungováním televizní stanice Nova. Odvoláním Železného chtějí vlastníci Novy snahy o poškozování a případné ovlivňování televize Nova jednoznačně a definitivně zastavit, řekl Dvořák. Sám Železný uvedl, že "vzhledem ke zničující kampani vedené proti televizi Nova v poslední době rozhodnutí akcionářů chápe a plně ho akceptuje." Pozice generálního ředitele zůstane do doby nalezení nového kandidáta neobsazena. Na vysílání TV Nova se nic nemění.

ČSÚ: Průmyslová výroba v březnu vzrostla o sedm procent

Výroba průmyslových podniků se v březnu meziročně zvýšila o 7,0 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Pokračuje tak oživení z předchozích měsíců, kdy v únoru vzrostla výroba o 5,2 procenta a v lednu o 6,4 procenta. Po sezonním očištění vzrostla březnová výroba proti únoru o 2,9 procenta. Za celé 1. čtvrtletí stoupla výroba o 6,3 procenta. V březnu rostla zejména produkce dopravních prostředků a zařízení, pryžových a plastových výrobků a těžba ostatních nerostných surovin. Nedařilo se naopak výrobě usní a textilní sportovní obuvi. Pokles nastal i ve skupině paliv; výrobě koksu, jaderných paliv a v rafinérském zpracování ropy.

Průmyslu v březnu pomohla výroba nákladních automobilů

Tuzemský průmysl předčil březnovým růstem o sedm procent očekávání trhu. "Důvodem je především nečekaně výrazné zvýšení výroby nákladních automobilů, přívěsů a návěsů," míní hlavní ekonom Patria Online David Marek. Díky růstu výroby nákladních automobilů a návěsů se produkce v automobilovém průmyslu v březnu meziročně zvýšila o 28,9 procenta. Rychleji výroba v tomto odvětví rostla naposledy před více než dvěma lety, připomněl Marek. Pozitivní změny produkce v březnu hlásila také většina ostatních průmyslových odvětví. Naopak stinnou stránkou současného vývoje v průmyslu je podle analytika pokračující propouštění zaměstnanců. Z pohledu celkového vývoje domácího průmyslu je podle Marka důležitý pokles výroby elektrických a optických přístrojů. Další pokles produkce v tomto odvětví ekonom očekává v dubnu a květnu.

Odborníci: Vládní kampaň o vstupu Česka do EU je udělaná kvalitně

Současná informační kampaň vlády na podporu vstupu České republiky do Evropské unie je podle odborníků oslovených ČTK kvalitně provedená a dobře časově naplánovaná. Za jediný stín na kampani považují to, že byl dán prostor pouze pro pozitivní informace. "Kampaň, která je netradičně založená na zkušenostech lidí z EU, je udělaná velice dobře," řekl ředitel největší reklamní agentury Young & Rubicam Petr Havlíček. Podle něj ale není dobré ovlivňovat veřejnost pouze jedním názorem. Pokud by vláda dala prostor i pro "ne", lidé by se mohli o hlasování rozhodnout na základě vlastního názoru. Že se stát snaží lidi přimět, aby v červnovém referendu hlasovali pro vstup do unie, si podle průzkumu společnosti TNS Factum myslí téměř polovina Čechů. Přesvědčení, že jim stát ponechává dostatečný prostor pro jejich vlastní rozhodování, zastává 35 procent lidí. "Kampaň upozorňuje, že se dostaneme do lepší společnosti a že být mimo tuto společnost se nevyplácí," uvedl ředitel Asociace komunikačních agentur Jiří Mikeš. Většina lidí si podle něj myslí, že by Česká republika měla v EU být. "Teď jde o to, aby přišli hlasovat," řekl Mikeš s tím, že vládní kampaň by měla vrcholit právě zvoláním, aby lidé nezapomněli k hlasování přijít.

Podle prognózy společnosti TNS Factum by vstup země do EU mělo podpořit v České republice 83 procent lidí, tedy zhruba osm lidí z deseti. Podle podobného dubnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění by pro vstup hlasovalo 70 procent z více než tří čtvrtin voličů, kteří by se referenda zřejmě zúčastnili. Referendum o vstupu země do Evropské unie se bude konat 13. a 14. června. Vláda na informační kampaň před referendem vyčlenila 200 milionů korun.

Praha je bohatý region, na peníze z některých fondů EU nedosáhne

Město Praha je poměrně bohatý region, a po vstupu České republiky do EU na peníze z některých strukturálních fondů nedosáhne. Bude ale moci dostat prostředky na projekty podpory malých a středních podniků a na regeneraci průmyslových zón v některých částech města. Možná podpora se bude týkat také rekvalifikace a vzdělání lidí, řekl šéf delegace Evropské komise v Praze Ramiro Cibrian. Zástupci hlavního města v této souvislosti hovoří o statistickém prokletí. Praha má hrubý domácí produkt na obyvatele vyšší, než je průměr v unii. "To je krutost statistiky. Čísla neumějí zachytit padesátiletý vnitřní dluh," řekl primátorův náměstek Jan Bürgermeister. Podle informací tiskové konference by mohla Praha získat ze strukturálních fondů v příštích dvou letech 125 milionů eur (asi 3,9 miliardy korun). Bude mít podle Cibriana také právo na podporu z kohezního fondu pro projekty důležité dopravní a ekologické infrastruktury. "Bude možné spolufinancovat vnější obchvat," uvedl Cibrian.

Ministr Gross: S vyděračem, který hrozí kyanidem, jsme ochotni vyjednávat

Stát je ochoten vyjednávat s vyděračem, který hrozí, že umístí ampule s kyanidem do zdravotnických zařízení a objektů veřejného stravování. Českému rozhlasu to řekl ministr vnitra Stanislav Gross. "My jsme připraveni udělat všechno pro to, aby se nenaplnily ony hrozby. To je priorita číslo jedna. Všechno ostatní jsou až priority následující," uvedl. Anonym oznámil, že otráví jídlo v nemocnicích, pokud nedostane 300 milionů korun. Policii dal čas do čtvrtka. Podle Grosse se policie bude snažit s vyděračem komunikovat. Podotkl však, že je obtížné začít splňovat podmínky, které si stanovil. Základní problém podle ministra ale nespočívá ve vysoké částce, kterou anonym požaduje. "Jsou tam i technické problémy, a o tom doufám, že bude možno komunikovat," uvedl. Vyděrač podle Grosse většinou volá na linku 158. Poprvé podle něj navázal kontakt s policií 5. května a poté 9. května, kdy nastražil ampule. Poté se ozval ještě několikrát. Ministr opět neupřesnil, kam jed umístil. Zopakoval pouze, že to bylo na dvě místa v Praze 2. Podle České televize nastražil několik ampulí kyanidu v pražské porodnici U Apolináře, a to dokonce přímo v její kuchyni. Pražské nemocnice zpřísnily ostrahu nemocničních kuchyní a jídelen i kontrolu vydávaných jídel. Kyanid je prudce jedovatý, a to v jakémkoli skupenství. Působí velmi rychle, vyvolává dušení. Policie případ zatím vyšetřuje jako trestný čin vydírání, pachateli by hrozilo vězení od pěti do 12 let.

Příslušníci BIS na kauze vyděrače hrozícího kyanidem nepracují

Bezpečnostní informační služba (BIS) zatím nebyla vtažena do případu vyděrače, který hrozí umístěním ampulí s jedovatým kyanidem do zdravotnických zařízení a objektů veřejného stravování. V tomto případě, na rozdíl od kauzy olomouckého vyděrače, služba s policií bezprostředně nespolupracuje, není do vyšetřování přímo zapojena, řekl ČTK mluvčí BIS Jan Šubert. Přestože agenti BIS nejsou do policejní akce nasazeni, mohou na nějakou stopu narazit. "Kdyby zpravodajští důstojníci narazili na sebemenší informaci, která by vedla k této kauze, tak ta informace bude samozřejmě okamžitě předána policii," zdůraznil Šubert. Nechtěl se vyjádřit k tomu, zda již služba nějaký údaj vyšetřovacímu týmu poskytla. "I kdybych to věděl, tak bych stejně nemohl odpovědět," podotkl.

Vyděrač hrozí jen Praze, asi nejde o olomouckého anonyma

Nebezpečí, že neznámý vyděrač umístí ampule s jedovatým kyanidem do zdravotnických zařízení a objektů veřejného stravování, hrozí podle policie pouze v metropoli. Akce je přitom zřejmě dílem jediného pachatele, který pravděpodobně není totožný s olomouckým anonymem. Výhrůžky se týkají jen určitých míst v Praze, řekl ČTK náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Ohrožené lokality nechtěl Macháně blíže upřesnit. "Děláme všechno proto, abychom ochránili zdraví a životy lidí, nějaké ekonomické důvody tady nehrají roli," zdůraznil. Podle něj se policie snaží minimalizovat riziko, že se někomu něco stane. "Osobně se domnívám, že je to akce jednotlivce, ale samozřejmě se pracuje na více verzích," pokračoval Macháně. Na případu podle něj pracuje řada specialistů. Například příslušníci útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. "V takovýchto případech samozřejmě bývají členy policejního týmu i vyjednavači," uvedl k dotazu ČTK.

Američané zaplatí za dlouhodobé vízum do ČR 2500 místo 1500 korun

Od 1. června budou Američané platit více za dlouhodobé vízum pro pobyt v České republice delší než 90 dnů. Zatímco nyní museli za vízum dát 1500 korun, napříště to bude 2500 korun, řekl ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Pro kratší cestu Američané nadále vízum nepotřebují. Od Čechů ho Spojené státy požadují a jeho vydání navíc předchází přísná procedura na velvyslanectví. Česká diplomacie zvýšením poplatku reaguje na to, že Američané zdražují poplatky za víza pro české občany. Z dubnového vyjádření ministra zahraničí Cyrila Svobody také vyplynulo, že to je i kvůli tvrdšímu režimu vydávání víz pro Čechy a kvůli zvýšení konzulárních nákladů. K českému rozhodnutí Svoboda řekl, že je nutné ho vidět "ve všech souvislostech". Americké velvyslanectví nyní požaduje, aby k pohovorům chodili všichni čeští žadatelé, když dříve to byla třetina, a navíc zavedlo placenou linku, kde se rozhovor dojednává. Americké vízum stojí českého turistu 100 dolarů (asi 3000 korun). To se nyní ještě nepřímo prodraží, neboť jedna minuta placené telefonní linky stojí 38 korun. Velvyslanectví přitom tvrdí, že režim zpřísňuje kvůli světovým bezpečnostním rizikům a také kvůli tomu, že v USA Češi často pracují bez potřebného povolení.

Zpřísnění režimu pro české občany kritizovali někteří senátoři a poslanci. Šéf sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka dokonce hovořil o nutnosti reciprocity, tedy buď oboustranně bezvízovém styku s USA či zavedení víz pro Američany. Česko-americký vízový vztah je nevyvážený: Češi vízum pro cesty potřebují, Američané pro maximálně tříměsíční turistický pobyt nikoli. Americké úřady přitom zatím nepočítají ani s tím, že by vízovou povinnost pro Českou republiku zrušili po vstupu země do EU.

Livia Klausová opouští dozorčí radu České spořitelny

Manželka prezidenta Livia Klausová ke středě rezignovala na členství v dozorčí radě České spořitelny. Spolu s ní opouští radu i Miloslav Hejnák. Místo nich zvolili akcionáři na valné hromadě peněžního ústavu Zlatu Gröningerovou a André Horovitze. Oba začnou funkci vykonávat ve čtvrtek, stejně jako Bernhard Spalt, kterého valná hromada v dozorčí radě potvrdila. Akcionáři schválili na návrh představenstva i změny stanov, jejichž podstatou je úprava vnitřního kontrolního systému banky. Vlastníci peněžního domu vzali na vědomí také obchodní a finanční plán na letošní rok. V roce 2003 by měl profit vzrůst o 15 až 20 procent a podle mezinárodních standardů by se tak měl pohybovat mezi 6,5 až sedmi miliardami korun. V následujících dvou letech by měla bilanční suma růst tempem přibližně čtyři procenta ročně. Podle českých standardů loni činila celková aktiva více než 456,1 miliardy korun.

Česká spořitelna je bankou s největším počtem klientů na trhu, ke konci čtvrtletí jich měla 4,6 milionu. Zákazníky obsluhuje na 672 pobočkách a výběry hotovosti umožňuje v 1030 bankomatech. Majoritním vlastníkem je rakouská Erste Bank.

Albrecht z Valdštejna požádal Senát o vrácení svého sídla v Praze

O vrácení svého pražského sídla přišel ve středu do Senátu požádat Albrecht z Valdštejna. Svou žádost předal na nádvoří Valdštejnského paláce místopředsedovi horní komory Přemyslu Sobotkovi, když ho přišel pozvat na své oslavy, které se koncem května uskuteční ve Frýdlantu na Liberecku. "Věřím, že zhodnotíte a přehodnotíte onu možnost restitučního nároku našeho skromného a že kladně se k němu vyjádříte," tlumočil Sobotkovi svou supliku představitel slavného vojevůdce z třicetileté války, oděný v dobovém černém úboru se zlatým lemováním. Zároveň svolil, aby v době jeho nepřítomnosti v Praze mohla palác dál užívat horní komora. Sobotka spojil žádost s restitučními spory šlechty a státu z poslední doby, její další osud je ovšem vzhledem k osobě žadatele nejistý. "S velkou pravděpodobností to organizačnímu výboru Senátu nedám, ani to nedám k projednání vládě," odvětil Sobotka s úsměvem. "Rád se podívám na hřebce, plnokrevníky miluju," odvětil Valdštejn na Sobotkovu nabídku, aby si prohlédl paláce včetně jednacího sálu, bývalé konírny. Sobotka opáčil, že senátory se mohou stát lidé starší 40 let, takže v bývalé konírně mohou být poněkud starší hřebci. Svůj nárok uplatňoval na Sobotkovi i starosta Frýdlantu Jindřich Wurm. "Městská rada s nelibostí svým způsobem nese, že názvu města se používá bez našeho svolení. Očekáváme napravení těchto křivd," poukázal Wurm na fakt, že jedna z místností Valdštejnského paláce nese název Frýdlanstký salonek.

Frýdlant pořádá letos už pošesté Valdštejnovy slavnosti na počest postavy své historie. Valdštejn byl sice majitelem frýdlantského panství, Frýdlant ale navštívil jen několikrát. Podobně ani ve svém pražském sídle mnoho času nepobyl. Slavnosti do malého města s necelými osmi tisíci obyvateli přilákají pravidelně kolem 20.000 návštěvníků. Největší zájem je vždy o historické bitvy a také o sobotní pochodňový průvod a ohňostroj. S Valdštejnem a jeho družinou se budou lidé setkávat ve městě, na bojišti či na zámku od 23. do 25. května.

Výstava v Národním muzeu přibližuje 80 let rozhlasového vysílání

Prehistorii i současnost rozhlasového vysílání v českých zemích mapuje výstava, která bude od čtvrtka veřejnosti otevřena v pražském Národním muzeu. Má co ukázat, neboť někdejší Československo bylo druhou evropskou zemí, kde začalo pravidelné vysílání rozhlasu. Od roku 1921 pravidelně vysílá britská BBC, z vojenského stanu - Kbelích se začalo vysílat 18. května 1923. Jádro výstavy tvoří historické aparatury, studiové a reportážní magnetofony a mikrofony, ale i rozhlasové přijímače. Jejich doplňkem je obrazová i textová dokumentace, rozdělená do osmi časových a tematických období. Expozici rozšiřují videoprojekce a poslech archivních zvukových snímků. Návštěvníky zaujme například předchůdce magnetofonů, přístroj nazvaný Blattnerphone. Umožňoval magnetický záznam zvukového signálu, přičemž záznamovým médiem byl ocelový pás, pohybující se posuvnou rychlostí 1,5 metru za sekundu. V rozhlase se používal od poloviny 30. let do konce druhé světové války. Součástí výstavy, která bude otevřena do 29. června, bude 20. května koncert laureátů soutěže Concertino Praga a 28. května přednáška o začátcích rozhlasové režie. K jubileu vydá Český rozhlas sedmisetstránkový sborník s názvem Od mikrofonu k posluchačům. Vydavatelství Radioservis připravilo kompaktní desku s archivními záznamy nazvanou Básníci před mikrofonem. Rozhlasovému jubileu bude věnován tento víkend na kbelském letišti, tedy na místě, kde před 80 lety vše začalo. Akce je spojena s leteckou show Vzduch je opět naše moře.

Ze sportu:

Petr Svoboda, agent hokejového brankáře Romana Čechmánka, popřel, že by generálnímu manažerovi Philadelphie Bobu Clarkeovi tlumočil Čechmánkovo přání hrát v nové sezoně v jiném týmu. Svoboda pro list Philadelphia Inquirer potvrdil, že s Clarkem v pátek mluvil, ale řeč se vedla pouze o gólmanově pozici v klubu. "Sdělil mi, že jeho (Čechmánkova) pozice v klubu, kde na něj nadávají vlastní fanoušci, není zrovna dobrá," řekl Svoboda, který zastupuje například i dalšího bývalého českého reprezentanta a vsetínského hokejistu Jiřího Dopitu.

Hokejisté New Jersey se zmátořili po prohře v úvodním finále Východní konference NHL a ve druhém utkání přehráli Ottawu na jejím ledě 4:1. Ďábly v úspěšném pokusu o vyrovnání stavu série nezastavila ani trefa Radka Bonka, který snížil ve druhé třetině na rozdíl jedné branky. Český útočník pak mohl i vyrovnat, ale po nahrávce Václava Varadi nedokázal zkrotit puk.

Původně měl být dvaatřicetiletý Lubor Tesař ze stáje eD'system-ZVVZ lídrem celku. Měl bojovat o vítězství v Závodu míru, ale v průběhu etap 56. ročníku se z něj stal domestik, pomocník v pořadí lépe postavených spolujezdců. Za vším je pád v dojezdu třetí etapy, při kterém se zle potloukl. "Kdybych nebyl kapitánem a neměli jsme v popředí dva kluky, tak bych vzdal. Bolest byla strašná," řekl zpravodaji ČTK Tesař.

Český automobilový jezdec Tomáš Enge se s výjimkou Rallye Příbram zúčastní všech zbývajících letošních závodů mistrovství České republiky v rallye. První český pilot ve formuli 1 pojede s navigátorem Petrem Grossem s vozem Ford Focus WRC v barvách týmu Tomáše Hrdinky Styllex Tuning Prosport. První závod Engeho čeká tento víkend v Českém Krumlově.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy přeháňky, na horách i smíšené. Teploty 13 až 17 stupňů Celsia.