Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

V Basře byla slavnostně otevřena česká vojenská nemocnice

Nástupem české vojenské jednotky a vztyčením české státní vlajky byla v neděli v jihoirácké Basře slavnostně uvedena do provozu česká 7. polní nemocnice. Stalo se tak s téměř dvoutýdenním zpožděním proti plánu; zdržení zavinily průtahy při letecké přepravě materiálu a také komplikovaná úprava terénu, na kterém byly objekty lazaretu vybudovány. Vedle prvního náměstka českého ministra obrany Miroslava Kostelky a náčelníka generálního štábu generálporučíka Pavla Štefky se ceremoniálu zúčastnily na tři desítky vůdců místních kmenů, kteří údajně kontrolují oblast, kde žije na 1,5 milionu Iráčanů a kteří vyjádřili radost nad tím, že v jejich lokalitě působí české zdravotnické zařízení.

Polní nemocnice nasazená v rámci humanitárního programu obnovy Iráku měla původně začít naplno fungovat už 6. května, kdy Basru navštívil ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Výstavba v areálu někdejší irácké vojenské nemocnice ovšem mimo jiné vyžadovala zpevnění podloží; místa určená pro některé části lazaretu museli čeští vojáci kupříkladu vybetonovat. Čeští zdravotníci nicméně v Basře v improvizovaných podmínkách poskytovali lékařskou pomoc již od konce dubna. V polní převazovně, kterou nyní česká vojenská nemocnice nahradí, čeští lékaři za poslední tři týdny denně ošetřili průměrně 50 nemocných. Pacienti kupříkladu přicházeli s popáleninami, průjmy a neléčenými chronickými nemocemi. Česká vojenská nemocnice původně stavěná hlavně jako chirurgické zařízení s sebou do Iráku přivezla také zubní lékaře, dětského lékaře či mikrobiologa a hematologa. Lékaři prodělali školení o chování k místnímu obyvatelstvu, o islámu, i o chorobách pro Středoevropana neobvyklých. Osazenstvo lazaretu má čítat asi 280 lidí.

Český vývoz do teritoria okolo Iráku letos tratí miliardu korun

Český export do zemí na Blízkém východě se i po skončení iráckého konfliktu stále propadá. Za první čtvrtletí letošního roku utrpěl značné ztráty v Sýrii, Izraeli, Saúdské Arábii, Egyptě, Jordánsku i Kuvajtu a při letošním exportu 1,2 miliardy korun celkem tratil skoro miliardu korun. "Vývoz na Blízký východ by mohl začít růst v průběhu léta," řekl ČTK Vladimír Pikora z Volksbank CZ. "Nejprve bude nutné znovu navázat obchodní kontakty a pak se hlavně udržet v tvrdé konkurenci, protože na Blízký východ si brousí zuby většina zemí," zdůraznil. Samozřejmě by pomohl větší podíl na obnově Iráku, čemuž však příliš nesvědčí historické zkušenosti. "Tím, že se stabilizovala situace a není tam válečný konflikt, tak se otevírají podmínky pro lepší obchodování," prohlásil generální ředitel vládní agentury Czechtrade Martin Tlapa.

Václav Klaus: Na události v Terezíně nesmějí zapomenout mladí lidé

Především mladí lidé nesmějí podle prezidenta Václava Klause zapomenout na události v Terezíně, ve kterém za druhé světové války nacisté zavraždili tisíce nevinných lidí. Ve svém nedělním projevu na tradiční Terezínské tryzně Klaus apeloval na veřejnost, aby se Terezín nestal pouze čímsi akademickým a nepodstatným. "Kdyby se toto skutečně mělo stát, teprve pak by se dalo říci, že byla tragédie terezínských obětí definitivně dokonána," zdůraznil prezident. Podle Klause je připomínání si památky terezínských obětí předpokladem toho, aby se podobné tragédie nemohly opakovat a aby už nikdy nemusely vyrůstat podobné památníky, jako je v Terezíně. "Musí z toho být jasné, že svoboda a demokracie nejsou samozřejmostí, ale něčím, co je nutno stále bránit, že se lidé nesmí ukolébat pocity relativního klidu a bezpečí," uvedl Klaus.

O to, že by mladá generace na Terezín zapomněla, nemá strach předsedkyně sdružení bývalých vězňů terezínského ghetta Terezínská iniciativa a bývalá vězenkyně Dagmar Lieblová. "Co dokáží čtrnácti- či patnáctileté děti napsat či výtvarně vyjádřit o návštěvě Terezína, v nás budí naději, že naše snaha není marná a památka zachována bude," řekla Lieblová. Dodala, že je však důležité, aby na mladé lidi působili i politici.

Projev na tryzně přednesli i Anděla Dvořáková z Českého svazu bojovníků za svobodu a premiér Vladimír Špidla. Poté zazněla na Národním hřbitově křesťanská a židovská modlitba. Pietní akt, jehož se zúčastnilo na 1000 lidí, ukončil sbor, který vystoupil s ukázkou z třetího dějství opery Nabucco.

V letech 1940 až 1945 zavlekli nacisté do věznice gestapa v terezínské Malé pevnosti, terezínského ghetta a koncentračního tábora v Litoměřicích přes 200.000 vězňů. Byli mezi nimi Češi, Slováci, Poláci, jižní Slované, Rakušané, Francouzi, Italové, Nizozemci, Maďaři a příslušníci dalších národů. Každý pátý zemřel přímo zde, na 100.000 jich zahynulo po deportaci z Terezína v koncentračních vyhlazovacích táborech. V září 1945 se konal před terezínskou Malou pevností národní pohřeb obětí nacistické perzekuce. Od roku 1946 se na tomto místě, nazývaném Národní hřbitov, konají tryzny.

SR: Oficiální výsledek referenda - "ano" pro vstup do EU

Slovenské referendum o vstupu do Evropské unie je platné a vyznělo ve prospěch vstupu Slovenska do tohoto společenství. Potvrdila to v Bratislavě ústřední referendová komise. Podle oficiálních výsledků se pátečního a sobotního hlasování zúčastnilo 52,15 procenta voličů; 92,46 procenta hlasujících souhlasilo se vstupem do unie, proti bylo 6,20 procenta. O drtivém "ano" pro unii nikdo nepochyboval, ale zdar referenda přesto visel na vlásku - platnost hlasování totiž závisela na nadpoloviční účasti oprávněných voličů. Laťku se podařilo jen těsně překonat, ačkoli předreferendové průzkumy předvídaly účast 60 až 70 procent. Avšak do poslední chvíle jen zhruba dvě pětiny dotázaných byly pevně rozhodnuty jít hlasovat.

Čeští politici výsledky referenda na Slovensku vítají; upozorňují na malou účast

Čeští politici vítají výsledky slovenského referenda o vstupu země do Evropské unie. Shodně ale upozorňují na malou účast, která povinnou hranici přesáhla jen o dvě procenta. Z těch kteří přišli, podpořilo integraci přes 92 procent. ODS očekává, že se kabinet Vladimíra Špidly ze slovenských výsledků poučí. Češi budou o přistoupení k EU hlasovat 13. a 14. června.

Ještě v sobotu večer poblahopřál slovenským občanům ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ministr Slovákům také poděkoval, protože věří, že to bude výzva pro Čechy. Oba státy tak budou po více než deseti letech znovu spolu, a to v Evropě, tlumočil Svobodovu reakci mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář.

Místopředseda Poslanecké sněmovny za ODS Ivan Langer ČTK řekl, že na Slovensku nešlo ani tak o to, zda ano nebo ne, ale o dostatečný počet voličů. "Jsem jen zvědavý, jak se z toho poučí vláda a bude minimalizovat riziko nízké volební účasti, třebaže v zákoně nemáme povinnou nadpoloviční účast," řekl. Myslí si ale, že účast pod 50 procent voličů v českém referendu by snížila vážnost a směrodatnost plebiscitu.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Vladimír Laštůvka (ČSSD) ČTK řekl, že Slováci řekli jednoznačné ano své evropské budoucnosti. "Mám z toho opravdovou radost, protože pevně věřím, že více jak devadesátiprocentní podpora bude i dobrým příkladem za měsíc pro Českou republiku," řekl Laštůvka.

ODS doporučila hlasovat pro EU, vládě vzkázala, ať nelže občanům

Občanská demokratická strana na své víkendové ideové konferenci doporučila voličům, aby v očekávaném referendu hlasovali pro vstup země do Evropské unie. Koaliční vládě zároveň vzkázala, aby občanům nelhala a nebrala na sebe rizika rozhodnutí, ke kterým nemá mandát. Po skončení konference o tom informoval předseda strany Mirek Topolánek. "Této vládě doporučujeme, aby nepodlehla pokušení na mezivládní konferenci, která možná proběhne již v tomto roce, brát na sebe riziko jakéhokoli rozhodnutí, ke kterému nemá mandát," prohlásil Topolánek. Vládě také doporučil, aby občanům přestala lhát a aby začala uskutečňovat reformy. Topolánek již při zahájení konference uvedl, že ODS chce svobodnou a nesocialistickou Evropu, v níž státy spolupracují jen v oblastech, kde je to pro ně výhodné a efektivní. Na adresu vládní koalice řekl, že její vyjednávači jsou ve vztahu k EU naivní a poraženečtí. "Představa člena či voliče ODS s budovatelským pohledem upřeným ke světlým zítřkům, s kytičkou růží pro soudruha komisaře, vesele poskakujícího k volební urně, je fantasmagorií. Naše členy a voliče musí nutně přístup vlády urážet a vůbec se jim nedivím," prohlásil Topolánek.

GE Capital vyplatila necelých 7700 klientů Union banky

V první den výplat si pro své peníze přišlo na pobočky GE Capital Bank téměř 7700 klientů zkrachovalé Union banky. Banka jim vyplatila celkem 750 milionů korun, řekl ČTK mluvčí GE Capital Bank Jan Hainz. Podle něj výplaty byly poklidné a s minimálním čekáním. "Klienti se řídili doporučením GE Capital Bank a větší část vkladů tak byla vyplacena bezhotovostně," uvedl. Banka přitom na sobotu pozvala téměř 25 tisíc klientů. "Klienty, kteří byli pozváni a nevyužili mimořádného otevření obchodních míst, bych chtěl požádat, aby se pro výplatu vkladů dostavili raději v následující pracovní dny," uvedl manažer výplat Evžen Ollari. Těmto lidem nedoporučuje, aby čekali až na další soboty, na které jsou zváni ostatní klienti. Klienti mají ze zákona nárok na výplatu 90 procent vkladu, maximálně necelých 800 tisíc korun. S tímto postupem jsou však nespokojení a požadují výplatu celých vkladů, podobně jako tomu bylo u některých předchozích bank. Podle Fondu pojištění vkladů má v bance vklady nad pojištěných 25 tisíc eur přibližně 20 tisíc klientů.

Anton Hart a Luboš Hruška převzali od papeže řád sv. Silvestra

Řád svatého Silvestra, jenž uděluje papež jen za mimořádné zásluhy, předal v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje apoštolský nuncius Erwin Josef Ender sudetskému Němci Antonu Hartovi a Luboši Hruškovi z Plzně. Papež Jan Pavel II. vyznamenal Harta za záchranu Lorety ve Starém Hrozňatově a Hrušku za plzeňský Památník obětem zla v Meditační zahradě. Hart s Hruškou již v koncem dubna obdrželi jmenovací dekret, jenž jim k ocenění předal plzeňský biskup František Radkovský. Nyní k tomu obdrželi i řád, který lze vzít na různé příležitosti. Kazeta s oceněním totiž obsahuje jeden velký zlacený kříž s emblémem sv. Silvestra, jenž se připíná na hruď, stejný, ale menší kříž s šerpou, malý odznak na klopu a stužku s malým odznáčkem na smoking.

Hruška byl za komunistického režimu vězněn více než deset let. Po propuštění postupně proměnil zděděnou ovocnou zahradu na okraji Plzně na Památník obětem zla. Vytvořil tady ve spolupráci se sochařem Janem Podrázským park se sousošími křížové cesty a později i kapli.

Pocta Franku Zappovi na Pražském jaru

Poctou Franku Zappovi, již nežijícímu nonkonformnímu americkému rockerovi, byl sobotní festivalový koncert Pražského jara. Rocková hudba se do programu přehlídky v její bezmála šedesátileté historii objevila poprvé. Ve Veletržním paláci při této příležitosti vystoupil orchestr Agon a na pódium se také vrátila legendární česká rocková formace Pražský výběr. Jejími protagonisty byli Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Vilém Čok, Jiří Hrubeš a jako jeden z hostů Mikoláš Chadima. Na koncert přijeli i Zappovi zahraniční příznivci. Pražský výběr hrál Zappovy i své rockové skladby. Agon, specializovaný na soudobou tvorbu, uvedl jeho kompozice směřující k pomezí s vážnou hudbou. S rockovou hudbou organizátoři festivalu Pražské jaro počítají v podobných formách i do budoucna.

Frank Zappa (1940-1993) patřil k zakladatelům rockového undergroundu. V Čechách se stal symbolem opozice vůči totalitě. Nejen, že byl vzorem pro Pražský výběr a další rockery, ale podle jedné z jeho skladeb se dokonce pojmenovala kapela Plastic People of the Universe.

Ve Zlíně skončil česko-slovenský divadelní festival

Představením pražského Národního divadla, které v režii Jiřího Pokorného uvedlo inscenaci Ivy Volánkové Stísněná 22, skončil ve Zlíně česko-slovenský divadelní festival Setkání 2003 Stretnutie. "Jako předchozí bylo i toto představení zcela vyprodané," zhodnotil divácký zájem ředitel domácího Městského divadla Antonín Sobek. Festival přiblížil 13 českých a šest slovenských inscenací. Podmínkou zařazení do programu bylo i v osmém ročníku první uvedení dramaturgického textu, adaptace a původní dramatické zpracování hry na jevišti od loňské přehlídky. Pořadatelé museli vybírat z více než 40 souborů obou zemí, které chtěly na nesoutěžním setkání vystupovat. "Jsem zde již potřetí, protože toto setkání a stretnutie mne inspiruje a oslovuje jako člověka. Neumím si představit, že bych se zlínského festivalu nezúčastnil, zvláště když jsem nad ním měl v tomto roce spolu s ministry kultury obou zemí Pavlem Dostálem a Rudolfem Chmelem a dalšími osobnostmi záštitu," řekl ČTK slovenský velvyslanec v Praze Ladislav Ballek. První dáma slovenského divadla Zdena Studenková, která se stala s českým nositelem Thálie za celoživotní dílo Luborem Tokošem patronkou festivalu, připomněla, že setkání se letos koná v okamžiku, kdy se v obou zemích rozhoduje o vstupu do Evropské unie, a tedy o zrušení hranice a odstranění závor.

Výstavu ve Kbelích si nenechaly ujít tisíce milovníků letectví

Tisíce milovníků letectví si nenechaly ujít čtyřdenní výstavu Vzduch je opět naše moře v pražských Kbelích. Desátý ročník výstavy, konané v areálu Staré Aerovky, zmapoval vývoj za období 100 let, jež uplynuly od vzletu bratří Wrightů, jakožto tvůrců prvního motorového letadla na světě. O víkendu mohli navíc zájemci ve Kbelích oslavit s Českým rozhlasem 80 let jeho fungování. "Návštěvnost šla o víkendu velmi nahoru; v sobotu zde bylo asi 7000 lidí a myslím, že celkově se mohla pohybovat kolem 20.000," řekl ČTK předseda Vysokoškolského střediska pro letecké sporty Luboš Zahradník. "Celá akce je pojata tak, že návštěvníci si nejprve prohlédnou letadla a později, když už mají vykroucené krky, tak jdou do hangáru na kulturně-společenský program Českého rozhlasu," shrnul Zahradník. Právě letiště ve Kbelích bylo místem, kde se spojilo letectví a rozhlas poprvé. Tehdejší Radiojournal vyslal první signály svým posluchačům 18. května 1923. Český rozhlas na dny svých oslav připravil moderované zábavné odpoledne.

Výstava ukázala současné letecké výrobky a služby, které se v republice nabízejí; kromě toho zahrnovala tři velké expozice. První se týkala 100 let světového letectví, druhá vývoje létání v hlavním městě. Obsah třetí expozice byl patrný již z jejího názvu: Motor je to, co drží letadlo ve vzduchu. Návštěvníci si mohli prohlédnout řadu hrdě vyhlížejících letounů včetně ultralehkých. U několika z nich umístili majitelé dokonce cedulku: Prodám. Zájemci se mohli také nechat zlákat k vyhlídkovému letu nebo si vyzkoušet rotující "kosmický trenažér". K vidění byla i unikátní expozice osobních věcí amerických "leteckých es". Ve vitrínách se nacházela například pozůstalost po Billu Dunnovi, nejúspěšnějším stíhači v Eagle Squadron, či Macu Hardestym z 15. letecké armády amerického letectva.

Na Schwarzenberském plavebním kanálu začala plavební sezona

Přestože i na unikátním Schwarzenberském plavebním kanálu na česko-rakouských hranicích napáchaly škody loňské povodně, budou také letos připraveny pro milovníky technických památek ukázky plavení dřeva. Úseky, kde se ukázkové plavby konají, naštěstí velká voda nezasáhla. Plavební sezona začala a až do konce září se bude po ojedinělém vodním díle plavit dříví ještě osmkrát. Na značené turistické stezce podél Schwarzenberského kanálu jsou otevřeny česko-rakouské hraniční přechody Zadní Zvonková - Schöneben, Ježová - Iglbach a Koranda - Sankt Oswald bei Haslach. "V době konání ukázek plavení dříví bude mimořádně otevřen rovněž hraniční přechod Zvonková - Sonnenwald," řekl ČTK plavební ředitel Hynek Hladík. Toho využijí především cyklisté, kterých ke kanálu přijíždí velké množství z obou stran hranice. Podle Hladíka se letos do ukázek zapojí, včetně umělců a řemeslníků, na 500 lidí a organizátoři počítají s více než 8000 diváků. Poslední dvě loňská plavení dřeva byla totiž kvůli záplavám zrušena.

V roce 1774 předložil inženýr Josef Rosenauer poprvé knížeti ze Schwarzenbergu plán na výstavbu kanálu. Mělo jím být plaveno dříví ze severních úbočí Šumavy přes hlavní evropské rozvodí k řece Große Mühl a dále po Dunaji až do Vídně, která tehdy trpěla nedostatkem palivového dříví. Stavba začala až v roce 1789 a dokončena byla v letech 1821 až 1823. Celková délka kanálu dosáhla 51,9 kilometru. Plavba do Vídně byla ukončena v roce 1892.

Potštejn obnovil křížovou cestu vedoucí ke zřícenině hradu

Křížovou cestu se třinácti kapličkami znovu otevřeli představitelé církve a obce v Potštejně na Rychnovsku. Otevření cesty bylo součástí potštejnské pouti, na kterou každoročně míří tisíce lidí ze širokého okolí. "Celá cesta byla v dezolátním stavu, proto jsme před třemi lety přistoupili k jejím opravám. Některé kapličky byly úplně zdevastované," řekl ČTK starosta Potštejna Petr Dostál. Křížová cesta pochází z roku 1754 a podle pamětníků po ní procesí věřících stoupalo prudkou cestou ke zřícenině gotického hradu naposledy před více než čtyřiceti lety. "Rádi bychom tradici procesí obnovili, protože myslíme, že k obci i k pouti patří," řekl Dostál.

Ze sportu:

Výsledky 28. kola první fotbalové ligy: Olomouc - České Budějovice 4:2, Blšany - Slavia 1:2, Žižkov - Brno 1:1, Příbram - Synot 0:0, Hradec Králové - Ostrava 1:1 a Jablonec - Teplice 0:0. Sobotní zápas Bohemians-Sparta byl v 73. minutě přerušen pro inzultaci rozhodčího za stavu 1:2 a o výsledku rozhodne ligová komise. Utkání Zlín-Liberec se hraje v pondělí.

Čeští tenisté Jiří Novák a Radek Štěpánek vyhráli své první utkání v Červené skupině prestižního Světového poháru v Düsseldorfu. O výhře nad Austrálií v poměru 2:1 na zápasy rozhodli ve čtyřhře, v které zdolali dvojici Lleyton Hewitt a Wayne Arthurs dvakrát 6:4. V úvodní dvouhře Novák prohrál s prvním hráčem světa Hewittem 3:6, 2:6, ale Štěpánek poté porazil Arthurse 7:6 a 6:3.

William Cheruiyot z Keni vyhrál devátý ročník Pražského mezinárodního maratonu a prodloužil dosavadní neporazitelnost afrických běžců v české metropoli. Neoficiálním časem 2:11:55 porazil Cheruiyot o necelou půlminutu krajana Paula Kandu Kangoga, třetí skončil Etiopan Habtamu Bekele. Nejlepší český běžec Jan Bláha doběhl na osmém místě a po roční přestávce se vrátil na domácí trůn. Papírový favorit závodu Giacomo Leone z Itálie odstoupil ještě před metou desátého kilometru údajně kvůli žaludečním potížím.

Házenkáři Frýdku-Místku se stali poprvé českými šampiony poté, co i ve třetím finálovém utkání zvítězili nad Duklou Praha jednoznačně 33:23. Svěřenci trenéra Rastislava Trtíka získali titul při páté finálové účasti za sebou a vystřídali na trůnu Karvinou.

I druhé utkání ve Francii při premiérové účasti ve Světové lize čeští volejbalisté prohráli. Po pátečním zisku alespoň úvodního setu se jim v sobotu nepodařilo ukořistit bronzovým medailistům z loňského světového šampionátu ani jednu sadu a v Grenoblu podlehli domácímu favoritovi po setech 18:25, 22:25 a 22:25. Za týden odehrají čeští volejbalisté dvě utkání v Řecku, doma v Ostravě-Porubě se poprvé představí 31. května a 1. června opět proti Francii.

Český boxer Tomáš Adámek absolvoval bez porážky mezinárodní turnaj v chorvatské Pule a vybojoval zlatou medaili. Ve finálovém duelu váhové kategorie do 75 kilogramů, svém třetím na turnaji, zdolal po taktickém výkonu nizozemského reprezentanta ruského původu Dimitrije Serdjoeka 16:6 na body.

Lukáš Dryml obsadil třetí místo v úvodním závodě seriálu mistrovství světa na ploché dráze v polském Chorzowě a potřetí v kariéře stanul při Grand Prix na stupních vítězů.

Cesta obou českých tenistů na vozíku Miroslava Brychty i Michala Stefanu v mezinárodním turnaji KPM Consult Czech Open v Prostějově skončila ve čtvrtfinále. Brychta prohrál s pátým nasazeným Britem Jayantem Mistrym 5:7 a 3:6 a Stefanu podlehl největšímu překvapení turnaje Švédovi Peteru Wickströmovi 0:6, 3:6.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Oblačno s přeháňkami, místy bouřky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.