Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Martin Koller: Hlavními směry obnovy Iráku jsou voda, elektřina a léky

Obnova zásobování Iráčanů vodou, elektřinou a zdravotnickým materiálem jsou nyní hlavními možnostmi českých firem, jak se zapojit do poválečné rekonstrukce země. O spolupráci s Irákem se přitom uchází přes 300 českých subjektů. "Máme zde připravené jedinečné podmínky v okolí Basry pro český průmysl a obchod," řekl ČTK v telefonickém rozhovoru z Kuvajtu Martin Koller. "Navázali jsme dobré kontakty na místní osobnosti z odboje," prohlásil vyslaný specialista ministerstva průmyslu a obchodu Koller s tím, že tito lidé by mohli po nadcházejících volbách zamířit na významné posty. Možností pro zapojení českých firem do lukrativních zakázek je zde podle něj řada, záleží však především na jejich vlastní iniciativě. Dodávky musí být schopny vyřídit rychle, levně a kvalitně, dodal. Ve druhém sledu potom v Iráku přijdou na řadu dodávky strojírenského zařízení nebo stavebních materiálů. "Chystáme se v nejbližší době zmapovat oblast Iskandarie, kde je montovna traktorů Zetor a množství čerpadel ze Sigmy," řekl Koller. "Bodyguardy" jim přitom při přesunech po Iráku dělají příslušníci české polní nemocnice v jihoirácké Basře.

Vláda vyčlenila na obnovu Iráku na tři roky 520 milionů korun, z toho 120 milionů ještě letos. Tyto prostředky však mají sloužit spíše k navázaní kontaktů českých firem s tamními zákazníky než pro samotné dodávky. Dalšími možnostmi je napojení na zahraniční, hlavně americké dodavatele. Podle Kollera by "do toho" mohly jít též kuvajtské či evropské banky.

Václav Klaus má již demisi Tvrdíka, pozval si ho k rozhovoru na Hrad

Prezident Václav Klaus obdržel od premiéra Vladimíra Špidly demisi ministra obrany Jaroslava Tvrdíka. Špidla ale nedoprovodil demisi žádným komentářem. Klaus si proto na úterý dopoledne pozval na Hrad přímo Tvrdíka. ČTK to bez dalších podrobností řekl mluvčí prezidenta Tomáš Klvaňa. Klaus se setkal s Tvrdíkem již v pátek v Praze těsně před svým odletem do Petrohradu. Doporučil mu, aby si vybral - buď opustí vládu, nebo sliby, které dal voličům. Tvrdík se rozhodl odejít z vlády i Poslanecké sněmovny.

ODS chce ještě jedno referendum o EU, tentokrát kvůli Ústavě

Občanská demokratická strana bude prosazovat, aby po vstupu země do Evropské unie čeští občané rozhodovali v plebiscitu ještě jednou, tentokrát o nové evropské ústavě. Bude-li příliš federalistická, ODS nedoporučí svým voličům její ratifikaci, řekl po pondělním jednání výkonné rady místopředseda strany Jan Zahradil. Pokud by v druhém referendu voliči ústavu odmítli, nebyla by to podle Zahradila žádná tragédie. Česká republika by zůstala členem EU v současné smluvní podobě, spolu se státy, které se rozhodnou stejně. Znamenalo by to vícerychlostní podobu evropské integrace, dodal stínový ministr zahraničí ODS.

O nové ústavě se nyní diskutuje v Konventu; schválit novou architekturu bruselských institucí má mezivládní konference, která začne na podzim. Vize evropského prezidenta či ministra zahraničí jsou pro ODS nepřijatelným omezením suverenity členských zemí.

Občanští demokraté očekávají, že vláda sama navrhne speciální zákon o druhém referendu, protože obecný neexistuje. Pokud by to vláda neudělala, ODS předlohu navrhne sama. "Nebezpečí z prodlení nehrozí, protože referendum by asi nebylo dříve než v roce 2005," uvedl předseda ODS Mirek Topolánek.

Nejsilnější opoziční strana jako celek je pro členství Česka v unii, netají se ale výhradami k současné podobě integrace. Někteří její členové, například místopředseda Ivan Langer či poslanec Martin Říman, dokonce veřejně řekli, že v nadcházejícím referendu nebudou hlasovat pro vstup. Topolánek nepovažuje za nic divného, že část jeho stranických kolegů, odhadem pětina, vstup do EU nepodpoří. "Není to oficiální názor ODS. Ty dva dost ojedinělé hlasy patří do skupiny těch 20 procent, která vstup do EU tak výrazně nepodporuje," řekl. Příznivci ODS patří spolu s voliči Unie svobody-DEU k nejvýraznějším zastáncům vstupu ČR do unie. Topolánek i další představitelé ODS soudí, že je lepší být v unii a aktivně rozhodovat o její budoucnosti, než zůstat mimo.

V Praze má být velká demonstrace odborářů proti reformě

Odboráři sdružení v Asociaci samostatných odborů (ASO) chtějí uspořádat v centru Prahy velkou nátlakovou akci proti vládnímu návrhu reformy financí. Demonstrace se má konat v týdnu po referendu o přistoupení k EU. Dohodlo se na tom představenstvo asociace. Vyzvalo ke spoluúčasti Českomoravskou konfederaci odborových svazů. "Chceme převrátit Prahu vzhůru nohama," uvedl předseda ASO Bohumír Dufek. Odboráři se podle něj pro zorganizování razantní protestní akce rozhodli proto, že neočekávají změnu ve stanovisku vlády k reformě. Považují ji za naprosto nepřijatelnou, protože snižuje životní úroveň občanů České republiky, řekl Dufek ČTK.

Odboráři z asociace věří, že se na společném protestu dohodnou s ČMKOS, která je největší odborovou centrálou v zemi. Zatímco ASO má nyní zhruba 200.000 členů, konfederace sdružuje na 833.000 lidí. Její předseda Milan Štěch se zatím k úmyslu uspořádat nátlakovou akci odmítl vyjádřit, protože výzvu asociace ještě nedostal oficiálně. Nicméně potvrdil, že o koordinaci aktivit již s odboráři z ASO jednal.

Odboráři podle Škromacha brzy upustí od nátlakových akcí

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach odhaduje, že protesty odborářů kvůli reformě veřejných financí brzy ustanou. Současný návrh rozpočtové reformy je podle něj totiž poměrně vyvážený a vláda je navíc ochotna pokračovat v dalších jednáních. "Nemyslím si, že bude důvod k tomu, aby pokračovaly nějaké nátlakové akce," řekl Škromach. Dodal, že další vývoj v jednání odborů s vládou lze očekávat až po 11. červnu, kdy se kvůli reformě sejde tripartita. Zástupce odborů zároveň vyzval, aby se ohlédli na sousední Slovensko, kde kabinet přistoupil k daleko tvrdším opatřením. Škromach prohlásil, že nesouhlasí s názory, podle nichž sociální demokracie neplní, co slíbila před volbami. "Je možné hodnotit vládu po čtyřech letech vládnutí, nikoli po deseti měsících, kdy mezi tím byly různé katastrofy," zdůraznil ministr.

Vláda plánuje, že prostřednictvím rozpočtové reformy uspoří během tří let 200 miliard korun ve výdajích a dalších 70 miliard korun získá z vyšších daní. Dosud schválené reformní kroky mají během tří let přinést úspory v zákonem daných výdajích mezi 110 a 120 miliardami korun.

Škromach rovněž informoval o přípravách zákona o zaměstnanosti, který má nabýt účinnosti v polovině příštího roku. Měl by například více kontrolovat zaměstnávání lidí bez stálého pracovního místa a postihovat lidi registrované na úřadu práce, kteří jsou příliš pasivní při hledání nového zaměstnání.

Zemědělci mají obavy z EU, nevěří, že stát dorovná slíbené dotace

Obavy z budoucnosti a nedůvěra v podporu státu, jsou hlavními důvody, proč řada českých zemědělců příliš nepodporuje vstup do Evropské unie. Zemědělci mohou podle přístupových dohod v příštím roce počítat s přímými dotacemi na úrovni 25 procent přímých plateb v EU, dalších 30 procent má dodat vláda. "Většina kandidátských zemí zaručuje dorovnání zákonem, nám premiér Vladimír Špidla při návštěvě v Liberci řekl, že zákon je příliš tvrdý, peníze dostaneme, pokud je stát bude mít," řekl ČTK ředitel Agro Bílá na Liberecku Jiří Sameš. Podle mluvčího ministerstva zemědělství Martina Severy je návrh dorovnání dotací na úroveň celkových 55 procent součástí návrhu rozpočtu na příští rok. "Dorovnání musí projít, není možné aby ostatní kandidátské země dorovnání v rozpočtu měly a my nikoli," sdělil ČTK Severa. Pokud návrh skutečně projde, bude to podle něho znamenat výrazné posílení dotací do zemědělství. To si letos rozdělilo 14,4 miliardy korun a v příštím roce by podle návrhu mělo dostat na dotacích 23,5 miliardy. Zemědělci tomu však příliš nevěří. "Pokud stát krátí finance armádě, proč by je měl nechat zemědělcům," poznamenal Sameš.

Rozpočtový schodek se v květnu prohloubil na 74,6 miliardy korun

Schodek státního rozpočtu se ke konci letošního května prohloubil na 74,6 miliardy z dubnových 64,4 miliardy korun. Za pouhých pět měsíců tak deficit dosáhl téměř dvou třetin schodku schváleného na celý letošní rok ve výši 118,8 miliardy. ČTK informace poskytlo ministerstvo financí. Rozpočtové příjmy ke konci letošního května činily 253,15 miliardy korun a výdaje 327,74 miliardy korun. Rozpočet na celý letošní rok sněmovna schválila s rekordním schodkem 111,3 miliardy korun při příjmech 684,1 miliardy a výdajích 795,4 miliardy korun. Včetně dodatečně schváleného úvěru od Evropské investiční banky na krytí povodňových škod z loňského srpna by měl letošní konečný deficit činit 118,8 miliardy. Z půjčky stát zatím začal čerpat 3,6 miliardy korun. Zhruba 97 procent z celkových letošních příjmů rozpočtu tvoří daně a inkaso pojistného na sociální zabezpečení. Letošní rozpočet totiž narozdíl od loňského nepočítá s žádnými mimořádnými příjmy, jako jsou například výnosy z privatizace. Nejvíce rozpočtových výdajů pak směřuje do sociální oblasti.

Miloslav Výborný se vzdal poslaneckého mandátu

Dlouholetý lidovecký poslanec a současný předseda sněmovního ústavně-právního výboru Miloslav Výborný se podle očekávání vzdal poslaneckého mandátu. Senát minulý týden schválil jeho nominaci na soudce Ústavního soudu. Tato funkce není slučitelná s poslaneckým mandátem. Mluvčí KDU-ČSL Ondřej Jakob ČTK potvrdil, že nástupcem Výborného v Poslanecké sněmovně bude dosavadní náměstek ministra obrany Pavel Severa. Poslanecký slib by měl složit při schůzi dolní komory v úterý 10. června. Severa byl poslancem do loňského léta, kdy kandidoval znovu, ale mandát neobhájil.

V Salcburku se jednalo o Benešových dekretech "bez emocí"

Pod heslem "Bez emocí" se o uplynulém víkendu uskutečnila v rakouském Salcburku diskusní akce o vzniku a důsledcích takzvaných Benešových dekretů a o jejich historickém kontextu. Informuje o tom agentura APA. Čtrnáct přednášejících z České republiky, Rakouska a Německa se snažilo najít možnosti, jak vyřešit spory kolem dekretů a zabránit dalšímu politickému zneužívání tohoto tématu. Historikové, politologové i umělci se ve svých vystoupeních věnovali jednotlivým aspektům této problematiky a vyslovovali se shodně především pro "odpolitizování" otázky dekretů.

O tom, že se emoce nepodařilo zcela udržet stranou jednání, však svědčí protesty stoupenců krajně pravicového sudetoněmeckého spolku Witiko. Ti v čele s místopředsedou spolku, lineckým radním za krajně pravicovou rakouskou stranu svobodných (FPÖ) Robertem Grafem obvinili organizátory i účastníky semináře, že se snaží "zlehčit zločin genocidy". Podle APA vyjádřili nad protesty spolu Witiko politování i umírněnější příslušníci Sudetoněmeckého krajanského sdružení, kteří se akce účastnili. "Právě ostrá reakce spolku Witiko potvrzuje potřebnost podobných vědeckých akcí, které se tematikou Benešových dekretů zabývají," cituje APA jednoho z účastníků.

Bytová výstavba za čtvrtletí ožila, začalo se stavět více bytů

Bytová výstavba v prvním letošním čtvrtletí nepatrně ožila. Za první tři měsíce roku začala výstavba 8275 bytů, což je o 5,8 procenta více než ve stejném období loni. Naopak bytů určených k nastěhování bylo meziročně o 23,2 procenta méně. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Celý obor výstavby bytů táhne především Praha a Středočeský kraj, kde se začalo budovat více než 40 procent nových bytů. Skomírá naopak bytová výstavba v Libereckém a Královéhradeckém kraji. Počet zahájených staveb bytových jednotek v obou regionech nepatrně překročil hranici dvou set. Stále přetrvává obliba bydlení v rodinných domech, kterých se začalo stavět o 15 procent víc než v prvním čtvrtletí roku 2002. Ve všech ostatních formách bydlení se počet zahájených bytů meziročně snížil. O 1514 klesl počet dokončených bytů. Úbytek přitom nastal ve všech kategoriích. Nejvíce se snížil počet dostavěných bytových domů a stavebně upravených nebytových prostor. Výsledky podle statistiků ovlivnila především vysoká srovnávací základna v prvním čtvrtletí 2002. Bytů, které se v současné době staví, je meziročně o 7,8 procenta více. Rozestavěno je 9601 bytů a téměř polovina z nich jsou rodinné domy. Rozestavěnost, která zahrnuje i byty s dočasně pozastavenou výstavbou, rostla i u ostatních forem výstavby, uvedl ČSÚ.

Hranická továrna Philips obnovila po dvoutýdenní přestávce výrobu

Továrna nizozemsko korejské společnosti LG.Philips Displays v Hranicích na Přerovsku po dvoutýdenní přestávce obnovila nepřetržitý provoz všech tří linek na výrobu barevných televizních obrazovek. Kvůli odbytovým potížím utichl v polovině května provoz na výrobních linkách hranického podniku, který již na přelomu dubna a května ze stejného důvodu zastavil na čtrnáct dní dvě ze tří linek. "Výroba v továrně byla po čtrnáctidenní odstávce znovu obnovena. Příčinou dočasného pozastavení výroby byl sezonní pokles poptávky po televizorech a celosvětově nižší objem prodeje v celém odvětví výroby televizorů. Všech 1270 zaměstnanců továrny nastoupilo zpět do zaměstnání," řekl ČTK mluvčí továrny Vladan Pěnkava.

Ekologové se kvůli dálnici D8 obrátili na Evropskou komisi

Tři české ekologické organizace podaly kvůli průchodu dálnice D8 Krušnými horami stížnost k Evropské komisi. Nelíbí se jim, že dálnice, která má vést po povrchu částí přírodního parku Východní Krušné hory, poškodí rašeliniště a horské louky s ohroženými živočichy. ČTK to sdělili zástupci organizací Děti Země, Ekologický právní servis a Hnutí Duha. Ekologové uvedli, že území, kde žijí například tetřívek obecný a chřástal polní, musí být podle zákonů Evropské unie chráněno. "České úřady ovšem při přípravě návrhu domácí části evropské soustavy chráněných území Natura 2000 záměrně vypustily pruh tvořený dálnicí a sousedními pozemky," prohlásili ekologové. Plánovaná trasa dálnice podle ekologů ignorovala šetrnější alternativy, tedy tunel pod náhorní plošinou Krušných hor. Stížností se podle nich bude zabývat Direktorát pro životní prostředí Evropské komise. Měl by ji posuzovat, jako by Česká republika byla členským státem EU.

Politici na severu Čech naopak chtějí kvůli průtahům při schvalování výstavby speciální zákon o dálnici, který by stavbu urychlil. Návrh připravili například sociální demokraté či komunisté. Ochránci přírody proti dostavbě vystupují již několik let. Domnívají se, že státní orgány při povolování dálnice porušily zákony. Chtějí proto prosadit, aby například přes České středohoří vedl tunel dlouhý 3,5 kilometru.

Ministr dopravy Milan Šimonovský a jeho německý spolkový protějšek Manfred Stolpe v polovině dubna prohlásili, že napojení D8 na německou A17 bude dokončeno v roce 2005, průchod D8 přes České středohoří pak o rok později. Minulý rok ale Ředitelství silnic a dálnic uvedlo, že dohodnutý termín propojení dálnic v roce 2005 zřejmě nebude právě kvůli protestům ekologů dodržen.

V české armádě působí už pět let kaplani

Vojenští kaplani doprovázejí už pět let české vojáky do zahraničí a působí i v posádkách v České republice. Podepsání dohody, která jejich práci umožnila, si v pondělí vedení armády i církví připomněly ekumenickou bohoslužbou v armádním kostele Sv. Jana Nepomuckého v Praze na Hradčanech. "Dříve jsme se hodně starali o techniku, ale míň o lidi. V péči o ně jsme zůstali dlužni. Bez péče o člověka a jeho ducha to ale nejde," poznamenal náčelník generálního štábu Pavel Štefka. V armádě nyní slouží 14 kaplanů z pěti církví - Církve římskokatolické, Českobratrské církve evangelické, Církve bratrské, Československé církve husitské a Církve adventistů sedmého dne. Ke kaplanovi má přístup každý z vojáků, kaplan může přímo promluvit s velitelem jednotky. Služba kaplanů se nevztahuje pouze na věřící příslušníky armády, ale vzájemně se doplňuje se službou psychologickou. Arcibiskup pražský a primas český Miroslav Vlk podotkl, že před pěti lety, když dohoda mezi armádou a Ekumenickou radou církví vznikala, nebyl smysl práce kaplanů ještě příliš zřejmý. Dohodu vojáci a církve podepsaly 3. června 1998. Kaplani se od počátku svého působení v armádě účastnili 12 zahraničních misí armády.

Jakešovi se u soudu udělalo nevolno

Někdejšímu generálnímu tajemníkovi Ústředního výboru KSČ Miloši Jakešovi, který v pondělí vypovídal v procesu s jiným vysokým předlistopadovým funkcionářem Karlem Hoffmannem, se udělalo v jednací síni nevolno. Měl nezdravou barvu v obličeji, na okamžik se mu podlomily nohy a musel se posadit. Předsedkyně senátu nechala zavolat rychlou záchrannou službu. Jakeš po chvíli tvrdil, že je mu již dobře a že žádnou pomoc zdravotníků nepotřebuje. Mluvčí záchranné služby Jan Škoula ČTK řekl, že Jakeše vyšetřila lékařka a zjistila, že jeho stav nevyžaduje hospitalizaci. Když se soudkyně šla přesvědčit, jak se Jakeš cítí, dozvěděla se, že ho někdo viděl odcházet. Kromě Jakeše soud v Hoffmannově kauze vyslýchal ještě dva komunistické expremiéry Jozefa Lenárta a Lubomíra Štrougala.

Nyní osmasedmdesátiletý Hoffmann je obžalován z vlastizrady. Podle státního zástupce se jí dopustil tím, že v noci na 21. srpna 1968 jako ředitel Ústřední správy spojů nařídil svým podřízeným, aby zastavili provoz vysílačů Československého rozhlasu. Podle obžaloby tak chtěl zabránit tomu, aby bylo odvysíláno prohlášení předsednictva ÚV KSČ, které vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa odsoudilo a označilo jej za akt odporující mezinárodnímu právu. Zároveň chtěl údajně docílit toho, aby první odvysílanou zprávou bylo prohlášení tzv. dělnicko-rolnické vlády, ospravedlňující intervenci. Hoffmann vinu popírá a svůj případ označuje za politický proces.

STEM: Češi pokládají za nejzávažnější problém porušování práva

Nejzávažnějším problémem, který trápí českou společnost, je nedodržování zákonů. Podle květnového šetření společnosti STEM se jím cítí znepokojeno 72 procenta Čechů. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že veřejnost není spokojena ani s úrovní ochrany před kriminalitou a s mírou korupce. Zatímco porušování práva a ochrana před kriminalitou jsou nejčastěji uváděnými problémy již od roku 1997, korupci lidé pokládají za znepokojující především v posledních letech. Před šesti roky ji označila za velmi závažný problém polovina populace, nyní to jsou již dvě třetiny - přesně 66 procent. Ochrana před kriminalitou nyní znepokojuje 70 procent oslovených.

Analytici rovněž zjistili, že 58 procent veřejnosti není spokojeno se zajištěním sociálních jistot a 57 procent se situací ve zdravotnictví. Dvě pětiny Čechů trápí nízký export českých výrobků a 38 procent stav životního prostředí. Vstup země do Evropské unie označuje za závažný problém 36 procent dotázaných, kontrolu trhu a podnikání o dvě procenta lidí méně. Posledním nejčastěji zmiňovaným problémem je situace v armádě. Podle sociologů zneklidňuje 16 procent Čechů.

STEM také upozorňuje na to, že lidé jsou v posledních dvou letech vnímavější k problémům, které přinese integrace Česka do EU. Zatímco v roce 2001 považovalo vstup do unie za okrajovou záležitost 44 procent Čechů, nyní se jejich podíl snížil o dvacet procent, vyplývá mimo jiné z průzkumu.

V Praze se představí 17 loutkových divadel z 16 zemí

Více než stovka loutkářů, členů 17 divadel z 16 zemí, se do 8. června zúčastní Světového festivalu loutkářského umění, který začal v Praze. Mezinárodní institut loutkářského umění ho pořádá už posedmé. Záštitu převzaly město Praha, Evropská unie a japonské velvyslanectví. Představení pro děti, celé rodiny i dospělé se uskuteční na čtyřech scénách - v loutkovém Divadle Na Můstku, paláci Kinských, na nové scéně v Karlově ulici 44 a v Ruském kulturním centru. Denně překvapí chodce podvečerní loutkové produkce na Staroměstském náměstí. Loňská přehlídka loutkářského umění nabídla produkce 25 souborů z 21 zemí.

Výstava peněz a přídělových lístků přibližuje měnovou reformu

Staré bankovky a mince, přídělové lístky na potraviny, ošacení i mýdlo, dobové noviny, soudní rozsudky, vkladní knížky, fotografie, odznaky, průkazy a vyhlášky - to vše tvoří v Plzni výstavu "Hladová koruna 1953". Expozice sběratele Miloslava Krista je umístěna v přízemí plzeňského krajského úřadu a ve foyer Českého rozhlasu. Připomíná události z roku 1953, měnovou reformu i odpor Plzeňanů proti ní. Výstava mapuje příčiny a provedení měnové reformy, která často vedla k ožebračení lidí. Přibližuje i následky vzbouření občanů. Nejsilnější odpor a také nejtvrdší následky byly v Plzni. Dokládají to například rozsudky lidových soudů - výměry o nuceném vystěhování. Lidé, kteří se 1. června účastnili nepokojů, dostali často už 2. června rozsudek o vystěhování. Opustit svůj domov pak museli do 24 hodin.

Výstava se jmenuje podle lidového označení ilegálních napodobenin nové papírové koruny. Byly to letáky vyzývající lidi k odporu proti režimu, řekl ČTK autor výstavy a sběratel Krist. "Velice zajímavé jsou například i články z dobového tisku," poznamenal. Lidé, kteří se 1. června v Plzni v dvacetitisícovém davu účastnili demonstrace proti měnové reformě, se druhý den v tisku dočetli, že shromáždění reformu podporovalo. "Propaganda informovala, že se vše zvrátilo v mohutnou demonstraci pracujících, kteří zuřivě souhlasí s měnovou reformou, ale samozřejmě pravda byla úplně jiná," dodal Krist.

Hradišťský Dům knihy Portal vystavuje čajové konvičky a kameny

Originální čínské čajové konvičky přibližuje výstava, která začala v Domě knihy Portal v Uherském Hradišti. Honosné mnohahodinové čajové obřady a posvátný servis patří k neodmyslitelným asijským tradicím, řekla ČTK spolupracovnice Portalu Adéla Kotková. Návštěvníci spatří jak starožitné, tak současné čajové soupravy. Mají vyražený znak keramické dílny, v níž byly vyrobeny. "V Číně existují katalogy, z nichž lze určit kde, ale také kdy konvička vznikla. Všechny jsou totiž ocejchované," řekl organizátor výstavy Josef Valuch. Upozornil na kaligrafie Tjong Tju Hajzlerové, čínské malířky tvořící v Praze, a obrazy s čínskou tematikou. Výstavu doplňují bonsaje a dekorativní kameny suiseki a biseki. Suiseky jsou neopracované, přírodní kameny. Stačí je šetrně očistit a déšť a slunce jim vtisknou zabarvení a patinu. "Nejefektnější strana se stane pohledovou. Kámen pak umístíte do přesně tvarované dřevěné podložky, které se říká dai," uvedl Valuch. Opracováváním kamenů, měněním jejich tvaru a vysokým leštěním vznikají biseky. Valuchova sbírka obsahuje kameny z celého světa. Výstava potrvá do 23. července.

Ze sportu:

Brazilský fotbalista Evandro da Silva Adauto byl v Praze vyhlášen nejlepším zahraničním hráčem v uplynulém ročníku české fotbalové ligy. Třiadvacetiletý útočník pražské Slavie zvítězil v pátém ročníku novinářské ankety, pořádané agenturou APC, a na trůnu vystřídal slovenského brankáře Kamila Čontofalského. Na dalších místech skončili Slováci Tomáš Oravec ze Žižkova a Karol Kisel z Bohemians. Na hlasovacích lístcích se objevilo devatenáct hráčů, z toho čtrnáct ze Slovenska.

Hokejový trenér Ivan Hlinka, který ve čtvrtek při golfu ve Slavkově u Brna zkolaboval, je zatím stále hospitalizován ve fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. "Pacient si nepřeje poskytovat žádné informace o svém zdravotním stavu. V nejbližších dnech by však měla být ukončena jeho hospitalizace. Více nemohu říci," řekla tisková mluvčí nemocnice Naďa Kuklínková. Třiapadesátiletý Hlinka by měl podstoupit ještě další odborná vyšetření v moderně vybaveném kardiocentru brněnské nemocnice.

Český hokejista Patrik Eliáš našel v pravou chvíli střeleckou formu. Ve třech zápasech finále Stanleyova poháru si sedmadvacetiletý útočník New Jersey připsal proti Anaheimu pět bodů za dvě branky a tři asistence. Přispěl tak výrazně k tomu, že před pondělním utkáním v Anaheimu vedli Devils v sérii 2:1 na zápasy.

Nejlepší současný český tenista Jiří Novák dostal od mezinárodní tenisové federace ATP výjimku ke startu na prostějovském challengeru Živnobanka Czech Open. Novák bude nejvýše nasazeným hráčem, turnajovou dvojkou bude další český hráč Radek Štěpánek. V době uzávěrky přihlášek byl Novák desátým hráčem světového žebříčku. Turnaje kategorie challenger však mohou hrát na divokou pouze hráči od 11. do 50. místa žebříčku ATP, proto by česká jednička nemohla bez zvláštního povolení podle regulí ATP v Prostějově startovat.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Skoro jasno, teploty 25 až 29 stupňů Celsia.