Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Prezidenti Klaus a Schuster poděkovali českým a slovenským vojenským chemikům

Prezidenti Česka a Slovenska, Václav Klaus a Rudolf Schuster, vyznamenali v pátek v Praze vojáky, kteří se před časem vrátili z Perského zálivu. "Mohu s klidným svědomím prohlásit, že jste v této opravdu mimořádné misi obstáli se ctí," řekl před nastoupenými vojáky Václav Klaus. Mezi čtyřmi stovkami vojáků byla ale jen asi dvacítka Slováků. Ostatní nepřijeli, protože podle slovenského ministerstva obrany údajně bude lepší, když je nejdříve přivítají v jejich vlasti. Slovenští chemici byli rozhodnutím úředníků dotčeni. Pro postup ministerstva nenašel pochopení ani slovenský prezident Schuster. "Je škoda, že zde naši vojáci nebyli. Je mi to líto a je to líto určitě i jim. Byl to jeden kolektiv a bylo by bývalo dobře, kdyby tam stáli se svými kolegy," poznamenal Schuster.

Vojáci ze společného 1. česko-slovenského praporu radiační, chemické a biologické ochrany působili od března do konce května v Kuvajtu v rámci mezinárodní protiteroristické operace Trvalá svoboda. Hlavním úkolem jednotky byla ochrana Kuvajtu. Chemici byli však připraveni zasáhnout v kterékoliv zemi Perského zálivu v případě, že by tam během války v Iráku byly použity zbraně hromadného ničení.

Schuster přijel za Klausem na návštěvu jako vůbec první hlava státu během jeho tříměsíčního působení na Pražském hradě. Prezidenti hovořili mimo jiné o tom, že spolupráce mezi armádami dvou sousedních zemí by měla pokračovat. Klaus se zmínil o tom, že by se mohlo jednat třeba o nákup techniky u českých zbrojovek. Odpoledne se slovenský prezident setkal s předsedy Poslanecké sněmovny a Senátu Lubomírem Zaorálkem a Petrem Pithartem a také s krajany.

Verheugen: Čeští zemědělci se vstupu do EU vůbec nemusejí bát

Navzdory dlouhodobým obavám českých zemědělců ze vstupu Česka do Evropské unie komisař pro rozšíření EU Günter Verheugen tvrdí: čeští zemědělci se nemusí bát, na vstupu rozhodně neprodělají. Zemědělství je jediný sektor, který získá přímé dotace EU, a umožní tak vznik nových pracovních míst na venkově. Verheugen to uvedl při besedě se studenty Masarykovy univerzity v Brně. Ještě koncem května přitom vedení agrární komory tvrdilo, že české zemědělce po vstupu do EU čeká šok. Agrárníci také kritizovali vládu za to, že při vyjednávání o integraci Česka do EU získali čeští zemědělci nižší míru vládních garancí přímých plateb než okolní kandidátské země. Češi obecně jsou však podle Verheugena příliš velcí skeptici. "Kdyby existovala Nobelova cena za skepsi, snad každý rok by musel vyhrát každý Čech," poznamenal s nadsázkou. Na nové členy EU podle něj čekají v evropských fondech značné sumy, vše bude pouze závislé na kvalitě předložených projektů.

Hoffmannovu vlastizradu bude po vynesení rozsudku ještě posuzovat vicepremiér Rychetský

Pražský městský soud v pondělí vynese rozsudek nad bývalým komunistickým funkcionářem Karlem Hoffmannem obžalovaným v souvislosti s rokem 1968 za vlastizradu. Bezprostředně po vyhlášení verdiktu ale soudkyně spis případu ještě odešle ministru spravedlnosti Pavlu Rychetskému k posouzení, zda prezidentovi Václavu Klausovi doporučí, aby Hoffmannovo stíhání zastavil. Podle soudkyně Pavly Augustinové by ministr spravedlnosti měl zhodnotit, zda Hoffmannův případ podléhá přezkumnému řízení v rámci prezidentské amnestie, kterou Václav Havel vyhlásil v roce 1993. V tomto dokumentu tehdejší hlava státu ministrovi spravedlnosti mimo jiné uložila, aby jí předkládal návrhy na zastavení trestního stíhání mužů, kterým v té době bylo přes 60 let. Podle soudkyně je možný dvojí právní výklad textu amnestie. Podle jednoho názoru se její ustanovení vztahují jen na trestní kauzy, které se projednávaly v době jejího vydání. Podle druhého názoru je nutné se jimi řídit i dnes. Soudkyně připustila, že ji k tomuto postupu přivedla až mediální informace o soudním projednávání kauzy neúspěšného atentátu na Jiřího Pelikána, která rovněž poputuje na ministerstvo spravedlnosti.

Svobodná Evropa se odstěhuje na jiné místo v Praze

Prezident Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) Thomas Dine potvrdil, že redakce této stanice nezůstanou v budově bývalého Federálního shromáždění nedaleko pražského Václavského náměstí a přestěhují se na jiné místo v hlavním městě. Smlouva na pronájem objektu s českou vládou vyprší příští rok. Dine řekl, že rádio vyjednává s několika majiteli jiných nemovitostí v Praze. Ministr zahraničí Cyril Svoboda nedávno připustil, že na rozhodnutí o stěhování už nezbývá moc času. Možnosti, které se nabízejí pro stěhování, již v Praze zkoumali američtí bezpečnostní experti. Spekulovalo se i o tom, že by se pro rádio postavila nová budova v Kunraticích na okraji Prahy. Otázkou zůstává, kdo náklady na stěhování zaplatí. Svoboda již dříve naznačil, že stěhování by ČR neplatila. Přemístění RFE/RL začalo být aktuální po předloňských teroristických útocích na USA. Česká vláda se totiž obávala, že by se budova na frekventovaném místě mohla stát také terčem teroristů.

Sudetským Němcům stále chybí vstřícnost české strany

Nejvyšší představitelé Němců vysídlených po válce z českých zemí v pátek před víkendovým sudetoněmeckým srazem v bavorském Augsburgu opakovaně žádali větší vstřícnost české strany vůči nim. Přejí si sice vstup České republiky do Evropské unie, ale v přímých jednáních s Prahou by rádi diskutovali o otázkách bývalé vlasti a konfiskovaného majetku. Předseda bavorského zemského sněmu Johann Böhm, který v sudetoněmeckém hnutí zastává funkci mluvčího všech vysídlenců z českých zemí, chce, aby v Evropské unii bylo zakotveno právo na domovinu, a nikoli jen pouhé právo na usidlování ve druhých zemích. Vstup ČR do EU podle něj nic nemění na tom, že by Praha měla s vysídlenci o jejich nárocích jednat. Böhm i předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt opakovaně kritizovali i takzvané Benešovy dekrety, které tvořily rámec vyvlastnění. Přesto je podle nich Česko v Evropské unii vítáno. Posselt zároveň vyzdvihl kontakty s některými českými politiky i studenty v uplynulých měsících, mimo jiné s místopředsedou Senátu Janem Rumlem. Přeje si, aby se styky rozvíjely všestranněji.

Před víkendovým sudetoněmeckým sněmem v bavorském Augsburgu má prezident Václav Klaus za to, že na česko-německé vztahy nelze pohlížet jen prostřednictvím problému vysídlených Němců. Klaus uvedl, že za svých tří návštěv v Německu od letošního zvolení do funkce hlavy státu narážel na tento problém jen zřídka. "Ani my si nesmíme nechat zamlžit brýle tím, že bychom se dívali na česko-německé vztahy právě tímto prizmatem. Já to v žádném případě nedělám," uvedl prezident. Václav Klaus v dubnu jednal v Berlíně s nejvyšší německou reprezentací. V květnu zavítal do Mnichova na ekonomické fórum, během něhož hovořil také s bavorským zemským premiérem Edmundem Stoiberem. Ten je v Německu hlavním zastáncem zájmů sudetských Němců. Naposledy ve středu pak Klaus promluvil v Berlíně mezinárodním fóru finančníků.

Kasl kritizoval politiky ODS, kteří nepodpoří vstup do EU

Vstup České republiky do Evropské unie je podle neparlamentních Evropských demokratů (ED) pro zemi šancí a bude záležet na ní, jak ji využije. Předseda ED Jan Kasl v této souvislosti kritizoval ty politiky ODS, kteří přes oficiální stanovisko své strany uvedli, že v referendu nebudou hlasovat pro vstup. ODS jako celek je pro členství Česka v unii, má ale výhrady k současné podobě integrace. Poslanci ODS Ivan Langer a Martin Říman již dříve řekli, že vstup země do EU v referendu nepodpoří. Podle Kasla, někdejšího občanského demokrata, u těchto členů ODS hraje roli strach z evropského srovnání, v němž se ukáže, že nejsou velkými politiky. Předseda ODS Mirek Topolánek ale již dříve uvedl, že Římanův či Langrův postoj není oficiální názor strany. Topolánek i další představitelé ODS soudí, že je lepší být v unii a aktivně rozhodovat o její budoucnosti, než zůstat mimo. Evropští demokraté a jejich občanské sdružení Institut evropské demokracie podle Kasla vedou proevropskou kampaň v různých českých obcích z vlastních peněz přes dva měsíce.

Mlynář chce urychlit privatizaci Telecomu před konec roku 2005

Ministr informatiky Vladimír Mlynář chce urychlit privatizaci Českého Telecomu před termín konce roku 2005, který stanovila vláda. Seriozní zájemce však zatím podle něj není na obzoru. Meziresortní komise by měla vládě v červenci předložit návrh dalšího postupu na urychlený prodej státních 51 procent v Telecomu. Podle ministra je možný prodej Telecomu s Eurotelem i zvlášť. Vláda se naposledy pokoušela prodat Telecom loni na podzim. Ze smlouvy s konsorciem Deutsche Bank a TDC sešlo kvůli neshodě s minoritním akcionářem TelSource i složitým smluvním vazbám v Eurotelu. Obě překážky privatizace jsou podle Mlynáře v současnosti vyřešeny. Podle Ústavního soudu totiž bude muset zájemce o státní podíl v Telecomu nabídnout stejnou cenu i firmě TelSource, a dohoda o společném postupu při prodeji tak ztrácí smysl. Získání 100 procent Eurotelu zase vyřeší možnost vetování prodeje ze strany Atlantic West, který Telecomu prodá svých 49 procent.

Telecom ve čtvrtek oznámil, že se dohodl s Atlantic West na koupi 49 procent Eurotelu za 1,05 miliardy USD, tedy asi 27,8 miliardy Kč. Americký vlastník ještě získá od Eurotelu dividendu 200 milionů dolarů z celkem 408 milionů, které firma vyplatí. Celkově tak za odchod z Eurotelu dostane 1,25 miliardy USD, tedy přes 33 miliard Kč.

Elektrárenské společnosti se dohodly na výměně podílů v distribučních firmách

Společnosti ČEZ a E.ON se dohodly na výměně svých menšinových podílů v regionálních energetických společnostech. ČEZ na E.ON převede podíl v Jihomoravské a Jihočeské energetice a na oplátku dostane podíly v Západočeské a Východočeské energetice. Společnosti se dále dohodly na možnosti pozdější konsolidace dalších minoritních podílů v energetických společnostech. Firmy dojednaly i možnost řešit v budoucnu i konsolidaci dalších minoritních podílů v regionálních energetických společnostech.

Nemak zahájil v zóně Joseph u Mostu výrobu motorových hlav

Mexický Nemak zahájil s 50 zaměstnanci v nové hale v průmyslové zóně Nemak u Havraně na Mostecku výrobu hliníkových hlav automobilových motorů. Firma postupně zprovozní první z celkem osmi technologických linek a do konce letošního roku zaměstná v třísměnném provozu dalších 100 lidí. S.r.o. Nemak Europe zahájila výstavbu výrobní haly loni v dubnu. Roční produkce dosáhne 600.000 motorových hlav. V závodě za 70 milionů eur (asi 2,2 miliardy korun) zvýší Nemak do pěti let roční výrobní kapacitu na 1,6 milionu motorových hlav a zaměstná 530 lidí. Do deseti let by firma měla investovat dalších sedm miliard korun a při rozšíření produkce o výrobu bloků motorů vytvořit celkem 1370 pracovních míst.

Necelá stovka klientů zkrachovalé UB demonstrovala v Praze

V Praze se v pátek po poledni sešlo několik desítek klientů zkrachovalé Union banky, kteří vyjádřili nespokojenost s nedostatečnou výplatou vkladů. "Chceme dostat sto procent vkladů, jako obdrželi klienti ostatních zkrachovalých bank," řekl před začátkem demonstrace předseda sdružení klientů Union banky Milan Mazánek. Cílem sdružení je mimo jiné sjednotit postižené klienty, dávat jim informace a rady, iniciovat zrušení zákona o bankách a podávat žaloby na ty, kteří škody způsobili. "Nehodláme se rozhodně smířit se situací po krachu Union banky a jak se k této situaci staví orgány nesoucí plnou odpovědnost za bankovní a finanční sektor v této republice," řekl demonstrantům Mazánek. Připomněl také, že jde již o devatenáctý zkrachovalý peněžní ústav za posledních deset let. Klienti UB žádají navrácení celé výše vkladů až do čtyř milionů korun. Nyní mají ze zákona nárok na 90 procent svých vkladů, maximálně však necelých 800 tisíc korun. "Cesty k tomuto cíly chceme uplatnit nejdříve klidné, potom i právní," upozornil Mazánek.

Policie v Horních Rakousích zadržela českého převáděče

Rakouská policie v noci na pátek v Horních Rakousích zadržela českého převáděče, v jehož voze odhalila skupinu deseti ilegálních migrantů z Číny. Pětadvacetiletý řidič vezl v úložném prostoru deset Číňanů. Policisté zadrželi převáděče nedaleko hranic s Českem u obce Sandl, jež leží asi 15 kilometrů východně od hornorakouského Freistadtu. V případě dokázání viny hrozí zatčenému Čechovi až tři roky vězení.

Teplárna Ústí způsobila úhyn ryb na Bílině

Z areálu Teplárny Ústí nad Labem v pátek časně ráno uniklo do řeky Bíliny zhruba 20 metrů krychlových roztoku vápenného mléka. Důvodem úniku byla trhlina na přívodovém potrubí jednotky odsíření. V řece uhynulo podle rybářského svazu kolem 1200 kilogramů ryb. Šéfka oddělení ochrany vod ústecké pobočky inspekce životního prostředí Hana Rathanová řekla, že podniku hrozí pokuta až 10 milionů korun. Podle Tomáše Kavy z Českého rybářského svazu únik látky způsobil svazu škody za zhruba 55 tisíc korun. Díky rychlému nasazení zaměstnanců společnosti byl únik zastaven a potrubí ihned opraveno.

Do lednicko-valtického areálu se vrátily obrazy z Lichtenštejnska

Do lednicko- valtického areálu na Břeclavsku se v těchto dnech vrátilo po 50 letech 14 vzácných obrazů. Před koncem druhé světové války si je majitelé panství odvezli domů do Lichtenštejnska. Obrazy šly před časem do dražby v aukční síni Sotheby's v Nizozemsku. Česko vyčlenilo na jejich nákup dva miliony korun, aby se vrátily zpět. Díla, pocházející z 19. století, se brzy objeví v expozicích. Většinou znázorňují romantické krajiny, tři z nich jsou portréty členů lichtenštejnského rodu. Olejomalby budou moci obdivovat návštěvníci zámků v Lednici i nedalekých Valticích. Některé obrazy by měly zkrášlit také lovecké sály romantické zříceniny Janohrad.

V kouřimském skanzenu připomenou letnice

Církevní svatodušní svátky letnice připomene v sobotu Muzeum lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku. V rámci národopisného pořadu skanzen připravil jarmark s výrobky lidových řemesel, divadelní představení, kramářské písničky i spoustu dobrého jídla a pití. Letnice je lidový název pro církevní svatodušní svátky, které se slavily 50 dní po Velikonocích, připomněl Hobl. V kostelech se v tu dobu zdobily oltáře množstvím květin, především růží. V lidovém prostředí jsou letnice spojeny zvláště s bojem proti nadpřirozeným silám a čarodějnicím. Právě letnicový jarmark byl v roce 1995 první z řady akcí, které postupně oživily kouřimský skanzen. V té době prakticky neznámé muzeum doznalo do současnosti značné popularity. Programy pořádané v době tradičních svátků, například Vánoc a Velikonoc, se setkávají rok od roku s rostoucím zájmem.

Policie stále šetří Haškův incident v inline hokeji

Disciplinární komise sice uzavřela případ útoku Dominika Haška na protihráče v extraligovém utkání inline hokeje, incidentem se však dál zabývá policie. Šetří, zda se bývalý hokejový brankář nedopustil trestného činu ublížení na zdraví. Po téměř třech týdnech zatím nedospěla k žádnému závěru. Policie stále čeká na posudek znalce z oboru lékařství. Ten by měl odpovědět nejen na otázku, jak závažná zranění Martin Šíla po Haškově ataku utrpěl, ale současně objasnit, jak k nim napadený přišel. Slavný hokejista po vzájemném souboji údajně Šílu napadl, zlomil mu nos, způsobil otřes mozku a poranil krční páteř. Šíla byl neprodleně převezen do pardubické nemocnice, kde následně strávil osm dní v pracovní neschopnosti. O minulém víkendu už ale nastoupil k utkání play off.

A na závěr ještě krátce o počasí:

V noci má být oblačno až polojasno, k ránu ojediněle mlhy. Nejnižší teploty 17 až 13 stupňů. Přes den bude skoro jasno až polojasno, ojediněle s přeháňkami nebo bouřkami. Nejvyšší teploty 26 až 30 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha